Spoet muggen en paling, Verkeersongelukken. beden tram Branden. van Tegenstrijdige belangen bü de verzoeting van het IJsselmeer. het jongste Driemaandelijksch be richt betreffende de Zuiderzeewerken 1CJAls een°gevolg van de verzoeting f TJsselmeer kan worden beschouwd de Muggenplaag, die vooral op den afeluit- is opgetreden, maar die ook elders a waargenomen. Het betreft hier een wervan verbreken van het biologisch nwicht Wanneer dit evenwicht wordt wsteld door een sterke vermeerdering n de visch, die zich met muggenlarven V^dt zou dat uit het oogpunt van de vis Itorij zijn toe te juichen. I Een ander gevolg van de ontzilting is de uitbreiding van het aantal waterplan- *Het bericht vermeldt dan verder dat ook jaar in den trektijd jonge palingen de z g. glasaaltjes door de spuisluizen het IJsselmeer zijn gesloten; door het jjLnen van die sluizen omstreeks gelijk Jgter worden millioenen aaltjes op het meer gebracht. De palingvisscherij op het meer is reeds van veel beteekenis. Het is uiteraard moeilijk te voorspellen in hoe verre de palingvangst op den duur de vroegere seizoenvisscherij op haring en ansjovis zal kunnen vervangen, doch het is duidelijk, dat het van veel belang is om de palingvisscherij in zoo gunstig moge lijke omstandigheden te brengen. Dat daarvoor groote hoeveelheden wa ter met een hoog zoutgehalte op het meer worden gebracht, levert thans geen be zwaar op. De invloed daarvan op het zoutgehalte van het meerwater is niet zoo groot, dat de bruikbaarheid voor inlaten in de omliggende landen wordt geschaad. Anders wordt dit, wanneer het meer als prise d'eau voor drinkwaterleidingen zal worden benut. Dan is het zaak de kwali teit van het water zoo hoog op te voeren als mogelijk is. Om te zijner tijd de tegen strijdige belangen van de visscherij en van de drinkwatervoorziening met elkan der te kunnen vereenigen, wordt naar middelen gezocht om gedurende het trek- seizoen de jonge paling in grooten getale op het meer te brengen zonder tegelijker tijd hinderlijke hoeveelheden zout water op het IJsselmeer te brengen. Dit onderzoek wordt in samenwerking uitgevoerd met het Zoölogisch station van de Ned. Dierkundige vereeniging te Den Helder en met den Dienst der Vis- scherij-Inspectie. Daar de levensgewoon ten van de glasaaltjes nog in onvoldoende mate bekend zijn, is door een bioloog be gonnen deze ter plaatse te bestudeeren. Fventueele maatregelen zullen eerst na verdere studie, dus eerst na eenigen tijd, kunnen worden overwogen, waartegen geen bezwaar bestaat. Inmiddels is in de lente van dit jaar, ten behoeve van den palingtrek, omstreeks 400 millioen kub. M. ingelaten, zoodat een zeer groote zout- hoeveelheid is binnengekomen. Een be trouwbare raming van deze hoeveelheid is niet mogelijk in verband met het feit, dat het inlaten veelal onmiddellijk vóór, of na een sluisgang plaats vond. Men zal moeten denken aan de orde van grootte van een milliard kilogram chloor, dat is evenveel als het normale chloorbezwaar van het meer over verscheidene maanden. Bij vergelijking van de resultaten van de opneming van het zoutgehalte van half Mei met die van de tocht van eind Februari, dus vóór het inlaten, valt het dan ook op, dat het noordelijk deel van het meer zouter is geworden. Deze ver zouting wordt echter overtroffen door de vermindering van het zoutgehalte in de kom, zoodat het gemiddelde chloorgehalte van 390 tot 340 milligram per liter afnam. Deze gang van zaken moet als zeer bevre digend worden beschouwd. Het relatief zoute gebied in het zuid westelijk deel van de kom, dat sinds het najaar van 1935 had standgehouden, is thans in sterke mate aangetast. Waar schijnlijk is de oorzaak hiervan het veel vuldig voorkomen van wind uit noordelij ke richtingen, waardoor het IJsselwater langs het ondiepe gebied vóór de Gelder- sche kust naar het Zuidwesten is gedre- ycn en verder door den tegenstroom, die ia dergelijke gevallen in het diepere water (de kuil van Marken) optreedt, naar het Noorden werd gevoerd. het oostelijk deel van de kom. EERSTE KAMER BIJEEN GEROEPEN. De Eerste Kamer is bijeen geroepen jcgen Dinsdag 8 September 's avonds half Eenige kleinere wetsontwerpen zijn dan aan de orde. Woensdag 9 September te 11 jj® zal de Kamer opnieuw vergaderen. staat dien dag op de agenda het Wetsontwerp: voorzieningen omtrent weer korpsen. 8FAR-CONGRES TE AMSTERDAM. Woensdag 9 September zal in de Apol- te Amsterdam het eerste Nederland- *oe Spar-congres plaats vinden. „De Spar" ®en voor ons land interessante noviteit op fonunercieel gebied, die in middenstands- ®jbgen sterk de aandacht trekt. Zij is de Ij en eenige organisatie, die het vrqwil- r® bliaal-bedrijf hier geïntroduceerd heeft; rghet oogenblik maken reeds meer dan Nederlandsche kruideniersbedrijven p ult van dit lichaam, geschoeid op de leest van de Amerikaan- Jj Chain-Store stimuleert de Spar-orga- «atie den verkoop door den aangesloten w^kalier, die zijn zelfstandigheid behoudt jc ^ar een ruggesteun krijgt in zijn moeilij- bestaansstrijd. De Spar-organisatie is 0 lypfsch verschijnsel van dezen tijd; zij t nieuwe wegen voor den middenstand ■Jg» fb-ijd voor zelfbehoud; uit de snelle deliiwUjende groe' van de Spar k>lijKt dui- de aamenwerking en goede wil van tie a^ar"organisatie een efficiënt distribu- -apparaat gemaakt hebben, afge aanstaande Spar-congres wordt voor- looo Udn d°°r een rondvaart der meer dan haven 3 door de Amsterdamsche liK"s en grachten. Verschillende bekende krin Ult handels- en middenstands- Vo*^ IUDen op het congres het woord DE JAMBOREE EN INDIE. Twee troepen naar Nederland? Naar wij lezen in het „A. I. D." zal Indië zich niet onbetuigd laten bij de we reldjamboree van padvinders, die in Augustus 1937 te Haarlem zal worden ge houden. Een jamboree-comité werd te Batavia opgericht, waarvan dr. Peverelli voorzitter is; hij wordt bijgestaan door de heeren R. Polis, secretaris van het hoofd bestuur, en Van Overeem, werkzaam ten kantore van het hoofdkwartier. Het plan is, dat aan de jamboree zal deelnemen een troep, te formeeren uit Indische padvinders, wier ouders met ver lof in Nederland vertoeven, terwijl men daarnevens twee groepen van hier wil uitzenden: een gemengde en een zuiver Inlandsche troep. Hopman Van der Veer, vroeger te Se- marang gevestigd, neemt als assistent commissaris van het hoofdkwartier de zorgen voor deze Indische troepen op zich. Naar het zich laat aanzien zal van ofifi- cieele zijde veel steun aan deze voorne mens worden gegeven. VERDRINKINGSGEVAL IN ZWEMBAD. In het Zuiderparkzwembad te Den Haag heeft een droevig ongeval plaats gehad. De 2-j4arige J. T., wonende in de Vier- heemskinderenstraat, was aan het zwem men in het diepe gedeelte. Hij kwam er voor het eerst, maar bleek een goed zwem mer te zijn. Op een gegeven oogenblil echter werd hij vermist en te zelfder tijr zag iemand, die op den duiktoren stonc' hem liggen in de diepte. De jongeman wer onmiddellijk boven gehaald, waarna kunst matige ademhaling werd toegepast. Mer slaagde er echter niet in, de levens-gees ten op te wekken. Waarschijnlijk is de man onder het duiken door een hartver lamming getroffen. Het lijk is ter onderzoek naar het zie kenhuis Zuidwal gebracht. DE UITWIJZING VAN VIER NEDERLANDERS TE BERLIJN. Optimisme ten aanzien van intrek king schijnt niet gewettigd te zijn. Naar aar'eiding van verschillende berich ten uit Berlijn, waaruit blijkt, dat in krin gen van de Nederlandsche kolonie aldaar, een aanstaande intrekking van het besluit der Duitsche regeering, om vier Nederlan ders uit te wijzen wordt verwacht, verne men wij, dat men hier te lande geen aan wijzingen heeft, welke deze optimistische zienswijze zouden wettigen. GECOMPLICEERDE AUTO BOTSING. Nederlander rqdt in België op groep in. Gisteren heeft zich onder de gemeente Waver in België een gecompliceerd, ernstig auto-ongeluk voorgedaan. De heer Dehal- loy, wonende te Yvoer, keerde met zijn auto uit Brussel huiswaarts, toen hq nabij het z.g. Bois du Prussien op het gebied van Waver in aanrijding kwam met een autobus, welke uit de tegenovergestelde richting kwam en trachtte den wagen van den heer Dehalloy nog te passeeren. De schok was zoo hevig en de heer Dehalloy werd zwaar gewond. Vijf inzittenden van de autobus, die van een tocht naar de Pyreneeën terugkeerden, werden licht ge wond; gendarmes waren spoedig ter plaat se en namen de noodige maatregelen voor de verzorging der gewonden en het vrij maken van den weg. Terwijl zij hiermede bezig waren, na derde in grooten vaart de Nederlandsche auto van den heer B., oud 66 jaar en wo nende te Breda, die zelf zijn wagen stuur de. Hij reed op den groep in, tengevolge waarvan twee gendarmes vrij ernstig wer den gewond en drie andere personen even eens betrekkelijk zware verwondingen op liepen. In allerijl moesten de gekwetsten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De heer B. verklaart, dat hij de door de gendarmes gegeven teekens niet heeft op gemerkt en daarom is doorgereden, welke verklaring alleszins aannemelijk schijnt te zijn, aangezien na onderzoek zou zijn ge bleken, dat een andere auto voor hem uitreed, welke het hem onmogelijk maakte eventueele teekens waar te nemen. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ AMERSFOORT. Drie gewonden. Gistermiddag n*,..» nabij het Pompsta tion aan den Hoogenweg te Amersfoort een ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Amersfoort naderde twee personen-auto's. De achterste wagen pas seerde den eerstén, doch haalde daarbij niet genoeg naar links uit, met het gevolg, dat diens rechter achternaafdop het linker voorwiel van den gepasseerden wagen raakte. De bestuurder van deze laatste auto, zekere S. uit Apeldoorn, verloor de macht over zijn stuur, waardoor de wagen begon te slingeren en met het achterste gedeelte tegen een boom sloeg. Vervolgens vloog de wagen naar links en sloeg over den kop. Voorbijgangers en personeel van het Pompstation verleenden onmiddellijk hulp. De bestuurder van de verongelukte auto liep een diepe hoofdwonde op, terwijl de overige inzittenden, de heer V. en de 27- arige H., beiden uit 's-Gravenhage, even eens werden gewond. Laatstgenoemde liep een zeer diepe hoofde, een hersenschud ding, een nierbloeding en andere ernstige inwendige kneuzingen op. De heer V. be kwam schaafwonden aan zijn elleboog. Per ziekenauto werd de heer H. naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De besturder, die de aanrijding veroor zaakte, is een inwoner uit Hilversum. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De gewonde Hagenaars waren met den Apeldoomschen chauffeur meegereden van Amersfoort op weg naar Apeldoorn. DOODELIJKE AANRIJDING. Gisteravond om 8 uur is 0p den Gusto- weg bij Schiedam een. man door een vrachtauto aangereden en gedood. De identiteit van het slachtoffer was niet bekend. AUTOBUS MET VREEMDELIN Zes personen gewond. Gistermidag is op het Houtplein te Haar lem een autobus uit Brussel, waarmede een gezelschap Franschen, Engelschen en Belgen een rondrit door ons land maakten, aangereden door een z.g. Leidschen tram der N.Z.H.T.M., komende uit de richting Heemstede. De bus werd aan de achterzijde gegrepen en de inzittenden werden door elkaar ge worpen. Zes hunner bleken gewond te zijn en werden naar de Mariastichting overge bracht. Daar constateerde men, dat de 55-jarige heer P. Lemaire uit Parijs en zijn zuster inwendige kneuzingen had opgeloo- pen, zoodat zij ter verpleging moesten worden opgenomen. De gids van het ge zeischap, de heer Tab, uit Anderlecht, had een rib gekneusd, maar kon evenals de overige gewonden, die slechts lichte kwetsuren hadden gekregen, weer spoedig het ziekenhuis verlaten. Per trein is het gezelschap naar Brussel teruggekeerd. De politie heeft de autobus in beslag genomen, omdat de voetrem niet in orde bleek te zijn. De chauffeur verklaarde, lat het defect door de botsing was ont- taan. Tegen hem is proces-verbaal opge- ïaakt. De chauffeur maakte meermalen eizen naar ons land en was met de ver- :eerssituatie ter plaatse bekend. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE STAPHORST. Zes gewonden. Gisteravond omstreeks negen uur zijn op den Rijksstraatweg tusschen Meppel en Staphorst twee personenauto's in volle vaart tegen elkaar gereden, waarbij de zes inzittenden werden gewond. Vier hun ner, twee echtparen uit Jelsum (Fr.) moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Het was zeer druk op den weg, toen het ongeluk gebeurde. Een der beide wagens, welke bestuurd werd door den heer D. J. Twijnstra en waarin verder zaten diens vrouw en het echtpaar Bonnema, allen uit elsum het gezelschap keerde van de tentoonstelling „Het Volle Profijt" uit Eschedé naar huis terug maakte zich uit een gegeven moment los uit de file om de voorste auto daarvan te passeeren. Van den anderen kant naderde toen in volle vaart een tegenligger, waarin zich het echtpaar Hartman uit Zwolle bevond. De heer Twijnstra had dezen wagen niet zien aankomen, met het gevolg, dat de voertui gen met een geweldigen klap tegen elkaar vlogen. Van alle kanten kwamen menachen toeloopen, die er met groote moeite in slaagden de inzittenden uit de wraakstuk- ken der vernielde wagens te bevrijden. Zij bleken allen gewond te zijn en men legde hen op den berm van den weg, in af wachting van geneeskundige hulp. Het bleek, dat de vier Friezen een vrij ernstige hersenschudding hadden opge- loopen. Zij zijn met ziekenauto's uit Zwolle en Meppel naar het Sophia ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Verder had de heer Hartman een bloe dende wonde aan het hoofd en zijn vrouw een lichte hersenschudding gekregen. Zq zqn naar hun woning overgebracht. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is het twee-en-een-half jarig kind van de familie Guhrmau uit Delft, die in het Villadorp te Hoek van Holland logeerde, bij het oversteken van den Schelp weg, door een autobus overre den en op slag gedood. BRAND IN KAPITALE BOERDERIJ. Gisteren is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer M. van Oers in de groote Spellestraat te Wouw. Een nieuwe schuur met stalling brandde tot den grond toe af. Door krachtig, wer ken wist de brandweer het woonhuis en een tweetal in de omgeving gelegen boerde rijen te behouden. Drie vaarzen kwamen in de vlammen om, en verschillende land bouwwerktuigen gingen verloren. Vermoedelijk is hooibroei de oorzaak van de brand. Verzekering dekt de schade. FELLE BRAND TE LOON BIJ ASSEN. Dank zq krachtig ingrijpen van brandweer verscheidene boerde rijen voor het vuur gespaard ge bleven. Te Loon bij Assen heeft gistermiddag een felle brand gewoed, welke aangewak kerd door den krachtigen wind zeer nood lottige gevolgen had kunnen hebben, doch waarbij dank zij het krachtig optreden van de Asser brandweer, de schade beperkt is gebleven tot één boerderij, een hooi schelf en een landbouwschuur, terwijl lichte brand- en waterschade aan eenige andere woningen werd aangericht. De brand brak uit in de woning van den landbouwer J. Smeenge te Loon. De vrouw des huizes was bezig met koken in het z.g. ,kook-hok", toen plotseling door een felle windvlaag de vlammen in het huis sloegen. In een ommezien stond het vertrek in lichter laaie. De pogingen van de vrouw om den brand met een emmer water te blusschen bleven zonder resul taat. In korten tijd was de boerderij één vuurzee, waaruit slechts eenig huisraad gered kon worden. Door den hevigen wind sloeg het vuur over naar een hooischelf aan de overzijde van den weg, toebehoorende aan H. Zuid. Ook deze berg was in een oogwenk geheel een prooi der vlammen geworden. Dit lot onderging eveneens een landbouwschuur van den landbouwer Ratering. Inmiddels was echter de Asser brandweer gearri veerd. Deze wist de boerderijen van de families Mennega en Ratering, welke reeds hadden vlam gevat, door krachtig ingrij pen te behouden. Toch waaide een felle vonkenregen naar het ongeveer 200 meter verder gelegen winkelhuis van de wed Aling toe, dat eveneens vlam vatte. Ook hier greep de Asser brandweer met succes in. Tenslotte dreigden ook de boerderijen van de landbouwers Bimolt en Hingstman in brand te geraken, doch ook hier weer kon de brandweer he* vuur in de kiem smoren. Behalve groote materieele schade, die door verzekering gedekt wordt, kwa men in de boerderij van Smeenge een hond en een paar varkens ir de vlammen om. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman en den wethou der mr. M. S. Kalma. Om 3 uur was men het vuur vrijwel meester. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Hedenmorgen te zes uur is het K.L.M.- vliegtuig „Edelvlak" van Schiphol naar Indië vertrokken. Zes personen hebben geboekt, t.w.: 1 Am sterdamJodphur, 1 AmsterdamCairo, 2 AmsterdamKarachi, 1 CairoBatavia en 1 pssagier Rangoon—Singapore. Het toestel vervoert 196 K.G. briefpost. 8 K.G. pkketpost en 163 K.G. vracht. Nadat de Edelvlak te Halle-Leipzig was geland, vertrok het vandaar om 8.45 uur, na 128 K.G. post bijgeladen te hebben. De Djalak (uitreis) bereikte gisteren Rangoon en de Perkoetoet (thuisreis) is gis teren te Bagdad aangekomen. De Nachtegaal is op de thuisreis te Medan geland. DE WEDSTRIJD OM DEN GORDON-BENNETT BEKER. Drie ballons geland. Met groote vertraging zijn de eerste lan- dingsberichten der ballons, die aan den Gordon-Bennett wedstrijd deelnemen, bij de Poolsche aeroclub te Warschau binnen gekomen. Na een afstand van rond 800 K M. te hebben afgelegd zijn de Belgische ballons „Bruxelles" en „Belgica", bestuurd door Quersin en Demuyter, Maandag in de om geving van Smolensk gedaald, terwijl de Zwitsersche balon „Zürich", onder com mando van dr. Tilgenkamp, na ongeveer 1000 K M. te hebben afgelegd, ten N. O. van Leningrad is geland. Van de overige zeven ballons is nog niets bekend gewor den. Een Belgische ballon gedaald. Dinsdagmiddag om 4.20 uur (A.Z.T.) is een Belgische ballon, welke deelneemt aan den wedstrijd om den Gordon Bennett-beker op 18 K.M. ten Noordoosten van Smolensk vlot gedaald. In den ballon bevonden zich de beide Bel gen van Schelle en Kersen. De bemanning is per auto naar Smolensk gebracht. DE AS. LUCHTRACE LONDEN—JOHANNESBURG. Om den Schlesinger-beker. De luchtrace om den door Schlesinger be schikbaar gestelden beker op de route LWi- denJohannesburg zal op 29 September a.s. beginnen. Veertien zeer bekende Britsche vliegers zullen aan den wedstrijd deel nemen. Het vertrek geschiedt op het vliegveld van Portsmouth van kwart over zes 's och tends af. De toestellen zullen met tusschen- poozen van een minuut volgen. Te Caïro zal een officieele controle wor den ingesteld, hoewel de route via Belgrado moet worden genomen. De Imperial Airways heeft de verant woordelijkheid op zich genomen voor de route tusschen Caïro en Johannesbrug De luchthavens zullen des nachts verlicht zijn op 29, 30 September en 1 October. ZUID-SLAVISCH VLIEGER-DESERTEUR BIJ BARIL NEERGESTORT. Nabij Goia Delcolle in Italië is een Zuid- Slavisch vliegtuig gistermorgen neergestort. De piloot, een Zuid-Slavisch luitenant, bleef ongedeerd. Hij verklaarde aan de gendar mes die hem ondervroegen dat hij gedeser teerd was. Hij had geen identiteitspapieren bij zich. Zijn toestel was licht beschadigd. METEOROLOGISCH STATION OP IJSLAND. Als voorbereiding voor den Trans- atlantischen luchtdienst. De gemeenteraad van Reykjavik heeft er gisteren in toegestemd een stuk land bui ten de stad te verhuren aan de „Pan Ame rican Airways" om hier een meteorologisch instituut met een radiostation te bouwen als voorbereiding voor de regelmatige luchtdaling over den noordelijken Atlan- tischen Oceaan. LIVERPOOL—NEW YORK IN 11 UUR. Schuyler Kleinhans, de chef ontwerper van de Douglas Aircraft C^mpany, die eenige der snelste vliegtuigen der Ameri- kaansche luchtvloot heeft ontworpen, heeft een plan uitgewerkt voor het bouwen van een reusachtige vliegboot, met afmetingen als van een normalen kruiser. In een expose voor de leden van het luchtvaartinstituut te San Francisco heeft Kleinhans verklaard dat de kosten voor zoo'n vliegboot ongeveer vier millioen pond ster ling zouden bedragen, naar dat zijn vlieg boot dan ook den afstand Liverpool-New York in elf uur zou kunnen afleggen. Het bouwen van deze vliegboot zou bq onafgebroken werken, 4 jaar duren. DE TOCHT VAN LEVANEWSKI. Levanewski, die een vlucht Los Angeles- Moskou heeft ondernomen is, komende uit Jakoelsk in Kirensk geland, na een non- stopvlucht van 1600 K..M. Wielrennen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOOR STAYERS. Lacquehaye wint de eerste serie; Snoek op de vijfde plaats. Gisteravond zijn de twee series van de 100 K.M. achter groote motoren verreden. In de eerste rit liet de Deen Danholt verstek gaan. Daar startten in volgorde: 1. Lacquehaye; 2. Loman; 3. Snoek; 4. Gilgen; 5. Geers; 6. Severgnini. Wate Snoek dadelijk behoorlijk op tempo geko men, dan had hij nog een goede positie kunnen houden. Nu dat niet gebeurde, zag hij eerst Gilgen en daarna Severgnini over zich heen gaan. Dat was gangmaker Kaeser maar matig naar den zin, maar in de poging na 20 ronden ondernomen om Snoek weer over den Italiaan heen te brengen, raakte de Nederlander los en daarom op de laatste plaats. Lacquehaye reed zeer constant, bleef aan den kop, met Lohman als tweede. De uitslag luidde: 1. Lacquehaye 100 K.M. in 1 uur 33 min. 2 sec.; 2. Lohman 1 uur 33 min. 3 sec.; 3. Severgnini 1 uur 34 mina 12 sec.: 4. Geers 1 uur 35 min. 9 sec.; 5. Snoek 1 uur 35 min. 41 2/5 sec.; 6. Gilgen (geen tijd). Metze wint de tweede serie; Alkema eveneens vijfde. In de tweede serie wordt gestart in deze volgorde: 1. Suter, 2. Metze; 3. Rons- se; 4. Raynaud; 5. Alkema; 6. Manera. Metze nam al in de laatste bocht van de eerste ronde de leiding met Ronsse, Ray naud, Alkema, Suter en Manera achter zich. De Spanjaard Prieto was niet opge komen. Wiersma reed in den beginne heel tac tisch, bleef achter Raynaud hangen zonder aanvallen te doen, maar na zestig ronden brengt Alkema toch wat leven in de brou werij. Zijn aanval op Raynaud mislukte echter. Dan komt Suler plotseling los. Hij passeert Manera en gaat in denzelfden spurt over Alkema heen. Zoo neemt Suter de vierde plaats. Metze laat nu even zien wat hq kan. Ville brengt hem in een zucht over verschillende tegenstanders heen. Ook Ronsse wordt gelapt. Metze, Ronsse en Raynaud zijn in deze serie beslist de sterksten, de anderen blij ven bij dezen veel terug. Als er nog 50 ronden te rijden zijn, wordt Raynaud's aanval op Ronsse met succes bekroond en hq bezet thans de tweede plaats. Overigens gaat de wedstrijd als een nachtkaars uit, alleen in de laatste ronde nog even een senaatie. Dan gaat Metze over Ronsse heen. De uitslag luidde: 1. Metze (Duitschl.) 1 uur, 27 min. 47 sec., nieuw baanrecord, deze 100 K.M. is dus ongeveer 6 min. sneller gereden dan de voorgaande. 2. Raynaud (Frankrijk) 1 uur, 27 min. 50 sec. 3. Ronsse (België) 1 uur, 28 min. 4 1/5 sec. 4. Suter (Zwitserland) 1 uur, 28 min. 44.5 sec. 5. Alkema (Nederland) 1 uur 29 min. 16 sec. Uit deze twee races is dus gebleken, dat Metze inderdaad de sterkste stayer is en het lijdt geen twijfel, dat hq die favoriet is, ook zeer waarschijnlijk den grooten titel zal veroveren. Donderdag a.s. wordt de finale van den wedstrijd achter motoren verreden. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DEN WEG. Iedere renner met een ronde ach terstand moet uitvallen. Zondag a.s. zullen op het 7.2 K.M. lange traject in het Bremgartenwal te Bern de wereldkampioenschappen op den weg ver reden worden, aanvang voor de amateurs om 8.15 uur, en voor de professionals 12.30 uur. De jury heeft voor deze wedstrijden eenige nieuwe bepalingen gemaakt, waar van een luidt, dat een renner met een ronde achterstand verplicht is, den strijd te staken. Indien hij dit niet doet, zullen ook zqn landgenooten, die nog meerijden uit den koers worden genomen. Deze maat regel is in zooverre toe te juichen, dat het den wedstrijd overzichtelijker maakt, maar aan den anderen kant staat weer, dat bij ongedisciplineerde rijders alle vertegenwoordigers van een land kunnen worden uitgeschakeld door onwilligheid van een renner. Men mag dan ook ver wachten, dat de U. C. I. (internationale Wielrijders Bond) hierin nog verandering zal brengen. DE TRANINGSWEDSTRUDEN. Bij uitzondering worden de trainingswed- strqden deze week niet hedenavond, maar Donderdagavond gehouden. De Alkmaar- sche wielerbaan zal weer verlicht worden, terwijl de geluidsinstallatie weer in wer king zal worden gesteld. Het programma bestaat weer uit ver schillende wedstrijden, waarvan de koppei- wedstrijden het hoogtepunt zullen vormen. Bij slecht weer zullen de wedstrijden Vrijdagavond gehouden worden. Athletiek. OSENDARP WINT TE GOETEBORG. Met een borstbreedte voor Draper. Gisteravond zijn te Goeteborg groote internationale atletiekwedstrijden ge houden, waaraan behalve door een aantal leden van de Amerikaansche Olympische ploeg, ook is deelgenomen door onzen landgenoot Osendarp. Deze was in grooten vorm en slaagde er in de 100 meter te winnen in den tijd van 10.6 sec., voor den Amerikaan Draper, die denzelfden tijd noteerde. Het verschil was een borstbreedte.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7