De Eerste Kamer complimenteert. De radiorede van H. M. de Koningin en het jonge paar. Feest in Indië. Rondom de verioving. Feestelijkheden in Noord-Holland. nen om het jonge paar een bloemenhulde te brengen. Tijdens het défilé verbleven de be stuursleden van het N.J.V. op het balkon van het paleis. Zoowel de koningin als de prinses onder hielden zich eenige oogenblikken met den voorzitter der afdeeling den Haag van het N.J.V., mr. Bautz. Het muziekcorps van de huzaren stelde zich op het voorplein op en* bracht van tijd tot tijd vaderlandsche liederen ten gehoore, terwijl de feestgangers juichend en jubelend, in dichte rijen van acht en tien, voorbi trokken. Hartelijk wuifden de beide verloofden, die er zeer opgewekt uitzagen, den Hage naars toe. Ook H.M. de koningin wuifde hartelijk. Om goed half tien, dus bijna reeds een uur lang, had het voorbijtrekken van den stoet geduurd, en nog steeds was het einde niet in zicht Zoover men zien kon, het was overal zwart van de menschen. De bedoeling was, dat achter het bestuur de verschillende vereenigingen, die aan dit défilé deelnamen, zouden aansluiten. De enorme belangstelling langs den weg, dien de stoet volgde (Nassauplein-Javastraat- Zeestraat-Noordeinde) was oorzaak, dat dit plan spaak liep. Want de duizenden, die langs den weg stonden geschaard, sloten vóór de vereenigingen bij den stoet aan zoodat eerst ruim een uur, nadat de eersten langs het paleis waren getrokken, de ver eenigingen aan de beurt kwamen. De politie bleek in dit geval niet bij machte het gewel dige enthousiasme te stuiten. De muziekkorspen, die bij sommige ver eenigingen, zooals het N.J.V. en de padvin ders, waren ingedeeld, stelden zich naast het muziekkorps van de huzaren op en maakten beurteling muziek. Het publiek bleef voortdurend juichen en zingen en vormde ook spreekkoren door het spellen van de namen: Juliana en Benno. Om elf uur het défilé afgebroken, Omstreeks elf uur heeft de politie aan deze spontane betooging een einde gemaakt Ter hoogte van de Oranjestraat vormde zi een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht was, werd ont bonden. Het muziekkorps der huzaren speelde het Wilhelmus. Allen zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de koningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weerklonk luide: Leve de prinses, leve de koningin en in spreekkoor: Benno. Hierna trokken de vorstelijke personen zich terug. Ook prins Bernhard heeft op het paleis zijn intrek genomen. Voorafgegaan door de verschillende mu ziekkorpsen, verspreidde de menigte zich. Zeer velen trokken dansende en zingende naar de binnenstad, waar de café's en res taurants goede zaken maakten. Slechts met moeite kon men op de terras sen op het buitenhof een plaatsje krijgen. Den Haag vierde tot zeer laat de verlo ving van onze kroonprinses. Amateur-muzikanten, van wie zich velen in een kleurrijk en ongebruikelijk kleed hadden gestoken, musiceerden er lustig op los. Nog geruimen tijd bood de anders zoo rustige hofstad een ongewonen aanblik. In de zitting van de Eerste Kamer heeft de voorzitter de volgende rede gehouden: Met levendige en hartelijke belangstel ling heeft de Eerste Kamer van de Staten- Generaal de heuglijke tijding vernomen, dat de kroonprinses ten huwelijk gaat. Harer koninklijke hoogheid bidden wij toe, dat eerlang een groot en langdurig ge luk in haar paleis zich moge ontspinnen. Een zegen, waaraan zü, die de drukkende zorgen van zoo verheven stelling draagt, dubbele behoefte heeft Zij de hooge echtverbintenis, welke geslo ten staat te worden een bron van vreugde voor onze gebiedster, Hare Majesteit de Ko ningin, beziele, sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid in den kamp om het behoud en de bevestiging van onze kostelijke natio nale instellingen en goederen, en strekke zij aldus mede tot heil van Harer Majesteits on derdanen en van het ons zoo innig dierbaar vaderland. Gode moge het gehengen. Rede van dr. Colijn. De voorzitter van den raad van ministers, de heer Colijn, hied daarop de volgende rede: „Ook het kabinet wenscht deze gelegen heid te benutten om zijnerzijds in het open baar uitdrukking te geven aan zijn vreugde over het voorgenomen huwelijk van H.K.H. prinses Juliana. Van ganscher harte sluit het zich aan bij de warme gelukwenschen, tot onze troon opvolgster gericht, en niet minder stemt het in met de bede, dat God deze verbintenis met rijken zegen moge bekronen. Dat de aloude band tusschen Nederland en Oranje, waarin de eenheid van ons volk telkens weer tot uiting komt, tot in verre toekomst moge worden bestendigd" Achter de regeeringstafel stonden met mi nister Colyn de ministers Slingenberg, Slo- w®iJBrUme' Geilssen' van Schalk, Oud, de Wilde en van Lidth de Jeude De kamerleden hebben beide redevoerin gen staande aangehoord. Precies om half één is de koningin, de prinses en prins Bernhard per auto van het paleis Noordeinde vertrokken naar de P.T. T.-studio in het hoofdgebouw van de poste rijen aan de Kortenaerkade. Er was veel belangstelling voor het paleis. Vele rijen dik stond het publiek te wachten om het vertrek van de vorstelijke personen gade te slaan. Gereden werd via het Noordeinde, Hoo- gewal, Piet Heinplein, naar de Kortenaerka de. Langs den geheelen weg stonden vele menschen, die de koningin, den prins en de prinses hartelijk toejuichten. De ingang van het gebouw van het hoofd bestuur der P.T.T. aan de Kortenaerkade was met groen versierd. Er was een balda kijn gemaakt, waaronder de vorstelijke per sonen ontvangen werden door minister de Wilde, den directeur-generaal der P.T.T., ir Damme, den algemeen-secretaris van het staatsbedrijf, mr. van Royen, en den hoofd ingenieur-directeur ir. Boetje, alsmede door den adjudant van H.M., kapitein Phaff. De plechtigheid werd ingeleid door het spelen en zingen van het Wilhelmus, waarna de koningin met heldere en over' tuigde stem de volgende rede uitsprak: Rede H.M. de koningin Ingezetenen van alle deelen des rijks. De bladen hebben u gisteren de blijde tijding gedaan van de verloving mijner dochter met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. In groote en beslissende oogenblikken in mijn leven en in dat der mijnen gevoel ik mij meer dan ooit met u nauw verbonden dank zij uw innig medeleven met ons in lief en leed. Het is voor mij daarom eene diep gevoel de behoefte in dit gelukkig oogenblik. waarop ik, vergezeld van het van blijd schap stralend verloofd paar voor den zen der sta, enkele woorden tot u te richten, opdat gij in ruime mate zoudt kunnen dee' len in onze vreugde. Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik ben, dat deze verloving eene is, die uitslui tend berust op beiderzijdsche genegenheid, de beste waarborg voor eene gelukkige toekomst. Het is mij eene voldoening, hieraan te kunnen toevoegen, dat ik de keus mijner dochter van harte toejuich en eene alleszins verstandige acht, gezien de goede eigen schappen, die mijne aanstaande schoonzoon bezit. Ofschoon hij onlangs eerst den leeftijd van 25 jaar bereikte, heeft hij blijk gege ven, een degelijk en hard werker te zijn Aanstonds na voltooiing van zijn studie in de rechten in zijn vaderland, heeft hij werk gezocht en gevonden op economisch gebied Een jaar geleden werd hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, den daar aangevangen arbeid en studie te Am sterdam voort te zetten. Zijn verloven ge bruikte hij voor buitenlandsche reizen tot verdere ontwikkeling en bezocht o.a. Ne derland en Marokko. Waar het slechts mijne bedoeling is, het verloofde paar bij u in te leiden, wensch ik dit thans aan het woord te laten komen. Ik besluit met den uit het hart opwellen den wensch, dat Juliana en Bernhard door het smaken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, an deren gelukkig te maken en tot 'n zegen te zijn en veel, zeer veel voor ons volk in al zijne geledingen te kunnen doen. Daartoe sterke hen God. Ik heb gezegd. H. M. gaf vervolgens het woord aan haar dochter, prinses Juliana, die als volgt sprak: Rede prinses Juliana. Hoe kan ik U beschrijven, wat een blij moment het voor mij is, U mijn verloofde te kunnen voorstellen. Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkander in den loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leeren kennen. Het eerst ont moetten wy elkaar in de wintersport, daar na herhaalde malen hier in het land, ten slotte onlangs in de bergen. Geleidelijk aan zijn wij het samen „eens" geworden en wel zeer eens. Nu wij vanuit deze stilte plotseling geko men zijn in de feestvreugde te onzer eere gisteren nog geheel onopgemerkt rijdende naar mijn ouderlijk huis nu maken wjj uren mee, die onder de mooiste van ons gemeenschappelijk leven gerekend zullen blijven. Wij staan verrast en overweldigd door wat ons hier nu opwachtte en ik dank U bij dezen hartelijk voor dit alles en te vens voor mijn deel van de tallooze schrif telijke en telegrafische gelukwenschen en het paradijs van bloemen, die wij hier ge vonden hebben, en wat sindsdien nog steeds aangegroeid is. Mijn verloofde wil zich eerst nog eenigen tijd rustig wijden aan de studie van ons land en zijn overzeesche gewesten en die, geleid door zijn persoonlijken aanleg, spe ciaal van de economische zijde aanvatten. Wij zijn zoo gelukkig en ontvangen zoo veel blijken van hartelijk medeleven, dat onze grootste wensch is, zooveel mogelijk geluk te verspreiden waar wij de mogelijk heid zullen vinden, dit te doen. Thans zal mijn verloofde eenige woorden tot U spreken. Rede prins van Lippe-Biesterfeld. Met duidelijke stem en reeds in behoorlijk Nederlandsch sprak prins Bernhard de vol gende woorden: In de eerste plaats een woord van innigen dank voor de hartelijke ontvangst, welke mij in Nederland ten deel is gevallen. Ik begrijp natuurlijk volkomen, dat die hartelijkheid in de allereerste plaats de prinses geldt en niet mij, die voor U een onbekende ben. Maar toch heb ook ik reeds zoovele hartelijke ge lukwenschen ontvangen, dat ik niet kan na laten, er hier mijn diepgevoelden dank voor uit te spreken. Maar ik wil trachten, mij zoo spoedig mo gelijk met mijn toekomstig vaderland ver trouwd te maken. En ik hoop, dat men mij rustig den tijd zal willen laten, om mij hier in allerlei belangen in te werken. Ik hoop, dat wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen. Ik ben heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn, mijne aanstaande vrouw tot een werkelijken steun in het leven te zijn. In mijne betrekkingen met het Nederland- sche volk neem ik mij voor, mij te laten leiden door het voorbeeld van de zoo bij zondere verhouding, welke van ouds bestaat tusschen Nederland en het Huis van Oranje. Terug. Om kwart over één kondigde een luid gejuich van het personeel der P.T.T., dat in de hall was opgesteld, de terugkomst van de vorstelijke familie aan. Men jubelde en het lang zal zij leven, weerklonk. De ko ningin had een bouquet met prachtige or chideeën en werd uitgeleide gedaan door minister en ir. Damme. De prinses droeg een bouquet van rose anjers. Prins Benno had thans een regen jas over den arm en droeg een grijs colbert- costuum met een witten anjer in zijn knoopsgat. De belangstellenden, die vele rijen dik langs den weg geschaard stonden, juichten de vorstelijke personen hartelijk en langdurig toe. Via het Noordeinde werd naar het paleis gereden. Bij het paleis was het wederom zwart van de menschen. De vorstelijke familie begaf zich direct naar binnen. Spoedig daarna verspreidde zich het publiek. De feestelijkheden ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. prinses Juliana en prins von Lippe-Biesterfeld zijn gisteravond begonnen met een tap toe, gehouden door de marine-kapel, welke taptoe aanving bij de woning van den commandant der zeemacht, waar verschillende officieren aanwezig wa ren, alsmede hoofdambtenaren van het departement der marine. Velen waren met hun dames. De commandant der zeemacht hield een korte, kernachtige toespraak, waarbij hij zich ook tot de aanwezige manschappen richtte en waarin hij de groote verheugenis uitsprak over de voor het huis van Oranje en het Nederlandsche volk, waarmede het zoo innig is verbonden, zoo beteekenisvolle gebeurtenis. De muziek speelde hierop het Wilhelmus, gevolgd door het Duitsche volkslied, waarop de vlootvoogd een „Leve de koningin" aan hief, gevolgd door een driewerf „hoezee" van alle aanwezigen. Terwijl de marinekapel, geflankeerd door fakkeldragers en vergezeld van een enthou siaste menigte getooid met oranje en de na tionale kleuren, door de stad trok, hoorden de gouverneur-generaal en zijn familie, in ge zelschap van den vice-voorzitter en leden van den raad van Ned.-Indië en den alge meen-secretaris, ten paleize aan het Ko ningsplein, de muziek aan van de regiments kapel, welke in een ander deel van de stad een taptoe hield. Ook voor deze taptoe bestond een geest driftige belangstelling van de zijde van het publiek. Even nadat de militaire muziek was afgemarcheerd trok de marinekapel, om stuwd door een geestdriftige, zingende me nigte, den tuin van 't paleis binnen, welke spoedig volstroomde met een menigte met vlaggetjes zwaaiende burgers, terwijl zich voor het hek nog een duizendkoppige me nigte verdrong, die in den tuin geen plaats meer vond. Golven van enthousiasme ste gen op uit de verzamelde burgerij, culminee- rend in geestdriftige uitroepen en gejuich, toen de gouverneur-generaal, nadat het Wil helmus en het Duitsche volkslied waren ge speeld, uitriep: „Leze onze prinses". Het publiek, samengesteld uit perso nen van alle standen, leeftijden en landaarden, reageerde hierop met lang durige ovaties, uitroepend: „Leve de koningin", „Leve de gouverneur-gene raal", en tenslotte, doelend op het a s. vertrek van Jhr. de Jonge: „Een goede reis naar het oude land". Deze ovaties eindigden eerst toencde marinekapel af marcheerde naar de sociëteit Harmonie, waar tooneelen van de uitbundigste geestdrift te zien waren. In de groote hotels en restaurants, waar, zooals reeds gemeld, speciale programma s werden uitgevoerd, werden de feestelijkhe den voortgezet. Gelukstelegrammen. De gouverneur-generaal zond heden de volgende telegrammen, in verband met de verloving van H.K.H. prinses Juliana: Ten eerste een telegram aan H.M. de ko ningin van den volgenden inhoud: Heugelijke tijding verloving H.K.H. prinses Juliana met prins Bernhard Leo- pold von Lippe-Biesterfeld wordt alom in Ned.-Indië met groote vreugde be groet. Mede namens ingezetenen dezer gewesten bied ik uwer majesteit eerbie dig gelukwenschen aan, daarbij namens geheel Indië hoop uitsprekend, dat deze gebeurtenis zoowel voor verloofden als land en volk, gelukkige toekomst moge verzekeren. De Jonge. Ten tweede een telegram aan H.K.H. prinses Juliana van den volgenden inhoud: Geheel Ned-Indië begroet met groote vreugde tijding verloving uwe K.H. Mede namens ingezetenen dezer gewes ten bied ik uwe K.H. en prins Bernhard eerbiedige gelukwenschen aan. Indië hoopt dat gij beiden zoowel als land en volk door deze gebeurtenis gelukkige toekomst moogt tegemoetgaan. De Jonge. Het officieele telegram van Colijn. De gouverneur-generaal ontving heden nacht het volgende telegram uit Den Haag, gedateerd 8 Sept.: „Koningin deelde mij heden verloving mee prinses Juliana met prins Bernhard Leopold von Lippe-Biester feld. Colyn". Dit telegram is hedenochtend doorgeseind aan den vice-president van den raad van Ned.-Indië, den voorzitter van den Volks raad, de hoofden der departementen en alle residenten. Bekendmaking in den Volksraad. Bij den aanvang van de zitting van den Volksraad sprak de directeur van het de partement van justitie, mr. Enthoven, de volgende woorden: De regeering heeft mij opgedragen, aan den Volksraad het volgende mede te deelen: De minister van koloniën sein de gisteren, 8 September, dat H.K.H. prinses Juliana zich verloofd heeft met prins Bernhard Leopold von Lippe- Biesterfeld. De gevoelens van de regee ring bij de ontvangst van deze heuglij ke tijding behoef ik u niet te beschrij ven. De regeering weet, dat geheel Ned.-Indië deze gevoelens deelt. De voorzitter van den Volksraad ant woordde hierop: „Het zij mij vergund, de re geering dank te zeggen voor de mededee- ling van het heuglijk bericht van de verlo ving van onze geliefde prinses <et prins Bernhard. Ik ben er van overtuigd, dat de Volksraad met groote vreugde daarvan heeft kennis genomen. Ook tot in de verste uithoeken zal Indië met het geheele rijk deelen in deze vreugde en in den wensch, de vurige bede, dat een recht gelukkig hu welijk van hare koninklijke hoogheid het I Naar de Residentie der I leven der beide vorstinnen moge verrijken. I vorsten. 'Ppische Ik stel voor, dat de Volksraad zich met het In verband met de verloving v volgende telegram tot H.KJI. wendt: H. prinses Juliana, zal de bela 3n Koninklijke hoogheid, namens den van vele Nederlanders voor Detirmu^8 Volksraad van Ned.-Indië kwijt ik mij Residentie der Lippische vorsten e \de van de taak, uwe K.H. eerbiedig geluk I Teutoburgerwoud in herfsttooi 'on - te wenschen met haar hoogstderzelver leid zeer groot zijn. Retwjj, verloving. Het college veroorlooft zich, I De Nederlandsche Reisvereenigins v de hoop uit te spreken, dat de verbinte- I daarom besloten, een speciale 5-da 1 nis van uwe hoogheid met prins Bern- I autoreis, aanvangende op 28 SentaSSLbe hard, onder Godes beschering, moge naar Detmold en het land van den6™ strekken tot verhooging van haar le- I komstigen prins-gemaal uit te sehri vensgeluk en tot heil van vaderland en Gelukwenschen van mi. volk- I koningin. T aan de Op beide toespraken volgde een zeer har- I Rijkskanselier Hitier heeft H.M d telyk applaus. ningin Wilhelmina ter gelegenheid van j De voorzitter van den Volksraad seinde verloving van H.K.H. prinses Juliana namens het college aan H.M. de koningin: prins Bernhard Leopold zur Lippe tel Met groote vreugde heeft de Volks- I 'isch zijn gelukwenschen doen toekom6^3" raad van Ned.-Indië kennis genomen en' 1 Engelsche persstemmen, het vertegenwoordigend lichaam van I ™A^e °chtcndbladen publiceeren op in het Ned.-Indië veroorloof ik my uwe majes- °°g, va Pn v'1,7e berichten aangaande de teit eerbiedig geluk te wenschen met ^e.r °Vm® prinsues Juliana, Waarbij ook deze zoo heuglijke gebeurtenis, den Van rt verl°°fde paar wor- wensch uitsprekend, dat het huwelijk van de prinses, waarvan haar verloving een blijde voorbode is, door den zegen van den Allerhoogsten het voortbestaan moge verzekeren van de innige verhou ding tusschen vorstenhuis en volk in alle deelen van het rijk. Stroom van telegrammen. Uit alle plaatsen in Ned.-Indië stroomen thans telegrammen binnen, waaruit blijkt, dat het bericht van de verloving van H.K. uai xici ucxiuii van uc vciiuvmg van xt.xv. r*«wiaau tuc ie wenschen H. prinses Juliana met de grootste vreugde Jat hij zich kon herinneren, door wien r>rir' I1tl. nc Tnliona hU_llKIU1" den afgedrukt. De „Daily Express" publiceert op de eer ste pagina een telefonisch interview m t prins Bernhard, die in antwoord op vraag, wanneer het huwelijk zal Word°* voltrokken mededeelde: „Met kerstmis „f 1 waarschijnlijk later. 1 Wij hebben nog geen bijzonderheden om trent de huwelijksreis vastgesteld. Wij heh! ben elkander voor het eerst te Garmisoh Partenkirchen ontmoet". ™«cn De prins voegde hieraan toe te wenschen >t hii Irrirt hnrinnornn J is begroet, hetwelk zich uit in een ware ex plosie van geestdrift Allerwege worden hul- digings- en feest-comité's gevormd, terwijl op vele plaatsen de resident en andere autoriteiten een toespraak tot de bevolking richtten. Reeds gisteravond waren de eerste fees telijkheden in verschillende sociëteiten ge ïmproviseerd, waarbij het Wilhelmus door allen uit volle borst werd meegezongen Ook de taptoes en de fakkeloptochten droegen bij tot verhooging van de feest vreugde. Nadat gedurende de eerste lesuren op de scholen de leerlingen de beteekenis van de verloving van de prinses was uiteengezet, werden alle scholen voor de rest van den dag gesloten, om de jeugd in de gelegenheid te stellen, de verloving van de prinses fees telijk te vieren. Alle scholieren waren op uitbundige wijze met oranje getooid. Om elf uur sloten alle handelskantoren Ook verschillende departementen, o.a. het departement van onderwijs en eeredienst, sloten vroeg. De radiorede van H.M. de koningin zal door de N.I.R.O.M. om 18.55 over alle zen ders worden gerelayeerd. Op de vloot werd de verloving officieel bekend gemaakt door op de verschillende schepen de bemanning voor den boeg bijeen te roepen, waar zij door de verschillende commandant werden toegesproken. Van het deel van het eskader, dat momen teel oefeningen houdt in de Java-zee. dat voor anker lag, Voeren de verschillende schepen de vlag in top De verloving aan ex-keizer Wilhelm meegedeeld. De commissaris der koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, heeft gistermiddag officieel namens H. M. de koningin op „Huize Doorn" de mededeeling der verlo ving van H. K. H. prinses Juliana over gebracht. De vlaggen werden daarop onmiddellijk op het kasteel en op de andere gebouwen geheschen. Gisteravnod heeft een plechtige wy- dingsdienst in het kerkgebouw plaats ge had, waarin de predikanten van de beide kerkgenootschappen te Doorn zouden voorgaan en waarbij de keizer vertegen woordigd werd door den dienstdoenden adjudant graaf von Moltke. Ex-keizer Wilhelm heeft zich met groote ingenomenheid uitgelaten over de verlo ving, welke hem zeer verheugde Koning Edward bij het a.s. huwe lijk vertegenwoordigd door zyn broer? De Engelsche bladen maken uitvoerig melding van de verloving van prinses Juliana. Zy wijzen daarbij op haar belang stelling voor Engeland en het Engelsche leven en op haar groote liefde voor de sport. In hofkringen te Londen is men van meening, dat een lid der koninklijke fami he de huwelijksplechtigheid zal bijwonen. Oproep van de K.N.A.C. In verband met de verloving van H. K. H. prinses Juliana verzoekt de KNAC alle automobilisten hun (haar) auto's met oranjestukken te sieren ten einde uiting te geven aan hun (haar) medeleven met deze zoo heugelijke gebeurtenis ses Juliana en hij aan elkander werden voorgesteld. Het was op de gewone manier in een gezelschap. Zij dansten toen samen Drie weken geleden, aldus de prins, beslo ten wij ons met elkander te verloven, maar ik heb nog geen verlovingsring verzorgd" Volgens de „News Chronicle" zal het hu welijk niet van invloed zyn op den Euro! peeschen toestand, zeker niet op het oogen blik „Het Nederlandsche volk is onafham kelijk". Juliana heeft volgens het blad het voordeel van een betrekkelijke veiligheid Te Den Helder De mare van ae verloving van prinses Ju'. liana en prins Bernhard is door den Helder de oude marine- en oranjeveste me; zeer veel enthousiasme ontvangen. Direct na het bekend worden der heugelijke tijding werden zoowel van de openbare gebouw» als van tal van particuliere woningen de vlaggen uitgestoken, in verscheidene straten zelfs huis aan huis. In den loop van den mid dag verdrongen zich de menschen by het uitreiken van bulletins, welke de laatste bij zonderheden van prins Bernhard vermeld den. Des avonds werd door een viertal nu- ziekcorspen, w.o. de koninklijke marineka pel, een rondgang door de stad gemaakt, waaraan o.m. werd deelgenomen door de Oranje-garde. Voor het raadhuis werd de stoet ontvangen door den burgemeester van den Helder, den heer G. Ritmeester. Eén geweldige menschenmassa was hiér bijeen. Het hoogtepunt van dezen feestrtyken dag werd gevormd door een feestavond in het Casino onder leiding van den burge meester, door de beide Oranje-vereenigin- gen georganiseerd. De zaal was tot da laat ste plaats bezet. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. behalve den burgemeester op: de wethouders de Boer en Smits, kolonel K. van Aller, als vertegenwoordiger van den commandant der marine, den garnizoenscom mandant, Benz van den Berg, hoofden van takken van dienst, gemeenteraadsleden, den directeur van de rijkswerf, ir. P. Visman. Er heerschte een buitengewoon opgewekte stemming onder de aanwezigen, welke zich uitte door het meezingen van tal van vader landsche liederen. De burgemeester hield een toespraak, welke hij besloot met het uitbrengen van een driewerf hoezee op het koninklijk huis. Staande zong men hét Wil helmus. Officieele viering door de marine. Dinsdagmiddag maakte het corps adel borsten, dat het vaandel met zich voerde, voorafgegaan door de stafmuziek, een rond gang door den Helder. Woensdag zal door de marine officieel de koninklijke verloving gevierd worden. Om negen uur zal er een bijeenkomst op bet commandementsgebouw plaats vinden, waar de commandanten van onderscheidene marineschepen en instellingen gelegenheid zullen hebben om den commandat der ma- rie hun gelukwenschen aan te bieden. Om tien uur zal er een groote parade worden gehouden op de schepen, waarna de dagorde van den minister van defensie zal worden voorgelezen. Om twaalf uur worden 33 schoten afgege ven door de saluut-batterij, welke opgesteld staat voor de marine-kazerne aan de buiten haven. Des middags is er Zondagsdienst, den ge heelen dag zal er van top gevlagd worden. Te V eisen. In de gisteravond gehouden vergadering F van den gemeenteraad van Velsen zeide de week lan* oranje dragen, voorzitter, dat de leden zeker met groote afdeeIingsbesturen heeft het vreugde kennis genomen hadden van de i°i° fsluur van »De Princevlag" aan verloving van onze kroonprinses en dat het 3 G e» 'n den 'ande verzocht, zich tot dem een genoegen was uiting te mogen ge en met 15 September a.s., den dag van de ven aan de vreugde en de dankbaarheid over opening der Staten-Generaal, te tooien met heugelijk feit, heugelijk voor 't vorsten* e veieenigingsinsigne in de nationale paar 2e^> maar ook voor ons volk. Op zijn euren. als persoonlijke uiting van vreug- voorstel werd besloten, een telegram van de over de verloving van prinses Juliana «elukwensch te zenden, iet prins Bernhard. „De Princevlag" ver- T« orank'draoln ged*Jrende een week lang In de gisteren gehouden vergadering val» zal wnrHof' C °°r gansche bevolking de Kamer van Koophandel en Fabrieken den overgenomen. voor Zaanland heeft de voorzitter, de heer 12 Sept. Nationale feestdag in In Hii J' A' E' Verkade, met groote mgenoratnbe» Naai van officieele zijde wordt vernomdding «emaakt van het heugelyk feitJ i, besloot de Indische rer.nr.ri, verloving van prinses Juliana. Spr. hee d met de verloving van H K hV"" da*rb" de hoop u,tgasproken dat de «a Juliana met prins BernharH pnn" voorloopige verbintenis moge strekken d zur Lippi welzijn van H.K.H. en moge leiden tot een nationale gelukkig huwelyk en dat H.K.H. ui den landskan- I prins een steun moge vinden bij haar zun, terwijl de overige gesloten wachten moeilijken arbeid. Behalve de prW* ver mogelyk. als %SSS£i TE Ses meende spr' ook het land en het HE worden uitgevoerd mensten landsche volk met deze gebeurtenis van na men, te te mogen gelukwenschen. I

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2