JUooui/ciuül HicMotK 0{echt&iake.u £uchtoaact buitenlandsche communisten gearresteerd. een nieuwe muiterij in portugal? mijnwerkersstaking in schotland. hierl rijksleider van de n.s.d.a.p. locomotief ontploft. noodweer boven ZUID-slavie. groote fabrieksbrand in zweden. de kip met de gouden eieren! Een Bilau-watermolen in Obdam. EGMOND AAN ZEE ST. PANCRAS belangrijke beslissing in octrooistrijd. gehad, het zal verder groeien in den loop der eeuwen. Het zal sterk en machtig worden. Tot de aanwezige jeugd zeide de führer: Wordt mannen, zooals wij, die hier voor u staan en strijdt zooals zij gestreden heb ben. Wees oprecht en vastbesloten, weest bang voor niemand en doe verder wel en uw piicht. Dan zal God de Heer ons volk nooit verlaten. Met donderende toejuichingen werd de vergadering gesloten. Engelsche persstemmen. In Groot-Brittannië wordt het congres der nationaal-socialisten te Neurenberg met groote belangstelling gevolgd. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de door Hitier en Göbbels gesproken taal de politieke kringen in Europa heeft verrast en verbijsterd. Dat Duitschland het bols jewisme afkeurt, iets wat wij allen doen, is geen verontschuldiging voor de rede voeringen, welke er voor bestemd zijn het vasteland in vuur en vlam te zetten en de fascistische mogendheden te brengen tot een kruistocht tegen een macht, waar van Duitschland niets te vreezen heeft. De „Morning Post" vragt zich af, of, indien Hitier werkelijk van plan is met de Sovjets te breken, waarom hij dan dit oogenblik daarvoor uitkiest. Fransche persstemmen. De bladen gaan voort met groote ver slagen te publiceeren van het congres te Neurenberg. De „Journal" schrijft, dat iedereen te Berlijn onder den indruk is van het for midabele requisitoir der nazi-leiders tegen het bolsjewisme. De indruk overheerscht, dat men feitelijk staat voor een moreelen oorlog tusschen Berlijn en Moskou. Niets zal voortaan SovjetRusland in toe nadering kunnen brengen to het nationaal socialistische Duitschland. DE SECRETARIS-GENERAAL VAN DEN VOLKENBOND OVER DEN ECONOMISCHEN TOESTAND. Crisis bereikte haar hoogtepunt in 1932. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, heeft als aanhangsel van zijn algemeen rapport aan de komende Vol kenbondsvergadering een nota gepubliceerd over den economischen wereldtoestand. Uit dit document moet blijken, dat de crisis, die zich in den herfst van het jaar 1929 het eerst deed gevoelen, haar hoogte punt bereikte in den zomer van 1932. Sedertdien heeft zich een beweging van voortdurend herstel geopenbaard, die, zij het ook op onregelmatige wijze, de neiging heeft zich te versnellen. Avenol erkent, dat de herleving niet overal gelijk, en wellicht van beperkten duur is en wijst erop, dat de regeling van bepaalde internationale vraagstukken duur is en wijst erop, dat de regeling van be paalde internationale vraagstukken onont beerlijk geacht moet worden voor den terug keer van werkelijken en evenwichtigen voorspoed. o.a. beveelt Avenol een stabili satie „De Facto" van het papiergeld aan. DE FRANSCHE STAKINGEN. Nieuwe stakingen uitgebroken. Terwijl men erin geslaagd is een aantal stakingen in Frankrijk bij te leggen, breken steeds weer nieuwe stakingen uit. Te Parijs is een staking uitgebroken van de schoen industrie, een zoogenaamde „waarschu- wings-staking" van 24 uur, waarbij de stakers de werkplaatsen bezet houden om de werkgevers te dwingen te voldoen aan hun wettelijke verplichtingen zooals door betalen van vacantie e.d. Verder zij de arbeiders van de automo bielfabriek la Licorna te Courbevoie in sta king gegaan, evenals de werklieden van de telefoon- en kabelfabrieken te Clichy. In beide gevallen zijn de werkplaatsen bezet. Verder zijn de employés van een maat schappij, welke de autobusdiensten in de departementen Seine et Oise onderhoudt, in staking gegaan. De stakers hebben de gara ges bezet. DE STRIJD IN PALESTINA. 5 Arabieren gedood. Het opperste Arabische comité zal he den een bijeenkomst hebben met den hoo- gen commissaris en zal daarin waarschijn lijk een verklaring afleggen aangaande het afgelasten van de staking of anderzins. Weer een Britsche soldaat gedood. Gisteravond is tijdens een gevecht met 'n groote bende Arabieren nabij en aan den voet van den berg Karmel, ten oosten van Hajfa, gelegen dorp een sergeant van een Britsch regiment gedood. DE ZAAK TROTZKY TE MOSKOU. Naar te Moskou medegedeeld wordt, heeft de Sovjet-Russische gezant in Noorwegen den minister van buitenlandsche zaken met betrekking tot het aan Trotzky verleende asylrecht medegedeeld, dat de Sovjet-regee- nng tot haar leedwezen het Noorsche ant woord niet als bevredigend kan beschouwen. Het antwoord is ook niet in overeenstem ming met de vriendschappelijke betrek kingen, die tusschen de Sovjet-Unie en Noorwegen bestaan. Naar de meening der Sovjet-regeering heeft de Noorsche regee ring met haar antwoord alle verantwoorde lijkheid op zich genomen voor de het func- tionneeren der door haar getoffen maatre gelen en voor de gevolgen, die uit een langer verblijf van Trotzky in Noorwegen kunnen ontstaan. Het Zwitsersche Telegraaf-agentschap deelt mede, dat een groot aantal buiten landsche communisten in Zwitserland is gearresteerd, van wie eenige reeds eerder uit het land waren gezet. Uit in beslag genomen belangrijke documenten blijkt, dat de Internationale roode hulp moet hebben verleend bij de clandestiene im migratie. Naar uit Gibraltar wordt ver nomen, zou Donderdag een nieuwe muiterij hebben plaats gehad op Portugeesche oorlogsbodems en zou den gewapende opstanden zijn uitge broken in verscheidene Portugeesche garnizoenen. De Portugeesche legatie te Londen ontkent, dat deze geruch ten waarheid zouden bevatten. Ook uit Lissabon zelf wordt gemeld, dat alles rustig was vannacht. De oor sprong van deze geruchten ligt bij een niet geïdentificeerd radiostation te Barcelona, dat mededeelde, dat bloedige onlusten woedden in de straten van Barcelona. Te Wlantyre in Schotland zijn 5000 mijnwerkers in staking gegaan. Er is hier sprake van een sympathie staking van 24 uur met 49 arbeiders in een andere groeve, die de groeve bezet houden. SNEEUW IN TRANSVAAL. Voor het eerst sinds 32 jaar. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat het daar Donderdag voor het eerst sinds 32 jaar heeft gesneeuwd. De sneeuwval nam een dergelijken omvang aan, dat het telegraaf- en telefoonverkeer werd ge stoord en de voorbereidingen voor de tentoonstellingen ernstig werden gehin derd. DE VROEGERE KONINGIN VAN SPANJE NAAR AMERIKA. De vroegere koningin van Spanje, Vic toria, is Donderdag met de Conti di Sa- voia naar New-York vertrokken, waar haar zoon, de graaf van Covadonga. nog steeds in een ziekenhuis wordt verpleegd. Ex-koningin Victoria was in gezelschap van haar dochter, prinses Torlonia, een schoonzoon en kleindochter. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Dtie dooden. Op een onbewaakten overweg te Her- nösand is een auto door een sneltrein ge grepen en 150 meter meegesleurd. De chauffeur van de auto en twee jon gelieden van 20 jaar, die in de auto zaten, zijn om het leven gekomèn. ECONOMISCH VIJFJAREN-PLAN IN BRAZILIË. De voorzitter van de financieele commis sie van het parlement heeft aan dit lichaam tegelijk met de voorloopige begrooting voor 1937 een economisch vijf-jaren-plan voor gelegd, waarbij voorzien wordt in de ver leening van een buitengewoon crediet van 11/2 milliaird milreis voor de uitvoering uit economisch oogpunt noodzakelijke werk zaamheden en bouwwerken. De plannen omvatten het boren naar pe troleum en de oprichting van een nationa- len scheepvaartdienst. Tevens wordt een buitengewoon crediet van 11/2 milliard milreis voorzien voor uitbreiding van leger en vloot. De helft van het uitgetrokken be drag is bestemd voor de vernieuwing van de vloot en de voltooing van het nieuwe marine-arsenaal. De rest van het crediet is bestemd voor den aankoop van oorlogsma teriaal en andere militaire uitgaven, o.a. voor den bouw van fabrieken voor oorlogs materiaal. DE MILITAIRE ORGANISATIE IN ABESSINIE. De diplomatiek redacteur van het agent schap Stefani schrijft: Heden zal de mi nisterraad het ontwerp eener nieuwe mili taire organisatie in Oost-Afrika bespreken. De in sommige buitenlandsche bladen ge publiceerde berichten omtrent de vorming van een groot Italiaansch-Afrikaansch le ger bestaande uit honderdduizenden man schapen, zullen door de feiten volkomen weerlegd worden. Volgens mededeelingen van' officieuze zijde zou het ontwerp inzake het nieuwe ko loniale leger gebruik willen maken van 04.000 man, waarvan slechts een der man schapen uit het moederland zou zijn. Het feit, dat dit cijfer zoo gering is, terwijl het toch gaat om een gebied, dat zes keer zoo groot is als Italië, is het beste bewijs, aldus besluit het bericht, dat in Italjaansch Oost- Afrika normale toestanden van rust en ver trouwen heerschen. HET VAKVEREENIGINGSCONGRES TE PLYMOUTH. Sir Walter Citrine tegen het communisme. Op het Vakvereenigingscongres heeft Sir Walter Citrine verklaard, dat de com munistische partij in Engeland ondanks eenige jaren van gesubsidieerde propa ganda, geen rol speelt en geen invloed uitoefent op den geest der kiezers. Men moet zich niet op een dwaalspoor laten brengen door de bewering, dat de com munistische partij de arbeiders vertegen woordigt, aldus Citrine. Anderzijds zal ook het fascisme van En geland verwijderd blijven, zoolang men het hoofd koel houdt. Citrine verklaarde zich tegen een een heidsfront met de communisten. Terwijl het rapport tegen een eenheids front werd gesproken, ontstond er ru moer, toen Citrine opmerkte, dat de ver slaggever van de „Izwestija" in de rijen der arbeidersgedelegeerden had plaats genomen. Het tumult eindigde eerst, toen de ver slaggever aan de perstafel had plaats ge nomen. Het rapport tegen communisme en een heidsfront werd goedgekeurd, terwijl slechts enkele afgevaardigden zich van stemming onthielden. De führer heeft den Rjjksarbeidaleider Hierl wegens zijn verdiensten in den op bouw van den Rijksarbeidsdienst be noemd tot Rijksleider van de N.S.D.A.P. Machinist en stoker gedood. Op het station Magyerkurt in Hongarije is een locomotief ontploft, waardoor de machinist en de stoker om het leven zijn gekomen. In verschillende deelen van het land woedt een heftig noodweer. Vooral het noorden van Dalmatië heeft zeer te lijden. Verschillende vaartuigen zijn gezonken. Bij het eiland Oeglian is een schip ver gaan, waarbij 12 van de 16 opvarenden om het leven zijn gekomen. Een hevige fabrieksbrand te Halm- stadt heeft een millioen kronen schade veroorzaakt. Negen brandweerlieden liepen bij de blussching brandwonden op. De politie te Rochefort-sur-Mer deed gis teren een huiszoeking bij een man, die van diefstal werd verdacht. Toen zij in zijn wo ning niets van beteekenis had gevonden, onderzocht men het kippenhok. Er zat een kip rustig te broeden, die hevig veront waardigd was toen zij door de politiebe ambten van haar nest werd gelicht. Het bleek dat de eigenaar haar de op dracht had gegeven behalve haar eigen eieren nog een groot pakket schatkistbons ter waarde van ongeveer 17000 francs uit te broeden of althans te bewaren! Tijdens het gevecht aan den voet van den berg Karmel, waaraan ook door vliegtuigen werd deelgenomen, werden behalve de ser geant van een Britsch regiment ook nog vijf Arabieren gedood. De eerste in Europa? Het was Donderdagmiddag ongewoon druk aan het Kaas- en Brooddijkje te Ob dam, drukker dan ooit De reden hiervan was, dat de Bilau-molen zou proefdraaien. Het is nog maar kort geleden, dat de z.g. „verdekkering" een geheele revolutie in de molenwereld heeft teweeg gebracht en nu is daar reeds, als eerste in den lande, de Bilau-watermolen. Het is zelfs zeer de vraag of ergens buiten onze landsgrenzen reeds het Bilau-systeem op watermolens wordt toegepast, zoodat men gevoegelijk kan aannemen, meent de N. Hoornsche Crt., dat in dit opzicht Obdam de primeur heeft van Europa. Weliswaar zijn er ook binnen onze landsgrenzen enkele molens, waarop de uitvinding van den Duitschen ingenieur Bilau in toepassing is gebracht, doch dat zijn uitsluitend meelmolens en zij hébben daarbij een der beide oude roeden behou den. Waar voor een watermolen uiteraard meer kracht wordt vereischt en waar hier twee Bilau-roeden zijn aangebracht, mag men hier zeker van een experiment spre ken. „De molen van Schoen", zooals deze in de omgeving algemeen bekend staat, is voor zien van twee nieuwe roeden met stroom- lijnvormigebekleeding en draaibare klep in- plaats van zeil, volgens het zoogenaamde ventielsysteem van den aerodynamicus K. BUau te Berlijn. Teneinde den molen van Obdam zooveel mogelijk automatisch te maken, zou de massieve gietijzeren molenas voorzien wor den van een trekstang, waardoor men met hefboomen, kettingen en gewichten, de kleppen tijdens het draaien kon open en dichttrekken naar believen; daardoor kan men zeer gemakkelijk den gang van den mo len regelen, zonder deze stil te zetten. Veel hulp bij de werkzaamheden aan den molen is geboden door den heer J. Moejes, molenmaker te Obdam, die in de geheele aangelegenheid een werkzaam aandeel heeft gehad. Reeds aanstonds by het draaien voor het boren van de as, ontdekte men, dat de molen beduidend sneller liep dan vroeger zoodat zeker een groote verbetering in dit opzicht is verkregen. Het rendement van den molen wordt zeer beduidend verhoogd. De besparing van het ten behoeve van zeilen gewoonlijk uit te geven bedrag, wet tigt al het aanschaffen van een uit den aard der zaak duurdere installatie. Nog een voordeel is, dat men het aantal werkuren kan vergrooten, niet alleen door dat men met kleinere windsnelheden kan malen, maar ook dat men bij grootere wind snelheden (storm en buien) beter kan door malen. Men kan bij den sterksten wind- stroom den stand der kleppen zoodanig ver stellen onder het werken, dat de molen iedere „normale" snelheid blijft loopen; men gaat dus ook bij ongunstig, stormachtig weer, indien gewenscht, op volle capaciteit door. Bij het nieuwe systeem is alles van A tot Z Nederlandsch fabrikaat, ook de construc tie. Alleen de vormgeving van de wieken en de uitvinding van het systeem zijn van den heer Bilau. Het proefdraaien vond Donderdagmiddag te 3 uur plaats. Naast het polderbestuur van Obdam wa ren velen opgekomen om van dit evenement getuige te zijn. O.m. zagen we burgemeester Dc Boer van Obdam met beide wethouders, oud-burgemeester Dekker, oud-burgemees- ter van Reenen van Bergen en afgevaardig den van tal van polderbesturen uit de om geving en verder uit de provincie. Het was zeer goed gezien, dat een af spraak was gemaakt met het polderbestuur van Hensbroek om den verdekkerden molen van dien polder ook te laten draaien, zoo dat men gemakkelijk in staat zou zijn, ver gelijkingen te treffen. Het was ongeveer drie uur, toen allen zich om den vang schaarden en de voorzitter van het polder bestuur deze neerhaalde, zoodat de molen eerst in het lichte en daarna in het zware werk kon gaan draaien. Bij dit laatste viel de snelheid iets uit ten nadeele van den Bilau, doch dit zegt nog weinig, omdat de windkracht, waar de molens op tamelijken afstand van elkaar zijn gelegen en dus bij vlagen, zooals zich Donderdag voordeden, heel ongelijk kan zijn. Over het algemeen constateerde men bij de aanwezigen een groote interesse voor deze nieuwe vinding en was de oppervlakkige indruk gunstig. Bestrijding rattenplaag. Bij de vuilnisbelt der gemeente heerscht op het oogenblik een rattenplaag. Om te voorkomen dat deze beesten zich tegen den winter verspreiden, zal van gemeentewege getracht worden er zooveel mogelijk te ver delgen, waarbij gebruik gemaakt wordt van de ervaring door den gezondheidsdienst van Amsterdam in dezen opgedaan. Heerschende geelzucht. Reeds vele weken heerscht in deze ge meente de geelzucht. Tot nu toe heeft de ziekte een goedaardig verloop. Het eigen aardige is, dat de ziektegevalen zich be perken tot één gezin. Vermoedelijk is de ziekte het gevolg van kouvatten door het ongestadige weder. Floralia-tentoonstelling. De dameskrans W. I. K. hield Woens dag een Floralia-tentoonstelling in het lokaal van den heer Bouwstra, welke bij zonder goed geslaagd is. Vele inzendingen waren binnengeko men. De zaal was geheel gevuld met een keur van bloemen. De heer Groen, kwee- kerij „De Dhalia" was met een keurige stand bloemen aanwezig, welke ieders bewondering afdwong. Ditmaal niet zoo als gewoonlijk met een keurcollectie dhalia's, welke helaas door den storm zoo zwaar hadden geleden, dat zij niet vertoond konden worden, doch de heer Groen toonde wel dat er meer bij hem te koop is. De ondernemer van de Radiocentrale, de heer Volkers, verhoogde de gezellig heid met radiomuziek. Als attracties was de zoonoodige sjoel bak enz. aanwezig, waar een ruim ge bruik van werd gemaakt. Het bezoek was overweldigend groot. De jury bestond uit de heeren van Her wijnen en Groen. De volgende prijzen werden uitgedeeld. Groep 1. Ageratum: le pr. Rika Post, 2e pr. Betsy v. Herwijnen, 3e pr. Simon Volkers, 4e pr. Paul Kok. Groep 2. Heliotroop: le pr. Annie Wog- num, 2e pr. Corrie Schuit, 3e pr. Milie Boog, 4e pr. Jannie Wognum. Groep 3. Salvia: le pr. Annie Boog, 2e pr. Simon Wognum, 3e pr. Ma Kooy, 4e pr. Coba v. Graft. Groep 4. Bladbegonia, buiten school: le pr. mej. J. Westra, 2e pr. Mevr. Kok Smit, 3e pr. mevr. P. de JongKlinkert, 4e pr. mevr. M. Schuit—Kerkmeer, 5e pr. mevr. Jb. Tol, 6e pr. G. Krap, 7e pr. mevr. C. v.d. Ham, 8e pr. Wed. H. Wonder. Groep 5. Ter opluistering: le prijs mevr. Gutter—Kost, Aaronskelk met lof van de jury, 2e pr. mevr Roos—Ver dwaald, Fuchia, 3e pr. mevr. Doves Vol kers, Clivia, 4e pr. mevr. de Jong Brink man, bladbegonia, 5e pr. Coba van Graft, Fuchia, 6e pr. mevr. Volkers Doves, Cac tus, 7e pr. mevr. Vader—v. d. Molen, Cactus, 8e pr. mevr. v. d. WoudeWage naar, Bladbegonia. Groep 6. Snijbloemen: le pr. Jb. Tol, 2e pr. mevr. Kok—Smit, 3e pr mevr! Volkers—Kuiper, 4e pr. mevr. A. Hui- berts. Philips in het ongelijk gesteld. De afdeeling van beroep van den Octrooi- raad te Den Haag heeft ten tweeden male moeten beslissen omtrent een verzoek van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken om haar licentie te verleenen onder het zeer belangrijke octrooi nr. 3195 van de Bell Tele- phone Manufacturing Company. Philips had gesteld, dat zü in een zeer nadeelige positie was, doordat zij zonder dit octrooi toe te passen onmogelijk versterkers Hpnn»nU^e,n rr e?n prij8' waarmee zij met r?' X e*epkone kon concurreeren De Octrooiraad heeft thans in hoogste in- stantie beslist dat zulks met anders is dan een uitvloeisel van een door de wet gewil- den toestand. Door de verleening Van octrooi wordt een monopolie aan octrooihouder gegeven en uit dat m den lie vloeit voor hem naar riAn qqkJ j ®p0» lie vloeit voor hem naar den aard der"0**' een voordeelige positie ten opzichte van*'- concurrenten voort. Geen fabrikant h langrijk ook, kan aanspraak maken on* b dwanglicentie, uitsluitend omdat daar**1 zijn concurrentie met den octrooihouder makkelijker zou worden of omdat hn h R"' door zyn fabricatie tot een nieuw gebiprt kunnen uitstrekken. Willen er redenen Z°U algemeen belang aanwezig zijn, dan moe?"1 er zwaarwichtiger omstandigheden 'er' meer algemeene strekking blijken dan tl^ het geval is, en slechts om redenen van'*? gemeen belang kan de octrooiraad e dwanglicentie als gevraagd verleenen De octrooiraad weigerde derhalve wow voor hoog- als voor laagfrequentversterW (niet deel uitmakende van een radio-o -S vang-toestel) een licentie tot toepassing VT" het bekende Push-pull-octrooi. DE „PERKOETOET" NAAR INDIF VERTROKKEN. Hedenmorgen te zes uur is het K. L M vliegtuig „Perkoetoet" van- Schiphol naaï Indië vertrokken. Zes passagiers bevinden zich aan boord: 1 AmsterdamSemarang, 2 Am sterdamJodhpur, 1 AmsterdamKara- chi en 1 AmsterdamCairo. Verder heeft 1 passagier geboekt voor Bratislava- Calcutta. Het toestel vervoert 48 K.G. goederen 253 K.G. briefpost en 9 K.G. pakketpost Het K. L. M.-vliegtuig „Perkoetoet" is hedenmorgen 8.15 uur in HallcLeipzjs geland en 8.50 uur weer vandaar ver- trokken. Bijgeladen werd 158 K.G. briefpost en 4 K.G. vracht. DE GORDON-BENNETT WEDSTRIJD. Bemanning van de „Lopp" gevonden. De beide piloten van de Poolsche ballon „Lopp" kapitein Lanouch en luitenant Brenk zijn gevonden naby de oever van de Witte Zee. Zij zijn ongedeerd. De Lopp tweede in den w edstrijd. De Poolsche ballon Lopp heeft 1650 K.M. afgelegd en is daarmede tweede in dei wedstrijd om den Gordon Bennett-beker. PROEF-POSTVLUCHTEN DER LUFTHANSA. Op den Atlantischen dienst De Dornier 18, „Aeolus", het tweed: vliegtuig der Lufthansa, dat proefvluchten onderneemt in het noorden van den Atlan tischen-oceaan is gisteravond 21.31 m. e. t in de haven van Hamilton op de Bermuda eilanden geland. Hedenochtend was het vliegtuig om 3.16 m. e. t op de reede van Horta door de „Schwabenland" afgeschoten en het heeft dus den afstand van ongeveer 3500 K M. in 18 uur 16 min afgelegd. De Lufthansa beperkt zich bij haar proefne mingen niet tot een bepaalde route doch neemt deze cp verschillende trajecten te gelijkertijd. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Geen persoonlijke ongelukken. Vrijdagmiddag omstreeks half vier be merkte de luitenant vlieger 2de klasse Hoekstra, die met zijn fokker C 5 toestel, no. 637 van Soesterberg boven den Helde; cirkelde, dat zijn motor afsloeg. Na een vrij lange glijvlucht gemaakt te hebben, besloet de vlieger op het strand bij Huisduinen een noodlanding te maken. Het toestel kwair. gunstig tusschen de strandpalen 1 en 2 en taxi-de uit in de richting Huisduinen. Het plan van den vlieger was het toestel op het strand te laten uitloopen. Hierij kwam een wiel echter met een strandpaal in botsing. Het wiel knapte af, waardoor het toestel omsloeg en met den neus in het zand te recht kwam. Het voorstel, de linkervleugel en het rechtervoorlicht werden daarbij ern stig beschadigd. De vlieger kwam er zonder letsel af. Personeel van het vliegveld de „Kooi" zal het toestel bergen. DE K.L.M. OP ZOEK NAAR DE VERMISTE TJALK. Een geslaagde expeditie boven Zeeuwsche wateren. Van het vliegveld Waalhaven heeft de K.L.M. gisteren een niet alledaagsche vlucht ondernomen. Zij is n.L op zoek geweest naar een vrachtschip, waarover de reederij in on gerustheid verkeerde. De „Verandering", een tjalk met motor- aandrijving, was Woensdag met schipper Winnemers aan boord van Stellendam °P Goeree naar Antwerpen vertrokken. He schip had een lading gestuwd van de NV. Algemeene Vruchten Import te Rotterdam- Donderdag echter was nog steeds geen be richt van aankomst ontvangen uit Antwer pen. De opdrachtgeefster heeft terstond v®y schillende Zeeuwsche havens om inlichuD gen gevraagd. Schipper Winnemers ba evenwel nergens een spoor van hem of *tl schip achtergelaten. Ten einde raad heeft toen de directie v de A.V.I., die zich zeer ongerust maaK over het lot der „Verandering", zich to K.L.M. gewend. Onmiddellijk is een K°o hoven FK 43 uit de loods gehaald en star klaar gemaakt voor den snel geünprov den onderzoekingstocht. Even vooi vlJ was het toestel reeds de lucht in, met heer Corsten, den chef van den fototec schen dienst aan boord. De heer e„ toch, is expert in het .lezen van de lan zeekaart, uit de lucht gezien, een erv van zijn talrijke karteeringsvluchten- Anderhalf uur later was het Koolhof vliegtuig op Waalhaven terug en we goed nieuws. Want de „Verandering bij Wemeldinge gesignaleerd. Het semp geen radio aan boord, zoodat men "l( inlichtingen kon vragen, maar daar de j d zich eerst buitengaats Wemeldinge ligt de veronderstelling voor de hand, o „Vorandering" uit den koers geslage cn op een bank is geloopen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6