De opmarsch naar San Sebastian. SITTERS^KAR Guadelupe geeft zich over. I0H en JAH BOIIEMANNE, Hoogstr. 1 ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 De Spaanache revolutie Weinig nieuws van het front. Muiterij op Portugeesche oorlogsschepen. De „Alfonso Albuquerque" en de „Doo" door kustbatterijen gebombardeerd. Noodlottige aardver schuiving in Britsch-lndië. Zeven dorpen bedolven. Een nieuw incident in het Verre Oosten. Glimlachja Er valt weinig vooruitgang in de ge beurtenissen in Spanje te bemerken. De opmarsch der opstandelingen naar San Sebastian gaat nog steeds voort. In de uitzending van gistermiddag 1 uur heeft het radiostation Sevilla mee gedeeld. dat de toestand te San Se bastian critiek wordt. Tuschen de socia- listen en anarchisten, die de stad verde digen, heerschen diepgaande meenmps- verschillen. De eersten willen voorko men, dat de stad in vlammen opgaat, terwijl de laatsten de stad na plundering willen verwoesten. Aan het Guaderrama-front is de toestand volgens Radio-Sevilla na de inneming van Puerto Pico door de opstandelingen niet veranderd Aan het front van Toledo heeft •ls gevolg der jongste nederlagen van de regeeringstroepen een hergroepeering van deze strijdkrachten plaats gehad. Er is een nieuwe colonne gevormd, ter sterkte van 4.000 man, die aan de fronten van Guadar- rama en Guadalajara zijn onttrokken. De „Nationale troepen" stieten op 8 K.M. ten Noorden van Toledo op de regeeringstroe pen. Deze werden omsingeld en verslagen. Zij moesten vluchten met achterlating van 5 batterijen, 3 tanks, 6 mitrailleurs en een belangrijke hoeveelheid transport- en genie- materieel, alsmede munitie, waaronder gif gasbommen, terwijl zij 400 dooden op het slagveld achterlieten. Nabij Cordoba hebben de „nationalen" Serio Moriano bezet, na een overwinning op de regeeringsaanhangers, die 150 dooden en> talrijke gewonden verloren. De uitzending van Sevilla werd besloten met de verzekering, dat de toestand voor de „nationalen" uiterst gunstig is, terwijl tevens werd meegedeeld, dat de firma's, die willen deelnemen aan de jaarbeurs, die in April as. e Sevilla wordt gehouden, zich tot 30 Ootober kunnen opgeven. Guadelupe geeft zich over. Om half één gistermiddag werd de rood gouden vlag geplant op het fort Guadelupe, waaruit blijkt, dat de opstandelingen het fort in bezet hebben genomen. Dankdienst in fort Guadelupe. In den nacht van Maandag >p Dinsdag is in fort Guadelupe een godsdienstoefening tot dank gehouden door de bezetting van de rechtsche troepen, met militaire eer werden de oude Spaansche kleuren rood-geel-rood weer op het fortg eheschen. Naar uit Barcelona wordt vernomen, zijn gisterochtend in Albacate drie Spanjaarden, die met de wapens in de hand aan de zijde der opstandelingen streden, standrechterljjk gefusilleerd. De een was dagbladdirecteur, de ander een bekend schrijver en de derde chef van de stedelijke politie. Uit Madrid wordt gemeld, dat de vroe gere directeur van de veiligheidspolitie Jose Cardoqui is gearresteerd. Bij huiszoeking in zijn woning werden verscheidene geschriften tegen de bestaande regeering gevonden. Mededeelingen der regeering Volgens mededeeling van radio-Madrid hebben de regeeringstroepen aan het front van Talavera den opmarsch ingezet. Bij zijn Huesca binnengedrongen, doch Saragossa hebben zij nog niet in bezit kunnen nemen. Het Alcazar te Toledo, waarvan de voor gevel verwoest en de torens zijn ingestort, zal het niet lang meer kunnen uithouden. In het Zuiden zouden Cordoba en Granada, welke steden zich ii. handen der opstande lingen bevinden, gebrek hebben aan levens middelen en water en van licht verstoken ïijn. Tenslotte deelt het radiostation nog mede, dat een colonne mijnwerkers uit Asturie de z.g. „Dynamiteros" naar Leon oprukt. Volgens de „A.B.C.', thans orgaan der links-republikeinen, is de regeering te Madrid thans volkomen meester in verschil lende provincies met een totale bevolking van elf millioen zielen, terwijl zij beweert de overhand te hebben in andere gebieden, mét vier millioen inwoners. Tezamen is d:t 15 millioen op een totale bevolking van 23 millioen zielen. Successen van de rechtschen in het Noorden. Het radiostation van Burgos deelde gister middag mede, dat het geheele gebied van de Siërra de Gredos ten Noordwesten van Madrid in handen van de rechtschen is. Het bleken van den tegenstand van de regee- Hagstroepen in dit gebied beteekent een IToote vooruitgang en is van belang voor de Verdere actie tegen Madrid. De vliegtuigen van de rechtschen hebben M den loop van den dag bommen geworpen °P heth steenkoolbekken van Mieres en op de wapenfabriek Trubio nabij Oviedo. Verder werd meegedeeld, dat minister- President Largo Caballero voornemens is te Genève te protesteeren tegen het wapen embargo. Tenslotte deelde Burgos nog mede, dat te Madrid een algemeene mobilisatie is gelast. welke in eerste plaats de leden van de socia listische, comunistische en anarchistische v<kvereenigingen betreft, die ingeval van vmigering van frontdienst met zware straf- n worden bedreigd. Opmarsch van de regeeringstroepen bij Malaga. De bladen deelen mede, dat de regeerings- J**Pen nabij Malaga het dorp Olvera heb- bezet aan de grens van de provincies en Cadix. De troepen rukten verder op en bereikten Ubrique in de provincie Cadix. De Japansche ambassade te Madrid opgeheven? De radiozender van Burgos deelt mede, dat de Japansche regeering haar ambassade te Madrid definitief zou hebben terugge trokken. De opstandelingen vieren feest op Majorca. Radio-Sevilla heeft de volgende mededee lingen gedaan: „Na de verdrijving der Catalanen van Majorca hebben de nationalisten een grootsch feest gevierd. Ten Zuiden van Terual is een regeeringsafdeeling op de vlucht gedreven, waarbij zü een vaandel verloor. De Catalaansche generaliteit heeft dringend om geneesmiddelen gevraagd in ver band met het groote aantal zieken. Bij Tala vera de la Reine zijn 455 gesneuvelde rooden door de nationalisten begraven. De nationa listen hebben den spoorweg BilbaoSan Sebastian vernield. Een regeeringsvliegtuig heeft Pasajes gebombardeerd, terwijl onze vliegtuigen zich gereed maken voor een aan val op San Sebastian". Mededeelingen van opstandelingen zijde. Het radiostation van La Coruna deelt mede, dat Oviedo opnieuw door regeerings- vliegtuigen is gebombardeerd. Santander heeft verscheiden malen te Madrid om vliegtuigen verzocht, aangezien het de laatste dagen herhaaldelijk door vliegtuigen der Franco-beweging werd ge bombardeerd. Voorts werd de marine-basis van Carta- gene gebombardeerd. De in de haven lig gende kruiser der regeering „Jaime Pri- mero" moet daar bij schade hebben opge- loopen. Te Valencia zouden soldaten- en arbei dersraden zijn gevormd volgens Sovjet- Russische voorbeeld. De beroemde kathedraal van Vich (Cata- lonie) zou door anarchisten in brand zijn gesoken en verwoest. Volgens radio Sevilla zou het tramperso neel te Barcelona hebben geprobeerd te sta ken. Velen hunner zouden daarop door anarchisten zijn gefusilleerd. Volgens een radiobericht hebben viiegers der Franco-beweging het station Atocna ge bombardeerd en de stadswijk van Madrid Quatro Caminos. waar op verscheiden plaat sen brand zou zijn ontstaan. De militaire commandant te Avila heeft medegedeeld, dat de collone van kolonel Yague, welke Arenas de San Pedro bezette, een mortier en een aanzienlijke hoeveelheid wapens en munitie heeft buitgemaakt. De regeeringstroepen hebben 250 man verloren. De vliegers der opstandelingen te Valla- dolid hebben Malaga gebombardeerd en het vliegveld Aviles, waar verscheiden toestel ler. vernield werden. Uit Coruna wordt gemeld, dat in het mijn- gebied van Asturie weer op normale wijze wordt gewerkt. De opstandelingen hebben zich ten Zuid-Oosten van Oviedo meester gemaakt van den heuvel Palma Tarna, welke dicht by den heuvel Lillo is gelegen, welke den vorigen avond werd bezet. De regee ringstroepen werden ondanks hun ver woede aanvallen met zware verliezen afge slagen. Mededeelingen uit het regeerings- kamp. Van het front bij Talavera del Tajo wordt gemeld, dat Largo Caballero zich na een be zoek aan Toledo naar het front in Estrema- dura heeft begeven, waar hij een ontmoe ting heeft gehad met generaal Asensio, die te Santa Olalla verblijf houdt. Bij het aanbreken van den dag hebben regeeringstroepen een aanval ingezet, waar bij zy de opstandelingen dwongen zich bijna tot Tala Vera terug te trekken Midden op den dag deden de opstandelingen een tegen aanval, welke door de regeeringstroepen werd afgeslagen. Negen regeeringsvliegtuigen hebben de voorhoede der opstandelingen gebombar deerd en dezen een enorme schade toege bracht. Des avonds werd versterking ontvan gen. Zes muiter* gedood. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een deel der bemanning van twee Portu geesche oorlogsschepen, de „Alfonso Albuquerque" en de „Dao" vanochtend vroeg aan het muiten geslagen. De kustbatterijen hebben op bevel der regeering eenige salvo's op het schip gelost. Vervolgens zijn beide sche pen de Taag opgesleept, waarna de muiters werden ingerekend. In het geheele land heerscht rust. Bij het bombardement' der muitende oorlogsschepen door de kustbatterijen zyn aan boord der schepen zes personen gedood en negen gewond. Te Lissabon zijn bijzondere voorzorgs maatregelen getroffen: de strategische pun ten zijn door troepen bezet, terwijl de de partementen en andere gebouwen door de politie worden bewaakt. Het is rustig in de stad. Volgens de laatste berichten, die de Por tugeesche ambassade te Londen heeft ont vangen, is de muitery, die gistermorgen op twee oorlogsschepen heeft plaats gehad, „volkomen onderdrukt". Dg ambassade deelt voorts mede, dat te Lissabon en in het geheele land kalmte heerscht, en dat de on geregeldheden die op de vloot hebben plaats gehad, een op zichzelf staand geval vormen. Een communistische agitatie. De muiterij, w elke zich gisteren aan boord van twee Portugeesche oorlogssche pen heeft voorgedaan, droeg een zuiver communistisch karakter. De minister van marine was des nachts gewaarschuwd. Hij zond zijn adjudant uit om een onderzoek in te stellen op de verschillende in de haven gemeerde schepen, doch toen het schip waarop de adjudant zich bevond de „Al buquerque" naderde, werd het ontvangen door mitrailleurvuur. Twee matrozen van de sloep werden ge wond. Een groep matrozen van de „Albu querque" begaf zich aan boord van de „Bartholomei Dias waar men probeerde de bemanning van dit schip in de beweging te betrekken. Slechts enkele artilleristen slo ten zich by hen aan. Vier officieren van de „Albuquerque" werden gearresteerd, waar na de „Albuquerque" zich, gevolgd door de „Dao" naar zee begaf. Op dat oogenblik gingen de forten tot het bombardement over. Verscheiden muiters werden gedood of gewond. De „Albuquerque" liep toen op 't strand, waarbij de bemanning probeerde te vluch ten, maar zij werd weldra gearresteerd. De muiters zouden Spanje willen helpen. Volgens het dagblad Diaro de Manha zou den de opvarenden van de beide Portugee sche schepen, die gisteren aan het muiten zijn geslagen, het voornemen hebben gehad zich naar Valencia of Malaga te begeven om zich daar aan te sluiten bij de strijd krachten der Spaansche regeering. In Garhwal (United provinces) zijn zeven dorpen door een aardverschui ving bedolven. Men vreest, dat talrijke bewoners om 'iet leven zijn gekomen. ANTI-ROODE DEMONSTRATIES TE PARIJS. Christelijke werklieden demon- streeren tegen de roode terreur. In verband met de staking van de socia listische en communistische werklieden in de rubberfabriek van Michelin te Cler- mond-Ferrand, hebben 2000 arbeiders, die niet in deze bonden zijn georganiseerd, en voornamelijk tot christeL bonden behooren, een protestdemonstratie door de stad geor ganiseerd. Onder het zingen van de Mar- seillaise trokken zij naar de prefectuur en heschen de Tricolore. Zij eischten, dat de stakers uit de fabriek verwijderd zouden worden. DE STAKING BIJ DE MICHELIN- FABRIEKEN. Nadat gistermiddag in de prefectuur be sprekingen zijn gevoerd, hebben de arbei ders besloten, de bezetting der fabrieken op te heffen. De ordedienst had maatrege len genomen, teneinde botsingen tusschen de leden en niet-leden van de C.G.T. te voorkomen. De ontruiming der fabrieken geschiedde zonder incidenten. GEWELDIGE BRAND IN ARGENTUNSCHE PROVINCIE SALTA. Een geweldige brand, welke door nalatig heid zou zijn ontstaan, woedt in de bos- schen van de provincie Salta in een gebied van 10.000 vierk. K.M. Millioenen boomen zijn in de asch gelegd, terwijl tallooze die ren en vogels in de vlammen om het leven zijn gekomen. De petroleumvelden van Tartacal worden bedreigd. Ondanks het blusschingswerk vreest men, dat de brand verscheiden maanden zal du ren en de rivieren Bermejo en Pivolmayo over de grens van Bolivië gelegen, zal be reiken. BRITSCHE TROEPENVERSCHEPING NAAR PALESTINA. Naar vernomen wordt zal de troepenver scheping van de eerste divisie naar Palestina met 7 transportschepen worden volbracht. Het eerste schip zal Zaterdag a.s. de haven van Southampton verlaten en 22 Setpember a.s. zullen alle troepen onderweg zijn. De versterking bestaat uit drie infanterie brigaden, bestaande uit 12 bataillons, als mede een aantal pionier- en verbindings- groepen. De nieuwe opperbevelhebber voor Pales tina, generaal Dül, is gister uit Londen ver trokken. Hij zal zich te Marseille aan boord van den torpedojager „Douglas" begeven. DREIGENDE BERGVERSCHUIVING IN ZWITSERLAND. Sedert gisterochtend is de bevolking van het gebied Silenen in de vallei van de Reuss gewaarschuwd, dat een bergschui- ving van de Windgalle dreigt, tyen vreest voor een ramp. DE MANOEUVRES IN WIT-RUSLAND BEGONNEN. De volkscommissaris van defensie Woro- sjilof, is aangekomen te Minsk, waar de manoeuvres zijn begonnen. Hy was in ge zelschap van den stafchef Jegorof en van maarschalk Boedenny. Worosjilof hield een toespraak, waarin hy o.m. zeide: „In fascistische landen bereidt men zich voor om ons aan te vallen. Laat men zich maar voorbereiden. Wy zijn sedert lang gereed om den aanvaller te ontvangen op ieder gebied van ons land". De manoeuvres worden bijgewoond door militaire delegaties uit Tsjeeho-Slowakije, Frankrijk en Engeland. BALDWIN MOET RUST NEMEN. Minister-president Baldwin, wiens ge zondheidstoestand aanzienlijk is verbeterd door zyn verblijf buiten Londen, heeft den raad ontvangen van zijn geneesheer, dit verblijf nog te verlengen. Hij zal evenwel in nauw contact blijven met zijn medewer kers inzake de kwesties van grooter belang. Men verwacht niet, dat hy voor October naar Downingstreet zal terugkeeren. Naar vernomen wordt, heeft Baldwin aan Neville Chamberlain verzocht hem te ver vangen op de massavergadering van de conservatieve partij te Margate op 2 October a.s. waar de minister-president de voor naamste spreker zou zijn. WAPENDEPOT ONTDEKT TE LUIK. Te Luik heeft de politie een particulier wapendepot ontdekt, waar mitrailleurs en mitrailleur-pistolen lagen opgeslagen. Een onderzoek is ingesteld. OPENING VAN DEN RIJKSPARTIJDAG TE NEURENBERG. Gistermiddag is de Rijkspartijdag geopend met een receptie op het raadhuis van Neu renberg door den Führer. De kopstukken van Staat en Partij waren hierbij tegen woordig. De burgemeester van Neurenberg hield een toespraak tot den Führer en overhan digde hem een zilveren cassette, waarin een waardevolle oorkonde van een plan van de verdedigingswerken van de stad in 1542. De cassette is versierd met ivoorsnijwerk, voor stellend de muren van de stad omstreeks 1600. DE VACANTIEREIS VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Koning Edward te Weenen gearriveerd. Even na een uur is gisteren koning Ed- werd van Engeland te Weenen aangekomen. Hij werd ontvangen door den Oostenrijk- schen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. Schmidt en den Britschen ge zant. Koning Edward raadpleegt een oorspecialist. Koning Edward heeft gistermiddag pro fessor Heinrich Neumann, een bekend oor specialist, geraadpleegd. De koning heeft reeds verleden jaar den professor geraad pleegd en toen werd hem aangeraden na een jaar nog eens terug te komen. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN TE CLERMONT FERRAND.. De prefectuur te Clermont Ferrand, welke door de christelijke arbeiders is bezet, is omgeven door een sterke afdeeling van mo biele garde. In de omgeving van de prefec tuur bevinden zich vele leden van het volks front, die op het zingen van de „Marseil- laise" door de mannen in de prefectuur, ant woorden met het zingen van de „Inter nationale". Herhaalde malen trachtten zy de posten keten van de mobiele garde te doorbreken en in twee gevallen slaagden zy er in tot aan de prefectuur te komen. Zij slaagden er evenwel niet in het gebouw binnen te drin gen. By de vechtpartijen werden verschei dene personen gewond. Het verkeer in de straten in de omgeving van de prefectuur moest worden omgeleid en de winkels lieten de rolluiken neer. DE ITALIAANSCHE LEGEREFFECTIEVEN. Hoe Mussolini tot 8 millioen man komt. Naar aanleiding van de mededeeling van Mussolini tijdens zijn te Avellino uitgespro ken redevoering, dat Italië zoo noodig bin nen enkele uren 8 millioen man zou kunnen mobiliseeren, schrijft de „Messagero", dat de berekening van den duce gebaseerd is op 35 lichtingen van geoefende manschappen van 21 tot 35 jaar, met inbegrip van de lichting, welke op dat oogenblik onder de wapens zou zijn. De duce heeft volgens het blad dan nog geen rekening gehouden met een reserve van drie lichtingen, n.L van de jonge man nen van 18, 19 en 20 jaar, in het geheel 1 millioen man, die reeds ten deele geoefend zyn. HET BEZOEK VAN AVENOL AAN ROME. De positie van Abessinië. Naar aanleiding van het bezoek van Ave nol aan Rome schrijft de „Daily Herald": „Het is thans zeker, dat de Abessinische delegatie niet zal worden toegelaten tijdens de bijeenkomst van den Volkenbond. De oplossing, waarin de Italiaansche regeering zich zou hebben geschikt, zou zijn: de com- nissie, belast met de verificatie der vol- nachten zou besluiten, dat de Abessinische ledelegeerden zonder regelmatig mandaat :ijn de commissie betwist, dat de negus eitelijk in Abessinië zou regeeren en de re geering van Gore is niet een door den Vol kenbond erkende regeering. De onafhankelijkheid van Abessinië zal erkend blijven. Abessinië zal niet uit den Volkenbond worden gezet, waarvan het staat-lid zal blij ven met het recht van spreken en stemmen in de bijeenkomsten der assemblee. Zyn vertegenwordigers zullen alleen niet worden toegelaten". ENGELSCH SCHIP GETEISTERD DOOR GIFTIGE INSECTEN. Helft der bemanning omgekomen. Te Duinkerken is gistermorgen het Engel- sche stoomschip „Sea Rumber" binnenge- loopen. Op de reis van Dakar naar Madeira heeft dit schip de helft van zijn bemanning, bestaande uit 24 koppen, verloren. Zeven opvarenden waren gestorven, ter wijl vijf in hopeloozen toestand te Madeira aan land zijn gebracht. Men vermoedt, dat de slachtoffers te Dakar door giftige insecten zijn gestoken. Uit een onderzoek is gebleken, dat van vergiftiging door levensmiddelen of water geen sprake kan zijn. Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: Wederom Japanner in China gedood Volgens persberichten uit Hongkong i6 wederom een Japansch onderdaan, Hirano genaamd, door Chineezen ven- moord te Pakhoi in de provincie Kwan toen g. De Japanner Hirano, die te Pakhoi werd vermoord, was de eenige Japansche inwoner van de plaats. De man was 53 jaar oud en dreef een kruidenierswinkel. Hij werd ver moord door een menigte, welke geleid werd door elementen uit het 19e leger, dat wordt beschouwd als het meest anti-Japansche van geheel China. De winkel van het slachtoffer werd geplunderd. Men vreest, dat deze nieuwe moord de spanning tusschen Japan en China nog zei verscherpen. Japansch vlootbezoek aan pakhot. Twee Japansche torpedojagers zyn van Sjanghai naar Kakhoi vertrokken, waar op 3 September een Japanner werd vermoord. NIEUWE OPROEP VAN DEN NEGUS. Naar aanleiding van de aanstaande as semblee heeft de Negus opnieuw een op roep tot de openbare meening der wereld gericht, waarin hij vrede en gerechtigheid voor Abessinië verlangt. Hij zegt, dat meer dan twee derden van het land nog niet door de Italianen bezet ia en dat de voorloopige regeering in West- Abessinië ongehinderd haar beheer voert Door propaganda tracht Italië het volk e» van te overtuigen, dat er geen Abessinische regeering meer den Volkenbond, aldus da oproep, is echter medegedeeld, dat in Weat- Abessinië een voorloopige regeering bestaat Abessinië onderhoudt nog steeds betrek kingen met andere mogendheden en ook zijn Volkenbondslidmaatschap is niet vervallen. Een beroep wordt gedaan op de volken der wereld om de welwillendheid in daden om te zetten en het Abessinische volk uit da handen van den aanvaller te bevrijden. ONGELUKKEN TER GELEGENHEID VAN LABOUR DAY IN AMERIKA. Tijdens het week-einde, dat in verband met Labour-day een dag langer heeft ge duurd, zyn tal van verkeersongelukken gebeurd. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zyn 244 personen om het leven gekomen. In Pennsylvanië is een vliegtuig veróngelukt, waarbij tien personen, die een ple irtochtje maakten, om het leven kwa- me STORM OP DE NOORDZEE. De scheepvaart op de Noordzee werd ernstig gehinderd door den storm. Op de Beneden Elbe wachtten verscheidene sche pen van verschillende grootten en ver scheidene nationaliteiten tot het weer kal mer wordt Volgens nog niet bevestigde geruchten zou nabij het vuurschip „Terschelling" een schip van onbekende nationaliteit met een lading hout aan boord zyn gezonken. GEWELDIGE BOSCHBRAND IN DE LOS FLORES CANON. In Amerika. Op de hellingen van de Los Flores Canon woedt een geweldige boschbrand. Ongeveer 1000 personen uit de in de buurt gelegen dorpen probeeren het vuur te blusscheiw Meer dan 20 zomerhuisjes zyn reeds een prooi der vlammen geworden. De brand breidt zich uit in de richting van de film kolonie Malibu Beach. ITALIË BEREID TOT HERVATTING VAN DE VOLKENBONDS WERKZAAMHEDEN. Gistermiddag heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, een tweede onderhoud gehad met Graaf Ciano. Naar verluidt zal hij tot Donderdag te Rome blijven, over zyn eerste onderhoud met graaf Ciano heeft hy zich optimistisch uit gelaten. Naar verder verluidt zou Italië be reid zijn weer aan de Volkenbondswerk zaamheden deel te nemen, zoodra de moei lijkheden, welke nog uit de Abessinische kwestie voortvloeien, uit den weg geruimd zijn. - - Zooals U zelf kunt zien, me vrouw staat deze moderne hoed U byzonder goedl

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5