professor slim en zoon "rIS va" D»m JIJ Scheltema Conr.di (V.B.) de heer JlecfU&'zaken QemeaUecadeti J>xoüWciaal 7liaws lam.. jMqezxmdeH Stukken fcutd: m Juin&ouw treedt de heer maskens af als gezant te den haag? uitzending van de troonrede door de k. r. o. schip bij terschelling gezonken? NOORDSCHARWOUDE ZIJPE EGMOND AAN ZEE hangt van uw remmen af! rijkscontrolemerk op kaas. Esperanto. taxegedeelte consumptie melk. wat kosten de silo's die dit jaar zijn gebouwd? m3. kuügras r-geest" te sint-pancras. 3901 11986 11429 9188 9137 I>E BIOSCOPEN TE HAARLEM. Voorstel tot verhooging vermake lijkheidsbelasting. r.» cemeenteraad van Haarlem heeft gis- Mdae het voorstel van b. en w., om tenTI'!>rmakelykheidsbelasting voor de bios- de n van 20 tot 25 pet. te verhoogen, met n 5 stemmen aangenomen. van Éngelen (K.D.P.) en de beide commu- ^"raad deelde vrijwel algemeen het Jndpunt van b. en w„ dat de vermake- iHkheidsbelasting een verteringsbelasting en dat door een zeer geringe verhooging L toegangsprijzen het bezoek aan de bios- „„en niet zou dalen. ne meeste leden keurden de houding van Nederlandschen bioscoopbond af en aren het niet eens met de opvatting van TJn bond, dat door de verhooging de exploi tatie der theaters onrendabel zou worden. Volgens de Brusselsche bladen zou de heer Maskens, gezant van België te Den Haag, benoemd zijn tot ambassadeur te Rome. Ook via de zenders Kootwijk voor Indië. Naar wij vernemen, zal de uitzending van de troonrede en het verslag, door den K R. O. verzorgd van de gebeurtenissen op het Binnenhof op Dinsdag a.s., ook worden uitgezonden naar de overzeesche gebieden, via de Rijkszenders te Kootwijk. Naar vernomen wordt zijn Maandagavond in den hevigen storm door een onbekend schip nabij het vuurschip Terschelling noodsignalen gegeven. Het bergingsschip „Max Behrend is onmiddellijk uitgevaren cm hulp te bie den doch kon niets van het schip ont dekken. Wel dreven planken en balken op het water. En niet geprikt?, informeert de politie rechter verder. Dat verhaal over dat bandenprikken is natuurlijk volkomen gelogen. 't Zou niet de eerste keer zijn verduide lijkt de rechter: er zijn al eens meer kapotte fietsen in de buurt van uw rijwielstalling beweest De buurman van de overkant houdt vol: „hij was alleen en hij daagt me uit". Dat uitdagen bestaat uit op de borst slaan, op den grond spuwen en naar boven roepen. „Ook al weer gelogen", verklaart ver dachte onbewogen. „Ik heb er getuigen voor", houdt de buur man vol. Verdachte is niet van zijn stuk te brengen: de getuigen vindt hij in deze zaak volmaakt onbetrouwbaar en met fietsen en leeggeloo- pen banden had hij niets te maken. De officier, mr. Bosch, denkt er anders over: Deze man, zoo zegt hij, is éen kind van zijn tijd, hij had een nieuw plan bedacht om de werkloosheid te bestrijden. Hij prikte banden door om ze later tegen betaling natuurlijk weer te herstellen, aldus de officier, die dit een onwaardige manier van doen vond. Daar verd. al herhaaldelijk is veroordeeld, eischte het O.M. twee maanden gevangenisstraf. 't Vonnis werd er voor den verdachte niet beter op. Ook de rechter is van oordeel, dat twee maanden niet te veel is. „Ik ga in hooger beroep", besluit ver dachte en daarmee is zijn betoog ten einde. JCNT-MAAND KOOPJES-MAAND BIJ C. EN A. Ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter te Amsterdam heeft thans schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de firma C. en A. Brennink- meijer aan wie ten laste was gelegd, dat zij de uitverkoop-wet zou hebben over treden door in Juni den verkoop aan te kondigen met de woorden: „Juni-maand koopjesmaand bij C. en A.' De firma was destijds door de politie gedwongen de op dezen verkoop betiek- king hebbende raambiljetten en étalage borden te verwijderen en haar adverten ties in de dagbladen te staken, omdat de politie oordeelde, dat het betrof een ver koop in verband met seizoenswisseli.'.g. Thans echter heeft de kantonrechter be slist, dat de aankondiging niet in strijd is met de bepalingen der uitverkoopwet en hij ontsloeg de firma derhalve van rechts vervolging. De kantonrechter overwoog, dat in casu de aankondiging niet wijst op een oprui ming en dat in ieder geval in Juni niet ge sproken kan worden van seizoenswisse ling. Het ten laste gelegde feit werd dan ook door den kantonrechter niet strafbaar geoordeeld. Als verdediger der firma trad in dezen op mr. G. C. J. D. Kropman. „BANDENPRIKKER" VOOR DEN RECHTER. Voor den Amsterdamschen politierech'er had zich gister een rijwielhersteller te ver antwoorden wegens het vernielen van banden. Hy zou diverse fietsen, die in de buurt van zijn stalling stonden, met een mes hebben bewerkt, met de bedoeling op deze minder juiste en minder gebruikelijke wijze zijn clientèle uit te breiden. Een man, die tegenover de stalling woon de, had alles gezien: „Ik zit meestal 's avonds in donker voor 't raam, dan kijk ik op straat dat vind ik gezellig. Toen zag ik op een zeker oogen- blik verdachte, hij prikte de fietsbanden door. Politierechter: Met een mes? Getuige: Dat denk ik wel, je kunt 't n et je pink". En wat zegt u er van verdachte? „Praatjes", meent verdachte kort en bon- ^ij. Ik heb wel in de buurt staan praten. De gemeenteraad vergaderde Woens dagavond te acht uur in het raadhuis. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom, waarna spr. de be kendwording besprak van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met den Prins van Lippe. Wij zullen, aldus de voorzitter, als het U zoo is gegaan als mij, vurig hopen dat dit ten zegen van het jonge paar mag zijn en daaraan synoniem, tot heil van volk en vaderland. Het is niet onmogelijk, dat niet allen de radioboodschap hebben kunnen beluisteren van H.M. de Koningin en het verloofde paar. Het kan zijn, dat een ge deelte of eenige woorden U zijn ontgaan. De voorzitter las daarom nog eens de door H.K.H. en den prins uitgesproken radio- redevoeringen voor. De voorzitter stelde voor een telegram met een hartelijke felicitatie namens den gemeenteraad van Noordscharwoude aan het verloofde paar te zenden. De raad ging hiermede accoord. Ingekomen waren diverse verslagen van dankbetuigingen en goedkeuringen. Ged. Staten zonden goedgekeurd terug: de wijziging der begrooting 1935; de ver ordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting; het besluit van den raad tot het aangaan van een kasgeld- leening ten behoeve van de gemeenschappe lijke lichtbedryven. De raad besloot verder de geldende straf verordeningen weer voor vijf jaren geldig te verklaren. Het besluit tot heffing van een straatbe lasting was goedgekeurd. De heer A. Kwadijk maakte een opmer king naar aanleiding van een brief van den doodgraver. Deze verzocht inlichtingen over zijn werkzaamheden. Dat vond spr. zeer vreemd, daar men toch niet solliciteert naar een betrekking, waarvan men de werkzaam heden niet weet. De voorzitter antwoordde, dat het college van B. en W. dit anders heeft opgevat Slechts wordt bedoeld, eenige nadere inlich tingen te verstrekken, welke inmiddels zijn gegeven. Te zijner tijd zal een instructie voor den doodgraver worden aangeboden. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Van Ged Staten was de gemeentereke ning 1934 terugontvangen met eenige op merkingen ten aanzien van een paar posten. B. en W. stelden voor, deze opmerkingen in de rekening te doen opnemen en deze op nieuw voorloopig vast te stellen. Aldus be sloten. Door het N.-Holl. Landbouwcrediet werd gevraagd het aandeel in het Middenstands- borgstellingsfonds te willen storten. Het totaal bedrag is 306.60, zijnde 15 cent per inwoner. Een suppletoire begrooting tot dit bedrag werd vastgesteld. De afdeeling Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters verzocht den druk der personeele belasting voor koffiehuizen e.d. te verlagen voor wat betreft de huurwaarde en biljarts. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Alkmaar was een vrijwel op hetzelf de neerkomende adres ontvangen. Wat betreft het verzoek der koffiehuis houders deelde de voorzitter mede, dat de huurwaarde reeds is verlaagd. Daardoor is uitgesloten, dat de grondslagen voor de bil jarten kunnen worden verlaagd. Voorgesteld wordt, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, evenals het andere. Een dergelijk besluit is reeds twee jaar geleden genomen Aldus besloten. Hulp bij brand. Het gemeentebestuur van Alkmaar deed een voorstel tot het aangaan van een ge- meenschappelüke regeling voor de hulpver leening by brand. De gemeente Alkmaar stelde voor, dat Noordscharwoude een jaar- lij ksche vaste bijdrage deed van 40. Voor het gebruik van brandweermateriaal zal dan het volgende worden berekend. Auto mobielspuit, eerste uur zonder dienstdoen 20, eerste uur met dienstdoen 40; volgen de uren f 20; vierwielige motorbrandspuit: eerste uur zonder dienstdoen 15; eerste uur met dienstdoen 20; de volgende uren 15. De voorzitter zeide, dat B. en W. geen tegenstanders zijn van wederzijdsche hulp verleening. Dit wordt reeds aan den Lan- gendijk toegepast. Het college heeft dit niet zoo gedacht als in de gemeenschappelijke regeling wordt voorgesteld door Alkmaar. Daarbij moet behalve de verleende hulp be taald (heel billijk) ook nog een jaarlijksche bijdrage worden verleend van 40, ook wanneer geen hulp wordt verleend. B. en W. stelden daarom voor, niet tot de gem.rege ling toe te treden, temeer waar men de be schikking heeft over een eigen brandweer, en de motorspuit van de gem.lichtbedrijven. In noodgevallen kan de Heerhugowaarder spuit worden gerequireerd en in buitenge wone gevallen de hulp van Alkmaar worden ingeroepen, al moet dan een hooger bedrag worden betaald. Nadat door den heer Duijves instemming was betuigd met het voorstel van B. en W„ werd het voorstel aldus aangenomen. In verband met de invoering van het Capi- tulantenstelsel werd de veldwachtersveror dening dusdanig gewijzigd, dat voorkomen wordt, dat bij benoeming van een capitulant tot gemeenteveldwachter deze niet direct in het genot wordt gesteld van een of meer periodieke verhoogingen van zijn salaris. Gemeenterekening 1935. Vervolgens bood de voorzitter de rekening der gemeente aan over het dienstjaar 1935. De ontvangsten hadden bedragen 131.956,57 de uitgaven 129.446,12, voordeelig saldo 2510,45. De kapitaaldienst gaf aan ont vangsten 21905,87, uitgaven 21325,87, voordeelig saldo f 580. Het verheugde den voorzitter, dat een voordeelig saldo was bereikt, hoewel dit niet als een verdienste kon worden uitgelegd van B. en W., of van den burgemeester of van den raad, aangezien alle uitgaven zoo ongeveer worden opgelegd. Het neemt ech ter niet weg, dat B. en W. en de raad z'ch rekenschap geven, een wijs beleid te voeren en zuinig de gelden te beheeren. Het is 's voorzitters vurige wensch, dat het jaar 1936 ook een voordeelig saldo mag geven en dat de raad in dezelfde lijn als tot nu tce, voortgaat. De heeren N. Kooy, Alb. Barten en A. Kwadijk werden pengewezen in de comm a- sie tot nazien van de rekeningen. Vervolgens volgde vaststelling van het kohier der straatbelasting tot een bedrag van 2135,74 en van het kohier der honden belasting met een eindbedrag van 350 De heer Kwadijk informeerde bij de rond vraag of het waar was, dat een kind, waar voor de raad had besloten, dat het naar een school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar kon gaan, nog niet naar school ging. Is daarover een kwestie? De voorzitter antwoordde, dat de ouders vrij zijn hun kind naar de school te zenden B. en W. hebben maatregelen getroffen waardoor het schoolgaan verzekerd is. nen. Gerekend wordt dat volgens dit plan aan 65 werkloozen gedurende 15 maanden werk kan worden verschaft. Afsluiting weg. De aandacht zij er op gevestigd, dat de Belkmerweg vanaf den Keinsmerweg tot het kruispunt naby de Ooster-Egale- mentsloot vanaf Woensdag 9 Sept. '36 tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen is afgesloten. Een nieuw plan van werkverschaf fing. Daar de werkzaamheden in de werk verschaffing op het provinciaal landgoed ten einde loopen en het eenige daarnaast bestaande plan tot aanleg van een sportveld in werkverschaffing door den minister van sociale zaken niet is goedgekeurd, heeft de gemeente Egmond aan Zee thans een nieuw plan tot uitvoering van verschillende werk zaamheden in werkverschaffing ingediend De kosten hiervan bedragen f 57.000 ar beidsloon en 13.000 andere kosten, zooals materiaal, toezicht der Nederlandsche Hei de maatschappij e.d. Het plan omvat het bewerken en daarna bebosschen van onge veer 14 1/2 H. A. terreinen, gelegen in d' onmiddellijke nabijheid van de kom der ge meente. Voorts het uitdunnen, inboeten en van bestaande beplantingen, ter oppervlak te van ongeveer 6 H.A. Dan het afgravei aanvullen en op behoorlijke breedte brenge van wegbermen en wandelpaden en he egaliseeren van verschillende duinterrei Hun leven en het uwe evenzeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen! Den heer de Waal moet ik gelijk geven, dat de door mij besproken affiche in Uw blad niet uitging van een officieele instantie. Ik erken gaarne, dat het controlemerk waarde heeft, doch er moet voor gewaakt worden, dat deze waarde overschat wordt. De controle op de grondstoffen waaruit het product gemaakt wordt, is zeer nuttig, doch dit is niet beslissend over de kwaliteit. Al blijft de voedingswaarde gelijk, zoo zal uiteindelijk de kwaliteit beslissend zijn of het product al dan niet wordt begeerd. Per slot blijft kaas een voedingsmiddel dat vervangbaar is. Het deed my genoegen te lezen, dat de heer de Waal de waarde van het handels merk erkent. Wat betreft het woord „Holland" „Neder land", zoo acht ik het van belang, dat zoo dra van „Nederland" of „Nederlandsch" sprake is, ook deze benamingen gebruikt worden, en dat „Holland", „Hollandsch" voor de beide Hollanden wordt behouden. Dit zal moeilijk te bereiken zijn, toch dient er naar gestreefd te worden, speciaal in het belang van den „Hollandschen" Kaashandel. Hoogachtend, N.V. Kaash. v. h. J. J. HOUTKOOPER en ZOON. (Wy gelooven dat het kaasmerk nu van alle kanten bekeken is en sluiten daarom deze discussies. Red Al km. Crt). Esperanto is, evenals welke nationale taal ook, neutraal en wordt als zoodanig ge bruikt door menschen van zeer uiteenloo- pende maatschappelijke positie, van «eer verschillend politiek en religieus inzicht. Zoo wordt Esperanto toegepast by re clame van gramofoonplaten, Storks pom pen, Ovomaltine, Sanovite, voor propaganda van de groote jaarbeurzen van Leipzig, Parijs, Lyon, Boedapest enz., terwijl aan den anderen kant strijders voor wereldvrede Es peranto gebruiken voor hun internationale betrekkingen. De modern georganiseerde arbeiders-klasse heeft inmiddels het groote belang van een internationale taal ingezien en is, met veel succes, het gebruik van Es peranto in eigen kring gaan propageeren. Sedert 1919 leeft de Arbeiders Esperantisten beweging echter geheel apart naast de neu trale beweging voort. Voordien waren allen in één grooten bond georganiseerd, doch daar de meeste links-georiënteerde esperan tisten Esperanto bijna uitsluitend wilden benutten voor het propageeren en in prak tijk brengen van klasse-idealen, terwijl men aan de andere zijde de z.g. neutraliteit zoo veel mogelijk wenschte te handhaven, kon den beide groepen helaas niet meer samen werken. Dit wilde ik nog even vertellen voor die genen onder U, die nog steeds denken, dat Esperanto eeh „roode taal" is, en zoo zijn er nog maar al te veel. Over de geheele wereld zijn er aparte propaganda-vereenigingen voor katholieke, christelijke en neutrale esperantisten. Evenals onze moedertaal wordt Esperanto overal voor gebruikt, een bewijs temeer van de deugdelijkheid. De verwerkelijking van het schoone ideaal van Dr. Zamenhof, de geheele wereld één groote menschelijke familie, is vanzelf- spreklnd niet alleen afhankelijk van de al- geheele invoering van de wereld-hulptaal als tweede taal voor elk mensch; daartoe zullen nog zeer vele factoren dienen mede te werken. Voorloopig hopen wij, esperantisten, hoe verschillend ons politiek en religieus stand punt ook mag zijn, dat toekomstige kwes ties, mede door Esperanto, op vredelievende wijze zullen worden opgelost. Elk beschaafd mensch zal gaarne dit ideaal mede willen omschrijven, en daarom, geachte lezers, leert vanaf heden allen Es peranto en helpt zoodanig mede een steentje by te dragen aan den opbouw van een schooner, een betere samenleving voor ons nageslacht. J. M. Nederlandsche zuivelcentrale, 13 t.m. 19 September consumptiemelk regeringscon tract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met af dracht voor de kwaliteit, overmelk regee- ringsminimumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in sonsumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Naar aanleiding van een door mij inge stelde enquête inzake de kosten van silo- bouw zyn de ingekomen antwoorden ver werkt in onderstaand artikeltje, van de hand van den heer W. Rinsema, welke eenigen tijd werkzaam was bij den land- bouwvoorlichtingsdienst in Noordholland. De rykslandbouwconsulent voor Noordholland Ir. G. J. LIENESCH. In 1936 is het aantal silo's in Noordhol land weer aanzienlijk toegenomen en ge zien de belangstelling, die er voor den silobouw bestaat zal het maximum voor loopig nog wel niet bereikt worden. Ver schillende boeren, die wel geneigd zyn tot silobouw over te gaan, worden echter maar al te vaak door de kosten afge schrikt. Dat de bouwkosten van een silo even- rel dikwijls overdreven worden, is ons ge- 'eken uit een enquête, die wij onlangs gesteld hebben. Van 28 betonsilo's, waarvan 8 ronde en i platensilo's kregen wij een nauwkeurige i uitvoerig gespecificeerde opgave van bouwkosten. De gemiddelde inhoud van deze silo's 173. ln de korf bevonden zich een heeleboel mooie zeshoekige vakies Die waren daar door de wasbyen Wbouwd om te maken, dat de honingbyen een plaatsje hun honing hadden "TiTS t* de boel in de war bracht. Tydens een bezoek m de korf tuimelde hij voorover in een van die bakjes. 174. Dit bakje was echter gevuld met vloeibare was. En toen Pietje weer te voorschyn kwam leek hij wel in een waskaars veranderd. Het is heel goed te begrijpen, dat professor Slim schrok toen hij die anwedelende kaars zag. bedroeg 40 M3. (platensilo van 30 pla ten), terwijl als betonverhouding vrijwel uitsluitend 1:2:3 gebruikt werd. De meeste platensilo's waren geconstrueerd met platen van 150 x 59 x 6 c.M. In de eerste plaats hebben we de totaal- kosten van de platen- en ronde silo's ver geleken, omgerekend op een silo van 40 M3. inhoud. Totaal kosten silobouw platensilo vaste ronde silo gemiddeld 92.138.— laagste 62.— 133. hoogste 135.1140. Hierbij is dus alles inbegrepen, o.a. op- zetstuk, grondwerk, drainage, stellen van de platen, hoekijzer, eventueel transport van de platen, enz. Hieruit blykt, dat er een aanzienlijk prijsverschil bestaat tusschen de platen- en vaste ronde silo's. Dit moet voorname lijk toegeschreven worden aan het feit, dat men voor een vaste ronde silo een paar mallen noodig heeft en men 40 meer materiaal moet verwerken in ver band met de wanddikte, en meer vakarbeid moet worden overgelaten aan derden, ter- zijl men tevens een rond gebogen opzet - stuk moet laten maken. Ook is er een aanmerkelijk verschil tusschen het hoog ste en laagste bedrag bij de platensilo's. De bedragen zyn in het algemeen lager, naarmate de boer een grooter deel van den silobouw in eigen beheer heeft uitgevoerd. Om beter vergelijkbare cijfers te krij gen .hebben we vervolgens de gemiddelde kosten per M3. silo-inhoud berekend. Wij kregen de volgende uitkomsten, inhoud silo's platensilo vaste ronde silo 20 M3. 3.— 30 M3. 3. 40 M3. 2.10 3.50 50 M3. 2.— 3.40 Hierbij is weer alles inbegrepen (opzet- stuk, grondwerk, enz.) Over vaste ronde silo's van 20 en 30 M3 waren geen prijsopgaven ontvangen. Uit de cijfers blijkt, dat een vaste ronde silo 1.50 per M3 duurder is dan een platen silo en dat de kosten per M3 lager worden, naarmate de silo grooter wordt, wat ove rigens vanzelf spreekt. Uit onze enquête is wel gebleken, dat den bouw van een silo, vooral als men een deel in eigen beheer kan uitvoeren, geen I hooge kosten behoeft mee te brengen. HET PROEFBEDRIJF „ACHTE In aansluiting op de publicatie van 14 Landbouwweekblad volgen hier nog eenige weideperiode, welke wij tot nu toe hebben Ik heb ook eenige cijfers over het vorig uitkomen in welke richting het nieuwe De conclusies kan ieder zelf makkelijk Proefbedrijf „A 1. Stikstofbemesting in K.G. Kalkammor.salpeter per H.A. 2. Weideperiode tot en met de maand Augustus 3. Melk- en kalfkoeien 4. Totaal aantal liters melk gedurende de weideperiode Vóór 1 Mei 1 Mei1 Juni 1 Juni1 Juli 1 Juli1 Augustus 1 Augustus1 September Totaal tot 1 September 5. totaal aantal K.G. gewonnen hooi Het spreekt haast wel vanzelf dat er nog is zeer goed te noemen. De R Augustus 1936 in No. 33 van het Hollands vergelijkende cijfers met betrekking tot de gehad. jaar opgenomen, teneinde nog eens te doen systeem ons brengt, genoeg vinden. chter-Geest". 1935 1936 300 23 April 1 September 27 1476 10132 9561 8757 9674 250 19 April 1 September 28 39590 L. 45720 L. 80.000 K.G. 80.000 K.G. 100 M3. 120 M8. volop gras is. Ook de conditie van het vee ijkslandbouwconsulent voor Noordholland, Ir. G. LIENESCH.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11