D „Na Spanje Frankrijk, na Frankrijk België". E CHINEESCHE POSTZEGEL TEXEL ZIJPE De geringe kansen van het Volksfront in België. De houding van de regeering. D» commissie van binnonlandsche zaken bijeen. Vr Lichtstraal hij KINKHOEST ffoest-Oriep-BronchitisAsthma Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. Kapitaaldienst ontvangst en uitgaaf 12811,78. Rekening G. E. B. Deze sluit met een winst van 828,36, die bereids in de kas der gemeente is gestort. Rekening B. A. Ontvangsten 13124, uit gaven 13948, nadeelig saldo 824. Rondvraag. De heer Wit zag gaarne de straatverlich ting weer ingevoerd. Dit zal geschieden. De heer Overman vroeg naar het ziekte verlof van mej. Kok. De vorzitter deelde mede, dat dit weer voor onbepaalden tijd is verlengd. De ge meente heeft echter mej. Kok bevolen zich te laten keuren. Wordt zij goedgekeurd, dan zal ze weer in de school moeten verschijnen en anders krijgt ze eervol ontslag. Na eenige opmerkingen over de on derhoudswerken van den heer Overman, die op een nogal rumoerige discussie uitliepen, sloot de voorzitter de vergadering. De raad vergaderde Donderdag. De voorzitter las na de opening voor een schrijven van den minister, waarin de ver loving wordt medegedeeld van Prinses Juliana. De voorzitter, die nog gelijk met H. K. H. Prinses Juliana te Leiden heeft gestudeerd, sprak vele waardeerende woor den en stelde voor een telegram met ge- lukwenschen te verzenden aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana, waartoe alge meen werd besloten. Op een verzoek van den heer Zuidema, om overplaatsing als hoofd der o. L schooi van Oosterend naar De Koog, werd gunstig beschikt. De gemeenterekening over 1935 werd op advies van de commissie van onderzoek voorloopig vastgesteld. De rekening had voor den gewonen dienst een nadeelig saldo van 5830.18 en voor den kapitaaldienst eveneens een nadeelig saldo van 15198.47. Ook de rekeningen van Weeshuis en Al gemeen Armbestuur werden goedgekeurd deze hadden beide eveneens een nadeelig saldo. Het algem. Armbest 720.61 en het Algem. Weeshuis 843.22. Besloten werd goedkeuring te verleenen aan den heer J. Kikkert te Oudeschild voor het bouwen van een woning, die door het Doolhofswegje van „Doolhof" gescheiden zal zyn. Hiertoe moest vergunning worden verleend, omdat bouwen daar ter plaatse in strjjd was met de bouwverordening. Een eerder ingediend verzoek om te mogen bouwen op een andere plek daar ter plaat se, was indertijd geweigerd. Goedkeuring werd verleend voor verhu ring van gemeentegronden nabij het Vlieg veld in Eierland, aan den heer C. de Wit, 2 perceelen, één voor 95 en één vo:r 55 en één aan L. Kok voor 61. Besloten werd verder aan den heer W Burger een perceel gemeentegrond aan den Brink te De Koog, groot 11 x 29. M. te ver- koopen voor 2.50 per vierk. meter, en hierbij 18 aan de kosten van afheining bij te dragen; aan den heer S. v. d. Vis een perceelgrond annex het voorgaande, groot 385 M2 voor 1050. Nadat de raad (reeds voor den tweeden keer) in comité was ge weest, werd het besluit genomen om ook aan den heer mr. C. M. Munk, direct v. de Z. Holl. Hypotheekbank, een perceel bouw grond te De Koog te verkoopen voor 1.81 per vierk. meter. Hierbij had de kooper be paald, dat op het aangrenzend terrein, (eigendom van den heer C. Maas) geen kampeergelegenheid of iets dergelijks zal gegeven mogen worden. De gemeente heeft daaromtrent met den eigenaar een overeen komst aangegaan, die door een notariëele actie is bekrachtigd. Ter bekoming van een plaatsje als be doeld in de Landarb. wet, werd steun toe gezegd aan den heer J. Witte Jyx., die hier toe een bedrag van 2540 vraagt, f 800 voor land, op 2200 wordt voor bouwkosten van een woning geraamd. Ter uitvoering van grond en rioleers- werken te Oudeschild hebben gemeentebe stuur en Rijkswaterstaat langen tijd onder handeld. Het voorstel, dat het gemeentebe stuur dienaangaande bij de departementen zal indienen is door deze voorloopig goed gekeurd. De kosten zijn echter van dien aard, dat bij het Rijk om de gebruikelijke subsidie zal aangeklopt moeten worden, in dien de werken uitgevoerd kunnen worden Besloten werd deze subsidie aan te vragen. Indien deze overeenkomst tot stand komt, krijgt de gemeente beschikking over gron den tot demping van een vuile sloot achter de o.l. school te Oudeschild en wordt eigena res van een flink terrein daar ter plaatse, dat uitstekend voor speelterrein gebruikt zal kunnen worden. Bovendien wordt daar een rioleering gemaakt, en zal een fietspad worden aangelegd. De loonpost voor deze werken bedraagt 30.000. Door de commissie van onderzoek van gemeente-begrootingen in N.-Holl is aan merking gemaakt op de begrooting voor deze gemeente voor 1936, waarop voorkomt een post voor werkloozensteun en werkver schaffing van 104.000 d. i. f 9000 te hoog. Hoewel de gemeente reeds meer heeft la ten verwerken dan vorig jaar om dezen tijd, zal getracht worden deze post met ge noemd bedrag te verlagen, doch indien de ze post wordt overschreden kan de gemeen te hiervoor niet aansprakelijk gesteld wor den. Bij de rondvraag verzocht de heer Bruin, aansluiting bij het algemeen protest tegen verslechtering van den toestand der werke- loozen. Nadat de voorzitter had toegelicht, dat voor Texel deze maatregelen van geen invloed zijn, besloot de raad aan dit protest niet mede te doen. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat aan vergunning tot aanleggen van een rijwielpad van Den Hoorn naar het strand door het gemeente bestuur wordt gewerkt. Hierna sluiting. Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester mr. D. Breebaart. Na de opening der vergadering in de pas gerestaureerde raadzaal sprak de voorzitter zijn groote vreugde uit over de verloving van H. K. Hoogheid en stelde voor, namens den gemeenteraad aan H. K. Hoogheid een telegram te zenden, waarbij de gemeenteraad van Zijpe zijn gelukwenschen aanbiedt. Dit voorstel werd aangenomen. Ingekomen was o. m. een kennisgeving van Ged. Staten van Noordholland, dat de openbare zitting van dit College, waarin de mogelijke samenvoeging der gemeen ten Zijpe en Callantsoog zal worden be handeld, zal plaats hebben op Woensdag 1 Sept. a.s. Vervolgens werd er aan herinnerd, dat één der kranten onlangs heeft gemeld, dat Zijpe inzake de instelling van een werk verschaffingscommissie, als centrum gemeente zou worden aangewezen. De voorzitter merkte op, dat hij in Haarlem heeft gezegd er geen bezwaar tegen te hebben dat Schagen als centrum-gemeen te wordt aangewezen, hetgeen dan inmid dels reeds is geschied. Vervolgens werd voorloopig vastge steld de gemeenterekening dienst 1935 en werden goedgekeurd de rekeningen van het Burgerl. Armbestuur en het Alg. Weeshuis, dienst 1935. De gemeenterekening sloot met een ba tig saldo van 10.403.61 op den gèwonen dienst en met een batig saldo van 987.50 op den kapitaaldienst; de reke ning van het Alg. Weeshuis sloot met een batig saldo van 2197.47 en die van het Burgerlijk Armbestuur met een nadeelig saldo van 32.84. Aan de orde werden gesteld voorstellen inzake het bouwen van een ambtswoning voor den burgemeester te Schagerbrug. Vooraf was over dit punt gesproken in een comité-vergadering, waarbij de archi tect, de heer Wieger Bruin uit Amster dam, van advies diende. In de eerste plaats werd mededeel ing gedaan van de correspondentie met den heer Jb. de Moor te Schagerbrug, die zijn woonhuis met tuin enz. te koop aanbood, waarop B. en W. hebben geantwoord, dat zij moeilijk over dat aanbod een prae- advies aan den Raad kunnen geven, als zy niet van tevoren met het bedrag van den koopprijs bekend zijn. Bovendien hadden B. en W. van den Raad al op dracht gekregen een ontwerpplan voor een ambtswoning te laten maken, terwijl zooals bekend, de burgemeester en diens echtgenoote de voorkeur geven aan een nieuwe woning. Voorts zoo schreven B. en W. den heer de Moor zal de koopsom en kosten van verbouw wel niet beneden het bedrag bij nieuwbouw blij ven en werd er verder op gewezen dat de burgemeester niet kan worden gedwongen een ambtswoning te betrekken. Tenslotte werd den heer de Moor in overweging gegeven zijn aanbod in te trekken. In een volgend schrijven betwijfelde de heer de Moor of de burgemeester vol doende met de inrichting van zijn woon huis bekend is; hij acht zijn woning be neden zeer geschikt voor ambtswoning, terwijl er boven iets veranderd zou moe ten worden. Tenslotte gaf de heer de Moor als koopsom op een bedrag van 10.000.—, B. en W. stelden voor dit aanbod voor kennisgeving aan te nemen en kwamen vervolgens met het voorstel om van den heer Abr. Jongerling te Schagerbrug aan te koopen een perceel grond, groot 28 bij 38 M. tegen ongeveer 1.50 per vierk. M of in totaal 1575.en op dat terrein, dat voor het «teel, mede door de bestaan de boomgaard, zeer geschikt is, te doen bouwen een waardige, doch eenvoudige ambtswoning, waarvan de kosten zoo laag mogelijk zullen worden gehouden, n.1. met inbegrip van architectenloon en kos ten van aanleg centrale verwarming 9950.de huur voor deze woning te bepalen op 15 pet. der jaarwedde van den burgemeester en den bouw openbaar aan te besteden. Wethouder Van der Sluijs lichtte toe, dat de bouwkosten dus worden geschat op 9950.— of rond 10.000.—, waarbij komt de aankoop van grond ad 1575. plus kosten van overschrijven en andere onkosten ad pl.m. 2000.zoodat het geheel zou kosten de somma van 12000. Over deze zaak ontwikkelden zich tal rijke discussies, welke er tenslotte toe leidden dat het aanbod van den heer de Moor zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving werd aangenomen en dat de voorstellen inzake den bouw van bedoel de ambtswoning werden aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren de Boer, Bruin, Doedens en Doorn. De voorzitter zeide den heer Bruin toe, dat wanneer de totale kosten meer dan 12.000.zullen moeten bedragen, de Raad daarmee in kennis moet worden ge steld, terwijl de voorzitter dan zijn mede werking zal verleenen om een opgave van verschillende architecten te verkrijgen. Verder stelden B. en W. aan de orde de benoeming van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie, belast met de administratie en controle der werkverschaffing en steunverleening, zulks op een jaarwedde van 1000.—, waarvan 700.be schouwd wordt als vergoeding voor con trole-werkzaamheden en 300.voor de overige werkzaamheden. Het Rijk ver goedt 50 pet. van het bedrag dat door de gemeente voor controle wordt uitgegeven, en later dus 350. De voorzitter wees er op, dat dit geen idee is van B. en W., maar een .wensch van den minister en dat werklooze bona fide arbeiders dergelijke controle op prijs zullen stellen. B. en W. zeide vervol gens spreker zullen den heer Ott, vo lontair ter secretarie, benoemen en het vele werk ter secretarie maakt noodig dat dan een andere volontair wordt benoemd, doch tegen een schrijfloon van 150. Het voorstel van B. en W. om de jaar wedde van genoemden functionaris te bepalen op 1000.700. 300.werd z. h. s. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om een bij drage te verleenen in de contributie, ver schuldigd door ziekenfondsleden, werd aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de kroon te verzoeken ontheffing te verleenen van de verplichting tot vaststelling van een z.g. capitulantenverordening (art. 179, 2e lid, der gemeentewet) werd aangenomen. Na breedvoerige besprekingen werd ook aangenomen een voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot den bouw van woningen te Oudesluis van gemeen tewege of door middel van de woning- bouwvereeniging „Zijpe", in verband met het voornemen van een particulier om in de aldaar bestaande woningbehoefte te voorzien. Deze particulier heeft namelijk aangeboden geheel voor zijn rekening voor het bouwen van arbeiderswoningen te Oudesluis te zorgen, tegen een huur prijs van 2.50 en met toezgging, dat de woningen ook inderdaad voor arbeiders beschikbaar zullen zijn. Na dit aanbod werd gemeend niet in te moeten gaan op het voornemen van eeni- gen tijd terug om van gemeentewege den bouw van arbeiderswoningen te Oude sluis ter hand te nemen. Daarna sluiting. Officiëele ingebruikneming ge restaureerde Raadszaal. Onmiddellijk na afloop van bovenge noemde raadsvergadering werd de pas gerestaureerde Raadszaal officiéél in ge bruik genomen, waarbij als genoodigden, behalve de Raad, tegenwoordig waren de heer Margadant, directeur van gemeente werken te Alkmaar en de heer Tiemens, opzichter-teekenaar van gemeentewer ken te Alkmaar, benevens de uitvoerders van het werk, de heeren van Til (en zijn helpers) te Alkmaar, Renooij te Burger- brug, het secretariepersoneel, de gemeen te-opzichter en de gemeente-ontvanger. De burgemeester bracht woorden van lof en dank voor de keurige uitvoering van het werk en richtte hartelijke woor den tot de betrokken personen. Spreker dankte speciaal de gemeente Alkmaar, welke de uitvoering van deze plannen mede had mogelijk gemaakt. Voorts uitte spreker den wensch dat de besprekingen en besluiten van den raad mogen zijn in overeenstemming met de waardigheid van het vernieuwde lokaal. Hierna werd een dronk gewijd aan de ingebruikneming der zaal en bovendien aan de verloving van H. K. Hoogheid Prinses Juliana. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren Margadant, Van der Sluijs, Van Til, Nannis, Veltman en Dig- num, welke heeren door den burgemees ter werden geantwoord. Daarna bleef het gezelschap nog gerui- men tijd gezellig bijeen in de gerestau reerde zaal. (Van onzen correspondent). Toen in Spanje het Volksfront aan het bewind is gekomen en in België de verkie- zingstrjjd woedde, verkondigde de socialis tische „Peuple" een leuze die door de partij leiding reeds hartgrondig moet betreurd ge worden zyn sedertdien. Deze leuze luidde: „Na Spanje Frankrijk, na Frankrijk België". Met het oog op den huidigen toestand in Spanje is dit niet bepaald verlokkelijk en de gemoedsgesteldheid die bü het publiek is ontstaan is van dien aard, dat de propagan da van de andere partijen, die natuurlijk niet nalaten de socialistische leuze naar be- hooren in hun voordeel uit te buiten, al ze telen socialisten samen met katholieken en liberalen in dezelfde regeering, goede vruchten draagt. De socialistische partij heeft bij de jongste verkiezingen geen over winning geboekt, maar heeft haar posities weten te behouden. Moesten nu (je verkie zingen plaats hebben dan zou de uitslag wel anders kunnen zijn. Gelijk men in het land gesteld is op veiligheid in internationaal op zicht, zooals wij in onzen vorigen brief schreven, zoo is men op binnenlandsch ge bied gekant tegen alles wat maar een avon tuurlijk karakter heeft, en het is 'n feit, dat het publiek meer dan ooit 't geval is ge weest geneigd is om elke politiek te steu nen die krachtig de grondwettelijke vrijhe den en instellingen zal weten te doen eer biedigen, maar ook krachtig tegen elk mis bruik ervan zal weten op te treden. De in ternationale gebeurtenissen drukken den stempel op de geesten. België is een land van middelmaat, wat dikwijls nadeelig kan zijn, maar wat ook wel eens voordeelen op levert. Dat hebben wij hier kunnen ervaren toen zoo pas een katholiek Waalsch senator, de Dorlodot, uit Charleroi-Thuin, in 'n rede met het voorstel voor den dag kwam om alle krachten van orde in den Staat samen leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akkers Abdijsiroop, op bijzonder» wijze bereid met die bestanddeelen die rechtstreeks op een Kinkhoest' aanval Inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem- nallngsorganen van slijm en ander» ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling neemt benauwdheden weg, heelt dé aangedane en ontstoken plekken. Geet dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen biji ^ABN/Si 75 cent l \farlaaade prijzen te schakelen ter bestrijding van het com munistisch en socialistisch gevaar, kortom tegen al de partijgangers van de leuze „Na Spanje Frankrijk, na Frankrijk België".' De senator heeft een rekenkundige oefening ge. maakt waaruit blijken moet dat de revolu- tionnaire krachten, waarbij hy de socialis- ten rekent, die het grootste contingent moe ten leveren, volgens de cijfers van de laat- ste verkiezingen 902.000 in getal zijn, ter wijl de mannen van orde op 1.410.000 kun. nen worden geschat. Hij rekent hierbij de katholieken, de rexisten, de liberalen en de Vlaamsche nationalisten, die zich, volgens het plan, zouden moeten aaneensluiten om de socialisten uit de regeering te stooten en een anti-revolutionnair front te vormen. Hij betoogde dat het nationaal karakter van de huidige driepartijdige regeering slechts valsch is, omdat de socialistische ministers er een te grooten invloed in uitoefenen. Te gen dezQ plannen is een algemeene reactie los gekomen en dat is de middelmaat waar* over wü t hierboven hebben. De meeste fc. woners van dit land hebben te veel gezoaj verstand om niet te beseffen dat het eet gevaarlijk werk zou zijn de socialisten in dt armen te duwen van de communisten, en te vens te trachten water en vuur, als katho lieken, liberalen, rexisten en Vlaamsche na tionalisten, te verzoenen. Zoover is het ge vaar van een omwenteling nog niet gena derd, voor zoover dit gevaar in een totaal verburgerlijkt land als België bestaan kan, waarin voorloopig een volksfront geen kans heeft Doch dergelijke uitingen, alsmede de he vige oppositie in Rex en het latent gevoel van onbehaaglijkheid dat op alle manieren bij het publiek tot uiting komt, hebben de regeering er toe gebracht enkele maatrege len te nemen. Een eerste maatregel is dat de gendarmerie met 1000 manschappen wordt versterkt. Zij wil meester kunnen blijven van de straat; men had als lapmiddel een suppletieve gendarmerie ingevoerd, bestaan de uit vrijwilligers, die zich verbonden, in ruil voor zekere voordeelen, indien op hen een beroep werd gedaan in tijd van troebe len, gendarmeriediensten te verrichten, d.L de gendarmes die actief zouden optreden, in hun normalen dienst te vervangen. Deze proef is echter mislukt en daarom wordt nu ineens de gendarmerie versterkt tot 7.200 manschappen. De politiediensten hebben op dracht gekregen krachtig op te treden te gen alle vreemdelingen die zich aan poli tieke propaganda zouden schuldig maken Bovendien heeft de regeering besloten de commissie van binnenlandsche zaken bijeen te roepen voor een mededeeling van den premier. Na deze bijeenkomst zal de heer van Zeeland, Woensdagavond, ook een ra diorede houden. Dit heeft een uitzonderlijk karakter, al hoewel niets alarmeerends. Doch in deze beroerde tijden wil de regeering blijkbaar contact houden met het volk en het idee valt dan ook te waardeeren. Men zal begrjj- IhuiUeloH „Maar Jo kwam... en dat is voor die veronderstelling jammer... eerst na miss Llewes hier", mompelde Ellery. „En toen was het kwaad denkelijk al gestichtais er van kwaad sprake kan zyn dan altijd. Maar gaat u verder... ik den doodbe- nieuwd!" „Nou dan, ze hebben heel wat over dat „boek" gepraat. Op alle mogelijke en on mogelijke tijden had hij er met haar con ferenties over. En dat kamermeisje, dat aan Thomas die inlichtingen verschaft heeft, is bereid er over als getuige te verklaren". „Zoo?... Is dat zóó gegaan?" „Ja... totdat hy haar begon te door zien". „Hoe bedoelt u dat?" „Wel, ik denk, dat hij ln de gaten kreeg, met wie hy te doen had. Hij begon haar in elk geval te vermijden. Net, of dat hem lukken zou! Zij liet hem natuurlijk niet glippen. Maar ik denk „Ik snap heel best, hoe het gegaan is", meende Ellery. „Toen Jo Temple op het tooneel verscheen, moet de Jonge Kirke wel in een heel andere stemming zijn gekomen. Te oordeelen naar zyn liefdesverklaring, die ik hem eergisteren toevallig heb hooren afsteken, moet hü op het eerste gezicht op haar verliefd zijn geworden. En toen had miss Llewes geen kans meer. Maar ze trok zich daarom nog niet terug. Gevolgdat meneer Kirke last kreeg van hoofdpijn en zenuwachtigheid en rondloopt als een, die achterna gezeten wordt en zich er niet uit weet te redden". „Ik ben er van overtuigd, dat die miss Sewell hem in haar macht heeft", zei de inspecteur. „Als ze zin heeft om hem er voor te laten bloeden, dan zit hij er leelijk tusschen. Waarom zit hij er anders finan- tieel zoo moeilijk voor, als zij hem met be dreigingen geen geld heeft weten af te per sen?" „Best mogelijk, dat hij haar geld heeft gegeven, om van haar af te komen, maar ik ben er van overtuigd, dat zijn geld- moeilykheden al.,van vroeger datum zyn dan zyn kennismaking met miss Llewes. In ieder geval ben ik nu zeker van één ding, dat te voren een raadsel voor me was". „En dat is?" „De beteekenis van dat geheimzinnige briefje, door Macgowan op den avond vlak voor den moord in alle haast voor Kirke geschreven. Weet u nog, wat er in stond? „Nu weet ik het! Je hebt met een gevaar lijk persoon te doen. Doe bedaard aan, tot dat ik gelegenheid heb gehad om je even alleen te spreken. Don, pas op je tellen. Mac". „Best mogelijk!" gromde de inspecteur. „Maar wat verder?" „Hy moet die heks van een miss Llewes heel kalmpjes in de gaten gehouden hebben en eerst vlak vóór den moord iets over haar hebben ontdekt. Denkelijk had hij die in lichtingen evenals Velie van dat kamer meisje. In elk geval voelde hij maar al te goed, dat hy hem waarschuwen moest tegen die vrouwen dus schreef hy dat briefje. Ja, ik ben er wel zeker van, dat het zóó geloopen is". „Hm!" zei de inspecteur, spotziek naar Ellery kykend, die bezig was zijn jas aan ie trekken, „ik heb zoo'n idee, dat er nog wel licht in dit zaakje zal komen!" „Door die bagage?" „Wacht maarl" zei de inspecteur met een sluw lachje, „dan zie je het zelf!" Ellery had niet lang te wachten. Hy zat dien avond op zyn gemak voor het vuur te lezen, toen de inspecteur zyn kamer kwam binnenvallen. „Elll Wat zeg je nu daarvan?" vroeg de oude heer met trotsch vooruitgestoken kin. Ellery legde zyn boek neer. „Is er wat uitgelekt?" „Uitgelekt? Alles zoo klaar als 'n klontje, beste jongen 1 Helder als de dagl" zei de inspecteur trotsch door de kamer op en neer loopend, „we hebben vanmiddag de kamers van die dame in het Chancellor- hotel doorzocht. Ze was hier of daar heen. En wat denk je, dat we gevonden hebben?" „Geen idee vanl" „Juweelen! Een heele hoop van dat goed je in haar kamers verstopt gevonden. En goeie spullen ook... g»»n namaak! We ver onderstellen, dat het haar eigendom natuur- lyk niet was en hebben alle jongens hard aan het werk gezet, om de herkomst van die spullen uit te visschen. En het onder zoek by de juweliers bewees, dat het uiterst zeldzame juweelen waren. Antieke stukken op zeer merkwaardige wyze gezet en van historische waarde. En stukken uit bekende verzamelingen". „Goeie genade!" riep Ellery uit, „maar u gelooft toch zeker niet, dat ze zoo stom zou zijn geweest, die te stelen?" „Ja, wat dat betreftdat weet ik zoo precies nog niet", zei de inspecteur, „maar één ding weet ik wel", vervolgde hy, Ellery aan zyn jas trekkend, „kom uit dien stoel we moeten voortmaken... Alle handelaars hebben ons zonder uitzondering gezegd, dat ze dachten, wel te weten, wie de eigenaar was. Ze zeiden, dat het algemeen bekend was". „Toch nietbegon Ellery aarzelend. „loch well Al die dingen zyn afkomstig uit de juweelen-verzameling van Donald Kirke!" HOOFDSTUK XI. Sergeant Velie, die snel was weggeroepen van zyn taak, om de bagage van den ver moorde op te sporen, om by het onderzoek van de kamers van miss Llewes te wezen, gaf den inspecteur in de hall van het Chan- ceUor-hotel rapport over die huiszoeking. „De kust is veilig, inspecteur. Ik heb, na de huiszoeking, een van onze mannen... t°M", nr pakje van een der ho telknechts ln haar apartementen achter gelaten onder voorwendsel van de water- ï?7„n' te*ien- En met dat kamermeisje s het ook volkomen in orde. Ze had haar uitgaansmiddag en kwam pas om zes uur b-irt nl,U v" w" «- „Geen steek". „En Irene zelf?" „Die kwam, zooals Jomison vertelde, om half zeven binnengestapt en kleedde zich toen in een avondjapon, alsof ze naar een partytje ging. Ze heeft zelfs niet in haar kluis naar die steenen gekeken. Natuurlijk wel naar haar eigen dingendie in haar sieradenkistje lagenwant daarvan heeft ze een en ander omgedaan. Johnson zei. dat hy haar had hooren zeggen, dat ze zelf 'n partytje zou geven voor de Kirkes.. coctails en zoo.. Ze zyn nu allemaal by haar op bezoek". „Hm!" bromde de inspecteur, „enfin, net komt er bitter weinig op aan, waar ze zit ten. Maar voordat ik haar aanpak, moeten we toch eerst nog even naar de twee en twintigste verdieping toe". Enkele oogenblikken later stapte de in specteur uit de liftkooi, ging regelrecht naar de deur van het kantoor van Donald en trad binnen zonder te kloppen. Osborn stond van zyn lessenaar op en liet postzegeltangetje uit de hand vallen. Hf werd een beetje bleek. „Maar... inspecteur!... meneer Queen- is er weer wat aan de hand? „Ja", antwoordde de inspecteur, "lul^ maar eens, Osborne. Bestaat er in dc zameling van den heer Kirke een s bekend als de tiara van de Groot Hertogin' „Jazeker!" antwoordde Osborne ver bluft. _m<j „En een, dat de Roode Broche genoero wordt?" „Ja. Maarwaaromet „Is er een keten van geslagen zilver een hanger van smaragd?" 4BéC- „Ja. Maar wat is er toch gebeurd. teur?" „Weet u dat niet?" (Wordt vervol*»- 4

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10