jBUiUMLoêuL ^)e engelsche politiek in palestina. Göbbels over het Duitsche leger. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 mijnramp te bochum eischte 28 dooden. Glimlachje jongeren-vredes-actde. Protest van Amerikaansche Joden. Twintig Joodsche organisaties, hebben protest tegen de Britsche politiek in PnrHi>11 Huil. Ameriki een prowov «J Palestin3 bij Cordell Huil, den Amerikaan fchen secretaris en staatssecretaris, inge diend. Volgens het Joodsche telegraaf- («^h»D beschuldigt het protest de Brit- dienu. agentschap beschuldigt het protest de Brit sche regeering er van verantwoordelijk te zijn voor het voortduren der onlusten. Sir Samuel Hoare naar Palestina. Volgens uit Malta ontvangen berichten bevindt de eerste lord der admiraliteit, sir Samuel Hoare, zich thans aan boord van de Arethusa, welk oorlogsschip op weg is Haifa. Hoare zal een bezoek brengen aan de voor de kust van Palestina verblij naar vende vlooteenheden Na terugkeer uit Haifa zal Hoare zich vreer aan boord begeven van het jacht der admiraliteit Enchantress, dat zich te Fama- gusta bevindt. Egyptische grensmaatregelen. Met het oog op den toestand in Palestina he«ft de Egyptische regeering strenge maat regelen aan de grenzen genomen, teneinde een clandestien passeeren der grenzen te voorkomen. Het aantal der grenstroepen is aanzienlijk uitgebreid. DE TOESTAND IN DE OEKRAÏNE. Sensationeele Duitsche berichtgeving. De Prawda publiceert een schrijven van de Kolchoz-arbeiders uit het district Isium in de streek van Charkof, waarin gezegd wordt, dat de berichten in de Duitsche pers over hongersnood en opstand in de Oekrai- ne daar groote vroolijkheid hebben gewekt. De arbeiders der Kolchozen kondigen een overvloedigen oogst voor dit jaar aan en ichrijven. dat het leven der Kolchozman nen steeds beter wordt. Zij zeggen Stal in dank voor de tot stand gebrachte toestanden en verklaren te allen tijde bereid te zijn met het roode leger op te trekken ter ver dediging van ieder stukje van hun land „Dnitschland voelt zich veiliger door bewapening dan door het sluiten van verdragen". Tijdens zijn bezoek aan Venetië heeft rijksminister dr. Göbbels een interview toegestaan aan een vertegenwoordiger van de Corriere Della Sera, tegenover wien hij o.m. het volgende verklaarde: „Wij kijken vol hoop naar de toekomst, omdat het ons gelukt is uit het Duitsche volk een aaneengesloten blok te maken, dat door de partij vastgelegd wordt, welker doorwerkende invloed op de massa's als vol tooid kan worden beschouwd. Wij voelen, dat deze geestelijke eendracht onder een uniforme en krachtige leiding Italië zijn nieuwe macht heeft verleend. De met de on derneming in Oost-Afrika doorstane proef bewijst de kracht van een regiem als dat van u en van ons. Deze kracht ligt vooral in den geest. Practisch streeft zij naar de hoogste opvoering van alle nationale krach ten, maar deze krachten moeten even hecht verdedigd en beschermd worden. Daaruit ontstaat de noodzakelijkheid van het mili taire apparaat. Wij verwerkelijken de politieke verdedi ging in het binnenland door de nat.-soc. partij die ons volk behoedt voor de ontbin dende effecten van het communisme. Het le ger heeft tot taak de verdediging naar bui ten. Zoo zyrt partij en leger de beide top pen van ons regiem en het ligt voor de hand, dat wij ze krachtig en aaneengesloten willen houden, opdat zij veilig den tempel van onze integriteit beschermen. Wie ons aggressieve voornemens toeschrijft liegt be wust. Wij hebben onzen wil tot vrede vol doende bewezen door de overeenkomsten met de nabuurstaten. Maar ons volk voelt zich veiliger, wanneer het onze luchteska ders voorbij ziet trekken. De horizon in het oosten en westen lijkt zeker niet helder. VERPLICHTE ARBEIDSDIENST IN ROEMENIE. Het kabinet Tatarescoe besloot een ver plichte arbeidsdienst in te stellen. De jonge lieden van 18 tot 21 jaar zullen hieronder sallen. Het wetsontwerp zal worden uitge werkt door den minister van nationale de fensie, tezamen met de ministers van arbeid, onderwijs en verkeer. Deze maatregel is genomen om de jonge lieden, vooral de studeerende jeugd, te ont trekken aan den invloed van de uiterst- rechtsche organisaties, o.a. de „IJzeren Garde", die gedurende de vacanties jonge lieden vereenigt in z.g.n. werkkampen, waar zij gratis worden gevoed en gehuisvest en waar zij politieke redevoeringen te hooren krijgen. De ministerraadszitting. Na de zitting van den ministerraad, die ongeveer twee uur geduurd heeft, is een communiqué uitgegeven, waarin behalve de reeds gemelde mededeelingen over de in voering van den arbeidsdienstplicht o.m. het volgende vermeld staat: De premier keurde de door de ministers van onderwijs, binnenlandsche zaken en justitie voorgestelde maatregelen goed, na dat hij eerst een uitvoerig overzicht over den algemeenen binnenlandschen en buiten- landschen toestand had gegeven. Genoemde voorstellen hadden betrekking op de hand having van de openbare orde, in het bijzon der aan de universiteiten. De activiteit der politieke partijen wordt door geen dezer maatregelen beperkt Alle excessen en da den van geweld, evenals ieder vergrijp te gen de wetsvoorschriften zullen met streng heid worden gestraft. De politieke bonden worden zonder aanzien van partij ontwa pend en ontbonden. Alle in staatsdienst staande personen, moeten voor het geval zij hun plicht verzaken straf verwachten. De minister van onderwijs heeft richtlijnen Uitgewerkt, die ten doel hebben een reorga nisatie van het universiteitsleven, verster king van de discipline op de universiteiten en onderdrukking van iedere overtreding der universiteitsorde. Voorts werd goedkeuring gehecht aan het program voor de eerstvolgende parlements- zitting, waarop in het bijzonder wetsvoor- •tellen ter verbetering van den landbouw «i voor de sociale voorzorgen zijn opgeno men. HET TSJENGTOE-INCIDENT. Naar vernomen wordt is overeenstem ming bereikt tusschen de ministeries van oorlog en marine inzake de basis, waarop het Tsjengtoe-incident zal worden behan deld. In den middag hebben de vertegen woordigers van de ministeries van marine, oorlog en buitenlandsche zaken vergaderd op het ministerie van buitenlandsche zaken. Hun resultaat werd meegedeeld aan de ministers van genoemde departementen en het ministerie van buitenlandsche zaken •telt thans de eischen aan de Chineesche regeering op. ONSCHULD TIJDIG AAN HET LICHT GEKOMEN. 25 minuten voor de terechtstel ling begenadigd. De arbeider Guy Lagley is, nadat hy drie jaren lang in de doodencel van de strafgevangenis van Noord Carolina was °Pgesloten geweest in afwachting der terechtstelling, door den gouverneur van den Staat begenadigd, daar zijn onschuld i* komen vast te staan. De man was er v*n beschuldigd, medeplichtig te zijn ge weest aan moord en was deswege ter dood veroordeeld. 25 minuten voor het dood vonnis zou worden voltrokken, is zijn onschuld komen vast te staan. In deze drie jaar heeft Legley 22 mede- gevangenen naar den electrischen stoel z«n vertrekken. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Hervatting Mongoolsch-Mandsjoe- rysche besprekingen inzake grens geschillen. Met het oog op de a.s. hervatting der Mongoolsch-Mandspoerijsche conferentie tot regeling der grensgeschillen tusschen Madsjoekwo en de Mongoolsche volksre publiek verneemt de correspondent van het telegraafagentschap der Sovjet Unie in welingelichte Mongoolsche kringen, dat na de verleden jaar op het station van Mandsjoeli tusschen de beide delegaties gevoerde besprekingen, welke einde No vember door vergaande eischen der Mand- sjoerysche delegatie werden onderbroken, in December, Januari en Februari eenige grensbotsingen hebben plaats gehad, ten gevolge waarvan de situatie aan de grens van Madsjoekwo zeer toegespitst werd. Op 29 Februari heeft Mongolië zich tot de regeering van Mandsjoekwo gewend met het voorstel onverwijld een gemeng de grenscommissie in te stellen tot onder zoek van de omstandigheden en de oorza ken der grensgeschillen. Na een notawisseling zal de conferentie op 25 September worden hervat op het station van Madsjoeli. Japansche vloot voor Sjanghai gehandhaafd. In verband met de gespannen verhou ding welke een gevolg is van het incident van Tsjengtoe, heeft de Japansche admi raliteit besloten het derde eskader, dat te Sjanghai ligt, en dat deze haven zou ver laten om deel te nemen aan de herfstma- noeuvres te Sjanghai te laten. NA HET PROCES VAN MOSKOU. Onderzoek naar de beschuldigin gen tegen Trotski. De „Evening News" heeft een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk een bekend leider van de Russische Gepoe naar Lon den zou zijn gekomen om een onderzoek in te stellen naar de terroristische activi teit van Solokolnikof, den oud-ambassa deur te Londen en van generaal Putna, den oud-militair attaché. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas heeft de Russische ambassade te Londen verklaard, dat dit bericht volko men bezijden de waarheid is. In een verklaring van het Internatio naal Persbureau voor Revolutionair Soci alistische Eenheid wordt voorgesteld een commissie te benoemen, waarin de ver schillende stroomingen vertegenwoordigd zyn, belast met het onderzoek naar de beschuldigingen van terrorisme, welke tegen Trotski zyngeuit. Deze commissie zou de getuigenissen van het proces te Moskou volledig moeten kunnen bestu- deeren en zoowel van de Sovjet-autori teiten, als van de Russische communiste sche emigranten. De secretarissen van Trotaki op weg naar Parys? Het verluidt, dat de beide secretarissen van Trotski op weg naar Frankryk zyn. VOORSTELLEN TOT HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND. Gisteren was het de laatste dag, dat het secretariaat-generaal van den Volkenbond nog voorstellen tot hervorming van den bond in ontvangst kan nemen. Alleen van Frankryk, Sovjet-Rusland, Argentinië, Urugay en Nieuw Zeeland zyn voorstellen ontvangen. Nieuw Zeeland stelt voor, dat alle sta ten, leden en niet-leden van den bond on middellijk een plebisciet organiseeren over de volgende beide punten: Is het volk bereid automatisch en on middellijk deel te nemen aan sancties, voorzien bij artikel 18 van het Volken bondspact tegen iederen staat, die door den raad of de Volken bondsvergadering wordt gekenmerkt als een aanvaller? Moeten in dit geval de legers van de staten onmiddellijk en automatisch ter be schikking van den Volkenbond worden gesteld? Saavedra Lamas gelooft niet directe hervorming. De Argentynsche minister van buiten landsche zaken Saavedra Lamas die aan boord van het s.s. Alcantra de haven van Rio de Janeiro aan deed, heeft tegenover journalisten verklaard, dat het eenige doel van zijn reis is, de Volkenbondsvergade ring te presideeren. De minister gelooft niet, dat tot een hervorming van het Vol kenbondsstatuut in de a.s. zitting zal kun nen worden besloten, doch hij acht het mogelijk, dat men in groote lynen tot over eenstemming zal omen. DE LEERARES VAN HELEN KELLER IS BLIND. „Nu kan ik mijn schuld terug* betalen". aan OEKRAINERS IN OOST POLEN GEARRESTEERD. t Lemberg wordt gemeld, dat in de Oostelijke grensgebieden van Polen in* de laatste dagen weer eenige leden van de Oekrainsche geheime organisatie O. U. N. zyn gearresteerd. In het geheel betreft het een 20-tal personen, wien eenige daden van terreur en brandstichting worden ten laste gelegd. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN TITULESCOE VERBETERD. De gezondheidstoestand van Titulescoe is verbeterd en men gelooft, dat de staats man binnenkort weer naar Roemenië zal kunnen vertrekken. In de omgeving van Titulescoe wordt tegengesproken, dat de Roemeensche regeering hem zou hebben genoemd den Volkenbond te vertegenwoor difan.M EDEN ONGESTELD. Geen deelname aan de u. kabinet»- zitting. Eden zal geen deel kunnen nemen aan de kabinetszitting van Woensdag. Het Foreign Office heeft medegedeeld, dat hjj lijdende is aan een lichte ongesteld met eenige tem pera tuur* verhooging. Zyn dokter heeft hem voorgeschreven eenige dagen te bed te blyven. Waarschijn lijk zal lord Halifax Eden in de kabinetszit ting vertegenwoordigen. WESEMAN TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. In verband met ontvoering van Jacob. In hooger beroep is het vonnis van drie jaar gevangenisstraf, waartoe Hans Wese- man, die den Duitschen emigrant Berthold Jacob heeft ontvoerd, bevestigd. SIMPSON STAAT 28 SEPTEMBER TERECHT. Verdacht van spionn&g Naar te Berlyn vernomen wordt, zal de Amerikaansche zeeman, Lawrence Simpson, die te Hamburg gevangen wordt gehouden verdacht van spionnage, op 28 September voor den rechter verschijnen. Hy bevindt zich thans reeds meer dan een jaar in voor arrest. MOLOTOF NIET GESCHORST. Officieel wordt tegengesproken, dat Mo- lotof, in verband met Trotskiïstische activi teit zou zyn geschorst. ZWARE WINDHOOS IN ESTLAND. Vele personen gewond. Langs de Estlandsche kust heeft een he vige windhoos gewoed. Tal van schepen zonken, verscheidene personen verdronken, terwyl talrijke andere personen zoo krach tig tegen den grond werden geslagen, dat zy ernstige verwondingen opliepen. Van tal van gebouwen werden de daken weggerukt. De schade is aanzienlijk. DE GEVOLGEN VAN DEN TYPHOON OP KOREA. 1558 dooden; 29500 huizen vernield. LITHAUSCHE VOLKSVERTEGEN WOORDIGING WEER BIJEEN. Na een uitbreking van 10 jaar De Lithausche volksvertegenwoordiging, die Juni j.1. na een onderbreking van tien jaar weer is gekozen, is gister in eerste zit ting bijeengekomen. De Kamer bestaat uit 59 afgevaardigden, waarvan drie vertegen woordigers van het Memeiland. Na de beëe- diging door den president der ministerraad, hield de staatspresident een toespraak, waarin hy de geschiedenis van de laatste tien jaar behandelde. De nieuwe kamer zal behalve de gewone wetgeving ook nog de grondwet, welke in 1928 is gewyzigd, moe ten behandelen. Na de rede werd de zitting geschorst tot den middag. In de middagzitting zullen de commissies worden gekozen. Tot voorloopig voorzitter is ir. Schakenis gekozen. Minister Nagata van Overzeesche Za ken deelde in de zitting van het kabinet mede, dat tengevolge van den typhoon en de overstrooming op Zuid-Korea 27 en 28 Augustus 1558 dooden zijn te betreu ren. Dit aantal stijgt tot over de 2000 in dien men de overstrooming van 15 Aug. hierbij voegt. In totaal zyn 29.500 huizen vernield. Het ministerie heeft hulp uit Tokio gezonden en de bladen hebben een inschrijving geopend tot leniging van den nood. Vanmorgen is het lijk van den laatste mijnwerker, die nog vermist werd, gebor gen. Inmiddels is een der gewonde mijn werkers overleden, zoodat het totaal aantal dooden tot 28 gestegen is. In het Zieken huis bevinden zich nog zeventien gewon den. Naar uit Illinois wordt bericht, is Anne Macy, de aldaar wonende leerares van de Amerikaansche schrijfster Helen Keiler, zelf blind geworden. De blinde schrijfster vindt het nu taak, de vrouw, die het leven voor haar heeft geofferd, haar schuld te rug te betalen. In Juli 1880 werd te Alabama bij de fa milie van den ambtenaar Frederick Kei ler een meisje geboren. Het was een mooi kind, doch 'n maand na de geboorte werd het ziek. Enkele dagen later stelde de ge neesheer vast, dat de kleine Helen niet alleen het licht uit de oogen had verloren, doch ook, dat het gehoor niet meer func tioneerde. Helen Keiler groeide op, vol komen afgesloten van de buitenwereld. Zij hoorde niets, zij zag niets, zij kon ook niet spreken of leeren en zou nimmer een mooi boek te lezen krijgen. De ouders wa ren vertwijfeld en lieten de bekwaamste specialisten komen, die evenwel onver richter zake naar huis terugkeerden. Wat moest er van het kind worden? Het zou nooit kunnen spreken, het zou nimmer kunnen zien. Toevallig hoorde toen een 20-jarig meisje, Anne Macy, van het on gelukkige kind, dat in het donker leefde. Zij sprak met de ouders en besloot haar leven te offerpn om de ellende in deze kleine ziel te verzachten en het kind eenig licht in het armzalig leven te bren gen. Het oneindig geduld begon mej. Macy het kind door middel van de handen, dus louter het gevoel in de vingers, de dingen in het leven te leeren kennen. Zij ging met de kleine Helen wandelingen maken, liet haar het gras voelen en de bloemen. Zij leerde haar van waar de warmte komt en waar de warme zon staat en des avonds ondergaat. Steeds fijner en gevoe liger werd de tastzin van deze kleine kin derhanden, die tenslotte met een onge looflijke zachtheid de teere, brooze vleu gels van een vlinder konden aanraken. Langzaam aan kreeg het kind het leven lief. Het wilde alles om zich heen begrij pen en toonde zich buitengewoon leergie rig. Alle dingen die het reeds leerde ken nen, werden nog eenmaal geleerd. Doch dan legde de leerares de vingers van het kind aan de lippen, terwyl zy langzaam een woord uitsprak. Zoo leerde Helen Keiler de taal der menschen en dieren verstaan. Het doofstom-blinde kind ontwikkelde een ongeloofelijke vaardigheid in het op nemen van op die wijze gesproken woor den. Helen verstond niet alleen de namen van de dingen om zich heen, doch ook van die der personen, met wie zij omging. Zy interesseerde zich voor muziek, voor litteratuur. Zij leerde zelfs op die wijze het Brailleschrift lezen en leerde op eigen verzoek Fransch en Duitsch. Zy ging op school en deed enkele examens. Doch naast haar zat altijd mej. Macy, van wie zij het spreken had geleerd en die haar tolk moest zijn. Wel had Helen Keiler voorzoover dit voor een doof mensch mogelijk is spreken geleerd, doch dikwijls waren de geluiden, die zij uitbracht, onverstaanbaar of verkeerd en in elk geval voor een vreemde niet begrij pelijk. Helen Keiler, het doofstom-blinde meisje, dat lezen, schrijven en verstaan kon, werd een genie. Zij begon tenslotte haar eerste boek te schrijven. Zij bereisde met haar leerares een groot stuk van de wereld. Het licht was in haar donkere kleurlooze leven gekomen. Zij werd als een wereldwonder beschouwd en dat alles had zij aan haar leerares te danken. Anne Macy ging geheel op in het werk voor haar leerlinge en beschermelinge. Toen zij enkele jaren geleden voor de laatste maal in Europa kwam, zag men, dat de trouwe Anne Macy zeer oud ge worden was. Haar handen beefden, haar oogen konden niet goed meer zien. Doch zy hield vast aan haar belofte, die zij ja ren geleden aan Helen Keiler had gedaan: „Ik verlaat je nooit Helen!" Enkele weken geleden constateerden de artsen, dat het licht in haar oogen steeds zwakker werd. Het is tenslotte geheel ver doofd. Op een dag tastte Helen Keiler, de beroemde Amerikaansche schrijfster, naar den stoel van de oude Anne Macy en sprak fluisterend: „Anne ik betaal mijn schuld aan jou. In de wereld van de duis ternis, waarin nu ook jij leeft, blijf ik bij je. Niemand kon jou beter helpen dan ik! Ik zal je leidster zijn!" In het park by het stille huis van Illi nois gaan twee vrouwen langzaam over de door het geboomte beschaduwde paden. Helen Keiler, de thans 56-jarige vrouw en Anne Macy, die 75 jaar is. Helen Keiler heeft besloten niet meer te reizen, daar Anne Macy daarvoor te oud is geworden. Twee vrouwen, die elkaar een groote troost zijn, gaan tezamen haar levensweg. /ft tj fff (and Voorbereidende maatregelen vóór een groot diner. Dames en heeren Zomerconferentie te Hanen. Van 29 tot en met 31 Augustus hield de Jongeren-Vredes- Actie haar jaarlyksche zomerconferentie in het „Meenthuis" te Huizen. Zondagmiddag sprak dr. Garmt Stuiveling over „Jeugd en Jongeren". De blauwe jeugdbeweging is de eerste en tevens de meest typische door de geheelonthouding, die het idealisme in een concrete daad om zet, door de zelfstandigheid, die zeer be langrijk is voor de persoonlijke vorming en door het leven in een kring van gelyksge- zinden. De socialistische jeugdbeweging is veel meer van bovenaf gevormd en mist het concrete van de geheelonthouding. Een waarlijk pacifistische jeugdbeweging bestaat niet en de vorming ervan is op het oogww blik zeker niet mogelijk. In de jeugdbe weging heerscht wel een strek pacifistisch element, de Blauwe Jeugdbonden kunnen wel als semi-pacifistisch worden beschouwd. De gezamenlijke jeugdbewegingen omvatten slechts een zeer klein deel van de jeugd. De kerkelijke jeugdgroepen zyn alleen voor kerkelijke pacifisten te bereiken, welke jon geren zich niet zoozeer tot de radicalere J.V.A. aangetrokken voelen. Ook de mid delbare schooljeugd is voor de J.VJL wei nig toegankelijk door de nationalistische stemming, die daar overheerscht. Wy, aldus spreker, moeten middelen aoc- ken om de jongeren te beïnvloeden. Maar zyn die jongeren van ongeveer 2030 jaar wel voldoende een eenheid, om daar een be weging op te baseeren? Zijn er middelen, die deze groep in het bijzonder bereiken? Wat de J.V.A. tot nu toe deed, was be langrijk voor het moreel gezag en de een heid van de vredesbeweging, maar raakte niet speciaal deze groep. Er is tusschen een 20- en een 30-jarige een groot verschil, dat dwars door de J.V.A. heen loopt. De 10- jarige, die juist uit de jeugdbeweging komt, is gewend aan een algemeene sfeer van kameraadschap, terwyl bij de ouderenba- weging de machtevorming voor een con creet doel vooropstaat De J.V.A. moet voor beide elementen ruimte hebben, dit geeft een spanning, die zeker ook positief werkt in een kerngroep, maar belet, dat de J.VA. een massa-organisatie wordt. Het pacifisme heeft de jeugd, vooral de werklooze, te wet nig te bieden. Wy kunnen niet in die mate met de phrase werken als de nationalisten doen. Onze kleine kans is de nuchterheid, die bezieling door een groot idee niet uit sluit Wy moeten niet ons alleen tegen den komenden oorlog keeren, maar het ondanks alles, durven wagen, met een integrale vrede. Op den Zondagavond werd een getuigenis uitgesproken door Elisabeth Zernike, dat in druk zal worden uitgegeven, terwyl dr. Garmt Stuiveling voordroeg uit zyn spel „Erasmus". In de Maandagochtend-zitting hield de heer H. Quarles van Ufford een referaat over de verhouding tusschen anti-militaris- me en anti-fascisme. Spr. zette uiteen, hoe de vredesbeweging gevaar loopt in een slop te belanden door teveel nadruk te leggen op de individualistische tegenstelling stof-geest. Men moet een open oog hebben voor de sociale en politieke omstandigheden. Daar door is de vraag anti-fascisme of anti-mili- tarisme voor haar een dilemma, dat haar voor den zin van haar bestaan plaats. De wereld, ook met zyn gewelddadige krachten, kan alleen aanvaard worden vanuit de kerk, die van solidariteit en de schuld in de var lossing spreekt Maandagsmiddag behandelde dr. J. W. Schotman het onderwerp: „Is het gebruik van massa-psychologische middelen geoor loofd?" Wy kunnen constateeren, dat er in de wereldgeschiedenis een geestelijken groei is. By de ontwikkeling van kind tot volwas sen mensch nemen wy den zelfden groei waar. Op het oogenblik bevinden we ons ta een overgangsperiode. Ook deze kunnen wy, wat het kind betreft, vergelijken, en wel met de puberteit. Er gaat dan ook een geestelijke onzeker heid mee gepaard. De taak van de vredes beweging zal dan ook zijn, de menschheid tot bezinning te brengen, zoo goed als de taak van de psychologen is, om, door het onderbewuste in den mensch bewust te ma ken, een gezonde toestand te scheppen. Het toepassen van massa-psychologische midde len zal slechts voor de jeugd in zekere mate verantwoord zyn, daar men bij haar weinig bezonnenheid verwachten kan. Vroeger be stonden er de tegenstellingen tusschen ver schillende steden en tusschen de provincies. De bewoners bevochten elkaar dan ook. Hat lag in de logische ontwikkelingslijn, dat hieraan een einde kwam. En zooals Friesland nu een vreedzame plaats inneemt in Nederland, zonder dat van nivelleering gesproken kan worden, zoo zal ook in de toekomst de strenge begrenzing van de verschillende landen in Europa moe ten vervallen. STEUN AAN DE MARKT VOOR BOTER. Voor aankoopen op de markten te Delft, Gulpen, Leiden, Middelburg en Purmerend. In de staatscourant van gisteren is opge nomen de „Crisis-aankoop-beschikking 1936 oter)". Krachtens deze beschikking zal uit het landbouw-crisisfonds tot steun aan de markt voor boter ter beschikking gesteld worden van de Nederlandsche Zuivelcentrale een bedrag van ten hoogste i 650.000 voor ge dane aankoopen of nog in 1936 te verrichten aankoopen van boter op de markten te Delft, Gulpen, Leiden, Middelburg en Pur merend, indien de botemoteering op die markten daalt 3 cent of meer beneden da alsdan geldende commissie-noteering voor Nederlandsche boter, vermeerderd met de alsdan geldende boterheffing en de Zuivel centrale aankoop van deze boter noodig oor deelt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5