DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Naar officieel uit de residentie wordt mede gedeeld, heeft H.K.H. prinses Juliana zich heden verloofd met prins Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter von iippe-Biesterfeld, geboren te Jena den 29sten Juni 1911. 138e Jaargang Officieel De particulier-secretaris van de Koningin heeftin opdracht van Hare Majes teit, aan den regeerings- persdienst mededeeling ge daan van de VERLOVING VAN HARE KONINKLIJKE HOOG HEID PRINSES JULIANA MET PRINS BERNHARD LEOPOLD FRIEDRICH EBERHARD JULIUS KURT KARL GOTTFRIED PETER VON LIPPE- BIESTERFELD. Prins Bernhard en zijn tamilie. STADGENOOTEN De zoo juist bekend ge maakte heugelijke tijding omtrent de verloving van onze geliefde Prinses ver vult ons allen met groote vreugde en dankbaarheid. Bij een dergelijke gebeur tenis voelen wij eerst reoht wat het Oranjehuis voor ons beteekent en hoe innig wij daaraan verknocht zijn. Moge het groote geluk van Prinses Juliana en den Prins von Lippe-Biesterfeld ge deeld worden door de geheele Alkmaarsche bevolking in het besef van den zegen, welke van dit feit voor ons geheele land zal uitgaan. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester van Alkmaar. Onze Prinses verloofd. Uit de Lippische geschiedenis. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 212 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 8 September 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. H.K.H. PRINSES JUUAHA VERLOOFD. De ouders van den jongen prins Bernhard. De mooiste tijd uit het leven "an prins Bernhard Sr. was ongetwijfeld de tijd van zijn verblijf in Paderborn. Daar leerde hij ook zyn latere echtgenoote kennen, gravin Cramm-Crieven, die met den graaf van Oeynhausen gehuwd was geweest, ,doch van dezen gescheiden was. Spoedig na hun huwelijk vertrokken prins Bernhard Sr. en zijn vrouw naar hun bezitting Woynowo bij Bomst aan de Poolsche grens. Woynowo was een heer lijkheid, vele duizenden morgen land groot, welke tot de erfenis van de gravin Cramm- Crieven behoorde. Prins Bernhard werd grootgrondbezitter en bleef dit tot aan het einde van zijn leven. Zijn vrouw is van haar jeugd af een enthousiaste bewonderaarster van de Paardensport geweest. Deze sport in den meest edelen zin van het woord Werd in Woynowo met bijzondere voorlief de beoefend. De prinses reed op alle groote concoursen in Oost-Duitschland met veel succes om de hoogste prijzen en onder scheidingen. Vele jaren was Woynowo het middelpunt van het verkeer der adelijke families uit de omgeving, totdat door de November- revolutie niet alleen de Lippische troon viel, doch ook een groot gedeelte van het familievermogen verdween. De inflatie in den na-oorlogschen tijd kwam daai nog ij en dit alles tezamen was oorzaak, dat het eens zoo vroolyke en levensblije nuis Woynowo stiller en stiller werd. In dezen onrustigen en zorgvol en U viel het accent in het leven van p Bernhard en zijn echtgenoote meer en meer °P de huiselijkheid en het innige familie leven. Zy zochten en vonden hun geluk in den omgang en in de opvoeding van hun beide zoons, de prinsen Benno en Aschwin. Beide prinsen waren in Jena geboren, Benno in 1911, Aschwin in 1914. De oude prins Bernhard is in Juni 1934 gestorven. In zijn laatste levensjaren heeft hy nog het geluk gesmaakt zyn beide zoons te zien opgroeien tot bijzonder be gaafde menschen. Hy had de overtuiging, dat zoowel Benno als Aschwin zich een i plaats in de maatschappij zouden verwer ven door eigen bekwaamheid. Zelf had hy zich in het leven veel moe ten ontzeggen. De wereldoorlog, welke hy van het begin tot het einde medemaakte. viel in zijn beste jaren. Daarna moest hij den druk verdragen, welke na de Novem- berrevolutie in 1918, de familieleden van vroegere vorstenhuizen ondervonden. En ten slotte had hij groote zorgen by het be- stuur van zyn uitgebreide goederen. In de laatste jaren werd een groot gedeelte van het Woynowo-er grondbezit verkocht; aan de familie Lippe-Biesterfeld bleef het slot, de naaste omgeving en het meer. In het thans eenzame kasteel leeft de prinses zy is 53 jaar oud een rustig en teruggetrokken leven, in de herinnerin gen aan haar echtgenoot en aan 'n schoon verleden, doch gelukkig met haar beide kinderen, aan wien zij al haar zorgen wijdt. Prins Benno. Prins Bernhard Benno noemen zyn vrienden hem is 29 Juli 1911 te Jena ge boren en is dus 25 jaar oud. Hy doorliep het gymnasium te Berlyn en na zijn eindexamen ging hij aan de Berlijnsche universiteit in de rechtsweten schappen studeeren. Hy heeft het vorige jaar zyn candidaatsexamen gedaan. Vervolgens vertoefde hy eenigen tyd in Engeland en maakte ook een reis naar Ma rokko. Daarna is hy in dienst getreden by de I. G. Farben, het groote chemische we reldconcern. De jonge prins, die de Fran- sche taal volkomen beheerscht, werd ge- ruimen tyd gedetacheerd in Parijs bij het Fransche filiaal. Ook heeft hy later ge werkt op het hoofdkantoor der I. G. Far ben in Berlijn. Den prins zelf hebben wij niet kunnen ontmoeten, wel eenige vrienden van hem, Zij schetsten hem als een vroolijken, spor tleven jongeman, die eenvoudig door het leven wenscht te gaan en wiens belang stelling vooral uitgaat naar wetenschap pelijke en cultureele vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk in den om gang als hij is, waren zij er zeker van, dat hij zich binnen korten tyd even populair zou maken in zyn nieuwen levenskring als in den intiemen vriendenkring van gym nasium en universiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke prins een krachtige, sterke jongeman. Iemand van groote begaafdheid, van prettige omgangsvormen, een stil en rus tig ,tot overpeinzing geneigd karakter, doch daarbij een vlot sportsman, een goed ruiter, een trouw vriend en boven alles een eenvoudige en degelijke persoonlijkheid, ziedaar hoe zijn vrienden over hem spre ken. De prins in ons land. Prinses Juliana en prins Benno hebben elkaar herhaaldelijk ontmoet. Ook tijdens het vacantieverblijf van de koningin en de prinses in Zwitserland was prins Benno eenigen tyd in hun omgeving. Thans lo geert de prins in Holland bij een hem be vriende familie. Eindelijk dan is het uit met de talryke geruchten, die de laatste jaren steeds weer opdoken! Prinses Juliana is verloofd en zal terzynertyd in het huwelijk treden met prins Bernhard Leopold von Lippe Biesterfeld. Prinses Juliana is nu ruim %1 jaar. Zeven en twintig jaar reeds is het geleden, dat het Nederlandsche volk kon juichen over de geboorte van onze kroonprinses. Im mers al te lang had het volk op een troonopvolger of -volgster gewacht en toen de kleine Juliana dan eindelijk kwam, heeft geheel Nederland feest gevierd. Prinses Juliana heeft in die 27 jaar van haar Moeder een uitstekende opvoeding gehad. Koningin Wilhelmina wist, welk een taak er in de toekomst voor de jonge kroonprinses was weggelegd en reeds vroeg heeft Zij daar rekening mee gehou den. Zij gaf haar de beste leermeesters die Zy kon vinden en Juliana toonde zich een leergierig kind. Dat bleef zoo, ook op la- teren leeftyd, want na haar „kinder-leef- tyd" studeerde zy verder en liet zich in schrijven aan de Leidsche Universiteit, waar ze de lessen volgde in de oude talen, de geschiedenis, het staatsrecht, de land en volkenkunde van Ned.-Indië, de staat huishoudkunde, enz. Aan het einde van dezen hoogeschool- leertyd deed H. K. F. op haar verzoek eenige tentamina, die zij voortreffelijk af legde en toen werd haar door de Leidsche Senaat het eeredoctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte verleend. In het openbare leven. Prinses Juliana heeft zich in de laatste jaren veel in het openbare leven bewogen. En nog weten de meeste menschen nog maar heel weinig van haar. Zij zocht en vond contact met de buitenwereld door haar Moeder te vergezellen by de vele openbare plechtigheden, bij koninklijke bezoeken, bij bezoeken aan concerten en theaters, enz. enz. Als eerevoorzitster van het Nationaal Crisis Comité nam zij geregeld deel aan de vergaderingen in haar paleis en met groote belangstelling volgde zy alle werk zaamheden van dat comité. Evenwel, een zuivere openbare taak, die haar in geregelde aanraking brengt met ons volk, is nog niet op haar schouders ge legd. Prinses Juliana heeft alle gelegenheid gehad, en heeft die nu nóg, om zich voor te bereiden voor het hooge ambt. dat haar eenmaal zal worden toevertrouwd. Aard en karakter. Wanneer wij van haar, die prof. Gun ning als „een typisch Nederlandsche vrouw met ongeknutselde natuurlijkheid en fris- sche spontaniteit" schetste, den aard en karakter willen weten, dan raadplegen wy de boeken, waarin zij ons beschreven wordt. En dan treft het telkens weer, hoe zeer allen, die haar kennen, haar eenvou- igen aard prijzen. Als kind reeds was zij er weinig op ge steld, wanneer haar medeleerlingen op het schooltje in het paleis haar den voorrang lieten. En ook later als studente vond zy het doodgewoon, wanneer haar mede studenten by het verlaten van de colleges nooit wachtten, tot de prinses haar hoed en mantel van den kapstok had genomen. Trouwens, in dien ook voor een jonge vrouw zoo onbezorgden studententijd heeft zij zich immer verlustigd in een onge dwongen omgang met haar zelfgekozen vriendinnen, met wie zy op voet van gelijk heid placht om te gaan, zooals ook in haar kampeertijd. En ook later bleef zy trouw in haar vriendschap, blijkende uit haar belangstel ling in het levenslot van haar vriendinnen. De in grooten eenvoud aan de Leidsche universiteit doorgebrachte jaren hebben er stellig veel toe bijgedragen, haar een eigen vrijen kijk op het leven en de on derlinge verhoudingen te schenken. Prinses Juliana heeft betrekkelijk weinig bezoeken aan buitenlandsche hoven ge bracht. Maar toch is haar blik verruimd door vele reizen in het buitenland. Zoo is Zwitserland dikwijls door haar bezocht en vooral Engeland en de Scandinavische lan den trokken haar. Bij haar staatkundige meerderjarigheid .op haar 18de jaar geworden kreeg zij een eigen woning op den Kneuterdijk, maar zy bleef bij haar moeder wonen; dat vond zij eigenlijk vanzelfsprekend. Straks zal zij die woning betrekken; straks zal onze kroonprinses als getrouw de vrouw haar eigen huishouding hebben. Mogen de donkere en droeve dagen, die Zij en Haar Moeder nog zoo kort geleden hebben meegemaakt, thans plaats maken voor een zonnige en gelukkige periode, een periode van vele, vele jaren! Vele betrekkingen met de Neder landen. De geschiedenis van Lippe, zyn volk en zijn vorstengeslacht, gaat terug tot in het duister der vroege middel eeuwen. Voor de 12e eeuw is geen enkel feit met zekerheid en historische nauwkeu righeid vast te stellen. In oude kronie ken wordt beschreven hoe de heeren Van Lippe reeds in de oudste tyden on der de Germaansche volken in groot aanzien stonden en als zoogenaamde „edele heeren" groote bezittingen erfe lijk bezaten. Historisch staat vast, dat de heeren Van Lippe reeds Karei den Grooten met de wapenen gediend heb ben. De eerste heerscher over Lippe, van wien met zekerheid iets gezegd kan worden, is Bernhard, heer van Lippe, die met zijn broer Hermann in het leger van keizer Lotharius diende, toen deze nog Saksisch hertog was. Beiden namen een groot aandeel in het be leg van Munster in 1121. De oudste oorkon de, waarin over Bernhard van Lippe iets te vinden is, dateert van 1123. De figuur yan Bernhard de twe.ede, die

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1