8 Blauwland stelt een ultimatum. 8 ïBittHMland Morgen ontbrandt de strijd. Vrouw te Rotterdam vermoord. De vorstelijke verloving te Apeldoorn. woesPteVanrd?ekkTglahïld^tVene<'nS VeF" Verkeersongelukken. Glimlachje Voor het eerst weer groote leger- oefeningen sedert 1931. (Van onzen R.-redacteur.) Het blijft voortdurend geharrewar tus- schen Roodland en Blauwland. Het kan niet anders, of het loopt op een oorlog uit. De internationale toestand is zeer gespannen, beide partijen weten van geen wijken, ze winden zich op over futiliteiten en nu heeft Blauwland aan Roodland een ultimatum gesteld, dat te middernacht van Dinsdag op Woens dag afloopt. Worden de eischen van Blauw niet door Rood aanvaard, dan beschouwt Blauw zich als te zyn in oorlogstoestand met Rood Beide partijen bewaken de grenzen. De scheidingslijn loopt ongeveer over Rhenen naar Ochten, dan langs de Waal tot Rossum, de Maas, de Amer, het Hollandsch Diep, over Zevenbergen en vandaar over Sprun- del vrijwel recht naar het Zuiden. Daar ont moet deze grenslijn een neutraal Zuidland, welks begrenzing niet geheel toevallig samenvalt met de grens tusschen Nederland en België. Om verwarring te voorkomen, haasten we ons, in dit verband even mede te deelen, dat het Roodland en het Blauwland, die nu met elkaar overhoop liggen, niets te maken heb ben met de roode en de blauwe partijen, die sedert Vrijdag j.1. een eindje verderop hun ruzie uitvechten. In naam zijn zij slechts gelijk. Dat geschiedt namelijk ook wel in Noord-Brabant, maar deze twee partijen, die vrijwel uitsluitend uit lichte troepen be staan, zullen juist vandaag weer vrede slui ten. Ter symboliseering daarvan defileeren zij hedenmiddag voor hun gemeenschappe- lijken leider, den commandant der lichte brigade generaal-majoor H. A. C. Fabius. Daarvan zullen we morgen nog het een en ander vertellen. Na dat défilé zullen deze lichte troepen zich vereenigen en welge moed aan den nieuwen strijd tusschen Blauwland en Roodland deelnemen. Want dat het daarbij op vechten zal uitdraaien, staat thans wel vast. Wat in de diplomatieke geschiedenis nog maar zelden is voorgevallen, gebeurt hier: we kunnen nu reeds als belangrijke primeur onzen lezers mededeelen, dat Roodland het ultimatum niet zal aan vaarden. Blauwland zal zoo vriendelijk zijn een welwillendheid, die niet meer geheel in overeenstemming schijnt met den hedendaagschen „meer en meer gebruikelijken weg" om te wachten tot het afloopen van den gestelden ter mijn, doch dan zal onherroepelijk de strijd ontbranden. Hun hoofdgroepen hebben de twee in con flict zijnde landen geconcentreerd ten Noor den van de Maas. Van dezen strijd zal men niets merken. Een tweede groep hebben bei de partijen in Noord-Brabant. Daar zal het gevecht straks in al zijn felheid oplaaien. Bij Blauwland, dat Westelijk van de boven genoemde grenslijn is gelegen, zal dit zijn een versterkte divisiegroep (min één divi sie) en bij Roodland de versterkte lichte brigade. De slag zal worden geleverd tus schen Breda en Roosendaal. Strijd van 36 uur. Onafgebroken zal de strijd duren van middernacht op 22/23 September tot Don- dermiddag 24 September om 12 uur. Dit be- teekent echter niet, dat de troep slechts 36 uur in actie is. Zooals men weet, oefent de lichte brigade reeds sedert j.1. Donderdag. De ter versterking daarbij ingedeelde troepen ko men aan op 22 September; deze tezamen zul len de in Noord-Brabant ageerende leger- or.derdeelen van Roodland vormen. Het daartegenover gestelde legeronderdeel van Blauwland concentreert heden en morgen. Na afloop van het gevecht vertrekt reeds een klein deel der troepen in den avond var. Donderdag, het gros evenwel op Vrijdag. Voor het eerst sedert 1931 worden hier te lande thans weer legeroefenin- gen op deze schaal gehouden. De eraan verbonden kosten hebben dit al die jaren verhinderd, maar eindelijk heeft men toch gemeend, dat het zoo niet langer ging. In totaal beschikken beide partijen over elf regimenten infanterie, zes regimenten veld-artillerie, alle thans in dienst zijnde cavaleristen, wielrijders en batterijen rijdende artillerie, een af- deeling genie, een afdeeling luchtdoel artillerie, het corps motordienst, het vrijwillig landstormcorps motordienst, en dertig vliegtuigen der luchtvaartaf- deeling te Soesterberg. Het spreekt vanzelf, dat in vredestijd een dergelijke oefening veel voorbereiding vergt. Onze wetgeving kent nu eenmaal niet (zooals de Duitsche) de bepaling dat daar voor de benoodigde terreinen kunnen wor den opgevorderd. Met verschillende eigena ren van gronden moesten besprekingen wor den gevoerd, waarmee de betrokken ge meentebesturen zich hebben belast, en voor de legering is de beschikbare ruimte opge nomen. Bovendien zijn eenige tentenkampen opgeslagen. De maand September is weer gekomen, omdat er nu zeer weinig gewassen te velde staan, doch sommige jachtterreinen zullen er misschien niet zonder schade voor de jachtgerechtigden afkomen. Over mede werking hebben de legerautoriteiten, naar ons met grooten nadruk en erkentelijkheid is verzekerd, evenwel niet te klagen gehad. Man door de politie gearresteerd. In een achterkamer op de tweede verdieping van perceel 273 aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam heeft de politie Zondagavond het lijk gevon den van de 38-jarige gescheiden vrouw M. K. Omstreeks tien uur werd de politie gewaarschuwd door een kennis van den a.s. man van mej. K., die momenteel in een ooglijdersgesticht verpleegd wordt. Mej. K. had beloofd, dat zij hem in den loop van den Zondag een bezoek zou brengen, doch zij was niet komen op dagen. Daar de man dit niet vertrouwde, waarschuwde hij de politie, die een onderzoek ter plaatse ging instellen. Toen een agent voor de deur, die toegang gaf tot de apartementen van mej. K., ver scheen, bleek het, dat de deur afgesloten was. Met eigen middelen opende de agent de deur en toen vond hij het ontzielde li chaam van de vrouw in een bloedplas ach ter de deur liggen. Haar kleeren waren doordrenkt van het bloed, terwijl ook in de kamer bloedsporen aanwezig waren. De apartementen waren voorts geheel in dis- orde en alles wees er op, dat, voordat de vrouw den slag heeft gekregen, een heftige "worsteling tusschen dader en vermoorde heeft plaats gehad. De politie-geneesheer, dokter J. M. Kolff, heeft direct een lijk schouwing gehouden, waarbij bleek, dat de vrouw tengevolge van een gapende wonde aan het achterhoofd overleden moet zijn. In het huis woonden verscheidene kost gangers, die echter geen van alle iets ver dachts hebben bemerkt in den loop van den Zondag. De politie heeft reeds verscheidei e menschen een verhoor p genomen en teg«-n middernacht is een arrestatie verricht, welke man in het bureau Sandelirgplein is inge sloten. Hei onderzoek wordt nog voortgezet. Grootsche huldiging. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana en Z.H. prins Bernhard hebben Zaterdag middag een rijtoer gemaakt door Apeldoorn. Om vier uur vertrok de stoet van het paleis het Loo, vooraf gegaan door de motor brigade van de politie. Bij de gedenknaald stonden het centraal comité, de voorzitter en de bestuursleden der Oranje-vereenigingen uit Apeldoorn op gesteld. In hun nabijheid was het harmonieorkest „Prins Hendrik" opgesteld, dat bij het nade ren van den stoet het Wilhelmus speelde. In een kori woord van welkom vertolkte mr. J. A. M. van Oirschot de gevoelens van het centraal comité. Zijn 10-jarig dochtertje overhandigde prin ses Juliana een bouquet roode en gele anjers, welke met een vriendelijken glimlach werden aanvaard. Hierna werd de tocht voortgezet en onder de toejuichingen van een duizendkoppige menigte reed men over de Loo-laan door de Hoogstraat naar het Raadhuisplein. In het gemeentehuis waren inmiddels tal- looze autoriteiten bijeengekomen: de leden van den gemeenteraad, burgemeesters van omliggende gemeenten, de leden van de rechterlijke macht, geestelijke en militaire autorite.ten en andere vooraanstaande per sonen. Terwijl deze personen en duizenden an dere belangstellenden, die zich rond het Raadhuisplein hadden geschaard, vol span ning het oogenblik van de aankomst van het vorstelijk paar verbeidden, kortte een harmonieorkest onder leiding van Felix Kwast den tijd met het spelen van vader- landsche liederen. Een aparte plaats was ingeruimd voor 18 jongens en meisjes uit het Koninklijk wees huis te Buren. Zij waren vergezeld van den rentmeester, den vader en de moeder van het weeshuis, alsmede van het college van curatoren, bestaande uit de heeren baron van Verschuer, burgemeester van Beesd, H. van Steenig en H. G. de Kruyff. Onder luid gejubel van de geestdriftige menigte arriveerden de vorstelijke verloof den voot het raadhuis ,dat zij, na met hand- 8 Dinsdag 22 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Kovacs La- jos' orkest. 9.50 Gr.pl. 10.Mor genwijding, gr.pl. 10.30 De Violiers. 11.Huish. wenken. 11.30 De Vio liers. 12.30 Gr.pl. 1.30 Viool en piano; voordracht. 3.Causerie over de a.s. knipcursus. 3.05 Om roeporkest en solist. 4.Piano recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5. Voor de kinderen. 5.30 Omroep orkest en gr.pl. 7.Dansmuziek. 7.30 Causerie over de a.s. Engelsche les. 7.40 Dansmuziek. 8.ANP-ber. 8.10 Gevar. progr. mmv. Kovacs Lajos' orkest, Accordeon-Ensemble en solisten. 10.Radio-tooneel. 10.30 Ensemble Iliescu. 11.ANP- ber. 11.10 Dansmuziek. 11.4012. Gr.pl. HILVERSUM. 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melo- disten, zang en gr.pl. 2.Vrou wenuur. 3.Gr.pl. 4.KRO- orkest en gr.pl. 5.45 Gelukwen- schen. 6.Gr.pl. 6.15 De KRO- Meeuwen. 7.Ber. 7.15 Katholieke pers in Nederland, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.ANP-ber., mede- deelingen, gr.pl. 8.15 Sted. orkest Maastricht. 9.Gr.pl. 9.30 Cause rie over den a.s. modecursus. 9.40 KRO-orkest. 10.30 ANP-ber. 10.35 Gr.pl. 10.45 KRO-boys en solist. 11.15 Farkas Jenö's Hongaarsch orkest. 11.4512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.10 Orkestconcert. 12.50 Sted. orkest Edinburgh en solist, 1.502.20 Jack Wilson's kwintet. 4.20 „Louis beats Baer", causerie. 4.40 Het Hungaria-Zigeuner-orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Vocaal en instru mentaal concert. 6.20 Ber. 6.45 Het Bridgewater kwintet. 7.35 Piano recital. 8.20 Revue-progr. 8.45 Radio-tooneel. 10.Ber. 10.30 BBC-orkest en solist 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8,n Gr.pl. 11.20 Orkestconcert 3 20 ft 4- Gr.pl. 4.50 Piano-recital 5sn X Orkestconcert.- 8.50 Operette 11.50-12.35 Populair concert 0 KEULEN, 456 M. 6.50 en 12 20 O 5^ kestconcert. 1.35 Gr.pl. 2.35 Gev/,~ I concert. 4.20 Orkestconcert 5 ft Omroepkoor. 7— OmroepkUin X orkest. 8.30 Nedersaksisch Lande*" orkest. 9.20—10.20 Omroeporkest" 0 koor en solisten. Z BRUSSEL, 322 en 484 M, 322 tur 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1 3n jJ Dansmuziek. 1.50—2.20 Gr.pl. 5 20 Salon-orkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8 20 Klein-orkest en zang. 10.30—1130 ft Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1250 X Dansmuziek. 1.30 Salonorkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en zane ft 10.30—11.20 Gr.pl. 8' DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M S 8.30 Populair concert en dansmu- ziek. 10.20 Ber. 10.35 Sportrepor- Q tage 10.50 Viool en piano. 11.05 A Weerber. 11.20—12.05 Symphonie- 2 concert (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hhversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.4510.05, Keulen 10.0511.20, Parijs Radio 11.2012.20, Brussel VI. 12.2014.20, D.sender 14.20 14.35, Keulen 14.35—15.20, Parijs R. 15.2016.05, D.sender 16.0516.20, Keulen 16.2017.20, Brussel Vil 17.2019.Keulen 19.20.20, Brussel Fr. 20.2021.20, Keulen 21.20—22.20, Brussel VI. 22.20— 22.30, Brussel Fr. 22.3022.50, Ber lijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.10.35, Lond. Reg. 10.3516.50, Droitwich 16.50— 18.20, Luxemburg 18.2018.45, Droitwich 18.4520.45, Lond. Reg. 20.4522.30, Droitwich 22.3024.—. gewuif voor de hartelijke ontvangst te heb ben bedankt, binnengingen. Burgemeester Quarles van Ufford richtte zich in een korte toespraak tot het prinselijk paar en noemde het een bijzonder voorrecht de prinses en den prins namens het ge meentebestuur van Apeldoorn zijn diep ge voelde gelukwenschen te mogen aanbieden, ook uit naam van de geheele burgerij. Hij meende te mogen zeggen, dat hij tevens de gevoelens vertolkte van tiendui zenden landgenooten uit het Oosten van Nederland van Groningen tot Maastricht en alle tusschenliggende plaatsen, omdat uit al deze gemeenten ingezetenen naar hier waren gekomen, omdat hun hart hiertoe drong. Door uw radio-woord, waarmede gij ons als het ware persoonlijk hebt toegelaten tot uw binnenkamer, weten wij, dat gij heel ge lukkig zijt: uw geluk is het onze. Zich richtend tot prins Bernhard zeide de burgemeester, dat het heerlijk was te hoo- ren, dat deze na zoo kort in ons land te zijn in zijn radio-woord reeds onze moedertaal sprak. Wij hebben U, aldus de burgemeester, spontaan in ons midden ontvangen, alleen reeds, omdat gij de uitverkorene zijt van onze beminde prinses. In de dagen gedurende welke gij onder ons zijt, hebben onze gevoelens zich verdiept tot ware genegenheid en zijn wij, om een woord van de prinses te gebruiken, „het met u zeer eens geworden". God zegene u beiden tot in lengte van jaren voor elkander, voor de koningin en voor ons dierbaar vaderland. EEN BOEKJE OVER 'S-GRAVENHAGE In opdracht van het gemeentebestuur van 's Gravenhage is door de heeren H. Bonsma en Piet Marée een alleraardigst boekje over Den Haag samengesteld. Het bevat tal van fraaie foto's en de samenstellers hebben er een tekst bij geschreven, waaruit de groote beteekenis der residentie duidelijk kan blij ken. DOODELIJK JACHT-ONGELUK. Zaterdagmiddag was de 57-jarige H. J. H directeur van een verzekeringsmaatschap pij te Arnhem, met een vriend in de nabij heid van Ede in de bosschen van Westerrode aan het jagen. Toen de twee jagers zich op eenigen afstand van elkaar bevonden, hoor de men plotseling een schot uit de richting van H. De Vriend sloeg er geen acht op, daar hy dacht, dat de heer H. het schot had ge lost. Later hoorde hij echter gekreun. Hij begaf zich naar de plaats, waar het ge kreun vandaan kwam en zag den heer H. doodelyk gewond op den grond liggen. Waarschijnlijk is H. gestruikeld over een boomstronk, waarbij zijn geweer is afgegaan en hemzelf heeft getroffen. Toen een ijlings ontboden geneesheer op de plaats des onheils was aangekomen, wa3 de heer H, reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Juliana-ziekenhuis te Ede overgebracht. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Bewoners moeten in allerijl vluchten. Een hevige, fel uitslaande brand, heeft Zondagavond even voor het middernach telijk uur twee étages en den zolder van een groot perceel aan de Marnixstraat 255 te Amsterdam vrijwel volkomen vernield. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in een ouderwetsch petroleumtoe- stel, waarop een der bewoners de wasch kookte. Het vuur ontstond op de tweede étage in de keuken. Reeds had de familie Kemper, bestaande man, vrouw en kind zich te bed begeven, toen voorbijgan- gerst aan de voorzijde rookwolken uit het huis zagen opstijgen. Zij trachtten onmid dellijk de bewoners wakker te maken. Toen K. op het eerste kloppen op de deur niet antwoordde, trapte men een paneel in. Hevig verschrikt liep het gezin zoo snel mogelijk naar het trapportaal. Achter de glazen keukendeur aan hun rechterzijde, waarschuwde een roode gloed en het ge knetter van de vlammen de menschen om voort te maken. Zij werden bij hun buren opgenomen. Toen de brandweer arriveerde, joegen de vlammen reeds aan de achter- en voor zijde uit de derde- en zolderverdieping. Snel handelen was hier geboden. Hoofd brandmeester D. Doets zond den ladder wagen en een motorspuit naar de achter zijde van het huis. Een tweede motorspuit nam plaats aan de voorzijde. Over de trap naderden de brandwachts den vuurhaard. Het houten trapportaal was één loeiende vuurzee. De vlammen in de keuken hadden spoedig de deurruiten doen springen. Langs de trap bereikte het vuur ook de derde verdieping. Aan de Westerkade zagen de menschen de vlammen opkrullen langs den gevel. Van twee zijden werd toen de derde etage bedreigd en de drang van het vuur was zoo groot, dat de droge zolder- kap ook weldra in lichter laaie stond Zooveel water schoot uit de vele slangen tegen het brandende hout, dat weldra de trappen op een waterval geleekn Aan de voorzijde school het vuur in een kamer, een alcoof en een keuken. Aan de achterzyde knetterden de vlammen nog steeds in de keuken, de daarnaast gelegen kamer en een slaapvertrek. Behalve Kem per woonde op de tweede étage aan de voorzyde de familie Ludenhof, die afwezig weïznï -der beide ««innen werd zoo goed als niets gered. De kamers dropen van het bluschwater, dat langs de zwartgeblakerde wanden liep. Op de derde erdieping waren de woningen van den alleenwonenden heer Boom en de familie hit l«ït ?gen- Slechts de vertrekl«n van het laatste gezin, dat aan de voorzijde verwoestende'nmen Ceniger mate aan den den heer Bom. brandden totaal™" "ie op den kurkdrogen zolder. De kap bSnd- de geheel weg, de toegang tot de derdt verdieping eveneens. Ondanks de felheid van het vuur slaagde de brandweer er betrekkelijk snel in den brand in te per ken en na ongeveer drie kwartier hard werken, te blusschen. De vertrekken op de eerste étage kregen veel waterschade. De schade wordt ten deele door verze kering gedekt. Tot de vele belangstellenden, die het blusschingswerk volgden, behoorde o.a. de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg. ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER KLUNDERT. ZEVEN PERSONEN GEWOND. Zondagavond te kwart over acht heeft op den Lange weg onder Klundert een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De autobus van den heer Tichelaar, welke den dienst onderhoudt tusschen Klundert en Lage-Zwaluwe, is, vermoe delijk door een defect aan de stuur inrichting, tegen een boom gereden. De wagen werd ernstig gehavend. De acht inzittenden bekwamen allen min of meer ernstige verwondingen. Nader vernemen v-y nog, dat het ongeluk geschied is tusschen Klundirt en Roode- vaart op den Langeweg, waarschijnlijk doordat de stuurstang was vastgeloopen. De auto, toebehoorend aan de onderneming Tichelaar te Zevenbergen, botste aan de lin kerzijde van den weg met zulk een vaart tegen een boom, dat de wagen doormidden werd gescheurd en on den boom heen kwam te staan. De persoonlijke ongelukken, die de botsing ten gevolge had. waren van betrekkelijk lichten aard. De chauffeur be kwam twee ribfract -ren en moest met een particuliere auto naar zijn woning worden vervoerd. Vier personen, die lichte verwondingen hadden opgeloopen, werden door dokter van Schaick verbonden, terwijl twee ande ren, eveneens licht gewond, bü dokter de Ruiter werden binnengebracht. Twee pas- sagiers kwamen met den schrik vrij. He aantal gewonden blijkt dus zeven te bedra gen. Een nieuwe cactussoort: de Egel-cactus-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10