DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE TROONREDE. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 218 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Koningin geeft uiting aan Haar innige vreugde over het voorgenomen huwelijk Harer dochter. De betoonde inspanning om onze economische en financieele omstandigheden te verbeteren heeft tot hoopvolle resultaten geleid. De vorstelijke verloving. Overweldigende drukte in den Haag. De armen die vergeten zijn. ALKMAARSCHE Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 15 September 1936 Koningin Wilhelmina Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevin dend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn innige vreugde over het voorgenomen huwe lijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzake lijke ontwerpen van wet zullen U binnenkort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van be langstelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd hebben Mij met warme erkentelijk heid vervuld. Nog altijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij ge bukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere doorwer king, de ondervonden druk allengs zal afnemen. Zoolang de economische omstandig heden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de be moeienis der Overheid met het econo misch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedra gen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knellende banden zullen worden ver wijderd. De toestand der openbare geldmid delen is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtig heid het financieele beleid blijven be- heerschen. Aan de verdere doorwer king van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop verbonden borden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmiddelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten lang zamerhand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding var de werkloosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig mogelijke aanwending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De bestrijding van de werk loosheid onder de jeugd zal met on verminderde kracht worden voort gezet. De betrekkingen met andere Mo gendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier dan daar de internatio nale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de ge dragslijn, die de Regeering bij het bestuur der buitenlandsche betrek kingen pleegt te volgen, zal onveran derd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen van wet zal Uwe medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbindend en onverbindend verklaren van bepalin gen uit collectieve arbeidsovereen komsten, tot herziening van het bur gerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voorschriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de dienst plichtwet, tot bestrijding van de lint bebouwing, tot verbetering der terti aire wegen, tot overneming van een bedrag van 25 millioen aan Neder- landsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de electriciteitsvoor- ziening. Met uitzondering van Curacao, waar de toestand bevredigend is te achten, vordert de economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten nog de voortdurende zorg der Regee ring. Bij sommige Europeesche bedrij ven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de inheemsche bevolking van Java zijn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economi sche samenwerking tusschen de ver schillende deelen van het Koninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Neder- landsch-Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blijven vervullen. Het komende zittingjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regeering, steunend op een eensgezin- den volksgeest, zal ons, onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schen ken, het volbrengen der taak, die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Deze troonrede is in heel wat optimisti scher toon gesteld dan die van een jaar ge leden. Toen een bijzondere verwijzing naar den druk der tijden, naar de ellende en de misère, die allerwege in ons volksleven tot uiting kwamen, een algemeene kenschetsing van toenemende verarming, van steeds grootere moeilijkheden en belemmeringen, thans nog wel erkenning van een zorgelijken tijd, maar daarnaast een woord van waar deering voor betoonde inspanning en geest kracht en een woord van dank, dat dit alles niet zonder gunstige gevolgen is gebleven. Het is alsof de regeering onzen horizon iets wijder ziet en in de grauwe luchten, die jarenlang boven ons vaderland dreven, het zonnige blauw heeft zien doorbreken. Natuurlijk kon in deze speciaal voor ons vorstenhuis zoo blijde dagen een woord van vreugde over het voorgehomen huwelijk on7~r Prinses niet achterwege blijven en Hare Majesteit getuigt openlijk hoe zeer Haar de spontane vreugde-betooning van ons volk heeft getroffen. Het moet in deze veel bewogen en in poli tiek opzicht zoo gevaarlijke tijden de leden van ons Koninklijk Huis vertrouwen in de toekomst hebben gegeven, dat millioenen vaderlanders openlijk gedemonstreerd heb ben, dat zij Nederland en Oranje een onver breekbaar geheel achten. Hoewel door oppoeitioneele groepen reeds jarenlang de aanpassingspolitiek van het ministerie Colijn als een ondoelmatig en zelfs voor land en volk verderfelijk systeem is gekenmerkt, spreekt Hare Majesteit openlijk uit, dat in sommige takken van nijverheid het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstandigheden tot verheugende resultaten geleid heeft. Men heeft zelfs hoop daarmede den druk op ons volksleven geleidelijk te kunnen ver lichten en waar wij zoo vele jaren de som bere voorspelling *v«n steeds omvattender overheidsbemoeiing moesten vernemen, komt thans de wel zeer optimistische mede- deeling dat regeeringssteun n o g n i e t kan worden gemist en dat zorg zal worden ge dragen, dat het bedrijfsleven zich in zoo groot mogelijke vrijheid zal kunnen ontwik kelen. De toestand van onze geldmiddelen is nog altijd zorgelijk. Wie zal het anders ver wacht hebben? Natuurlijk leven wij ook in dezen eersten tijd van mogelijk economisch herstel nog in een land waar een enorme werkloosheid een financieel offer vraagt, dat slechts met de grootste moeite door het nog werkende deel onzer landgenooten kan wor den opgebracht. Het is alweer de doorwer king van de aanpassingspolitiek die een op leving van het bedrijfsleven en een alge meen betere financieele situatie zal moe ten brengen. Evenals het vorig jaar wordt de volle aan dacht der regeering aan de werkloosheid en in het bijzonder aan het lot der jeugdige werkloozen verzekerd, al worden thans geen nieuwe werkobjecten naar voren gebracht, die een onmiddellijk practisch resultaat doen verwachten. Onze betrekkingen met andere mogend heden zijn, als gewoonlijk, vriendschappe lijk en wij volgen nog altijd de politiek waarin internationale conflicten zoo mogelijk door onderling overleg tot een allen bevre digende oplossing moeten leiden. Helaas is Nederland te klein om in ons werelddeel een leidende rol te kunnen spe len. Alle vriendschappelijke verhoudingen kunnen plotseling verbroken worden, wan neer een ernstig conflict buiten onze gren zen tot wederzijdsch geweld en vorming van strijdende statengroepen mocht leiden. Nederland zal geen reden tot eenig inter nationaal conflict geven maar de verzeke ring, dat wij met andere mogendheden in vrede en vriendschap leven, is allerminst een waarborg voor een bestendigen vrede. Het lijstje van komende wetsontwerpen is heel wat kleiner dan een jaar geleden en ingrijpende of verrassende regeeringsmaat- regelen schijnen voorhands niet te wachten te zijn. Wij schijnen inderdaad al in een heel wat minder zorgvollen tijd te leven als in do troonrede belangstelling aan de lintbe bouwing en verbetering van tertiaire wegen wordt geschonken. Als gewoonlijk eindigt de rede met een overzicht van onze overzeesche gewesten. Curacao, dat verleden jaar al een pluimpje kreeg, wordt thans weer geken schetst als een gebiedsdeel waar de econo mische en financieele toestand bevredigend is te achten. Reeds vroeger werd getuigd, dat de be langstelling van Nederland voor de stich ting van industrieele ondernemingen in In- dië begint te ontwaken en in den toestand van sommige bedrijven valt nu verbetering waar te nemen. Onder de inheemsche be volking schijnen de omstandigheden nog zeer onbevredigend te zijn en het is te ho pen, dat bij de verdeeling der door Neder land beschikbaar gestelde millioenen niet hoofdzakelijk aan de stichting van gebou wen en wegen gedacht wordt, maar dat maatregelen tot opheffing van den inlander in zijn verarmde en verwaarloosde kam pongs daarbij niet over het hoofd gezien worden. Het vorig jaar sprak Hare Majesteit Hare voldoening uit over het werk van Leger en Vloot en over dat van de ambtenaren en het onderwijzend personeel. Velen hebben zich toen de vraag gesteld waarom dat personeel dat toch in alge- meenen zin ook uit ambtenaren bestaat nog eens afzonderlijk genoemd moest wor den. Thans wordt kortweg van ambtenaren in burgerlijken dienst van elke geleding ge sproken. Dat allen, ondanks de financieele offers welke de tijdsomstandigheden juist van deze categorie werkers gevraagd heb ben, hun taak met toewijding blijven ver vullen, mag inderdaad nog wel eens in het licht gesteld worden. Met een bede aan den Almachtigen God ons allen kracht en wijsheid tè schen ken wordt ook deze troonrede weer beslo ten, maar thans wordt daarbij gewezen op de mogelijkheid dat wij onze taak door aller samenwerking kunnen volbrengen. Er zit in alle passages van deze troon rede inderdaad een optimistische gedachte, er spreekt de hoop uit op betere tijden, op een geleidelijk herstel van wat in deze donkere jaren ontwricht en vernield is geworden. Moge het komende regeerings-tijdperk inderdaad een algemeene verbetering van onzen economischen en financieelen toestand brengen. Vanwege het Haagsche comité voor volks feesten is gisteravond een groot vuurwerk afgestoken. Ook de stad was gisteravond feestelijk versierd en verlicht, ter gelegen heid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Deze feiten, gevoegd bij de vreugde, welke er alom in den lande en vooral ook in de residentie heerschte, hebben er toe geleid, dat tienduizenden, jong en oud, gisteravond de stad zijn inge trokken. Het fraaie zomerweer werkte dit mede in de hand. In den avond was de trek naar het Malie veld, waar het vuurwerk werd afgestoken, bijzonder groot. In dichte drommen trok men door de stad naar het Malieveld, aan den rand van het Haagsche bosch gelegen. Er heerschte een feestelijke stemming en in het bijzonder was het de jeugd, welke zich geducht weerde. In groote groepen trok zij door de stad, zingend en hossend. Het Voorhout, verlicht door honderden oranjeballons, bood een vroolijk schouw spel. Ook de regeeringsgebouwen waren aan de zijde van den Hofvijver door schijn werpers verlicht. Dit feeërieke schouwspel trok ook ditmaal zeer veel belangstellen den. Aan de departementen was de gebrui kelijke illuminatie aangebracht, doch ook vele overheidsgebouwen en particuliere in stellingen hadden voor een fraaie illumi natie zorg gedragen of een passende ver siering doen aanbrengen. Om kwart over negen vertrokken de vorstelijke personen per hofauto's naar het vuurwerk. De onmiddellijke omgeving van het pa leis was door de politie afgezet. De vele honderden belangstellenden die 't vertrek geduldig hadden afgewacht, waren ook ditmaal niet moede, het verloofde vor stelijke paar en de hooge gasten enthousiast en langdurig toe te juichen. Ook tijdens het vuurwerk bood de stad nog geenszins een verlaten beeld. Zeer ve len bleven in de binnenstad. De café's maakten goede zaken. Na afloop van het vuurwerk hadden de straten van de stad een ware vuurproef te doorstaan. Meer dan overweldigend was de massa, welke zij moesten verwerken. Op het Voorhout gaf na afloop van het vuurwerk het muziekcorps van de veldartil lerie nog een uitvoering. Tot laat in den avond bleef het zeer druk. Men wist niet van naar huis gaan en de feestelijke stemming werd verhoogd, naar mate de wijzers van de klok het midder nachtelijk uur naderden. Het was een alleszins geslaagde avond, welke lang in de herinnering bij talloozen zal blijven voortleven. DE EXTRA-UITKEERING AAN WERKLOOZEN. Zooals bekend, heeft de minister van so ciale zaken, in de vergadering van de Eerste Kamer van Vrijdag j.L medegedeeld, dat ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana aan alle onder steunde werkloozen een extra-uitkeering van 2.50 zou worden gegeven. Naar wij vernemen is het de bedoeling van den minister van sociale zaken die, Laten wij in deze blijde dagen allen een klein offer brengen. Zooals men weet heeft de minister van Sociale Zaken in de Eerste Kamer medege deeld, dat ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana aan alle ondersteunde werkloozen een extra-uitkeering van 2.50 zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling dat deze zal wor den verstrekt op den steun welke berekend wordt over de week van 13 tot 19 Septem ber. Er zal niemand zijn, die dezen werkloo zen niet van ganscher harte dit officieele cadeautje gunt, deze gift, die er toe mee zal werken, dat in duizend® door werkloosheid geteisterde gezinnen de verloving van onze Prinses in minder zorgvolle omstandigheden herdacht zal kunnen worden. Maar wij ontvingen dezer dagen al een briefje van een niet-gesteunde, die ons de simpele vraag stelde: is dat geld alleen voor hen, die een geregelde ondersteuning ontvangen en zou er geen kans zijn, dat ve len, die in nog veel moeilijker omstandig heden verkeeren thans ook iets kunnen krij gen? Helaas, de regeering moet rekening hou den met de enorme bedragen welke door haar besluit reeds gevorderd zullen worden en de grenzen trekken ook daar waar zij weet dat velen worden buitengesloten, die uitkeering in alle opzichten dringend noodig hebben. Er zijn ook in onze gemeente honderden armlastigen, die alleen door het Maatschap pelijk Hulpbetoon of door een kerkgenoot schap of door een combinatie van beiden v/orden geholpen. Hun toestand is vaak allerbedroevendst, hier wordt gebrek geleden omdat de stand der geldmiddelen van gemeente en kerken een zoodanige is, dat door de uitkeeringen slechts het noodzakelijk levensonderhoud der bedeelden kan worden bekostigd. Zouden wij zoo vroeg de heer Ver schoor, secretaris van den Armenraad ons heden buiten elke regeeringsbemoeiing om, ook voor deze menschen niet iets kun nen bereiken. Er zijn er in het geheel een 800-tal en wanneer nu een duizendtal Alkmaarders eens een financieel offertje wilden brengen, zou misschien in de komende week ook aan deze 800 misdeelden 1 extra worden ge geven. Welnu, wy willen van ganscher harte dezen oproep tot de onze maken. Vergeet deze arme menschen niet, laat ook in hun donkere woningen dezer dagen een zonnestraaltje binnenvallen opdat zij zich met ons over het nationaal gebeuren zullen kunnen verheugen. Gü allen, die dezer dagen met blijde vol doening de verloving van onze Prinses hebt vernomen, gij allen, die Zaterdag aan iiiji feestemming op zoo spontane wijze uiting hebt gegeven, toont nu door een daad, door een klein financieel offer, dat gij ook de allerarmsten in die vreugde wilt doen deelen. Het gironummer van den secretaris van den Armenraad hier ter stede is 171250. Laten wij allen op dit nummer een klein bedrag storten of laten wij het bezorgen aan het bureau van den Armenraad in de Doelenstraat. Dan zal er misschien de volgende week al genoeg zijn om de armsten onzer stadge- nooten een gelukkigen dag te bezorgen. In blijde dagen is het onze plicht ook an deren gelukkig te maken. ter zake een ciculaire aan de gemeentebe sturen zal doen toekomen dat de boven genoemde uitkeering zal worden verstrekt op den steun berekend .over de week van 1319 September. Ook voor de menschen in werkver schaffing. De minister van sociale zaken heeft alsnog beslist, dat de extra vergoeding van 2,50, welke bij gelegenheid van de vorstelijke verloving wordt uitge keerd aan werkloonzen, die in de steun regeling zijn opgenomen, ook zal wor den toegekend aan hen, die deze week bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Deze regeling geldt derhalve ook voor de z.g. zelfstandigen, die bij de werk verschaffing zijn te werk gesteld. DE EERSTE VERLOVINGSGESCHENKEN. Met de „Djalak" op Schiphol aan gekomen. Met het K. L. M.-vliegtuig, dat onmid dellijk na het bekend worden van de heug lijke tijding der verloving van Prinses Juliana uit Indië vertrok, de Djalak, die gistermiddag op Schiphol is geland, waren de twee eerste geschenken uit Indië voor 't vorstelijk paar binnengekomen. Het waren de spontane reacties op de vreugde in Indië en het eenvoudige karakter ervan getuigde van den geringen tijd van voorbereiding.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1