DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om San Sebastiaari eri Iruri. Ho 206 Dinsdag I September 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie De bevolking van Irun vlucht naar het naburige Frankrijk. De rol der militaire luchtvaart. VERONTRUSTING IN MADRID? Noodlottig mijnongeluk te Bochum. Nog drie arbeiders vermist. Hetjachtvan koning Edward in aanvaring. Redevoering van Göbbels in Venetië. AARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Anderhalve maand duurt thans reeds de Spaansche burgeroorlog en ander halve maand hebben Spanjaarden elkaar bevochten met een bitterheid, die alle wreedheden van een gewonen oorlog overtreft Herhaaldelijk worden van beide zij den getallen opgegeven van dooden en gewonden en als men die getallen nu eens deelt door 2, 3 of 4, dan nog is het getal schrikbarend hoog. Bovendien stijgt het aantal terechtstellingen met den dag en als men dan beseft, dat aan een terechtstelling een verhoor vooraf gaat, een verhoor, dat natuurlijk zeer oppervlakkig is, dan begrijpt men, dat hierbij de noodige „vergissingen" ge maakt zijn. Inderdaad, een burgeroorlog is wreed, wreeder d«n welke andere krijg ook. Intusschen schiet men nog niet hard op met den strijd. Nu eens wordt er zeer actief gevochten, dan weer heerscht er bijna vol komen rust aan de gevechtsfronten. Wat die gevechten betreft, het schijnt, dat de opstandelingen alle krachten in spannen, om toch maar San Sebastian en Irun in handen te krijgen. Wanneer zy deze beide steden in den Noordelijken hoek van Spanje bij dt Fransche grens veroveren, zouden zij vanuit het Noordbn niets meer te duchten hebben, omdat zij dan de geheele Noordelijke kuststreek zouden bezetten. Een kort bombardement op Irun heeft gisteren evenwel niet veel succes gehad, t Was natuurlijk een bombardement uit de lucht, waaruit weer eens blijkt, hoe zeer de militaire luchtvaart een rol speelt in den oorlog. De vliegtuigen vlogen echter op zeer groote hoogte en er bestond dus weinig kans op voltreffers. De oevolking van Irun vlucht. Een der bijzondere verslaggevers van Havas deelt mede, sedert half 11 Zondag avond af getuige te zijn geweest van den droeven uittocht der vrouwen en kinderen uit Irun. Er waren door de vliegtuigen der opstandelingen boven de stad pamfletten uitgeworpen, was-in de militaire autori teiten er voor werden gewaarschuwd, dat Irun op 30 Augustus, door het gezamenlijk bombardement van de artillerie, vliegtuigen en oorlogsbodems der opstandelingen, in de asch zou worden gelegd. De burgemeester van Irun ontving nog de waarschuwing, dat de bedreiging niet ijdel zou zijn en dat hij maatregelen moest ne men. In den loop van den avond werd de bevolking dan ook uitgenoodigd de stad te verlaten en naar Frankrijk uit te wijken. Hartverscheurende tooneelen deden zich voor; ouden van dagen werden op stoelen weggedragen, vrouwen hebben haar kinder tjes in doeken gewikkeld en stijf tegen zich aangedrukt. Alle mannen, die de wapens kunnen dragen, zullen in Spanje achterblij ven. Duizend vrouwen en kinderen hebben Irun verlaten. De vluchtelingen worden overgebracht naar St. Jean de Luz en Bayenne. Er worden nog 2000 vluchtelingen verwacht. De prefect van het departement Basses Pyrxees leidt den ordedienst. Irun in duisternis gehuld. Vannacht om half twee bevonden zich voor het stadhuis van Irun bijna 2000 men- schen, die op hun beurt wachtten, om naar de grens vervoerd te worden. De orders waren, dat om half vier in Irun zich nog slechts mannen mochten bevinden, die tot elk offer bereid waren. Margarida, de com missaris van oorlog, verklaarde, dat er geen opstandeling in Irun binnen zou komen, zoolang er nog één man overeind stond. Te Hendaye werden de vluchtelingen ingeënt, waarna de meesten ondergebracht zijn in een groote loods bij het station, waarvan men inderhaast een slaapgelegen heid gemaakt had. Ook sommige hotels na men vluchtelingen op. Om 3 uur waren ruim tweeduizend menschen de grens ge passeerd. Irun was in duisternis gedompeld en het verkeer geschiedde met gedoofde lichten. Intusschen hebben de opstandelingen tot dusver geen gevolg gegeven aan hun drei gementen. Gistermorgen is slechts een en kel vliegtuig boven Irun verschenen, dat enkele bommen liet vallen; ook het artille rievuur was van geen beteekenis. Een soldaat van 't vreemdelingenlegioen, die Maandagmorgen door Fransche gendar mes aangehouden is terwijl hij de Bidassoa overstak, verklaarde, dat hij weggeloopen was, omdat hij sedert drie dagen niet gege ten had. Volgens hem telden de strijd krachten, die Irun omsingelden, 4000 man, waarvan er 200 tijdens de gevechten van de laatste dagen gesneuveld zouden zijn. Regeeringsvliegtuigen neergehaald. Wij zeiden reeds, dat de militaire lucht vaart een belangrijke rol speelt bij dezen opstand. Dat blijkt ook wel uit een bericht uit Lissabon, waarin gemeld wordt, dat de opstandelingen reeds 60 v'iegtuigen zouden hebben neergeschoten. Generaal Franco heeft volgens zijn zeggen daarmee bereikt, dat de steden, welke in zijn handen zijn, niet meer vanuit de lucht gebombardeerd zijn, wat natuur lijk een groote moreele invloed op de bevol king heeft gehad. Aan het front van Toledo neemt de actie van de luchtmacht der opstandelingen toe, hetgeen een beslissende actie van de troe pen van Franco in dezen sector voorspelt Bij de laatste luchtraid op Toledo werd de be langrijkste wapenfabriek, welke de regee- ringtroepen van wapenen voorziet, getrof fen. Gisterochtend werd vernomen, dat de luchtmacht van Burgos, de officieren en cadetten in het Alcazar opnieuw van muni tie en levensmiddelen heeft voorzien. Door het hevig bombardement van Ma laga verwachtte men gister of heden een aanval op de stad, die reeds deels vernield zou zijn en verstoken is van verbindings middelen. zelfs vanuit zee. De generale staf van de opstandelingen te Burgos deelde verder mede, dat de lucm- macht Naval Peral, Villa Alba, Pereguinos en het Escurial heeft gebombardeerd. Ver der worden twee belangrijke overwinningen gemeld. In de provincie A villa zijn de op standelingen 15 K M opgerukt en hebben Puergerinos bezet, zoodat Naval Peral van het Escuriel is gescheiden. Een andere ko- lonne heeft Cueva Valverd en een derde heeft Desgargaderoa bezet. Het hoofdkwar tier verklaart, dat de luchtmacht met succes samenwerkte met de troepen en een gemo toriseerde afdeeling van de regeeringstroe- pen werd op de vlucht geslagen. De toestand in Malaga. Een jeugdig nationalist, Jose Robas, wist enkele dagen geleden uit Malaga te ont vluchten. Hij deelde het volgende mede omtrent den toestand in deze stad: „Malaga is geheel in handen van de Ibe rische Anarchistische Defedartie en van de nationale arbeiders federatie. Alle villa's in de aristocratische voorstad „Ellimonar" zijn vernield. De Guardia civil is ontwapend en wordt in de kazernes bewaakt door de anarchistische volksfrontmilitie. Het is on mogelijk het aantal executies te schatten. Alle kerken en kloosters zijn neerge- brand, met uitzondering van de kathedraal. Op het dak hiervan ziin kanonen en mitrail leurs geplaats voor den afweer van vlieg tuigen. De Calle Larios, de voornaamste straat van Malaga, is geheel vernield. Verontrustende toestand in Madrid. Een te Lissabon ontvangen verslag van een buitenlandschen waarnemer in de Spaansche hoofdstad meldt, dat er thans practisch geen regeering meer bestaat in Madrid. De C. N. T. en de F A. I. controlee ren alles. Dezelfde waarnemer beschrijft de recente brand in den Carcel Modelo, de groote ge vangenis in Madrid, welke brand begon in den houtopslagplaats en de bakkerij, toe aan de regeeringsmilitie. De eerste gevangenen, die in vrijheid werden gesteld, zoo vertelde de waarnemer, waren o.m. moordenaars, zakkenrollers, bankdieven enz. Eerst daarna kwamen de politieke gevangenen, die met machinege weren neergemaaid werden. Naar zijn schat ting zijn een duizendtal politieke gevange nen op deze wijze gedood, ofschoon dit ge tal op het oogenblik niet te controleeren is. Ongeveer zeventig lijken worden iederen nacht afgeleverd. Vele slachtoffers zijn per sonen, die moeilijkheden hebben gehad met hun werklieden, die thans van de gelegen heid gebruik maken om wraak te nemen. Een verontrustende trek van het Madri- leensche leven op dit oogenblik is, aldus gaat de waarnemer verder, dat de communisten een Tsjeka hebben ingesteld in de club der Bellas Artes (schoone kunsten) waar iede ren nacht processen worden gehouden, die altijd met een doodvonnis eindigen. Deze vonnissen worden voltrokken in de kelders van het clubgebouw, waar vandaan de lijken later naar het lijkenhuis, of de be graafplaats gebracht worden door den ge meentelijken vuilnisdienst. De bevolking van Madrid ziet met angst en vreezen haar lot tegemoet, wanneer de opstandelingen moch ten komen, want de federatie der anarchisten heeft gedreigd de geheele wijk der gegoeden af te branden en éigen vrouwen en kinde ren te dooden, teneinde te voorkomen, dat zij in handen van de rebellen vallen. De anarchisten zijn in staat hun dreigement ten uitvoer te leggen. De levensmiddelen wor den dagelijks schaarscher. Alle vleesch in blik en geconserveerde melk worden ge confisqueerd voor de mannen aan het front. De treinen, die vluchtelingen vervoeren, worden regelmatig naar aristocraten door zocht, die wannéér ze ontdekt worden, op staanden voet worden doodgeschoten en op de spoorbaan worden geworpen. Bommen op Madrid. Naar per radio is medegedeeld, heeft de nationalistische luchtmacht gisteren ver schillende openbare gebouwen te Madrid gebombardeerd. Vier bommen zijn op het ministerie van binnenlandsche zaken terecht gekomen, een op het Noorder Spoorweg station, een op het ministerie van oorlog en een op de Plaza Cibeles. Het aantal slachtoffers zou ongeveer 300 bedragen. Radio-Sevilla meldt! Radio-Sevilla deelde gistermiddag 13 uur mede, dat gisteren een overwinning is be haald op de „Marxistische" troepen in de provincie Toledo. Deze overwinning was van groot belang, want de vijand werd volledig op de vlucht geslagen. De .rooden" hadden 600 dooden en velen werder. krijgsgevangenen gemaakt. Tijdens den slag, welke drie dagen duurde, werden 9 mortieren, 16 mitrail leurs, 800 geweren, talrijke motorrijwielen, 3000 granaten en 300.000 geweerpatronen buitgemaakt Een geheel balatllon en twee compagniën van een ander bataillon werden krijgsge vangenen gemaakt. Dit is de grootste neder laag aan het Guadaremafront van de regee- rings troepen. Aan de andere fronten wordt weinig ver andering gemeld. Aan het Guadaramafront werd Pegueinos genomen. Tenslbtte werd gezegd, dat geheel natio nalistisch Spanje met belangstelling luis terde naar de radiorede van Mussolini over de defensieve kracht van Italië, Spanje eischt zijn plaats op in den strijd tegen het Sovjet-barbarendom. Hevige gevechten in den sector van den Guadarrama. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de opstandelingen in den Guadarrama ver woede aanvallen hebben ondernomen, doch dat zij werden afgeslagen en vervoigd door de regeeringsgetrouwe strijdkrachten. De opstandelingen hebben 165 man op het slag veld achtergelaten.35 man zijn gevangen ge nomen en 15 mitrail'eurs zijn buit ge maakt. Het kwartier der Marokkaansche troepen werd vernield. Aan het communiqué wordt nog toegevoegd, dat de opstandelingen bij een aanval der regeeringstroepen aan het front in Estramadura een nederlaag hebben geleden. De opstandelingen werden voorts terugge slagen aan het front in Guipuzcoa, terwijl ook in Asturië een colonne werd terugge drongen, welke Oviedo probeerde te ont zetten. Mededeelingen van opstandelingen zijde. Maandag is het na het middaguur opval lend rustig gebleven aan het fsont tus- schen Irun en San Sebastian. Tegen den avond heelt de kruiser Espana twee schoten gelost op het fort Guadaloupe. De zender Burgos deelt mede, dat de op standelingen in Asturië verkenningsvluchten hebben gemaakt, waarbij hier en daar stel lingen der regeeringstroepen werden ge bombardeerd. Verkenningsvluchten hebben uitgewezen dat verscheidene benzinedepóts en houtop slagplaatsen te Malaga tengevolge van het bombardement uit de lucht in brand zijn ge raakt. De grote wapenfabriek te Eibar (prov. Guipuzcoa) werd door 250 K.G. bommen getroffen, welke een aanzienlijke schade moeten hebben aangericht. De zender van Tetoean meldt, dat Valencia Zondag door vliegtuigen der opstandelingen is gebom bardeerd. De schade moet groot zijn. SENATOR BORAH EN DE TOESTAND IN PALESTINA. Senator Borah heeft, tezamen met 11 andere senatoren een telegram gezonden aan den Engelschen minister van buiten- landsche zaken, Eden, waarin de hoop tot uiting wordt gebracht, dat de Engelsche regeering zich niet zal laten verlammen door het geweld en integraal het mandaat ten uitvoer zal leggen en in Palestina een joodsch nationaal tehuis zal vestigen. Mijn gasontploffing eischte twintig slachtoffers. In de mijn „Vereinigte President", toebehoorende aan de Bergbau A. G. Lotharingen, heeft gistermiddag een ontploffing plaats gehad op de ne gende verdieping. Tot gisteravond zes uur waren elf dooden geborgen en twaalf gewonden naar het zieken huis vervoerd. Officieele mededeeling. In de officieele lezing over het mijn ongeluk te Bochum wordt meeegedeeld, dat de mijngasontploffing tot nu toe 20 dooden heeft geëischt. Drie arbeiders worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Twintig mijnwerkers zijn gewond, van wie intusschen drie aan hun wonden zijn bezweken. Men verwacht niet, dat nog meer slachtoffers te betreuren zullen zijn. De mijndirectie heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaken van het onge luk, doch dit heeft, daar de bergings werkzaamheden nog niet geëindigd zijn, nog geen uitsluitsel gegeven. Tegen een brug gebotst; lichte averij opgeloopen. Het jacht „Nahlin", waarmede de Engelsche koning zijn vacantiereis maakt, is in de straat van Chalkis in botsing gekomen met een brug. Het jacht heeft eenige averij opgeloopen, terwyl de brug licht beschadigd werd. Eenige leden van de bemanning van het jacht „Nahlin" zijn licht gewond toen het jacht tegen de brug over de straat van Chalkis botste. De voorsteven van het jacht is beschadigd. Tegelijkertijd met de botsing deed de wieling van het water, opgewekt door de beide torpedojagers, die het jacht escorteerden, twee booten vol belangstellenden, die den koning wil den zien, omslaan. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De koning bleef op de brug van de „Nahlin" het reddingswerk gadeslaan. Voor de Duitsche kolonie. Rijksminister Göbbels heeft gistermorgen een delegatie van de Duitsche kolonie in zijn hotel ontvangen. Hij sprak een rede voering voor haar uit, waarin hij o.m. zeide, dat zijn reis naar Venetië er toe had bijge dragen de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië te verster ken. Voortgaande zeide Göbbels, dat de Duitscher in het buitenland zich op eer. vooruitgeschoven post pionier van zijn volkswezen moet toonen. Deze taak is niet steeds gemakkelijk in landen, waartegen over het vaderland tegenstellingen vertoont De Duitscher in het buitenland wordt door zijn vaderland beschermd, gelijk blijkt uit het zenden van oorlogsschepen naar de Spaansche wateren. Duitschland geeft den Duitscher in het buitenland een dekking in den rug. Daarom moet hij zich beschouwen als door het vaderland verzorgd lid van het weer sterk geworden Duitsche volk. HET BOLSJEWISME IN SPANJE. Een Iersche protestdemonstratie. In een oproep, welke mede onderteekend is door den voorzitter van den graafschaps- raad van Dublin, wordt de bevolking aan gespoord deel te nemen aan den massa-pro test-demonstratie, welke Zondag a.s. zal worden gehouden tegen: „den veldtocht der goddeloozen en anti-christen in Spanje, welke is ontketend door de communistische internationale". Tijdens de demonstratie zal een collecte worden gehouden voor het zenden van een ambulance naar Spanje. •Het Iersche christelijke front wil het com munisme ver van de kusten van Ierland houden, opdat Ierland nooit zal worden ge teisterd door een burgeroorlog, zooals thans in Spanje woedt. Van den kansel keert de Iersche geeste lijkheid zich ook fel tegen het communisme in het algemeen en tegen de gebeurtenissen in Spanje. TITULESCOE VOLKENBONDS VERTEGENWOORDIGER? Tatarescoe heeft Titulescoe aangeboden voort te gaan Roemenië te vertegenwoordi gen in den Volkenbond. Het antwoord van Titulescoe is nog niet ontvangen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het verzet van Kwangsi. Uit Kanton wordt gemeld, dat generaal Yoe Han Moe, de commissaris voor de pacificatie van Kwantoeng, een telegram gezonden heeft aan de Kwangsi-generaals Pai Tsjoen Tsji en Li Tsoeng Yen, waarin hy hen verzoekt hun troepen uit Kwan toeng terug te trekken. Bovendien spreekt generaal Yoe Han Moe tegen, dat de cen trale autoriteiten een blokkade in Kwangsi hebben gevormd, hetgeen als voorwendsel door de Kwangsisten was aangegrepen om het Zuidwesten van Kwantoeng binnen te trekken. Doudanebureau ingesteld door Hopei-Tsjahar? Uit Chineesche bron verluidt, dat de poli tieke raad van Hopei en Tsjahar besloten zou hebben een bureau tot inning van douanerechten voor Hopei en Tsjahar in te stellen, dat in de plaats moet komen van de Chineesche douane-administratie te Tientsin. Dit bureau, dat bijkantoren in de voor naamste steden van Hopei en Tsjahar zal openen, zou een tarief instellen, dat een achtste gedeelte zou bedragen van het tarief der Chineesche douane. NOORWEGEN EN DE VOLKENBONDS HERVORMING. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht, heeft den Volkenbond een nota gezonden, waarin het standpunt van Noor wegen ten aanzien van de hervorming van het Volkenbondspact uiteen wordt gezet, vin deze nota verklaart Koht, dat de vier Noorsche landen het over het belangrijkste punt eens zijn: de voornaamste taak van den bond is te voorkomen, dat conflicten uitbreken, die tot een oorlog kunnen leiden. Hij stelt voor: 1 Ontwapening eh 2 een meer automatische inwerkingtreden van de preventieve maatregelen, vervat in de art. 11, 15, 17 en 19 van het pact. Verder stelt hij een permanente ontwapenings-confe- rentie voor, of wel de benoeming van een commissie, waarin van elk land een verte genwoordiger zitting heeft. Hij wijst even eens op de noodzakelijkheid van controle op de bewapening. Tenslotte stelt hy voor, internationale conferenties te beleggen, voor de behande ling van de economische vraagstukken, zoo als stabilisatie, de verdeeling der grondstof fen en de koloniale kwesties. HET TSJENGTOE-INCIDENT. Japan wacht nog nadere inlichtingen af. Naar vernomen wordt wacht de Japan- sche regeering nog steeds op officieele me dedeelingen inzake de gebeurtenissen in Tsjengtoe, alvorens de onderhandelingen hierover te openen met de Nankingregee- ring. De Japansche autoriteiten verlangen de gebeurtenissen met de meeste juistheid vast te leggen en vermijden haastig te han delen. Hieruit blijkt, dat de regeering niet tevreden is de gewone procedure in gelijke incidenten te volgen, doch zy eischt, dat de Chineesche regeering de volle verantwoor delijkheid neemt voor de anti-Japansche agitatie. Gisterochtend hebben de ministers van oorlog en marine de kwestie-Tsjengtoe be sproken en naar de bladen melden zijn de beide ministers overeengekomen van de Chineesche regeering te eischen, dat zy doeltreffende maatregelen neemt om een einde te maken aan deze anti-Japansche agi tatie. De „Chanhai Times", een blad, dat in Britsche handen is, schrijft ten aanzilr van het incident, dat de Chineesche autoriteiten toegeven, dat de Japansche terroristen in Tsjengtoe geen enkele aanleiding hebben gegeven tot ongenoegen. Het blad verwijt de Chineesche regeering, dat zij niet vol doende is opgetreden tegen de anti-Japan- sche actie. OUDHEIDKUNDIGE VONDST NABIJ RAVENNA. In een dorpje, niet ver van Ravenna in Italië, is dezer dagen een oude put aan het licht gekomen, welke bij nader onderzoek een groot aantal ceramische voorwerpen uit de eerste eeuw van onze jaartelling bleek te bevatten. Voorts bleek, dat men hier te doen heeft met een zouthoudende bron van de zelfde geaardheid, als die, welke men onge veer tien jaar geleden op geringen afstand van de thans ontdekte put heeft gevonden, hetgeen, mede in verban; met andere soort gelijke vondsten in deze streek het vermoe den versterkt, dat een en ander de resten van een badplaats uit den Romeinschen tijd zou betreffen. Tempel van Mithra ontdekt. Tijdens grondwerk voor een nieuw ge bouw in den tuin van het paleis van de Bar berini's heeft men overblijfselen ontdekt van een tempel van den Perzischen godheid Mithra, dien in de tweede tot vierde eeuw na Christus te Rome zeer werd vereerd. Het gebouw draagt nog schilderingen van den eeredienst, welke zeer goed zijn bewaard Geen enkele Mithra-tempel in Italië is zoo goed bewaard ais deze.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1