Het feest in Indië. Vreugde in Noord-Holland. Nog steeds groote belangstelling. Registers ter teekening. Dagorder voor leger en vloot. Opheffing schorsing van de werkverschaffing. het verloofde paar naar de Cineac. schen, steeds meer menschen draaiden in snel marschtempo den hoek om, het plein op. Vlaggen overal, en alles getooid met oranje. Velen droegen onderscheidingstee kenen en jeugdvereenigingen verschenen in bonte uniformen, doch het fleurigste in den stoet was de stemming. Ondoenlijk is het alle vereenigingen op te noemen, die aan de betooging deelnamen. Het duurde een uur, eer de staart van den stoet was gepasseerd. Naar schatting hebben 25.000 personen van allerlei leeftijd meegeloopen. Het aantal toeschouwers is vanzelfsprekend niet meer te benaderen. Mr. J. L. P. V. Haitsma Muiier richtte, toen het laatste vaandel zich bij zijn voor gangers op het plein had geschaard, per luidspreker de vermaning tot het publiek om zich van demonstratietjes te onthouden. Een luid applaus getuigde van de instem ming van het gehoor. Toen het muziekkorps het Wilhelmus inzette, ontblootten de aanwezigen het hoofd en uit duizenden kelen klonk 't volkslied over het historische plein. Het „Leve de Koningin" en het „Leve de Prinses" werd thans voor het eerst ge volgd door „Leve Prins Bernhard" en men kan niet zeggen, dat het hoera na dezen laatsten naam minder luid en krachtig was dan na de beide andere, ons volk reeds lang dierbare namen. Een korte feestrede. De heer J. ter Haar Jr. nam als voorzitter van het centraal comité het woord. Spr. schetste de vreugde die het Amsterdam- sche volk heeft aangegrepen bij het verne men van het blijde nieuws. Na bij zooveel droevige gebeurtenissen met het koninklijk gezin te hebben meege leefd, is plotseling de vreugde doorgebro ken. Door de verloving van onze Prinses met Prins Bernard is een band gelegd welke van historische beteekenis zal zijn. Wanneer het jonge paar voor het eerst zijn intrede zal doen in de hoofdstad, zal de bevolking het begroeten met een geest drift als nooit te voren. Deze betooging is ontstaan uit de spontane behoefte van het volk. Spr. eindigde met gelukwenschen aan de koningin en de beide verloofden. Onder luid gejuich werd hierna voorlezing gedaan van een telegram, dat aan Prinses Juliana werd verzonden: „Het Centraal-comité van Oranje- en Nationale organisaties, als tolk van de duizenden en duizenden Amsterdam mers, hedenavond op den Dam bijeen, zendt aan Prinses Juliana en Prins Bernard zijn eerbiedige gelukwen schen, God's zegen afsmeekend voor een alleszins hoopvolle toekomst". Slotwoord van den burgemeester. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, dankte in een slotwoord de bur gerij voor haar eerbetoon aan het Vorsten huis. Wij hebben, aldus spr., ons heden allen één gevoeld. De enthousiaste opkomst kan als een reactie worden beschouwd op de schoone wijze, waarop de vorstelijke per sonen hedenmiddag hun geluk per radio aan het volk hebben bekend gemaakt Het slot „lang leve de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard" lokte weder een luid ge juich uit. Het couplet „Mijn God ende betrouwen" besloot de betooging. In de beste orde verlieten geleidelijk op aanwijzing van de politie de duizenden den Dam. De heele avond was zonder eenige wan klank verloopen. Noch bij den marsch door de stad, waarbij inspecteur van Gellicum van de bereden politie de leiding had, noch bij de betooging op den Dam, waar het toe zicht berustte bij hoofdcommissaris Ver steeg en den commissaris van de zesde sectie Voordewind, hadden zich incidenten voor gedaan. Tot laat in den avond bleef het in de straten en in de café's ongewoon druk. Slachtoffers van de Oranjedrukte. De Geneeskundige Dienst had vóór het avond tijdens de feestelijkheden op den Dam handen vol werk gehad. Niet minder dan zestien personen zijn flauw gevallen. In de kosterij van de Nieuwe kerk, waar, zoo als dat bij gelegenheden als deze gebruike lijk is, een soort lazaret was ingericht, zijn de slachtoffers der drukte weer op verhaal gebracht Voorts moest een man worden geholpen die een toeval had gekregen, terwijl twee meisjes werden behandeld we gens verwondingen aan de beenen; twee vrouwen, die onwel waren gewerden, zijn per ziekenauto naar hun woningen ver voerd. De Geneeskundige Dienst had voor het défilé een aanvang nam, reeds vier ambu lances naar den Dam gedirigeerd. De leiding berustte bij de doktoren Brenkman, waar nemend directeur van den dienst en van Tuinen. Daar het ondoenlijk is om uit de on telbare binnenstroomende enthousiaste telegrammen omtrent feestelijkheden uit alle plaatsen in Indië ter gelegen heid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld een resume te geven, volgen hier als steekproeven slechts enkele telegrammen, welke door Aneta te Batavia werden ont vangen. Uit Soerabaja: Onmiddellijk na het be kend worden van het heuglijke nieuws stak Soerabaja zich in vlaggentooi. Het feest werd spontaan opgeluisterd door de batal- jonsmuziek in de Simpang-sociteit, waar de gouverneur het nieuws bekendmaakte. In de stad heerscht een onbeschrijflijk ent housiasme. Uit Medan: Het bericht van de vorstelijke verloving was spoedig in de geheele stad bekend. Onmiddellijk verschenen alom vlaggen, terwijl de kerkklokken luidden. Des avonds was er toevallig een feest avond in de sociëteit, zulks ter gelegenheid van het verblijf der torpedojagers te Bela- wane die op weg zijn naar Sabang, alwaar zij den nieuwen gouverneur-generaal zul len begroeten. De resident hield hier een redevoering, waarna hij een driewerf hoera aanhief. De muziek speelde het Wilhelmus, hetwelk door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Uit Menado: In de geheele Minahassa heerschte een enthousiaste feeststemming nu de vorstelijke verloving bekend gewor den is. Laat in den avond werd een feest comité gevormd, waarvan de resident het voorzitterschap op zich nam. Dit feestco mité zal het feestprogram vaststellen en de organisatie van de berichtgeving aan alle Kampongs in de Minahassa van de heug lijke tijding ter hand nemen. Gisteravond werd een grootsche huldebe- tooging gehouden, waarbij een fakkelop tocht van schoolkinderen uit alle groepen der bevolking, de ingezetenen van Menado, het garnizoen te Menado, de oud-strijders, en afgevaardigden der bevolking uit alle deelen van de Minahassa. Later werden de feestelijkheden voortge zet in sociëteit en vereenigingsgebouwen, welke voor iedereen zijn opengesteld. De resident bracht in den loop van den avond een bezoek aan de verschilende gebouwen. De gasmaatschappij zorgde voor een fees telijke verlichting, de schepen op de reede zijn gepavoiseerd, de geheele stad is een vlaggenzee. De inheemsche pers over de ver loving. Daar vanzelfsprekend alle Europeesche bladen met het grootste denkbare enthou siasme de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld commenteeren, volgt hier slechts een resume van de commentaar, dat door enkele inheemsche bladen is geleverd. De „Tjaja Timoer" schrijft: De verloving zal door het volk zeker met vreugde wor den begroet. Ondanks het verschil in poli tieke inzichten en het bestaan van koloniale verhoudingen moet men niet vergeten dat het vorstelijk huis boven dit alles staat, te meer waar de Koninklijke familie 'n bijzon dere eereplaats in de harten der onderda nen inneemt, en werkelijk veel deed voor het volk, zoowel in Holland als in Indië, ge tuige de vele instelilngen, die zijn opgericht door de giften van H. M. de Koningin en van wijlen H. M. de Koningin-moeder. De smart en vreugde van het Huis van Oranje zijn die van het volk in Holand en in Indië geworden. Het is begrijpelijk dat 't verheu gend bericht overal met vreugde wordt be groet Het blad spreekt de hoop uit, dat de ver loving spoedig gevolgd zal worden door een gelukkig huwelijk, dat zegen brengt voor het koninklijk huis en de onderdanen. De „Pemandangan" zegt o.m.: De lang verwachte dag is eindelijk aangebroken. Wü hopen, dat de verloving geluk en voor spoed brengt aan het rijk der Nederlanden in het algemeen en aan het vorstelijk paar in het bijzonder. Alle andere gevoelens die nen op dezen dag opzij geschoven te wor den. Wij bieden onze eerbiedige gelukwen schen aan, en verheugen ons in verband met deze verloving. De „Kebangoenan" bevat o.a. het volgen de: Als leden van de nationale beweging, die de verdiensten van den Prins van Oran je voor de Nederlanders weten te waardee- ren, willen wij niet nalaten onze gelukwen schen aan te bieden bij de verloving van de Prinses, in wier aderen het bloed van Willem de Zwijger stroomt. In Bergen. Het gemeentebestuur van Bergen heeft ter gelegenheid van de vorstelijke verlo ving de volgende telegrammen van ge luk wensch verzonden: H. M. de Koningin. Het gemeentebestuur van Bergen (N.H.) in vergadering bijeen, biedt mede namens de geheele bevolking zijn eerbiedige en warme gelukwen schen aan met de hooge verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard. Moge de voorgenomen echtverbin tenis zijn tot geluk Hunner K. H., tot groote vreugde van Uwe Majesteit en tot heil van het Vaderland. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Het gemeentebestuur van Bergen (N.H.) heeft met groote vreugde ken nis genomen van de heugelijke tijding der verloving van Uwe K. H. Prinses Juliana en Uwe K. H. Prins Bernhard. Mede namens de geheele bevolking biedt het gemeentebestuur Uwe K. H. zijn eerbiedige en hartelijke geluk wenschen aan met de innige hoop, dat deze verloving moge leiden tot een groot en langdurig geluk voor Uwe K. H. Fakkel-optocht In Broek op Lan- gendijk en gelukwenschen van het gemeentebestuur. De Oranje-vereeniging te Broek op Lan- gendijk heeft gisteravond een muzikale fakkeloptocht gehouden. De optocht begon met een serenade voor het raadhuis, waar de geheele raad aanwezig was. De muziek van Advendo speelde twee coupletten van het Wilhelmus, terwijl de talrijke aanwe zigen spontaan meezongen. Daarna werd een rondwandeling ge maakt en onder groote belangstelling werd de stoet toen ontbonden. Op straat bleef het nog langen tijd druk. De raad bijeen. De raad van Broek op Langendijk kwam gisteravond in een gewone vergadering bijeen, maar voordat aan de agenda werd begonnen, hield de burgemeester Slot een korte rede, waarin hij gewag maakte van de vorstelijke verloving. 0.m. zeide spr.: „Wij hebben naar dit oogenblik reeds geruimen tijd uitgezien. De band toch, die vorstenhuis en volk in onze landen samen bindt, is van dien aard, dat wij dien band ook voor de toekomst als blijvend wen- schen. Maar daarnaast is het medeleven van ons volk met onze vorstinnen zooda nig, dat wij ons in de familievreugde mede hartelijk verheugen. We spreken dan ook den wensch uit, dat het straks moge blijken dat deze keuze een goede is geweest. En om het verband, dat nu is gelegd, weven zich de gedachten en beden van ons volk." De rede werd door allen staande aange hoord. Namens het gemeentebestuur werd een gelukstelegram verzonden aan het ko ninklijke paar. Te Zaandam. Te Zaandam heeft gisteren de burgerij op grootsche wijze haar aanhankelijkheid aan het huis van Oranje betoond door het houden van een fakkeloptocht, waaraan ondanks den korten tijd van voorbereiding vele honderden hebben deelgenomen. Op den Burcht aan den Dam, waarlangs de stoet trok, heeft een groote menigte toeschouwers den optocht gadegeslagen. Het was een spontane huldebetooging met de feestelijke gebeurtenis van de verloving van de geliefde prinses. Aan het eind hebben ds. van Dijk, voor zitter van de chr. Oranjevereeniging en notaris van Holk, voorzitter van het Alge- meene Oranjecomité, woorden van geluk- wensch gesproken. Onder algemeene in stemming is besloten tot het zenden van een telegram aan prinses Juliana en prins Bernard. Een uur voordat de stoet zich in beweging zette heeft het stadsbestuur de vlag op het gemeentehuis geheschen. Goed zoo, Beverwijk! Geheel spontaan is Woensdagavond een vreugdebetoon georganiseerd bij de ver loving van H. K. H. prinses Juliana. Er werd een lichtstoet geformeerd waar aan de plaatselijke muziekcorpsen en tal van vereenigingen o.a. de V. V. V., de Harddraverijvereeniging en de Padvin ders deelnamen. Voor het raadhuis had zich een dichte menigte opgesteld, terwijl vele autoritei ten zich in de hal bevonden. De burgemeester spreekt. Nadat de voorzitter van Koninginnedag eenige woorden van vreugde had gespro ken hield de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, een rede, waarin hij gewaagde van de groote blijdschap der bevolking bij de verloving van prinses Juliana en prins Bernard, welke rede hij besloot met een „Lang zullen ze leven!", herhaald door duizenden. Spontaan werd hierna het Wilhelmus aangeheven. Nog lang bleef het feestelijk druk in de geheele plaats. In den Haarlemschen raad. De gemeenteraad van Haarlem heeft in zijn vergadering van gistermiddag uiting gegeven aan de blijdschap der burgerij over de verloving van prinses Juliana. Na de opening der vergadering sprak de burgemeester, de heer C. Maarschalk, de volgende rede uit: „De vreugdevolle tijding van de verlo ving van H. K. H. prinses Juliana heeft de harten van het Nederlandsche volk (het is Dinsdag reeds alom en duidelijk gebleken) met groote blijdschap vervuld. En het is een gelukkig toeval dat ik reeds thans in staat ben, in uw midden getuigenis af te leggen hoe ook de Haarlemsche burgerij van harte deelt in het blij geluk, dat over onze geliefde prinses is gekomen. Ook wij, Haarlemmers, hebben steeds met geheel ons wezen meegeleefd in de lotgevallen der Oranjes, in dagen van rouw, zoowel als in dagen van voorspoed en vreugde. En zoo laait ook nu weer in ons aller hart op het gevoel van aanhan kelijkheid en trouw aan ons aloud Oranje huis, nu de jongste telg uit dat huis den man gevonden heeft aan wiens zijde Zij verder het leven door zal gaan. Wij spreken den diep gevoelden wensch uit, dat dit hoog verbond moge strekken tot geluk van ons Vorstenkind en tot ze gen van haar huis en haar vaderland." De raadsleden, die deze rede staande hadden aangehoord, gaven door applaus hun instemming met de woorden van den burgemeester te kennen. De Wieringermeer. Het bestuur van de Christ. Oranjever eeniging „Het Nieuwe Land" in de Wie ringermeer heeft telegrafisch zijn geluk- wensch aangeboden aan K. H. H. prinses Juliana ter gelegenheid van haar verloving met prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. De rust is vanochtend vroeg nog niet teruggekeerd voor het paleis aan het Noordeinde. Honderden menschen staan langs en op de trottoirs tegenover het pa leis, in de hoop, dat de vorstelijke perso nen straks hun rondrit zullen gaan maken en zij dan het jong-verloofde paar kun nen zien. De stroom van hen, die de felicitatie- registers kwamen teekenen, gaat onafge broken door. Hoewel er in de groote hall van het pa leis geen bloemstukken staan, ruikt men toch in de omgeving van het paleis een doordringenden bloemengeur. De vertrek ken staan vol met prachtige bloemenman den, zoo vertelde men ons en van buiten af is zelfs te zien, dat enkele groote bloemstukken op de marmeren trappen zijn opgesteld. Onder hen die vanochtend de registers kwamen teekenen, waren jhr. mr. de Geer, minister van Staat, UI van leden van het Corps Diplomatique, Kamerleden enz. Een aardig moment was het, toen de 95- jarige grijsaard de heer La Fuente het pa leis binnenging. Hij is nog zeer goed ter been en verklaarde ons, niet zonder trots, De minister van Defensie a.i. heeft bij dagorder van 8 September het vol gende ter kennis van de landmacht ge bracht: Ik breng met groote vreugde ter kennis van de Koninklijke landmacht, dat H. K. H. Prinses Juliana zich heeft verloofd met den Prins Bernhard van LippeBiesterfeld. Aan alle militairen die een krijgs- tuchtige straf ondergaan, wordt daar van vrijstelling verleend, uitgezonderd voor wat betreft straffen van verlaging in klasse en van plaatsing in de tucht- klasse". Deze dagorder is gister door de di verse commandanten aan de troepen voorgelezen. Voorts bepaalde de minister, dat de dienst gister als op Zondag zou worden verricht. Voor de vloot is een overeenkomstige bepaling getroffen. De minister van sociale zaken heeft aan de inspecties voor de werkverschaffing ge seind, dat arbeiders bij de werkverschaffing, die de vorige of deze week in verband met wangedrag en dergelijke mochten zijn ge schorst en voor wie de eventueele uitslui- tingsduur niet langer zal duren dan 14 da gen, in verband met de verloving van prinses Juliana hun schorsing zien opgehe ven en herplaatst mogen worden, zonder dat zij van de uitsluiting financieele nadeel zullen ondervinden. den tijd zich nog te kunnen herinneren, dat er lanciers te paard voor het paleis vr koning Willem II stonden. Om 10 uur betrad een deputatie van de Nederlandsche padvinders en van het Nederlandsche Padvindstersgilde, verte genwoordigd door kolonel Diemont en mevrouw van den Boschde Jong, het paleis, om een bloemstuk aan het vorste lijk paar aan te bieden. Aan deze deputatie viel de eer te beurt, door prinses Juliana en prins Bernhard te worden ontvangen. Hulde van den Hoogen Raad. Voor den aanvang van de zitting van heden van den Hoogen Raad heeft de president, jhr. mr. Feith, de volgende toe spraak gehouden: „Alvorens tot zijn gewone bezigheden over te gaan, gevoelt de Hooge Raad der Nederlanden behoefte, ook zijnerzijds uiting te geven aan de gevoelens van vreugde, die de tijding der verloving van onze prinses allerwege in den lande heeft gewekt. Het Nederlandsche volk heeft altijd in nig deelgenomen in de gebeurtenissen, die het huis van Oranje van nabij betroffen. Het heeft gedeeld in de zware verliezen, die Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses in de afgeloopen jaren hebben getroffen, en nu er weder vreugde heerscht in het vorste lijk gezin, leeft de geheele natie ook hier in mede en verheugt zich met de beide vorstelijke vrouwen in deze voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zoo heu gelijke gebeurtenis. Daarbij komt, dat prinses Juliana door haar lieftallig op treden en de vooral in de laatste jaren in bijzondere mate betoonde deelneming in de publieke zaak en de nooden van het volk zich in aller harten een warme plaats heeft veroverd. Het geluk, dat haar te beurt valt, is voor ons allen dus een reden tot groote vreugde en dankbaarheid en van gan- scher harte uit daarom ook de Hooge Raad der Nederlanden de bede, dat de verbintenis, die prinses Juliana staat aan te gaan, haar en haar vorstelijken gemaal tot blijvenden zegen moge strekken". De procureur-generaal, mr. Besier, sloot zich hierbij aan met de volgende woorden: „Daar is een huivering van vreugde gegaan door het Nederlandsche volk, toen Woensdag 1.1. onverwacht de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. H. Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld werd bekend gemaakt. Ik heb die vreugde ervaren door al wat ik dien dag heb ge- zien, gehoord en gelezen, in het bijzonder, toen ik het geluk heb gesmaakt, mij te be vinden in de volksmenigte, die voor het paleis de aankomst van het hooge paar afwachtte en ik getuige was van het spontane gejuich, dat losbarstte, toen dit op het ba Icon voor het eerst zich aan het Nederlandsche volk vertoonde Deze vreugde is begrijpelijk met het °°g, ?P, Te. hechte banden, welke het Ko ninklijk Huis met de natie vereenigen misschien sterker dan in eenig ander mo narchaal geregeerd land ter wereld Im mers de verloving opent nieuwe hoop volle verschieten voor het in de laatste jaren zwaar beproefde Koninklijk Huis n!hVCT ^daarmede 200 en8 verbonden Nederlandsche volk. Ik deel deze vreugde van ganscher harte en sluit my dan ook, sprekende niet alleen namens het parket hït «heï°gn Rfd' d0Ch mede namens het geheele Openbaar Ministerie in het stelidhhH lki813 Zijn hoo8stgeplaat- ste lid by deze gelegenheid meen te mo- wonrH genW00rdigen' geheel aan bij de president d°°r U' ««Jnheer de dat de tLgeSPr°, Cn' met den wensch, voor het gekoestarde verwachtingen e^L nltig ,Va~het Koninklijk Huis "ng mogen gaan"^ Vervul- V Jeni^tte 8prak de deken van de Orde an Advocaten, jhr. mr. E. C U van Doorn, die zeide, in de verlovin* 1» »ien een symbool van groote h.t IIL •ymbool v,„ „„taf"™.,. volk zoo hecht verknocht i Vorstenhuis. aan ons Aan dit huis hebben wij onze natio* onafhankelijkheid te danken en swl' hebben de leden van het Huis van Ör gearbeid aan de consolideering van3*!!6 orde. Want waar geen eenheid en aj,® orde is, daar is geen recht, zooals helaas kunnen constateeren in vele dere landen, waar geen symbool van «T' heid is. n~ Daarom wenschte spreker namens a advocaten, die immers op basis van h symbool hun rechtspractijk uitoefent groote vreugde uit te spreken over h verloving van onze prinses, welke Jr zegen moge zyn voor ons volk en zijn een" heid en gelukwenschen te uiten voor h jonge paar en onze geëerbiedigde ko- De zitting werd door het geheele Deron neel van den Hoogen Raad bijgewoond Telegrammen en bloemstukken Overstelpend groot is het aantal telegrammen en bloemstukken, wel ke ten paleize zyn binnengekomen" ter gelegenheid van de verloving-van prinses Juliana. Onder de tallooce telegrammen zijn gelukwenschen van letterlijk alle staats!.oofden en vorstenhuizen Het aantal bloemstukken is nauwe lijks te schatten, maar bedraagt 0n het oogenblik stellig 300 4 500. Aanbieding van een verlovingstaart De leerlingen van de Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort hebben zich van ochtend in optocht naar het paleis Noord einde begeven, teneinde aan het jong-ver" loofde vorstenpaar een verlovingstaart aan te bieden. De leerlingen, die deze taart droe gen aan het hoofd van den stoet, waren ge kleed in blauwe werkkleeding, met wit voorschoot en witten band om het hoofd. Hedenochtend, geheel onverwacht, heb- ben prinses Juliana en prins Bernhard, m gezelschap van prinses Armgad en prins Aschwin, het paleis via een zij-uitgang en het achterhek verlaten, om een wande ling door de stad te maken. Tegen half twaalf kwam het gezelschap by de Cineac op het Buitenhof. Geheel on opgemerkt traden zij daar binnen, om de voorstelling bij te wonen. De directie van de Cineac was op de hoogte gesteld van het bezoek der vorstelijke fami lie en had maatregelen genomen, dat het bezoek zoo ongemerkt mogelyk kon ge schieden en ontving daarom de hooge gasten ook niet op een officieele wijze. Slechts werd verzocht aan de bezoekers, die zich op de achterste rij in de zaal bevon den, hun plaatsen in te ruimen, waarop het gezelschap op deze r(j plaats nam. Juist werd een teekenfilm gedraaid en toen deze afgeloopen was, kwamen de op namen van de „blijde incomste" van het jong-verloofde paar in de residentie. De directie van de Cineac had intus- schen voor een welkomstwoord gezorgd, dat op het doek geprojecteerd werd en waarvan de tekst als volgt luidde „De directie vui Cineac roept een hartelijk welkom toe aan de kroonprin ses, prins Benno, prinses Armgard en prins Aschwin, die haar de eer aan4oen, thans in haar midden te vertoeven.** De aanwezigen verhieven zich daarop van hun plaatsen en zongen spontaan het Wilhelmus. Hierna werd het programma verder af gedraaid. De hooge bezoekers volgden dit met groote belangstelling en bleven gedu rende een uur in de Cineac. Intusschen had het gerucht zich als een loopend vuurtje door de stad verspreid, en duizenden hadden zich in een minimum van tijd voor het gebouw, in de hall en over al waar men eenig uitzicht had op bet theater, verzameld, om de terugkomst van de prinses en den prins af te wachten. By het verlaten der zaal werd door den president-commissaris van de Cineac, baron van Till, aan de prinses een bouquet anjers aangeboden. Toen zy op het bordes verschenen, barstte een donderend gejuich van het dicht opeen gehoopte publiek los en slechts met de grootste moeite kon de politie het naar voren stormende publiek op eenigen afstand houden. Na enkele oogenblikken was dit zelfs niet meer mogelyk en vormde een aantal ppiitia- agenten een cordon om te verhinderen, dat de prinses en de prins in het gedrang zou den geraken. De drukte was echter zoo groot, dat, ondanks alle maatregelen van de politie, het niet gelukte, een weg voor de vorstelijke personen vrij houden. Prinses Armgard en prins Aschwin kwa men tusschen het juichende volk en konden eerst veel later het paleis Noord einde bereiken. Intusschen hadden prinses Juliana en prins Benno zich, steeds omstuwd door een juichende menschenmenigte, over de Groenmarkt naar de smalle Halstraat weten te begeven, welke door de politie werd afgezet, zoodat zij op een rustiger wyze dan prinses Armgard en prins Aschwin het Noordeinde konden berei ken. Toen zij by het paleis aankwamen, barstte ook daar weer een oorverdoovend hoera geroep en gejuich los, waarvoor de prinses en de prins vriendelijk dankten. Zy betraden vervolgens het paleis, doen het publiek bleef wachten en hield niet OP te juichen. Na enkele oogenblikken zag men hoofdinspecteur van politie op een au klimmen en men hoorde hem door magafoon tot het volk zeggen: „Dames heeren, de prinses dankt u allen zeer hoopt, dat u thans rustig naar huis gaan, opdat de ingang van het paleis de genoodigden vrij zal komen. Het publiek ontving dit verzoek mei g juich en gaf er spoedig gevolg aan. Enkele honderden bleven evenals vö tend vroeg, onder den kastanjeboom s

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2