Amstetdamsche ïBeuc Radionieuws &£stuueuws Tlieums Spoet De toenemende interesse voor de 5 Meter golflengte. Zend- en ontvangproeven op 5 M. ST. MAARTENSBRUG OUDORP WARMENHUIZEN ANNA PAULOWNA OUDE NIEDORP HEERHUGOWAARD 8X. Glimlachje Raynaud stayer-kampioen. De Duitsche combine mislukt en Lohmenn kreeg een hooge boete der verordening aan te vullen met 1betaling-' „Dienstjaren elders in bezol- den politiedienst doorgebracht tellen fde voor de toekenning van de In het 5de lid bedoelde verhooging. Deze bepa ling is niet van toePassin8 op capitulanten. BÜ dit punt werd even gediscusseerd, 88rna besloten werd het punt aan te houden om bedoelde passage uit de ver ordening wat duidelijker uit te laten komen na ingewonnen inlichtingen. Rondvraag. De heer Molenaar vraagt of het niet van gemeentewege mogelijk zal zijn om cngebiuikt land dat niet alleen in schan delijken toestand verkeert, doch bovendien lot last van de buren is, hiertegen maat regelen te treffen, zoodat er een eind aan dat ook het teeltverbod voor Bintje wordt ingetrokken om, nu de aardappelwet zich met de teeltverboden bezig houdt, de noo- dige eenheid in dezen te behouden. Aan genomen kan nu worden dat nu voortaan voor alle aardappelrassen, waarvoor dit verantwoord geacht kan worden, op grond van de bepalingen der aardappelwet, de verbouw zal worden verboden. komt- De burgemeester zal een en ander in overweging nemen en desnoods met BolitieÜ-dwang ertegen optreden. De heer De Groot ziet gaarne, dat er inplaats van de huidige beplanting op de Oude Waal een beplanting kan komen zoo- jls 0p den nieuwen weg en wil eventueel jjaartoe een verzoekschrift richten aan Hoogheemraadschap. De heer Slot vraagt of a.s. winter het jouleersysteem in de werkverschaffing wat soepeler toegepast kan worden. De burgemeester wil doen, wat er in deze gedaan kan worden, doch zoo lang er geen werkobjecten gevonden wor den, waarbij de een of ander borg staat voor 25 van de financiën, blijft deze kwestie altijd moeilijk. De heer Mink acht het een gemeente- .nialt, dat er wat meer bekendheid wordt gegeven aan het gebruik van den vuilnis ophaaldienst, want nog te veel inwoners werpen het vuil in de sloot en veroorzaken daardoor niet alleen een onzuiveren toe- itand, doch tevens op sommige plaatsen dammen in het water, die het varen be lemmeren. De burgemeester zegt toe deze kwestie nader onder het oog te zien. Volgt sluiting. Bij de ingekomen stukken werd melding gemaakt van onderstaanden brief: De inspecteur, hoofd van den planten ziektekundigen dienst te Wageningen schreef: In antwoord op uw schrijven heb ik de eer U te berichten, dat ik tegen intrekking van de verordening in uwe gemeente, waarbij de verbouw van de aardappelras sen Bravo, Kampioen, de Wet en Bintje verboden is, geen bezwaar heb. Het teeltverbod van de drie eerstge noemde rassen vervalt, naar ik meen, au tomatisch nu deze aangelegenheid bij de wet geregeld is. Het lijkt mij wenschelijk golflengte in Nederland. Buitengewone reuuliaten bereikt door de Nederlandeche amateur». Dank zij de medewerking van P. T. T en diverse gemeentelijke autoriteiten heeft de Nederlandsche vereeniging voor internationaal radio-amateurisme (N. V. I. R.) op 29 en 30 Augustus J.l. gedu rende 24 uur de beschikking gehad over verscheidene der hoogst gelegen punten om op uitgebreide schaal proeven te doen op de Ultra-kortegolf, waarbij zeer merkwaardige resultaten bereikt zijn. Dat de ultra-kortegolf zich tegenwoor dig in een bijzondere belangstelling ver heugt is niet voor een gering deel te danken aan het feit, dat de televisie zenders, welke in verband met de Olympia-show in Londen weer druk in de dagbladen besproken worden, op deze ultra-kortegolf werken en wel op circa 7 meter. Zooals men in deze berichten heeft kun nen lezen is de reikwijdte van deze zmders onder normale omstandigheden niet meer dan circa 30 k 50 K.M. Dank zij de activiteit van de amateurs, I vereenigd in de N. V. I. R., welke reeds jaren lang proeven op deze golflengten hebben genomen, is ihans ook voor Nederland aan getoond dat deze rukwydte belangrijk ver groot kan worden. Dit is eenige weken ook reeds gebleken door de uitzendingen van het militaire vliegtuig F 615, dat in sa menwerking met de amateurs proeven op hetzelfde gebied nam. De resultaten van de grootsch opgezette 5 meter proeven op in de aanhef vermelde data, hebben echter wel alles overtroffen wat tot nog toe in Neder land op dit gebied is bereikt. Onbedachte af standen zijn overbrugd zooals bijvoorbeeld VaalsRotterdam 150 K.M., Vaals—Deven- 150 km Vaals—Schiermonnikoog 280 k!m.! Middelbeers Etten en Rotterdam- Schiermonnikoog ca. -00 K.M. De theoretische mogelijke reikwijdten van „ienalen zijn practisch dus veel grooter -IhiPken Zoo zou voor den afstand Vaals- Rotterdam theoretisch in Rotterdam een zender noodig zijn °P een hoogte van 70 meter en in Vaals een zender op een hoogte n40 meter. In werkelijkheid was ech- ter^ 340 meter hoogte voldoende. Voor den afstand Vaals—Schiermonnikoog waren zender-hoogten noodig van respec tievelijk 5200 en 36 meter, in werkelijkheid waren de zenders opgesteld op hoogten van 140 en 36 meter. Deze verkregen resultaten met eenvou- L«e amateur-zenders sporen aan tot nauw keuriger onderzoekingen. Van belang is het dat overal in het land ontvang- of zend stations te dien einde opgesteld worden. Het aantal is nog niet voldoende om een vol ledig overzicht te krijgen. Een ontvanger is voor dit doel zonder al te veel moeite te maken inlichtingen hierover zijn gratis te bekomen aan het adres van de experimen- teele afdeeling van de N. V. I. R„ Albertina van Nassaustraat 21 te Eindhoven. De noodzakelijkheid van samenwerking is ook al reeds prachtig getoond door de Bel gische amateurs, die op verschillende plaat sen waarnemingsstations hadden opgesteld en alzoo hebben bijgedragen tot het onder zoek op de ultra korte golven. Floral iatentoons telling. Uitgaande van de plaatselijke ouder commissie zal te St. Maartensbrug op 13 Sept. a.s. een Floraliatentoonstelling wor den gehouden, waaraan naast diverse at tracties een bereids door het gemeentebe-1 70 I stuur van Zijpe goedgekeurde verloting zal worden verbonden. van Vrydag 4 September 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koen van heden te 1934 1934 1930 STAATSLEENINGEN. 4 4 Med-lndi* 5H Uuitscbiand Idem mat verklaring BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Haodai Mpi) Cerl Koloniale Bank had ind. Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND B1NNENL. Alg Kunstzijde Urne v. Berkcis Patent Calve Delit Cert Nadert. Ford Philips GloeiL Gsm Bezit llnilever INDUSTR OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda 250 Vorige koers W«% 21'/, 24 1231* 13#»/. 48 V, 110'/e 117 26 Vs 3t>b 58 220«/« 166'/, Hf 50'/, 23VM pl.m. 1.30 I 21V4 24 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 21»/i. pl.m. 2.16 26'/, BethJeh. Steel J 4U:/|J Citiee Service Kennecott Copper Steel comm. II. S. Leaiber CULTUUR MAATSCH. H- V. A Java Cultuur H Ned. Ind Suiker Vorstenlanden Dito actiona MIJNBOUW. Alg haplor. Mij. Rediang Lebong PETROLEUM. Unie 2*/i» «Vis 42'/, 3'/. 287»/, 120 100 IV1/» lObU 164 200Vs 22.1* lftbi* 9 49 23'/, 39»/, 2*/. rt> 42»/, 26 169-70j 226 IJ-'/s i 166'/, «i 23*/ia 23Vie-i 42*% 42% 228'/, Petr. 269 286% 81 26% >0% Dordtecbe Kon. Petr. Per lak Philips Oii Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubbar v 'f /s Heaea Rubbar Oostkust ,ee»vee Serbadiadi J* latere Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot v Scheepvaart Unie TABAKKEN. 1RM, Deli BataviaA Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchieon Topeka Southern Paciiic Southern Railw Cert Union Pacilie BNoteenng per 50. ea-coupoa ♦Esclaim. PROLONGATIE vorige koers WISSELKOERSEN AMSIEKUAM. 50'/, 25% 13»/, 85 200 270 290'/, 81 11»/*. 10% 145»/, '3'/, 102 38 r,6 2% 53'/, 188 243 227 49V, 25»/, 13»/, 11»/, 10% 14 j-5j 290 290( 11»/. ui 7* Li-% 145'*.} 145 71'/, Benoeming secr.-penningmeester van den polder en banne Oudotp Tot secr.-penningmeester van den ban ne Oudorp is benoemd de heer Sj. G. Sta ven uiter. Meisje verdronken. Gistermiddag is tijdens een onbewaakt oogenblik het IX jarig dochtertje van het echtpaar Been te Krabbendam in een mod dersloot achter het huis aldaar verdronken. Benoemd. Tot onbezoldigd veldwachter alhier is benoemd de heer J. Kwekel uit den Hel der, belast met het toezicht op het door de Hengelsportvereen i ging „Den Helder" al hier gepachte viachwater. Benoemd. De heer W. T. J. Buddendorf, hoofd der O.L. school te Oude Niedorp is benoemd in gelijke betrekking te Zelhem (Gld.) aan de Byzonder Neutrale school „Wolfersveen", welke benoeming door hem is aangenomen. Het schoolfeest. Woensdag vierden de kinderen der openbare scholen het gewone jaarlijksche schoolfeest, dat wegens het heerschen der mazelen in Juli, tot na de vacantie was verschoven. Met drie bussen der H.A.B.O., benevens een bus voor belangstellenden, trok men 's morgens om 9 uur vroolijk en welgemoed het dorp uit. Nadat bü Wes- terlicht in Alkmaar was gepauseerd, werd de nieuwe weg over Heiloo gevolgd naar Egmond, waar op het strand zeer werd genoten. Na den middag werd de speel tuin te Bergen opgezocht en voor men er erg in had, sloeg om zes uur het klokje van gehoorzaamheid. Even zeven uur arriveerde de blijmoedige schare weer in het dorp. Onze schoolcommissie kan ook dit jaar weder op een in alle opzichten geslaagd feest terug zien. Verbetering Middenweg Basserweg. De verbetering aan den hoek Midden wegBasserweg heeft tiaar beslag gekre gen. Door het uitrooien van een negental boomen en het ter plaatse aanbrengen van een wegdek is ongetwijfeld een groo te verbetering aangebracht. Laten we ho pen, dat aan de talrijke ongevallen, die op dezen vroeger zoo gevaarlijken hoek plaats vonden, een einde is gekomen. Ook de Basserweg zelf ondergaat door verbreeding van het wegdek een verbete ring. Voor zoover bekend worden daar thans voor het eerst in onzen polder de s'.aatsteenen van zwaarder kaliber aan gewend, zooals we ze o.a. ook zagen in den straatweg te Egmond aan Zee. FILM-ALLERLEI. Wie is filmvijand ffo. 1? Het blad „Comoedia" heeft een merk waardige enquête bij zijn lezers ingesteld, waarvan de uitslag resultaat van stem men uit verschillende landen in het jongste nummer is gepubliceerd. De vraag, die gesteld was, luidde: „Wie is de „staatsvijand no. 1" van de film?" De antwoorden, hieronder vermeld, zijn belangwekkend, omdat zy bewijzen, dat de bewondering van het publiek van zekere, tot „sterren' 'gebombardeerde acteurs en actrices geenszins zoo onverdeeld is, als veelal wordt aangenomen, en ook omdat er bij de inzenders althans een duide lijke afkeer uit blijkt voor bepaalde genres van filmkluchten en „muzikale" films. Dat hier bijvoorbeeld Jan Kiepura op de derde plaats wordt genoemd, zal wel niet bedoeld zijn als uiting van ontevreden heid over 's mans muzikale gaven, doch wel als een bezwaar tegen de wijze, waar op men die gaven bij het samenstellen van een film meent dienstbaar te moeten maken. Tusschen de vele vrouwen van filmspe lers, -producenten en -zangers bevinden zich enkele van schrijvers en journalisten (Fransois Mauriac, Paul Reboux), die in hun geschriften de waarde van de film plegen te ontkennen en haar schadelijk achten voor kunst en cultuurleven. De lijst der namen van hen, die, als „filmvyanden", de meeste stemmen op zich vereenigden, luidt als volgt: 1. Georges Milton; 2. Willy Hays; 3. Jan Kiepura; 4. Charlie Chan; 5. Paul Reboux; 6. Raimu; 7. Fransois Mauriac: 8. Jean de Limur; 9. Tjamel; 10. Shirley Temple; 11. Lily Damitg; 12. Roger Tréville; 13. Joan Harlow; 14. Eddie Cantor; 15. Jack Oakie; verder resp.: Sacha Guiiry, Maurice Che- valier, Fernandel, Laurel en Hardy, Noël- Noël, Henri Garat, Greta Garbo, Tino Ros- si, Mariene Dietrich, Marguérite Moreno, Joan Crawford, Pauley, Willy Thunis, Armand Bernard, Marcel Pagno 1en 148 anderen. Dat hier, tusschen veel middelmatig heden, de namen van eenige verdienstelij ke filmspelers en -actrices voorkomen, zal wel bedoeld zijn als uiting van de mee ning, dat de onzijdige „sterren"verafgo- ding het eigenlijke wezen van de filmkunst uit het oog doet verliezen. Bij de inzenders waren enkelen, die als grootste filmvyanden" geen met name genoemde personen aanduidden, maar als zoodanig beschouwd wenschten te zien: „de aandeelhouders", „de film zelf', „de cen suur", „de filmcritiek", „de menschen, die in de bioscoop rooken', ,',de productielei ders en regisseurs', enz. (2000) mark voor „MSnner ohne Zeit", de vierde (1000 mark) voor „Konzert lm Moll", de vijfde (500 mark) voor „Mutter und Sohn", terwijl voorts een half dozijn troostprijzen van 200 mark werden uitge keerd. De Tobis zal de geschikste van de bekroonde scenario's verfilmen. De nieuwe Gerard-Rutten-film. De nieuwe Gerard Rutten-film van de Nederlandsche filmgemeenschap, welke door Hans Rameau geschreven wordt naar motieven van het toneelstuk van Evrei- noff „De comedie van het geluk". Zal worden uitgebracht onder den titel „Voor ieder eenmaal het geluk", dit om verwar ringen te voorkomen met de film „Kome die om geld", welke door Max Ophuels is vervaardigd. De beteekenis van de film. In de Vereenigde Staten is een statistiek verschenen over bioscoop en films. Uit deze tabel blijkt, welk een enorme rol de filmindustrie en de bioscoop als ontspan- ningsbedrijf spelen in het economische en sociale leven van onzen tegenwoordigen tijd. Er zijn op het oogenblik over heel de wereld 87.299 gevestigde bioscopen en duizenden rondtrekkende cinea's. Ieder jaar worden deze bioscopen bezocht door ruim 10 milliard menschen. Wanneer men den prijs op gemiddeld 30 cent neemt, dan beteekent dat 'n omzet van 3 millard dol lar. lederen dag bedragen de ontvangsten 8 millioen. Ongeveer 40 jaar geleden was men al blij, wanneer men op een avond 10 gulden ontving. r Aanklacht tegen Greta Garbo. Een zekere heer Schratter, die vroeger verschillende Duitsche films heeft ver vaardigd, heeft een aanklacht ingediend tegen Greta Garbo. Zy zou bij het begin van haar loopbaan te Berlijn, toen zy nog arm was en Schratter ryk, twaalfduizend dollar van hem hebben geleend, die thans, nu de financiëele toestand by beiden in een ander uiterste verkeerd is, nog steeds niet zyn terugbetaald. Duitsche „krantenfilms" op komst. I Tot nog toe maakten alleen de Ameri kanen films uit het leven der journalisten, en deze films waren altijd wat de Ameri- kaansche kranten ook zijn: sensationeel. De hoofdredacteur is frère et compagnon met de misdadigers, de verslaggeefsters gaan 's avonds dansen met de „gangsters", en als er geen lang moordverhaal op de eerste pagina staat, zit de directie in zak en asch. Een enkele maal treedt een jour nalist ook wel eens op in Duitsche films, maar niet in een hoofdrol. Hy is dan een min of meer onnoozel man die alles ver keerd doet, of hy is het werktuig van spe culanten en oplichters die hem dicteeren wat zy aan tendenznieuws in de krant willen hebben. Herhaaldelijk hebben de Duitsche bla den geprotesteerd tegen de hebbelijkheid journalisten op het doek voor te stellen als halve dwazen, en de Tobis is nu op het denkbeeld gekomen een prysvraag uit te schrijven voor een scenario waarin de journalist wordt te zien gegeven, zooals hy werkelijk is, voor een scenario „aus dem Deutschen Zeitungsleben", waarvoor een groot aantal prijzen varieerend tusschen 5000 en 200 mark, ter beschikking werd gesteld. Een onpartijdige jury heeft- de manu sripten beoordeeld; de eerste prys (5000 mark) werd toegekend voor het scenario „Der Globus", de tweede (3000 mark) voor „Die Forderung des Tages", de derde 53'/, 186 25'/,-»/, 53 185 53 1 NIET OFFICIEEL Nsw-Yotk k00?*" 5*2J» (Bslgs) Kopenhagen Stockholm pCt 'Eadividend. Vorige koers 1.47»/, 7.411* 59 22 9.69»/, 24.86'/, 48 00 33.10 38 25 37 25 00 00 Hedea 1 pCt Koers op heden 2 uur M7% 741'/, 59 2! 9.69'/, 24 8b'/. 48 01»/, 1310 38.25 37 25 00.00 Haar vader (na zijn onverwacht binnenkomen)En lk had durven zweren, dat lk dat beest dtKJCi*?s^ t) had ln Oemboembalandl"(Humorist) Wielrennen. De groote kamp om het stayers-we reldkampioenschap is achter den rug. Na verwoeden strijd heeft de Fransch- man Raynaud gewonnen met Lacque- haye als tweede, Ronsse als derde, terwijl Metze vierde werd. Het weer was bijzonder mooi, het was ge heel windstil en het was niet te warm. De volgorde bij de start was: 1. Segergnini, 2. Lacquehaye, 3. Ronsse, 4. Raynaud, 5. Metze, 6. Ihman. Reeds in de eerste kilo meters werd strijd gegeven. Metze kwam uit de vijfde positie opzetten, passeerde Raynaud en daarna Ronsse, zoodat de Duit- scher in de derde positie kwam. 10 K.M. in 9 I min. 37.2.5 sec. Lohman bleef in zesde positie. Daar vlak achter zat de leider Severgnini, die echter groote moeite zou hebben om den Duitscher voorbij te komen. Metze joeg Lacquehaue op, maar moest telkens terug. 20 K.M. in 18 min. 49 sec. Dan doen de renners het rustiger aan. Schijnbaar tenminste, want de Italiaan valt plotseling aan en eer Lohman er op ver dacht is, wordt hij gepasseerd. Nu lag Loh man dus tusschen Severgnini en Lacque haye met daarachter Metze wat voor den Franschen stayer een alles behalve benijd bare positie was. De 30 K.M. werd in 28 min. 23 4/5 sec. afgelegd. Wanneer 100 ronden gereden zyn komt er een geweldige aanval van Metze op Lacque haye, vier ronden lang liggen zy naast el kaar, dan moet de Duitscher, onder gebrul van het publiek, terug, nadat de motoren der gangmakers, elkaar net even geraakt hebben, en Severgnini blijft aan den kop met Lacquehaye op de tweede plaats. Metze is naar de vijfde plaats afgezakt. Het publiek fluit Lohman uit, die er blijk baar alleen het oog op heeft om zijn land genoot Metze zooveel mogelijk te bevoor- deelen. Het publiek vindt dat weinig spor tief en hoont de combinatie. De 50 K.M. gaan op in 46 min. 56.6 sec. Dan is de volgorde aldus: 1. Severgnini; 2. Lacquehaye, op 60 M.; 3. Ronsse op 140 M.; 4. Raynaud op 200 M.; 5. Metze op 305 M. en 6 Lohman op een ronde en 50 M. Lacque haye blijft goed rijden. Het tempo is wat afgezakt, maar als er nog 125 ronden te rij den zyn, komt Metze weer aanzetten. Edoch de poging mislukt alweer. Wel komt Metze iets opschieten, maar Lacquehaye komt hij niet voorby. Lohman krijgt een lekken band. De 60 K.M. gaan op in 56 min. 33.6 seconden. Ongeveer 84 ronden voor het einde zaten Ronsse, Lohman, Severgnini, Lacquehays en Metze vlak achter elkaar. Na vier ron den ging Metze plots voorby en drong op Severgnini, die Lohman voor zich had. Maar deze Duitscher liet den Italiaan voorbijgaan, reeds dachten we dat Metze den kop zou nemen, toen Lacquehaye drie later ronden opzette en zijn oude tweede plaats achter Servergini innam. Metze kwam weer derde. 71 ronden voor het einde ging Ronsse voor bij Metze, maar deze gaf zich niet verloren, hy zette aan en werd derde en ging met een op Lacquehaye af. Opnieuw was de toe stand Lohman, Severgnini, Metze, Ronsse, Raynaud. Laatstgenoemde werd tenslotte vijfde. 60 ronden voor het einde kon Lacquehaye het niet meer volhouden door den voortduren- den strijd dien hy te leveren kreeg en Metze passeerde. De Franschman zat niet vast meer achter de rol en scheen ergens last van te hebben. De toestand kort voor

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8