i FLITSEN VAN WITTE DOEK. ONZE BIOSCOPEN. EEN NIEUWE UFA-STER VERRIJS?" Het vreemdelingen-legioer» iri filmbeeld. Een stukje historie op hei witte doek, dat gehuld was in een waas van romantiek. „UNDER TWO FLAGS." De nieuwe Dietrich-film. Miniatuur-filmpjes. Z1 Maria von Tasnady, een geboren Hongaarsehe artiste. EEN GRAPPIG INTERVIEW. Het Vreemdelingen-Legioen be staat thans reeds langer dan een eeuw en verheugt zich in de belangstelling der geheele wereld. Een waas van romantiek omhult het, men weeft allerhande sagen rondom de Legion- nairs en steeds weer doen verhalen de ronde, die vaak sensationeel zijn, maar die kant noch wal raken. Nu de 20th Century-Fox zulk een filmwerk heeft vervaardigd aan de hand van Ouida's wereldbekenden roman „Un- der two Flags", die het Vreemdelin gen-Legioen tot onderwerp heeft, bestaat er aanleiding,eens iets te ver tellen van dit legercorps en zijn won derlijken stichter. Graaf de Bourmont, een officier ten tijde van Lodewijk XVI, die bij het uit breken der Fransche revolutie naar En geland uitweek, maar die zich vervolgens onder de vaan van Napoleon schaarde, is c zeer duistere figuur geweest. Aan roem en eer heeft het hem allerminst ontbroken; hij heeft het gebracht tot Maarschalk en Pair van Frankrijk. Maar ook schande, verraad en bedrog is in zijn levensloop ruimschoots te vinden. Hij is ernstig verdacht van een moordaanslag op Napoleon en heeft hem vóór het uit breken van den slag bij Waterloo aan de verbonden mogendheden verraden. Hij sloot zich hierop aan bij Lodewijk XVIII. die hem met een legercorps naar Spanje zond en waar hij wonderen van dapper heid en krijgskunst heeft verricht. Ver volgens in het jaar 1830 werd hij met veertigduizend man naar Algerië ge zonden, wijl de Algerijnsche zeeroovers de Middellandsche Zee onveilig maakten en men hen bestraffen wilde. Bourmont nam Algiers in enkele dagen in en ver overde groote landstreken, die de basis werden van het huidige koloniale bezit van Frankrijk en Marokko. -lourmont kon natuurlijk zijn Fransche soldaten niet voortdurend in Afrika hou den, maar wilde evenmin de veroveringen prijsgeven en zoodoende kwam hij op het denkbeeld van een leger van uitsluitend vreemdelingen. Dit is niet zoo bijzonder. Vooral in vroeger dagen leverden legers dikwijls de uiteenloopendste nationalitei ten op. Maar de geniale gedachte, die Bourmont koesterde, bestond in het feit, dat de vrijwilligers, die aanmonsterden, hun waren naam niet behoefden op te geven en dat de legeradministratie geen onderzoek deed naar hun verleden. Dit richtsnoer, dat zij het ook eenigszins gewijzigd nog heden ten dage wordt gevolgd, is oorzaak geweest, dat het legi oen nimmer gebrek heeft aan vrijwillige strijdkrachten. Al wie zijn verleden wil vergeten, kan hier een nieuw, zij het ook hard, bestaan vinden en totaal onderdui ken in de volslagen anonymiteit. Het Vreemdelingen-Legioen telt geheel Duitsche, Engelsche, Italiaan- sche, Poolsche en ook gemengde regi menten. Tweederde van de officieren zijn Franschen, de hoofdofficieren zijn uitsluitend van Fransche natio naliteit. De geschiedenis van dit legercorps is uiterst eervol. Deze sol daten hebben bij talrijke gelegen heden wonderen van dapperheid en van verknochtheid aan hun nieuw vaderland betoond, heldendaden, waarvan de wereld bijna nimmer iets verneemt. De gelederen worden ge vuld door het vreemdste mengel moes, dat zich laat denken. Niet al leen dienen er Chineezen, negers, Amerikanen, Roemenen, Hollanders, Egyptenaren, Ieren, Japanners kortom iedere nationaliteit maar bo vendien vindt men er leden van den hoogsten adel, misdadigers, avon turiers, dwazen, werkloozen, een voudige boeren ja, wat niet al. Daardoor zal er altijd een sfeer van geheimzinnigheid rondom het legioen blij ven bestaan. Wat nu zyn wonderlijken stichter aan gaat: inplaats van, na zijn Marokkaan- sche victorie als een zegevierend held naar Frankrijk terug te keeren, begaf hij zich in Portugeeschen krijgsdienst, dus: op zijn beurt vreemdeling. Maar waar hy een liederlijk leven leid de en een slecht voorbeeld was voor de overige officieren, werd de gewezen 'aarschalk van Frankrijk uit het Portu- geesche leger ontslagen. Hij stierf kort daarop in dronkenschap, op zijn kasteel in Zuid-Frankrijk. De film „Onder twee Vlaggen" levert een bijzonder geloofwaardig beeld van het nog immer zoo belangwekkende Vreemdelin gen -Legioen. „The Garden of AUah". De werkzaamheden aan de eerste Selz- nick-International-film „The Garden of Allah" zijn gereed. David O. Selznick, de producer van a.s. „Viva Villa" en „Menschen in 't Hotel", heeft onlangs een eigen onder neming gesticht en ,The Garden of Allah", naar het veel gelezen boek van Robert Hichens is een der eerste films, die door deze nieuwe onderneming werd vervaar digd. „The Garden of Allah": als tooneelstuk en vooral als zwijgende film heeft dit gegeven (wij herinneren aan de productie met Alice Terry en Lwan Petrowich) immers veel succes ook buiten Amerika geoogst. Het wekt dan ook geen verwondering, dat Selznich zich tot dit gegeven aangetrokken voelde. Hij is daarbij zeer energiek te werk gegaan. Zyn productie-staf werd na een nauwkeurige selectie samengesteld uit voor aanstaande figuren in Hollywood. De hoofdrollen in „The Garden of Allah" worden vertolkt door Mariene Dietrich en Charles Boyer. Het door Mariene Dietrich vertoonde spel in „Marokko", „Shanghai- Express" en andere Oostersche-getinte films was mede aanleiding, dat zij voor deze hoofdrol werd uitverkoren, terwijl Charles Boyer, door zijn uitbeelding van diverse be langrijke rollen in o.a. „Caravan" en „Pri vate Worlds" als Marlene's tegenspeler werd geëngageerd. Robert Hichen's geschiedenis brengt twee menschen, die ernstig in hun gevoelens teleurgesteld zyn, samen in de Sahara, zoe kend naar vergetelheid. De man, een mon nik, die zyn orde heeft verlaten, treedt met de godsdienstige vrouw in het huwelijk, nadat zjj tot den Islam zyn overgegaan. Beiden zyn eenigen tijd volmaakt gelukkig, totdat de vrouw, als zij bemerkt, dat de ge dachten van haar echtgenoot nog immer naar het verleden uitgaan, hem er toe aanzet, zijn plichten tegenover de orde weder op te nemen. „The Garden of Allah („De Tuin van Allah"), welke film binnen afzienbaren tijd in ons land zal worden uigebracht, is geheel in kleuren opgenomen. De buitenopnamen werden in de Arizonawoestijn gemaakt on- der een brandende hitte. Verdere medespe- Marlène Dietrich lenden zijn Basil Rathbone, Cr Abrey Smith, Joseph Schildkraut en de danseres Tilly Losch. EEN FILM VAN DE A.V.R.O. Naar wy vernemen, heeft de N.V. Loet C. Barnstijn's Filmproductie opdracht ont vangen van de Algemeene Vereeniging Ra dio Omroep om voor haar een bedrijfsfilm te maken, waarin een groote plaats aan het r.ieuwe studiogebouw zal worden ingeruimd. Nieuws van May West May West thans verbonden bij de Major Pictures Corp., is bezig met haar eerste films voor deze maatschappij- De goedge vonden titel luidt: „Go West, young man". Sonja Henie'film gereed. Sonja Henie's eerste film voor 20th Cen- turv-Fox, is getiteld „One in a million", het is een soort operette op de ijsbaan. Zes en dertig schaatsenrijdende meisjes en vier en twintig schaatsenrijdende heeren assisteeren Sonja in deze film. Anti-„Mein Kampf'. In Moskou wordt naar aan „Film Daily" wordt geseind, een film opgenomen „De Strijd'' getiteld. Deze film is bedoeld als tegenpropaganda voor de Duitsche film „Mein Kampf', naar het bekende boek van Adolf Hitier. Jackie Coogan In het huwelijks bootje. Jackie Coogan treedt in December in het huwelijk met Betty Grabley. „Dreaming Lips" van Elisabeth Bergner. Elisabeth Bergner heeft haar succesfilm „Der trgumende Mund" opnieuw gespeeld, ditmaal in het Engelsch. De film is getiteld „Dreaming lips". Elisabeth Bergner ROSE-MARIE. Victoria-Theater. Schitterend heeft de nieuwe bewerking als film van een der meest bekende ope rettes het gisteravond in het Victoria- Theater gedaan. Met hoofdvertolkers als Jeannette Macdonald en Nelson Eddy stond het succes al van te voren vast, want aan de verfilming waren kosten noch moeiten gespaard. En wat bleek de Indian Loe-Call, de Indiaansche minne- roep, een prachtig gevonden melodie, die het ook in de samenzang zoo buitenge woon deed. Marie is in de film een gevier de operazangeres. Zij heeft niets op de wereld dan haar broer, doch deze wordt in Canada gevangen genomen, wegens het aanhouden van een postkoets. Als zij het verneemt, trekt zij naar de wildernis, waar ook juist Bruce, een hoofdman van de bereden politie, wordt heengestuurd, omdat Marie's broer ont snapt is. Bruce moet hem vinden. Hij ont moet natuurlijk Marie en er ontstaat een onverwachte liefdesidylle. Maar als Bruce den vluchteling ontdekt, ontstaat de strijd tusschen liefde en plicht. De laatste zege viert. Marie keert naar de opera terug, doch kan niet vergeten wat in de bergen is gebeurd. Haar manager begrijpt, dat er maar één ding kan zijn, dat Marie haar oude opgewektheid weer teruggeeft. Hij laat Bruce komen en de Love-Call ver- eenigt Marie en Bruce opnieuw. Een uitnemend operette-gegeven, met gelegenheid tot fraaie natuuropnamen. Jeannette Macdonald heeft fraai gespeeld en gezongen en haar reputatie absoluut bevestigd. Haar partner Nelson Eddy trof door zijn bijzonder stemgeluid en zyn duetten met Jeannette waren een speciale attrac tie. De talrijke toeschouwers hebben vol op van deze film genoten en dat zullen er in de komende week nog velen na hen doen. Rose-Marie verdient het. Het voorprogramma bracht een jour naal, een teekenfilm, een klucht van Pat- sy Kelly en Thelma Todd en een Poly goon. Nieuws, dat al bijzonder de aan dacht trok door de speciale opnamen ter gelegenheid van de verloving van de Prinses. Mooie opnamen van het geluk kige paar en beelden uit het leven van Prinses Juliana. Na afloop van de vertoo ning van deze film klonk een luid applaus. EEN VREEMDELING KWAM In het Roxy-theater. Het belangrijkste van het voorpro gramma van de nieuwe filmweek is onge twijfeld de serie beelden van den glo- rieuzen intocht van het verloofde vorste lijke paar in Den Haag. Zoo langzamer hand weten we nu wel al dat er een golf van enthousiasme over de residentie vloeide en daarvan nu worden tal van foto's getoond. Zeer interessant! Het journaal is ryk aan sportkieken, maar geeft natuurlijk ook andere gebeurtenis sen weer. Verder prijken er twee hoofdnummers op het programma. Het eerste is „De strijd om een oliebron", een sensationeele geschiedenis met een bevredigend slot. Zij laat zien hoe een zekere soort rijk aards geen middel versmaadt om aan geld te komen. Hier immers maakt een geld schieter gebruik van de wraakgevoelens van een man, die als werker bij de ont ginning van een oliebron was ontslagen. Deze verklaart zich bereid om het welsla gen der onderneming in de war te sturen of minstens eenigen tijd tegen te houden, of dat de jeugdige ontginner in geldver legenheid zal geraken de geldschieter zal dan weigeren méér geld te geven en de zaak zal hem dan spoedig geheel toe- behoorenWij zullen maar r iet ver tellen op welke wijze de booze toeleg wordt verijdeld. Het tweede hoofdnummer heet „Een vreemdeling kwamen het is vooral Conrad Veith die hierin nieuwe triomfen behaalt. Hij is hier de vreemdeling, die een kamer huurt in een pension, waarin menschen van verschillend karakter en levensbeschouwing vertoeven en stuk voor stuk doorziet hij hen allen met zyn scherpen blik, met als gevolg dat een door allen verguisd dienstmeisje, naar aller verwachting in staat tot allerlei slechts, door hem de beste mensch van de heele groep wordt geacht, waard om in bescherming te worden genomen. En dit blijkt wel noodig, want men verdenkt haa. van diefstal en nog veel meer. En als na de opheldering van het geheimzin nige het meisje hem vraagt waarom hij aldus deed, antwoordt hij eenvoudig: „Ik kwam omdat je mij noodig hadt", waarop hij verdwijnt zonder verder af scheid te nemen. Een film, die karakterspel doet zien van hooge waarde. REGINE. Harmonie. Zonder nu direct eentonig te worden brengt de Harmonie ons deze week in den vorm van Regine een film van een zeer rustig genre. Geen hoog-sensationeele ge beurtenissen of andere schokkende, vaak onwaarschijnlijke voorvallen, doch een film gegrepen uit het leven van een echt Beiersch meisje. Het is de geschiedenis van den jongen man die na succes te hebben behaald in Amerika terugkeert naar zijn vaderland, het oude Beieren, en daar het meisje van zyn wensch vindt. De aanvankelijke gang van zaken moge wat bijzonder vlot gaan in zoo om ende bij 14 dagen trouwt Frank (Adolf Wohlbrück) met zijn uit verkorene, die hy voordien nog nimmer had gezien, het verdere verloop schil dert ons het eenvoudige boerenmeisje dat zoo van het land, gebracht wordt in een sfeer van luxe en mondainiteit. Regine De verjongingskuur van de Ufa, die met succes wordt voortgezet, leidde al licht tot allerlei experimenten. De \Jfa moest niet alleen zoeken naar 'n nieu wen, eigen uitdrukkingsvorm, omdat die van vroeger, waarmee de Ufa lau weren heeft geoogst, als zijnde „Conti nental slow" niet langer kon worden bestendigd, maar zij moest zich ook van nieuwe krachten voorzien. En als men dan niet de beschikking heeft over de middelen om een pas ontdekt sterretje tot star te bombardeeren, valt het expe rimenteeren met jong bloed niet mee. De Ufa, die de Tsjechische filmster Lida Baarova nog steeds pousseert, heeft althans in Nederland vrijwel niemand nog kunnen overtuigen van het feit, dat zy talent heeft, lil de carrière van de Hongaarsche Marika Rökk begint teekening te komen. Men waar deert haar al, want tenslotte heeft zy toch temperament en zy toont het in menigen czardas. Heli Finkenzeller blijft nog een ac trice van het tweede plan. De filmplakster Irene von Meyendorf, die in „Die 4 von San ta Cruz" tot ster gebombardeerd werd, is waarschijnlijk weer tot haar oude bezighe den teruggekeerd. Hansi Knoteck daarente gen belooft wel wat. Verder probeert de Ufa weer oude reputaties nieuw leven in te blazen. Met Lilian Harvey is zij vrij onge lukkig geweest. Voorts heeft de Ufa er goed aan gedaan, de eertijds zoo vermaarde Lil Dagover in eere te herstellen, thans als da me van middelbaren leeftijd. En zoo komen wy dan op Maria von Tasnady. Zonder bombardement. Hoeveel geschut is er niet in werking ge steld om Lida Baarova of Marika Rökk of Heli Finkenzeller of Irene von Meyendorf aan een stralenkrans te helpen.... en hoe weinig is er gewerkt voor dit Hongaarsche filmkind, Maria von Tasnady. Welaan, het was geen ontdekking van de Ufa: Maria von Tasnady filmde al eerder, vóór zy by de Ufa kwam, maar dan slechts in zeer ondergeschikte rolletjes. De Duit sche films, waarin zy uitkwam, zyn verge ten en wat zij er in gedaan heeft, zal wel niet veel zaaks zyn geweest. De Ufa was het, die haar voor het eerst een groote rol toevertrouwde, de rol van de „echte" moeder van Peter Bosse in „Slot- accoord". Dus eigenlijk is zy toch een ont dekking van de Ufa geweest. Het was een rol van belang, die zy te vervullen kreeg en een rol, die veel van haar veelzijdigheid zcu vergen: eerst haar angst over het uit blijven van haar man in de vreemde stad New-York, dan het vernemen van zyn dood en het besef van volkomen verlatenheid en daarna achtereenvolgens haar wroeging om het feit, dat zy in Berlijn haar kind achter liet om den man, die verduistering had ge pleegd en die haar ontviel, te volgen op zijn wilde vlucht; het ziek-zjjn; het weder-ople- ven onder den invloed van de muziek; de terugkeer naar Berlijn; het vernemen van het bericht, dat haar kind geadopteerd werd door den dirigent Garvenberg; de spanning of het gelukken zou, by Garvenberg kinder juffrouw te worden; het weerzien van haar kind, dat al zooveel jaar ouder bleek te zyn; het alleen-zyn met het kind; de omgang met het kind; de ontwakende genegenheid voor den tweeden vader van het kind; de angst bij het gruwelijke sterfbed van Garven- berg's vrouw; het lijden onder de valsche beschuldiging, dat zy de vrouw vergiftigd zou hebben; de emoties in de rechtzaal; de vrijheid; de triomf der liefde; het „slot- accoord".... Zoo'n rol vergt wat van een (Louise Ullrich), het jonge vrouwtje, is door deze plotselinge ommekeer in haar leven geheel overweldigd, en wanneer haar echtgenoot plotseling voor eenige weken op reis moet is zij geheel terneer geslagen. Een paar, meer mondaine, ken nissen van Frank komen haar evenwel halen voor het bijwonen van een intiem feest, hetwelk eindigt in een avontuurtje dat voor Regine, onbedreven en argeloos als ze is, min of meer pijnlijk genoem: kan worden. Wanneer Frank tenslotte thuiskomt en de geschiedenis verneemt is het uit met hun jong geluk. Na een hefti ge scène verdwijnt Frank en laat het ver bijsterde meisje alleen achter. In haar wanhoop besluit zy zich om het leven te brengen, doch gelukkig neemt de geschie denis een gelukkiger wending en juist op het kritieke moment korpt Frank de wer kelijke toedracht van de toch feitelijk heel onschuldige affaire te weten en nu het slot laat zich gemakkelijk raden. Van het voorprogramma noemen we naast het journaal een tweetal teeken filmpjes, waarbij een alleraardigste kleu renfilm en een nagesynchroniseerde Chaplin-film getiteld „De landverhui zers DE KLEINSTE REBEL. City Theater Het is oorlog tusschen de Yankee's en de Zuidelijken en de verjaardag van de kleine Virgie Cary Shirley Temple - wordt ruw onderbroken, doordat de Yankee's op komst zyn en haar vader zich onmiddellijk in zyn uniform bij zyn manschappen moet voegen. Vanaf dat oogenblik wordt het huis van kapitein Cary door het noodlot getroffen. Virgie s moeder, die met het kleine meisje en de bedienden is achtergebleven, lijdt ge- nb-k-eri V08 maar één zonnig moment, namelyk als het den kapitein gelukt door de vyandelyke linies heen te sluipen en zün vrouwen dochtertje n°g eens iS arm^ Maria v. Tasnady actrice. Welnu, Maria von Tasnady, voor geen grof reclame-geschut gebruikt kwam er! Dank zy haar talent En zy was in 't geheel niet zenuwicht' toen een journaliste haar kwam intern'8 wen. le" Maria lag op een sofa en las. Ik zou...n begon de journaliste, Schrijft u maar op: Ik ben Hongaarsche, heb eerst in «u, films, die in Duitschland nauwelijks beke- zijn, gespeeld en heb nu voor het eerst v;- mijn leven in een Duitsche film een moe* rol gekregen. Ik ben de partner van Wilt Birgel en speel hoofdzakelijk met een kind den kleinen Peter Bosse! Afgezien van b feit dat ik my in de milieu-schildering e: het scenario goed thuis voel, ben ik byzor der verheugd over myn tegenspelers. )f- kleine filmzoon, Peter en ik, zijn reeds dit vrienden en ik laat my erg graag doorit de les lezen. Nu zult u zeker wel eens iets willen htt ren over „Slotaccoord"? Zooals ik reeds a is Willy Birgel myn partner. In de film is hij een beroemde dirigent In het middel punt van de geschiedenis staat de ..Negen de": Beethoven» negende symphonie en.... mijn kind, de kleine Peter. De muziek en dit kind brengen ons tot elkaar. Meer kan ik u onmogelijk verklappen, ander»,,., Ik.... Wat blieft u? Ik heb geen enkele vraag behoeven te stellen. Ik wist wat u vragen zou. Ik ben óók journaliste geweest! NIEUWE PLANNEN VAN KORDA. Alexander Korda heeft bekend gemaakt, dat in zyn nieuwe studio's te Denham bij Londen een nieuwe film met Mariene Die trich wordt opgenomen. De titel ervan ic „Knight Without Armour" naar een roma: vsm James Hilton. Robert Donat, die beken werd door films als o.a. „39 Steps" en .Jk Graad van Monte Cristo" is haar tegenspeler Voor Merle Oberon, de snel rijdende ster werd een scenario „The Divorse of Lady X gekocht, terwijl deze actrice, tezamen Charles Laughton zal spelen in „I ClaudHis1 Voorts zullen Miriam Hopkins en ConiJ' Veidt in een nieuwe Korda-film „Dar! Journey" optreden, een spionnage-drama dat door den bekenden Engelschen reps seur Victor Saville gemaakt zal worden. Dan komt de dag, dat de kapiteinswoning door de Yankee's beschoten wordt en m vlammen opgaat. Mevrouw Gary en naai dochtertje moeten in den stroomenden regen vluchten en de kapiteinsvrouw vat daarby kou en wordt doodziek in het sla- venkwartier, waarheen het tweetal ge vlucht is. Het gelukt den trouwen negerbediend' door het legerkamp der Yankee s te slui pen en den kapitein te waarschuwen, d" met hem terugkeert, juist bijtijds om zt)r vrouw nog in leven te zien. Hy besluit daal na het kleine meisje mee te nemen naar fa milie in Richmond, maar plotseling word het huis omsingeld door een groep Noordei lingen. Kapiteii. Cary verbergt zich op vliering en de kleine Virgie jokt den Yan kee-major zoo nadrukkelijk voor, dat naa vader een uur geleden vertrokken is, dat er niets van gelooft. Hij vindt den reoe maar getroffen door de lieftalligheid diens dochtertje verschaft hij hem een form en een pas oir, hem te laten ontvlue ten. Op die vlucht wordt kapitein CaryB® kend en gevangen genomen. Hij zal leerd worlen evenals de Yankee-kol die hem aan een pas hielp, maar ie W® Virgie reist naar Washington en Deplei president Lincc.in zoo vurig Deider schuld, dat de mannen gratie krijgen. gelukkige bijeenkomst van Virgie en beide vaders besluit deze al leraaraii»' film. Wie het spel van de kleine Shirley begrijpt wel, dat ock de hoofdrol in film door haar weer op buitengewoon t wijze vertolkt wordt. Een zesjarig dat zulks tot in alle ondeideelen ve spel geeft, mag inderdaad een film" heeten. iQ( Vooraf gaat een filmpje, dat gehe apen gespeeld wordt, eenige fraaie op uit binnen- en buitenland, een één at: Bustel Keaton in de hoofdrol en en e delijke opr .men van de aankomt prinses en Haar verloofde in de resi

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 16