l l DE AARDBEVING IN ATJEH. 8 I Provinciaal Hieuw* Koloniën Paniek onder de bevolking. GROOTSCHERMER EGMOND AAN ZEE STOMPETOREN SC ST. MAARTENSBRUG BERGEN Water- en lichtvoorziening gestoord Met de luchtpost van de Kwak ontvin gen wij de volgende bijzonderheden over de aardbeving in Atjeh: In den afgeloopen nacht, zoo schrijft de Dell Crt. van 24 Augustus, heeft zich te Koeta Radja een ontzettende aardbeving voorgedaan, welke enkele minuten aanhield en gevolgd werd door een kleinere beving- De eerste schokken zijn om ongeveer tien minuten voor vier in den nacht gevoeld. Het hoofdgebouw van de Gas Maatschappij te Koeta Radja en de Orionbioscoop op Peu- najoeng (ook wel de Royalbioscoop ge noemd) stortten geheel in. Vele huizen, vooral kampongwoningen, zijn vernield. Ook een militaire barak van het kampement Koeta Alam werd verwoest, waardoor drie militairen werden gedood. Voorts zijn onder maer twee Chineezen, een Chineesche vrouw en een Javaansche vrouw omgekomen. Te Slgli en elders heeft de aardbeving slechts geringe schade aangericht. Sommige personen hebben te Medan om 3.42 uur in den nacht een lichte beving gevoeld. De aardschok ,dle het hevigst in Koeta Radja werd gevoeld en minder sterk in de omgeving, duurde ongeveer een minuut. Het gerucht ging des morgens, dat twintig doo- den te betreuren zouden zijn. Volgens offi- cieele gegevens is het aantal dooden tot dusver negen. Twintig personen werden min of meer zwaar gewond. Onder de slacht offers zijn geen Europeanen. Als gevolg van don aardschok zijn de licht- en watervoorziening te Koeta Radja geetoord. De Oranjebioscoop is zwaar be schadigd. Uit 8abang wordt gemeld, dat in den nacht een flinke aardbeving is gevoeld, welke twintig seconden aanhield. De beving ging in N.O -Z.W.-richting. Er zijn geen ongeval len gebeurd. Een onzer redacteuren, die in den nacht van 21 op 24 Augustus te Koeta Radja ver toefde, seint zeer uitvoerige bijzonderheden over de ontzettende aardbevingsramp, welke Atjehês centrum heeft geteisterd, vervolgt de Deli Crt. De schade. Volgens een voorloopige raming is de schade meer dan 100.000. Vijftien woningen zUn geheel ingestort, de limonadefabriek der firma Nuisenburg is volkomen vermoest. Alle steenen wonin gen te Koeta Radja toonen scheuren. Van de houten huizen zijn de meeste belangrijk be schadigd. Het mag een wonder heeten, dat de in aanbouw zijnde nieuwe missigit, welke een waarde van 30.000 vertegenwoordigt, gespaard is gebleven. De Keudanbrug in Koeta Radja werd tengevolge van de aard beving geheel ontzet. De oprit schoof 30 c.M. omhoog. De goeieteitslaan laat een diepe scheur zien. Dergelijke scheuren, van minder ern- stigen aard dan in deze laan, treft men thans op vele andere wegen in of rond Koeta Radaja eveneens aan. Klokken beierden. De toren van de r.k. kerk te Koeta Radja is door de aardbeving diep gescheurd. Door den schok begonnen de kerkklokken te beleren. Zij beierden, onrustig en angstig, langen tijd door als wilden ze het bericht van hat onheil in sombere klanken over het gansche gewest bekend maken Een tocht door het nog niet van den schrik bekomen zijnde Koeta Radja bracht ons den volgenden ochtend in de vroegte bij da Oranje bioscoop, die gedeeltelijk is inge stort, Ook de gevangenis en tien Europee- sche woningen zijn ten deele verwoest. De bewoners hebben nog bijtijds het veege lijf kunnen redden. Het hoofdgebouw van de Gas Maatschap pij is tot een ruïne geworden. De water torens bleken gescheurd te zijn. Het elec- trisch net is volkomen onklaar geraakt. Da waterleiding is als gevolg van de aard beving stop gezet, zoodat Koeta Radja zon der leidingwater zit. Met koortsachtige haait ving man des morgens dadelijk aan, de watervoorziening zoo spoedig mogelijk weer in orde te brengen. Wij konden niet te weten komen of de Atjeh-trein ook hinder van de aardbeving ondervindt. Vermoedelijk zullen hier en daar de rails ontzet zijn. De trein rijdt thans voorzichtig, met zeer zorgvuldige inspectie langs de lijn. In Sigli en Sabang. Ta Sigli heeft men slechts een betrekkelijk lichte beving gevoeld, in vergelijking met wat te Koeta Radja werd waargenomen. Er zijn daar gaan personen gewond. De nieuwe Chineesche school te Sigli is als gevolg van de beving ontzet. In Lho Soekon en Lho Seumaweh heeft men de aard'-«ving wel gevoeld, doch de ge- volgen zijn niet noemenswaardig. Aan de kampongs rond deze plaatsen werd echter zware materieele schade toegebracht. De lichte huisjes stortten geheel of gedeeltelijk in. Persoonlijke ongevallen kwamen daar niet voor. In Sabang voelde men de aardbeving slechts in lichte mate. Er werd geen schade aangebracht. Van Atjeh's Westkuts zijn nog geen berichten ontvangen. De telefoon was te Koeta Radja ln den nacht gedeeltelijk gestoord. In den ochtend zijn de verbindin gen weer hersteld. Voortdurend bevingen. Na den hevigen aardschok ln den nacht zijn nog verschillende lichte bevingen ge voeld, namelijk des morgens om halfvljf, om kwart voor acht en om half tien. Er heerscht dientengevolge nog steeds een hoogst nerveuze stemming. Dit was overal merkbaar. De bevolking leeft ln angstige afwachting vati wat er nog gebeuren kan Men toeft op straat en werkt niet veel. In sommige toko's zien wij de menschen echter bezig met het opruimen van hun „barang". Door den schok zijn vele kasten in de winkels omgeslagen, zoodat de goede ren soms door de geheele zaak liggen ver spreid. De inventaris is hier en daar voor een groot gedeelte vernield. Wij hoorden dat van de huizen en inboedels het meest niet tegen aardbeving-schade verzekerd was. Toen de eerste schokken des nacht» wer den gevoeld en iedereen uit zijn woning vluchtte, sloeg uit een hoogspanningskabel een reusachtige vlam, die echter spoedig weer doofde. Er is nergens brand uitgebro ken. In den stikdonkeren nacht hebben zich echter afgrijselijke tooneelen afgespeeld Men hoorde kreten van gewonden, hulpgeroep van vluchtenden. De aarde bewoog hevig onder de voeten van hen, die in nachtgewaad naar builen waren gestormd en niet wisten, waar zich te bergen. Men kon bijna geen hand voor oogen zien. Het electrische licht werkte niet. De men schen op straat hadden soms het gevoel, of de grond heen en weer ging. Het was of een bepaalde schok weer werd teruggekaatst. Volgens inwoners met ervaring op dit ge bied, heet een dergelijk verschijnsel trom- melbeving. Paniekstemming. De meeste menschen werden door de aardbeving in hun slaap overvallen. Sommi gen hadden geen tijd meer te vluchten en zijn door vallende steenen gedood of ge wond. Enkele Europeanen ontsnapten nau welijks aan den dood. Een hunner werd bijna getroffen door een zware kast, welke vlak naast hem neerstortte. De bevolking was volkomen verbijsterd door het gebeurde en stak in den beginne geen hand uit om hulp te bieden. Overal riep men om politie en militairen, die echter niet op alle plaatsen tegelijkertijd konden zijn. Voor halfzeven des morgens waren alle dooden en gewonden in het hospitaal opge nomen. Het reddingswerk was uitermate moeilijk, daar nergens licht brandde en er niet voldoende gereedschap aanwezig was. De redacteur van de Deli Crt. verleende persoonlijk bijstand bij hat redden van een Chineesche familie, wier woning onder een muur der Royal Bioscoop bedolven was ge raakt. Na een uur zwoegen vond men het stoffelijk overschot van een oude Chineesche vrouw. Een klein kind trof men levend, doch zwaar gewond onder de puinhoopen aan. Een oude Chineesche man, grootvader van het kind, kreeg slechts lichte verwondingen. Hij was in verband met de warmte in de galerij van zijn huis gaan slapen en kon zoodoende nog bij tijds de vallende muren ontwijken. De moeder van het geredde kind had geen letsel bekomen, doch bleek versuft te zijn van angst en ontzetting. In den duisteren nacht ruimde de redac teur met drie Europeesche ingezetenen van Koeta Radja en slechts enkele inlanders (de meeste inlanders waren te verbijsterd om wat te doen) balken op en brokken muur ter grootte van een tafel. Men moest dit op ruimingswerkje verrichten zonder gereed schap en onder gebrekkige verlichting. In de ingestorte militaire barak zijn twee militairen en een kind omgekomen. Een vader redde daar vier van zjjn kinderen. Bij de poging, zijn vijfde kind te halen, stort te echter een balk op den hals van dezen kordaten militair. Met zijn kind vond hl) den dood. De woning van den majoor der mare chaussee Doub werd van de neuten geslagen en kwam vijf meter verder neer. Het ge heele huis werd grondig vernield. KONINGINNEDAG IN DE WIERINGERMEER. De zes-en-vljftigste verjaardag van 11. Ma. de Koningin is in de Wieringermeer op luisterljke wijze gevierd. Ruim vijfhonderd schoolkinderen hebben op het sportterrein een genotvolle middag gehad en zijn eenige uren bezig gehouden mat spel en wedstrijden, terwijl het aan de noodige varverschingen natuurlijk niet ont brak. Des avonds trad te Middenmeer in de Nad. herv. kerk een herdenkingsavond plaats, waaraan medewerkte het Wog- numsch zangkoor, dir. D. Saai, de muziek vereniging „Soli Deo Gloria" en spreker wa» de heer F. Boon uit den Helder. Het groote kerkgebouw was bijna geheel gevuld en de chr. Oranje-vereeniging „Het Nieuwe land" waar een en ander van uit ging mag op een goed geslaagde Koning innedag terug zien. Van alle openbare en van talrijke parti culiere gebouwen waaide de driekleur. WEER GEEN KLOKKENSPEL TE ENKHUIZEN. De beiaardier D. van Wilgenburg, die Maandag ter gelegenheid van de Koningin nedag het carillon van den Zuidertoren zou bespelen, is bij Zaandam een motorongeluk overkomen, zoodat er ook nu weer van klok kenspel niets kon komen. heiloo Oranjefeest. De 31e Augustus heeft zich geken merkt door veel vlagvertoon. Niet alleen van de officieele gebouwen, doch in een groot deel van het dorp. De Oranjebond was door de financiën en ook door de weinige medewerking der autoriteiten niet in staat kinderfeesten te houden en men bepaalde zich tot een intiem feest voor de leden en hunne huisgenooten, die in de Rustende Jager van 8 tot 11 uur bij een zijn geweest. De avond werd geopend met een rede van den heer H. Nijdam Lzn. Spreker zeide dat we hier als oranjevrienden bij een zijn. Nederland en Oranje vieren 1 feest. Als we zien naar andere landen, dan merken we altijd op hoe hier een veel hechter band is tusschen het vorstenhuis en Oranje. Die band is niet van vandaag of gister, doch door de eeuwen gegroeid. Het is begonnen met Willem de Zwijger, den grondlegger van Oranje. Groote veld- heeren hebben na hem de traditie voort gezet. Er zijn ook tijden geweest, waarin die band niet zoo nauw tot uiting kwam, doch als oranje hoogtij vierde, was Ne derland „vrij". Begonnen bij Willem de Zwijger gaat het door tot de jongste telg van het Oranjehuis, Prinses Juliana. Oranje ligt in Nederland verankerd. Zoo zijn we hier bijeen op Haar verjaardag. Zij kwam heel jong aan de Regeering en thans is ZU de 3e in de groote rij van re- geerende vorsten. Als regentes bij uitne mendheid is Zij het symbool van de een heid van ons volk. Als onze landsmoeder brengt Zij ons door deze bange tijden, met Gods hulp, naar betere tijden. Zij is ook niet in staat om in deze bewogen tij den alle problemen op te lossen, doch we kunnen veilig zijn onder Haar hoede, als telg van het Oranjehuis. (Applaus). Daarna werden met pianobegeleiding van den heer Moeijes twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De avond werd gevuld met zang en muziek en de gooche laar en illusionist Emil Noretti vergastte ons op verbluffende staaltjes van zijn kunst, alles nieuw en origineel. Het was veel te gauw elf uur. De voorzitter heeft aan het einde van den feestavond allen dank gebracht. Voetbal. Alhier is een voetbalclub opgericht met pl.m. 40 leden. De naam is H. V. V. (Heilooër Voetbalvereeniging). In het bestuur zijn benoemd de heeren J. Molenaar voorzitter, Hh. Brand secre taris en F. Jensch penningmeester. R. K. Mannenkoor. Alhier is een R. K. Mannenkoor opge richt met 20 leden. Het voorloopig bestuur is gevormd door hef bestuur van het R. K. Dubbel Mannenkwartet. In memoriam J. Ditmars. De heer W. Schermerhorn Dzn. schrijft ons: Het zou van geringe erkentelijkheid ge tuigen, als bU het verscheiden van dezen man niet een van de velen, die met hem in aanraking zijn geweest of onderwijs hebben genoten, in herinnering bracht, wat zoo velen aan hem hebben te danken. Moge dan dit blad, dat hem eertijds onder zijn be richtgevers telde, een bescheiden plaatsje voor hem inruimen. Meer dan 45 jaar heeft meester Ditmars het onderwijs gediend in al zijn geledingen. Op betrekkelijk Jongen leeftijd verbonden aan de school te Grootschermer, verwierf hij spoedig de acte toonkunst. De dorpsschool was toen nog een driemansschool en zonder te kort te doen aan het vele goede werk aan corporaties en vereenigfiigen, zou ik willen zeggen, dat Ditmars zich hier als een beste opvoeder der jeugd heeft kunnen onder scheiden, door de school tot een der besten uit de omtrek te maken. Dat meester Ditmars zijn onderwijs tot groote hoogten heeft kunnen opvoeren, dankte hij aan zijn groote werkkracht, Ijvar en volharding. Het onderwijs van meester Ditmars reikte verder dan de school. Jaren was hij dirigent van het fanfarecorps „Chris- tiaan de Wet", dat kort na zijn vertrek van hier reeds de vruchten plukte door steeds met prijzen van een muziekconcours thuis te komen. Het is niet aan mij, de geschiedenis en het vele werk te schetsen van de gemeentelijke administratie, welke meester Ditmars ook nog waarnam door het plotseling overlijden van burgemeeeter Boes, tevens secretaris. Dan het Maatschappelijk welzijn in deze omgeving. Heel veel heeft hij daarvoor ge daan, geen plaatselijke vereeniging of meester werd er in betrokken en gaf zijn adviezen op zijn eigen eerlijke manier. De bespeling van het kerkorgel, de be langen van den Noord-Eindermeerpolder be hartigen als secretaris-penningm., waaraan vaak was verbonden een pennestrjjd met Haarlem over oude en verouderde overeen komsten, dat alles en nog veel meer werd door meester Ditmars verwerkt. Neutraal in zijn onderwijs was hij volbloed vrijzinnig, terwijl andersdenkenden nog gaarne om raad en daad bij meester aanklopten. Een ieder wist hier dat meester Ditmars in Alkmaar ziek was en zag nog weer eens in verbeelding den vriendelijken groet met de wuivende hand. Ditmars heeft lang en veel gewerkt, om- d^j het werk hem lief was. Toen ik hem 8 dagen voor zijn overlijden bezocht, en zijn uiterlijk den leek aan herstel deed twijfe len, was hij nog in den vorm, en infor meerde nog naar verschillende vorderingen op elk gebied. Hier kan gezegd worden dat een goed mensch van ons ia heengegaan na een zeer arbeidzaam leven. Deze gedachte is een troost voor de nabestaanden. Veertigjarig ambtsjubileum J. G. Bosschaart. Dinsdag 1 September heeft de heer J. G. Bosschaart, hoofd der openbare school te Egmond aan Zee, den dag herdacht waar op hij voor 40 jaren zijn ambt als onderwij zer aanvaardde. In 1996 begon hij zijn loop baan als jong onderwijzer te Zaamslag ln Zeeuwsch-Vlaanderen. Is thans het onderwijzersambt vaak verre van gemakkelijk, toen was het begin voor den heer B. zeker zwaar. In de gecombi neerde eerste-, tweede- en derde klasse had hy niet minder dan 78 leerlingen, terwijl de leermiddelen zeer gebrekkig waren. Ali onderwijzer stond de heer B. vervolgens 10 jaar te Hoek en 2 jaar te Biervliet, waarna hy in 1909 hoofd der school werd in St. Laurens op Walcheren. Daarnaast was hij leeraar aan de normaallessen te Middel burg. Merkwaardigerwijze zijn verschillen de oud-leerlingen uit die periode als leer- Donderdag 3 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Ensemble J. Kroon. 10.— Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.— Om roeporkest. 11.45 Gr.pl. 12.Om- roeporkeat. 12.30 Gr.pl. 1.— Kovaca Lajos' orkest. 2.15 Gr.pl. 3.15 Gem. Dubbelkwartet „J. S. Bach" en orgel. 4.— Voor zieken. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Pal- ladians. 6.30 Sporter. 7.— Viool en piano. 7.30 Dansmuziek. 8.Ber. ANP en mededeelingen. 8.10 Om roeporkest en soliste. 9.10 Radio- tooneel. 9.45 Omroeporkest en solist. 10.30 Gr.pl. 11.— Ber. ANP. 11.1012.Dansmuziek. HILVERSUM, SOI M. (8.—9.15 en 11.—1._ KRO, de NCRV van 10.— 11.en 2.11.30 uur). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.—Godsd. half uur. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Handwerkcursus. 3. Orgelspel. 4.Bijbellezing. 5.— Cursus v. d. jeugd. 5.30 Gr.pl. 6. Pianomuziek quatre mains. 6.45 CNV-praatJe. 7.— Ned Chr. Pers bureau. 7.15 Causerie over Engel- sche kunst 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 NCRV-orkest en solist. 8.50 Biologische causerie. 9.20 Vervolg concert 10.30—11.30 Gt.pl. Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgel spel. 11.50 Gr.pl. 12.20 Het Troca- dero-Cinema-orkest. 1.05 Gr.pl. 1.35 Ruasell Smythe en zijn orkest. 2.35 Leonard Homsey's orkest. 3.20 Het Carlton-Hotel orkest. 4.10 Causerie. 4.30 Gr.pl. 5.05 Hot Harp-trlo. 5.35 Dansmuziek. 6.206.45 Ber. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-Variété-orkest en solist 7.35 BBC-orkest 8.20 Piano-recital. 9.Variété-progr. 10.Ber. 10.30 Kerkdienst 10.50 Celebrity-trio. 11.26 Sportrep. 11.35 —12.20 Dansmuziek. RADIO PARI8, 1648 M. 7.20, 8 20 en 9.20 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 2.50 en 4 20 Gr.pl. 5.20 Hoorspel. 7.20 Gr.pl. 8 20 Zang. 9.05 Nat. orkest en solist 11.0512.35 Dansmuziek en popni lair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 10.20 Volksliedetenconcert 12.20 Orkestconcert. 1.35 Omroep, orkest. 3.05 Kamermuziek. 4 20 Sted. orkest Gelsenkirchen. 6 20 Gevar. concert. 8.30 Omroepklein- orkest. 9.20 Radio-tooneel. 1040 Omroepkoor, solisten en voordr 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gr.pl. 7.20 Ac- cordeonmuziek en gr.pl. 8.20 Klein- orkest en hoorspel. 10.30 Rep. 10 30 —11.20 Gr.pl. 484 M.. 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30—2.20 Gr. pl. 520 Grpl. 6.35 Salon-orkest. 7.33' Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 11.20 Gr.pl. en reportage. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Blaasconcert. 9.20 Radio-too neel. 10.20 Ber. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Dans muziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.45—10.05, Keulen 10.05—11.20, Parijs Radio 11.2013.05, VI. Brus sel 13.05—14.20, Keulen 14.20—15.40 Droitwich 15.4016.20, Keulen 16.2017.50, VL Brussel 17.50— 19.05, Keulen 19.0520.05, Bero- mdnster 20.0520.20, Droitwich 20.20—21.—, Rome 21.-24.—. Lijn 4: VL Brussel 8.9.20, Parijs Radio 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.05, Lond. Reg. 11.05—11.25, Droitwich 11.26—15.20, Lond. Reg. 15.20—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Luxemburg 18.2018.50, Droitwich 18.50—20.20, Lond. Reg. 20.20—24.— I krachten verbonden geweest aan de open bare school te Egmond aan Zee. Op 1 December 1915 trad de heer B. te Egmond aan Zee als hoofd der school in functie. Gedurende de eerste jaren had hij hiar als hoofd geen gemakkelijke taak, een groote school met telkens wisselende leer krachten, sterk bewogen dagen voor de Egmondsche bevolking, een ongemakkelijke jeugd, dit alles maakte zijn taak uiterst zwaar. Maar door zijn paedagogische be kwaamheid en ongebroken energie kwam hij deze moeilijkheden te boven en than» is door zijn krachtige leiding de openbare school aanzienlijk vooruitgegaan. De ver houding tusschen het personeel is uitste kend, terwijl ook de ouders veel meer waar- deerend tegenover het onderwijs zijn ko men te staan, en beseffen, dat orde en tucht noodzakelijk zijn. Naast zijn taak in school, die hij op zoo uitnemende wijze vervulde, heeft de heer B. zich nog op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt. Vooral aan de vereeniging „Volks onderwijs" heeft hij zijn krachten gegeven. Meermalen trad hij als spreker op, zoo wel hier te plaatse als elders. Van de ver eeniging „Kinhelm", de combinatie van de afdeelingen van Volksonderwijs in Noord- Kennemerland, is hy voorzitter. Steeds heeft hij op de bres gestaan om het open baar onderwijs te verdedigen. Als bestuurs lid van de afd. Alkmaar buiten van het N. O. G., en als lid van de permanente com missie voor de inspectie-vergaderingen te Alkmaar en omstreken heeft hij zeer voor deze inspectievergaderinge geijverd. Daarnaast heeft de jubilaris zijn woon plaats zeer belangrijke diensten bewezen als secretaris van V. V, V. Slechts de inge wijden weten wat dat van den heer B heeft gevergd. Maar ondanks miskenning vaak voor zijn vele werkzaamheden, heeft hij tijd en krachten gegeven voor de be langen van Egmond aan Zee als badplaats. Hij mocht de voldoening smaken dat hy ais bestuurslid werd gekozen van de federatie van V. V. V.-afdeelingen boven het Noord- zeekanaal. Het personeel heeft den jubilare» 's mor gens by den aanvang der school hulde ge bracht bij monde van den heer C. Bakker, die in hartelijke bewoordingen gewaagde van zijn groote waardeering en bewondering voor den arbeid van den heer B, in de school te Egmond aan Zee gedurende meer dan de helft van zijn ambtsperiode. Hy noemde de ongebroken kracht en opge wektheid, waarmee hjj nu nog steeds zijn werk verricht, terwijl hij hem als stoffelijk blijk van waardeering een fraaie staande leeslamp overhandigde. De heer Bosschaart dankte zeer ontroerd voor de hulde, die het personeel hem bracht. Donderdagmiddag 2 uur zal door de leer lingen der school een passende hulde ge bracht worden, terwijl dan iedar in de ae- wenschen den jubilar91 ««luk te nw/fd' "ü11u Mtp' van L*ndbouw. Dinsdagavond hadden vele leden van de afd. van den H. M. van Landbouw zich steeg6 #ring begeven naar ca« Kam- De voorzitter, de heer D. de Boer Pz «af in zijn openingswoord den wensch té besprekingen ven en aangenamen aard mochten zhn. Op de PosSnhaTHdln ,eCTretans' den heer Jb! njsch, ha$j de heer J. Doornbos een aan- ïgen denln de bes^id.gingen man geuit, in het versla* ZÜ Ur" slen^Aan dit „e, roek werd na op voorstel van den heer v. d Laan den heer Akkerman de gelegenheid werd gegeven de zich voorgedane onaangenaam heden met het Werktuigenbureau van zjj& standpunt gezien uitéén te zetten, waar na men deze zaak als afgedaan beschouw de. BU de ingekomen stuken was een ver zoek om medewerking bij de te houden landbouwfeesten. De voorzitter stelde voor 10 beschikbaar te stellen. De heer J Blauw achtte ditmaal 5 voldoende, waarmee de leden accoord gingen. De heer C. M. v. n. Laan was het pol derbestuur oankbaar inzake de bevrij ding van den overlast van eenden, doch constateerde, dat het euvel nog niet geheel verholpen is. Besproken weid verder een brief van de organisatie van arbeiders in het land-, tuin- en zuivelbedrUf, welke een opwekking om gezamenlyk besprekin gen te voeren behelsde. De heer Wonder vroeg de houding van het bestuur te dien opzichte. De voorzitter waz van oordeel dat de H. M. v. L. hier buiten itond, leden die er belang in stelden, konden een werkgeversorganisatie stichten. De heer C. M. v. d. Laan was het hier volkomen mee eens. De heer C. Wonder achtte het een sociaal belang. De heer Helder was van meening, dat de regeering wel dwin gend op zou treden evenals dat in de Beemster was geschied, waarop men be sloot een afwachtende houding aan te nemen. De heer Posch had met den hoefsmid overleg gepleegd en kon mede- deelen dat de prys f 2.50 is gebleven. In samenwerking met den L. T. B. zal deze winter de heer ten Cate Hoede maker uit den Haag een lezing houden. Het be stuur zal deze zaak nader uitwerken. Verder las de secretaris een op gezegeld papier geschreven verklaring van den heer Jb. de Boer, vertegenwoordiger van het Werktuigenbureau voor, waarin hU de risico van de verhandelde werktuigen op zich nam. Inplaats van een winterland- bouwcursus zal de afdeeling dit jaar een boekhoudcursus organiseeren. Het be stuur zal naar een geschikten leerkracht omzien. In de plaats van de heeren D- de Boer Pz. en Barendrecht, welke zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de heeren C. Wonder en J. Lakeman. De functies moeten in overleg verdeeld wor den. Tenslotte werd de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering te 's-Cra- venhage behandeld. De heeren Jb. Posch en C. M. v. d. Laan werden als afgevaar digde en plaatsvervanger gekozen. Als candidaat voor het H. B. werd na ernstige besprekingen de heer Joh. de Veer te Scha- gen gekozen. De heer v. d. Laan stelde vast dat de akkerbouwers in het H. B. veel te zwak vertegenwoordigd zUn, hetgeen hU en meerderen met hem betreurden. De heeren Boekei, v. d. Laan en Wb. Scher merhorn gaven den afgevaardigde eenige vragen op welke schriftelUk ingedie'ld konden worden. De heer Posch gaf op ver zoek nog eenige inlichtingen over dc wij ze waarop deze vragen door het H B. b«" antwoord worden, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Tot bode van de begrafeni»vereenig'n« ,.De Laatste Eer" ia benoemd voor de wu Sint Maartensbrug de heer C. Zeeman c" voor de wijk Burgerbrug de heer C. Schne kan. Benoemd- Tot tijdelijk hoofd van de school dei Bei gei-school vereeniging is met ingang van 1 September j.1. benoemd de Duinker uit Nijmegen. heer J.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10