Voor 100 jaar. REBUS. «sla $MÜmétiek PROFESSOR SLIM EN ZOON VLIEGMACHIENTJE Raadselhoekie xxxxxxxxx Uit de Alkmaarsche Courant van 12 September 1836. Den 4den September hebben in den schouwburg te Gent eenige on rustige tooneelen plaats gehad ter gelegenheid dat sommige officieren en andere lieden het omwentelings lied: La Brabangonne gezongen wilden hebben. Daar geen der acteurs de wijs van dat reeds half vergeten oproerlied kende, heeft de directeur zwarigheid moeten maken om den geuiten wensch te vervul len. Hij heeft ten laatste de cou pletten van het lied voorgelezen en daarmede de onruststokers tevre den gesteld, die o.a. ook de kreten van: Weg met Crombrugghe! Weg met de verraders! hebben doen hooren. Blijkbaar staat dit en soort gelijke tooneelen, die thans van tijd tot tijd te Gent plaats hebben, met de verbolgenheid der revolu- tionnaire partij in verband over de omstandigheid, dat, zoo men de on langs vastgestelde wet niet wil schenden, een tegenstander dier partij als Burgemeester van Gent moet optreden. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Dortmund. Mond, Munt, Doorn, tor, duur. 2. V L A M L A M A A M E R M A R S 4. Het eten ls gaar en dus kunnen we beginnen. (arend). Heb ik het je al verteld? Ik zag Ans en Toos weer buiten spelen. (gans). Toen Moeder zoo lang rusten moest, kwam er eiken dag bezoek, (merel). We gaan met de fiets naar Weesp; ech te moppen zullen we meebrengen. (specht). Venetië, Belgrado, Santander, Amiens. Voor kleineren. 1. Ezels, die als schraag dienst doen. BES* "leH (Nadruk verboden.) Onze Eerste September-Opgave. Welke Deeling? Deze puzzle viel wederom zeer in den imaak, getuige het groote aantal goede oplossingen dat ditmaal binnenkwam. Wij Uten de deeling geheel volledig hier vol gen. 5092 3876967328 761384 35644 31256 30552 7047 5092 19553 15276 42772 40736 20368 20368 l«d«r« automobUM kaa a dadahjk vartallen, hoeveel Mom et er per uur rijn wagen haalt, maar «lechti weinigen weten, koevee ze wel noodig Hebben oei die vaart te stoppen I Stand der lijst per 1. September. Als hoogstgeplaatsten kwamen per 1 September op de lijst voor: Wed. Schagen 106 p. Mej. Pastoor 106 p. Mevr. Hassels 96 p. P. Haasbroek 94 p. Mevr. Eecen 70 p. P. Kuiper 67 p. D. A. Wittop Koning 66 p. P. Meijer 61 p. J. Joustra 60 p. H. Schiphorst 58 p. J. L. J. v. Oeveren 52 p. en Mevr. v. d. PolMasee 52 p. J. F. de Waal 44 p. Th .Bos 40 p. M. Siezen 35 p. Mej. A. Dik 34 p. en verder een groot aantal met minder punten. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Sep tember-serie). Kruis-lettergreep-puzzle. In elk der open vakken van onderstaand diagram moet een lettergreep worden in gevuld, zoodat woorden ontstaan die vol doen aan de omschrijvingen. T Omschrijvingen. Horizontaal 1. leemte, gaping 3. een lvan de eerste bewoners van ons land 5. worden aan de voeten gedragen 7. volksstam waartoe ook Ned. en Duitschers behooren 9. vrouw die kant klost 11. drempel 14. enkeling 15. weerom 16. gerekt, aangehouden (It. muziek) 18. ligt in Arabië 19. waardoor men inrijdt 21. verschillende oorzaken die samen werken 23. hebben jonge dieren 25. geen dunne 26. Stad op Java 27. drukte of geraas maken 29. ondervragen ook vervullen 31. inplooien (van zeilen) 32. is dieren eigen 33. verkrijgen, verwerven. 34. krassen op een viool 35. heelal, de natuur als geheel 38. Wat.... (uitroep in de beteekenis van wat drommel) 40 moet men zijn uitgaven dikwijls 42. wapen 44. redevoering bij een graf 45. gebruiken schilders en teekenaars 40. strekking Verticaal. 1. schiereiland in N.-Amerika 2. zwarte man 3. zich een weg.... 4. regelmatige vierhoek 5. verzorgt het haar der dames 6. godsdienstleeraar in afgelegen stre ken 8. groote stad in Br.-Indië 10. maakt een leerling op de Ambachts school 12. bonthandel 13. vindt men in iedere stad in groot aantal 14. kan men in 't voorjaar aan den slootkant vinden 17. Maleisch nieuweling. Soms ook met een k er achter 19. in eerste.... (dringend verzoek) 20. soort kever 22. kaart om rentezegels op te plakken 24. kleingeestig uitpluizen 28. soort mos als voeder gebruikt 30. geen lage 31. weer, dat heel gauw verveelt 35. heerlyk, voortreffelijk 36. specerij 37. Ind. halfbloed 39. waarborg, borgstelling 40. verzoek om hulp 41. aanduidende omschrijving 42. aanwijzing in vaarwater 43. worden door visschers gebruikt Gevraagd wordt het geheel ingevuld in te zenden. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 18 Sept. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van iê Alkmaarsche Courant. 2. 1. H Helmond lei villa Helmond k 1 om p o n 8 d Een vlieg. Kant, oor; kantoor. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel wordt met 9 letters ge schreven en noemt een plaats in Overijsel. Een 6, 1, 1, 9 is een deel van je schoen. 2, 1, 5, 3, 4, 5 is een groote handelsstad in Europa. De 6, 8, 7, 5 is een rivier in Noord- Holland. Als het weer 6, 1, 4, 2 is, kan het niet tegelijk koud zijn. Een 7, 8, 2 is een visch. Verborgen plaatsen in het buitenland. Waarom staan Cor, Nans en Bes eigen lijk te wachten? Moeder zal To na vier uur zelf uit school halen. Oma lag achter in den tuin op een ruststoel. Deze jurk is te mooi voor eiken dag. Behalve de gewone gaven kwam er dit jaar ook veel geld voor de armen. Mijn eerste kun je in Utrecht vinden, Mijn tweede ook in Nederland. En mijn geheel niet ver van Elburg, Dus juist nog aan den Veluwrand. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een boom, die in den zomer en nazomer mooie bessen heeft. X .IX. IX IX a X X i ,x X le ry een medeklinker. 2e iets, wat niemand graag heeft. 3e een ander woord voor gebaar. 4e een plaats in Limburg., 5e 't gevraagde woord. 6e een plaats in Noordholland. 7e een rivier in Italië. 8e iets, dat gewoonlijk dient ter afsluiting. 9e een medeklinker. Voor kleineren. Vul deze 9 vakjes in met: 6 E 1D IR 1M maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: le een viervoetig dier. 2e een plaats in Gelderland. 3e een rivier in de prov. Utrecht Welke vogel is omgekeerd een kleve rige stof? Mijn broertje kreeg een anderen bol en werd daardoor een zwemvogel. Hoe heette mijn broertje? Een aardig, heel licht bloempje, Dat in den zomer bloeit, Is meestal in September Tot vruchtje uitgegroeid. Het lescht den dorst zoo dikwijls, Als j' aan het wand'len bent 'k Geloof, als j' even nadenkt, Dat je het vruchtje kent (Nadruk verboden). Vanmorgen, toen de klok in huis Juist zes uur had geslagen, Sprong ik meteen m'n bedje uit Waarom? zul je wel vragen. Wel, 't wordt een fijne dag vandaag En ik ga Moes verrassen. Ik heb me heel vlug aangekleed En in een wip gewasschen. Toen op m'n teenen naar beneê, Want Moesje mocht niets hooren. Ze mocht er niets van weten, hoor! Dat zou de pret verstoren. 'k Heb alles netjes opgeruimd, En heusch niet „maar zoo'n beetje!" Neen, alles juist zooals het hoort Toen was het keurig, weet je! De tafel voor 't ontbijt is klaar, En midden op, daar geuren De mooiste bloemen in een vaas, In allerhande kleuren. Waarom toch al die bloemen zyn? Zeg, kun je het niet denken: Waarom ik Moederlief vandaag, Die bloemen wilde schenken? Nu dan.... m'n Moes is jarig, fijn! En komt ze strakjes binnen, Dan hoop ik, dat ze blij zal zijn En kan het feest beginnen. (Nadruk verboden.) RO FRANKFORT- WERKENDAM, door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. We spelen „vliegmachientje". Bestuurder is broer Rien. De vliegmachine was rustbank, Maar n u moet je hem zien! Met vleugels oude kleeden Een motor van papier Die heel, heel echt kan draaien. We hebben een plezier! We vliegen naar laat 's kijken! Misschien wel naar de Maan! Maar Moes zegt: Vliegeniertje, Vóór jullie zóó hoog gaan Moet j'even ladenWat, Moes? Hoort! 't Is chocolade! Juicht Rien, wat blyl En weet je, Wat 'k stellig ook doen ga? 'k Trakteer het lachend ventje, Het mannetj' in de Maan, Klaar zijn we! De machine Blijft nu niet langer staan. Dag, Moeder, dag! we stijgen! Je kunt ons toch nog zien? Moes wuift en roept: Dag, jongens! Voorzichtig zijn, hoor Rien! DAT KOMT ER VAN! Buiten in het zonnetje Doet vriend Hek een dut Even verder staat de mand Met het poesengrut Grijs, de oudste van de drie, Is een kleine guit Telkens voert het stoute ding Kattekwaad weer uitl Met een strootje heel, heel zacht! Loopt hij nu naar Hek, Kriebelt boven op zijn kop, Zelfs langs neus en bek! Daar slaat Hek de oogen op! Onraad in de lucht! En het kleine Grysje gaat Haastig op de vlucht! Ziet den bak met water niet Valt pardoes er in! Lachend vraagt vriend Hektor nu Had j' in drinken zin? (Nadruk verboden). C. E. d. L. H. 177. Toen Pietje was afgebrand, liet de professor hem door een vergrootglas zien hoe de bijen wes maakten Hy vond een doode bij en zette daar een lampje achter! Zoo kon je gemakkelijk zien, dat een bij een echt was- fabriekje was. 178. De professor had nu zooveel honing gezien, dat hu er trek in kreeg. Nog diezelfde dag ging hy met Pietje naar een winkel om enkele potten honing te koopen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12