DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t. Irun staat geheel in vlammen. ft Ho. 210 Zaterdag 5 September 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Verbitterde tegenstand van de regeeringstroepen. Een nieuwe Spaansche regeering. Thans op marsch naar San Sebastian De strijd in Palestina. Britsche troepen in ge vecht met zwaarbewapende Arabieren. Mijnongeluk in Recklinghausen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Met groote verbitterdheid is gisteren de strijd in de stad Irun voortgezet Wel kon men gistermorgen reeds zeg gen, dat Irun gevallen was, maar de re geeringstroepen hebben tot het uiterste stand gehouden en een meer dan hope- loozen strijd gestreden tegen een over macht En vooral bij de z.g. interna tionale brug was de tegenstand hard nekkig. Hoe meer echter den dag verstreek, hoe minder de tegenstand werd en te gen half drie gistermiddag hielden zich bij de brug van Irun nog enkele volksfront-soldaten staande, terwijl in de stad zelf hier en daar een mitrail leur-nest nog tegenstand bood. Op dat moment was de feitelijke tegen stand practisch gebroken en stond de stad zelf vrijwel geheel in vlammen. De huisjes die des ochtends nog een vroolijken aan blik boden, waren des middags slechts roo- kende puinhoopen. Van de internationale brug af tot aan de laatste huizen van Irun stegen vlammen en rook de lucht in. De opstandelingen hadden de stad nog niet ge heel in hun bezit en rukten langzaam op, vreezend voor een hinderlaag. Te half vier lagen aan de Spaansche zij de van de Biddassoa bij de internationale brug nog slechts drie volksfrontsoldaten achter een mitrailleur. De opstandelingen lagen plat in het veld en durfden met op te rukken. Ondertusschen kwamen steeds menschen aan den Franschen grenspost die een koe of een pakje meevoerden, en afgaven met het verzoek dit aan deze of gene vluchteling uit Irun te geven. Later op den middag was de toestand nog ongewijzigd. Het fort Guadelupe vuur de in een maisveld, waar opstandelingen lagen. Onder het vuur van de opstandelin gen kwamen honderden vrouwen en kin deren de internationale brug over. doch niemand werd getroffen. De boeren uit de omgeving van Irun kwamen de grens over bijna zonder bagage, doch met hun vee. Een auto, beschermd door matrassen, reed steeds de brug heen en weer en trachtte zooveel mogelijk de vluchtelingen te be schermen. De vertegenwoordiger van Havas had een gesprek met de laatste verdedigers van de brug van Irun. Het waren zeven man, van wie twee Fransch spraken. Bij hen stonden enkele flesschen cider en een mand met concerven, en stapels patroonhouders. Hun eenige wensch was, dat hun foto in de krant zou verschijnen en zij verzochten dringend, dat dit zou geschieden. De mannen waren van alle zijden omringd door den dood, doch op de foto lachen zij kinderlijk. Van Uid tot tijd schoten zij op de Marokkanen, die zich in de maisvelden bewogen. Vele gewonden van Irun zijn opgenomen in het ziekenhuis van Hendaye. Hier wer ken zeven Spaansche en drie Fransche doktoren. Het wordt geleid door dr. Gaze- nave van Hendaye, die in de eerste be hoeften wist te voorzien. Op het oogenblik zün 130 gewonden opgenomen, waarvan 20 ernstig zijn getroffen: een van de gewonden is blindgeschoten, een kogel in het hoofd heeft de gezichtszenuw doorgesneden. De correspondent van het Duitsche nieuwsbureau deelt mede, dat vanuit de brandende stad Irun gisteren steeds ont ploffingen weerklonken. De anarchisten uit Bilbao en Asturie, de „dynamiteros had den aanzienlijke ladingen dynamiet in de huizen gelegd om deze te vernietigen. De correspondent noemde dit een zinlooze ver- ®ietiging en schrijft, dat de baskische sepa ratisten, die tot nu toe met de anarchisten •amenstreden, met gebalde vuisten op Fransch gebied stonden en deze vernieti- ging van hun bezit aanschouwden en hun vergissing inzagen. De correspondent besloot zijn berich me de mededeeling, dat de leiding van de op standelingen lang geaarzeld had met e bevel Irun te bestormen. Met alle middelen wilde men een verme ng voorkomen, hetgeen tot gisterochtend *as gelukt. Noch de artillerie, noch ae vliegtuigen van de rechtschen hadden ern stige schade aangericht. Helaas, de regee ringstroepen hebben in enkele uren vernie- t'gd, hetgeen de rechtschen wilden spa Het brandt te Irun. Een der speciale correspondenten van Havas meldt: bij het vallen van den avon toonden enorme kolommen roodachtig rook aan, dat Irun door brand vernield wordt. In de stad is behalve 4 of 5 fana- tieken, die nu en dan op de opstandelin gen schieten, niemand meer aanwezig. De drukte te Hendaye is wat gezakt, daar het grootste deel der vluchtelingen met treinen en autobussen vertrokken is. Zij die nog achterbleven, worden door de zorgen der Fransche autoriteiten in hotels ondergebracht. Er valt geen enkele bewe ging van opstandelingentroepen meer waar te nemen. Deze zullen ongetwijfeld van den nacht gebruik maken om hun posten aan de grens van Irun in te nemen. Overigens is het waarschijnlijk, dat door den grooten brand, die Irun verwoest, de soldaten van generaal Mola de stad niet geheel en al zullen kunnen bezetten en verplicht zullen zijn hun tenten op te slaan in de velden die de stad omgeven. Belgen als laatste verdedigers op de brug bü Irun. Een der speciale correspondenten van Havas meldt: de brug van Irun wordt nog slechts door Belgische vrijwilligers bezet gehouden. Zij kwamen op het aller laatste oogenblik per trein aan. Zij zeggen vast besloten te zijn tot den laatsten kogel vol te houden. Tijdens hun gesprek met den correspon dent waren zij zeer pessimistisch. „Onze oorlogscommissaris, Magarida", zoo ver klaarden zy, „heeft ons het eerst in den steek gelaten. Drie dagen geleden is hij naar Frankrijk vertrokken om zijn familie te vergezellen. Hij is echter niet terugge komen. Agents-provocateurs kwamen naar de voorposten en zeiden ons, dat al les verloren was. Zij trachtten ons over te halen tot deserteeren. Onze afdeeling, bestaande uit 8 man, heeft het fort San Marcial gedurende 60 uren gehouden. Wij werden afgelost door 34 man, die twee uur later zich overgaven. Wij waren ver raden". Te elf uur des avonds hadden de op standelingen de internationale brug nog niet bezet. Colonne van generaal Mola van basis afgesneden? De speciale correspondent van het blad „Ahora" schrijft met betrekking tot de ope raties aan het front van Oropesa: „op het oogenblik dat wij terugkwamen bij de voor uitgeschoven linies verspreidde zich het ge rucht in het hoofdkwartier, dat de regee ringstroepen op het punt stonden in een manoeuvre te slagen, die de opstandelingen onlangs niet hadden kunnen uitvoeren. Af- deelingen der regeeringstroepen zouden over de brug van Muergado hebben kunnen af zakken naar den linkerflank der opstande lingen en op deze wijze hun achterhoede ernstig in gevaar kunnen brengen. Indien deze manoeuvre zou slagen, zou de colonne van generaal Mola, die de aanvallen in de omgeving van Oropesa voortzet, van haar basis zijn afgesneden. Dezelfde correspondent is verder van meening, dat de dag van gisteren wel de zwaarste dag is geweest van het front van Estramuadura. De opstandelingen hadden op dat punt de meest geharde en beste strijd krachten geconcentreerd om een bres te slaan in de rijen der regeeringstroepen, ten einde den weg naar Madrid vrij te maken. Te zeven uur, zoo schrijft deze correspon dent, had dit wanhopige offensief den op standelingen reeds stroomen bloeds gekost, zonder dat het hun eenig voordeel bracht. Groepen van honderd of tweehonderd op standelingen begonnen herhaaldelijk nieuwe aanvallen en trachtten dwars door de stel lingen der regeeringsafdeelingen te breken. Zij werden echter steeds teruggeslagen. Het strijdtooneel verplaatst zich naar Fantarabie en San Sebastian. De brandende gebouwen in Irun hebben aan de opstandelingen tot nog toe belet de stad geheel in bezit te nemen. Men meent, dat zij tot vanmorgen zouden moeten wach ten. Het vuur woedt van oogenblik tot oogenblik heviger. Van het uiterste noord westelijke punt van het strand van Hendaye uit, vanwaar men de geheele plaats kan overzien, vertoont zich een dramatisch ge zicht aan het oog. Het schijnt, dat er zich nog steeds eenige honderden volksfront soldaten in de stad bevinden. Afdeelingen van de opstandelingen rukken thans op in de richting van San Sebastian, waarbij zij door de heuvels achter Irun trekken. Zij hebben een voldoende strijdmacht achter gelaten om de bezetting van de stad te vol tooien en vooral om het begin van de brug te bezetten en aldus de verbinding tusschen de regeering en Frankrijk af te snijden. Ook een gedeelte van de verdedigers van Irun heeft zich nu teruggetrokken op San Se bastian en heeft aan eenige achterblijvenden de taak overgelaten zooveel mogelijk alles in brand te steken. De regeeringstroepen beschikken nog over een of twee kanonnen, welke zijn ogesteld in de heuvels nabij bet fort Guadelupe. Uit deze kanonnen wordt nog voortdurend geschoten Een Spaansche torpedoboot in handen der regeering, die tot nog toe in de golf van Hendaye lag, heeft zich na de laatste ontwikkeling der gebeur tenissen eveneens naar San Sebastian be geven. De plaats Fontarabie is in den loop van gistermiddag door de burgerlijke bevol king ontruimd. De toestand in het Zuiden. Na een strijd van 46 dagen is de toestand in het Zuiden als volgt: Het hoofdkwartier van de opstandelingen bevindt zich te Sevilla en vandaar rukken drie kolonnes op met bijzondere opdrachten, n.1. ten eerste een verbinding tot stand te brengen met de troepen van generaal Mola. in het Noorden; Li dit kader vielen de ge vechten bij Badajoz en Merida; ten tweede zich zoo spoedig mogelijJr meester te maken van Madrid teneinde daar een nieuwe regee ring uit te roepen. Deze opdracht wordt uit gevoerd door de colonne van kolonel Yague, die op het oogenblik bij Toledo opereert en ten derde gelijk het heet „Andalusië te zui veren van de rooden". Dit is de opdracht van de colonnes, welke bjj Malaga, Jaen en Granada werken. De actie is verder te onderscheiden in een, die met alle moderne hulpmiddelen strijdt tegen getrainde troepen en een politie-actie, welke kan worden toevertrouwd aan de ge wone vrijwilligers, gesteund door lichte ar tillerie en secties mitrailleurs. De colonne- Yague is samengesteld uit Tercio's en Regu- lares; hierachter komen de leden van de Saansche Phalanx, die opdracht hebben vluchtelingen op te sporen, enkele kernen van verzet te vernietigen en de orde te hand haven in de overwonnen centra. De troepen, die in de omtrek van Malaga, Granada en Jaen werken, zijn voornamelijk samengesteld uit jonge vrijwilligers, die vooral de vluchtelingen moeten opsporen in het gebergte en de vlakten. De inkomsten van de opstandelingen bestaan uit vrijwil lige giften in geld en sieraden, alsmede en kele belastingen, welke zijn opgelegd aan grondbezitters, bankiers en kooplieden. Zij beschikken over voldoende levensmiddelen; te Sevilla kan men alles koopen wat men wil, de prijs van het levensonderhoud is niet gestegen. Dit wordt ook streng gecontro leerd en elke ongerechtvaardige prijsver- hooging wordt streng gestraft met boete of gevangenisstraf. Nieuwe Spaansche regeering. Het ministerie-Giral, dat 20 Juli aan het bewind kwam, is weer afgetreden. De socia list Largo Caballero heeft een nieuwe regee ring gevormd van de volgende samenstel ling: Premier en minister van oorlog: Largo Caballero (socialist). Minister van buitenl. zaken: Julio Alvarez Delvayo (socialist). Minister van marine en luchtvaart: Inda- lecio Prieto (socialist). Minister van binnenlandsche zaken: Angel Galarza (socialist). Largo Caballero Minister van financiën: dr. Juan Negrin (socialist). Minister van onderwijs: Jesus Hernandez (communist). Minister van industrie en handel: Anastasio de Gracia (socialist). Minister van openbare werken: Aguirre (Baskisch nationalist). Minister van justitie: Mariano Ruiz Funez (links reublikein). Minister van landbouw: Luis Uribe (com munist). Minister van verkeerswezen: Bernardo Ciner de Los Rios (republ. unie). Minister van arbeid: Juan Thomas y Pierre (links Catalaan). Giral, de aftreden premier, is in het nieu we kabinet opgenomen als minister zonder portefeuille. Vergelijkt men de samenstelling van het nieuwe kabinet met die van het ministerie Giral, dan blijkt, dat de nieuwe regeering een sterke verschuiving naar links geeft te zien. In het ministerie Giral hadden zitting: 9 links-republikeinen, een links-Catalaan en twee leden der Republikeinsche Unie. Daarentegen telt de nieuwe regeering onder premierschap van den grooten leider der linksche aprtijen Caballero, onder haar leden 6 socialisten, 2 communisten, een Baskisch nationalist, 2 links-reublikeinen, een links- Catalaan en een lid der Republikeinsche Unie. Blijkbaar naar aanleiding van het be sluit van het Britsche kabinet, om den tegenstand der Arabieren desnoods met geweld te breken en, indien noodig, zelfs den staat van beleg over Palestina af te kondigen, viel heden weder een opleving van de terreurs-actie der Ara bieren te constateeren. In het Balaa-district, waar gisteren be reids een bloedig gevecht had plaats gehad, hebben zich in den loop van den daa nieuwe botsingen tusschen Arabieren en Engelsche treepen afgespeeld. Van Britsche zijde was men namelijk in dit' gebied met een zuiveringsactie begon nen, waaraan door 16 gevechtsvliegtuigen werd deelgenomen. De verliezen, welke de Arabieren tengevolge van deze zuiverings actie hebben te betreuren, worden door de Engelsche militaire autoriteiten op acht-en- twintig geschat. De botsing had plaats, toen een sterke Britsche troepenafdëakng in samenwerking met de vliegtuigen hJl terrein, waar zich gisteren het reeds gemelde bloedig gevecht had voorgedaan, doorzocht en daarbij op verscheidene afdeelingen zwaar bewapende Arabieren stuitte. De Arabieren maakten zelfs gebruik van machinegeweren. Bij het gevecht werd van de zijde der Engelschen vornamelijk gebruik gemaakt van het luchtwapen. De strijd duuide verscheidene uren. Reservisten onder de wapenen geroepen. In verband met de versterking van de troepen in Palestina is een aantal reservisten onder de wapenen geroepen. Naar vernomen wordt, zal de eerste divisie van het Britsche leger, welke 12.000 man telt, naar Palestina worden gezonden. 10.000 man troepen naar Palestina. De „Daily Telegraph" meldt, dat de troe penversterkingen, die de regeering naar Palestina zal zenden, waarschijnlijk 10.000 man sterk zullen zijn. Daardoor wordt de totale sterkte der Britsche troepen in Pales tina op 17.000 man gebracht. Drie mijnwerkers ingesloten. Van de mijn Waltrop bij Reckling hausen komt het bericht, dat daar drie mijnwerkers bedolven zijn in een in gestorte gaanderij. Het is gelukt door klopteekens met hen in contact te ko men, zoodat men gegronde hoop heeft hen levend en wel te kunnen bergen. Na 24 uur onverpoosd reddingswek is het gistermiddag tegen zes uur gelukt de drie ingesloten mijnwerkers ongedeerd te ber gen. KONING CAROL VAN ROBMENIE NAAR PRAAG. Ter viering van den stichtingsdag van Tsjecho-Slowakije. Ter gelegenheid van den herdenkingsdag der stichting der republiek Tsjecho-Slowa kije zal koning Carol van Roemenië naar Praag gaan, waar hij gast zal zijn van Benesj. Hij zal worden vergezeld door den kroonprins Michel en door den minister van buitenlandsche zaken, Antonescoe. Het be zoek zal van 28 tot 30 October duren. SYNTHETISCHE RUBBER. Men heeft in Italië interessante ontdek kingen gedaan inzake het vervangen van rubber. Twee planten, guyaule en taraxa- cum, leveren een stof welke zeer goed rub ber kan vervangen. Men heeft derhalve besloten deze beide planten in massa aan te kweeken, teneinde Italië onafhankelijk te maken van het bui tenland. BELANGRIJKE ARCHEOLOGISCHE VONDST BIJ PARMA. Werklieden hebben bij opgravingswerken voor een nieuwen straatweg nabij Parma het rivierbed ontdekt van de oude stroom Pelpirna. Tegelijkertijd zjjn overblijfselen gevonden van een oude begraafplaats, waar schijnlijk behoorende bij de oude Romein- sche stad „Ceius ad Montem". DE NIEUWE ITALIAANSCHE GEZANT IN OOSTENRIJK. Gezant overhandigd geloofsbrieven. De nieuwe Italiaansche gezant, Salata, heeft gistermiddag zyn geloofsbrieven aan den bondspresident Miklas, overhandigd. Hij hield dahrbij een toespraak, waarin hy zeide, de politieke samenwerking tusschen beide landen steeds meer te willen bevorde ren, op de wyze, welke de protocollen van Rome, en de andere belangrijke overeen komsten bedoelen, zonder exclusivisme of egoisme, waardoor tegelijkertijd gewerkt wordt aan de saneering van het Dofcau- bekken in het belang van den vrede, de orde en het algemeen welzijn van Europa. In zyn antwoord aan den gezant, ant woordde bondspresident Miklas, dat hij tot zijn voldoening een steeds nauwere samen werking kon brengen in de ontwikkeling van de politieke en economische betrekkin gen tusschen beide landen, op basis van de protocollen van Rome. -- -* DE DEVIEZENSMOKKEL IN GRIEKENLAND ONDERDRUKT. Bij de Bank van Griekenland worden de laatste dagen zeer vele buitenlandsche wis sels en deviezen in drachmen gewisseld. Een der laatste weken werden meer dan 140,000 pond sterling, waaronder 40.000 pond sterling goud, dat overeenkomt met de nor male behoefte van Griekenland aan devie zen, gewisseld. Over het algemeen heerscht de indruk, dat de deviezensmokkel volledig is onder drukt. ONDERHOUD LLOTD GEORGE—HITLER. Lloyd George heeft gistermiddag 17 uur een bezoek gebracht aan Adolf Hitier. Hy was vergezeld van zijn zoon en von Ribben- trop. CONFERENTIE VAN GOUVERNEURS VAN OOST-AFRIKA. Volgens een uit Nairobi ontvangen be richt zyn gister per vliegtuig naar Johannes- burg vertrokken de gouverneur van Kenya, Sir Joseph Byrne, en de gouverneur van Oeganda, Mitchell. Zij zullen een bijeen komst van gouverneurs van Oost-Afrika bij wonen. De regeering der Unie van Zuid-Afrika heeft een verkeersvliegtuig naar Nairobi ge zonden. Op weg naar Johannesburg zal dit vliegtuig de gouverneurs van Tanganiyka, Noord-Rhodesia en Nyassa-land aan boord nemen. De Britsche resident van Zanzibar, zal zich per schip naar Johannesburg bege ven. Uit goede bron verluidt, dat alle kwes ties het spoorweg- en luchtvaartverkeer van Britsch-Afrika betreffend, zullen worden behandeld. KERKGEBOUW IN AMERIKA IN DE ASCH GELEGD. De Centrale Presbyteriaansche kerk te Brooklyn werd door brand verwoest. GROOTE BOSCHBRAND IN HET SALTA GEBIED IN ARGENTINIË. Een groot boschgebied in Salta wordt door brand geteisterd. Petroleumhoudende terrei nen worden door het vuur bedreigd. De brand wordt door den wind aangewakkerd. De steden Oran, Algarrobal, Volcan en San- telmo moesten worden ontruimd. WEER EEN MIJNONGELUK IN BOCHUM. Twe arbeiders gedood. In de mijn „Dahlhauser Tiefbau" van de Essensche steinkohl-bergwerke A.G. is gisteren tegen acht uur des avonds een instortingsongeluk gebeurd. Onder de neervallende steennmassa's werden twee mijnwerkers bedolven. Het red dingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Gistermiddag om half een zyn de lijken der verongelukten ge borgen. BOTSING TUSSCHEN BELASTING AMBTENAREN EN BOEREN. Drie boeren gedood. In het dorp Tugowatz in Kroatië is het gister naar aanleiding van een verkoop by executie tot een bloedig incident geko men tusschen belastingambtenaren en boeren. Een belastingambtenaar werd daar bij met messteken gedood. Gendarmes los ten verscheidene schoten op de boeren, Drie hunner werden daardoor -gedood. DE VACANTIEREIS VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Zondag naar Weenen. Officieel wordt medegedeeld, dat de ko ning van Engeland Zondagavond naar Weenen zal vertrekken. De president der republiek heeft zijn particulieren trein ter beschikking gesteld. De koning zal drie da gen in Weenen blijven.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1