DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aanval op de stellingen bij Irun. Ho. 208 138e Jaargang De Spaansche revolutie Belangrijke successen der opstandelingen. WREEDE WRAAKTOONEELEN. IRUN BEDREIGD. Eden lijdende aan waterpokken. LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs Rer 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVATENTIENJ Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 3 September 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Nadat gisteren in den ochtend de rust aan het front bij Irun volkomen was, openden de opstandelingen plotseling om 1 uur des middags een krachtig vuur van de infanterie, mitrailleurs en handgranaten op de regeeringsstellin- gen, welke van het oude fort San Marcial omlaag naar de grensrivier Bi- dasso 1 oo pen. Ongeveer een half uur later vielen de opstandelingen, uit het Zuiden komende, deze linie in stormloop aan en een uur later kon men van den Franschen oever de rood-geel-Toode kleuren (de vlag van generaal Franco) van den top zien wapperen. Het fort en de stelling waren veroverdf Terwyl de te hulp geroepen verster kingen der' regeeringstroepen er den voor keur aan gaven halverwege terug te keeren, verplaatste de artillerie van Fonterrabie het vuur belangrijk naar achteren. Zij bestookte met de stukken van middelmatig kaliber de naar Irun leidende helling, teneinde een verder oprukken der opstandelingen te voor komen. Deze schijnen van hun kant de verove ring der laatste bergposities door de verder Westelijk omtrekkend in het veld gebrachte overige troepen van Franco af te wachten, al verens tot een nieuwen aanval over te gaan. Opvallend was het volkomen afwezig blijven van luchtstrijdkrachten aan beide zijden, evenals de zuinigheid, waarmede aanvallers en verdedigers van hun munitie gebruik maakten. Ook van de zeezijde heeft tot dusverre nog niemand in den strijd in gegrepen. Even over vier uur kwam een af dee ling opstandelingen ter sterkte van on geveer 60 man op de zoo juist veroverde hoogte te voorschijn. Met de rood-geel- roode vlag aan het hoofd stormden zij de helling af naar stelling no. 1 der re geeringstroepen, welke iets boven Beho- bie ligt Van uit San Marcial werden de aanvallers met een razend machine- geweervuur bestookt, hetgeen hun stormloop echter niet stuitte. Enkele minuten later hadden zij stelling no. 1 bereikt, die door de regeeringstroepen reeds was verlaten. Op hetzelfde oogenblik, waarop de vlag op de borstwering van de loop graaf geplant werd, sloegen vier gra naten voor de stelling in, echter zonder schade aan te richten. Intusschen trokken zich op de uitgangs stelling verdere versterkingen samen, be nevens nieuwe stormafdeelingen, welke tot taak hebben de bergopwaarts op denzelfden keten liggende stellingen 3 en 4 aan te vallen. De artillerie der regeeringstroepen vuurt onophoudelijk op de posities, die door de rechtschen genomen zijn. De opstandelingenartillerie daarentegen zwijgt, waarschijnlijk omdat zij rekening houdt met een onpiiddellijk verder oprukken der rechtsche infanterie. Tegen vijf uur was in de richting van den straatweg van Behobie naar Irun buitenge woon hevig infanterie- en machinegeweer vuur te hooren. Het schijnt, dat de rechtschen ook langs de grensrivier Biedassoa oprukken. Een omtrekkende beweging? De strijdkrachten der opstandelingen, die Woensdagmiddag voor Irun tot een om trekkende beweging waren overgegaan, hebben vervolgens den heuvelrug bij San Marcial na een stormaanval genomen. Ook later op den dag hebben de opstandelingen hun positie in dezen sector kunnen ver sterken. Om onnoodige offers te voorkomen, worden de goed verdedigde stellingen der regeeringstroepen niet bestormd. Door hun omtrekkende beweging hopen de opstandelingen evenwel goede mitrail leurnesten te kunnen inrichten, van waar uit zij de regeeringstroepen door flankvuur tot een geleidelijken terugtocht denken te dwingen. Twee batterijen loopgraaf geschut der re geringstroepen, welke deze in alle stilte W« geven hierboven nogmaals een kaartje van de omgeving van Irun, om welke stad nu reeds twee dagen hard en verbitterd gevoch ten wordt en wier inneming door de opstandelingen elk oogenblik te verwachten is. hebben opgesteld tusschen de hoogte van San Marcial !h Iran beschieten onafge broken de aanvalslinie der opstandelingen ten westen van de hoogte van San Marcial. Tegen negen uur gisteravond werd het geweer- en mitrailleurvuur weer zeer hevig. De pantsert re in der regeeringstroepen werd ongeveer een kilometer teruggetrok ken. Hü bevindt zich thans tusschen Beho- bia en Irun. Waarschijnlijk was men be zorgd dor de omtrekkende beweging der opstandelingen te worden afgesneden. Bij de grensrivier Bidossoa hebben de regee ringstroepen daarentegen hun stellingen zooveel mogelijk vooruitgeschoven. Te Behobia staan eenige vrachtauto's ge reed om de volksfront-militie zoo noodig naar Irun over te brengen. Gistermiddag zijn weer een groot aantal vluchtelingen van Behobia naar Hendaye vertrokken. De activiteit der artillerie duurde ook na het invallen der duisternis nog voort De zware batterijen van Fuentarrabia schieten op de verbindingswegen achter het front der opstandelingen en ook op San Marcial, ter wijl de artillerie der opstandelingen de wegen beschiet, waarlangs de regeerings troepen zich zouden kunnen terugtrekken. De aanval op Irun duurt voort De troepen van de opstandelingen zetten hun aanval voort. La Puncha en San Mar cial zijn geen strategische posities van de regeering meer. aangezien de opstandelin gen de plaatsen zijn omgetrokken. Volgens officieele mededeelingen bevindt de voorhoede van de opstandelingen zich op 500 meter van Behobie. De bevolking van het Spaansche plaatsje verlaat het land. De Spaansche autoriteiten hebben de grens post verdubbeld. Een vertegenwoordiger van Havis is erin geslaagd Irun binnen te komen. De stad biedt een troosteloozen aanblik. Op straat ziet men niets dan gewapende volksfronters. Steeds komen versterkingen uit San Sebas- tian, die onmiddellijk worden doorgezonden naar het front, waar een bloedige slag gaande is. Ook de velden bij de grens bieden een verschrikkelijk aanzien. De bewoners, die nog in Irun waren gebleven, vluchten hier heen. Overal zijn hier met gras gevulde ma trassen gelegd en resten van maaltijden lig gen verspreid. Sedert eenige dagen leven hier enkele honderden vluchtelingen uit Irun onder den blooten hemel, gereed by het minste gevaar te vluchten. De stellingen van de regeeringstroepen bij La Puncha zijn geheel omsingeld, doch de volksfront-militie heeft zich hier nog niet overgegeven. Evenwel wappert de rood gouden vlag van de opstandelingen op een vijftigtal meters van hun stellingen. later wordt vernomen, dat de Marok- kaansche troepen Behobie zijn binnen gerukt en in handgemeen zijn geraakt met de verdedigers in de straten. Voor de op standelingen de stad binnenrukten hebben laten. Ook verscheidene manschappen van vrouwen, kinderen en grijsaards deze ver- de regeeringstroepen hebben de Fransche grens overschreden. Fransche gendarmes zijn naar de grens gezonden, die de mannen welke Fransch Behobie binnenkomen, om middellijk moeten ontwapenen. Nog steeds verbitterde gevechten. Aan het front van Irun en Behobia werd ook vandaag verwoed gestreden. De opstan delingen maken een omtrekkende bewe ging, teneinde Irun van twee kanten te kunnen aanvallen. Verbitterde gevechten vinden plaats aan den rand van Behobia, dat om 9 uur hedenmorgen nog in handen der regeeringsmilitie was. Het aantal slachtoffers, dat gisteren ge vallen is, wordt op 2000 geschat. Meer dan 2000 vluchtelingen zjjn in den afgeloopen nacht de grens gepasseerd. Eenige bijzonderheden. Een speciale verslaggever van Havas weet nog bijzonderheden te melden over den verbitterden strijd bij Behobia. La Puncha wist gedurende den geheelen middag weerstand te bieden, mede door den steun van den gepantserden trein, waaruit op de opstandelingen met mitrail leurs geschoten werd. Bij de inneming van deze stelling werden soldaten van 't volks front dood op hun posten gevonden, na tot het einde te hebben gestreden. Maar van de minder moedigen maakte zich een paniek meester en 80 hunner zochten een heenko men over de velden en passeerden de grehs bij Behobia. Hevige straatgevechten speelden zich af toen de eerste aldeelingen der opstande lingen onder dekking van pantserauto's deze plaats binnenrukten. Sommige der verde digers trachtten zich te verschansen achter de muren, anderen gingen de huizen bin nen en schoten van daaruit op de aanval lers. Van andere zijde wordt gemeld, dat ge durende de straatgevechten plotseling 200 miltiesoldaten uit de Bidassoa sprongen om te trachten zwemmend den Franschen oever te bereiken. Zoowel de militie als de troe pen der opstandelingen openden onmiddel lijk op de vluchtelingen het vuur, zoodat 't slechts aan minder ^an de helft gelukte den overkant te bereikerüyDaar werden zy door de Fransche gendarmerie opgewacht en in vrachtauto's naar Hendaye gebracht La Puncha gevallen. Het plaatsje La Puncha is in handen van de opstandelingen gevallen. Het verzet was zeer krachtig, maar de regeeringstroe pen moesten de ongelyken strijd tenslotte opgeven. Nadat La Puncha in handen van de op standelingen gevallen is, deden zij een ver woeden aanval op San Marcial. Vanaf den brug bij Behobie kon men de opstande lingen zien gebukt op de toppen der ber gen, geweerschoten knallen, doch het schijnt, dat San Marcial niet veel tegen stand biedt. 80 volksfrontmiliciens zyn op Fransch gebied gevlucht waar zij door de gendar men werden ontwapend. De aanval op San Marcial schijnt gedeel telijk succes te hebben. Vanaf de brug kan men ook zien, dat Irun haastig in staat van verdediging wordt gebracht. Barricaden van zandzakken wor den haastig gemaakt en voor de ramen der huizen plaatsen zich schutters. Het heeft den aanblik, dat de slag nog voort zal du ren en zeer bloedig zal worden. Duizenden zijn op Fransch gebied ge vlucht en ondergebracht by de inwoners van Fransch Behobie, want de wegen zijn te onveilig om hen naar Hendaye te brengen. Wreede wraaktooneelen. De ..Petit Parisien" publiceert van de hand van een specialen correspondent oog getuigeverslagen van vreeselyke tooneelen, die zich te Albacete, naar aanleiding van 'n plaatselijken militairen opstand hebben afgespeeld. Deze verslagen, aldus de cor respondent, zijn afkomstig van een over tuigd lid van het volksfront, die in de gele deren van de volksfrontmilitie aanwezig was bij de inneming van Albacete. De soldaten zouden hem hebben ver teld: „Diegenen, die op ons geschoten had den en die wy met de wapens in de hand aantroffen, werden ter dood ver oordeeld. Een proces was daartoe niet noodig. Wij plaatsten ze tegen de muren der huizen en schoten ze neer. Het be trof ongeveer honderd man. De gewa pende menigte, die dikwijls uit de erg ste gebieden kwam, stortte zich op de dooden en sneed de lijken met lange messen in stukken. Telkens, wanneer een afdeeling gevange nen voorbijkwam, werden dezen aan de be geleidende manschappen ontrukt en tot den laatste neergestoken. Ruim 100 lijken zijn drie dagen lang in de gloeiende hitte op straat blijven liggen. Deze razernij was zelfs op een deel van de militiemanschappen overgeslagen. Zij schoten onophoudelijk al les neer, wat de uniform van de Guardia civil droeg of min of meer goed burgerlijk gekleed was. Het was een ongeloofelijke slachtpartij... Opmarsch van de rechtschen in Asturië. Volgens de berichten, welke gister zyn ontvangen, heeft een opmarsch van de rechtschen in Asturie geleid tot een bijna ononderbroken front. Trubia nabij Oviedo werd hevig gebombardeerd. Hier bevinden zich belangrijke geschutgieterijen. Vervol gens vlogen de vliegtuigen van de opstan delingen geruimen tijd over Oviedo. In het gebied van Terruel hebben beide tegenstan ders een gevecht geleverd, dat niet beslist werd, aan het Huescafront duurt de strijd nog voort. Malaga opnieuw gebombardeerd. Uit Burgos wordt gemeld, dat de militaire radiozender van Oviedo heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen Woensdagavond de op 35 K.M. ten westen van Oviedo gele gen stad Salas hebben ingenomen. Verder heeft het radiostation van Burgos medegedeeld, dat de stad Malaga en in de haven liggende oorlogsschepen der regee ring opnieuw gebombardeerd werden. Hetzelfde station heeft verder het bericht tegengesproken, afkomstig van de radio zender te Madrid, dat de regeeringstroepen Huesca zouden hebben ingenomen. Centrale van Huejar Siërra bezet. Het blad „Politica" deelt mede, dat de re geeringstroepen de electrische centrale van Huejar Siërra hebben bezet. Huejar Siërra ligt op 12 K.M. afstand van Granada en le vert die stad den electrischen stroom. Ver der bevat het blad mededeelingen van een korporaal der Regulares, van Arabische afkomst die met drie soldaten van het vreemdelingen legioen naar de regeerings troepen is overgeloopen. Volgens deze ver klaringen hebben de leider der opstande lingen de Marokkaansche regulares mis leid, door hun mede te deelen, dat zij naar Sevilla gingen ter gelegenheid der nationale feesten. Verder werden hun stukken grond beloofd, evenals herstel van den eeredienst in de Moskees van Sevilla. Reeds tachtig duizend dooden? De verliezen aan menschenlevens, welke de Spaansche burgeroorlog tot dusver heeft gevorderd, worden in Lissabon op 80.000 geschat, terwijl het aantal gewonden met 13.000 wordt aangegeven. Aan de zijde der regeeringsstrydkrachten zyn volgens deze gegevens 34.000 dooden gevallen, terwijl 5000 personen werden ge wond. Het aantal weduwen wordt geschat op 38.000 en dat der weezen op 77.000. De materieele schade kan nog niet bij be nadering worden bepaald, maar loopt on getwijfeld in de millioenen peseta's. Fransche ambassadeur door Spaansche volksfrontmilitie bedreigd. De correspondent van de „Matin" meldt, dat de Fransche ambassadeur van de FranschSpaansche grens door de regee ringsmilitie is bedreigd. De auto van den ambassadeur werd door de grenswacht aan de Spaansche zijde van de internationale brug bij Hendaye aange houden. De grenswacht eischte, dat een Fransch onderdaan, wiens naam Caballero echter zijn Spaansche afkomst bewijst, zou uitstappen. Toen de ambassadeur dit wei gerde, werd hy met de revolver bedreigd. De Fransche grenstroepen, die het voor val van de andere zijde van de brug had den gadegeslagen, hebben daarop met ge weld vrij baan gemaakt voor de auto van den ambassadeur. Eden is lijdende aan een lichte aan val van waterpokken. Hy zal zich ^eni gen tijd uit het ministerie van buiten- landsche zaken terug moeten trekken. Hij hoopt hersteld te zijn voor de bij eenkomst voor de volkenbondsverga- desring. JAPANSCHE NOTA AAN LONDEN. Inzake het vlootvraagstuk. In een nota aan de Britsche regeering deelt Japan mede, voornemens te zijn, 11.059 ton aan torpedojagers en 15.598 aan duikbooten, dit afgevoerd zouden moeten worden, in dienst te houden, in verband met het feit, dat Engeland zich op de „Es- calator-clause", de beschermingsclausule, van het vlootverdrag van Londen van 1930 heeft beroepen. Dit zou beteekenen, dat Ja pan, wat de duikbooten betreft, tegenover andere landen in het voordeel zou zijn. waartegen bezwaar kan worden gemaakt. WAPENDEPOT BIJ SOFIA ONTDEKT. De politieke politie heeft in een huis aan den rand van de hoofdstand een comunis- tisch wapendepót ontdekt, waar drie ma chinegeweren, 23 automatische geweren, 7 handgranaten, een bom, verscheidene re volvers en mauserpistolen met verscheide ne duizenden patronen lagen opgeslagen. Het depot was ingemetseld in het dak van de zoldering. Verscheidene arrestaties zyn verricht. HET BEZOEK VAN RTDS SMIGLY AAN FRANKRIJK. Hij ontvangt het grootkruis van het legioen van eer. De president van den Franschen staat heeft gisteren na een parade van de troe pen in de omgeving van Suippes den Pool- schen generaal Ryds Smigly het grootkruis van het legioen van eer verleend. Rede van Rydz Smigly. Aan een te zijner eere door Daladier aan geboden déjeuner heeft generaal Rydz Smigly een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zeide: De ontvangst, die generaal Gamelin bij ons te beurt viel, was de zeer duidelijke uitdrukking van de gevoelens, die het ge heele Poolsche volk voor Frankrijk koestert, in het bijzonder van de gevoelens van het Poolsche leger jegens den Franschen bond genoot. De ontvangst, die mij hier te beurt is gevallen, bevestigt, dat Frankrijk weder- keering deze gevoelens jegens Polen koes tert Het door Pilsoedski geschapen leger, mede opgebouwd door de inspannin gen en offers van het geheele volk, waar borgt de veiligheid van Polen en stelt het juist daardoor in staat doelmatig mede te werken aan de stabilisatie van den Euro- peeschen vrede. Rydz Smigly eindigde met een dronk uit te brengen op Daladier, de eer van het Fransche leger en de grootheid en voorspoed van Frankrijk. DRAMA AAN DE BELGISCHE GRENS. Een vrouw vermoordt in een vlaag van waarzin haar zieken man. Te Esschen, het Belgische grensdorp, heeft Dinsdagavond 'n 63-jarige vrouw haar 70-jarigen man, die sedert onge veer drie jaar ziek te bed lag, vermoe delijk In een vlaag van verstandsver bijstering met een broodmes den hals afgesneden. De gruwelijke daad werd pas Woensdagmorgen bekend, toen de vrouw haar buren ging roepen om de zen te toonen wat zij had gedaan. De gendarmerie heeft de vrouw na het eerste verhoor naar een gesticht doen overbrengen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Werk der Sovjet-consuls in Mandsjoe- rije bemoeilijkt. Uit Chabarowsk wordt gemeld, dat de Mandsjoerijsche autoriteiten door hun op treden het werk der Sovjet-Russische con sulaten ten zeerste bemoeilijken. De Ja- pansch-Mandsjoerysche autoriteiten dwin gen het personeel der consulaten hun werk zaamheden te staken en zij, die daaraan geen gevolg wenschen te geven, worden ge arresteerd. Verder heeft de politie de Chi- neesche kooplieden bevolen hun producten niet aan de consulaten te verkoopen. Ook te Pogranitchnaia wordt getracht een honger - blokkade van het Sovjet-Russisch consulaat te organiseeren. Ofschoon de Sovjet-Rus sische consul-generaal ten sterkste hier tegen heeft geprotesteerd en de belofte ont ving, dat hiertegen maatregelen zouden worden genomen, is nog geen verandering in dezen toestand ingetreden. HET TSJENGTOE INCIDENT. China betuigt zijn leedwezen. Op bevel van Nanking heeft de Chinee- sche ambassadeur te Tokio, Hsu Sji Hying, gistermiddag minister van buitenlandsche zaken Arita het leedwezen van zijn regee ring betuigd over het incident van Tsjengtoe. De Chineesche regeering verwacht bin nenkort rapport van de ambtenaren, die be last zijn met het onderzoek. ühina is voornemens de zaak ernstig te behandelen. HET RUSSISCHE LEGER. Nieuwe lichting opgekomen. Het roode leger is thans tot een vrede- sterkte van 1.600.000 gebracht door het op komen van de geheele lichting 1914 en de helft van lichting 1915. Tezamen tellen deze lichtingen 900.000 recruten. LIQUIDATIE VAN DE BANK VAN ETHIOPIE. De raad van beheed van de vroegere bank van Ethiopië heeft besloten deze instelling te liquideeren. 9 dezer zal de vroegere Britsche gouverneur van deze bank, Wright Abessinie verlaten. TROTSKI DIENT EEN AANKLACHT IN. Tegen de Noorsche communisten. J De advocaat van Trotski deelt mede, dat Trotski voornemens zou zyn een aanklacht in te dienen tegen de Noorsche communis ten en de nationale unie (een fascistische partij) teneinde eerherstel te krijgen inzake de aanklachten, welke hem zijn ingebracht.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1