Opening der Staten-Generaal. Slot-rede van Hitier te Neurenberg. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 15 SEPTEMBER 1S36 Weer een enorme drukte in de residentie. HET VERTREK VAN DEN STOET. Het nat. soc. congres Nogmaals felle aanval op de politiek van de Sovjet-Unie. Fascisme tegen anti-fascisme. De Spaansche burgerkrijg De havensteden met een dicht mijnennet omgeven. Toebereidse'en voor den aanval op Bilbao. Is de dag, waarop de Koningin met den traditioneelen luister de nieuwe ge wone zitting van de Staten-Generaal komt openen, in de aloude ridderzaal steeds een echt nationale feestdag, dit maal stond deze feestdag niet op zich' zelf, maar vormde als het ware een nieuwen schakel in het blijde gebeuren van de laatste dagen. De verloving van prinses Juliana, die weder met de Ko ningin zich heden naar het Binnenhof begaf, verleende een nieuwen, onge- kenden glans aan de op zichzelf toch steeds aantrekkelijke plechtigheid en heeft de altijd sterke belangstelling van Hagenaars en niet-Hagenaars in het aanschouwen van den kleurrijken stoet en hun begeerte om de geliefde vorstin nen, al is het ook maar een oogenblik, te aanschouwen en haar toe te jubelen, ditmaal zoo mogelijk vertienvoudigd. Vandaar, dat het heden in de residentie, waar sinds de vorige week zulk een vroo- lijke drukte heerscht, drukker was dan ooit tevoren. Uit alle oorden des lands stroom den reeds in den vroegen ochtend de feest gangers binnen, zoodat lang voor het oogen blik van het vertrek van den koninklijken jtoet van het paleis aan het Noordeinde, de jtraten van de binnenstad een buitengewoon levendigen aanblik boden. Dat schier huis aan huis gevlagd werd, dat het geliefde oranje op ieders borst prijkte, behoeft niet gezegd. In dat opzicht onderscheidde de dag van heden zich niet van de dagen die voor af gingen. Ook de dichte menigte, die in het Noord einde, vooral in de onmiddellijke omgeving van het paleis, samendromde, en daar reeds uren voor het wegrijden van den stoet ge duldig stond te wachten, was niets onge woons meer. Zij was daar reeds een week lang tot laat in den avond te aanschouwen. Ditmaal was de stemming onder het over- talrijk publiek, dat ooks langs den weg dien de stoet zou volgen, lang te voren in dichte rijen stond te wachten en onder de talrijke toeschouwers achter de ruiten van de ge bouwen langs dien weg, opgewekter dan ooit. Het wachten viel zoodoende veel kor ter dan anders. Bij het paleis. Voor hen, die bij het paleis een plaatsje hadden ingenomen, werd dit wachten boven dien vergoed door den aanblik van de toe bereidselen voor de samenstelling en het vertrek van den stoet. Men zag daar in de eerste plaats de eere- wacht aanrukken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment grenadiers, sterk honderd man, onder bevel van een kapitein met het regimentsvaandel. De Ko ninklijke Militaire Kapel met de beschikbare tamboers van het regiment grenadiers, maakte deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voor plein, tegen de beide zuilengangen van het paleis, om vandaar de Koningin de militaire eerbewijzen te brengen bij haar vertrek. Bij deze eerewacht bevond zich de commandant van het regiment grenadiers, luit.-kolonel J. A. G. van Andel, met zijn adjudant. Voorts zag men, ongeveer een half uur Voor het vertrek van den stoet, de detache menten cavalerie naderen, die als eere escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het militaire huis der koningin, allen te paard, wien onmiddellijk achter het konink lijk staatsierijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. Het vertrek van den stoet. In de volgende, vijfde, gala-koets waren gezeten de groot-officieren G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, luitenant-generaal tit. b.d. en jhr. V. E. A. Boreel van Oldenal- ler, opperhofmaarschalk. De zesde gala-koets verleende plaats aan de grootmeesteres mevrouw de Douariere G. C. gravin van Lynden van Sandenburg, geb. baronesse van Nagell van Ampsen, en de dienstdoende dame du paleis, mevrouw H. Snouck Hurgronje, geb. jkvr. van Tets. In de zevende gala-koets volgde de opper - ceremoniemeester, luit.-generaal b.d. J. H. J. graaf du Monceau. Naast elk portier van deze vier gala koetsen gingen 2 lakeien. De gouden koets. Nadat de zeven gala-koetsen waren weg gereden, reed de gouden koets, met 8 paar den bespannen, voor en verliet de koningin en de prinses het paleis. Op datzelfde oogenblik werd, door het uitsteken van vaantjes, het sein doorge geven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke, van het ver laten van het paleis door de koningin, tot haar terugkeer aldaar, werden afge geven uit de op het Malieveld opgestel de batterij der eerste artillerie-brigade, bestaande uit vier vuurmonden. naar het paleis in het Noordeinde langs den zelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich by het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, om de vorstelijke personen by het voorbijtrekken een groet te brengen. Onnoodig te zeggen, dat ook op den terug weg de menigte opnieuw geestdriftige ova ties bracht aan koningin en prinses. Bij haar aankomst aan het paleis werden dezelfde eerbewijzen gebracht als by het vertrek. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van den eerste-stal- meester van de Koningin, ritmeester jhr. C. E- J. M. Verheyen, was een detachement aan gewezen van het 2e regiment huzaren, sterk 90 ruiters, onder bevel van een ritmeester, ®et den regimentsstandaard en het muziek korps der huzaren, dat gedurende den tocht Btorschmuziek speelde. Met dit detachement reden de regimentscommandant, kolonel Diemont, en diens adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden in galalivrei ®en rijknecht-majoor en twee rijknechts te Paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, Waarin de eerste-kamerheer-ceremonimees- ter der koningin, generaal-majoor b.d. jhr. G. Sickinghe, gezeten was. Naast elk por- tier ging een lakei. Hierop volgden twee Salakoetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waarin 8 kamerheeren volgens den rang gezeten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, waren ge beten de kamerheeren in buitengewonen dienst, mr. J. F. baron van Haersolte en J. H. F. j. baron Weichs de Wenne, de kamerheer in gewonen dienst jhr. mr. C. Oedel en de kamerheer in buitengewonen dienst jhr. mr. L. H. van Lennep. In de volgende, derde, galakoets, hadden Plaats genomen de kamerheeren in buiten- «ewonen dienst F. M. L. baron van Geen, ihr- H. J. Repelaer van Driel, thesaurier van de koningin en intendant van de koninklijke Paleizen; C. S. Sixma baron van Heemstra, Particulier secretaris van de koningin en c- baron Baud, ter beschikking van H.K.. Prinses Juliana. In 2 gala-koetsen volgden de gi°° Cleren volgens rang van benoeming. «et eerste daarvan, het vierde gala-rytutg den stoet, bood plaats aan de groot-offi- Cleren R. f. C. baron Bentinck, opperst*.- feester van de koningin, mr. W.J- J»™ n Lynden, opperkamerheer van e 1 en aan den dienstdiend grootmeester £an Prinses Juliana, E. H. Juckema van ®""nania baron Rengers van Warmenhul- Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de koningin en de prinses, getooid met het breede lint van het Grootkruis der Orde van den Nederland- schen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervolgens, onder het gejubel van de menigte, rustig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede deze staatsiekoets bespannen was, ging een koetsier, Aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de koets reed te paard de chef van het militaire huis van de koningin, de vice-admiraal b d. F. Bauduin, ter linkerzijde de gouverneur der koninklijke residentie, luit.-generaal jhr. W. Röell, commandant van het veldleger. Achter de gouden koets reden te paard twee aan twee de officieren der landmacht van het militaire huis der koningin, te weten de adjudanten in buitengewonen dienst luit.- generaal b.d. jhr. E. J. M. Wittert, luit.- generaal b.d. H. C J. ter Beek, generaal- majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, reserve-kolonel b.d. W. Froger, reserve-ko lonel W. G. van Hoogenhuyze, kolonel tit b.d. jhr. W. Laman Trip, kolonel A. R. van den Bent, luit.-kolonel b.d. Ned.-Ind. leger R. W. Gey van Pittius, de adjudanten generaal-majoor tit Ned.-Ind. leger D. Q. F. de Jonge van der Halen, luit.-kolone] jhr. W.-C. M. de Jonge van Ellemeet, kapi tein H. J. Phaff en de ordonnance-officieren eerste-luitenant jhr. G. H. A. van Kinschot eerste-luit. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en eerste-luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke. De stoet werd gesloten door een detache ment van het 2de regiment huzaren, ter sterkte van 90 ruiters, onder bevel van een ritmeester. Langs den door militairen afgezetten en door de politie vrijgehouden weg reed de stoet, hartelijk door de dichte menigte toe gejuicht, van het Noordeinde door de Heul- straat, over het Schelppad van het Lange Voorhout, langs het tournooiveld en over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof, Daar stond aan de ridderzaal een eere wacht opgesteld, bestaande uit een afdeelmg van het corps mariniers, sterk 70 man, met vaandel en het muziekkorps van de Ko ninklijke Marine, onder bevel van een kapi tein, bij welke eere-wacht de commandant van het corps mariniers, kolonel C. J. O. Dorren, zich bevond. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door het marine-muziekkorps, beste gen de koningin en de prinses de treden, leidende naar den ingang van de Ridder zaal, waarvan de peristyle overhuifd was met een rood fluweelen baldakijn, terwijl de eere-wacht van de mariniers de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de koningin begroet door de officieren der zeemacht van haar militaire huis en wel door de adjudanten in buitengewonen dienst de vice-admiraals b.d. C. C. Zegers Ryser, jhr. C. L. Schorer en A. ten Broecke Hoekstra, den schout-by-nacht, b.d. jhr. J. C. F. von Mühlen en den kapi tein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen, als mede door den adjudant, den luitenant-ter zee der le klasse jhr. E. J. van Holthe. In de Ridderzaal. Bij het binnentreden in de Ridderzaal wer den de vorstelijke personen ontvangen door de commissie van in- en uitgeleide uit de beide kamers der Staten-Generaal, welke, voorafgegaan door den eerste-kamerheer- ceremoniemeester, de koningin en de prin ses naar de voor haar bestemde zetels ge leidde, onmiddellijk gevolgd door de groot meesteres en de dienstdoende dame du palais, en chef van het militaire huis, deri gouverneur der koninklijke residentie, den eerste-stalmeester en de officieren van het militaire huis der koningin, die in den stoet waren meegekomen, alsmede hen, die de koningin onder de peristyle hadden begroet. De koningin nam plaats op den troon, links van haar nam prinses Juliana plaats, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele programma aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de koningin met het voorlezen van de troonrede aan. Terug naar het paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd, werd ruim half twee, met hetzelfde eerbetoon door de eere-wacht, de terugtocht Gister heeft de slotzitting plaatsge had van den Rijkspartjjdag in de groote congreszaal te Neurenberg. De führer hield zyn aangekondigde rede over de buitenlandsche politiek. De kopstukken van partij en staat wa ren aanwezig, alsmede talrijke buiten landsche gasten. Onmiddellijk na de opening gaf Rudolf Hess het woord aan Hitier. Deze begon met een terugblik op de dagen van het congres en gaf een to taal-indruk. Hy kondigde aan, dat in het vervolg tegelijk met den partydag te Neurenberg elk jaar hier een soort Olympiade zal worden gehouden. Een nieuw Duitschland is ontstaan door het nationaal-socialisme, men mag dit lief hebben of haten, te veranderen is het niet. Het is een factor van geschiedkun dige feiten. Het nationaal-socialistische Duitschland streeft naar herstel van de eer en de gelijkgerechtigdheid van het Duitsche volk. De eerste daad in dit opzicht is ge lukt. Door het invoeren van den tweejarigen dienstplicht is het volk bevryd van de ge volgen van de gewetenlooze muitery, welks Duitschland op de eerste plaats moreel trachtte te onteeren. Misschien zullen de landen, die niet door een gelijk ongeluk als Duitschland zyn getroffen dit niet begrij pen, doch als zij in de toekomst de natuur lijke rechten van Duitschland eerbiedigen, dan is een element van onrust uit de we reld verwijderd. Het nationaal-socialisme is geen export artikel en elk volk heeft het naar eigen op vatting van wereldbeschouwing, politiek of economie zalig te worden, onder voorwaar de, dat men ook DifRschland ditzelfde recht geeft. De nationaal-socialisten zyn geen misio- narissen, die hun politieke gevoelens naar 't buitenland brengen, doch soms worden zij gedwongen zich te verdedigen tegen de leu genachtige berichten over de leer of de voornemens van het nat. socialisme. Indien iemand reden heeft te klagen over onver draagzaamheid, dan zijn het wel de nat. soc. Wat gaat het de democratie aan, dat in Duitschland het nat. soc. regeert. Zy behoeft dit in haar landen niet te dulden, evenmin als het nat. soc. de democratie duldt in Duitschland. Het nat. soc. heeft in de vijf tien jaar van democratie in Duitschland genoeg gelegenheid gehad de volken-ver bindende en den menschheid-gelukbrengen- de ideeën van de democratie te leeren ken nen. Het heeft in deze 15 jaar zijn respect hiervoor verloren. Het bolsjewisme is de doodsvijand. Alleen tegenover het bolsjewisme staat het nationaal-socialisme als doodsvijand. Dit is gebaseerd op de waanzinnige en beestachtige leer hiervan. Trouwens heeft niet het nat. soc. het bolsjewisme gezocht, de eerste gevechten tusschen beiden von den niet in Rusland plaats, doch in Duitsch land, waar het communisme van 1916 tot '20 poogde vasten voet te krijgen, evenals nu nog het bolsjewisme tracht militair de Duitsche grenzen te naderen. Indien het tracht de huidige Spaansche toestanden ook in Duitschland te brengen zullen de natio naal-socialisten het communisme bestrijden met alle kracht. De führer verklaarde geen verdrag te kun nen sluiten met het bolsjewisme, dat over al waar het de macht neemt niet het volk vrijheid brengt, doch het sociale schuim uit de tuchthuizen loslaat op de bange me- demenschen, die zich niet meer kunnen verdedigen. Het nationaal-socialisme verzet zich hier tegen, omdat het niet wil, dat evenals in Rusland, de leidende plaatsen worden bezet met 98 volksvreemde joden of dat de nationale intelligentie wordt afgeslacht. Hitier zelf arbeider. De führer wees er verder op, dat de Duit sche arbeider niet zal vergeten, dat aan het hoofd van het Duitsche ryk thans een man staat, die 25 jaar geleden zelf nog arbeider was. Het communisme kan evenwel niet voorkomen, dat 98 van de leiders joden zyn, die nooit tot het proletariaat gerekend kunnen worden. In de raden-republiek van München, welke nauwelijks een maand duurde, waren eveneens joodsche commu nisten de leiders. De Duitsche arbeiders wa ren aileen goed voor executiepeleton en kon later voor den rechter terechtstaan, terwijl de leiders juist op tijd waren gevlucht. Spanje geeft thans weer een duidelyk beeld van de bolsjewistische strijdmethoden. De führer is er trots op, dat de nationaal- socialistische revolutie is verloopen met een minimum van bloedvergieten. Iedere bur geroorlog is gruwzaam, doch het ergste is het arme opgehitste proletariaat voor de mitrailleurs van het leger te plaatsen, ter wijl de joodsche leiders zich op tyd weten te redden met hun bankconto's in het bui tenland. Dan verklaart Adolf Hitier, dat een nieuwe hongersnood wordt bericht. De bolsjewisten moeten niet het weer, dat is God, verant woordelijk stellen voor htm eigen zonden, want het Rusland, dat nu reeds 20 jaar vege teert, was vroeger een van de rijkste graan- landen van Europa. Het bolsjewisme is niet in staat in een land, dat 18 maal zooveel grond per hoofd heeft als in Duitschland, de landbouwers de niet-landbouwende be volking te doen voeden. Wij hebben tenslotte het bolsjewisme be streden, omdat wij ook niet willen, dat ons volk voor zulke zuiver joodsch-bolsjewis- tisch-imperialistische belangen eens weder ter slachtbank worden geleid. Het bolsje wisme preekt de wereldrevolutie en het zou het Duitsche volk en de Duitsche arbeiders slechts als kanonnenvleesch hebben ge bruikt voor het doel der wereldheerschappij. Wij nationaal-socialisten willen echter niet, dat onze militaire machtsmiddelen ge bruikt worden om andere volken iets op te dringen, wat deze zelf in het geheel niet wenschen. Waar wij thans heenzien, overal hitst het bolsjewisme op tot interventie in het buitenland, tot brutale wapenleveran ties, tot vrijwillige dienstneming, tot geld inzamelingen enz. De tegenstellingen, die ons van het communisme scheiden zijn niet te overbruggen. Het zijn werkelijk twee werelden die zich slechts van elkaar ver wijderen, doch zich nooit kunnen vereeni gen. Robinson Crusoë. Wanneer in een Engelsch blad een parle mentariër er over klaagt, dat wij Europa in twee deelen willen splitsen, moeten wij helaas den op zyn gelukkig Britsche eiland levenden Robinson Crusoë de onaangename mededeeling doen, dat deze splitsing reeds voltrokken is. Ja, sterker nog, zy verscheurt inwendig al die staten, welke niet naar de eene of andere zijde een duidelijke beslis sing gezocht en gevonden hebben. Het nationaal-socialisme heeft de „burger lijke slaapmutsen" ter zijde geschoven en daardoor het terrein geëffend om met het marxisme te kunnen afrekenen. Wellicht zal ook anderen volkeren deze taak niet ge spaard blijven. Wij bewonderen in elk geval het fascis tische Italië, dat er in geslaagd is dit pro bleem elf jaar voor ons op te lossen en wij verheugen ons over alle staten, die langs andere wegen, trachten hun volken voor dit gevaar te behoeden. Wy zijn er van over tuigd, dat vroeg of laat, ondanks allen bur gerlijken wil tot samenwerking en alle poli tieke wijsheid aan geen enkel volk een laatste en duidelijke decisie bespaard blijft. In het vervolg zijner rede wees de führer met nadruk op het feit, dat het nationaal- socialisme in vrede tot een oplossing van de belangrijke vraagstukken van dit oogenblik wenscht te geraken. Alle volkeren dienen er zich rekenschap van te geven, dat er geen warmer vriend van den vrede en van de onafhankelijkheid der volkeren bestaat, dan ons derde rijk. Dat echter het bolsjewisme, dat een on heilspellend leger vormt, wete, dat aan de poorten van Duitschland een Duitsch leger staat. Europa zou in het bloedige barbarisme kunnen vervallen. Ik behoor niet tot degenen, die voor dit gevaar de oogen sluiten. Ik ontken niet dat ik sympathieën koes ter jegens hen, die het communisme bestrij den. Want het nationaal-socialisme wil de vernietiging van het communisme. Hitier wees er vervolgens op, dat de keuze der partijleiders niet geschiedt op aanbeveling, doch volgens de waarde, hetgeen een enorm applaus ontketende. De führer laakte vervolgens de pessimis ten en besloot aldus: „Wij zijn bereid tot alle offers, die de Al machtige van ons kan verlangen. In dit plechtige oogenhlik, waarin wij voor de achtste maal uiteengaan, dank ik alle natio naal-socialistische strijders. Leve Duitsch land". Na de inneming van San Sebastian hebben de nationale strijdkrachten gis teren de laatste voorbereidingsmaatre gelen getroffen voor den aanval op Bil bao, Santander en de laatste gebieds- deelen, welke nog in het bezit van de volksfronttroepen zyn. Verscheidene oorlogsschepen der na- tionalen zijn gister aan de Noordkust verschenen, om de havensteden van dit kleine gebied met een dicht mijnennet te omgeven. Buitenlandsche handelsschepen werden aangespoord de betrokken havens uiterlijk om 12 uur in den nacht te verlaten. Van middernacht af zou aan 't bezoeken van de havensteden in Noord-Spanje, welke zich nog in handen van de volksfronttroepen be vinden, het grootste gevaar verbonden zijn. De overwinnende nationalen hebben gis ter de stad San Sebastian van alle onge- wenschte elementen gezuiverd en verschil lende gebouwen op wapenen en munitie doorzocht. Als deze „veldtocht" ten einde is, zullen de troepen vijf dagen rust krijgen, om krachten te verzamelen voor den verderen opmarsch, daar de aanval op Bilbao veel moeilijker zal zijn dan die op San Sebastian en Irun. Bilbao is namelijk aan alle zijden door bergen omgeven en van vooruitgeschoven posten uit tegen aanvallen te verdedigen, zonder dat daarvoor al te veel menschenma- teriaal noodig is. Verscheidene honderden vluchtelingen zijn gister naar Irun teruggekeerd, om de verwoeste huizen weer te herbouwen en de normale toestanden in de stad zoo spoedig mogelijk te herstellen. De overige vluchte lingen zullen echter eerst weer toegelaten worden, als er voor voldoende onderdak en voeding is gezorgd. De terugkeer naar San Sebastian is slecht» aan weinigen toegestaan, daar men eerst de stad van verdedigingsmiddelen wil voor zien, welke haar tegen eiken aanval der volksfronters zullen beschermen. De voorloopige regeering, welke gister werd ingesteld, heeft er in de eerste plaat» zorg voor gedragen, dat de watervoorzie ning van de stad weer in orde werd ge bracht, daar door het gebrek aan water on beschrijflijke toestanden in de stad zijn ont staan. Ook de stroomvoorziening is thans weer in orde. Op straat verdrong zich gisteren den ge- heelen dag een dichte menigte, welke d« overwinnaars toejuichte. Gedurende den nacht zijn alle roode vlaggen verdwenen. Van vele huisgevels hingen beddelaken» af ten teeken van overgave. Het straatbeeld wordt thans beheerscht door de oude rood-gouden Spaansche vlag van Don Carlos, welke deze in den laatst en Carlistischen oorlog voerde. Het zoeken naar de gijzelaars is zonder resultaat gebleven. Tevens verluidt, dat dt volksfronttroepen in den nacht vóór de in neming van de stad 1500 gijzelaars naar Bilbao hebben overgebracht. Een vooraanstaande Spaansche persoon lijkheid, die te Bayonne gisterochtend uit Bilbao is aangekomen, verklaarde, dat de Basken en de regeeringstroepen te Bilbao vastbesloten zyn, deze stad niet, zooals met San Sebastian is geschied, aan de nationalis ten prijs te geven. Er bevinden zich 6000 manschappen van het regeeringsleger te Loyola en het aantal troepen rond en in Bilbao kan op 40.000 worden geschat. Evenwel is het meerendeel dezer mannen slecht of heelemaal niet bewapend. Er is vooral groot gebrek aan artillerie en mi trailleurs; desondanks zijn de troepen vol moed en vastbesloten, de stad tot het uiter ste te verdedigen. Belegerden in het Alcazar weigeren bemiddeling. De nationalen, die in het Alcazar worden belegerd, hebben de bemiddeling van den ambassadeur van Chili van de hand gewe zen. Mededeeling van overste Sandino. Luitenant-kolonel Sandino heeft medege deeld, dat de opstandelingen uit Saragossa versterking hebben ontvangen van Marok- kaansche troepen en afdeelingen van het vreemdelingenlegioen, die naar 't front van Huesca zyn gezonden. De eerste groep hier van, bestaande uit 700 man van het vreem delingenlegioen, moest zich evenwel op Jaca terugtrekken. By Yegueda werd dit deta chement aangevallen door regeeringstroe pen, waarbij in acht uur tyds 40 dooden vielen. Mededeeling van opstandelingenzijde. Men meldt, dat een colonne opstandelin gen, welke in Asturië opereert, het dorp Ca- sunana heeft bezet. De regeeringstroepen hebben meer dan 100 dooden op het slag veld achtergelaten, zoomede een kanon, twee stukken loopgraafgeschut en tien ma chinegeweren. Generaal Aranda heeft uit Ovido mede gedeeld, dat de opstandelingen het dorp Grados hebben bezet, een plaats, welke van groote strategische beteekenis wordt geacht. Manschappen der Guardia Civfl uit het Alcazar ontsnapt. Manschappen der Guardia Civil, die eer gisteren uit het Alcazar zyn ontsnapt, heb ben verteld, dat zy er in geslaagd waren te vluchten door gebruik te maken van een gat, dat door regeeringsbommen in den muur was geschoten. Zij hebben volgen» het zeggen veertien dagen lang gewerkt om een gang te graven welke hun zou kun nen veroorlooven te ontsnappen. DE NEGUS KOOPT EEN VILLA BIJ BATH. Haile Selassie, de negus van Abessintë, heeft gisterochtend een villa met tuin ge kocht, gelegen op 3 K M. buiten Bath. Hij heeft er 3500 pond voor betaald. Tegenover een journalist heeft de negus verklaard zich met zijn familie in Engeland te zullen vesti gen. BELANGRIJKE HERDERLIJKE BRIEF TE VERWACHTEN. Reeds goedgekeurd op bissehopa- conferentie. Uit Berlijn wordt gemeld: Volgens inlichtingen uit katholieke kringen zou de bisschopsconferentie van Fulda o. m. een belangrijk herderlijk schrijven hebben opgesteld, dat in Oc- tober in alle roomsche kerken in Duitschland zou worden voorgelezen. In het document zou er den katholie ken aan worden herinnerd, dat het voor hen een gewetensplicht is, ondanks alle mogelijke vervolgingen, de confessio- neele school te eischen, waarop zij recht hebben volgens het concordaat, dat de Rijksregeering met den Heiligen Stoel heeft gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5