Onze JiolcMiSti Qemeentemden. PROFESSOR SLIM EN ZOON drie weken hulpeloos in bed. Glimlachje De Landvoogd over Indië. Vin. „Is Uwe excellentie van meening. dat de reconstructie van vroeger bestaan hebbende nationale vormen onder bepaalde, daarvoor gunstige omstandigheden als bijv. in Goa moet worden gezien als één der beginselen van ons huidig koloniaal beleid?" WARM EN HUIZEN Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen. nik wil graag dat U weet wat ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumati sche pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij my dringend aan Kruschend Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonder baar middel altijd bij mij, en ik ben over tuigd dat de kleine dagelijksche dosis my levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voor doet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed veront reinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dikwijls oorzaak is van rheuma tische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urine zuur bevrijd en de rheumatische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te bliijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. DE BRAND AAN BOORD VAN DE TARAKAN. De raad voor de scheepvaart heeft gister middag uitspraak gedaan inzake den brand aan boord van het motorschip „Tarakan" gedurende de reis. De raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt door het levendig worden van de tien kisten lucifers, welke in Luik 3 wa ren gestuwd, hoogstwaarschijnlijk in ver band met de omstandigheid, dat er, hetzij door dat levendig worden, hetzij van te voren, aan de blikverpakking van althans een der kisten iets gehaperd heeft. De kapitein karakteriseerde bij zijn ver hoor lucifers als semi-gevaarlijke lading en het is dan ook bekend, dat lucifers meer malen in brand zijn geraakt Zelfs op zeer onverwachte wijze, b.v. een kist in een hijsch. Er moet dus aan de stu wing bijzondere zorg worden besteed. Het is de vraag, of ten deze wel alles is gedaan wat voor een veilige stuwage noodig was. Na de ontdekking van den brand is de kapitein met voortvarendheid en beleid opgetreden. Toch vallen ook hier wel eenige opmerkingen te maken. Vooreerst moet worden opgemerkt, dat het voor mogelijk heid van bluschen een nadeel is, dat de luiken tusschen de dekken niet waren af gesloten. Dit beperkt ten zeerste de werking van elk bluschmiddel en zeker van het zwaarder dan lucht zijnde zwaveligzuur, tenzij dan wat hier niet het geval was de brand juist in het onderste gedeelte van het ruim is. Een doorslaand bewijs voor de nuttige werking van het gas is hier niet aanwezig. Voorts betreurt de raad het ten zeerste, dat de kapitein, ondanks de herhaaldelijk door den raad gegeven waarschuwingen, toen rook was ontdekt, het luik nog even heeft opengemaakt om eventueel den vuur haard te zien. Gelukkig is het hier goed afgeloopen, doch de gevolgen hadden desatreus kunnen zijn. Midden op zee mag men aan het open maken van het luik niet beginnen. Doch is afsluiting van allen luchttoevoer en zoo mogelijk verstikking van den brand het de vies. KOOTWIJK STOPTE! Wegens een zwaar onweder. Gisteravond van 7.9 tot 7.22 heeft het Radiostation Kootwijk de omroep-uitzen- dingen op de lange golf veiligheidshalve moeten stopzetten in verband met een buitengewoon zwaar onweer, dat boven de Veluwe woedde. Te 7.22 werd de Avro-uitzending aan vankelijk op den onversterkten zender hervat en te pl.m. 7.45 kon op den ver sterkten zender worden overgeschakeld. Man: Moet je nou weer naar de comedie toe?!... je hebt dat stuk toch al gezien!? Vrouw: Ja.. 1! maar niet met deze japon aan! TWEE NEDERLANDERS TE BRUSSEL GEARRESTEERD. Op verzoek van de Amsterdam- sche politie. Op verzoek van de Amsterdamsche po litie heeft de politie te Brusse lin een hotel dicht by het Noordstation, R. K. en F. C., twee Nederlanders, gearresteerd. Zij wa ren in gezelschap van hun vrouwen. Beide mannen worden verdacht van bedrieg lijke bankbreuk. VOEDINGSTOESTAND VAN SCHOOLKINDEREN. Geen merkbare verschillen met verleden jaar. Als voortzetting van het in 1935 gehou den onderzoek is thans het verslag ver schenen van het onderzoek, dat tusschen 30 Maart en 4 April van dit jaar plaats had, omtrent den voedingstoestand der school kinderen hier te steden. De eindconclusies luiden: In vergelijking met het in 1935 gehouden onderzoek, blijkt de voedingstoestand der schoolkinderen, zooals deze beoordeeld kan worden uit lengte en gewicht, nagenoeg ge lijk gebleven te zijn. De verschillen, die hier en daar zoowel in ongunstigen als in gun- stigen zin zijn aangetroffen, zijn zeer klein. Daar de aandacht in het bijzonder gericht is op verschilen in ongunstigen zin, dient by deze eindconclusies wel vermeld te worden, dat eenige bijzondere waakzaam heid geboden zal zijn, t. a. v. meisjes van 7 1/2 jaar en t. a. v. jongens en meisjes van omstreeks 9 1/2 jaar. Evenwel is het moeilijk aan te toonen, of deze verschilen inderdaad eenige werkelij ke statistische beteekenis hebben, dan wel binnen de toevalsgrenzen vallen. De kinderen, die aan de Schoolkindervoe ding deelnemen, vertoorten, behalve hier en daar voor de meisjes, en dat nog in zeer geringe mate, geen ongunstige verschillen met dezelfde groep van het vorig jaar al blijven zij in vergelijking met de andera kinderen wat achter. Het rapport is voor zien van een inleiding van de hand van den directeur van den gemeentelijke!) genees kundigen dienst en gezondheidsdienst en van eenige tabellen en graphieken. VERDUISTERING. Een aantal artsen benadeeld. Verscheidene doctoren in vrijwel alle deelen des lands zijn de dupe geworden van een man, die aanbood zich te belasten met innen van achterstallige vorderingen. Gingen de doctoren op dit aanbod in, dan inde de man de gelden, maar droeg deze niet aan de doctoren af. Door deze prac- tijken zijn vele artsen, o.a. te Haarlem en Halfweg, voor belangrijke bedragen bena deeld. De 40-jarige T. S. was vroeger kassier en woonde in Amersfoort. Den laatsten tijd hield hij verblijf in Amsterdam. In verband met de vele klachten van artsen, welke de politie ontving, was zijn aan houding verzocht. Gisteren is de gemeentepolitie van Haarlemmerliede erin geslaagd den ge zochte in een café te Halfweg te arres teeren. In overleg met de Haarlemsche politie, die hem eveneens zocht, is hij naar Haarlem overgebracht. Bij zijn verhoor heeft hy bekend ten nadeele van acht Haarlemsche doctoren in totaal 1118 verduisterd te hebben gedurende de laat ste 6 maanden. Bovendien geeft hij toe circa 2000 verduisterd te hebben ten nadeele van elders gevestigde artsen. De aangehoudene is in bewaring gesteld. INBRAAK IN KATHOLIEKE KERK. Alles intact vermist. gebleven en niets In den nacht van Woensdag op Donder dag is ingebroken in de katholieke kerk te Indoornik. De pastoor der parochie, de zeer-eerw. heer A. J. Schaars, deelt hier over aan de „Gelderlander" het volgende mede: De dieven aangenomen dat het meer dan één persoon geweest is hebben een ruit van de school stukgeslagen en zyn toen de school binnengedrongen, die vlak naast de kerk ligt en slechts door een smal pad er van is gescheiden. Zij hebben in de school lessenaars en kasten doorzocht en wat geld uit een paar aldaar staande bus jes meegenomen. Dit bedrag kan echter niet hoog zijn en zal plm. 4 bedragen. Daarop hebben de dieven een stoel uit de school-spreekkamer meegenomen en bui ten onder een raam tegen de kerk gezet. Daarna hebben zij een glas-in-loodraam van de kerk ingedrukt en zich door het gat naar binnen gewerkt. Eigenaardig is, dat in de kerk zelf alles intact is gebleven, geen hand is uitgestoken naar een offerblok, geen vinger naar het tabernakel. Waarschijnlijk hebben de die ven na de kerk het eerst de sacristie afge zocht, om daar te zien, of er iets van hun gading was. Hier zijn de kasten en laden opengemaakt en de inhoud is dooreen ge haald. Pastoors Schaars vermoedde, dat de in brekers in de sacristie door geluid van een laten vcorbijganger gestoord zijn, en daar na op de vlucht zijn geslagen. Er wordt tenminste niets vermist. De Arnhemscbe politie heeft een onder zoek ingesteld. EEN GROOTE ZONNEBLOEM. Een zonnebloem, geplant in den tuin van den heer Van Vlissingen, Grindweg 39 te Hillegersberg, groeide uit tot de enorme lengte van 3 meter. De steel was nauwelijks met de hand te omspannen. Het z.g. „bloemhoofdje" heeft een middel lijn van ongeveer 40 c.M. Het zeldzaam groote exemplaar trekt veel belangstelling. De zwaarte is in even redigheid met de grootte, daar reeds de bloem alleen een gewicht heeft van 5 pond en V, ons. De bloem is gekweekt van Nederlandsch zaad. PROEFVAKKEN OP DEN AFSLUITDIJK. De K.N.A.C. meldt: De N.V. „vlamovenklinker" zal vier proefvakken, elk 700 meter lang, aanleggen op den afsluitdijk (KM 5.9-8.7) ter weers zijden van het monument. Op een wegvak wordt de bestaande bestrating bedekt met een laagje beton, waarop klinkers op hun plat worden gemetseld, Op het tweede vak geschiedt dezelfde bewerking maar wordt de oude bestrating herlegd en verlaagd. Op het derde wegvak wordt de oude be strating, opgebroken, een 25 c.m. dikke laag magere beton aangebracht als fundee ring, waarop klinkers worden gemetseld. Op het laatste wegvak wordt eveneens de oude bestrating en een fundeering van klei-zand-cement dik 20 c.m. aangebracht, waarop een laagje teerzand van 18 m.m. komt, waarop klinkers worden gevlijd. De voegen worden daarna gevuld met een „brickfiller" van geblazen asfalt. Tijdens de uitvoering wordt het verkeer geleid over een aan de noordzijde daarvoor tijdelijk aan te leggen klinkerbestrating van 5.50 meter breedte. Met het werk zal ongeveer midden van deze maand worden aangevangen en wel met het vierde wegdek bovengenoemd bij KM 8.7 beoosten het monument. ONTAARDE VADER. Te Veendam is door de gemeentepolitie gearresteerd, om ter beschikking van de justitie te Groningen te worden gesteld, de 20-jarige werklooze arbeider E. K. al daar, die er van verdacht wordt zijn zoon tje van bijna 5 maanden, bij herhaling zoodanig te hebben mishandeld, dat het kind blauwe en gel»" plekken kreeg op het lichaam en op de armpjes. De jonge moeder is tenslotte naar de politie geloo- pen om klacht te doen, waarna de arres tatie van het oiïmensch volgde. Tegenover de politie heeft hij de mishandelingen toegegeven. Vraaggesprek over verschillende Indische onderwerpen met schei denden G.-G. Aan een onderhoud dat de scheidende gouverneur-géneraal jhr. mr. B. C. de Jonge aan de „Java Bode" toestond, ontleenen wij het volgende: I. „Mag ik Uwe Excellentie vragen, hoe na een vijfjarige ervaring uwe meening is over de wijze, waarop de verschillende be volkingsgroepen met elkaar in contact staan, en of de onderlinge verhouding aan leiding geeft tot tevredenheid?" De Landvoogd: „In het algemeen zie ik geen reden om niet tevreden te zijn over de wijze waarop de verschillende bevolkingsgroepen met el kaar in contact staan. De reactie op de rede van den heer de Hoog ip den Volksraad is daarmede m.i. niet in tegenspraak, omdat zij zich in wezen niet richt tegen een of meer bevolkingsgroepen, doch tegen de re geering." II. „Heeft de gecompliceerde constructie dezer samenleving voor het centraal be stuur bepaald ernstige bezwaren opgele verd, of zyn in de praktijk van het leven de bestaande verschillen minder ernstig of belangrijk gebleken?" De Landvoogd: „De gecompliceerde constructie dezer samenleving levert voor een centraal be stuur alleen dan ernstige bezwaren op, wanneer deelen van die samenleving blind zijn voor de feiten, onredelijke eischen stel len of groepsbelangen boven het algemeen belang doen gaan. Doen deze omstandig heden zich voor, dan kan de praktijk van het leven bestaande verschillen wel naar den achtergrond dringen, maar niet weg nemen, zoodat ze voor het centraal bestuur een bezwaar blijven vormen." III. „Ziet Uwe Excellentie voor de toe komst eene belangrijke wijziging in de on derlinge verhouding der verschillende hoofdgroepen tegemoet?" De Landvoogd: „Voor de toekomst" is wel heel ver. Voor de naaste toekomst: neen. Op den duur zal de verdere ontwikkeling van dit land uiter aard het hier geboren en getogen element in invloed doen toenemen tegenover de im portkrachten." IV. „Is Uwe Excellentie van meening dat daar het eindoordeel over Indische aan gelegenheden bij de Kamers blijft berus ten het billijk of wenschelijk is, dat de in Indië wonende Nederlander op de sa menstelling der Kamers eenigen invloed uitoefent?" De Landvoogd: „Van invloed van de in Indië wonende Nederlanders op de samenstelling der Ka mers stel ik mij weinig voor. Hun aantal is te gering en van politiek houden zij niet." V. „Is er, naar de meening van Uwe Ex cellentie, aanleiding tot voldoening over de wijze, waarop de koloniale Nederlander hier zijn deel in de taak der leiding, in de ver schillende sectoren van het leven, ver vult?" De Landvoogd: „Ik zou zonder voorbehoud bevestigend antwoorden als de persoonlijke houding van sommigen tegenover Inheemschen m.i. niet wat eens te wenschen liet." VI. „Daar de directe leiding der bevol king bij de inlandsche hoofden en ambte naren moet blijven berusten, zoude ik wil len vragen of, naar de meening van Uwe Excellentie, hun ontwikkelingspeil voldoen de is te achten, dan wel of beduidende verandering in hun vorming noodig is." De Landvoogd: „Een gefundeerde uitspraak omtrent de vraag of beduidende verandering in de vor ming van Inlandsche hoofden en ambtena ren noodig is, valt moeilijk te geven nu dit punt in onderzoek is. Ik voor mij zie op dit oogenblik als een punt, waaraan althans door sommigen meer waarde dient te wor den gehecht, de meer volledige aanpassing aan de Westersche opvatting van taakver vulling. VII. „Is Uwe Excellentie van meening, zoodra de middelen dit veroorloven, de verstrekking van onderwijs speciaal: Westersch onderwijs weer verder kan gaan dan alleen tot de grens van het eco nomisch rendement en dat dit onderwijs een factor van beteekenis kan zijn voor de verinniging der verhouding althans van de hoogere Inlandsche groep met Nederland?" De Landvoogd: „Ik zou bij de verstrekking van onderwijs speciaal: Westersch onderwijs het eco nomisch rendement nimmer buiten reke ning willen laten. Dit onderwijs, en dan in het bijzonder de kennis van onze taal, ia zeker een factor van beteekenis voor de verinniging van de verhouding tusschen de Inlandsche groep en Nederland, maar toch niet de hoofdzaak. Deze is: inzicht en goede trouw. Er zyn er onder de hoogere Inland sche groep, die Westersch onderwijs hebben genoten, en niet inzien of niet willen inzien welke waarde de bestaande verhouding tot Nederland voor dit land heeft." De Landvoogd: „Ons huidig koloniaal beleid moet m.L gericht zijn op het brengen tot grootere zelfstandigheid van alles wat daartoe ge schikt is te achten. Reconstructie van vroe ger bestaan hebbende nationale vormen ligt geheel in die lijn." DE WERKLOOSHEID IN INDIE. In Juni wederom gestegen. mD het gebruikelijk maandverslag van het hoofd van het Kantoor van Arbeid ont leenen wij via de „Java Bode" het volgende: Ultimo Juni 1936 waren by de 18 arbeids beurzen en de 25 correspondentschappen voor arbeidsbemiddeling ingeschreven 5.548 Europeanen, 15.429 Inheemschen en 1.162 Chineezen, in totaal 22.139 personen. Voer Mei j.1. waren die cijfers respectievelijk 5.260, 15.474 en 1.127; in totaal 21.861 per sonen. Door de op Java werkende steuncomité's werden blijkens de voorloopige Juni-cijfers 4.394 personen van alle landaarden gesteund met een bedrag van 85.044,81 tegen 4 088 personen in April j.1. met een bedrag van 88.015,30. De vermeerdering is toe te schrij ven aan de overheveling van Nivas-gesteun- den naar Gewestelijke en Plaatselijke Steun comité's. De bedragen, welke gemoeid zijn met de opname in de Tehuizen van het Leger des Heils, de A.M.V.J. en de Katholieke Stich ting voor Crisiswerkloozen, zoomede de uit- keeringen van de in de Buitengewesten ge vestigde steuncomité's zijn in deze cijfers niet begrepen. In evengenoemde Tehuizen werden in Juni opgenomen in totaal 617 per sonen, waaronder 223 kinderen, tegen 598 personen in Mei j.1 .waaronder 222 kinae ren. De Indische Maatschappij voor Indivi- dueele Werkverschaffing gaf in Juli j.1. uit aan werkloozencursussen 8.710 tegen 9.700 in Juni en aan de verschillende af- deelingen ten behoeve van werkverschaf fing 37.650 tegen 44.928 in Juni. Zeven ton te kort. Op de begrooting voor 1936 was gerekend op een bedrag van één millioen gulden, als bijdrage der regeering in den steun aan de werkloozen. Het is gebleken, dat dit bedrag veel te klein is; thans is men reeds door de fondsen heen. Een bedrag van 700.000 wordt voor de komende maanden van dit jaar nog noodig geacht en zal binnenkort suppletoir word aangevraagd. Ook voor de bestrijding der werkloosheid gedurende het volgend jaar zal, hoont waarschijnlijk, een grooter bedrag dan millioen gulden, waarop thans de begroot; is vastgesteld, noodig blijken. Hoe groot het bedrag voor het volgend jaar zal zijn, is momenteel evenwel nog niet te zeggen. REORGANISATIE BESTUTJR NIEUW-GUINEA. Twee afdeellngen. Uitbreid te» bestuurscorps. De „Java-Bode" verneemt omtrent de dezer dagen te verwachten invoering van de reorganisatie van het bestuur in Nieuw- Guinea, dat op Nieuw-Guinea twee afdee- lingen worden ingesteld, n.1. Noord-Nieuw- Guinea met Manokwari, en West- en Zuid- Nieuw-Gu in ea met Fak-Fak als hoofdplaats. Voor de geheele reorganisatie zal het be stuurscorps worden uitgebreid met 1 assis tent-resident, 2 controleurs Binnenlandsch Bestuur, 4 gezaghebbers Binnenlandsch Bestuur, 4 bestuursasistenten en 180 man veldpolitie. In Noord-Nieuw-Guinea zal o.a. een on- der-afdeeling Midden-Vogelkop worden ge vormd, onder bestuur van een officier-ge zaghebber. Ook te Sarmi zal een Europeesch be- stuurs-ambtenaar worden geplaatst Gisteravond om 17 uur (oude tijd) ver gaderde de voltallige raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Nolet. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. de goedkeuring van het besluit van den raad tot deelneming in het stichtings kapitaal van het op te richten borgstel lingsfonds voor den Middenstand is door Ged. Staten verdaagd. b. het verslag van den Keuringsdienst voor waren over 1935. Mededeelingen. Goedgekeurd is het besluit van den raad tot overdracht in eigendom en beheer bij het hoogheemraadschap van een drietal weggedeelten in de gemeente. Bij besluit van B. en W. is op een proef jaar tot fitter aan het gasbedrijf benoemd Th. B. Hellenkamp. Conform besloten. Voorstel tot wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. B. en W. hebben naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten aan dit college medegedeeld alsnog bereid te zijn, den raad voor te stellen artikel 32a sub 2 van bet reglement aan te vullen, met de navolgende bepaling: „Zij kunnen Gede puteerde Staten van Noordholland of een door dat college aangewezen ambtenaar machtigen, kas en boeken van het Bur gerlijk Armbestuur op te nemen". Conform besloten. Voorstel ingebruikneming school lokaal. B. en W. stelden den raad voor aan mej. C. G. ter Burg te Schoorl onder de ge bruikelijke voorwaarden tot wederopzeg ging kosteloos in gebruik te geven een lokaal der o. 1. school te Schoorldam voor een esperanto-cursus. Conform besloten. Voorstel tot nadere wijziging begrooting 1935. B. en W. stelden den raad voor de sup- pletoire begrooting 1935 nader te wijzigen, in verband met de opmerkingen van de regeering en Ged. Staten. Conform beslo ten. Voorstel tot intrekking raadsbesluit vervanging bedragen personeels belasting. Aangezien de opcenten op de gemeente fondsbelasting tot het wettelijk maximum is opgevoerd, is het niet toelaatbaar, dat naast de reductie op de belastbare huur waarde van koffiehuizen e. d. eene nog verder gaande verlichting van de perso- neele belasting aan de koffiehuishouders wordt verleend. B. en W. stelden mitsdien voor het raadsbesluit van 24 Juli 1936 in te trekken. Tevens werd voorgesteld op het adres van de afdeeling Schagen en omstreken van den Ned. bond van koffie- hnuishouders afwijzend te beschikken. Conform besloten. Voorstel wijziging veldwachters- verordening. B. en W. stelden den raad voor in ver band met de benoeming van capitulenten tot gemeente-veldwachter, zoo noodig ar- 163. Er ontstond een verwoede vechtpartij, waarbij de dokter ook een paar flinke klappen kreeg. Bovendien schenen de byen zich soms te vergissen en prikten den dokter in zyn hoofd. Gelukkig kwam er spoedig iemand aan te pas, die de vechtenden met elkaar verzoende. 164. Eerst werd de dokter naar bed gebracht en ver volgens droeg men den professor naar huis. Het duurde drie weken voor professor Slim weer heelemaal was op geknapt. De eerste keer dat Pietje binnen mocht komen, racht hy een potje honig mee.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7