QemeetUetacfe#t_ financieel Overzicht. hENSBROEK ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1036 pe franc opnieuw onder druk. Vraag naar ponden en dollars voor Fransche rekening. Frankrijk ge raakt in een vicieuxen cirkel. Koersstijging van aandeelen Konink lijke Petroleum. Prijsverhooging in de Amerikaansche staalindustrie. Succes van binnenlandsche emissies. Nieuw aanbod in aandeelen Philips. ne toenemende verscherping van den bin- enlandschen politieken toestand in Frank n..k heeft den franc opnieuw aan sterken jfuk blootgesteld. In de noteering van den L,ntanten franc ten opzichte van den gulden k dit niet duidelijk tot uiting gekomen. Na dat deze zich geruimen tijd ondanks de eoudzendingen van Frankrijk naar ons land op omsreeks het gouduitvoerpunt was blij- -en bewegen, kon hy zich plotseling eenige centen daarboven verheffen; tegelijkertijd orongen ook de koersen van het Pond Ster ling en den Dollar omhoog, zoodat voor eerstgenoemd devies zelfs een noteering van 7 49 1/4 bereikt werd. Even moest men wel denken aan een hervatting van de specula tieve bedrijvigheid tegen den gulden, maar al spoedig bleek, dat men grootendeels te deen had met den invloed van technische factoren op de internationale wisselmarkt Het schijnt n.1., dat de internationale be hoefte aan francs, benoodigd voor goudaan- koopen in Frankrijk, voor een deel de Am serdamsche markt is gedekt, wat een ver klaring vormt voor de koersverbetering van den franc te onzent. De koersstijging van de andere deviezen vond voornamelijk haar oorzaak in de vraag naar Ponden en Dollars voor Fransche rekening. Toen hieraan vol daan was, zakten de noteeringen weer in en keerde de rust op de deviezenmarkt, ten minste wat den gulden betreft, geleidelijk te™* Dat de ongerustheid ten opzichte van den franc echter geenszins geluwd is, blijkt wel duidelijk uit de termijnnoteering van het Fransche devies. Tegenover den gulden is het disagio voor den drie-maands franc in enkele dagen tijds gestegen van 30 a 40 op 40 a 50 ets., terwijl dat voor den éénmaands franc van 5 a 15 op 10 20 ets. kwam. De stijging van het disagio van francs op den korten termijn van één maand wijst er wel op, dat men voor de ontwikkeling in Frank rijk reeds in de naaste toekomst groote be- iorgdheid koestert. De tegenstand, die de neutraliteits-politiek der regeering inzake Spanje van extremistische zijde ondervindt, tezamen met de herleving van de stakings beweging, moeten worden beschouwd als de directe oorzaken van deze ongerustheid. Op de internationale wisselmarkt ziet men reeds de vraag onder de oogen, hoe de monetare toestand in Frankrijk zich verder zal ont wikkelen, wanneer de tegenwoordige regec- ring ten val mocht worden gebracht. Zelfs wanneer zij door een „Kabinet van nationale concentratie" zou worden opgevolgd, zou de handhaving van de stabiliteit van den franc geenszins verzekerd zijn. Integendeel: men zou eerder kunnen verwachten, dat de strijd voor handhaving van den franc alsdan meteen zou worden opgegeven. Reeds thans wordt weer van verschillen de kanten in Frankrijk devaluatie als een „noodzakelijk kwaad" voorgesteld. Zoo heeft de bekende econoom Prof. Charles Rist, oud-adviseur van de Bank van Frankrijk, onlangs gewezen op de onhoudbare tegen stelling, die tusschen de monetaire en de economische politiek van Frankrijk bestaat. Deze tegenstelling is op zich zelf niet iets nieuws, maar zij is veel scherper geworden van het oogenblik af, waarop tengevolge van een grootscheepsche wetgeving, het Fransche prijsniveau sterk omhoog is ge dreven. Het is een hersenschim te meenen. dat men het prijsniveau kan verhoogen en het geld tegelijkertijd op zijn waarde kan handhaven. In een land als Frankrijk, dat rijk voorzien is van bepaalde grondstoffen maar zeer onvolledig van andere, en dat daarom aangewezen is om te koopen en te verkoopen in het buitenland, moet een ver hooging der binnenlandsche prijzen wel onserieuze gevolgen voor het economisch leven hebben. De dispariteit tusschen het binnenlandsche prijsniveau en de prijsstand op de wereldmarkt moet den export belem meren en in vele gevallen zelfs onmogelijk maken. De hierdoor ontstaande werkloos heid zal weliswaar gecompenseerd worden door een uitbreiding van de werkgelegen heid tengevolge van de uitvoering van pu blieke werken en van het programma voor nationale verdediging, maar de daarvoor be- noodigde gelden zullen slechts kunnen wor den verkregen door een uitbreiding van den bankbiljettenomloop, die op haar beurt weer Prijsverhoogend moet werken. Vóór men het weet, zal men ook in Frankrijk in den vicieuzen cirkel der „Konjunkturankurbe- lung" en verhooging der kosten van het levensonderhoud geraken, die tenslotte toe een algemeene verarming moet leiden. Dat men zich hiervan in de kringen van *tansche kapitaalbezitters terdege reken schap geeft, blijkt wel uit de sterke toe neming van de vraag naar buitenlandsche fondsen op de Parijsche beurs. De aankoopen van deze fondsen zijn door de strenge maat delen van de Fransche regeering tegen hapitaalvlucht niet tegengehouden, maar Allicht nog eerder aangemoedig yoo schriften betreffende de opgave van buiten- kndsch tegoed hebben immers alleen be dekking op naar het buitenland g«*xP°r- leerde effecten, doch niet op f°ndsen' de Parijsche beurs zijn gekocht en ^stig in Frankrijk laat liggen. De re^e™g vekent er blijkbaar op, dat de scherpe .C°" dole, welke op de banken wordt ul ?efend, den fiscus in .staat zal stellen,'leze 10 Frankrijk zelf aanwezige fondsen op sPoren. Den bezitters van zulke b"lte"la_ sche effecten is het overigens vaak n Zeer om belastingontduiking te doen belegging van hun gelden m aandeelen een buitenlandsche onderneming. *dker toekomst men meer vert.r0,llfde eeft dan in ondernemingen m hranche in het eigen land, die wellicht nog y°°r groote moeilijkheden kunnen m. te staan. Wat speciaal de ondernemnigen b treft, die zich op het gebied der bewape- ningsindustie bewegen w.o. metaal- en che mische fabrieken) heeft men rekening te houden met de plannen tot nationalisatie, welker doorvoering vermoedelijk wel voor een groot deel op kosten van de aandeel houders zal gaan. Van de Nederlandsche fondsen, die tot den officieelen handel op de Parijsche beurs zijn toegelaten, hebben vooral aandeelen Koninklijke Petroleum weer veel kooplust getrokken. De koersstijging tot bij de 300 moet dan ook vrijwel geheel aan de nieuwe Fransche aankoopen worden toegeschreven. Een andere factor, die als verklaring voor de koersstijging kan worden beschouwd, is er nauwelijks aan te geven, tenzij dan de berichten over de aanhoudend gunstige ont wikkeling der petroleumsituatie in de Ver. Staten, die ook in een koersverhooging van Amerikaansche petroleumshares tot uiting is gekomen. Men is in Amerika thans weer aangeland in het stadium, waarin deskundi gen op petroleumgebied waarschuwen voor de mogelijkheid van een uitputting der in den grond aanwezige voorraden, daarbij aandringend op grootere zuinigheid bij het te voorschijn brengen van de aardolie. In vroegere perioden van gunstige conjunctuur voor de petroleumindustrie is ook herhaal delijk gewezen op het gevaar van „verspil ling" van een zoo belangrijke grondstof, waraan later misschien nog groot gebrek zou kunnen ontstaan. Dat hetzelfde geluid zich thans opnieuw doet hooren, mag wel worden beschouwd als een sympoom van de op de petroleummarkt ingetreden verbetering.^! Naar men weet, is deze een uitvloeisel van het algemeene conjunctuurherstel in de Ver. Staten, dat naar verwacht wordt in dc eerst'lgende maanlcn nog verdere vorde ringen zal maken. De vrees, dat arbeids- mceilijkheden in verschillende takken van industrie de verbetering in het bedrijfsleven tot staan zouden kunnen brmgen, is eenigs- zins verminderd, als gevolg van de breuk, welke tusschen de Amerikaansche Arbeids- federatie en een aantal vakvereenigingen is ontstaan. In elk geval neemt men aan, dat de moeilijkheden naar een latere datum zullen worden verschoven. Vooral voor de staalindustrie is dit van belang. Tot dusverre had deze een verdere verhooging der prij zen uitgesteld, omdat men vrzc>de, dat de arbe'ders hierin een directe aanleiding zou den vinden, om met nieuwe looneischcn te komen. Thans heeft men het er toch op ge- waagd. De Carnegie Illinois Steel Corp., een doch termaatschappij van de U.S. Steei Corpora tion, heeft als eerste een prijsverhooging van 2 per ton aangekondigd voor het laat ste kwartaal van dit jaar. Een aantal andere staatsondernemingen hebben dit voorbeeld gevolgd. Aangezien de prijsverhooging eeist op 1 October ingaat, moet worden verwacht, dat de vraag naar staal in de hieraan voor afgaande weken nog aanmerkelijk zal toene men, evenals dit het geval is geweest in de maand Juni, toen met ingang van 1 Juli een prijsverhooging was aangekondigd. De beurs is hierop, alsmede op de tengevolge van de prijsstijging verwachte toeneming der winsten vooruitgeloopen door een krach tige koopbeweging »uoi1 *laalaandeelen, die de koersen verder omhoog heeft gedreven. Ook overigens was de stemming op de New- Yorksche beurs in de afgeloopen week weer opgewekt, onder den invloed van de talrijke berichten over een uitbreiding van de herfstzaken. Na de koersstijging, waarbij be halve aandeelen van staalondememingen ook die van maatschappijen, welke land bouwwerktuigen vervaardigen, en voorts automobiel- en koperwaarden weer op den voorgrond traden, werden zoo nu en dan winstnemingen uitgevoerd. Het aanbod kon echter goed worden opgenomen en de notee ringen bleven zich per saldo dan ook op een hooger niveau bewegen. Terwijl de noteeringen van Amerikaan sche fondsen op de Amsterdamsche beurs zich bij het koersverloop van New-York aansloten, hebben de locale afdeelingen een eenigszins verdeeld beeld te zien gegeven. Koninklijke Petroleum was eigenlijk het eenige fonds, dat een koersstijging van be- teekenis boekte; van de overige aandeelen liepen sommige iets in koers op, terwijl an dere meer of minder groote koersverliezen leden. Over het algemeen genomen kan men constateeren, dat de beweging op de wissel markt ten ongunste van den gulden de fond- senmarkt vrijwel onbeïnvloed heeft gela ten. Van een „inflatie-stemming", die by vroegere dergelijke gelegenheden wel is voorgekomen, was niets te bespeuren. Ook de beleggingsmarkt onderging weinig of geen invloed van de gebeurtenissen op de wisselmarkt. Nederlandsche staatsfondsen waren weliswaar na een aanvankelijke ver dere koersverbetering een fractie lager, maar dergelijke kleine koersverschillen ko men herhaaldelijk voor. De koers van 4 pCt. Nederland b.v. beweegt zich nu reeds gerui men tijd tusschen de 99 en de 100 pCt., zoo nu en dan wordt de pari-stand op enkele zestienden percenten na genaderd, maar dan zakt de koers weer een fractie in en is men weer verder van het „doel" verwijderd. Psychologisch zou 't bereiken van den pari stand door de 4 pCt. staatsleeningen wel van beteekenis zijn, vooral met het oog op de hangende plannen tot emissie van een nieuwe staatsleening. De provincie Gelderland heeft het al aan gedurfd, met een 4 pCt. nieuwe leening a 100 pCt. aan de markt te komen. Tevens zijn er een aantal gemeente-leeningen ge- emitteerd, ter consolidatie van de over be trekkelijk korten tijd vervallende vijfjarige leeningen; de rente hiervoor kon een vol percent lager gesteld worden dan die der oudel eeningen. Het succes van deze emis sies voor zoover zy reeds hebben plaats gehad heeft een gunstigen invloed gehad op de stemming voor de oudere gemeente- leeningen. Ook de leeningen der Holland- sche en Staatsspoor waren goed prijshou dend. De koersverbetering op de pandbrief- markt heeft niet verder doorgezet. Blijk baar is men toch nog huiverig, om zijn be schikbare middelen in pandbrieven te beleg gen; ook de hypotheekmarkt vertoont niet die opleving, welke men na de verwerping van het wetsontwerp inzake de vaste lasten gemeend had, te mogen verwachten. Op de aandeelenmarkt is de handel bin nen beperkte grenzen gebleven, maar dit heeft niet verhinderd, dat aandeelen Phi lips' opnieuw scherp in koers zijn terugge- loopen. Het telkens weer naar voren komen de aanbod is wel zeer ontmoedigend; men leidt er uit af, dat in bepaalde kringen reeds wat bekend is van de financieele resultaten, die in het binnenkort te verschijnen jaar verslag zullen worden gepubliceerd. Dat deze weinig gunstig zullen zijn, staat wel vast en eveneens, dat gerekend moet wor den op een lager dividend dan het vorige jaar, toen 11 P^t- werd uitgekeerd. Ter beurze schat men het dividend op niet meer dan 5 tot 6 pCt.; en in verband met de jong ste ontwikkeling in verschillende landen, waar Philips belangen heeft, twijfelt men er zelfs aan, of deze raming gehaald zal wor den. Dezer dagen werd reeds gemeld, dat de Italiaansche „Philips Radio" haar kapi taal van 4 tot 3 millioen Lire zal reduceeren, ter dekking van het verlies, dat meer dan een millioen Lire bedraagt. Omtrent den omvang der verliezen, die het Philips-con- cern als gevolg van den Spaanschen burger oorlog ongetwijfeld heeft geleden, tast men volkomen in het duister. Aandeelen Nederlandsche Ford hebben aanvankelijk hun tegen het einde der vo rige week ingetreden koersstijging nog kun nen voortzetten, maar men bleek wel wat heel hard van stapel te zijn geloopen, zoo dat een scherpe terugslag volgde. Aandee len Unilever waren goed prijshoudend, even als Aku's. Amerikaansche kunstzijde-waar den, w.o. American Enka, hebben den in vloed van winstnemingen na de voorafge gane koersstijging goed kunnen weerstaan en zijn per saldo zelfs nog verder in koers verbeterd. In de cultuurafdeeling bleven de koers fluctuaties in het algemeen binnen beperk te grenzen. Alleen H.V.A. stegen op Parij sche aankoopen een percent of wat in koers. De rubberafdeeling verkeert, evenals de rubbermarkt, in afwachting van de beslis sing, die de Internationale Rubber Restric tie Commissie zal nemen ten aanzien van het restrictie-percentage. Terwijl van de zijde der verbruikers aangedrongen wordt op een verhooging van den uitvoer, zijn de meenin gen der producenten te dien aanzien ver deeld. Sommige zien hun voordeel in een uitbreiding der productie, waardoor de kost prijs kan worden verlaagd; andere daaren tegen zijn van oordeel, dat deze kostprijs verlaging niet zou kunnen worden gecom penseerd door de prijsdaling, die vermoede lijk het gevolg zou zijn van een vergrooting van den export. De vergadering van het Comité, die aan het eind van deze maand zal worden gehou den, wordt dan ook met buitengewoon groo te belangstelling tegemoetgezien. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: U.S. Steel 42 5/8, 43 15/16, 43 5/8; General Motors 41 7/16. 42 7/16, 42 3/16; Kennecott Copper 281/16, 29 1/16, 28 3/4; Kon. Petroleum 289K, 301, 298 3/4; Shell Union 11K, 12, 1115/16; Continental Oil 169/16, 191/* 18 3/4; Philips 167, 161 «7 164 KI Unilever 1171/4. 118 3/4, 118; Ned. Ford 232, 238, 218Kï Aku 26 3/8, 26 5/8, 26 K; American Enka 22 Vi, 24 1/4, 23 K» North American Rayon 17 5/8, 18 5/16, 181/16; Handelsver. „Amsterdam" 283, 288 3 4; Ned. Ind. Handelsbank 109 K. 1°®> 106 5/8; Deli Batavia 182 3/4, 180 K, 182; Deli Mij. 2441/* 241K. 242 3/4; Amsterdam-Rubber 144 3/4, 146 3 4, 144, Indische Rubber 102, 100 K; 4 pCt. Nederland 99 5/8, 99 11/16, 99K> 3 pCt Nederland 8614, 87 3/16, 87 1/16: 4 pet. Ned.-Indië 98 3/8, 98 7/16, 98 5/16. De raad kwam Donderdagmorgen openbare vergadering byeen. o0000000 %<*diopccQcaMma De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en sprak de hoop uit, dat de te nemen besluiten in het belang der gemeente mogen zyn. Ingekomen was o.a. een verzoek van P. A. Borst om een vergoeding in de kosten van vervoer van zyn zoontje naar de o. 1. school te Berkhout, ingaande 1 Mei 1936. De heer Bas vroeg of de gemeente tot het geven van een vergoeding verplicht is. De voorzitter zeide, dat als de school meer dan 5 K.M. van de woning is verwij dert, vergoeding kan worden gegeven. Weth. Oudejans is in overleg geweest met den vervoerder die voor ten hoogste 140 het kind naar de school zal vervoeren. Het is een zwak kind. Mogelijk wordt het iets lager. Spr. wil geen vast bedrag, doch zooals B. en W. voorstellen 75 van de gemaakte vervoerkosten, doch deze mogen niet meer dan 140 bedragen. Een verzoek van het gemeentebestuur van Obdam om een bijdrage van 0.75 per leerling, die de bijzondere school te Obdam bezoekt, voor geneeskundig onderzoek. Gezien het groote nut hiervan stelden B. en W. voor aan dit verzoek te voldoen, mits onder goedkeuring van het rijk. De heer Smit vroeg hoe het gaat met de hier schoolgaande kinderen. De voorzitter deelde mede, dat ook hier de kinderen uit Obdam 4 maal per jaar worden onderzocht, waarvan de gemeente Obdam de kosten betaalt Een schrijven van Ged. Staten inzake de gemeentebegrooting, waarbij wordt opge merkt, dat de post steunverleening en werk verschaffing, zijnde 12500, te laag wordt geacht. Zij stelden voor om een suppletoire begrooting toe te voegen ad 2000. De raad besloot dit bedrag op 14500 te brengen. Een schrijven van de Kamer van Koop handel inzake heffing van veergelden op de gem. ponten van Amsterdam. Gezien de bezwaren aan deze heffing verbonden, is een adres aan den raad van ministers gezonden. De heer Bas vond het in dezen tijd een Zondag 13 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.55—10.— en 5.-8.— VARA. de VPRO van 10.—12.— en de AVRO van 12.— 5.en 8.12.uur). 8.55 Gr.pl. 9.— Postduivenber. 9.05 Tuinbouw- praatje. 9.30 Gr.pl. 9.45 Van Staat en Maatschappij. 10.— Gr.pl. 10.05 Als straks de kachels weer gaan branden, causerie. 10.20 Gr.pl. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.— Film, praatje. 12.30 Omroeporkest. 1.10 Schilderij bespr. 1.30 Omroeporkest. 2.Literaire causerie. 2.30 Om roeporkest. 3.— Residentie-orkest en solist. In de pauze orgelspel. 4.30 Gr.pl. (4.45 A.N.P-.sportnieuws). 5.05 Arb. Zangvereen. „Palvu" en gr.pl. 5.30 Sportpr. 5.50 ANP-sport- nieuws. 6.Viool en orgeL 6.30 Gr.pl. 7.De Flierefluiters en so listen. 8.ANP-ber. 8.15 Residen tie-orkest en solist. 9.Gr.pl. 9.15 Pianoduetten. 9.30 Radio-journaal. 9.45 Kovacs Lajos' orkest en solis ten. 11.— ANP-per. 11.10—12.— Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (8.30—9.30 en 5.-7.45 NCRV, de KRO van 9.30— 5.en 7.45—11.uur). 8.30 Mor genwijding mmv. alt en orgel. 9.30 Gr.pl. 10.Hoogmis. 11.45 Gr.pl. 12.15 KRO-orkest (1.Midden- standspr.) 2.Godsd. Onderricht voor ouderen. 2.30 KRO-orkest 3.15 De band tusschen koloniën en Moederland. 3.35 KRO-melodisten en zang. 4.15 Ziekenlof. 5.Ge wijde muziek. 5.50 Geref. kerk. Hierna gewijde muziek. 7.45 Gr.pl. 7.50 Causerie over de R.K. Univer siteit. 8.10 ANP-ber. 3.20 Bonte avond. 10.30 ANF-ber. 10.35 Gr.pl. 10.4011.Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Piano recital. 1.20 Ch. Ernesco's kwintet. 2.05 BBC-Northern-orkest. 3.05 Troise's mandoline-orkest 3.35 Gr. pl. 4.20 Het Alfredo Campoli Trio. 4.50 Kinderkerkdienst 5.20 Missie praatje. 5.40 Alt en het Paul piano kwartet. 7.05 „If the French had Landed in Bantry Bay in 1796.", causerie. 7.20 BBC-orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Ber. 9.20 Populair con cert. 10.10 Radio-tooneel. 10.50 Epi loog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Verv. orkestcon cert. 3.05 Nat. orkest. 5.20 Gevar. concert. 7.50 Zang. 8.20 Radiotoo- neel. 9.05 Radiotooneel met muziek. 11.0512.35 Dansmuziek en popu lair concert KEULEN, 456 M. 6.20 Havencon cert. 8.10 Rep. en concert 1.25 Hans Bund's orkest en mandoline- concert 3.20 Rep. 4.20 Saarbrücker Orkestvereen. 6.50 „Sommersegen", literair-muz. progr. 7.10 Voordr. 7.25 Omroepkwintet. 8.20 Gevar. progr. mmv. solisten, het Omroep koor, -orkest, en -kleinorkest. 10.50 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gr.pl. 10.20 6de Kath. Congres van Mechelen. Ca. 11.55 Gr.pL 12.25 Salonorkest. 1.05 Carilloncon cert. 1.30 Kleinorkest. 2.20 Verv. van 10.20. 4.35 Omroeporkest. 5.35 en 6.50 Gr.pl. 8.20 Kleinorkest 10.35 Gr.pL 11.2012.20 Dansmuziek. 484 M.: 9.20 Gr.pl. 10.20 6de Kath. Congres van Mechelen. 1.55 Gr.pL 12.25 Klein- en 1.30 Salonorkest. I.40 Gr.pL 2.20 Verv. van 10.20. 4.20 Koorconcert. 4.50 Gr.pL 5.20 Salonorkest. 6.10 Gr.pl. 6.20 Kamer muziek. 7.35 Zang. 8.20 Symph.- concert. 10.30 Dansmuziek. 11.20 12.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Gevar. progr. uit Keulen. 10.20 Ber. 10.40 Het Mewes-strijkkwartet II.05 Weerber. 11.20—1.15 Ilja Liv- schakoff's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Normandië 8.3010.05, Keulen 10.0510.50, Brussel (Fr.) 10.50—12.25, Brussel VI. 12.25— 13.30, Keulen 13.3015.05, Parys R. 15 05—19.25, Keulen 19.25—22.20, Paris P. P. 22.20—22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.3010. Parijs Radio 10.-12.50, Droitwich 12.50—16.50, Lond. Reg. 16.50—20.15 Droitwich 20.15—21.05, Brussel VI. 21 0521.20, Droitwich 21.2022.10, Lond. Reg. 22.10—22.50, Droitwich 22.50—23.05, Parijs R. 23.05—24.—. Maandag 14 September. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. VARA). 8.— Gr.pL 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Voordracht. 10.35 Gr.pL 11.— Verv. voordracht 11.20 Orgelspel. 12.Gr.pL 12.30 1.45 De Flierefluiters en solist. 2.— Gr.pL 2.45 Piano-duetten. 3.Voor dracht. 3.30 De Flowers Harmony Five. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Gr.pL 5.30 Ensemble „Melody Cir- cle" en soliste. 6.30 Muzikale cau serie. 7.10 Causerie over Paddestoe len. 7.30 Orgelspel. 7.50 Gr.pL 8.— SOS-ber., ANP-ber. 8.10 Gr.pl. De Bohemians. 9.40 Voordr. 10.— ANP-ber. 10.05 VARA-orkest. 11.— 12.Gr.pL HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pL 10.30 Morgendienst. 11.Chr. Lec tuur. 11.30—12.— en 12.15 Gr.pL 12.30 Orgelconcert. 2.Voor de scholen. 2.35 Causerie over kamer planten. 3.15—3.45 Gr.pL 4.— Bij bellezing. 5.— Gr.pL 5.30 Fluit- en harp-recital. 6.30 Vragenuur. 7.— Ber. 7.15 Vragenuur. 7.45 Rep. 8.— ANP-Ber. 8.15 Chr. Zangvereen. „Immanuel". 9.— Het Parlement vanuit de hoogte. 9.30 Gr.pl. 9.55 ANP-ber. 10.— Het Nederlandsch Sextet 11.—12.— Gr.pL, schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pL 12.05 Het Sharpe-Sextet. 12.50 Sted. orkest Whitby en soliste. 1.35 Or gelconcert. 2.20 Gr.pl. 2.50 Piano recital. 3.20 Roland Powell's kwin tet. 4.05 Causerie over de Dalai Lama van Tibet. 4.20 Het Penketh Tannery-orkest. 5.05 Cello en piano. 5.35 Het Colombo-octet. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwcauserie. 7.BBC- Harmonie-orkest en solist. 7.50 Dansmuziek. 8.35 Causerie „After School". 8.50 BBC-Symph.-orkest en solisten. 9.45 Piano-recital. 10.— Ber. 10.30 Buitenlandsch overzicht. 10.45 Sopraan en viola. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr. pl. 4.20 Symph.-concert. 5.50 Or kestconcert. 8.20 Vocaal concert. 9.05 Concert. 11.35—12.35 Populair concert KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert 11.— Gr.pL 11.20 Concert en rep. 12.20 Nedersaksisch symph- orkest. 2.20 Concert en rep. 7.50 Re portage. 10.50 Concert. 11.20 Con cert 12.20 Taptoe. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Dansmuziek. 6.50, 7.20 en 8.20 Gr. pl. 9.20 Klein-orkest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Dans muziek. 6.35 Gr.pL 8.20 Omroep orkest. 9.20 Hoorspel. 9.45 Omroep orkest. 10.30—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 50 Sluiting v. h. Partijcongres te N Urn berg. 10.20 Ber. 10.40 Piano recital. 11.— Weerber. 11.20—12.50 Concert en Taptoe. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman dië 8.4510.05, Keulen 10.0511.20, Parys R. 11.2012.20, Brussel VL 12.20—14.20, Droitwich 14.20—16.20, Parijs Radio 16.2017.20, Brussel VI. 17.20—20.20, Brussel Fr. 20.20— 21.05, Parijs R. 21.05—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.10.35, Lond. Reg. 10.3517.35, Droitwich 17.35—18.40, Lond. Reg. 18.40— 19.Droitwich 19.22.50, Lond. Reg. 22.50—24.—. onding. Er wordt naar opheffing van tollen gestreefd, en nu gaat een wereldstad ze weer invoeren. De raad besloot instemming te betuigen. Steun uit 's rijks kas. Van de regeering was er een schrijven inzake steunverleening in de kosten der gemeente-huishouding met de voorwaarden waaraan moet worden voldaan. Met alle andere meer bekende voor waarden zyn er nog enkele bijzondere voorwaarden. Ingesteld moet worden een verordening, waarbij het mogelijk wordt gemaakt om bij besmettelijke ziekten en ontsmettingen de gemaakte kosten te verhalen. De voorzitter meende, dat dit bezwaar niet zoo groot is. Wie het kan betalen, zal dit dus voortaan moeten doen. De heer Overman wilde de grens niet te laag stellen. De voorzitter zei, dat hiervoor in de vol- gende vergadering een ontwerp ter tafel zal komen. Het herstel van den toren moet over 4 jaar worden verdeeld. Alle leeningen moe ten zoo mogelijk in één leening worden ondergebracht tegen een zoo laag mogelijke rente. De raming subsidie B. A. komt den minis ter aanmerkelijk te hoog voor. Deze moet met 2000 worden verlaagd. De voorzitter deelde mede, dat dit kan worden aangetoond en verlaging niet moge- lyk is. Indien al deze voorwaarden worden aan vaard zal ten hoogste f 13000 steun worden verleend, waarvan direct na aanvaarding der voorwaarden 90 beschikbaar wordt gesteld. Weth. Wit vond, dat het nogal genadig af komt en de raad nam de voorwaarden dan ook maar aan. Een voorstel van B. en W. om inplaats van een nieuwe brug alleen een omloop aan de bestaande brug te maken, kosten 35, of al leen een omloop f 5. De heer Overman handhaafde zyn stand punt, doch daar dit niet werd ondersteund, komt er geen brug by de gemeentewoning aan den Uitgang. Vaststelling pensioengrondslag J. P. Leeg water. Deze werd thans vastgesteld op 525. Besloten werd 200 opcenten op de per- soneele belasting te heffen voor 1937. Gemeenterekening 1936, gewone dienst. Ontvangsten 62536,80, uitgaven 72675,28, nadeelig saldo f 10118,48.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9