DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bloedige gevechten bij Irun. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENT EENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 207 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Pas tegen het einde van den winter rust in Spanje? Hachelijke situatie in Malaga. levert mexco wapens? Hongaarsche regeering afgetreden? Ook Fransche diensttijd verlenging? Radio-liedjeszanger in vrij heid gesteld. De wapenzending van de Sancta Maria, ALKMAARSCHE URANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 2 September 1936 Een zeer krachtige aanval op Irun, die de opstandelingen gistermorgen inzetten en die tot gisteravond duurde, heeft niet het resultaat gehad, die de troepen van generaal Franco zich er van gedacht hadden. Hoewel de strijd met alle beschikba re wapens gevoerd werd, konden de aanvallers de stellingen der regeerings- troepen niet veroveren en waren ten slotte gedwongen, in haar eigen stel lingen terug te trekken, natuurlijk met verlies van zeer vele dooden en gewon den. De aanval was zoo blijkt wel uit de latere berichten zeer goed voorbereid. In den aanvang rukten gepantserde auto's be wapend met mitrailleurs, op langs den weg naar Irun. Het vuur werd geopend op de stellingen van La Puncha. De regeeringstroepen beantwoorden dit vuur uit een geblindeerden trein met mi trailleurs, waarbij rij er in slaagden de mitrailleurs der opstandelingen te bescha digen. Tanks der opstandelingen voerden eveneens een aanval uit langs den weg, die gelegen is in de nabijheid van het kleine fort Fagofain en hun artillerie vuurde op het fort San Marcial en op Alunda. Later bwuiu eerst de artillerie in aa<ia> 4)rie re- geeringsvliegtuigen verkenden de stellingen der opstandelingen en werden daarbij door hun luchtafweergeschut onder vuur geno men. Na de verkenning bleef een der toe stellen in de lucht, waar het werd aange vallen door een vijandig vliegtuig, echter zonder succes. In den middag werden alle moderne wape nen in den strijd geworpen en het front van de stad Irun, maar tegen het vallen van den avond waren de opstandelingen, niettegen staande een hevig bombardement van mor tieren en veldgeschut, nog niet opgerukt. Al leen de pantserauto's van de opstandelingen waren binnen 100 meter van de kazernes van de Carabineros genaderd, welke door regeeringstroepen is bezet en welke nog geen kilometer van Behovia ligt. Keer op keer vielen de opstandelingen aan, doch zij werden door de mitrailleurs van de regeering afgeslagen en de aanval lers moesten zich terugtrekken in hun loop graven met achterlating van vele dooden en gewonden. Echter ook de regeeringstroepen leden gevoelige verliezen, al is daarover nog niet veel bekend. Ook weet men nog niet, hoe groot de schade is, die aangericht is door het bombardement op Irun. Wel is bekend, dat een twintigtal gebouwen vernield zijn. Ook is niets bekend over het lot van de gij zelaars. Wat het bombardement zelf betreft, ver klaart de „Frente Popular" van Irun, dat vijf vliegtuigen de stellingen van San Mar- rial kwamen bestoken. De meest getroffen gebouwen waren het republikeinsche cen trum, het station en het volkshuis. Vervol gens vielen de toestellen La Puncha aan. Het tegenvuur van de batterijen van Guadelupe was vernietigend. Verklaring van generaal Mola. Generaal Mola heeft verklaard, dat het vuur der overwinning nabij is, maar dat de burgeroorlog tot het einde van den winter zou voortduren. Mola voegde hieraan toe. bfisschien zullen wij volkomen de macht van het communisme in Spanje vernietigen. Voorts zeide hij: „Ik geloof niet in de neu traliteit der naties". De correspondent van de Diario de Noti- rias maakt melding van verschrikkelijke tooneelen te Avilla, waar de katholieke be volking razend en over haar zenuwen heen 's tengevolge van de herhaalde bombarde menten. Terechtstelling te Irun. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat gisteravond een buitengewone zitting van den krijgsraad van de regeeringstroe- pen vijf opstandelingen ter dood heeft ver oordeeld. Het vonnis werd een uur later Voltrokken. De bijzondere correspondent van de •■Paris Soir" bericht uit La Puncha, dat gis teren de gijzelaars, welke de regeerings troepen in het fort Guadelupe gevangen hielden, naar Irun zijn gebracht. In den avond ging het gerucht, dat als antwoord op het ultimatum van de opstandelingen, de gijzelaars zouden worden gefusilleerd. De correspondent bericht verder, dat de mannen op de pleinen van Irun aan boomen werden gebonden. Een van hen de grijze bisschop van Valladolid, ver zocht, dat men hem alleen met de voe ten en over den borst aan den boom bond. „Laat mijn handen vrij", verzocht hij, „opdat ik God zal kunnen bidden". Een stortvloed van granaten en kogels komt, van Biriatou zichtbaar, op Spaansch gebied neer. De grond is volkomen omge woeld. Gisteravond nog onderhouden de op standelingen een vernietigingsvuur op de regeeringsstellingen, die te lijden schijnen te hebben, maar waarvan de bezetters er in slagen hun positie te handhaven. Leden der regeeringsntllitie, beladen met pakken dynamiet en granaten, komen naar voren en werpen hun projectielen, waarvan de uitwerking vreeseljjk schijnt te zijn. Een nieuwe batterij der opstandelingen heeft om zes uur stelling genomen bij het fort Fago- gain, waardoor eenigszins dwars op de loopgravenrij der militietroepen kan wor den gevuurd. Hun tegenstand werd echter niet gebroken. De regeeringsbatterij van Fontarrabië be antwoordde het vuur en een vliegtuig heeft vijf bommen op de opstandelingen laten neerkomen/- Gisteravond woedde de strijd nog verbitterd voort Radio Sevilla meldt! Radio Sevilla heeft in zijn uitzending van gistermiddag het volgende meegedeeld: „Onze laatste operatie in de provincie Toledo heeft ons in staat gesteld de vallei van den Taag te bezetten en heeft den af tocht tengevolge gehad van de regeerings troepen, die zware verliezen hebben gele den en een belangrijk oorlogsmateriaal hebben achtergelaten. Deze nederlaag had een onmetelyken terugslag. Hij stelde in staat de moreele verzwakking der militie soldaten der regeering te constateeren, wien men had verteld, dat zij geen enkelen tegenstand zouden ontmoeten tot aan Cor- doba en dat de marsch naar Sevilla gemak kelijk zou zijn. Madrid wordt bijna dagelijks gebombar deerd door de luchtstrijdkrachten, die als doelwit de kazernes, ministeries en vlieg velden kiezen. De luchtstrijdkrachten der regeering zijn zeer verzwakt door de opvol- gelijke verliezen en wij opereeren in alle gerustheid". Het communiqué voegt hieraan toe: „De autoriteiten van Irun hebben na de burger bevolking te hebben geëvacueerd, niet ge aarzeld de gevangenen in de straten en op de door onze luchtmacht bedreigde plaatsen bloot te stellen". Hachelijke situatie te Malaga. Gisteravond te Gibraltar aangekomen vluchtelingen verklaren, dat de opstande lingen zich thans op minder dan 3 mijl af- stands van Malaga bevinden. De uitwijkelingen zijn van meening, dat de stad zich spoedig zal moeten overgeven. Zij zeggen dat vliegtuigen der opstandelin gen Malaga met bommen hebben bestrooid, tengevolge waarvan het vliegveld en tal van gebouwen in brand staan. De ontstelde bewoners hebben zich naar de haven begeven om te trachten aan boord van schepen een goed heenkomen te zoe ken. Bovengenoemde vluchtelingen bevon den zich aan boord van den Britschen tor pedojager Worcester. Twee kanonneerbooten der regeering hebben getracht troepen te ontschepen bij La Linea aan de oostkust, doch zij zijn daarin niet geslaagd daar een afdeeling fas cisten naderde. Er zijn drie slachtoffers te betreuren, o.a. een jongen van negen jaar. Te La Linea en Algeciras zijn sedert het begin der vijandelijkheden meer dan hon derd gevangenen terecht gesteld, onder wie vele vrouwen. Prieto zuinig met woorden. De vroegere socialistische minister Prieto heeft gisteravond een vertegenwoordiger van Havas ontvangen. Na met betrekking tot de verwonding van den Franschen journa list aan het front van Estra Madura te heb ben verklaard, dat deze gelukkig van wei nig ernstigen aard was, bleef Prieto hard nekkig zwijgen, toen de correspondent hem eenige vragen stelde aangaande den mili tairen toestand. Slechts bij het noemen van den naam Bilbao, zeide hij, dat gisteren twee drie- motorige vliegtuigen der opstandelingen een in het droogdok ter reparatie liggenden onderzeeër hadden aangevallen. De aanval werd echter afgeslagen en de vijandelijke vliegtuigen ontkwamen zonder schade te hebben aangericht. Ministerie op breedere basis? In antwoord op een vraag van den cor respondent aangaande «Je geruchten om trent een a.s. hervorming van het ministerie, verklaarde de socialistische leider.dat Giral stappen had gedaan tot wijziging van het tegenwoordige ministerie, waardoor dit een breedere basis zou krijgen door de intrede van verscheidene persoonlijkheden der par tijen van het volksfront die tevoren niet in de regeering waren vertegenwoordigd, t.w. de socialisten, de communisten en de Bas- kische nationalisten. Hij voegde er nog aan toe, niets bepaalds te weten aangaande de mogelijke toewijzing van een ministerie zonder portefeuille aan een vertegenwoor diger van den nationalen arbeidsconfede- ratie. Hij meende echter eerder, dat er uit deze organisatie een commissie zou worden gevormd ter raadpleging door de regeering. Mexico levert wapens aan Spanje. President Cardenas van Mexico heeft gis teren in het congres een boodschap voorge lezen, waarin voor den eersten keer ont hullingen worden gedaan over Mexicaan- sche wapenlexpringen aan de Spaansche volksfrontre geering. Tot dusver was met betrekking tot deze leveranties het strengste stilzwijgen in acht genomen, hoewel de aandacht der publieke opinie reeds gevestigd was op het feit, dat de Spaansche re geer in gs boot „Magallanes" in Vera Cruz oorlogsmateriaal aan boord had genomen uit 49 wagons, klaarblijkelijk met bestemming Madrid. „De Spaansche regeering", aldus luidt het in de boodschap, „heeft de Mexicaansche regeering bü monde van haar gezant Gordon Ordaz verzocht om levering van oorlogs materiaal. Wü hebben dit verzoek onmid dellijk ingewilligd en 10.000 geweren, als mede 20 millioen patronen van Mexicaansch fabrikaat ter beschikking gesteld van de Ma- drileensche volksfrontregeering. Deze démarche, die in overeenstemming is met de vriendschappelijke betrekkingen, die wij onderhouden met de huidige Spaan sche regeering, is internationaal gerecht vaardigd. Mexico heeft slechts het verzoek van een wettelijke regeering ingewilligd, gelijk het ook aan de regeering van Colum- bia destijds 5000 in Mexico vervaardigde ge weren leverde". Menschensmokkel in Stiermarken. Naar het D. N. B. van betrouwbare zijde verneemt, zijn de autoriteiten van Stiermarken een omvangrijke commu nistische menschensmokkelarij op het spoor gekomen. Waarschijnlijk zijn reeds honderden werkloozen uit Stiermarken, hoofdzakelijk mijnwerkers en arbeiders in hoogovenbedrijven, overgehaald, dienst te nemen in de roode militie in Spanje. De afgeloopen week viel het den ambte naren van de steunbureaux in Zeltweg en Fohnsdorf, het centrum van het mijn- en hoogovenbedrijf in Stiermarken, op, dat tachtig arbeiders, die werkloozensteun ont vingen, hun steungelden niet meer kwamen afhalen. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld, bleek, dat communistische agenten uit Tsjecho-Slowakije naar Stiermarken waren gekomen, om werkloozen aan te werven voor de roode militie in Spanje. De arbei ders, die op het voorstel ingingen, werden, van reisbiljetten en geld voorzien, via Zwit serland en Frankrijk naar Spanje gezonden. De communistische agenten trachtten de werkloozen vooral tot dienstneming over te halen door hun te verklaren, dat zij zich aldus op de Spaansche priesters en op de Spaansche kerken konden wreken voor den 12den Februari 1934. De autoriteiten vermoeden, dat ook in an dere plaatsen van Stiermarken dergelijke communistische menschentransporten heb ben plaats gehad. Momenteel wordt een uitgebreid onder zoek naar deze aangelegenheid ingesteld. Fransche wapens naar Spanje. Naar de „Echo de Paris" meldt, worden nog steeds wapens en munitie uit Frank rijk naar de Spaansche regeeringstroepen gezonden. Gisteren zijn wederom drie groote vrachtauto's met machinegeweren en munitie aan de internationale brug te Hen- daye aangekomen, doch de autoriteiten stonden niet toe, dat de reis werd voortge zet. De auto's zijn daarop naar Behobie ge reden, waar de Fransche grenswacht zich toegevender toonde, zoodat zij naar Spanje konden doorrijden. De opmarsch der opstandelingen in Toledo. Generaal de Llano heeft gisteravond via radio-Sevilla medegedeeld, dat de rechtsche troepen in de provincie Toledo de stad Escurial genaderd zijn. De inneming van dit strategische belangrijke punt is nog slechts een kwestie van enkele dagen. Minister-president Gömbös heeft zich hedenochtend vergezeld van zijn genees heer naar kasteel Godoio, de verblijf plaats van regent Horthy begeven. Hoe wel geen enkel communiqué is gepubli ceerd en Gömbös weigert iets te zeg gen, gelooft men toch, dat de minister president het ontslag van de regeering heeft aangeboden. Na het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, keerde Gömbös naar Boedepest te rug, waar hij een zitting van het kabinet presideerde. A&, Na de bijeenkomst van den ministerraad, had de minister-president een onderhoud met den voorzitter van de kamer, Sztra- nyavszky. Verder wordt vernomen, dat minister-pre sident Gömbös den regent opnieuw zijn ont slag heeft aangeboden. Minister Daranyi vervangt Gömbös. De minister van landbouw, Daranyi, die reeds in Juni en Juli minister-president Gömbös verving, is aangewezen als plaats vervanger van Gömbös gedurende diens af wezigheid. Hierdoor is een minister-crisis voorkomen, tenminste voor het oogenblik. De regent behoeft zich thans niet uit te spreken voor de eene of andere partij. Minister-president Gömbös, wiens gezond heidstoestand veel te wenschen overlaat, zal Donderdag of Vrijdag naar een sanatorium in de omgeving van München vertrekken. Naar kiesrechthervorming. Minister-president Gömbös, die een kies rechthervorming noodzakelijk acht, heeft den voorzitter van de kamer verzocht alle partijen bijeen te roepen, opdat deze hun gezichtspunten in deze kwestie uiteen zul len kunnen zetten. De vergadering zal on middellijk na het weder bijeenkomen van de kamer moeten worden bijeengeroepen. Behalve over de kiesrechthervorming zal zij zich tevens hebben uit te spreken over een eventueele uitbreiding der bevoegdhe den van den regent en over de hervorming van de eerste kamer. In deze bijeenkomst zal de regeering vertegenwoordigd zijn door den vice-voorzitter van den ministerraad en de ministers van binnenlandsche zaken en justitie. Kwestie a.s. Vrijdag in den Ministerraad. Naar de „Figaro" meent te weten, zou de regeering de verlenging van den diensttijd tot 2% jaar overwegen. Deze kwestie zou a.s. Vrijdag in den ministerraad worden besproken. DE TOESTAND IN ABESSINIE. In het nog niet door Italië bezette gebied is het rustig. Het Abessinische gezantschap deelt mede, dat de Negus van den nieuwen chef der regeering in de Ambarische taal een schrij ven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat in het westen des lands (het niet door de Italianen bezette gebied) volledige orde en rust heerschen. De brief besluit met de mededeeling, dat in overeenstemming met de instructies van den Negus met het oog op de bezetting van Addis Abeba door de Italianen eeen regeering is gevormd en dat alle staatszaken worden gevoerd met mede werking van een staatsraad, welke bestaat uit ambtenaren uit alle provincies van Abessinië. De bisschop van Dessie gefusilleerd. De Abessinische bisschop van Dessie, die na de overwinning der Italianen zijn onder werping aanbood, is gister door een vuur- peleton op de markt van Addis Abeba ge fusilleerd. De Italianen zeggen, dat men hem op heeterdaad heeft betrapt, toen hij bezig was een groep Abessinische krijgers tegen het Italiaansche gezag op te hitsen. Dezer dagen is zooals gemeld te Diemen een man gearresteerd, die ervan werd verdacht als agent van een „Credietbank" verskillende per sonen te hebben opgelicht. Hij zou gelden hebben geïnd als „informatie- kosten", de gevraagde credieten ble ven echter uit en de eigenlijke direc teur, de Belg B., die te Amersfoort de zaak dreef, bleek zich in arrest te be vinden, verdacht van zwendelprac- tijken. De te Diemen gearresteerde man, zekere Mossel, wonende te Hilversum, een coupletzanger, die voor de radio optrad ,is thans door den rechter commissaris mr. H. J. Heutschler in vrijheid gesteld, daar deze geen aan leiding vond een bevel tot inbewa ringstelling tegen hem uit te vaardi gen. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Voorwaarden der verscheping. Wy hebben destijds melding gemaakt van het geblokkeerde oorlogsmateriaal, dat te Antwerpen ingescheept was aan boord van de stoomboot Sancta Maria en bestemd was voor den Negus, doch niet meer kon worden afgeleverd, daar de Italiaansche oorlog inmiddels was geëin digd. Wij hebben ook gemeld, dat de Sancta Maria teruggekeerd was en dat de lading oorlogsmateriaal te Lillo in de Schelde in lichters was ontscheept, in afwachting van een andere bestemming. In Augustus is de Engelsche stoomboot Stanmore, groot 517 ton, komende van Rot terdam, te Antwerpen gearriveerd, om het oorspronkelijk voor Abessinië bestemde oor logsmateriaal aan boord te nemen. De doua ne verzette zich hiertegen, waarop het schip op 15 Augustus naar Temeuzen terugkeer de om op 17 Augustus weder te Antwerpen te arriveeren. Door de eigenaars waren in middels stappen gedaan bij de Belgische re geering om de voorwaarden te vernemen, waaronder het oorlogsmateriaal zou mogen worden overgeladen. Deze voorwaarden zijn thans bekend en luiden als volgt: 1. te Antwerpen mag worden overgela den, indien de zending teruggaat naar het land van oorsprong t.w. naar Finland; 2. Aan boord van het schip zal een bege leider de reis meemaken, die over de reis verslag zal moeten uitbrengen; 3. Door de verzenders moet vooraf een borgstelling worden gestort ten bedrage van de totale waarde van het oorlogsmateriaal, zijnde 4 millioen franken. Men gelooft niet, dat het schip onder deze omstandigheden spoedig zal vertrekken. DE VACANTIEREIS VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Een bezoek aan Ataturk. Het blad „Koeroem" schrijft het a.s. on derhoud tusschen koning Eduard en Ataturk groot belang toe. Het acht dit onderhoud een der belangrijkste gebeurtenissen der ge schiedenis van de laatste jaren. Intusschen moet men, zoo gaat het blad voort, geen po litieke resultaten daarvan verwachten, ge zien het particulier karakter van het bezoek. De ontmoeting zal echter dienen tot verster king van de vriendschapsbanden tusschen beide landen. Het blad acht het verder symptomatisch, dat de Britsche koning Z.- Slavië en Griekenland heeft bezocht alvo rens zich naar Turkije te begeven, en be sluit met te zeggen, dat het hier gaat om politieke toenaderingen, die gunstig zijn voor den vrede. Bezoeken aan Varna en Constantza aangekondigd. Naar de Tel. meldt, zal koning Edward VIII in den loop van de volgende week een bezoek brengen aan Varna (Bulgarije) en Constantza (Roemenië). Het te Stamboel verschijnend blad „Ku- rum" noemt het onderhoud, dat binnenkort tusschen koning Edward VIII en president Ataturk zal plaats vinden, een der voor naamste gebeurtenissen uit de geschiedenis der laatste jaren. Het blad voegt daar aan toe, dat men, ge geven het privé-karakter van het bezoek, van dit onderhoud geen directe politieke re sultaten mag verwachten. Toch zal dit on derhoud er toe bijdragen de vriendschaps banden tusschen beide landen te versterken. Het blad acht het in dit verband sympto matisch, dat de koning v«iór zijn bezoek aan Turkije eerst naar Joegoslavië en Grieken land gegaan is en besluit, dat het hier een politieke toenadering betreft, welke gunstig ia voor het behoud van den vrede.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1