het N.-S. partijcongres te Neurenberg. Opstandelingen dringen verder op. De Spaansche revolutie Is het Alcazar gevallen? Een interview met Largo Caballero. Een proclamatie van den Führer. Hernieuwde strijd in Palestina. Voortdurend nieuwe betoogingan- Gistermiddag heeft Radio-Sevilla o.a. medegedeeld, dat de opstandelingen sedert de inname van Irun, Fontarabia, Pasajes en Renteria hebben bezet, en hedenmorgen tot op 2 K.M. van San Sebastian waren genaderd, welke stad door de burgerbevolking in allerijl is ontruimd. Een regeeringscolonne, die vanuit Bilbao San Sebastian te hulp was gekomen, is verslagen en de spoorverbinding tusschen Bilbao en San Sebastian is verbroken. Naby Talavera is een regeeringscolonne, die een tegen aanval ondernam, verslagen, met ver liezen van 250 man. Aan het front van Cordoba is de toestand ongewijzigd. Aan de fronten van Aragon, Teroel en Huesca hebben enkele schermutselingen plaats gehad. De aanvallen der regeeringstroepen op deze steden, zijn tot dusver steeds af geslagen. De strijd om Huesca. Na een verwoed gevecht voor Huesca ver klaren de regeeringstroepen, dat zij thans stellingen op 200 meter van de stad bezet ten. Er hadden gevechten van man tegen man plaats gehad en de regeeringstroepen moesten drie loopgravenlinies overschrijden om tot de thans bezette stellingen te komen. Radio-Sevilla meldt, dat de troepen van i Franco bij Huesca dat de regeeringtroepen beweren bezet te hebben, een vijandelijke colonne op de vlucht gedreven hebben. Te Bilbao zou de toestand der regeerings troepen hopeloos zijn geworden. Bij de eerste botsing in de nabijheid van San Se bastian zouden de regeeringstroepen 58 dooden hebben verloren, terwijl 50 hunner gewond zouden zijn. De strijd bij Talavera de la Reina. Het radiostation te Jerez de la Frontera meldt, dat de troepen van kolonel Yage gisteren een nieuw gevecht hebben ge leverd bij Talavera de la Reina en de re geeringstroepen op de vlucht hebben ge dreven. Driehonderd man der regeeringstroepen zouden gedood, 360 gewond zijn, terwijl den opstandelingen krijgsmateriaal in handen zou zijn gevallen. Een colonne, die deelneemt aan den aan val op San Sebastian, zou gisteravond de eerste huizen der stad bereikt hebben. De mislukte aanval op Majorca. Naar uit bevoegde bron vernomen wordt, zijn de opstandelingen bij den jongsten aan val van het Catalaansche expeditiecorps op het garnizoen der opstandelingen op Major ca in hun verzet gesteund door nieuwe vliegtuigen die door een „geheimzinnig schip" waren aangevoerd. Volgens berich ten uit dezelfde bron zouden de vliegtuigen eenige dagen van tevoren aan land gebracht zijn, tegelijk met luchtafweergeschut en een aanzienlijke hoeveelheid ander oorlogs materiaal. De betreffende vliegtuigen zou den een regeeringsvliegtuig hebben neerge schoten en de schepen der regeeringen die gezonden waren om de landing der Catalaan sche milities te dekken, tot den aftocht hebben gedwongen. Het Alcazar gevallen? Per radio wordt medegedeeld, dat de op standelingen het Alcazar hebben verlaten en in groepen zijn gevlucht naar de in de na bijheid gelegen gebouwen, welke bekend zijn als de „Capuchinos". Arenas de San Pedro zou inge nomen zijn. Naar het „Diario de Lisboa" meldt, zou den de opstandelingen Arenas de San Pedro hebben bezet. Deze plaats ligt op ongeveer 100 K.M. ten Noordwesten van Toledo. Door het artillerievuur der opstandelingen werd Arenas de San Pedro grootendeels in puin gelegd. 250 man regeeringstroepen werden bij de gevechten gedood en verschei- denen gewond. Spaansche vluchtelingen naar Barcelona terug. Volgens persberichten zijn af deelingen Spaansche regeeringstroepen, die gewapend de Fransche grens by Irun overvluchtten, per spoor van Hendaye naar Catalonië ge voerd. Op het laatste oogenblik kwamen 1200 verdedigers van Irun met de vluchtende vrouwen en kinderen mee de grens over De wapenen, welke zy by zich hadden' moesten zij aan de Fransche douane af geven, die 400 geweren, 400 revolvers, enkele honderden handgranaten, een mitrailleur en munitie in beslag nam. Deze wapenen be vinden zich nog in het douanekantoor van Hendaye. De Fransche regeering, welke aan poli tieke vluchtelingen van elke richting, althans voor eenigen tijd onderdak ver schaft, achtte geen redenen aanwezig om deze vluchtelingen te verbieden naar Spanje terug te keeren. Zy, die niet terug wilden keeren en niet over middelen beschikten, werden naar verscheidene plaatsen gebracht, waar zy op kosten van de regeering worden verpleegd. Zij die wel over de noodige middelen beschikten, kunnen zich vestigen, waar zy willen. Wat vluchtelingen verhalen. De speciale correspondent van Havas meldt omtrent den toestand te Gyon, dat daar volgens mededeelingen van te Saint Jean de Luz aangekomen vluchtelingen rust heerscht, De regeeringsaanhangers zijn meester van den toestand, doch er komt steeds grooter gebrek aan levensmiddelen, evenals te Bilbao en San Sebastian. Eén der vluchtelingen be vestigde, dat oneenigheid heerscht tusschen de Baskische nationalisten en bepaalde ex tremistische elementen. Van deze laatsten zijn er voor een paar dagen vier door de Baskische nationalisten gedood." Portugeezen te Madrid gefusilleerd? „La Voz" meldt, dat de regeeringstroepen te Madrid zeven Portugeezen, die van spion- nage der opstandelingen werden beschul digd, hebben gefusilleerd. Volgens het blad echter waren de Portugeezen in de militie opgenomen op aanbeveling. Vliegtuigen op Croydon in beslag genomen. Gistermiddag zijn vijf vliegtuigen op het vliegveld Croydon, welke aari een particu liere maatschappij behoorden, onder politie bewaking gesteld. De toestellen werden tot nu toe gebruikt voor het vervoer van kranten van Londen naar Parijs, doch de verdenking bestond; dat zy gebruikt zouden worden in den Spaan- schen burgeroorlog. Een protest van de eige nares bij het ministerie van buitenlandsche zaken bleef zonder gevolg. Largo Caballero. Interview van de „Pravda" met Largo Caballero. De bijzondere correspondent van de Prav da te Madrid, Koltzof, heeft Largo Cabal lero, den Spaanschen minister-president, ge ïnterviewd. Deze zeide o.a.: „Onze regee ring vertegenwoordigt alle kracht van het volk, verzameld in een vuist tot verdedi ging van het vaderland tegen het fascisme en zijn helpers. We hebben een leidende groep gevormd met slechts één doel: ver nietiging van het fascisme. Onze eerste taak is absolute eenheid te verzekeren in het commando en in de regeering. Nu is het lei derschap over alle gewapenden van de re publiek geconcentreerd in handen van den minister van oorlog en alle draden van de gewapende actie loopen samen in den gene- ralen staf. We wenschen met allen in vrede te leven, doch we willen geen honderdste procent van de souvereine rechten van het Spaan sche volk prijsgeven. Neutraliteit bestaat niet, sommige staten gaan door met vliegtuigen, wapenen en in structeurs te zenden naar de opstandelingen en verlengen hierdoor dezen bloedigen oorlog. Communiqué van het ministerie van oorlGg. Het ministerie van oorlog heeft gister middag om drie uur voor de radio het vol gende medegedeeld: De artillerie en de luchtmacht der re geering gaan door met het bombardeeren der opstandelingen te Oviedo. De artillerie der regeering bombardeert krachtig het Al cazar te Toledo, dat de regeeringsaanhangers met handgranaten hebben bestookt. Aan het front van Estremadura hebben de re geeringstroepen de opstandelingen gedwon gen, het dorp Llerena te ontruimen en hen gedwongen zich op Merida terug te trekken. De luchtmacht en de artillerie der regee ring hebben de stad Talavera del Tajo ge- gebombardeerd. Fransche arbeiders blijven solidair met de Spaansche regeering. Gistermiddag heeft het bestuur van de C. G. T. vergaderd. Na de vergadering werd een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Fransche arbeiders besloten zyn hun solidariteit met hun Spaansche makkers te handhaven en het leed van den burgerorlog, welke door de leiders van de opstandelingen en de fascistische krachten js gewild, te verzachten. De Fransche ar beiders weigeren te buigen voor buiten landsche eischen die solidariteitsbetuigingen rftVer"e?en- De C' G" T' blÜ" trouw aan het volksfront en blijft solidair met alle formaties, welke dit vormde en met de regeering, welke het resultaat hiervan is Verder wordt verklaard, dat de Fransche regeering zal worden verzocht, tezamen met de regeering van de overige democratische landen, de neutraliteit nader te bespreken en zoo snel mogelijk den Volkenbondsraad bijeen te doen roepen. Tenslotte wordt van alle Fransche arbei ders gevraagd met minstens een uur loon bij te dragen in de kosten van de C. G. T. om het werk van solidariteit ten uitvoer te brengen ten aanzien van de Spaansche vluchtelingen. Ook wordt in het communiqué nog ge wezen op schenden van de collectieve con tracten door de werkgevers en wordt van de regeering gevraagd maatregelen te nemen, dat de wet door allen wordt ge ëerbiedigd. De secretaris-generaal Jouhaux verklaarde aan de pers na het publiceeren van het communiqué, dat de C. G. T. niet de rol van scheidsrechter wil vervullen. Het parlement moet deze rol spelen en de C. G. T. is te democratisch om dit te vergeten. Ontevredenheid te Malaga. De „Times" meldt uit Gibraltar, dat een aldaar uit Malaga aangekomen vluchteling heeft medegedeeld, dat groote ontevreden heid te Malaga heerscht. Recente luchtaan vallen hebben demoralisatie veroorzaakt bij de slecht gedisciplineerde militie. Maandag is het in de straten van Malaga tot gevechten gekomen tusschen vertegen woordigers van verschillende vakvereeni- gingen. De telefoonverbindingen tusschen Malaga en andere steden, welke zich nog in het bezit der regeeringstroepen bevinden, werden af gesneden. Hitier Het nationaal-socialistisch partijcon gres werd gisterochtend geopend met de voorlezing van een proclamatie van rijkskanselier Hitier. Deze proclamatie werd voorgelezen rijksminister Frank. Zij behelst: „Het nationaal-socialistische Duitsch- land is opnieuw vereenigd voor een grooten schouw der strijdkrachten. Steeds heeft de juistheid onzer leer en van onze principes bij deze groote demonstraties der beweging haar groot ste kracht verkregen door het steeds op nieuw zichtbare succes. Wanneer konden wij op hetgeen achter ons ligt met meer tevredenheid terugzien als op dezen vierden partij dag sinds wy aan de macht kwamen. Op dit uur, dat wij het congres van de eer openen, zyn wy van twee gevoelens vervuld: 1. Met welk een trots kunnen wy niet te rugzien op de thans achter ons liggende vier jaren en in het bijzonder op het laatste jaar, en 2. welk een rechtvaardiging verkrijgt ons geheele optreden juist nu hy het beschou wen van een verworden wereld om ons. In de proclamatie van den führer wordt er verder nog op gewezen, dat de voorspel lingen inzake het bolsjewisme in de wereld zijn uitgekomen. Bijna overal ziet men bol sjewistische opstanden en revoluties. Indien de volkeren, evenals in Duitschland, niet geluisterd hadden naar de internationale op hitsers, doch dezelfde arbeid geleverd als in Duitschland, dan zou heden in Europa een vastere edhheid bestaan en zou men door gemeenschappelijk werk de nood kunnen leenigen. Het is voor Duitschland uiterst moeilijk de nationale economie goed te voeren, Op een vierkante kilometer wonen 136 men- schen. Duitschland moet de ontbrekende le vensmiddelen met grondstoffen invoeren en dit dekken door een industrieele export. In antwoord op de meening van een Britsch politicus, dat Duitschland geen ko loniën noodig heeft, want het kan zijn grondstoffen elders koopen, zegt de procla matie dat deze uitspraak gelijk is aan die van de bekende Bourbonsche prinses, die voor een naar brood huilende revolutionnai- re menigte verwonderd vroeg, waarom de menschen, als zij dan geen brood hadden, geen koek wilde eten. Indien het Duitsche volk niet 15 jaar lang van zyn spaargelden was beroofd en niet al zyn buitenlandsch kapitaal had verloren en indien het vooral nog zijn koloniën bezat, dan zouden de hui dige opgaven gemakkelijker op te lossen zijn. De bewering dat koloniën niet veel zouden helpen is onjuist. Een volk, dat de werkloosheid wist te verhinderen en allen het dagelij ksch brood wist te verzekeren, zou zeker ook zyn koloniën goed weten te besturen. Om te bereiken, wat bereikt is, was een planmatige leiding noodig, doch de nationaal-socialistische leiding heeft steeds vermeden meer invloed uit te oefenen dan noodig was. Sedert 1933 is aan vijf millioen menschen werk verschaft, zoodat vijf mil lioen inkomens met grooter koopkracht de Duitsche markt versterken en de levensmid delenmarkt moet dienovereenkomstig ver groot worden en meer aanvoeren. Dit is het antwoord op het verwijt van buitenlandsche kritikasters, die beweren, dat de Duitsche boternood een gevolg is van de bewapening. Indien de arbeiders, die thans werkzaam zyn voor de voorziening van de Duitsche behoeften en de Duitsche wapenindustrie voor de export zouden gaan werken, zou de buitenlandsche markt eerst recht over stroomd worden. Het is de taak van de na tionaal-socialistische regeering nauwkeurig vast te stellen, welke grondstoffen, brand stoffen e.d. in het land zelf kunnen worden vervaardigd. In vier jaar moet Duitschland in deze stof fen volledig onafhankelijk zijn van het bui tenland. In deze industrie zullen ook zij, die vrijkomen na de beëindiging van de bewa pening, nationaal-economisch nuttigen ar beid kunnen verrichten. De noodzakelijke aanwijzingen voor deze onafhankelijk-making zyn uitgevaardigd. De uitvoering zal volgen met nationaal-so cialistische energie. Duitschland kan even wel zijn aanspraak op koloniën niet laten varen, het levensrecht van het Duitsche volk is even groot als dat van ieder ander volk. Rudolf Hess In zyn proclamatie verklaart Hitier ver der, dat hij over vier jaar rekenschap zal afleggen aan het volk over de reuzenarbeid tot verzekering van zijn voeding en daar mede van zyn leven en onafhankelijkheid. De Füuhrer zegt verder nog, dat hij vast besloten is, Duitschland niet te maken tot een weerloos object voor vreemd militair geweld. Overal om zich heen ziet hij de voorteekenen voor een kwaden tijd, overal begint de ondermijning door de bolsjewisti sche agenten. De Duitsche nationaal-socia- listen hebben nooit angst gehad voor het communisme en op het oogenblik vreest men geen bolsjewistische inval in Duitsch land, niet omdat men hierin gelooft, doch omdat men besloten is het land zoo sterk te maken, dat men iederen aanval van bui ten af kan weerstaan. Dit is de reden van de miltaire maatregelen. Het Duitsche volk heeft geen anderen wensch, dan met allen in vrede en vriendschap te leven. Na een toespraak van Rudolf Hess her dacht Lutz, de chef van den staf der S. A. de dooden der party, waarna Julius Strei- cher, de gouwleider van Frankenland, Hit- Ier en de leden der ryksregeering namens de stad Neurenberg verwelkomde. De plechtigheid werd besloten met de voorle zing van de politieke proealamtie van Hitier Vanochtend hebben aideelingcn van de Hitlerjeugd voor Hitier gedefileerd. Cultuur-politieke rede van Hitier. Gisteravond heeft de Führer het woord gevoerd. Hij hield een kuituur- politieke rede, waarin hy o.a. zeide, dat men er niet aan kan twijfelen, dat men op het oogenblik in het midden van een van de grootste conflicten leeft, welke ooit de menschheid hebben ge teisterd. Een ondragelijke spanning drukt op de volkeren. De oplossing komt niet overal tegelijk, doch het verband is duidelijk te zien. Het internationale van het conflict ligt in het internationale van de oorzaken. Aan de hand van de geschiedenis bewees de Führer dat de politieke leiders zelden waren zin der dingen begrepen. Hij schilderde verder den weg van den mensch van individu via familie tot staat en wees erop, dat voor het bestaan van den staat de autoriteit van den staat noodzake lijk is, de geestelijke grondslag voor de anarchie is de democratie. Geen staat is door de huidige democratie ontstaan, doch wel danken alle groote staten, hun onder gang aan de democratie. Deze democratie voert tenslotte tot de anarchie. D.w.z. tot een hoogere gemeenschapsordening. Het is evenwel duidelijk, dat deze hoo gere gemeenschapsordening alleen dan dra gelijk is, als de heerschende autoritaire wil len uitgaan van het ras van deze gemeen schap zelf. De führer wees er vervolgens op, dat het doel van het bolsjewisme is het or ganische volksras uit te roeien en het te vervangen door het joodsche ele ment, dat vreemd is aan het arische ras. Hierin ligt ook de internationaliteit van het probleem. Evenals in Rusland 98 procent van de leiders der Sovjet- en boeren republie ken joden zijn, zoo ziet men ook in Spanje het uitroeien van het volksche element, deels door daar wonende, deels door het uit andere landen geïmmi greerde jodendom. Na te hebben uitgeweid over het ty- ranideerende karakter van het joden dom zeide Hitier, dat waar dit optreedt al* begunstiger van de kuituur, steeds sprake is van een zakelijke uitbuiting. De groote kultureele schepppingen zyn steeds een uiting geweest van den autoriteiten wil, welke de mensche lyke gemeenschappen heeft geschapen en geleid. De autoriteire wil was steeds de grootste opdrachtgever voor de kunst. Vervolgens sprak de führer over het nut van de menschelyke cultuur-prestaües en zeide, dat de Europeesche landen zoo nauw verwant zyn, dat de kuituur-prestaties van de een begrip vinden by de ander. Zy zyn een uiting van het bestaansrecht van volksgemeenschappen. Hierna ging spr. over tot de kulture<.i zending van het nationaal-socialisme Op kultureel gebied zullen zy, die geholpen hebben of nog mee willen hehJ" de kultureele basis te scheppen voor doT' tiek verval. Tot slot zeide de führer, dat h eenig waarachtig onovergankelijkebak ging van de menschelyke arbeidskracht arbeidsprestatie de kunst is. en Hitier zal het geheele partijcooir* bijwonen. Het Duitsche nieuwsbureau verneemt dat Hitier alle bijeenkomsten van het p» tijcongres persoonlijk zal bijwonen. Britsche persstenuneB De gisteren door Hitier in diens redevee ring uitgesproken koloniale eischen wordt" in de Londensche bladen breedvoerig g." commentariseerd. De „Times" schrijft: In 1914 deed Duitaeh land een beroep op de wapenen en als ge volg daarvan verloor het zijn koloniën. De Britsche regeering hoopt, dat de kwestk der verdeeling van koloniale grondstoffe' in de volgende Volkenbondsvergadering zal worden besproken. Misschien zal het man- daatssysfeem eens kunnen worden uit»! breid. Men zal binnen het kader van een al gemeene politieke regeling de zaak moeten bestudeeren. Duitschland zal dan moeten afzien van den oorlog als instrument van zyn politiek. Duitschland nu concessies doen zou slechts ten gevolge hebben, dat het morgen belangrijker eischen zou stellen. De „Daily Herald" schrijft naar aanlei ding van de gisteren door Hitier uitgespro ken redevoering: „Indien Hitier ernstig gelooft, dat Duitsch land het slachtoffer is van ernstige econo mische inferioriteit, is de eenig mogelijke houding niet te schreeuwen, maar deel te nemen aan de onderhandelingen in den loop waarvan men, zooals de locamomogendhe- den herhaalde male hebben aangeboden vrijelijk de geheele internationale economi sche situatie zal bestudeeren". Fransche persstemmen, De bladen leveren weinig commentaar op de proclamatie van Hitier. De Matin schrijft: .Duitschland eischt bij monde van zijn oppersten leider koloniën op. Duitschland verstaat het met alle mH- delen zijn veiligheid en onafhankelijkheid te verzekeren, het zal zijn militaire voorbe reidingen completeeren door een uitgebreid vier-jarig economisch plan. Het zal als uit gangspunt nemen de buitenlandsche, mili taire en economische politiek en het com munistisch gevaar in Europa. De lei*ze blijft: Berlijn tegen Moskou. Dormesson schrijft in de „Figaro": Zou de aankondiging van een vierjarig autarkisch plan slechts een manoeuvre van het rjjk zyn om onderhandelingen inzake de kolo niën uit te lokken? Zou het er niet op neer komen te zeggen: geef mij koloniën door middel waarvan ik mijn surrogaat-grond stoffen zal kunnen laten schieten en zal kunnen terugkeeren binnen den normalen economische kringloop". Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oevre": „Voor vreemdelingen was het belangrijkste deel van de rede van Hitier de aankondi ging aan de wereld, dat de koloniale eischen thans aan de orde zyn. De führer wilds te verstaan geven, dat de verleden jaar door sir Samuel Hoare naar voren gebrachte plannen door de leiders van het rijk niet voldoende worden geacht Deze laatsten hebben hun juiste desiderata laten weten door het artikel in het blad van generaal von Epp. De Führer beschuldigde Wilhelm 2 er van door expansie buiten Europa rampen over Duitschland te hebben gebracht en vooral door de Duitsche belangen tegenover de Engelsche te stelen. Indien Duitschland zyn vredeswil duidelijk tot uitdruking zou laten komen en de noodige waarborgen zou geven, zou een teruggave van Kameroen en Togo niet onmogelijk behoeven te zijn, maar Frankrijk zal nimmer dan met volle dige instemming van Engeland handelen en het is zeker, dat de dominions met al hun middelen zullen verhinderen, dat het oude Duitsche gebied in Afrika aan Berlijn zou worden teruggegeven". De „Petit Journal" schrijft: „Hitier heeft den strijdkreet tegenover Rusland aangehe ven, indien wy in normale tijden zouden leven, zoudat een directe verbreking der diplomatieke betrekkingen leiden, maar se dert eenige jaren zijn wy gewend uitda gingen te hooren en de zaken hun beloop te laten. Nimmer hebben Bismarck of Wil helm 2 in Europa zoo'n taal durven spre ken". Sinds Dinsdag ia een grooter tegenstelling tusschen de Arabische opstandelingen en de Britsche troepen merkbaar. Des middags a het in het Noorden van Palestina tot hewl* gevechten gekomen. M In een gevecht bij Acco werd een uitW man bestaande troep Arabische opstandelin gen door Britsche troepen bedwongen. P* Arabieren hebben 23 dooden achter jgelw*®| Bij een ander gevecht werden drie Bfl sche militairen gedood. De Britsche troep*11 ontvingen steun van de luchtmacht. Drie Engelsche politiemannen ge<>"1'0 Gistermiddag hebben op twee wederom botsingen plaats gehad. D***™ zijn drie Engelsche politiemannen gedood drie Palestjjnsche agenten gewond. Nog meer slachtoffers der onlust*®* Bij de botsingen, die zooals reed* gistermiddag hebben plaats gehad, zijn meer slachtoffers gevallen, dan aanvan lijk was opgegeven. Naar thans vern wordt, zyn bovendien nog een politie- ambte, alsmede een korporaal van Britsch regiment gedood, en drie S(' tó] gewond. Van de Arabieren werd een u gewond.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6