DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE NATIONALE FEESTDAG INGEZET. DE FEESTDAG. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 216 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Radiorede van burgemeester Van Kinschot. Een journalistieke achtervolging. Prins Bernhard stuurde. enkhuizen viert geen feest. Het aanstaande huwelijk. Voorbereiding in vollen gang. De grijze auto. Prins Aschwin bezoekt de Cineac. Het bezoek aan Amsterdam. Geschenk van den A.N.W.B. onze correspondenten. Extra uitkeering. Gelukwenschen. ALKMAARSGHE COURANT. ti Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 12 September 1936 De talrijke belangstellenden, die ook gister in de omgeving van het Paleis Noordeinde bijeen waren, waren tegen half zes desavonds getuige van het uit rijden van het verloofde vorstelijke paar en van de Koningin, de Prinses von LippeBiesterfeld en Prins Asch- win. Prins Bernhard chauffeerde zelf in zijn open Ford-cabriolet en Prinses Juliana had naast hem plaats genomen. H. M. de Koningin en Haar gasten volg den in de nieuwe Cadillac landaulette van Hare Majesteit. De stoet werd geopend en gesloten door een motor met zijspan van de Haagsche politie, die het gezelschap tot de grens der ge meente begeleidde. Onder stormachtige toejuichingen vertrok de stoet, waarbij zich een drietal auto's met journalisten en fotografen had aange sloten van het Paleis Noordeinde door het Haagsche bosch naar het viaduct aan den Leidschen straatweg. Via Zijdeweg, Achterweg en park „de Kieviet" werd in langzaam tempo door het nieuw gebouwde gedeelte van Wassenaar gereden en terug naar den Leidschen straat weg, die men tot Oegstgeest volgde. De vooruit rijdende Prins keerde hier plotse ling en reed via den Oegstgeesterweg, langs het Witte huis, langzaam door het dorp naar den Warmonderweg. Bij den spoorwegovergang waren juist de boomen gesloten. Van deze gelegenheid maakten de achtervolgende fotografen ge bruik om het gezelschap even op de plaat te brengen. Via den Abspoelweg werd naar Meerrust gereden, waar het hooge gezel schap uitsteeg en zich naar den waterkant aan de Leede begaf om daar gedurende eenige oogenblikken het mooie polderland schap, dat door de stralende zon in een warmen gloed was gezet, te bewonderen. De koningin was gekleed in het wit. De moeder van Prins Bernhard droeg een bruinen bontmantel met zwarten hoed. Prinses Juliana was gekleed in grijzen mantel met witten hoed met roze lint, ter wijl zy op haar mantel een roze anjer droeg. Haar verloofde was gekleed in lichtblauw colbert, zonder jas en blootshoofds, terwijl prins Aschwin in het grijs gekleed was. Na enkele oogenblikken begaf het gezel schap zich, hartelijk gegroet door de weini gen, die getuige van dit kort oponthoud waren geweest, langs de Trekvaart en den Haarlemmerweg naar Leiden, om via den Morschweg op den Rijksstraatweg dicht bij den Haagschen Schouw uit te komen. Onderweg trachtte Prins Bernhard meer dan eens zijn achtervolgers te verschalken door bij kruispunten in een kringetje rond te rijden of wel door plotseling midden op den grooten weg rechtsomkeert te maken. Hijzelf zoowel als Prinses Juliana hadden w deze manoeuvres veel schik. Intusschen was het velen wel duidelijk geworden, dat het gezelschap langs denzelf den weg zou terugkeeren, zoodat in tegen stelling met den heenrit vele auto s op den terugweg aan weerszijden van den Leid schen straatweg waren geparkeerd. Het ge zelschap werd luide toegejuicht en het vor- stelijk paar dankte hiervoor telkens door Siet de hand te wuiven. Bij het viaduct was groote menigte samengestroomd, die bij het naderen van de beide auto's den weg Vr'jwel geheel versperde. Hier voegde de hteagsche motorpolitie zich weer bij het ge zelschap en met dit escorte keerde men •tedswaarts. Na een rit, welke ongeveer anderhalf uur duurde, kwam het hooge gezelschap aan het paleis aan, in welks omgeving het ander maal zwart van de menschen zag. Het pu bliek werd echter door de politie op behoor den afstand van het Paleis gehouden. Met luid gejubel werd het gezelschap ont vangen. Op het bordes dankte het vorste- li.'k paar met voortdurend handgewuif voo deze hulde. Spoedig had het gezelschap zich in he Paleis teruggetrokken, hetgeen voor meesten der aanwezigen een teeken was, huiswaarts te keeren. Naar aanleiding van de verloving van H. JH. prinses Juliana is het Oranje-comite Enkhuizen bijeengekomen, doch in verb h *et de stemming aldaar, als labeurde bij Lakeman Z°°n s Ban^' he^_ *en het beter geoordeeld van feestelykhe deh af te zien. De Tel. schrijft: Met zeer groote belangstelling zal onge twijfeld door duizenden en duizenden in den lande worden uitgezien naar nadere mededeelingen over het aanstaande huwelijk van onze prinses met prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld en de daaraan verbonden feestelijkheden. Het is ons gebleken, dat ten hove in de residentie, de dienstvoerende digni tarissen van het civiele en militaire huis van H.M. de konigin, zoomede de grootmeester van het huis van prinses Juliana en de kamerheer van H.M. de koningin, ter beschikking van H.K.H. prinses Juliana, druk bezig zijn de noo- dige voorbereidingen te treffen en reeds geeft dit alles zoo bijzonder veel werk, dat enkele bureaux der koninklijke hofhouding met personeel van andere afdeelingen versterkt zijn. De zaken, welke op het oogenblik vele regelingen vereischen betreffen allereerst de toebereidselen voor het groote verlovings feest. Bij nadere informaties te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat de datum voor het vorstelijk huwelijk nog niet vastgesteld is, maar dat mag worden aangenomen, dat deze plechtigheid naar alle waarschijnlijkheid zal plaats vin den over ongeveer twee en een halve maand, dus vermoedelijk in begin De cember. De vaststelling van den datum is nauw verbonden met de afdoening van het ont werp van wet inzake de naturalisatie van prins Bernhard. Hoewel ieder oogenblik het voorstel tot naturalisatie ten departemente van Justitie verwacht kan worden, is men daar reeds bezig met de voorbereidingen van het daarvoor vereischte werk. Als regel geldt dat niemand het Nederlanderschap kan verkrijgen wanneer hy niet vijf achter eenvolgende jaren in het koninkrijk ge woond heeft. Om redenen van staatsbelang kan van deze bepaling worden afgeweken. Die afwijking zal nu geschieden ten aan zien van den aanstaanden gemaal van onze kroonprinses. Naar wij nog in dit verband vernemen wordt bij de afkondiging van de wet in het Staatsblad opgenomen de bepa ling, dat de wet in werking treedt op den dag van het vorstelijk huwelijk, zoodat dan op dien heugelijken dag prins Bernhard het Nederlanderschap verkregen zal hebben. Wij kregen wel de stellige zekerheid, dat niet afgeweken zal worden van de traditie, dat het vorstelijk huwelijk in de residentie zal worden gesloten. Ge lijk in Februari 1901 het geval was, toen H.M. de koningin met wijlen prins Hen drik der Nederlanden in het huwelijk trad, zal het aanstaande trouwfeest dus ook te 's-Gravenhage gevierd worden, met al den luister daaraan verbonden. Men neemt aan, dat bij de vaststelling van het programma voor de huwelijksplech tigheid dezelfde antecedenten gevolgd zui len worden als bü vroegere vorstelijke hu welijken. Dit programma zal worden voor bereid en onderteekend door de dienstdoen de grcot-officieren van de huizen van H.M. de koningin. De eigenhandig door H.K.H. prinses Ju liana en Z.H. prins Bernhard op te stellen huwelijksaangifte zal in ontvangst genomen worden door een hoofdambtenaar van hst departement van Justitie, wel;?e deze aan gifte zal aanbieden aan den burgemeester van de residentie, ter verdere vervulling van de formaliteiten voor den vorstelijken ondertrouw. Het burgerlijk huwelijk zal op den nog vast te stellen datum voltrokken worden ten paleize aan het Noordeinde en bij deze plechtigheid is het te verwachten, dat, even als in 1901 het geval was, bü het koninklijk huwelijk, de minister van justitie zal fun- geeren als ambtenaar van den burgerleken stand, daartoe ter zijde gestaan door den burgemeester van de residentie, c.q. den ge meentesecretaris. Als getuigen zullen optreden o.a. de voorzitters der Eerste en Tweede Ka mer van de Staten-Generaal, vermoede- Ujk twee adjudanten-generaal van de koninklüke hofhouding en de vice-pre- sident van den Raad van State. Wy vernamen, dat ten aanzien der vorste- lyke huwelijken geen protocol bestaat, doch steeds naar de traditie gehandeld wordt. Deze traditie zal dan by het aanstaand huwelyk ook wel inhouden, dat, zoodra de minister van justitie aan H.M. de koningin en de prinses van Lippe, de moeder van den vorstelyken bruidegom, verlof gevraagd heeft te mogen verzoeken om de toestem ming van voor den echt te vragen en deze toestemming verkregen is, de minister over gaat tot het voltrekken van het huwelijk, welke plechtigheid o.a. door vertegenwoor digers van buitenlandsche vorstelyke fami lies en regeeringen bygewoond zal worden. Nadat de minister van justitie dan een toespraak tot het jonge vorstelijk paar ge houden heeft, overhandigt hy uittreksels uit de huwelyksacte aan den hofprediker, die het huwelyk zal inzegenen in de groote kerk te 's-Gravenhage. In welke zaal van het paleis het burgerlyk huwelyk voltrok ken wordt is nog niet bepaald. Vermoedelijk zal het de groote, witte zaal zyin. Het is stellig te verwachten, dat H.K. H. en de prins den luisterijken tocht van het paleis naar de Groote Kerk zullen maken in de gouden koets en dat langs de wegen naar de kerk troepen van de knoinklyke landmacht en marine „en haie" opgesteld zullen staan. Zoodra het huwelyk in de kerk voltrokken is, zullen in de residentie saluutschoten gelost worden en volgt opnieuw een zegetocht van den koninklyken stoet naar het paleis, waar een cour van ge- lukwenschen zal aanvangen en o.a. de by het hof geaccrediteerde gezanten ontvangen zuïtan worden. (Van onzen R.-correspondent.) Vele gryze auto's ryden door het land. Auto's met verscheidene zitplaat sen, maar ook two-seaters, waarin men getweeën zoo gezellig naast elkaar zit, zonder dat anderen door hun nabyheid kunnen storen. Onder al die gryze two- seaters is er één, die in korten tyd een nationale beroemdheid heeft gekregen. Een gewone Ford V 8 cabriolet, zooals de fabriek er misschien al duizenden heeft af geleverd. Het nummerbord alleen onder scheidt haar van haar soortgenooten. Ieder een in den lande kent het opschrift ervan: IA 105108. Een Duitsch nummer, uit het rayon Berlyn. Misschien zal over eenigen tyd het zwart omrande witte nummerbord met de zwarte letters en cijfers plaats maken voor een blauw met witte letters en cijfers: HZ zóó- veeL Thans kent iedereen de auto met het Duitsche nummerbord. Op den radiator pry- ken eenige plaquettes, waaronder die van de Kon. Ned. Automobiel Club en van den Alg. Ned. Wielrijders Bond. Dat is voorloo- pig nog het eenige Nederlandsche aan dezen sportwagen met zyn Duitsch-Amerikaansche afkomst. Heel Den Haag loopt uit, wanneer deze auto te zien is. Elke gryze two-seater wordt er met byzondere interesse bekeken, doch niet alleen in de residentie. Overal in den lande kykt men uit naar gryze two-seaters Ford V 8 cabriolets. Tusschen den Haag en Utrecht en in de Jaarbeursstad zelf heeft men gisteren met bijzondere belangstelling elke gryze auto aangestaard, in de hoop, dat het dé nationale two-seater met de inter nationale kenteekenen zou zyn. De auto is er niet gezien. Wanneer de gryze auto wordt voorgere den by het paleis aan het Noordeinde, drom men de menschen er samen. Nog nimmer heeft in de geschiedenis van de auto hier te lande, een motorvoertuig zooveel aandacht op zich kunnen concentreeren. Een gewone sportieve Ford V 8 cabriolet, grys gelakt en met een Duitsch nummerbord. Een gryze auto rydt door het land en voert met zich mee twee gelukkige men schen. Aan het stuur zit een slanke jonge man met donker haar, een donkergerande bril op en een van blydschap stralend ge zicht. Naast hem zit een jonge blozende vrouw met een vreugdevollen glimlach op het vriendelyke gelaat. Beiden voelen zich gelukkig, zoo gelukkig als twee jonge men schen, wier harten elkaar gevonden hebben, maar kunnen zyn. Tusschen hen in staan de handles van versnelling en handrem, en dat is het eenige wat hen scheidt. Zy zyn door een groote menschelyke liefde aan elkaar verbonden. Overal waar de auto komt met haar kost baren last, staan de voorbygangers stil aan den kant van den weg. Zy juichen de inzit tenden toe en deze wuiven terug. Twee jonge menschen toonen hun geluk en sprei den zelf geluk om zich heen. Ryd maar, gryze auto, door het land. Draag uw geluk over de wegen van Nederland, tot in de ver ste hoeken van ons dankbaar en verheugd vaderland. Wy zullen u met blijdschap be groeten! De broeder van prins Bernhard, prins Aschwin, was gisteravond onder de bezoe kers van de Cineac op het Buitenhof om nogmaals de film te zien, die betrekking heeft op de verloving van zyn broeder met prinses Juliana, benevens om de opnamen te aanschouwen, welke nog na zijn eerste bezoek gemaakt zijn. En ook de opname van dit bezoek zelf. Van dit laatste werd prins Aschwin een foto aangeboden. Ministers naar de verlovingsfilm. De ministers Deckers en Gelissen met hun dames hebben gisteravond in de Cineac op het Buitenhof de vertooning bygewoond van de films, die betrekking hebben op de verlo ving van de prinses, benevens van de film over het land van Lippe. Den ministers werd door de directie van Cineac een foto aangeboden van het bezoek van prinses Juliana en prins Bernhard aan dit theater. Défilé en feestelijkheden in het stadion. Het centraal comité van Oranje- en Na tionale organisaties te Amsterdam deelt me de, dat op Donderdag 17 September a.s. in het Stadion om drie uur des middags een feestelyke by eenkomst gehouden zal wor den in de hooge tegenwoordigheid van H.M. de koningin, H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prinses Bernhard. Een défilé zal plaats vinden in het Sta dion, waaraan zullen deelnemen, alle Oran jegezinde organisaties, zang- en gymnastiek- en sportvereenigingen, verpleegsters, leer lingen van middelbare scholen enz. enz. van Amsterdam en omgeving. Uitgesloten zyn politieke vereenigingen, lagere scholen en kinderorganisaties. Iedere deelnemende vereeniging wordt toegelaten op vertoon van een groepskaart, welke uitsluitend schriftelyk aangevraagd kan worden by het secretariaat, voor Woens dagmiddag 12 uur. De vereenigingen melden zich in groeps verband om 2 uur by de Apollohal. By de aanmelding voor deelneming geve iedere vereeniging op het punt en het tijdstip waar op de leden dier vereeniging byeenkomen. In het stadion bestaat gelegenheid om het défilé gade te slaan vanaf de tribunes. Voor verkoop dier kaarten heeft plaats aan de be kende voorverkoopadressen. Men wachte op nadere aankondiging. Deze tribunekaarten zijn niet te verkrijgen aan het secretariaat. Aan een persoon kunnen niet meer dan tien kaarten verkocht worden. Het programma zal nog nader bekend gemaakt worden. Het centraal comité verzoekt hoofden van instellingen, kantoren, fabrieken enz. zoo veel mogelijk dien middag vrijaf te geven cpdat een ieder in de gelegenheid zal zijn de feestelykheden by te wonen. Nadere inlichtingen, uitsluitend telefo nisch, worden gaarne verstrekt door het se cretariaat, mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, Argonautenstraat 65, telefoon 90539 van 9-11, 2-4 en 8-10 uur). Aan prins Bernhard. Prins Bernhard heeft in zyn sympathieke radiorede tot het Nederlandsche volk den wensch uitgesproken, zich zoo spoedig moge lijk met zijn toekomstige vaderland ver trouwd te maken. Naar aanleiding van dezen uitgesproken wensch heeft het bestuur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. de gedachte gehad, prins Bernhard een volledig stel bondsuitga- ven aan te bieden, betrekking hebbende op Nederland. De collectie, welke uit een 70-tal uitgaven bestaat, bevat o.m. het geïllustreerde werk „Ons eigen land", het nieuwe reisboek voor Nederland, een aantal binnenlandsche gid sen en reiswyzers, tochtenboekje de beken de bondsatlas, autokaarten, ry wielpadkaar- ten, water- en luchtvaartkaarten, wandel boekjes enz. ten dienste van het binnen landsche auto- en ry wiel toer isme, het toe risme te water, het wandel-, ruiter- en lycht- toerisme, een verzameling, welke er wel toe kan bijdragen, belangstelling en liefde te wekken voor ons land en zyn zeer by zonder natuurschoon. Algemeene commissie tot aanbie ding van een nationaal huwelijks geschenk. Opgericht is een comité, dat zich voor stelt, namens het geheele Nederlandsche volk een geschenk aan te bieden ter ge legenheid van het aanstaand huwelük van H. K. H. prinses Juliana met prins Bern hard von Lippe Biesterfeld. Voorzitter is mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname te Oosterbeek, secretarissen: mr. U. W. Hazelhoff Roelfzema en mr. E. de Visser, Aan "^Tij verzoeken onze corres pondenten, zeer beknopte verslagjes te schrijven van de feestelijkheden, welke vandaag ter gelegenheid van de vorstelijke verloving hebben plaats gehad. Deze verslagjes moeten Maan dagmorgen met de eerste postbestelling in ons bezit zijn. Red. Alkm. Crt. Arnhem, Velper Binnensingel 1, tel. 23104. De verdere samenstelling van het co mité, alsmede de wijze waarop het zal trachten het gestelde doel te bereiken, zal over eenige dagen worden bekend ge maakt. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het nationaal fonds voor byzondere noo den kan met groote erkentelijkheid mede- deelen, dat eenige van zyn regelmatige con tribuanten aan hun medeleven in de alge meene vreugde uiting hebben willen geven door hun bydrage aan het fonds belangrijk te verhoogen. Bovendien kan als bijzondere gift worden vermeld een bedrag, dat als overschot van voor een bloemenhulde aan de prinses door schoolmeisjes spontaan byeengebrachte gel den werd afgedragen aan het fonds, dat zoo zeer de belangstelling van H.K.H. geniet. Het dagelyksch bestuur hoopt, dat dit voorbeeld velen tot navolging moge opwek ken. Gift ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis deelt mede, van de directie van het Passage theater een gift van 100 ontvangen te heb ben, ten bate van het Roode Kruis als een uiting van blydschap over de verloving van de voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis. Een rijksdaalder aan de werkloozen. Volgens mededeelingen van minister Slingenberg in de Eerste Kamer zullen de volgende week alle werkloozen ter gelegen heid van de verloving van prinses Juliana een extra uitkeering van 2.50 ontvangen. Het hoofdbestuur der Nederlandsch-Duit- sche vereeniging heeft H.M. de koningin, prinses Juliana en prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, zijn eerbiedige geluk wenschen aangeboden met de verloving van Hare Koninklyke Hoogheid en daarin uiting gegeven van de blyde verrassing en innige vreugde welke van den kring der vereeni ging zyn gewekt. Het bestuur van den bond van ambtenaren by departementen van algemeen bestuur en hooge colleges van staat heeft H.M. de ko ningin, prinses Juliana en prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld schriftelyk gelukge- wenscht met de verloving van prinses Ju liana. De Joodsche Weldadigheidsvereeniging Hulp in Nood te 's-Gravenhage en de Jood sche Weldadigheidsvereeniging „Schemer Israël" zonden beiden eveneens telegram men van gelukwensch. Wy vernemen nog, dat telegrafische ge lukwenschen aan het verloofde paar werder. gezonden door de gemeentebesturen van Texel, Zype en Warmenhuizen. Door het bestuur van „Westerlicht" werd gisteren het volgende telegram verzonden: H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, 's-Gravenhage. Het bestuur van „Westerlicht" te Alk maar, in vergadering byeen, heeft met groote vreugde kennis genomen van de heugelyke tyding der verloving van Uwe K. H. Prinses Julian en Uwe K. H. Prins Bernhard. Mede namens alle bewoners en het personeel van ons Tehuis, biedt het bestuur en directie Uwe K. H. hunne eer biedige en hartelyge gelukwenschen aan, juist op den jaardag van het hooggewaar deerde bezoek, dat Uwe K. H. aan ons Te huis bracht. Wy koesteren de innige hoop, dat deze verloving moge leiden tot een groot en langdurig geluk. Het bestuur voornoemd, G. J. VAN LEERSUM, voorzitter. F. W. RODERWIJN, Secretaris. C. J. MAATS, Directeur.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1