Dr. F. Til. v. Voorst BEURTVEER. Juliana ran Stolberglaan 24. Dr. A. W. C. G. KAMERLING Bankiers te Alkmaar sinds 1805 JÏMiSL'-fr?"- - Advertentie* FLITSEN. NET PENSION gedeelte van gemeubileerd Irnls Alkmaar en Oranje. Serenade bij den burgemeester. Woensdagmorgen. Bloemen en geiukwenschen. S"pr,n! •M~ <*- UIT HET LEVEN VAN ONZE PRINSES. is verhuisd naar GEVESTIGD TE DEN HELDER NAAIHUIZEN GEBRUIKTE HAARD Vergeet U vooral niet Donderdagavond de GRATIS PROEFLES voor ESPERANTO van ROLAND DUPUIS te bezoeken I Om 8 uur in DE UNIE. „MAISON-FRANCA" NAAIEN, KNIPPEN, PATROON- TEEKENEN EN LINGERIE, ■V» De leden, die zich bij deze toespraak van hun Zetels hadden verheven, onderstreepten deze woorden met applaus. Ook Alkmaar is niet achtergebleven om aan zijn dankbaarheid over de vorstelijke verloving uiting te geven. Want niet zoodra was het heugelijke nieuws verspreid of de Oranjevereenigin- gen waren in touw om met den meesten spoed te zorgen, dat ook van deze zijde ondubbelzinnig getoond zou worden met welk een vreugde deze tijding uit de Resi dentie vernomen was. En hoe kon men dit beter doen dan aan Alkmaar's eersten burger een serenade te brengen. Aldus werd besloten, doch hier deed zich even een moeilijkheid voor. De burgemeester moest nl. reeds om 7 uur Alkmaar verlaten en wanneer er dus een serenade gebracht zou worden, moest dat vóór dien tijd ge- achieden. En ondanks deze handicap is „Soli Deo Gloria" zoo goed als voltallig bijeen gekomen, waren de verschillende heeren van de Oranje-vereenigingen aan wezig en gaven ook leden van het N. J. V. en de Burgerwacht acte de présence. Zoo ging het dan in feestelijke stemming en met vroolijk-wapperende vlaggen in optocht door de stad naar het huis van den burgemeester aan den Nieuwlandersingel. Voor huize „Marianne" hadden zich in middels de heer en mevr. v. Kinschot op gesteld. terwijl ook de kinderen en eenige gasten aanwezig waren bij deze serenade. Nadat het muziekcorps zich voor het huis had opgesteld, werden twee coupletten van het Wilhelmus ten gehoore gebracht. De burgemeester spreekt. Met luider stemme sprak daarna de bur gemeester de aanwezigen toe: Het is een goede gedachte van U allen geweest om op dezen voor geheel ons volk zoo belangrijken dag te ge tuigen van uw aanhankelijkheid je gens het Vorstenhuis. Alom is ons hart dankbaar met dit heugelijke gebeuren en wij kunnen dan ook onze geliefde Prinses en haar a.s. Prinsgemaal veel geluk voor de toekomst toewenschen. Zij beiden mogen zich gedragen weten door de liefde van het geheele volk. Moge dit geluk nog een lange reeks van jaren voor hen zijn weggelegd. Met den roep: „Leve onze Prinses en onze Prins", waarop de aanwezigen met een driewerf „hoera" antwoordden, werd deze spontane plechtigheid besloten. Er werden intusschen sigaren en versna peringen aangedragen, waarna „Soli Deo Gloria" nog „Lang zullen ze leven" speel de. En hiermee was deze serenade geëin digd, die door vrij veel belangstellenden was gadegeslagen en waarmee Alkmaar getoond heeft ook haar aandeel in de feestvreugde te willen heben. Toen trok de stoet de stad door en werd tenslotte ontbonden. Een fakkeloptocht. Om 9 uur werd opnieuw verzamelen geblazen, nu bij de brandweerkazerne. De bedoeling was om een fakkeloptocht te or- ganiseeren, waarvoor de brandweer de fakkels beschikbaar stilde. Sol. Deo Gloria tiok toen met de ver lichte fakkels de stad door en hoewel bij den aanvang de stoet vrij klein was, groeide de menigte zienderoogen. En enthousiastelingen begonnen te hos sen, zoodat allen tenslotte toh nog op eeni ge uitbundige feestvreugde leek. Deze stoet werd op de Steenenbrug ont bonden nadat als slot het Wilhelmus ge speeld was geworden. Daarna besloot Alkmaar gisteravond de openbare feestviering ter eere van het ver loofde paar. Binnenshuis bleef 't rustig. Geen enkele cafhouder had muziek geëngageerd, ner gens kon gedanst worden; alles bleef rustig als op een gewonen dag. En ook voor vandaag is nergens initiatief genomen tot iets bizonders, tenminste voor zoover wy het weten. De dag is al weer kalm verloopen, zooals elke andere werk dag. Hier en daar wappert nog een vlag, maar ook dat vlaggen is lang niet algemeen ge worden. Trouwens we hebben ons er gister over verwonderd, hoe betrekkelijk weinig er gevlagd is. In de Langestraat ging het nog, maar daar bleef bijvoorbeeld de vlaggestok van de Leeszaal ongebruikt, terwijl de Prov. Waterstaat het verzuim van gisteren vandaag goed maakte. En waar toch wapperde de vlag van de Groo- te kerk? Neen, erg spontaan was Alkmaar niet. Een gunstige uitzondering maakten enkele particulieren. Zoo waren het de firma Cloeck en V. en D., die hun gebou wen met vlaggen versierden, terwijl laatst genoemde firma tevens een aparte étalage bouwde, die des avonds terecht de aan dacht trok. De vereeniging „De Princevlag" heeft gisteravond verzocht, om deze geheele week te blijven vlaggen. Welnu, kan Alk maar in de resteerende dagen van deze week nog niet de gelegenheid vinden, om haar laksheid in dezen wat goed te maken? Gelukstelegrammen. Gisteren hebben wij melding gemaakt van een aantal telegrammen, welke aan de Prinses gezonden waren. Nadien werden nog verschillende tele grammen verzonden, welke wij hier laten volgèn: De afdeeling Alkmaar van den B. V. L. heeft het volgende telegram aan H. K. H. prinses Juliana gezonden: Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana 's Gravenhage. Afdeeling Alkmaar van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm biedt Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig haar ge luk wenschen aan. Van Kinschot, voorzitter. Vasbinder, secretaris. De Alkmaarsche Burgerwacht zond aan H. K. H. Prinses Juliana, ten den Haag het volgende telegram: „De Burgerwacht „Alkmaar" wenscht Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig ge luk met Hare verloving en betuigt bij hernieuwing trouw aan Uw huis".' Ook de 8 October-vereeniging heeft H. K. H. een telegram van gelukwensch gezonden. Het défilé voor de vorstelijke personen. De duizenden en duizenden, die gister avond voor de koningin, prinses juliana en prins Bernhard nebben gedefileerd, zullen er zeker verlangend naar zyn, te weten, welken indruk aeze massale, jube lende schare op de vorstelijke personen heeft gemaakt, die van het balkon van he. paieis af ae demonstratie van het be gin tot het einde hebben gadegeslagen. Een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft hierom trent een en ander vernomen van mr. Th. Bautz, voorzitter van de Haagsche afdee ling van het Nationaal Jongeren Verbond, die zich met zijn medebestuursleden even eens op het balkon bevond. „Ik ben toch zoo gelukkig". De heer Bautz zeide, dat het hem dui delijk is, dat de prinses, evenals haar moeder en toekomstige gemaal, overge lukkig is. Herhaaldelijk verzekerde hare Ko ninklijke Hoogheid mij, aldus de heer Bautz, dat zij deze betooging, juist door de spontane deelneming, buitengewoon indrukwekkend vond. De prinses zeide mij woordelijk: „Ik kan het niet allemaal besef fen, dat dat nu voor ons is. Ik ben toch zóó gelukkig". De koningin maakte een even gelukki gen indruk als dé prinses. Hoewel het lange ataan. Hare Majesteit merkbaar vermoeide, wilde zij zich geen oogenblik terug trekken. Niets ontging aan de on verflauwde aandacht van de koningin. Haar belangstelling ging uit naar alles, wat zy opmerkte: een dame die flauw viel en op verzoek van de koningin in het pa leis werd bijgebracht, de onvermoeibaar heid van het muziekkorps van het 3e half-regiment huzaren. Zooals een echt gelukkige moeder dat zou zeggen, vroeg de koningin mij, aldus de heer Bautz: „Hoe vond u hun aan komst, beiden in een two-seater?" Allen die hiervan getuige zijn geweest het is ter plaatse wel op ondubbelzin nige wijze gebleken waren verrast en diep ontroerd door het eenvoudige ka rakter van dezen intocht. Eenvoud is in- d-rdaad een van de meest markante eigenschappen van ons volkskarakter en juist om deze reden heeft de entree van het prinselijk paar in de koninklijke resi dentie zulk een indruk gemaakt. Voortdurend sprak de prinses met den prins, om hem niets te doen missen van de gebeurtenissen, die mede te zijner eere plaats vonden. Hartelijk lachte het paar, wanneer spreekkoren een nadrukkelijk B. E. N. N. O. aanhieven. Ook voor het samen spelen van de verschillende muziekkorp sen had het jonge paar bijzondere aan dacht. Toen de stoet tenslotte ontbonden werd, kon de prinses geen woorden van af scheid vinden voor het haar omringende N. J. V.-bestuur. De prins spreekt Hollandsch. „Hebt gij nog met prins Bernhard ge sproken?" vroeg tenslotte de verslaggever van het A. N. P. De heer Bautz antwoordde, dat de prins hem na afloop van het défilé in zuiver Hollandsch, met 'n zeer correcte uitspraak, voor de hulde bedankt had. De prins ver zekerde, het niet moeilijk te vinden, onze taal te leeren en zijn best te zullen doen, haar spoedig als een Nederlander te spre ken. „Hij maakt een ongelooflijk sympathie ken indruk, heeft een knap, open gezicht en glimlachte voortdurend, een innemend vorstelijk persoon, die kennelijk ontroerd was door de bewijzen van aanhankelijk heid en innig dankbaar voor het warm onthaal", zoo besloot mr. Bautz het on derhoud. Na de enthousiaste ontvangst van prinses Juliana en prins Bernhard gisteravond in de residentie was het hedenochtend in de om geving van het paleis betrekkelijk rustig. Dat wil niet zeggen, dat er geen publiek was. Dit stond tegenover het paleis, onder den ouden kastanjeboom, te wachten of er vanmorgen nog iets bijzonders zou gebeuren. Voortdurend kwamen gezanten en hoog geplaatste landgenooten, maar ook eenvou dige inwoners van den Haag, aan het paleis, en maakten in den gang en op het voorplein queu, om de felicitatieregisters te teekenen en op deze wijze uiting te geven aan hun blijdschap over de vorsteling 1 Den geheelen ochtend ver]ovmg. stukken ten paleue beznr»^ W0[den bloem" der tusschenpoos reden b^kans 20n" Iers aan, om telegrafisch» 'e^ram^es{el- bezorgen. gelukwenschen te prins Benno rijdt nit. Prins Benno is zijn sportieve open Ford cJh i U.lt,gereden in Zooals gisteren, toen uii tyPeV Juliana aan het paleis „.i. met Prbues hy zelf. Even voor 9 chauffeerde een chauffeur van het irn Cr, auto ^°°r het paleis gereden. De h"?* voor een goede beurt gehad «nblijkbaar lust was. g m' dat het een ging hij naar buiten, geklep/"'86 stappen cverjas, zijn hoed in de hand dunne Hü liep naar zhn a„t- het stuur en startte zhn' mf!T lts acbtc2 nam naast hem plaats °r' lekei die vriendelijk lachend en met w"' vend voor deze hulde dankte De prins maakte een riti» trek. Drie kwartier later kw I len om" StïiS.het Paleis - Noordeinde mem Afa^n^one^^e!eir,^rmr;te"SChetn ?eko" dat baarde de belangstellenden S»™" Met een eleganten zwaai stuurde de orins zyn wagen tot voor het paleis en parkeerde hem naast een der schildwachthuisjes. Het Publiek kwam toen naar voren tot even voorbij het standbeeld van den Groe ten Zwijger, doch bleef toen eigener ber ging staan. Politie was er niet. Dat was ook met noodig, want men wilde slechts «tul- foevinrzun groote vreugde °ver d€« Vriendelijk lachend en nogmaals dankend ging de prms het bordes van het paleis op en verdween enkele seconden later achter de glazen deuren. Een lakei bracht een bouquet veldbloe- Het publiek blijft wachten, in de hoop straks nog iets van de prinses of den prins te zien. Mei 1914. Koning Christiaan van Denemarken bracht een bezoek aan de koninklijke fami lie van Nederland, die in dien tijd van het jaar in het Huis ten Bosch resideerde. De hooge gast zou met de koningin en prins Hendrik een bezoek aan Scheveningen brengen en reeds uren vóór den vastge- stelden tijd stonden de menschen op het voorplein te wachten om de vorstelijke personen te zien uitrijden. Eindelijk waren de rijtuigen vertrokken en het publiek wilde reeds uiteen gaan, toen de aandacht getrokken werd door een klein figuurtje dat voor een raam stond, ■cel verdrietig met een hanglip: het prin sesje, dat zoo graag mee uit rijden wilde en dat thuis gelaten was „Kijk Juliaantje!" zeiden de menschen en wezen elkaar het kind, dat met haar neus tegen de ruiten gedrukt, naar buiten stond te kijken. „Hoera! Hoera!" Het gejuich van het publiek leidde de aandacht van Juliaantje af van haar groote verdriet. Ze wuifde met haar handje, keu rig zooals het de Prinses der Nederlanden geleerd was. Maar het publiek, enthousi ast door het plotselinge van het geval wuifde en juichte en door al die geestdrift liet het 5-jarige Prinsesje al haar deftig heid varen en begon te springen van de pret. De menschen stoorden zich aan niets en niemand meer en stormden de hooge bordestrap op tot vlak voor de groote gla zen deuren, waarachter de Prinses met de handjes tegen de ruiten sloeg van dolle pret om al die vroolijke menschen. Het duurde heel lang voor een verraste hofdame die Juliaantje by de hand nam, haar mee kon krijgen, van het raam weg. 1917. Prinses Juliana ging naar school. In het Huis ten Bosch was een schoollokaal inge richt, waar met de Koninklijke leerlinge verschillende andere kinderen het onder wijs volgden. Het was nog vóór den aan vang der lessen en de kinderen speelden en stoeiden door elkaar, toen opeens de heer De Jonge de tegenwoordige gou verneur-generaal binnentrad, die zyn dochtertje kwam brengen. „Foei stoute kinderen, ga jullie eens gauw op je plaats zitten! En doodstil hoor! Jenk er om ik ben de bovenmeester." Het luidruchtige troepje lachte, maar speelde direct het spelletje mee van den bovenmeester en de stoute schoolkinderen. Een paar maanden later was er Nieuw jaarsreceptie ten Hove. De ministers, w.o. ook jhr. mr. B. C. de Jonge, minister van oorlog, stonden op een ry om de koninklij ke familie te complimenteeren. Alles vol gens de strenge regelen der etiquette. De koningin en de prins drukten handen, de ministers bogen diep Toen kwam de prinses, acht jaar oud. Ze gaf een handje aan al die deftige heeren in ambtscostuum met vele schitterende orde- teekenen, maar opeens ziet ze den minister van oorlog: „Dag bovenmeester!" schertst ze en even is de strenge etiquette ver broken. 1919. In het park achter het koninklijk paleis wandelt H. M. de koningin-moeder met het pnnsesje, Het kind vertelt de groot moeder van de les by mevrouw Van Ren- nès en dan wil ze voordoen: Grootmoeder moet, net als Juliaantje op de les, loopen op de maat van de muziek. Het pnnsesje gaat op een bank zitten zin gen en grootmoeder stapt heen en weer Pnnsesje zingt: vier kwarts maat, drie zwarts maat, een loopje, maar groot moeder begrijpt niet dat ze dan op een drafje moet loopen.,., „Fout" zegt de strenge onderwijzeres eiv grootmoeder krijgt straf omdat ze zóó dom is! Alle kinderen van de zangles mogen een versje maken en dat zal mevrouw Van Rennès dan op muziek zetten en in de les voorspelen. Het prinsesje dicht een versje en stuurt dat naar de componiste. Nu gaan wij lustig dansen, Wij dansen poot aan poot, Wy zijn de haasjes uit de bosschen En snoepen een hazelnoot. Moeizaam schrijft het kleine handje het versje op een vel postpapier, keurige let ters, keurig briefje, in een enveloppe waar ze zelf ook keurig het adres op pent: Mevrouw C. van Rennès, Brigittenstraat, Utrecht. Afzender: Juliana van Oranje, Noordeinde 68, Den Haag, 1928. Prinses Juliana is studente. Ze zal de praeses van de V.V.S.L. op haar studentenkamer bezoeken. Een be zoek, zooals alle studenten dat brengen aan de voorzitster van de club en er wordt ook ditmaal geen bijzonder werk van gemaakt, de freule Van Buren is een studente zooals alle anderen. Een half uurtje vóór het bezoek, hoort de hospita van de praeses w i e er komt en ze rust niet: de kamer moet nog gauw gestoft worden, de ramen gelaptDe praeses verzet zich, ze wil de ongedwon genheid handhaven, maar geeft ten slotte toe en dan gebeurt het verschrikkelijke: door de haast valt een emmer vol water midden in de kamer om! Vlug, vlug opdweilen. „Wat een ellende dat juist nuMaar 't is te laat, de prinses treedt binnen en heeft geweldig pleizier. Het is een echt ongedwongen be zoek. 1929. Voor het academiegebouw wacht de hofauto om H. K. H. prinses Juliana van Leiden naar Katwijk terug te brengen. Studenten verlaten het gebouw, veel stu denten, maar de prinses komt niet. De auto wacht. De chauffeur informeert. De chauffeur wacht. Ondertusschen stapt in de Breestraat een opgewonden studente in de Katwijksche tram: het is gelukt! Ze is door den anderen uitgang verdwenen en nu stapt ze, net als een ander, in de tram. De auto staat te wachten, de chauffeur staat te wachten, iedereen zoekt, maar de prinses reist per tram „Dame?" vraagt de conducteur de passagiere die innig vergenoegd uit het raampje zit te kijken, maar dan opeens herkent hij: prinses Juliana! Zijn houding drukt het uit of eigenlijk: hij hééft heele- maal geen houding meer! „Naar Katwijk aan Zee! Enne... hier heb je een dubbeltje, maar dan moet je je mond houden hoor!" De auto wacht nog steeds voor het academiegebouw. 1930. De koninklijke studente is gepromoveerd en des avonds zal „ten huize" van de nieuwe doctor het promotie-diner gehou den worden. Aan den feestdisch. zitten, behalve de ouders van de gepromoveerde, curatoren en eenige hoogleeraren van de Leidsche Universiteit aan. Ook vertegen woordigsters van de V.V.S.L., afgevaardig den van andere studenten-corpora en natuurlijk de vriendinen, die de prinses zich in de Leidsche studenten-maatschap pij gemaakt heeft. Een gewoon promotie-diner: een der paranimfen is tafelpresidente, de andere heeft tot taak de ouders van de nieuwe doctor geluk te wenschen. Ook de ge bruikelijke nougattaart is aanwezig, de be kende Leidsche banketbakker G. Hulst; die hierin gespecialiseerd is, heeft hem vervaardigd. De taart brengt het huis der prinses, de villa 't Waerle te Katwijk, in beeld met het strand, de zee, den boule vard en zelfs Katwijkshe visschers en visschersvrouwen. Dat alles zal de prinses nu verlaten! De „groote kille" wacht haar. 1934. H. M. de koningin en prinses Juliana zijn op reis in Noorwegen. De koningin voelt zich moe en heeft zich al van te voren ver heugd op een rustige vacantie en om eens echt goed uit te rusten blijft H. Majesteit een paar dagen op haar kamer. Dat feit wordt bekend, niet alleen in het hotel maar verder naar buiten, in Nederland, in Noorwegen, in Zweden, in Engeland. In de kranten komt een telegram: de Nederland - sche koningin is ziek. Een voortvarend Noordsch blad belt het hotel op en vraagt prinses Juliana te spreken. Toevallig is de prinses in de buurt, ze neemt de horen en vraagt wat men wenscht. Wij zouden graag hare koninklyke hoogheid de Prinses der Nederlanden spreken." En de prinses antwoordt: „Het spyt me heel erg, maar ik kan hare koninklijke hoogheid op het oogenblik onmogelijk storen." De Heer en Mevrouw ACKEMA-HERMAN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon KAR EL PIETER. Alkmaar, 9 Sept. 1936. N&ss&ul&an 25. Tijdelijk St. Elisabeth-Ziekenhuis. Getrouwd: O. SCHRABBER en B. BURGER. ilie, mede namens wederzydsche familie, hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Alkmaar, 8 Sept. 1986. Laat 21L Gevestigd te Alkmaar: familie L. VAN DER WILK- SELLEGER, Geneeskundig inspecteur Centraal Genootschap voor kinderberstel- lings- en vacantiekolonies. BURGEMEESTER PALINGSTR. 2. Thuis: Zondag 13 September 15 tot 17 uur. Specialist voor Inwendige Ziekten. Timorlaan 5. Telef. 58. Spreekuur: 12 u. en volgens af spraak. St Lidwina: 23 u. Gediplomeerd Costumière zoekt X f 1.50 per dag; liefst Alkmaar. Brieven letter J 578 bur. v. d. bl. Heer vraagt per 1 Oct. rnlme rodlge Zit-sl.kamer met pen sion, in beschaafd Prot. milieu. Br. lett. K.A. Boekh. S. v. d. Hoef, le v. Swindenstraat 15, A'dam. Gevraagd met Garage en Telef. Vanaf Dinsdag tot Zaterdagmiddag, om trek Heilo—Alkmaar. J. KtJIPERS, Den Hoorn, Texel. Telefoon no. 1. Gelegenheid gezocht voor Spreek- en Wachtkamertje op eiken Woensdag van 121 uur voor zitting specialist Uitv. brieven m. prijsopg. lett K 579 bur. v. d. bl. Te huur gevraagd per 1 Oct a.s. omtrek Straatweg of Nassau - kwartier, zitkamer, één groote, twee kleine slaapkamers, plus gebruik keuken. Met of zonder pension. Brieven letter L 580 bureau v. d. blad. Ie koop gevraagdeen prima (Jaarsma). Aanbieding onder letter H 577 bureau vu dit blad. Te koop aangeboden een hm ie met erf te Wieringerwaard, groot 6.40 aren, vier vaartuigen waar onder een motorboot van 19 ton enz. met het beurt veer Wierin- ger waard—A Ik maar, eigendom van den Heer A. WINK, te Wierin- gerwaard, eerder van den Heer D. Haverkorn. Te bevragen bij Notaris J. KOOMEN te Wieringerwaard. REGENTEN van het CENTRAAL ZIEKENHUIS te ALKMAAR zijn voornemens aan te besteden de voor genoemde inrichting benoodigde HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, waarvan bestek en voorwaarden verkrijgbaar zyn by den Admini strateur, die tevens gewenschte in lichtingen zal verstrekken. Inschrijvingsbiljetten worden uiter lijk 29 Sept. 1936, des namiddags 5 uur, ingewacht. Regenten voornoemd. MODEVAKSCHOOL FN1DSEN 113 - ALKMAAR begint een cursus in op Maandag 14 Sept. a.s. te half acht. a. Duur 3 maanden, 2 uur ie» per week. Lesgeld ge heele curiui F'1. 6.50. b. Duur 3 maanden, 4 uur lea per week. Leageid ge heele vuraua F'1. 10.—. Een gelijke cursus begint ook per 5 October a.s. Vraagt Inlichtingen! M Onder geen voorwaarden wer den adressen verstrekt vsn advertenties onder letter.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3