plan-demonstraties van S.D.A.P. en N.V.V. PROFESSOR SLIM EN ZOON Binnentam Koos Vorrink spreekt te Amsterdam; Kupers houdt een toespraak te Rotterdam. Kano met 4 kinderen omgeslagen OP 11 PLAATSEN RUIM 150.000 BET00GERS. S.D.A.P. en N.V.V. hebben gisteren op elf plaatsen in het land groote demon straties gehouden voor „Het Plan van den Arbeid", tevens gericht tegen de aangekondigde verlagingen van den werkloozensteun. De demonstratie voor de provincie Noordholland is te Amsterdam gehou den op het IJsclubterrein, waar van te voren reeds een groot podium was op geslagen en een luidsprekers-installatie aangebracht. Tegen half twaalf werden de eerste meetinggangers toegelaten tot het terrein, dat te ruim een uur, toen de meeting geopend werd door het Am- sterdamsche raadslid, P. van Eek, gevuld was met een menigte van naar schatting circa 40.000 menschen. verstoringen kwam het niet De leiding van de politiemaatregelen op straat berustte bij inspecteur Ebbenhout, onder toezicht van den waarnemenden chef van het bureau Leidscheplein, den heer van Zoelen. Koos Vorrink De voorzitter der S.D.A.P., de heer K. Vorrink, heeft een rede gehouden, waarin hij eraan herinnerde, dat volgens de Vól- kenbondsstatistiek er in 1934 2 y, millioen werkloozen waren, die honger en gebrek leden, terwijl in hetzelfde jaar, groote hoe veelheden voedsel en andere producten werden vernietigd. In Nederland zelf telde men meer dan 400.000 werkloozen en de po litiek van de regeer in g Colyn streefde er naar, dezen op een nog lager levensniveau te brengen dan zij reeds waren. Mgr. Poels, de bekende katholieke leider, heeft by ver schillende gelegenheden ertegen gewaar schuwd, de arbeiders niet in een zoodanigen chaotischen toestand te brengen dat zij hun toevlucht tot radicale bewegingen en revo lutie zouden nemen. Ook thans was er ver zet in de katholieke arbeidersbeweging te gen de verdere verlaging van het levens peil, maar spr. verklaarde weinig vertrou wen te hebben in de critiek der katholieke arbeidersbeweging, die steeds weer terug schrikte als het om daden ging. Thans ging het echter om daden en was een politiek noodig van herstel. Deze werd belichaamd in het Plan van den Arbeid, dat ordening wenschte te brengen en een ver nieuwing van den economischen structuur op democratische basis. De Nederlandsche regeering volgde het aanpassingsvoorbeeld van Polen, terwijl Zweden en Denemarken voorbeelden waren van wat door het plan bereikt kon worden. Verdergaande crisis leidde tot verdere verwarring des geestes, die oorzaak was van het fascisme, zooals dat in Italië en Duitsch- land heerschte en dat een gevaar was ge worden voor Europa, dat opnieuw door oor- logsg weid werd bedreigd. Al deze landen verklaarden zich solidair met de opstande lingen in Spanje. Het fascisme, dat zyn ontstaan dankte aan het meest bekrompen nationalisme, was gegroeid tot een interna tionaal gevaar, waarmee ook de N.S.B. in Nederland zich solidair verklaarde. De S.D. A.P. staat achter de verdedigers der demo cratische, wettig gekozen regeering.. Zy kan den rouw begrijpen der Nederlandsche katholieken om de rampen, die de kerk in Spanje getroffen hebben tengevolge van en kele uitspattingen van enkelingen, doch evenmin als zij de katholieken in Neder land aansprakelijk stelt voor de grove fou ten der kerk in Spanje, kunnen de Neder landsche katholieken de S.D.A.P. aanspra kelijk stellen voor wat de aanhangers der regeering in genoemd land onzer zeer bij zondere en moeilijke omstandigheden heb ben gedaan. Tot welke ontaarding in het al gemeen elke dictatuur moet leiden is o.a. gebleken bij het monsterachtige proces, dat in de afgeloopen weken te Moskou is ge voerd. Daarom ware het beter, dat alle ver dedigers der democratie gezamenlijk den strijd daarvoor aanbonden en zochten naar wat hen kan vereenigen in plaats van ver deeling in eigen rijen te brengen. Het so cialisme kan niet alleen welvaart brengen, maar heeft ook de geesten verlicht. De ver wezenlijking van het Plan van den Arbeid zal de inzet zijn van de verkiezingen in 1937. «i dit zal een strijd moeten zijn voor wel vaart, democratie en vrijheid. Na beëindiging van de rede van den heer Vorrink brachten eenige koren verschillen- de liederen ten gehoore en werd op e po dium een spel voor orde en vryheid „De menschheid roept" opgevoerd. Tegen drie uur werd begonnen «net de op stelling van den stoet, die rtj e y daggen en vaandels was versierd en half vier precies het IJsclubterrein v Zy bestond uit de Noordhollandsche afdee- hngen van S.D.A.P., moderne vakbonden e andere instanties der moderne arbeidersbt- *e«ing, zooals A.J.C. en ArbeWen Sport bond. Lang Honthorststraat, Ruysdaelstraat, Stadhouderskade en Vijzelstraat trok z« Heerengracht, Koningsplein en Spu het Rokin, waar de ontbinding zou gesch den. Er bevonden zich, overeenkomstig de, op y°ep hunner partij, nog al waf co ten onder de deelnemers, doch zy alechts een kleine minderheid en o Kupers, De Plan-demonstratie te Rotterdam. De groote provinciale demonstratie van S.D.A.P. en N.V.V. voor het Plan van den Arbeid, welke Zondagmiddag te Rotterdam gehouden is, heeft naar schatting 50.000 menschen op het sportterrein Woudenstein te Rotterdam bijeengebracht. Reeds vroeg in den morgen kwamen velen uit Dordrecht en omgeving, de Lekstreek, uit de omgeving van Gorinchem en Gouda, van de Zuidhol- landsche eilanden, uit Vlaardingen, Leiden Den Haag, Delft en Schiedam per trein, boot, auto, en fiets naar Rotterdam, om deel te nemen aan de meeting op Woudenstein en den demonstratieven optocht, die in den namiddag door een gedeelte van het cen trum der stad trok. Het weer heeft niet erg meegewerkt, her haaldelijk stroomde de regen neer, doch des ondanks is zoowel de meeting als de optocht ordelijk en vlot verloopen. Te omstreeks half een heeft de voorzitter van de federatie Rotterdam van de S.D.A.P. de heer A. B. de Zeeuw, de meeting geopend met een korte rede, waarin hy o.m. zeide, dat Rotterdam op dezen dag in het teeken van het Plan van den Arbeid stond. In de ryen der arbeidersklasse bestaat algemeen de drang zich te ontworstelen aan de plan nen van de regeering, die er in de afgeloo pen drie jaar niet in geslaagd is verbete ring te brengen in het lot van de arbeiders en werkloozen. De regeering heeft, aldus spr., geen enkelen maatregel genomen, waardoor het aspect van den staat verbe terd, noch iets gedaan, dat hoop gaf op blij vende economische verbetering. Het groote aantal demonstranten, dat hier bijeen is, toont aan, dat de moderne arbeidersbewe ging een plan heeft opgevat, dat leeft in de harten van allen, die bedreigd worden door het kapitalisme. Met een driewerf „vryheid" besloot de heer de Zeeuw zijn openingsrede. Nadat de arbeidersmuziekvereeniging Ex celsior en de gecombineerde arbeiderszang- vereenigingen onder leiding van Pie< 't Hart een strijdliederenfantasie hadden uit gevoerd, heeft de heer E. Kupers, voorzit ter van het N.V.V. en lid van de Tweede Kamer een rede gehouden. Spr. ving zyn toespraak aan met te zeg gen, dat de wereld thans in het zevende crisisjaar is en dat het aantal werkloozen tientallen millioenen bedraagt. De maat schappij is door het kapitalisme vastgeloo- pen. Er is van alles te veel. Men verbrandt het koren, terwijl milioenen niet weten, hoe zij zich zullen voeden. Men beperkt den ka- toenaanplant en millioenen hebben geen be hoorlijk kleedingstuk en het is niet gewaagd te zeggen, dat ook bij duizenden, die buiten de moderne arbeidersbeweging staan, het besef heerscht, dat het zoo niet langer kan, dat zonder ordening in productie en distri butie de chaos hoe langer hoe grooter zal worden. Wij nemen het de regeering niet kwalijk, aldus spr., dat zy niet in staat is een eind te maken aan de internationale crisis. De grief echter, welke wij tegen de regeering hebben, is, dat zy maatregelen neemt, welke den toestand in het land hoe langer hoe slechter maken. De regeering heeft niet dat gedaan, wat men in tal van andere landen gedaan heeft. In plaats van door het uitvoeren van groote werken de werkloosheid kleiner van omvang te maken, neemt zy maatregelen, die deze werkloos heid voortdurend doen toenemen. Het ge volg hiervan is, dat de binnenlandsche koop kracht kleiner wordt en dat irdustrie en landbouw verkwijnen. Het Plan van den Arbeid heeft ten doel massa's werklooze ar beiders weer een plaats te geven in de pro ductie en aldus de koopkracht wederom tc vergrooten. Het Plan van den Arbeid is een plan voor het Nederlandsche volk, niet al leen voor de arbeiders, maar ook om den middenstand en den boeren de helpende hand te reiken. Met behu'p van dit plan hoopt men binnen niet al te langen tijd on geveer 200.000 arbeiders werk te geven. Te vens zal het ordening brengen in de produc tie- cn distributieregeling. In elf van de voornaamste plaatsen van het land legt men op dezen dag getuigenis af van den onverzettelijken wil om stelli ig te nemen tegen de regeering. Hiervoor is echter een ontzaggelijke propaganda noo dig. De arbeiders moeten hun beginselen uitdragen naar de tienduizenden, die nog buiten de moderne arbeidersbeweging staan. in het stelling, middelpunt van de pSke beÏÏ£ sicuwg, omdat van de uitspraak van het volk zal afhangen, of het Plan Van den Ar beid een stuk werkelijkheid worden Daarnaast wil spr. ook het volï waarschuwen tegen het gevaar van het fas cisme, dat nader komt en in een deel van Europa reeds vasten voet heeft gekregen Fascisme beteekent oorlog, wannïr wï ons afvragen waar voor het Euroneesche buskruitvat het gevaar dreigt, waar JeTen? schen zitten, die aanhitsen tot oorlog dan antwoorden wy: m Italië en Duitschlknd Deze beide landen zyn voor een deel aan sprakelijk voor den burgeroorlog in Spanje en van wat in Spanje op het oogenblik ge beurt, hangt het lot van Europa af Het Ne derlandsche volk wordt op dezelfde wijze bedreigd als het Italiaansche en het Duit- sche. De moderne arbeidersbeweging zal steeds blijven trachten het volk ongevoelig te maken voor deze buitenlandsche bacil Allen, niet alleen de arbeiders, doch ook de mtellectueelen hebben tot taak propagan da te maken tegen het fascisme en voor het socialisme. Twee slachtoffers. Een zeer ernstig ongeluk heeft gister middag plaats gehad op de Prinsengracht by den Amstel te Amsterdam. Een kano met vier jongens van 8 tot 11 jaar is om geslagen en alle vier kinderen geraakten te water. Het waren de drie boertjes Schilt- meyer en hun vriendje P. Zwart. Twee van de jongens konden zich boven water houden maar twee verdwenen in de diepte. Op het geschreeuw van een zekeren van Hasselt, een jongen, die met een kano bezig was, kwamen burgers toesnellen. Ook een oudere broer van de Schiltmeyers, welke familie aldaar op de Prinsengracht woont, zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong met twee andere mannen in de gracht om hulp te bieden. De twee knaapjes, die zich boven water hielden, waren spoedig gered, maar de beide andere kinderen werden bewusteloos opgehaald. Een van de beide bewustelooze drenkelin gen werd naar het Binnengasthuis ver voerd, terwyl een geneesheer van den G. G. D. in een ziekenauto pogingen ter plaatse aanwendde om de levensgeesten bij den ander weer op te wekken. Die pogin gen bleven vruchteloos en de geneesheer moest tenslotte den dood constateeren. Er diende dus afgewacht te worden of de di^nkeling, die naar 't Binnengasthuis was vervoerd, het leven er had afgebracht. By later informatie bleek, dat de ge- neesk. dienst geen tweede knaapje had vervoerd en dat daar wel was gebracht het lijkje van Rud. Schiltmeyer, van wien de dokter den dood had geconstateerd, maar van een tweede drenkeling was niets bekend. Zwart was dus niet terecht, want de beide andere Sehütmeyers waren thuis. Hoe deze vergissing is ontstaan, kon niet worden verklaard. Er bestonden in den laten middag twee mogelijkheden. Of alle vier drenkelingen zyn wel uit he. water gehaald en een is weggeloopen of een van de kinderen ligt nog in de gracht. De politie is, toen bekend werd dat de vierde drenkeling vermist werd, gaan dreggen. Nader wordt gemeld: Gisteravond is door de politie het lijkje van het vierde kind uit de Prinsengracht met een dreg opgehaald. REÜNIE LEDEN N. R. V. Te Scheveningen. Onze Vaderlandsche driekleur, voorzien van de letters N. R. V., wapperde gisteren hoog van den koepel va hotel Kurhaus te Scheveningen, waar zich des morgens de bijna 1000 deelnemers en deelneemsters aan de jaarlijksche reünie van de Neder landsche Reisvereeniging verzamelden. Helaas werkte het weer niet mede. Een gure en krachtige wind joeg de grauwe wolkenmassa's langs onze kust en maakte het verblyf op de rrassen verre van aan genaam. Doch invloed op een opgewekte stemming vermocht het ongunstige weer niet uit te oefenen. Want toen om twaalf uur de voorzitter der N. R. V., de heer J. Panman, een oogenblik de aandacht der leden vroeg, heerschte er reeds een aan gename en vroolijke stemming. De heer Panman begroette de aanwezi gen en gaf uiting aan zijn voldoening over de groote deelneming Onze jaarlijksche reünie, aldus spreker, getuigt van den band, welke onze leden bindt. Hy sprak den wensch uit, dat de reisbelasting ook voor de volgende jaren opgeborgen zal blijven, in welk verband hy wees op de cultureele en sociale beteekenis van het werk van de reisvereeniging. Het reizen naar het buitenland bewerkstelligt mede een verbroedering der volkeren, aldus de voorzitter. (Applaus). De Harmoniekapel onder leiding van den heer Zeldenrust bracht daarna het N. R. V.-lied ten gehoore. Om 1 uur werd een echt Hollandsche koffiemaaltijd gebruikt. Des middags was er voor de leden gelegenheid, om het nieu we centraal bureau der N. R. V. te be zichtigen. Voorts werd een autotocht door de stad en in de omgeving van de Residen tie gemaakt. De reünie werd besloten met een diner. Tijdens het diner heeft de voorzitter op geestige wijze woorden van dank gericht tot de deelnemers, die ook dit jaar weder blijk hebben gegeven, den arbeid van de N. R. V. te apprecieeren en er toe hebben bijgedragen, dezen dag door hun groote opkomst te doen slagen. LANDDAG DER R.K. STAATSPARTIJ. Te Bergen op Zoom Op de uitgestrekte terreinen van den R.K. Boerenbond aan het Stationsplein te Bergen op Zoom is gister een uitstekend ge slaagde landdag, der R.K. Staatspartij voor West-Brabant en Zeeland gehouden. Zevenduizend mannen en vrouwen kwa men tegen drie pur op de terreinen bijeen. De landdag werd geopend door den heer J. Meerbach, wethouder van Bergen op Zoom en voorzitter van het landdagcomité, die een schrijven voorlas van mr. C. Goseling, voorzitter van de R.K. Staatsparty, die we gens familieomstandigheden was verhin derd aanwezig te zyn. Het woord werd gevoerd door den heer H. J. Kuiper, voorzitter van den R.K. Land- arbeidersbond te Utrecht, den heer F. Roh- ling uit Nijmegen en den weleerw. heer Henri de Greeve uit Haarlem. Allen wekten op om in eenheid de kracht te blijven zoe ken om zoodoende de pogingen van het nationaal-socialisme en het communisme in ons land de macht in handen te nemen, te verijdelen. Het slotwoord werd gesproken door mr. J. Houben, ondervoorzitter van de R.K. Staatsparty, die eveneens de eenheid onder de katholieken met klem bepleitte. ONREGELMATIGHEDEN TE ZUIDBROEK. Ambtenaar bij de steunverhooging aangehouden. Zaterdag is te Zuidbroek (Gr.) de 25- jarige K., tweede ambtenaar ter secretarie te Zuidbroek, tevens belast met de steun- verleening, onder verdenking van fraude, aangehouden. Tijdens de vacantie van K. kwam aan het licht, dat in de staten betreffende de steun- uitkeeringen, was geknoeid. Een eerste on derzoek wees uit, dat de knoeierijen over 'n jaar moeten loopen. Bij zyn terugkeer is K. aangehouden en na verhoord te zijn, ter beschiking van de justitie gesteld. Een nader onderzoek zal moeten uitma ken, welk bedrag met deze fraue is ge moeid. HET CONFLICT TE ENSCHEDE. Veertig wevers in staking gegaan. Vanmorgen zijn ruim veertig carreer- wevers van de N. V. Textielfariek Nico ter Kuile en Zn. te Enschede in staking ge gaan. Zy hebben nl. het door den rijksbe middelaar gedane voorstel verworpen, waarop het ultimatum, dat door de drie samenwerkende textielarbeiders-organisa ties aan de N. V. was gesteld, van kracht is geworden. De arbeiders, die het werk heb ben neergelegd, wenschen een verhooging van de tarieven in die mate, dat zij een uurloon van plm. 47 cent kunnen halen. Hedenmorgen reeds zal de ryksbemidde- laar prof. mr. A. C. Josephus Jitta ten stadhuize te Enschede opnieuw met de partyen, welke by dit conflict zijn betrok ken, confereeren. ONTPLOFFNG AAN BOOku VAN OLIETANKSCHIP. Geen persoonlijke ongelukken. uistermorgen om tien minuten voor ne gen is tengevolge van een explosie brand uitgebroken in de stookplaats van de „Vlismar 3" een groot olietankschip van de Vlissingsche mineraal-, olie- en asfalt raffinaderij, dat in de haven aldaar lig plaats had gekozen, es" automatische gas- olie-ontbrander is door tot dusver onbe kende oorzaak ontploft, zoodat het vlam mende oliemengsel in een oogwenk de stookplaats in lichter laaie zette. Met het oog op de zeer brandgevaarlijke omgeving „De Vlismar 3" bevat twee groote olie bunkers en een daar boven gelegen tank, terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid (de groote landsketels van olie bunker station bevinden) werd onmiddellijk groot aiaim gemaakt. De Vlissingsche brandweer, die met al het beschikbare materiaal uitgerukt was, heeft slechts op enkele plaatsen dienst be hoeven te verrichten. Men was er name lijk reeds in geslaagd het vuur tot de stookplaats te beperken met behulp van een groot aantal slangen, die werkten op de pompen van de sleepbooten van de steenkolen-vereeniging. Groote ploegen arbeidskrachten van deze maatschappij hebben hierbij hulp verleend. De stook plaats is zwaar beschadigd, terwijl ook de stoomketel van de „Vlismar 3" is lekge slagen. Naar de oorzaak van de explosie, waar bij gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats hebben gehad, wordt op het oogen blik een deskundig onderzoek ingesteld. STAKING BIJ GOUDSCHE WASSCHERIJEN. Vermoedelijk voorlaomen. Doordat door de 7 Goudsche Wasscherijen het contract met de werknemersorganisa ties, dat 1 Juli 1.1. afliep, is opgezegd dreig de Zaterdag 'n staking uit te breken. In middels heeft een conferentie plaats gehad met den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Jisepha J'ita. Naar wij in dit verband vernemen, heeft deze conferentie tot ïesultaat gehad, dat de organisaties der werknemers een voor stel van den rijksbemiddelaar hebben aan- waard, waarbij allereerst de tot nog toe bestaande collectieve contracten niet op nieuw worden afgesloten en waarbij voor- loopig de bestaande loonen worden ge handhaafd, met eenige wijziging in de wijze van opklimming en met 5 pet. lagere loonen voor nieuw aan te stellen perso neel. Waar de voorstellen van den ryksbemid- delaar ongeveer overeen komen met de eischen der werkgevers en waar verder de personeelsvergaderingen van Vrijdagavond deze voorstellen hebben aanvaard, mag wel als vrijzeker vaststaande worden aangeno men, dat er geen staking zal uitbreken. FRAUDE DOOR EEN NOTARISKLERK. De verdachte te Princenhage gearresteerd. De notarisklerk van G., die door het vervalschen van hypotheekacten geduren de een reeks van jaren een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt, is Zaterdag avond, toen hij om halftien met zijn gezin van vacantie te Princenhage terugkeerde, op het station te Breda door den chef veldwachter van Princenhage gearres teerd. Hij is te Princenhage ingesloten. SLUITING DER BIOSCOPEN TE HAARLEM? Verhooging van vermakelijk heidsbelasting de oorzaak? De leden van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond zijn tele grafisch tot een spoedvergadering op vandaag uitgenoodigd, teneinde het stand punt van den Bioscoopbond te bepalen ten opzichte van het heden door B. en W. van Haarlem by den gemeenteraad aan hangig gemaakte voorstel om de verma kelijkheidsbelasting alleen voor de biosco pen van 20 op 25 percent te verhoogen. Mocht het hoofdbestuur tot een besluit komen, dat indien de gemeenteraad van Haarlem dit voorstel aanneemt, tot slui ting der Haarlemsche bioscooptheaters moet worden overgegaan, dan zal onver wijld een buitengewone ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond worden bijeengeroepen. Inmiddels is tot het college van B. en W. van Haarlem telegrafisch het verzoek om een onderhoud gericht. FR. HULLEMAN. t Zaterdagavond is te Amsterdam is het Binnengasthuis overleden de bekende let terkundige en voordrager van eigen wer ken, Frans Hulleman. De overledene bereikte den leeftijd van 57 jaar. REORGANISATIE GLASFABRIEn. „LEERDAM". Dezer dagen heeft de glasfabriek „Leer dam" een nieuwe kristaloven in het bedrijf gesteld. Deze vermeerderde activiteit houdt ver band met de aanstaande jaarbeurs, waar men met een geheele reeks nieuwe kunst- nij verheidsproducten zal uitkomen. De nieuwe vennootschap, welke „Leer dam" thans exploiteert, blijkt de zaken krachtdadig aan te pakken en het publiek kan er zich dus van verzekerd houden, dat er geen onderbreking komt in de vervaar diging van de zoo gewilde Leerdamschc producten. In totaal zyn thans weer een 750-tal per sonen aan de fabriek werkzaam. 167. Ze zei dat de professor weer gauw naar ber1 moest. „O", dacht Pietje, „dan zal ik die by wel wegjagen". Maar de by was ook niet van gisteren. Driftig zoemde hy de kamer rond. 168. Eindelijk was de bij de kamer uit, maar de heele grond lag vol met stukken van tafeltjes en andere din gen. O, o, wat had die Pietje huisgehouden. Hv kreeg natuurlijk straf van zijn moeder en dat had de bengel dan ook wel verdiend.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11