D DE EERSTE KAMER BIJEEN. #®o©e0©® Jladioptaqtamma <mm»ooqq| feuilleton E CHINEESCHE POSTZEGEL PARLEMENT hamerstukken, die een uitvoerig en soms scherp debat uitlokken. De weerbaar- heidsafdeeling bij de N. S. B. Vandaag interpellatie De la Belle. Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. Gistermorgen heeft de Eerste Kamer haar werkzaamheden voortgezet. De heer de Ia Bella (s.d.a.p.) kreeg het 's avonds te voren gevraagde verlof om te mogen interpelleeren over de voorgenomen wijziging in de steunregeling voor werkloo- zen. Zijn interpellatie werd aan de agenda toegevoegd, met deze restrictie, dat de dis cussie niet eerder dan vanmorgen een aan vang zou nemen. Zonder debat en z.h.st. werd tot een en ander besloten. Het eerste punt der agenda voor gisteren was een reeks van wetsontwerpen, betrek king hebbend op de doorvoering van de be- stuurshervorming in de Buitengewesten in Indië, een aangelegenheid waarover aan de overzijde van het Binnenhof nogal uitvoerig van gedachten was gewisseld en waarvoor, blijkens de gewisselde stukken, de Senaat eveneens groote belangstelling koesterde. Dat was nu toch wel een onderwerp, waar over we debat mochten verwachten, maar ziet: niemand vroeg het woord en ook zon der stemming ging het tiental wetsontwer pen onder den hamer van den voorzitter door. We moeten hierbij evenwel opmerken, dat ze in het voorloopig verslag over het al gemeen gunstig werden beoordeeld. Een wetsontwerpje daarentegen, dat tot de rubriek „hamerstukken" pleegt te wor den gerekend, een ruiling van gronden bij onderhandsche overdracht aan de gemeente Utrecht, bracht niet minder dan vier spre kers in 't geweer. Doch dat zat 'em niet zoo zeer in die rui ling zelf ofschoon de heer de Gijselaar (cJi.) meende, dat het Rijk er te duur mee uit was als wel in zekere toekomstplan nen der regeering, in 't bijzonder van den minister van defensie a.i., om in Utrecht op een gedeelte van die gronden een centraal militair hospitaal te bouwen. Tenminste: als er dan geld is. Dat heeft minister Colijn na drukkelijk in zijn schriftelijk antwoord aan de Eerste Kamer te kennen gegeven en dat verschafte hem een niet gering voordeel bij de gisteren gevoerde discussie, waarbij ach tereenvolgens de heeren de Savornin Loh- man (c.h.), Moltmaker (s.d.a.p.) die het niet onaangenaam vond 't ook een keer met den hoogleeraar eens te kunnen zijn! en Janssen (r.k.), bezwaren tegen de plannen opperden. Bezwaren die vrijwel op het zelfde neerkwamen, n.1. of niet op goedkoo- pere wijze in de geneeskundige verzorging der militairen zou kunnen worden voorzien dan door de oprichting van een centraal hospitaal, waarvan bouw, inclusief grond, door prof. de Savornin Lohman op ongeveer 1miilioen werd geschat, terwijl de ex ploitatie van een dergelijke inrichting na tuurlijk eveneens veel zou kosten. De Utrechtsche particuliere ziekeninrich- tingen hebben aan den minister doen weten, dat zij 125 bedden te allen tijde voor mili tairen beschikbaar kunnen houden en er op gewezen, dat een aldus gegeven verpleging veel goedkooper uitkomt dan een eigen hos pitaal. Hetgeen minister Colijn toegaf. Als het vraagstuk zóó eenvoudig was, zou het al op gelost zijn, daar Z.E. persoonlijk er de voor keur aan geeft, de zieke militairen te bren gen in een omgeving, welke het meest bij hun geestelijke gesteldheid past. Op dit punt kan hij 't volkomen met den heer Molt maker eens zijn, die het eerst dezen „ge zindheidsfactor" voor den dag had gehaald. Maar de zaak was niet zóó eenvoudig Het gaat niet alleen om de verpleging van zieke militairen, maar ook om de opleiding van het personeel van den militairen geneeskun digen dienst en hun oorlogsvoorbereiding, in 't bijzonder ook van het reserve-perso neel, artsen en verplegers. De heele zaak is echter nog in onderzoek, zeide minister Colijn die dit ontwerpje als erfenis van zijn voorganger had ontvangen en met de beslissing over den ruil van gronden beslist de Kamer nog niet over een eventueelen hospitaalbouw. Rebus sic stantibus kon de minister ge makkelijk aan den aandrang der Kamer om de kwestie nog eens te overwegen, voldoen. Een proefneming met verpleging in particu liere ziekenhuizen zegde hij echter niet toe. Zonder hoofdelijke stemming werd ook dit ontwerpje aangenomen, evenals daarop de in hoofdzaak formeele wijziging van en kele artikelen van de Ambtenarenwet, een ontwerpje, dat werd afgehamerd. Als de voorzitter het gewild had, zou dit hem toch niet zijn gelukt ten aanzien van het wetsontwerp houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen. Dit komt, naar men zich zal herinneren, neer op een algemeen verbod van gewapende particuliere korpsen, cp welk verbod echter uitzonderingen kun nen worden gemaakt. Instituten als de B.V. L. en de burgerwachten zullen onder ze kere voorwaarden in stand gehouden kunnen worden. Er was maar één man in de Kamer die zich tegen dit wetsontwerp heeft verzet en dat wel zeer nadrukkelijk en die eene deed dit zoo, dat bijna van alle fracties een spre ker op het spreekgestoelte verscheen. Die eene man was de n.s.b.-er mr. van Vessem, die alleen het standpunt van zijn partij vertolkte en wiens fractiegenoot af wezig was. Hij betoogde, dat dit ontwerp tegen de N.S.B. alleen ging, betwistte dat de weer- afdeelingen dezer beweging ooit bewapend zjjn geweest en dat zij aanleiding tot derge lijke maatregelen hadden kunnen geven. Integendeel: als de politieke tegenstanders zich fatsoenlijk tegenover de n.s.b.-ers haa- öen gedragen en niet met geweld waren op getreden, zouden zij geen redenen hebben gehad hun vergaderingen en colporteurs te beschermen. Burgerwachten en B.V.L. wa ren z.i. niet onpartijdig. In de regeering laakte hij het, dat zij door de indiening van dit ontwerp zich de mandataris van de par tijen had getoond. Het spreekt vanzelf, dat een op die wijze opgezette speech „eenige tegenspraak" ont lokte. En niet zoo'n klein beetje ook. De heer Kolff (c.h.) verklaarde kort en bondig, dat zijn fractie van ganscher harte vóór zou stemmen, omdat particuliere machtsvorming in een geordenden staat on toelaatbaar is. De heer van Lanschot (r.k.), die verklaar de, dat de rede van mr. van Vessem „geheel in het teeken der N. S. B." stond, trad het eerst in een uitvoerige politieke bestrijding, voorts o.a. betoogend, dat de afgevaardigde der N. S. B. op gespannen voet met de logica stond, als hij als jurist kan billijken, dat men zich zelf recht verschaft. Als woordvoerder van den Vrijheidsbond opperde de heer van Rappard twijfel aan de van N. S. B.-zijde gedane verzekering, dat de W. A. zou zijn opgeheven. Hij verzocht de regeering er op toe te zien, dat deze ver boden W. A. niet in een of anderen vorm zou herleven. De Amsterdamsche burgemeester, dr. de Vlugt, die zich genoodzaakt had gezien, tijdens de rede van den woordvoerder der N. S. B. te interrumpeeren, dat zijn bewering niet juist was, dat tegen de N. S. B. in Mei jl. by koninginnebezoek ten onrechte door de politie was opgetreden, kwam dit nader verduidelijken. Hü wees erop, dat N. S. B.-ers de Amsterdamsche politie verordening hadden overtreden en door hun manifestaties de paarden van het rijtuig van H.M. aan 't schrikken hadden gemaakt. Tenslotte bestreed mr. Mendels (s.d.a.p.) op de hem eigen mgnier het optreden van n. s. b.-ers in bijeenkomsten van anders denkenden, in bioscopen en theaters. „De heer van Vessem is zoo onschuldig als een lam", riep hij op een oogenblik uit, waarna hij, even later, er op liet volgen: De N. S. B. komt dag aan dag als 't ware op Voor het gezag d.w.z. voor het gezag van de N. S. B. maar dan moet een van haar vertegenwoordigers, als hij kilo's boter op zijn hoofd heeft, niet in de zon gaan loopen. Enfin, de rede van den heer van Vessem heeft nogal deining in het deftige college veroorzaakt. Tijdens de redevoeringen van andere sprekers interrumpeerde hij her haaldelijk, zoodat de voorzitter hem tot de orde riep. Minister van Schaick's antwoord was ook niet van zekere geprikkeldheid ontbloot. Na er op te hebben gewezen, dat in een tijd vol spanningen onder de bevolking particuliere machtsvorming onduldbaar is en dat de geestelijke strijd niet ontaarden mag in een physieken strijd, bracht hij den heer van Vessem onder 't oog, dat geen partij haar eigen rechter mag zijn. Wie critiek op justi tie of politie heeft, kan deze uiten en laten hooren, waar 't behoort. Voorts sprak de mi nister over een „snoeverig" en „blufferig" optreden der N. S. B., dat provoceerend werkt. Aan het adres van den heer Mendels, die geïnformeerd had naar den stand van het onderzoek betreffende den overval van n. s. b.-ers op sociaal-democraten contra kalkers in de Vechtstreek, deelde hij mede, dat bedoeld onderzoek nog niet geëindigd was. Op diens verzoek ook wilde hij wel overwegen of er aanleiding is voor het in stellen van een administratief beroep op beslissingen inzake de weigering van be paalde vereenigingen. Voorshands had hij nog wel bezwaren. Het geheele debat resulteerde tenslotte in een verzoek van den heer van Vessem om aanteekening, dat hij geacht wilde worden te hebben tegengestemd, aangezien niemand anders stemming vroeg. Tenslotte werd nog behandeld de ver lenging van den geldigheidsduur en wijzi ging van de wet van 4 Maart 1935 (betref fende de uitkeeringen aan de gemeenten wegens werkloosheid). De heer de Zeeuw (s.d.a.p.), die de eenige spreker was, hield daarbij een pleidooi over wat meer objectieve bijdragen. Het liefst had hij de subjectieve bijdragen geheel van de baan gehad, een heel andere regeling welke de minister van Financiën ook gaarne wilde, als er maar geld voor was! Minister Oud vond de tegenwoordige regeling voor de gemeenten nog de minst slechte. Zou men die laten vallen, dan zou er in 't geheel niets zijn. Dat zag de heer de Zeeuw ook wel in en daarom onthield hy zyn stem aan het ontwerpje niet. MINDER HINDER BIJ WEGCONTROLE. Zooals door den minister van financiën bij de behandeling van de begrooting over het jaar 1935 is medegedeeld, wordt over wogen by de invoering van de nieuwe wegenverkeerswet over te gaan tot een stelsel, waarbij gelijk in Engeland, de wegenbelastingkaart aan de voorruit zal worden bevestigd. Door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club zou een dergelijke ver eenvoudiging, waarvoor zij 3inds jaren heeft geijverd, ten zeerste worden toege juicht, omdat het motorwegverkeer met dezen maatregel in hooge mate zou zyn gediend. Intusschen zal ook na invoering van dat systeem nog wel controle noodig zyn om fraude te kunnen tegengaan, weshalve ook dan, teneinde deze contróle voor het weg verkeer het minst hinderlijk te doen zyn, samenwerking van de tot controleeren be voegde instanties, ten zeerste gewenscht zal blijven. In afwachting van deze vereenvoudiging heeft de K.N.A.C. aan den minister van financiën verzocht in het belang van de vryheid en de vlotheid van het motorisch wegverkeer ook onder de huidige regelin gen zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat er ten aanzien van de wegcontrole en de wegenbelastingcontróle meer nog dan thans het geval is samenwerking kome tusschen de daarbij betrokken controlee- rende instanties. Vrijdag 11 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.-8.— en 11.—12.— VARA, de VPRO van 8.11.en de AVRO van 12.4.uur). 8.Gr.pL 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor dracht en gr.pl. 12.Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 1.30 Gr.pl. 2. Omroeporkest. 3.15 Dansmuziek. 4.Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 Melody circle. 6.Gr.pl. 6.15 De Flierefluiters, mmv. solist. 7. De ontwikkeling van het moderne dagbladbedrijf. 7.20 Orgelspel. 7.50 ANP- en 7.58 SOS-ber. 8.Cursus. Wat dunkt U van den mensch. 8.30 Pianorecital. 9.Cursus: Gezin, cultuur en volk. 9.30 Gr.pl. 10. Causerie over Suriname. 10.30 Gr.pl. 10.40 Avondwijding. 11. ANP-ber. 11.05 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.35—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Mor gendienst. 11.12.Viool en piano en gr.pl. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gr.pl. 1.45 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3. 3.45 Verv. concert. 4.Sopraan en piano. 5.Deel. en gr.pl. 6.30 Tuinbouwpr. 7.Ber. 7.15 Lite raire lezing. 7.45 Rep. 8.ANP- ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 9.Causerie: Het Arabische vraag stuk. 9.30 Vervolg concert. (10. ANP-ber.) 10.30—11.30 Gr.pl., Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Harmonieconcert. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Trioconcert. 2.20 BBC-Northern-orkest, mmv. solist. 3.20 Het Buxton Spa-orkest. 4.20 E. Colombo's orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kwintetconcert. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Mannenkoor, mmv. solisten. 7.20 Sportpr. 7.35 Dansmuziek. 8.20 BBC-Symph.-orkest, mmv. solisten. 9.30 Concert uit Milaan. 10.Ber. 10.30 Visscherijpraatje. 10.50 BBC- Harmonie-orkest mmv. solist. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 11.20 Concert 12.35 Gr.pl. l 35 Zang. 1.50, 3.05 en 4.20 Gr.pl. 5 50 Orkestconcert 8.20 Pianorecital 9.05 Operette-uitz. 11.05—1.05 Or kestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Or kestconcert. 1.35 Omroepkleinorkest 2.35 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en solisten. 7.20 Gr.pl. 8.05 Rykspartü- dag 1936. 10.5012.20 Omroep orkest, boerenkapel en -koor. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein- en 1.30 Sa lonorkest. 1.50-2.20, 5.20,6.50, 7.20 Gr.pl. 8.23 S.-concert. 11.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Klein-orkest en zang. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Accordeon- muziek. 6.10 en 6.35 Gr.pl. 6.50 Ka mermuziek. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-stryders. 10.3011.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Appèl der politieke leiders! 10.20 Ber. 10.40 Cello en piano. 11.05 Scheepsweerber. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.-8.45, Norman- dië 8.4510.50, D.sender 10.50 11.10, Parijs R. 11.10—13.05, Brussel VI. 13.05—13.30, Keulen 13.30 14.20, Lond. Reg. 14.20—16.20, Pa rijs R. 16.2017.20, Brussel (Fr.) 17.2017.50, Parijs Radio 17.50 18.20, Brussel (VI.) 18.2018.50, Brussel Fr. 18.5019.20, Keulen 19.2020.Luxemburg 20.20.20, Droitwich 20.2021.50, Lond. Reg. 21.5022.40, Brussel Fr. 22.40 22.50, Berlijn 22.5024. Lijn 4: Brussel (VI.) 8.10.35, Lond. Reg. 10.3511.20, Droitwich 11.20—18.20, Keulen 18.20—18.50, Droitwich 18.5020.20, Lond. Reg. 20.2021.35, Luxemburg 21.35 22.50 en Lond. Reg. 22.5024. Wel meent zij te weten, dat er te dezen aanzien reeds een zeer gewaardeerde samenwerking is verkregen tusschen de directies der directe belastingen, Invoer rechten en acynzen, maar aangezien de wegenbelastingcontróle mede wordt uitge oefend door de rijkspolitie, n.1. de ryks- veldwacht .ressorteerende onder het departement van justitie en de koninklij ke marechaussee, behoorende tot het de partement van defensie, door de gemeen tepolitie en de ambtenaren van den rijks- en provincialen waterstaat, komt het bui tengewoon nuttig voor, aldus het adres, dat een soortelijke samenwerking als tus schen de directies der directe belastingen zich ook tot genoemde controleerende diensten zal uitstrekken. Vooral zij, die langere tochten in ons land maken, zullen daarmede zijn gediend waardoor tevens het binnenlandsch toerisme en ook het zakenleven zal worden bevorderd. DE GASZINKER IN IJMUIDEN HERSTELD. Een mooi succes voor van Wienen's duiktoren. Na ongeveer 2% maand van moeizamen arbeid is men er thans in geslaagd met be hulp van van Wienen's duiktoren ook het tweede lek in den in het Noordzeekanaal gelegen gaszinker der gemeente Velsen te herstellen, nadat reeds eerder het eerste lek was gerepareerd. Woensdagmiddag is de leiding onder druk gebracht en toen bleek dat de span ning niet terugliep was het bewijs gele verd, dat zich geen verdere breuken in de gasbuis bevinden. Het verdere werk, dat thans nog voor van Wienen's duiktoren overblijft is het maken van een flexibel gedeelte in de irt den zinker gelegen buis van de waterleiding. Dit is noodig omdat men spanningen in deze buis heeft gecon- s'ateerd, die oorzaak zouden kunnen zijn, dat ook deze buis zou breken. Deze span ningen zyn ontstaan doordat deze buis niet gelijkmatig in den zinker rust. Vermoede lijk zal dit laatste gedeelte van het werk de volgende week gereed komen. Zoo is het werk in IJmuiden voor de vinding van den heer van Wienen een groot succes geworden. Het is gebleken, dat ook voor het zoeken naar breuken in een diep onder water en in den bodem liggende leiding het merkwaardige instru ment met succes gebruikt kan worden. WATERVLIEGTUIGEN VOOR DE INDISCHE MARINE. De laatste bommenwerper gereed. De T 18, de laatste bommenwerper der T-serie, welke voor de Indische marine is gebouwd, heeft gisteren in de nabijheid van het watervliegkamp Schellingwoude proef gevlogen. Ten overstaan van de Rijksover name-commissie, onder leiding van overste Holdring, voerde met het toestel, bestuurd door den invlieger der Fokker-fabrieken,den heer Meinecke, verschillende hoogte- en startproeven in het Buiten-IJ uit Tot de verschillende autoriteiten, die aan wezig waren, behoorde o.m. de heer van Tijen, onder-directeur van de Fokker-fabrie ken. 101 JAAR. De heer H. Sibbink te Winterswijk is gis teren 101 jaar geworden. Twee muziekkorp sen hebben hem een serenade gebracht. STUURMAN IN RUIM GEVALLEN EN OVERLEDEN. De familie D. Mulder te Dokkum heeft van het gemeentebestuur van Dokkum be richt ontvangen, dat hun zoon, de 25-jarige G. Mulder, stuurman op het Nederlandsche stoomschip „Baltic", in het ruim van het schip is gevallen, terwijl' het in de haver, van Antwerpen lag. Het slachtoffer werd zwaar gewond opgenomen en is overleden- „Maar het is nu eenmaal zoo!" Kirke was opgestaan en keek hen allen door dringend aan. „Ik heb al een heelen tijd ja, Queen, het moet er nu maar uitdat lucht me op en dan kom ik er het zuiverste tegenover te staaneen heelen tijd geld van Glenn aangenomen. Zakelijke lee ningen, dat moet je wel begrijpen, Queen. En toen opeens zat ik weer erg om con tanten verlegenvoor alles en nog wat En mijn kostbaarste postzegel was wel de Foochow-zegel. Ik voelde maar al te goed. dat ik hem niet openlijk aan Glenn voor gereed geld kon aanbiedente minder, omdat ik hem al zooveel geld schuldig was, Daarom maakte ik gebruik van Varjan als tusschenpersoon, om hem in het geheim aan Glenn te verkoopen. Ik zag dien zegel het liefste in zijn bezit, als ik hem toen niet meer houden kon. Zoo zit de zaak werkelijk in elkaar!" Hij ging plotseling weer zitten. Mi33 Temple bestudeerde zyn houding met vreemde, eerlijke en uiterst zachtzinnige belangstelling. „Ja als het zoo isDon mom pelde Macgowan. „Het spijt me, dat ik zoo... Maar nu wat anders", vervolgde hy op zijn gewonen toon, „hoe zou het komen, Don, dat die Foochow-zegel nu juist toe vallig niet weer achterstevoren is? Is het niet by je opgekomen, dat je, door in deze omstandigheden dien zegel te verkoopen, my aan allerlei verdachtmakingen zoudt blootstellen?" Donald keek hem wanhoppig aan. „Glenn... ik geef je er mijn woord op... daar heb ik geen oogenblik aan ge dacht! Goeie genadekerelje denkt toch nietnee toch? je denkt toch niet, dat ik het met opzet gedaan heb?" Uitgeput liet hy zich in zijn stoel achter over zinken. Macgowan trad op hem toe, klopte hem op zijn schouder en zei: „Denk er niet meer over, Don! Het was meer dan krankzinnig van me, en ik heb me ellendig aangesteld! Toe, zet het uit je hoofd! Je weet heel goed, dat als ik ook maar iets kan doen „Hm!" zei Ellery. „Enne... nu dat ge regeld is, Kirkewat zeg je op myn tweede vraag?... Waar heb je dien post zegel oorspronkelijk vandaan?" „Oh!" antwoordde Donald zonder draler. „Dien heb ik gekocht! Heel lang geleden al van een of anderen handelaarik weet werkelyk niet meer van wien". „Kom, kom, Kirke", merkte Ellery akelig bedaard op, „nou zit je te liegenWaar heb je dien Foochow-zegel vandaan?" „Maar meneer Queen!" begon miss Temple. „Toe Jo... dat niet!" riep Kirke, op springend. „Maar Donald, daar is toch niets tegen", zei ze rustig. „Het is heel erg ridderlijk van mynheer Kirke, meneer Queen, en zoo is hy altyd. Het is heel erg aardig van hem, u, mynheer Queen hy heeft dien post zegel van mij gekregen". „Aha", zei Ellery, glimlachend. „Dat gaat den goeden kant uit. En wilt u nu zoo maar het is heusch niet noodig. Want, ziet vriendelijk zijn, miss Temple, om ons nog wat nader in te lichten?" „Je hoeft het heelemaal niet te doen, Jo", zei Kirke met nadruk. „Niemand kan je daartoe dwingen hoor!" Macgowan greep zijn vriend bij den arm. „Bedaard, Donald! Het is heusch beter op die manier. Queen heeft volkomen gelijk" „Dat heeft hy ook", vervolgde miss Temple opgewekt. „Myn vader, die zooals ik al eens gezegd heb, in diplomatieken dienst was, verzamelde ook postzegels, al was het dan op kleine schaal. Jaren en jaren geleden kreeg hy dien zegel in Foochow in handen voor een bespottelijk laag prijsje en hy heeft hem tot zijn dood in zyn verzameling gehad", „Wat 'n bof is dat geweest!" riep Macgo wan verrukt. „En wisten andere verzamelaars er niets van af, dat hij dien zegel had?" vroeg Ellery. „Zeker weet ik het niet, maar toch ts het niet waarschijnlijk, mijnheer Queen Vader was niet met veel verzamelaars be kend en in later jaren verloor hü zoo goed als alle belangstelling voor zyn eigen col lectie. Na zün dood heb ik het grootste deel ervan verkocht. Het bracht niet veel op, maar ik had het geld hard noodig. Toch kon ik er niet toe komen, den Foochow- zegel weg te doen. Het was de eenige. waarover vader nog wel eens met belang stelling gesproken had en ik geloof, dat ik hem hield uit... nu ja, uit een soort ge- voelsoogpunt. In elk geval, toen ik met mynheer Kirke in correspondentie over de uitgave van myn boek trad, kam het op een of andere manier uit., dat... maar hy kan u dat veel beter zelf vertellen". „Het kwam alles heel vanzelfsprekend" zei Kirke. „Ik schreef toevalig, dat ik Chi- neesche zegels verzamelde en miss Tempie vertelde me toen van dien Foochow-zegel Ik was indertyd een beetje beter by kas dan op het oogenbliken ik wist miss Temple over te halen, hem aan my over te doen". „Hoeveel heb je ervoor aan miss Temple betaald, Kirke?" vroeg Ellery. „Tien duizend dollar. En dat is hü dub bel en dwars waard. Is dat zoo niet, Glenn?" Macgowan schrok op als uit een droom „Oh natuurlyk anders zou ik hem niet gekocht hebben", zei hü- „Dat is dan alles, zuchtte miss Temple". Ziet u nu zelf wel, münheer Queen. Een doodgewone geschiedenis. Nu zal al uw achterdocht toch zeker wel geweken zün, niet? ..Daar heeft het wel allen schün van dunkt u ook niet?" vroeg Ellery glim lachend. Toen Hubbell hem uitgelaten had en de deur van de appartementen der familie Kirke achter hem gesloten had, scheen Ellery Queen allesbehalve in een stemming, die geheel vrü van achterdocht was en ook niet van zins om weg te gaan. Hü bleef op de gang, in diep nadenken verzonken en wet samen#etr°ken wenkbrauwen, staan. w V." 2rommel11 rare geschiedenis is het toch! bromde hü voor zich heen. Hü haalde na een poosje onverschillig de °f en stond J"l»t op het punt in de lift te stappen, toen hü verderop in de gang eenige beweging hoorde en e d hoek omging, waar hy doodsUl bleef staan Hy nam zyn hoed af en gluurde heel voor zichtig om den hoek. Er was een vrouw van de brandtrap af gekomen en naar de deur van het studeer vertrek van dr. Kirke geslopen. Voor een slanke, naar de mode gekleede jonge dame gedroeg ze zich wel heel eigenaardig. Ze had een in bruin pakpapier gewikkelde, blükbaar vrü zwaren bundel onder haar arm, die ze slechts met moeite scheen te torsen. Ze probeerde zoo geruischloos m°" gelük te loopen en haar hoofd bewoog zich heen en weer als van een doodelük uitgeput dier. Met ingehouden adem wachtte Eller.v vol spanning het verdere verloop af: «Wa 'n bof is me dat!" dacht hü- I De dame draaide het hoofd naar zya kant om en Ellery trok het zijne haastig terug. Toen hy het weer waagde te kyken, was ze bezig aan de kruk van dr. Kirke s deur te morrelen met zenuwachtige 8e* jaagdheid. Het volgend oogenblik was ie in het studeervertrek verdwenen. ElleU snelde zoo geruischloos mogelük de door. Zonder eenig ongeval of lawaai reikt hü de deur. Hü keek de gang alle kanten af. Niemand te zien. Hü 'ade neer en tuurde door het sleutelgat, hü kon slechts een zeer klein deel van vertrek overzien. Hü sloop de gang langj naar de volgende deur, die, zooals hij z> herinnerde, toegang gaf tot de slaapkam van dr. Kirke. Als die oude heer eens thuis was Hü probeerde of de deur g^ sloten was. Het slot zat er niet op en sloop de kamer binnen. Het kostte f ettelijke seconden, om de tusschendeur het studeervertrek zonder het minste druisch open te maken en er doorheen binnen te gluren. (Wordt vervi o'gd'

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10