DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uitbundige vreugde in Den Haag. Bij de aankomst van de prinses zur Lippe. ALKMAARDERS, VLAGT I En draagt oranje. Het politiecordon door de menigte verbroken. Ho. 214 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 10 September 1936 138e Jaargang Een sportieve familie. Hartelijke woorden van het verloofde paar. ZATERDAG: DAG VAN NATIONAAL GEDENKEN! 's-Gravenhage, 10 September. In verband met de verloving van PRINSES JULIANA met PRINS BERNHARD VON LIPPE BIESTERDFELD heeft hei kabinet besloten dat a.s. Zaterdag de Departe menten van algemeen bestuur en de andere rijks- bureaux in hei land gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze ie doen worden tot een dag van nationaal gedenken, drukt de minister-president namens den Raad van Ministers de hoop uit, dat andere auto riteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het Rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dankbaarheid, die in het gansche volk tot uiting zijn gekomen. 's Avonds voor het paleis te Den Haag. Feestvreugde in de hoofdstad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den geheelen namiddag heerschte in de omgeving van het Koninklijk Paleis in den Haag een ongekende drukte. De politie, welke tijdig haar maatregelen voor het verkeer had genomen, zorgde voor handhaving der orde, doch naar mate het meer naar 5 uur liep (het uur, waarop men gerekend had, dat het ver loofde vorstelijke paar zou aankomen), groeide de massa aan. Men werd on danks het opdringen van de achterste ryen, het wachten niet moede. In den loop van den middag ging het ge rucht, dat het in de bedoeling lag van prinses Juliana en prins Bernhard om 's prin sen moeder en zijn jongeren broer Aschwin, die omstreeks 5 uur per auto op het paleis Noordeinde zouden aankomen, een eind te gemoet te rijden. De ontmoeting zou zoo verzekerde men op een van de buiten goederen van de Koningin aan den Leidsche- sraatweg, in de nabij van café den Deijl plaats vinden. Het gerucht bleek juist te zijn. Om half vijf verliet het vorstelijk paar in de open Ford-Cabriolet van den prins, die achter het stuur zat, de koninklijke stallen. Aan vankelijk bestond het plan om van den hoofdingang van het paleis Noordeinde weg te rijden, maar de geweldige menschen- menigte noodzaakte het jonge paar een an deren weg te kiezen en het paleis via de koninklijke stallen te verlaten. Voorafge gaan door een motor met zijspan van de Haagsche politie, waarbij zich later nog een motor met zijspan van de Wassenaarsche politie voegde, kwamen prinses Juliana en prins Bernhard om kwart voor vijf bij het landgoed ter Horst aan den Leidschen- straatweg aan. Dit landgoed is het middel ste van de drie, die daar liggen, van de koningin. Komende uit de richting den Haag heeft men eerst Eikenhorst, dan ter Horst en dan Raaphorst. De aanwezigheid van vele journalisten, die voor het hek van ter Horst het paar op wachtten, deden bij de de voorbijgaande automobilisten, fietsers en voetgangers het vermoeden ontstaan, dat er iets bijzonders aan de hand was. En zoo gebeurde het, dat toen het jonge paar het hek binnen reed, een juichende schare de prinses en den prins begroette. Auto's bleven staan, er ontstond weldra een verkeersopstopping. Niemand, die voorbij kwam, wilde zich de gelegenheid laten ont- 8aan, het vorstelijk paar toe te juichen en van nabij te zien. Weldra verdween de auto van den prins in de prachtige bosschen. Dit was den toeschouwer natuurlijk geen Aanleiding om weg te gaan. Men wist het ®U: de moeder van den prins en diens broer Werden hier verwacht. Het nieuws werd doorgegeven en zoo groeide de belangstel ling aan. Ook werd bekend, dat de prinses zur Lippe-Biestersfeld en prins Aschwin op het landgoed Raaphorst zouden geleid wor den, waar prins Bernhard en prinses Juliana over het landgoed ter Horst gereden. Dientengevolge begaf het publiek naar het hek van de Raaphorst. Twee man van de Wassenaarsche motor- hrigade vatten post op een 100 meter voor den ingang van de Raaphorst, teneinde de auto van 's prinsen moeder aan te houden en naar den ingang van dit buiten van de koningin te leiden. Even voor half zes zien wij den prins en Prinses naderen. Prinses Juliana is gekleed hr een grijzen mantel en draagt een grijze hoed met voile. De prins heeft een gnjs colbert aan en een witte anjer in het knoops gat. Het publiek juicht en als iemand een ..Leve de prinses" aanheft, verdubbelen de toejuichingen. Lachend wuift het jonge paar terug. De aanwezigen zullen het tafereel niet spoedig vergeten: het jonge paar, gezellig pratend en stevig gearmd, wandelend door de fraaie bosschen. Aan beide kanten van den weg staan nu vele auto's geparkeerd. Er komt een bus aan, die even voorbij het hek van de Raap horst stil houdt. De passagiers stijgen uit (het stond wel niet op het programma) en moeders met kinderen op den arm loopen, zoo vlug als zij maar kunnen, toe, om zich bij de menigte te voegen. Ook de leden van de Leidsche Vrouwe lijke Studentenvereeniging, die in wel 10 auto's naar het paleis waren gereden, om de felicitatie-registers te teekenen, arriveeren en ontwikkelen een geluid, waarop hun mannelijke studiegenooten met recht jaloersch zouden kunnen zijn. De prinses zur Lippe komt. Eindelijk om 10 minuten over half zes komt een groote groene wagen in het zicht. De wagen heeft groote vaart, een collega, die de auto van den Haagschen Schouw heeft gevolgd, heeft ruim 100 K.M. gereden om hem bü te houden! en wordt door de Was- Daar volgt de auto van den prins, bestuurd door den chauffeur van zijn moeder en waarin ook de kamenier van de prinses heeft plaats genomen. De stoet wordt ge opend door de beide motoren met zijspan van de Wassenaarsche en Haagsche politie. Van de Raaphorst tot aan het paleis ware zegetocht Noordeinde is het geworden. Tal van auto's volgen den stoet en vele wagens staan lartgs den Leidschenstraat- weg. Overal jubelt de menigte en wuift met hoeden en zakdoeken, eenmaal bij het café het „Wachtje" gekomen, is er haast geen doorkomen aan. Rijen dik staan duizenden en duizenden langs den weg. Heel langzaam rijden de auto's over Korte Voorhout, Vij verberg, Kneuterdijk en Heulstraat. De be langstelling was veel en veel grooter nog dan Dinsdag. Het enthousiasme was hier mede in evenredigheid, er kwam geen einde aan het gejuich. De politie had de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te hou den. De menschen stonden tegen elkaar ge drukt, de achtersten steeds maar naar voren dringende in de hoop een betere plaats te krijgen, om toch maar niets van deze „blijde incomste" te missén. In de residentie. Even voor half zeven rijdt de eerste auto voor het bordes van het paleis voor. H.M. de koningin treedt naar buiten en begroet haar nieuwe gasten. De politie kan thans de menigte niet meer in bedwang houden. Het cordon wordt verbreken en het publiek be stormt het voorplein. Ook onder de heen waren zich senaarsche politie aangehouden. De ingang van de Raaphorst wordt gewezen en even later rijdt de auto voorbij. De moeder van den prins, gekleed in een grijzen tweed mantel, chauffeert zelf dezen buitengewo nen ..nellen en zwaren sportwagen: een May- bach-Zeppelin, Cabriolet 4 onder de kap, groen gelakt. Wij wisten het .reeds, dat de moeder van den prins zeer sportief was. Maar dat zij in staat was op zulk een voortreffelijke wijze een Maybach-Zeppelin te besturen, was ons niet bekend. Met een keurige bocht rijdt de prinses naar binnen, stormachtig toegejuicht door de wachtende schare. Prins Aschwin had naast zijn moeder plaats genomen. Op de achterbank zaten de kamenier en de chauf feur van de prinses. Even voorbij het tuin manshuisje stopt de auto. De prinses stapt uit, een slanke, elegante verschijning, evenals haar beide zoons. Dan verdwijnen zij uit onzen gezichtskring om het jonge paar op te zoeken De chauffeur draait de auto en maakt de kap open. Een ovatie. Ruim een kwartier later komt het gezel schap, bestaande uit de prinses zur Lippe- Biesterfeld, prinses Juliana en de beide prinsen aangewandeld. Een ovatie stijgt op uit de menigte. Prins Bernhard gaat nu ach ter het stuur van de auto van zijn moeder zitten en naast hem neemt prinses Juliana plaats. De moeder van den toekomstigen gemaal van onze kroonprinses en prins Aschwin nemen op de achterbank plaats. colonnades veroveren velen zich een plaats. Arm in arm dankt het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De koningin en de prinses zur Lippe- Biesterfeld en haar jongste zoon kijken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trekt het hooge gezelschap zich in het paleis terug. Maar het publiek weet van geen wijken. Men wenscht het jonge paar op het balkon nog eens toe te juichen. En als dit even later, vergezeld van de koningin en haar gasten op het balkon verschijnt, wordt er weer harder gezongen en gejubeld. Tenslotte trekt het gezelschap zich nu werkelijk terug en dan keert de menigte voetje voor voetje huiswaarts. Ook gisteravond konden de Hage naars niet thuis blijven en zijn zij in grooten getale naar de binnenstad ge trokken, in het bijzonder naar het Ko ninklijk paleis aan het Noordeinde, in welks omgeving het omstreeks 8 uur reeds zwart zag van de menschen. Geen duizenden, maar tienduizenden waren hier samengekomen om prinses Juliana en haar verloofde toe te juichen. Was het de politie tot dat tijdstip gelukt, den rijweg en het voorplein gedeeltelijk vrij De secretaris van de Alkmaarsche Oranje vereniging (Mr. E. H. J. Wijnne, Nassau- laan 18) schrijft ons, mede namens de Chris telijke Oranje-vereeniging (sec. W. Bruin, Paul Krugerstraat 9): Alkmaar mag, in zijne uiting van medeleven met en vreugde over de ver loving van onze prinses, niet achter blijven. Daarom, Alkmaarders, st e e k t de vlaggen en wimpels uit en laat de driekleur in den najaarswind wapperen van Uwe huizen. Tot a.s. Dinsdag, Prinsjesdag, moeten we in Alkmaar loopen onder een balda kijn van nationale tinten. En tevens, tooit U met oranje, draagt het naar buiten uit, Uw gevoelen, Uw mede gevoelen met het jonge Oranje-geluk. Mede uit naam van het Nationaal Jongeren Verbond willen wij hieraan nog toevoegen een opwekking, om op 15 September a.s. te gaan naar Den Haag, zoo mogelijk in grooten getale, om aldaar te getuigen van onze aan hankelijkheid aan het Oranjehuis. De nazaten van de roemruchte Alkmaar ders van 1573 moeten daar niet ont breken. En ten slotte, gij allen, sluit de gele deren, vormt een hechten band en geeft U op als lid van een der Oranje-ver- eenigingen. Wij willen gaarne wat doen, ook voor de komende huwelijksfeesten, doch wij moeten dan achter ons weten een groot aantal mede-leden, die ons ook financieel steunen. In aansluiting op bovenstaande opwek king moeten wij inderdaad constateeren, dat de geestdrift te Alkmaar in tegenstelling met zoovele andere steden maar heel matig tot uiting is gekomen. Wij wezen er reeds op, dat zelfs op den grooten dag der vorstelijke verloving vele openbare ge bouwen hier niet gevlagd hebben. Van de zijde der openbare leeszaal vernamen wij, dat de bovenverdieping waartoe ook de vlaggestok behoort gemeente-archief is en dus buiten hare beschikking valt. Maar nogmaals, waar bleven b.v. de vlaggen van de Groote kerk, van zoo vele gemeentelijke dienstgebouwen en bovenalvan zoo vele particulieren? In de Langestraat, die toch onze hoofd straat is, werd maar matig gevlagd en in zoo vele andere straten waren één of twee vlaggen en soms heelemaal niets geen zeldzaamheid. Moet Alkmaar, dat weer op het punt staat zijn 8 Octoberfeest te vieren als herinne ring aan den hechten band, die het met ons Oranjehuis verbindt, moet Alkmaar, vragen wy, zoo achterblijven by het algemeene feestbetoon in den lande? Moeten wij ons hier tevreden stellen met een muzikale wan deling en een serenade bij den burge meester? Dat moet en dat kan heel anders. Laten wij beginnen met van harte onze instemming uit te spreken met boven- staanden oproep van onze Oranje- vereenigingen. Vlaggen en wimpels uit! Tooit U met oranje! te houden en daardoor een opstopping van het verkeer te voorkomen, een goed kwar tier later bleek haar dat niet meer mogelijk. Gelijk een wervelwind stoven op een gege ven oogenblik de duizenden naar voren. Er was voor het betrekkelijk gering in aantal zijnde politiepersoneel geen houden aan. Slechts met de grootste moeite en intense inspanning gelukte het ten slotte, de enthousiaste massa, welke reeds tot de kleine steentjes van het voorplein was ge komen, tot staan te brengen. Men had in- tusschen reeds geruimen tijd gejuicht en door middel van hoera-geroep gepoogd, het jong verloofde vorstenpaar op het balcon te krijgen. De politie had inmiddels versterking gekregen van de motorbrigade. Er moest ruimte gemaakt worden, want het gedrang was zeer hevig en de ge volgen daarvan bleven niet uit. Vele vrouwen en meisjes vielen flauw. Aan het gedrang moest dus een einde ko men, maar zoover men het plein, de aangrenzende Paleisstraat en aan weers zijden van het paleis zien kon, was het een groote, deinende zee van men schen. Doch het gelukte, zij het na vele vergeefsche pogingen. Het wachten in deze weinig aangename omstandigheden werd evenwel beloond. Om half tien verscheen op het balcon prinses Juliana, in het wit gekleed, met aan haar zijde haar toekomstige gemaal, prins Bern hard, gekleed in smoking. Een oorverdoo- vend gejuich steeg op. Duizenden handen gingen omhoog en zwaaiden en wuifden het jonge paar toe. En uit het gejuich weer klonk dan, eerst overstemd door het ge juich, doch dan machtig, ons volkslied. Doch in het Noordeinde bevonden zich ook velen, die geen kans zagen op het voorplein te komen en die toch ook graag de prinses wilden zien. Ook zy werden niet teleur gesteld, en groot was hun vreugde, toen de prinses en prins Benno voor een geopend raam van den zijvleugel versche nen. Aan het gejuich scheen schier geen einde te komen. Tegen half elf, toen het gejuich onver minderd voortduurde, kwamen de prinses en prins Bernard opnieuw voor het geopen de venster van den linkerzijvleugel om een ovatie van de menigte in ontvangst te ne men. Door een handbeweging maakte de prinses duidelijk, dat Zy iets wilde zeggen. Het wachtwoord: „stilte" werd daarop uit de eerste rijen doorgegeven en toen kort daarop volkomen stilte heerschte, sprak de prinses: „Ik ben zeer blij, dat U allen hier ge komen zyt. Ik dank U allen zeer", waarop het gejuich opnieuw minuten lang duurde. Even later gaf ook de prins te kennen, dat hij iets wilde zeg gen en onder eerbiedige stilte zeide hij: „Ik ben heel gelukkig. Ik dank U allen zeer". Deze woorden werden wederom met een stormachtige ovatie beantwoord. Steeds wuivende trokken de vorstelijke personen zich terug, waarna een groot gedeelte van de menigte zich verspreidde. Nog zeer lang nadat het vorstelijk paar zich weer had teruggetrokken, bleef het in de omgeving erg druk. Geestdriftige volksmenigte op den Dam. Bij groote nationale gebeurtenissen pleegt de Amsterdamsche burgerij sa men te stroomen op het hoofdplein des lands, op den Dam, om daar uiting te geven van haar medeleven. Het ver heugende nieuws dat Dinsdag werd be kend gemaakt, had als van zelf het parool opgeroepen: „Op naar den Dam" Wanneer er ooit een menschenmenigte op de been werd gebracht zonder den aandrang van een lang te voren opgezette organisatie, dan was het wel gisteravond, toen duizen den en duizenden Amsterdammers zich na een enkelen oproep vereenigden uit louter behoefte gezamenlijk hun vreugde te uiten. Tegen half negen heerschte een levendige drukte op en om het Museumplein, waar uit West, Noord en Oost de deelnemende ver- eenigingen samenkwamen. De toegangswegen naar den Dam waren op dit uur reeds zoo goed als verstopt door een dichte menigte. Men wist dat men niet hopen mocht, dat het verloofde paar zich in de hoofdstad zou vertoonen, al waren er optimisten, die in het onmogelijke geloofden. Er hing een ge spannen verwachting, tegen beter weten in. Men wist dat men hier voor het paleis stond niet omdat men een lid der koninklijke fa milie verwachten kon, doch omdat de Am sterdammer nergens beter zijn vreugcjp over een blijde gebeurtenis in 't koninklijk gezin uiten kan dan op de plaats, waar hij zoo dikwijls zijn verbondenheid met het vorstenhuis heeft gevoeld. Een muziekkorps hield tijdens het wachten de stemming le vendig op den Dam. Muziek, vaandels en vlaggen. Het werd half tien, eer de kop van den stoet om den hoek van de Paleisstraat ver scheen. Muziek voorop, vaandels en men-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1