D JUckL<i<zafien fatuLenJjimioum SeuillelcH E CHINEESCHE POSTZEGEL Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Export-moeilijkheden voor onzen tuinbouw. Geringe uitvoer bij groote vraag. Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. - Donderdag 10 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Orgelspel. 8.20 Gr.pl. 9. Ensemble Jonny Kroon. 10.Mor- genwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.Avro-Aeolian- orkest. 11.50 Gr.pl. 12.15 Orgelspel. 12.45 Gr.pl. 1.Kovacs Lajos' orkest. 2.Dansmuziek, Accor deon- en Salonmuziek en voor dracht. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Kinder uurtje. 5.35 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpr. 7.Omroeporkest. 7.50 Gr.pl. 8.— ANP-ber., mededee- lingen. 8.10 Omroeporkest en solist. 9.30 Radio-tooneel. 10.— Orgelspel. 10.15 Renova-kwintet. 11.ANP- ber. 11.1012.Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Handwerkcursus. 3.Gr.pl. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4. Bijbellezing. 5.Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gr.pl. 6.— Sopraan en piano. 7.Ber. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Rep. 8.ANP- ber. 8.15 Samenkomst v. h. Leger des Heils te Enschede. 9.15 Gr.pl. 9.45 ANP-ber. 9.50 De Hollandsche Kamermuziekvereen. 11.15—11.30 Gr.pl., Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgel spel. 11.50 Gr.pl. 12.20 Trocadero- Cinema-orkest. 1.05 Gr.pl. 1.35 Het Garrick Theater-orkest. 2.35 Het Elman-Sextet. 3.20 Het Carlton- Hotel-orkesL 4.10 „A peep behind the sereens", causerie. 4.30 Gr.pl. 5.05 Het Harp-trio. 5.35 Dansmu ziek. 6.20—6.45 Ber. 6.50 BBC- Harmonie-orkest mmv. solist. 7.50 Zuid-Afrikaansch progr. 8.20 BBC- Symph.-orkest mmv. solisten. 10. Ber. 10.30 Kerkdienst. 10.50 Het Bridgewater-kwintet. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Omroeporkest. 2.50 Gr pl. 4.20 Gr.pl. 5.20 Radio-tooneel 7.20 Gr.pl. 8.20 Concert. 9.05 Nat orkest. 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon- eert. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Dansmuziek. 1.35 Omroep- Amusementsorkest. 2.35 Gr.pL 4.40 Zang, piano en orkestleden. 5^0 Omroepkleinorkest. 7.50 Gr.pl. 8.29 Rijkspartijdag 1936. 10.40 Gr.pL 11.2012.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. I.30 Klein-orkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Kleinorkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl" 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Klein-orkest. 1.302.20 en 5.20 Gr. pl. 6.35 Klein-orkest. 7.35 Gr.pL 8.20 Symphonie-concert. 10.30— II.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Militair concert. 10.20 Ber. 10.4012.20 Dansmuziek en popu lair concert. (11.05 Scheepsweerbe- richt). GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.4510.05, Keulen 10.0511.20 Parijs Radio 11.2013.05, Brussel VI. 13.0514.20, Droitwich 14.20 17.20, Keulen 17.20—18.15, Brussel VI. 18.15—18.35, Brussel Fr. 18.35— 19.20, Brussel VI. 19.20—19.50, Keu- len 19.5020.30, Brussel Fr. 20.30— 21.05, Rome 21.04—23.05, Berlijn 23.05—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Parijs Radio 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 11.25, Droitwich 11.2514.20, Lond. Reg. 14.2017.35, Droitwich 17.35—18.20, Keulen 18.2018.50, Droitwich 18.5022.Lond. Reg. 22.-24.—, Zitting Meervoudige Strafkamer van C September. Polisgelden verduisterd. Op 17 Maart j.L stond voor de Alkmaar - sche rechtbank terecht de automobiel-tech nicus Corn. Br. uit Bergen wegens het verduisteren van gelden welke door hem waren geïnd als agent van een automobiel verzekering. De zaak was toen aangehou den tot het doen uitbrengen van een re- classeerings-rapport. De ambtenaar der reclasseering, de heer J. H. Wïggers, achtte de reclasseeringskan- sen niet groot. De verdachte zou volgens het rapport het leven wat van den al te gemak- kelijken kant nemen. Verder had verdachte tegenover den heer Wiggers verklaard zich niet onder de controle der reclasseering te willen stellen. De officier van justitie die op grond van het rapport geen termen aanwezig achtte een voorwaardelijke straf te eischen, persis teerde bij zijn eisch van 17 Maart, welke 3 maanden gevangenisstraf luidde. Uitspraak 15 September. Jengdige dieven. De arbeiders P. C. en J. J. H. hadden op 20 Maart JX terecht gestaan wegens diefstal van een kastje met horloge te Heiloo. Tegen P. C. was toen geëischt 1 jaar gevangenis straf en tegen J. J. H. 4 maanden gevan genisstraf. Aangezien de rechtbank het noo- dig achtte ten aanzien van J. J. H. een re- classeeringsrapport te doen uitbrengen, was de zaak aangehouden; zij diende heden ten tweede male. Getuige Nijsten, cand. notaris, achtte de reclaseeeringskansen van H. redelijk gun stig. Verdachte had zich bereid verklaard zich te onderwerpen aan de voorschriften, die het rapport hem oplegde. De officier van justitie achtte in verband met het reclasseeringsrapport een voor waardelijke straf voor H. verantwoord en wijzigde zijn requisitoir ten aanzien van H. m zooverre dat hij thans 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf eischte. Ten aanzien van P. C. persisteerde de officier bij zijn eisch van 20 Maart. Uitspraak 15 September. Vervolgens stond P. C. ten tweede male terecht voor een diefstal door hem gepleegd op 5 Juli te Grusthuizen, gem. Avenhorn, waarbij hij een rijwiellamp met dynamo en een damestaschje wist te bemachtigen. Verdachte P. C. was vanuit zijn woon plaats Heiloo naar Grosthuizen getogen om daar de kermis te bezoeken. Daar had hij het rijwiel van J. B. Corte bemachtigd en er de lamp en dynamo afgehaald. Het dames taschje dat door hem bemachtigd was, be hoorde toe aan mej. P. Knol. De officier van justitie, die eenige vroege re vergrijpen van verdachte memoreerde, eischte tegen verdachte 1 jaar gevangenis straf. De verdediger mr. G. A. de Lange pleitte clementie. Uitspraak 15 September. Een meevallertje. De voor de Alkmaarsche rechtbank lang geen onbekende P. Tr., uit Uitgeest, had op 16 Juni terechtgestaan, verdacht van mede plichtigheid aan een diefstal in een maga zijn te Uitgeest, waar een poging was ge daan een vat jenever te ontvreemden. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en had gelast dat een deskundig onderzoek zou worden ingesteld naar de sporen die door den verdachte waren achter gelaten. De deskundige B. W. Vietor had de gips afdrukken der voetstappen onderzocht en was tot de conclusie gekomen dat het zeer twijfelachtig was dat deze van Tr. afkom stig waren. De officier die zijn requisitoir van 16 Juni, toen hij 1 jaar en 6 maanden eischte, op grond van deze verklaring niet meer meen de te kunnen handhaven, vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. van Leeuwen, sloot zich geheel bij vet requisitoir van den offi cier aan. Uitspraak 15 September. De diefstal in het St. Willibrordus- gesticht. Op 26 Mei jJ. stond voor de Alkmaarsche rechtbank terecht de grondwerker G. J. uit Heiloo, verdacht van diefstal van eenige tuingereedschappen in het St. Willibrordus- gesticht te Heiloo. De zaak was destijds aangehouden tot het doen instellen van een nader onderzoek en het hooren van 'n tweeden getuige. Aange zien bleek dat de getuige J. Haazelager we gens ziekte niet ter terechtzitting kon ver schijnen, werd de zaak aangehouden, opdat ook deze getuige zal kunnen worden ge hoord. Een strijd om een orgel. Eveneens aangehouden was de zaak tegen den arbeider N. P. W. uit Hoorn, die op 24 Maart terecht had gestaan, verdacht van brandstichting in een orgel. Wegens meineed van een der getuigen was de zaak ge schorst, zij diende heden opnieuw. De getuige W. C. D. Koster, die aanvan kelijk allerlei bezwaren had tegen het afleg gen van den eed, kwam te elfder ure tot het inzicht dat het toch maar beter was den eed af te leggen. Hij verklaarde dat hü verdach te had hooren zeggen, dat het hem niets kon schelen wanneer er brand kwam in zijn or- geL Gelijksoortige verklaringen werd afge legd door de getuigen J. M. Blasweiler, za delmaker, J. de Best, L. C. v. d. Valk en W. Foks, allen woonachtig te Hoorn. Het ver hoor van twee getuigen a décharge bracht weinig aan het licht dat kon spreken in het voordeel van verdachte. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte had herhaal delijk gezinspeeld op het feit, dat zijn orgel was verzekerd tegen brand en op een goe den dag was op onverklaarbare wijze brand in het orgel ontstaan. Spr. eischte tegen W. één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 15 September. Damestaschje ontvreemd. De schildersknecht Joh. Jac. V., wonende te Hoorn, had zich vervolgens te verant woorden wegens ten laste gelegden diefstal van een portemonnaie en eenige dames- taschjes. Zooals ook uit het verhoor van verschil lende gedagvaarde getuigen kwam vast te staan, dat verdachte zich in den avond van 5 Juli opgehouden in de dancing van het café Kok te Rustenburg. Zooals de gewoonte is lieten de meisjes wanneer er gedanst werd hun taschjes op de tafels liggen en van deze gelegenheid zou V. gebruik ge maakt hebben er een paar te hebben ont vreemd. Zoo vertelde mej. N. Bas uit Heerhugo- waard, dat zij toen zy was gaan dansen, haar taschje op de tafel had laten liggen. Toen zij na den dans terug kwam vond zij het taschje op den grond terug, terwijl de inhoud over den geheelen grond verspreid lag. Bij onderzoek bleek er toen een porte monnaie, inhoudende wat kleingeld, te zijn verdwenen. De getuige T. Zomer, wonende te Stompe- toren, had eveneens haai taschje op haar tafeltje laten liggen. Ook zij kwam toen zy terugkwam tot de ontdekking dat haar taschje was verdwenen. Een kennis van get. Zomer de 23-jarige W. Muntjewerf uit Beemster en de timmerman P. Bakker uit Ursem hadden echter beiden gezien dat verdachte V. het taschje uit het raam had geworpen. De verdachte, die ontkende zich aan dief stal te hebben schuldig gemaakt, gaf toe t taschje van get. Zomer uit het raam te heb ben gegooid. Hij zou dit evenwel gedaan hebben omdat hij dronken was. De getuigen P. Bakker en mej. A. Stroo- mer verklaarden echter beiden dat verdach te niet dronken was. De handelwijze van verdachte was slinks geweest en hij had zich voortdurend in de nabijheid der tasch jes opgehouden. De verdachte die zich kennelijk in het nauw gedreven voelde maakte zijn zaak er door een brutale houding tegenover de rechtbank niet beter op. De officier van justitie die het ten laste gelegde bewezen achtte was er van over tuigd dat verdachte uit puur overleg en niet in een dronken baldadige bui had gehan deld. Het taschje van getuige Zomer was niet op een baldadige, doch veel meer op een slinksche wijze uit het raam geschoven met het kennelijke doel dit later buiten weg te gaan nemen. Ook de houding van den verdachte, die bovendien nog in den proeftijd van een voorwaardelijke ver oordeeling loopt, getuigde volgens spr. niet voor hem. Spr. eischt tenslotte 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. van Leeuwen vond dat te weinig de verklaring van den verdachte was onderzocht waarin deze beweerde dat hij dronken was geweest. Een uitlating van den politieagent die V. arresteerde zou reeds sterk deze indruk hebben bevestigd. Volgens spr. had deze getuige ook moeten worden gehoord. Verder bad een broer van verdachte als getuige a décharge moeten optreden doch door een misverstand was dit niet doorgegaan. Pleiter die de gevraagde straf veel te hoog achtte voelde meer voor een geldboete en drong aan op de meest mogelijke cle mentie. Uitspraak 15 September. Steeds nijpender wordt de toestand. Op initiatief van het centraal bureau van de tuinbouw-veilingen in Neder land is gistermiddag in de Handels beurs te Utrecht een buitengewone alge- meene vergadering gehouden, teneinde de aandacht van de regeering en van het Nederlandsche volk te vestigen op de export-moeilijkheden, waaraan de Nederlandsche tuinbouw ten onder gaat, en om deze moeilijkheden onder het oog te zien. Voor deze bijeenkomst waren alle aange sloten veilingsvereenigingen opgeroepen en vertegenwoordigers van den Christelijken en den Ned. Katholieken boeren- en tuinders- bond, den Nederlandschen Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Co mité uitgenoodigd. Rede F. V. Valstar. De voorzitter, de heer F. V. Valstar, zei in zijn openingsrede, dat ondanks den mil- lioenensteun uit het landbouwcrisisfonds de toestand van den tuinbouw hoogst ernstig is geworden en dat de tuinbouw niet kan blijven bestaan, wanneer in het buitenland alle deuren en vensters voor zijn producten zijn gesloten. Niet om te protesteeren en te manifesteeren is men hier bijeen gekomen, doch om te overleggen wat voor den tuin- bouwexport kan worden gedaan. Voor den steun kan men dankbaar zijn, maar genezing brengen kan hij niet. Sedert de algemeene vergadering in Februari is de export nog verder teruggeloopen. Toenemende betalingsmoeilijk heden. Onze export wordt voornamelijk getroffen door de toenemende betalingsmoeilijkheden in den handel met Duitschland en de voor den tuinbouw absoluut onvoldoende beta lingsmogelijkheid over de clearing. De be hoefte over onze Oostgrens aan het Neder landsche tuinbouwproduct is nog even be langrijk als vroeger en is zelfs voor som moge artikelen nog toegenomen. Het ge ringe bedrag, dat echter voor den tuinbouw op de clearing met Duitschland beschik baar is, is een der hoofdzaken van den meer dan kritieken toestand, waarin onze tuinbouw verkeert. Gelegenheid om in andere landen compensatie te vinden is er niet. Uitvoerig schetste spr. de invoer-belem- meringen in andere landen en de toenemen de tarieven in Duitschland, waarin het in Mei 1933 afgesloten handelsverdrag weinig verbetering bracht. Door de betalingsmoei lijkheden hielden de directe betalingen van den tuinbouw practisch geheel op. Het clea- ringveidrag van einde 1934 bracht voor den tuinbouwexport geen verbetering. En ondanks de groote vraag bleef de uitvoer gering. Steeds nijpender werd de noodtoe stand van den tuinbouw. De vraag is thans, wat er gedaan kan worden. Het was niet noodig, zelfs onder het huidige systeem der clearing, den tuinbouw export en daarmede den tuinbouw te laten doodbloeden. Spr. wilde geen critiek oefenen, omdat de tuinbouw slechts gebaat is met opbouwend werk. De toestand, zooals die voor den tuinbouwexport naar Duitschland op het einde van 1933 en in het begin van 1934 geworden was, is een niet te aanvaar den grondslag voor het aandeel, dat aan dezen tak van export op de clearing dient te worden toegewezen. Heel het Nederland sche volk verkeert in nood en de tuinbouw alleen kan daarop geen uitzondering vor men. Maar hij kan slechts zijn deel dragen en niet meer dan dat. Ieder dient zijn deel te dragen. Spr. concludeerde, dat de clearing op tal van punten verkeerd gewerkt heeft. In het aan het einde van dit jaar afloopende clea- ring-verdrag zou met het oog op de in standhouding van den tuinbouwexport een ruimer plaats voor dezen export noodzake lijk zijn. De werkloosheid in den tuinbouw heeft ongekende afmetingen aangenomen. De middenstand ondervindt den terugslag van den nood, waarin de tuinbouw ver keert De handel in tuinbouw-producten dreigt geheel te ontwrichten. Ons oog is en blijft naast God nu op de regeering gevestigd, zei spr. Wij kunnen niet meer verder. Wij hebben onzen plicht gedaan en zullen onzen plicht blijven ver vullen, in de hoop en het vertrouwen dat de regeering onze stem zal hooren en den tuinbouwexport de plaats zal geven, die hem toekomt, zoodat de tuinbouw zijn be staansmogelijkheid weer zal kunnen terug vinden. DE VIERBOND. De Vierbond vergaderde Zaterdag in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de veilingen te Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Warmenhuizen, Obdam en de KoophandeL Daar de vergadering was belegd op ver zoek van de L.G.C., fungeerde de heer S. de Boer als voorzitter. Deze memoreerde speciaal het overlijden van den heer P. Slot, voorzitter van de vei ling te Warenhuizen, die op veel plaatsen gemist zal worden, doch ook in de vergade ringen van „De Vierbond". Het was den voorzitter een behoefte een woord van dank uit te spreken voor hetgeen deze voor „De Vierbond" en den tuinbouw in het algemeen heeft gedaan. De voorzitter stelde daarna aan de orde: le. Het verplicht sproeien van alle vroeg aardappelen, die vatbaar zijn voor de ge- wone aardappelziekte en ressorteeren onder de N.G.F.C. Bij aanneming van dit voorstel is het de bedoeling dit voorstel verder te brengen bij ons Prov. bestuur, opdat het in N.H. algemeen wordt uitgevoerd. De voorzitter merkte op, dat de laatste ja ren duidelijk is gebleken, dat de niet ge sproeide vroege aardappelen zeer vatbaar zijn voor de aardappelziekte. Dit jaar is de ziekte zoo heftig opgetreden, dat 't sproeien zelfs niet de ziekte kon voorkomen, hoewel de gesproeide aardappelen over 't algemeen toch 14 dagen later ziek werden dan de met- gesproeide. Doordat het enkele jaren met de ziekte goed is gegaan, is het sproeien zeer verslapt. In het belang van tuinbouw en handel dient het thans verplicht te worden gesteld. Na eenige bespreking, waarbij vooral de moeilijkheid van de controle onder de oogen werd gezien, werd besloten dit voorstel op de agenda van de Provinciale Veilingsorga nisatie te brengen. 2e. Het verplicht veilen van alle goedge keurde pootaardappelen; bij aanneming van dit voorstel is het ook de bedoeling dit ver volgens bij het Prov. bestuur in te dienen. De voorzitter lichtte het voorstel toe. Se- rieuse pogingen tot veilen zijn Z.L nog niet gedaan. Hoewel we reeds staan aan den voor avond van het vijftigjarig bestaan van het veilingwezen, zijn er toch altijd nog men- schen, die meenen, dat sommige producten niet geveild kunen worden. Zoo ook met de pootaardappelen. De L.G.C. heeft besloten alle goedgekeur de pootaardappelen te veilen, doch kan dit alleen niet uitvoeren. Daarvoor is noodig, dat het ook in de Prov. Organisatie wordt aangenomen. Uitgezonderd den heer Dekker, die meen de, dat het Waarland er niet voor is, ver klaarden allen zich in principe voor veilen. Om het verplicht veilen een volgend jaar 19) „Wat is er voor bevreemdends in het feit, dat Donald Kirke een zeldzamen plaatse lijken postzegel heeft? Het is immers een Chineesche en hij specialiseert zich immers in Chineesche zegels?" „Ja, maar je begrijpt het niet goed. Uit gezonderd de verzamelaars, die zich toeleg gen op het bijeen brengen van zegels der Vereenigde Staten, zijn er weinig verzame laars, die zich speciaal op plaatselijke zegels toeleggen. De meesten zijn alleen gesteld op zegels, die uitgegeven worden en in ge bruik zijn geweest in een geheel land, in 'n rijksgebied. Kirke is net als de rest. Hij ver zamelde altijd nationaal erkende en in ge bruik zijnde postzegels van China in het bijzonder. Ik ben een van die gekken, die zich voor de meer ongewone zegels interes seeren ik verzamel plaatselijke zegels uit alle mogelijke landen, zegels van steden of provincies. Hoe kwam Donald er dus toe, dezen zuiver plaatselijken zegel in zijn be zit te hebben? Een zegel van Foochow!" „Wat ik graag weten wou, hoeveel is die Foochow-zegel wel waard?" vroeg Ellery als terloops. „Waard?" herhaalde Macgowan voor zich heen, „die Foochow-zegel heeft me niet minder dan tien duizend gekost!"" „Wat? Tien duizend dollar?" „Ja, dat is de prijs, door Varjan gevraagd en waaraan hü stokstüf bleef vasthouden. Ik heb hem feen cheque voor dat bedrag uit geschreven. Hy is het geld waard, al moet ik erkennen, dat het een hooge prüs is". „Dan ben je in elk geval afgezet", mom pelde ElleryZoowe zün er!" Ze stegen uit en toen ze hun jas ophin gen in de vestibule der apartementen van de familie Kirke, hoorden ze Donald stem uit den salon. „Jo ik heb je iets te vertellen je iets te vragen „Ja dat is?" vroeg Jo zachtjes. „Ik wou je zoo graag zeggen", zei Kirke snel en gejaagd sprekend, „dat ik je boek prachtigschitterend vind, Jo. Stoor je niet aan Felix. Hü is een nurksche kerel en erg verbitterd door het leven; en als hij te veel gedronken heeft, dan is hü heuscli niet verantwoordelük voor wat hy zegt. Ik heb je manuscript niet aangenomen, omdat het... omdat... alleen omdat jü het ge schreven hebt „Wel bedankt", zei Jo heel zachtjes. „Ik bedoelhet was niet om de laat ik zeggen gewone redenen in zoo'n ge valIk wilde je boek graag hebben „En hü niet, meneer Kirke?" Blükbaar was er iets gebeurd, want het volgend oogenblik ging hü met gesmoorde stem voort: „Trek je niets aan van wat Fe lix zei. Ook al verkcopen we er geen dui zend exemplaren van, dan blijft het nog een schitterend mooi boek, Jo! Als „Als er zelfs geen duizend van verkocht worden, Donald Kirke", zei ze met beheer- sching, „dan ga ik naar China terug als een vrouw, die wyzer en treuriger gewor den is. Ik stel me een verkoop van hon derdduizend voor!Maar wat wilde u daareven zeggen?" Macgowan scheen niet op zün gemak en Ellery haalde zün schouders op. Ze sche nen beiden onhoorbaar verder te willen gaan, maar ze hielden zich tegelükertüd doodstil, want Kirke zei schor en trillend van opwinding: „Ik ben van je gaan hou den! Ik had nooit gedacht aan die moge- lykheid. Ik had nooit kunnen denken, dat ooit een vrouw mün hoofd op hol zou kun nen maken „Zelfs... Irene Llewes niet?" vroeg ze koeltjes, maar met trilende stem. Er volgde een oogenblik stilte en Ellery en Macgowan keken elkaar aan, kuchten dan luid en gingen de salon binnen. Kirke stond daar met gebogen schouders. Jo Temple zat in een gedwongen houding voor zich uit te küken. Ze keken beiden verwonderd op en Kirke zei vlug: „Hm! Zoojullie daar? Ik wist niet, dat jullie er waren. Zün jullie samen gekomen? Ga zitten, Queen toe ga zitten". Ellery ging zitten en zette zün lorgnet met rechterlüke deftigheid vaster op zün neus. „Ik heb je een vrü ernstige vraag te stellen, Kirke! Jo stond meteen op. „Jullie zullen zekei liever alleen praten. Neem me dan niet kwalük, dat ik „Ik geloof, dat u beter doet met te blij ven, miss Temple", zei Ellery ernstig. Ze ging zonder een woord te zeggen weer zit ten. „Wat voor een vraag?" vroeg Kirke, zün lippen bevochtigend. „Wel", zei Ellery duidehjk en helder, „deze: Heb je een handelaar, Varjan ge naamd, opdracht gegeven om aan je vriend Glenn Macgowan een zeldzaam waardevol- len postzegel van Foochow te verkoopen? „De stoere jongeman liet zich in een stoel neervalen en kreunde: „Wat ben ik toch een zot geweest!" „Dat antwoord geeft niet veel ophelde ring, merkte Ellery droogweg op. „Met je zaken wil ik me niet bemoeien, Kirke. Maar die Foochow-zegel is toevallig een mis druk achterstevoren zie je weer diezelfde aanhoudende onbegrypelüke aan duiding. En dat zün mün zaken!" Ellery was er vast van overtuigd, dat hü in Donald's oogen een onbeschrüflüken angst las. Was die misschien slechts voor gewend? „Maar ik heb geen..." begon Kirke en niela dan weer op. „Zie je zei Ellery langzaam, „je zult van twee dingen een verklaring moeten geven ouwe jongen. Ten eerste, waarom je dien Foochow-zegel op dit oogenblik en nog wel zoo heimelük verkocht en ten lani<et iT88 StiI in den salon' toen Hubbell er langs kwam en een snellen, nieuwsgierigen blik ,n het voorbüloopen naar binnen w*rD „Ik veronderstel dat iu w,erP den d.« v~' en wanhopig. „Het gaal mrt «omber goed, als je wel zoudt op^uTo^ woning hier en uit onze levenswüze. D*' is ook voor jou van beteekenis, Jo. Ik had het je misschien moeten vertellen zit geldelük op het oogenblik wel heel in de knoei". Miss Temple zei geen woord. „Oh!" zei Ellery en vervolgde dan meer opgewekt en vriendelük: „Och, in den te* genwoordigen tüd is dat nu juist niet zulk een ongewoon verschünsel, Kirke. staa de Mandarin Press soms op springen?" „Het staat er slecht voor. Credieten wor* den opgezegd, boekhandelaars trekken zich bü hoopjes als klanten en afnemers rugantwoordde Donald hoofdact" dend. „We hebben ontzettende uitstaan. Ik verschaf nu al geruime» kasgeld aan de zaak, in de hoop den drüvende te houden. Berne is natuurlijk taal op. Zoodoende ben ik genoodzaakt g worden enkele exemplaren van mün ,ve,e zameling ten gelde te maken. En dat reden, dat ik er toe kwam, om dien Macgowan keerde zich om en zei op sta® harden toon: „Dat begrüp ik allemaal n duidelük, Donald, maar wat ik niet is, waarom je hem op die slinksche man verkocht hebt, zoodat je me in de c'len 'g positie hebt gebracht van schünb®3^ Waarom ben je in vredesnaam niet( reg recht naar me toegekomen. Donald? „Voor de zooveelste maal?" vroeg "j-, lakoniek. Macgowan beet zich op de pen. „Het was heelemaal niet noo 8 om dat zeggen, Donald. Ik wilde heele niet (Wordt ver volgd'-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10