Spaansche Kunstschatten. :iv;' ■•Oy,;::! Lf 4 *4 V Tr*' 'r - s -V 'i'. l\ V i ij f T x r ■A K 'ii "ii n VTr,T^>,. TtowHciaai flieuws HOORN STOMPETOREN OTERLEEK EGMOND BINNEN CASTRICUM WIERINGEN NOORDSCHARWOUDE ST. PANCRAS Bijna zes weken woedt thans de burger oorlog in Spanje, een burgeroorlog, „ge perfectioneerd" door alle moderne hulp middelen der huidige oorlogstechniek. Vliegmachines, gewapend met mitrailleurs en bommen, van beide partijen cirkelen boven de gebieden der vijandelijke par tijen, alom dood en verderf zaaiend. Veld geschut en zware artillerie worden door de opstandelingen en door de troepen, die de regeering trouw zijn gebleven, opgesteld en de projectielen, die de vuurmonden verlaten, voltooien het vernielingswerk der vliegtuigen. En alsof dit nog niet ge- noeg ware, bestormt de opgezweepte be volking, kerken en kloosters, meerendeels monumenten van groote architectonische schoonheid, steekt den boel in brand, met het gevolg, dat in luttele uren tijds een fraaie Gotische kerk in een rookende puin hoop veranderd is. In bijna alle groote steden heeft de als met dolheid geslagen bevolking erg huis gehouden. Steden als Gordoba, Granada, Malaga, Toledo, Sevilla, Segovia, San Se- bastian enz., die in binnen- en buitenland bekend en' beroemd waren om hun prach tige monumenten, stammende uit ver schillende tijdperken, hebben onherstel bare schade geleden. En alsof er nog niet genoeg schade is aangericht, beschieten de oorlogsschepen van beide partijen op het oogenblik tal van kuststeden. Onze bedoeling is het echter niet U den toestand af te schilderen, zooals deze op het oogenblik is. Daaromtrent wordt U beter ingelicht door de talrijke telegram men en ooggetuigenverslagen, die dage lijks van het tooneel van den strijd binnen komen. Wij willen in onderstaand artikel volstaan U een beschrijving te geven van eenige beroemde Spaansche bouwwerken, kathedralen en Moorsche paleizen, die ge durende eeuwen hebben bijgedragen tot de schoonheid van Spanje. Andalousië, waar op het oogenblik de troepen van generaal Franco vasten voet verkregen hebben, is het Zuidelijk deel van Spanje. Het is een dor, door de zon verbrand land, bijna zonder plantengroei. Midden in deze woestenij ligt een oase: Granada. En in deze heerlijke oase hebben de Mooren indertijd het paleis van den sultan gebouwd. Dit bouwwerk behoort tot de mooiste van Spanje. Granada was oorspronkelijk, evenals de meeste steden van Spanje, een Romein- sche nederzetting. Later kwamen de Moo ren in het land en veroverden de stad. De Arabieren hebben hier het bewijs gele verd, voor het meesterschap, waarmede zij de krachten der natuur dienstbaar wis ten te maken aan hun plannen. De bosch- rijke omgeving, waarin het paleis van den su'tan gebouwd werd, is niet net werk dei natuur. De bouwmeesters van den Mooren koning hebben een dankbaar gebruik ge maakt van de sneeuw en het water, af komstig van de Siërra Nevada en door etn vernuftig irrigatiestelsel de heele omge ving weten vruchtbaar te maken. Het Alhambra, aldus de naam van dit paleis, ligt op een hoogte van 850 meter lengte, bij een breedte van 240 meter. Het heeft tal van torens, waarvan thans een groot gedeelte in puin ligt. Voorts vindt men hier, evenals bij ieder Moorsch bouw werk, verschillende patio's binnenhoven waarvan het patio de los leones de mooiste is. In 1492, het jaar waarin Columbus Amerika ontdekte, werd Granada door Ferdinand en Isabella veroverd. Dertig jaar later gevoelde men behoefte de overwinning van het Christendom te beze gelen door het bouwen van een groote kathedraal, waarmede in 1523 begonnen werd. Enrique de Egas was de eerste bouwmeester; na zijn dood werd hij ver vangen door Diego de Siloë. De kathedraal te Granada is een der mooiste bouwwerken in Renaissance-stijl en de vele beeldhouwwerken, die deze kathedraal bevat, behooren tot de beste, welke de Spaansche beeldhouwers ooit geschapen hebben. Tal van schilderijen en geschilderde pa- neelen van deze kathedraal zijn van de hand van den Granadeeschen schilder Al- fonso Canos, terwijl dit bedehuis ook nog schilderijen van buitenlandsche schilders hevat, onder meer van Theodoor van Hol land en van Memling. Voor het dwarsschip van de kathedraal bevindt zich een prachtig hek van gesmeed Üzer, waarachter men de praalgraven van ferdinand en Isabella ziet. In de sacristie Worden naast andere relikwieën ook scep ter, kroon en zwaard van Ferdinand van Aragon bewaard. In het centrum van Spanje, omringd door kale bergtoppen, aan drie kanten omzoomd door de Taag, verheft zich trots op een stijlen heuvel met zijn oude ruïnen, Westgotische basilieken, Moorsche mos keeën, kapellen .kerken en synagogen, met zijn groot aantal bruggen en poorten, met zijn machtige Gotische kathedraal, tallooze kloosters en colleges, Toledo, de oude kei- zersstad, eens het middelpunt van het rijk „waar de zon nooit onderging." TOREN TE CORDOBA. De Moorsche moskee, die zich te Córdoba bevindt, is in latere tijden tot kerk ver bouwd. Op een der binnenplaatsen heeft men toen deze toren met carillon gebouwd. Omtrent de oorsprong van den naam Toledo zijn de geleerden het niet eens. Hoe het ook zij, de Romeinen noemden de stad Toletum. Zij zagen reeds spoedig in, dat dit punt een hoogst strategische waarde had en maakten van de stad een sterke vesting. Onder de Westgoten had Toledo aanvan kelijk slechts geringe beteekenis, doch toen koning Athanagild in 555 zijn residentie naar hier verplaatste, nam de stad spoedig in belangrijkheid toe. Het christendom had hier al vroeg vas ten voet verkregen. Volgens de overleve ring zou de H. Eugenius in de eerste eeuw na Christus hier reeds bisschop geweest zijn. In 712 verschenen de Mooren, aange voerd door Tarik ben Zayad, voor de poorten der stad. Het gelukte hen spoedig Toledo te veroveren en de naam van de stad werd veranderd in Tolaitola. In 1085 werd Toledo door Alfonso van Castilië, met behulp van zijn beroemden veldheer Cid, weer op de Mooren veroverd. Alfonso ves tigde er zijn residentie en doordat hij zich bij zijn troonsbestijging den titel van keizer „verleend" had, noemde Toledo zich voortaan de keizersstad. Na de inneming van Granada door Fer dinand en Isabella steeg de glorie van Toledo nog hooger. Tot de mooiste en beroemdste bouw werken van Toledo behoort de groote kathedraal. Reeds in de dagen der West- goten bevond zich op deze plek een kerk, die echter, toen de Mooren de stad inna men, in een moskee veranderd werd. Ko ning Ferdinand de Heilige liet het bouw werk slechten en den Hen Augustus 1227 werd de eerste steen voor de basiliek ge legd. In Jan. 1493 was de kathedraal vol tooid. Deze heeft een lengte van 120 meter, terwijl de breedte 59 meter bedraagt. „Het achtste wereldwonder" noemde men indertijd het Escorial. Alles vond men hier vereenigd: een reusachtig groot Gods huis, een enorm klooster, een belangrijk priesterlijk seminarium, een mausoleum, een kostbare bibliotheek en een groot paleis. Langen tijd heeft men gezoht naar een geschikte plaats voor het uit te voeren bouwwerk, Het was niet gemakkelijk een plek in het gebergte te vinden, die niet al te ver van Madrid geleger was, waar men de beschikking had over goed drinkwater en in welker nabijheid zich steengroeven PATIO DE LOS LEONES. 08 Leeuwenhof een der grootste en mooiste binnenplaatsen van het Alhambra te Granad, het Moorsche paleis, dat in de veertiende eeuw gebouwd werd. bevonden. Doch eindelijk had men keuze gemaakt. 28 Mei 1562 bezichtigde Filips II het terrein, dat gelegen is 0p een der Zui delijke uitloopers van het Guadarama-ge- bergte. Het ligt nog honderd meter hoo ger dan het op 923 meter hoogte gelegen dorpje El Escorial. 23 April 1563 werd de eerste steen ge legd in aanwezigheid van den monarch terwijl den 13en September 1584 de sluit steen van dit machtige bouwwerk geplaatst werd. De architect van dit bouwwerk was de bekende bouwmeester uit die dagen Juan Bautista de Toledo. Een maand reeds na de eerste steenlegging stierf deze. Zijn'op- volger was Juan de Herrera, - doch de eigenlijke leider der bouwwerkzaamheden was Fray Antonio de Villacastin, een broe der van het Dominicanerklooster La Sislo bij Toledo. Deze monnik was een uitste kend practicus en verstond ter dege de kunst met het werkvolk om te gaan. Ge durende een kwart eeuw was deze plek het tooneel van een ongemeen groote bedrij vigheid. Op groote wagens, getrokken door 20 a 30 ossen, weiden de uitgehouwen steenen uit het gebergte aangevoerd. De beste steenhouwers uit den lande waren hier te werk gesteld. Daarnaast waren tal van timmerlieden, slotemakers en schilders gedurende jaren aan den bouw verbonden. Evenals indertijd bij den bouw van Salo- mo's tempel, werd ook elders aan het groote werk gearbeid. Amerika leverde het goud en de edele houtsoorten. In Italië, met name in Florence en Milaan werden de groote bronzen standbeelden gegoten. Klokken en candelabers kwamen uit Vlaanderen. Uit Duitschland tal van reli kwieën, terwijl in alle Spaansche kloosters door de nonnen ijverig geborduurd werd. Tal van kunstschatten liet de koning naar het Escoriaal brengen. Beroemde schilderijen van Titiaan Botticelli, Cellini, Roger van der Weyden versieren de wan den van het Escoriaal. Filips II was zóó gehecht aan dit door hem gestichte bouw werk, dat hij hier bij voorkeur zijn re- geeringszaken afdeed. Toen de koning zyn einde voelde naderen, bevond hij zich te Madrid. Per draagstoel liet hy zich in zes dagmarschen naar het Escorial bren gen, waar hij, in den morgen van den 13en September 1598 den geest gaf. DE KATHEDRAAL VAN TOLEDO. De foto vertoont de Westelijke gevel van dit mooie Godshuis. De toren, die zich ter linkerzijde verheft, is de Noord-toren, die een hoogte van negentig meter heeft. Córdoba, eens de hoofdstad van het kali faat, wier glans en pracht in de geheele wereld geprezen wera, waarvan de cultuur en de rijkdom eeuwenlang alle steden van het avondland in de schaduw stelde, is heden ten dage een verlaten en droomerig provinciestadje, wiens 50.000 inwoners van de heerlijkheid hunner voorvaderen zeer weinig zouden weten, indien niet bui tenlandsche touristen hen de oogen geopend zouden hebben. Duizend jaar geleden was Córdoba's faam in de geheele wereld van die dagen bekend. De verschillende kalifen beschermden en bevorderden kunsten en wetenschappen op een wijze, die zijn weer ga nog niet gevonden heeft. Onder de dynastie der Omajjaden was Córdoba de grootste stad van West-Europa. De stad telde toenmaals vele woonhuizen, 3000 moskeeën, 50 ziekenhuizen, 800 openbare scholen, 900 badinrichtingen en 600 hotels. De meeste vreemdelingen, die Córdoba bezoeken, vergenoegen zich er mede de beroemde moskee, de Mezquita, te bezich tigen. Vroeger bevatte dit bouwwerk tal van poorten, doh de meeste van deze zijn thans dichtgemetseld. Toegang tot de moskee verkrijgt men door het Patio de los Naranjos de Oranjeboomenhof. De moskee had vroeger een Arabische to ren, die veel gelijkenis vertoonde met de Giralda van Sevilla. Deze is echter ver dwenen en vervangen door een in 1589 ontstane klokketoren. (Zie illustratie). - 4T X. 3&..1 w-» I; v.:. 3?g. v W, -aiiMiaan MW» fi%«o3Ut'. f r '3' te:* f?-:' SEVILLA. Eén der ingangen van de groote kathedraal te Sevilla. Op de foto ziet men duidelijk de verschillende terracotta sculpturen. Het middenveld bevat een voorstelling van de aanbidding der koningen. Midden in een groote vlakte ligt aan den linkeroever van de Guadaquivir, de Ko ningin van Andalousië, Sevilla, vrijwel de eenige Spaansche stad, die zich na de ver drijving der Mooren, op hetzelfde niveau heeft kunnen handhaven. Sevilla bezit tal van monumenten, af komstig uit verschillende tijden en van verschillende rassen, want na elkaar heb ben hier Phoeniciers, Romeinen, Westgo ten, Arabieren en tenslotte Christenen uit Castilië geheerscht. Het voornaamste bouwwerk der Mooren is de Giralda, Sevilla's grootste toren, waarvan den bouw in 1184 of 1195 een aanvang nam. Deze toren wordt als een der sterkste ter wereld beschouwd. Ver schillende malen reeds is de Giralda door den bliksem getroffen, doch de uiterst sterke bouw heeft den toren voor instorten bewaard. Nadat de Christenen heer en meester te Sevilla waren geworden besloot men over te gaan tot den bouw van een kathedraal. Van heinde en verre stroomden de kun- snaarest naar Sevilla. Ook vanuit Holland en Vlaanderen. De kathedraal van Sevilla is een der grootste en mooiste van Spanje. Van binen is deze 117 meter lang en 76 meter breed. De bouw werd begonnen in 1402, terwyl het werk in 1506 voltooid was. Het interieur van de kerk is zeer eenvoudig. Slechts de groote gebrandschil derde ramen, waarvan de kerk er 24 heeft, geven eenige levendigheid. BOUWEN IN DE WIERINGERMEER. Door de Wieringermeerdirectie was 100 H.A. grond in de „Meer" beschikbaar ge steld ten gebruike door Opperdoeser tuin bouwers. Deze oppervlakte bleek echter lang niet voldoende, daar wel 145 H.A. werden aangevraagd, en dat niettegen staande de voorwaarden vrij bezwaarlijk zijn. De halve pacht moet n.1. reeds per 1 November a.s. vooruit worden voldaan en de andere helft per 1 Juli 1937. De uit komst van de proefveldjes was dan ook uitstekend wat betreft den stand en groei der geteelde gewassen. Het is in ieder ge val ook een bewijs, dat er iandhonger heerscht. De heer H. A. Leenhorst alhier slaagde in Den Haag voor het tweede gedeelte van het notarieel examen. De Esperantoclub. Donderdagavond kwam de Esperanto club Kurago voor het eerst weer bijeen in een schoollokaal ter bespreking van het voortzetten der lessen. Het bleek dat de animo groot was om zich verder in de nieuwe wereldtaal te oefenen. Besloten werd leden voor een begincursus te wer ven waarna het bestuur stappen zal doen om een leeraar te engageeren. Ook kan men zich opgeven bij den heer P. Leeg water, Fabrieksbuurt. HET ESCORIAL. Uit, door Filips U gestichte paleis-klooster, werd eens het achteste wereldwonder ge noemd. De bouw heeft vier en twintig jaren geduurd. Dc kosten beliepen 16 K millioen peseta's. Naar de Persilschool. Untgaande van de plaatselijke winke liers, hebben een 90 vrouwen in een 4-tal autobussen een tocht gemaakt naar de Persilschool" te Amsterdam. Eerst werd een demonstratie gegeven van de voortref felijke eigenschappen van „Persil waar voor de dames zeer veel belangstelling toonden, waarna de koffie werd rondge diend. Hierna werd de „PersiT'-film ver toond, na afloop waarvan alle aanwezigen een warme lunch werd aangeboden. Dat dit ten zeerste werd gewaardeerd behoeft geen nader betoog. „Persil" heeft niet al leen getoond onmisbaar te zijn voor de wasch, ze heeft eveneens bewezen een uit stekende gastvrouw te zijn. Alle dames waren hoogst voldaan, zoodat de heeren der schepping uitsluitend tevreden vrou wen weer thuis ontvingen en met gelaten heid de stortvloed van woorden over de belevenissen over zich heen lieten gaan. Benoemd. Bij eenvoudige candidaatstelling is her kozen als voorzitter van het Waterschap de Oningepolderde Landen de heer J. Apel doorn Gz. Een uitstapje naar een zeepfabriek. De Vrouwenbond te Castricum maakte Dinsdagmiddag een aardig uitstapje naar VI aardingen, waar de bekende Sunlight- fabrieken werden bezichtigd. Om ongeveer twaalf uur arriveerde het gezelschap aan de fabriek, waar door een employé van de Lever's Zeep Mij. een korte inleiding werd gehouden over de fabricage van zeep. Hierna werd het geheele bedrijf bezich tigd; alle afdeelingen werden bezocht, waar bij vooral de zeepziederij de aandacht trok. Vol lof waren de dames over de automa tische verpakking der bekende reinigings producten, waardoor een grootst mogelijke hygiëne gewaarborgd wordt Nadat eenige ververschingen waren ge bruikt, verliet men, zeer voldaan over deze excursie, de fabriek. Ontstemming over de verpachting van den afsluitdijk. Er heerscht hier op 't oogenblik ernstige ontstemming onder de visschers en wel de kleine visschers, over de verpachting van den afsluitdijk naar Friesland. Wat is nL het geval. Vele visschers, die door de afsluiting van de Zuiderzee tot werkloosheid zijn ge doemd, vonden een bestaantje, zij het een zeer karig, in het zoeken van alikruiken aan de Waddenzeezijde van den afsluitdijk, die daar in een matige hoeveelheid zijn te vin den. Nu heeft het Rijk onlangs den dijk ver pacht, doch wat doet nu de pachter? Deze beschouwt de zaak zoo, dat ook het visch- recht aan de steenglooiing van den dijk daaronder valt en hij verbood den visschers daar langer alikruiken te zoeken, tenzij zij hem daarvoor een vergoeding betalen, welke hij gesteld heeft op 70 cent per baaL Als men nu weet, dat de alikruiken aan den af slag 5 per baal opbrengen en men zich goed moet houden om 1/4 tot 1/3 baal per dag te verzamelen, dan is het duidelijk, dat de kleine bestaansmogelijkheid, die hier voor verschillende gedupeerden aanwezig was, weer geheel verloren is. Geen wonder dan ook, dat de menschen ontstemd zijn. De visschersvereeniging D.E.T.V. heeft zich thans met de zaak bemoeid en heeft in een adres aan den minister verzocht het pacht- contract ongedaan te maken of anders an dere voorzieningen te treffen. Controleurs benoemd. Naar wij vernemen zijn tot controleurs voor de steunverleening in deze gemeente benoemd de heeren D. Oden, lid van den raad en M. J. Bosker, beiden alhier. De heer Oden zou, bij aanneming zijner benoeming als raadslid moeten bedanken. Zijn opvolger op de lijst is de heer F. Bontkes. Floralia-tentoonstelling. De Floralia-tentoonstelling, welke Woensdag en Donderdag was georgani seerd door de damesclub W. O. L. alhier, behoort weer tot het verleden. De belangstelling voor deze tentoonstel ling is tamelijk bevredigend geweest. Vooral 's Woensdagsavonds is er veel pu bliek geweest, waaraan het optreden van de zangvereeniging Crescendo niet vreemd zal zijn geweest. Donderdagavond werden de uitslagen van de verschillende attracties bekend gemaakt, en de verloting gehouden, welke altijd bij gelegenheid van deze tentoonstel ling wordt gehouden. De naam van de pop was Annie. De taart was bestemd voor degene, die nimmer 127 had geraden. Dit was mej. Cl. IJff te Oud karspel. De spoelbak-sport gaf tot uitslag: eerste prijs G. Jonker te Noordscharwoude met 51 punten, na overgooien met C. Swager C. Az. te Noordscharwoude, die evenveel punten had. Derde prijs Eef Bos Jr. te Noordschar woude met 49 punten. Voor de verloting waren 36 prij :n be schikbaar. De eerste drie prijzen vielen op de nummers 741, 1110 en 566. Landerijen van de armvoogd ij. Door de armvoogdijk dezer gemekte is besloten, behoudens goedkeuring c'.v ,u.i- derijen welke met Kerstmis 1936 allen uit de huur komen bij verloting te verhuren in twee gedeelten n.1. het land in Achter geest en het Veld, te samen en het West- land apart.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 15