DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r Het Alcazar houdt nog stand. STbSTSS Ho. 223 138e Jaargang Thans Bilbao en Santander het doel der rechtschen. Italiaansche troepen op Majorca? Nederlands zaakgelastigde te Madrid uit Spanje vertrokken. Op last van de regeering. De toestand in het verre Oosten. Een conflict in de Oostenrijksche Heimwehr. Nieuwe spoorbrug over de Maas. Stalin ernstig ziek. Titulescu ernstig ziek. ALKMAARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 21 September 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De strijd in Spanje Men is thans gekomen aan de laatste voorbereidingen voor den aanval op Madrid en elk oogenblik kan het beslis sende moment worden verwacht. Zater dag namen de opstandelingen Navafria in na een hevig gevecht, tijdens hetwelk zij de vallei van Lozoya binnendrongen. Hier maakten zij zich meester van het voornaamste waterreservoir van Madrid. De regeeringstroepen verloren in den strijd 200 man en vier kanonnen. De op standelingen rukken thans langs twee wegen op. Een deel rukt op langs den grooten weg TalaveraToledo en een ander deel langs een weg, 30 K.M. ten Noorden hiervan, welke langs Arenas, San Pedro, en San Martin loopt. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat te Madrid geregeld versterkingen uit Barcelona en Valencia aankomen. Het grootste deel hiervan wordt naar het Toledofront gezonden. Op de overige fronten is de toestand vrijwel zonder verandering. Aan het Guipuzcoafront rukt een colonne op in de richting van Bilbao langs de Orio. De dorpen Omaiztegui en Gaviria zijn be zet. Ten Zuiden van Santander hebben de opstandelingen een achttal dorpen bezet en zijn Zij de Ebro overgetrokken. Uit Palma wordt vernomen, dat de opstandelingen op nieuw het eiland Ibiza hebben bezet. De Catalanen hebben zich teruggetrokken na een vergeefsche poging op Palma te landen. Ondanks de vrijwel totale vernieti ging van het Alcazar blijkt, dat een groep opstandelingen nog steeds in den resteerenden toren van het Alcazar stand houdt. Te Madrid wordt weinig omtrent Toledo gepubliceerd. Alleen wordt ge sproken over een belangrijke gebeurte nis aan een van de fronten bij Madrid. De regeeringstroepen zijn het Alcazar binnengedrongen en er weer uitgeko men. Zeker is, dat het nog niet in han den van de regeeringstroepen is. Verder is een nieuw bataillon gevormd, be staande uit skiloopers en bergtroepen. Oviedo en Teruel bieden nog steeds weer stand aan de regeeringstroepen, niettegen staande het voortdurend bombardement. Het lijk van den hertog van Veragua, een directe afstammeling van Columbus, :s op den openbaren weg nabij Madrid gevonden. De bijzonder correspondent van de „Paris Soir" deelt mede, dat Vrijdag bij het op blazen van het Alcazar de verdedigers slechts geringe verliezen hebben geleden. Sedert Zaterdagochtend wordt het Alcazar voortdurend beschoten door de artillerie van de regeering en werpen regeeringsvliegtui- gen bommen. Generaal Mola waarschuwt de bevolking van Bilbao en San tander. Generaal Mola heeft door vliegtuigen boven Bilbao en Santander een proclamatie doen uitwerpen, waarin hij de bevolking dezer steden waarschuwt. Om bloedvergieten te voorkomen, wil hij tijd geven, opdat vrouwen en kinderen in ■veiligheid kunnen worden gebracht. Van 25 September zouden de troepen overgaan tot een militaire actie. Radio Sevilla deelde gistermiddag o.a. mede, dat te San Sebastian het normale leven weer terugkeert. Mola is begonnen met het beleg van Rilbao, waar de toestand zeer verward is. Evenals te Santander, dat geen verbinding meer heeft met Madrid. verdedigers van Oviedo hebben een a<mtal uitvallen gedaan. De kolonne Yague °rRaniseert de stellingen bij Toledo, welke tot toe zijn bezet. Radio-Jerez meldt," dat lichte schepen der fogeering de kust bij La Coruna hebben ge- tmmbardeerd. Te Lissabon wordt beweerd, dat in Madrid ^)f Portugeezen zijn gefusilleerd. De be manning van de Jaime Primero en vier an- 0_re oorlogsschepen der regeering, pe naal aa"vangen. ecWUnksche troepen hebben bij Trubia een Chec geleden. De luchtmacht van Franco heeft Zaterdag de openbare gebouwen en de kazernes te Bilbao gebombardeerd. Ook Villalba in Galicië is gebombardeerd, terwijl de rechtschen Villaluena del Rosario bezet zouden hebben. De Duitsche regeering zou den zaakgelastigde te Madrid hebben uitgenoodigd, de hoofdstad te verlaten. Naar verluidt, heeft het Consulaire Corps te Oviedo getracht van kolonel Aranda de evacuatie der burgerbevolking te ver krijgen. Aranda zou geweigerd hebben. Te Carthagena heeft het volksgerecht 11 artillerie-officieren ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de militaire be weging. In de hoofdstad is de vroegere hertog van Hornachuelos, die bij de Camp van Primo de Riviera is geweest, gearresteerd. De strijd in Aragon. De militaire radiopost deelde gisteren mede, dat de opstandelingen aan het fror.t in Aragon een belangrijke overwinning heb ben behaald. Zij hebben na een stormaan val het tehuis voor zwakzinnigen te Tiers bezet en zij bereiden zich thans voor op den aanval op Quinto. De regeeringstroepen zou den 200 dooden hebben achtergelaten. Hun totale verliezen zouden meer dan 500 man bedragen. Santander onafhankelijke republiek. Generaal de Llano heeft Zaterdagavond via radio Sevilla medegedeeld, dat in San tander de onafhankelijke republiek is uitge roepen. Te Alicante hebben hevige straatgevech ten tusschen de verschillende linksche groe pen plaats gevonden. Te Malaga hebben de matrozen geweigerd aan boord der oorlogsschepen terug te kee- ren. Tezamen met 500 ontevreden militie- soldaten hebben zij een aanval op de ka zerne gedaan, doch hun poging, het gebouw te bezetten, is mislukt De regeermgsaanhangers zouden daarop direct 200 gevangenen doodgeschoten heb ben. Op order van de regeering te Madrid zijn wederom 10.000 man regeeringstroepen naar het Guadarramafront gezonden. Een deel der officieren en manschappen heeft geweigerd, het marschbevel op te volgen. Te Valencia is een vrachtschip met 37 vliegtuigen van Sovjet-Russische afkomst aangekomen. Ook te Barcelona zijn vlieg tuigen voor de volksfronttroepen gelost. Te Alicante is voorts een transport Belgisch oorlogsmateriaal aangekomen, dat eigenlijk voor Abessinië bestemd geweest zou zijn. Tenslotte heeft generaal de Llano medege deeld, dat een torpedojager der rechtsche troepen een duikboot der regeering tot zin ken gebracht heeft. De Solidaridad Obrera publiceert een bericht, waarin verzekerd wordt, dat de Italianen troepen hebben ontscheept op Majorca en meester zijn van het eiland, waar op tal van plaatsen de Italiaan sche vlag naast de Spaansche wappert. De Italiaansche luitenant Rossi zou de feitelijke dictator op het eiland zijn. Na het bombardement door regee- ringsvliegtuigen zouden, volgen de Soli daridad Obrera, Ialiaansche vliegtuigen een bezoek aan het eiland hebben ge bracht. (Den inhoud van dit bericht laten wij geheel voor de verantwoordelijkheid van de Solidaridad Obrera.) Spaansche communisten te Tallinn. De bekende Spaansche communistenleider Codovilla is met een ander Spaansch com munist op weg naar Moskou met 'n speciale zending, op het vliegveld van Tallinn aan gekomen. Zij reizen op diplomatieke paspoorten van de Spaansche regeering. Tegelijkertijd arri veerden op het vliegveld enkele Russische communisten en de Estlandsche communist Cra Oras, die in de Sovjet-Unie woont, op het vliegveld. 8000 gewonden in de ziekenhuizen van Madrid. Een uit Spanje uitgeweken arts heeft Za terdag verklaard, dat in de ziekenhuizen van Madrid 8000 gewonden zijn opgenomen. De ziekenhuizen zijn overvol, zoodat de vol gende transporten in particuliere huizen zul len moeten worden ondergebracht. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat dr. R. Flaes, tijdelijk zaak gelastigde te Madrid, in opdracht van de Nederlandsche regeering Donder dagavond de Spaansche hoofdstad heeft verlaten. Dr. Flaes is te Valencia aan ■boord gegaan, met bestemming naar Marseille. De oorzaak van het vertrek van dr. Flaes is de volgende. In een door de Nederlandsche legatie te Madrid gehuurd appartement voor welk appartement uitdrukkelijk immuniteit was verkregen bevinden zich sedert 11 Sep tember, tegen den zin van de legatie en on danks herhaalde protesten, ambtenaren van de sureté. Deze hebben Zondag j.1. meubelen en andere goederen tot den inboe del van het gehuurde appartement behoo- rend, geconfiskeerd en weggesleept. Door bemiddeling van het Spaansche mi nisterie van buiteniandsche zaken heeft de zaakgelastigde Maandagavond een onder houd gehad met den minister van binnen- landsche zaken om een formule te vinden, die binnen de grenzen van het mogelijke den aanslag op de immuniteit ftu kunnen herstellen. De minister van binnenlandsche zaken bood dr. Flaes een oplossing aan, welke de laatstgenoemde aanvaardde en welke op 't volgende neerkwam: De sleutels van het appartement zouden aan de legatie worden afgegeven op Dins dagmorgen, waarna restitutie der geconfis- keerde en meegenomen goederen in ieder geval vóór Dinsdagavond, zou volgen. Aan deze oplossing is echter geen uitvoering ge geven: de sleutel werd niet afgegeven noch de weggehaalde ^gsederen teruggebracht. Integendeel, de politieautoriteiten zijn door gegaan met 't weghalen van goederen, van welk feit dr. Flaes schriftelijk mededeeling heeft gedaan aan den minister van binnen landsche zaken, waarop niet werd gerea geerd. Dinsdagavond heeft dr. Flaes den minis ter van buiteniandsche zaken verzocht hem te mogen bezoeken, deze minister bleek niet aanwezig te zijn. De onderstaatssecretaris liet hem wachten, waarop dr. Flaes een brief heeft afgegeven met de mededeeling dat hij, overeenkomstig de hem verstrekte instructies, zou vertrekken. In de gegeven omstandigheden was een langer verblijf van den tijdelijken zaakge lastigde te Madrid uitgesloten, al is er geen sprake van een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Spanje. Dr. Flaes is daarop Donderdagavond vertrokken. De vice-consul Schlosser is belast met de behandeling der zaken van het gezantschap. Japan verontwaardigd over de moord op consulaire ambtenaar. Diplomatieke waarnemers verklaren, dat men in officieele kringen zijn diepe verontwaardiging heeft uitgesproken over den moord op den beambte der Japansche consulaire politie door een onbekend gebleven Chinees, welke moord direct was voorafgegaan door de incidenten te Tsjengtoe en Pak Hoi. Er wordt opgemerkt, dat officieele kringen een krachtige houding aanne men en een scherpe afkeuring willen doen hoqren bij de regeering van Nan king. Men verklaart, dat de Japansche regeering niet het stilzwijgen mag be waren over de incidenten op 19 Septem ber en de beleedigingen, waaraan de Japansche onderdanen in China bloot staan, zulks met het oog op de Japansch- Chineesche betrekkingen. Het verluidt, dat deze kringen onlangs de regeering van Nanking hebben gevraagd drastische maatregelen te willen nemen ter onderdrukking van de anti-Japansche agi tatie in China. Men wijst er op, dat indien uitbarstingen van dezen aard mochten blijven voorkomen, de Japansche onderdanen en de Japansche belangen in China bedreigd worden. Indien de regeering van Nanking er in mocht te kort schieten de noodige bescher ming te verleenen aan de Japansche onder danen in China, zou Japan gedwongen zijn zelfstandig maatregelen te nemen. De ver antwoordelijkheid voor deze maatregelen zou niettemin uitsluitend berusten bij de regeering van Nanking. Diplomatieke waarnemers verzekeren, dat deze incidenten zijn voorgekomen door een gemis aan ernst door de regeering van Nan king betracht bij het onderdrukken der anti- Japansche agitatie. Japan zal de bijlegging van het incident van Hankau eischen te zamen met de regeling der incidenten van Tsjengtoe en Pak Hoi. De Japansche ambassade in China heeft in een verklaring medegedeeld, dat de Chinee- sche autoriteiten niet voldoende ernst be trachten bij het controleeren van de nati- Japansche agitatie. Er wordt op gewezen, dat de regeering van Nanking er bij de Chineesche bevolking op heeft aangedrongen de betrekkingen met de buurstaten te bevorderen. In tusschen zijn de Japansche vlootautori- teiten vastbesloten het leven en de eigen dommen van Japanners in de verschillende deelen van China, om Sjanghai en Tsjingtau te beschermen, tenzij de Chineesche autori teiten op zoo krachtig mogelijke wijze de nati-Japansche agitatie onderdrukken. Uit Hankau wordt gemeld, dat Schout bij nacht Masaharoe Hibino, de bevelhebber van de elfde gevechtseenheid van het derde Japansche smaldeel den mariniers heeft be volen aan land te gaan en een scherpe af zetting te vormen op de plaats waar de moord heeft plaats gehad. Een Chinees zou als verdacht van den moord gearresteerd zijn. Drie Kantoneesche divisies naar Pakhoi. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft drie divisies van het Kantonleger naar Pakhoi gezonden om het 19e leger te dwingen de plaats te verlaten. Zooals men weet wordt het 19e leger verantwoordelijk gesteld voor den moord op den Japanner Nakano op 3 September. Tot nu toe hebben slechts enkele onderdeelen van het 19e leger gevolg ge geven aaq het bevel de plaats te verlaten, zoodat de Japansche enquêtecommissie de kanonneerboot „Sapa" van de Japansche marine nog niet kon verlaten om het ge- wenschte onderzoek in te stellen. Wel is een Chineesche commissie van on derzoek aangekomen en deze heeft «en be zoek gebracht aan de Japanners op de „Saga". Japansche troepen naar Hankau. Een contingent Japansche mariniers, waarvan de sterkte niet bekend gemaakt is, is aan boord van twee torpedojagers op weg van Sjanghai naar Hankau. De Japansche autoriteiten hebben beslo ten in de Japansche concessie te Hankau blijvend een landingsdivisie te handhaven. De verhouding JapanChina. De Japansche ministers van buiteniand sche zaken, oorlog en marine zullen vandaag hun houding vaststellen nopens China met het oog op de incidenten, welke zich heb ben voorgedaan te Tsjengtoe, Pak Hoi en Hankau. De woordvoerder van het ministerie van buiteniandsche zaken herhaalde, dat Japan de onderhandelingen met de regeering van Nanking wil voortzetten om tot een alge- meene regeling der Chineesch-Japansche betrekkingen te komen. Hjj ontkende de berichten in de bladen, waarin beweerd werd, dat Japan China een Ultimatum zou stellen. Tiroolsche Heimatschutz wil zich afscheiden. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat Vrijdagavond een bijeenkomst heeft plaats gehad van de plaatselijke leiders van den Tiroolschen Heimatschutz, waarop gebleken is, dat men zich ge heel van de centrale organisatie van den Heimatschutz wil afscheiden, d.w.z. de banden met Starhemberg en Fey wil verbreken. Een schrijven is verzonden aan den vroegeren chef van de Tirool sche organisatie, dr. Steidie, die thans Naar wij uit goede bron vernemen wordt door de directie der Nederland sche spoorwegen ernstig overwogen om de bestaande spoorbrug over de rivier de Maas te Ravenstein, welke blijkens onderzoek niet meer bestand is tegen het snelle en zware treinver keer, te vervangen dOor een nieuwe brug. Deze zal worden gebouwd op dezelfde pijlers als waarop de oude brug rust. Om het spoorwegverkeer niet te stagneeren blijft de oude brug liggen tot dat de nieuwe brug voor den treinenloop zal zijn opengesteld. Ver der wordt de bestaande spoordam ten noorden en ten zuiden van de brug tijdelijk verbreed en verlegd. consul-generaal te Triest is. Hem werd in dat schrijven verzocht de leiding weer op zich te willen nemen. Steidie zou zijn beslissing afhankelijk hebben gemaakt van eenige voorwaarden van politieke orde. De crisis in den Heimatschutz neemt da gelijks toe en in politieke kringen ver wacht men een ontknooping, die groote ge volgen voor Starhemberg zou kunnen heb ben. Nog geen oplossing in het Heira- wehr-conflict. De onderhandelingen omtrent een reor ganisatie van den Heimatschutz hebben nog niet geleid tot een overeenkomst. Oorspronkelijk nam men aan, dat Star- hembérg de besprekingen zelf zou leiden doch hij heeft dit overgelaten aan zijn plaatsvervanger Wenniger en is zelf Vrijdag naar het slot van de graven Esterhazy in Hongarije vertrokken. Het „Berliner Starhcmberg Tageblatt" deelt mede, dat het van betrouwbare zijde vernomen heeft, dat Stalin lijdt aan een vernau wing van den hartslagader. In het Kremlin zou reeds over de op volging gestreden worden. In 't bij zonder is hierbij sprake van den minister van oorlog, Worosjilof. Stalin De verbetering in den gezondheids toestand van Titulescu heeft niet aan gehouden. Zaterdagmiddag hebben de geneesheeren een derde bloedtransfu sie toegepast en in de omgeving van den zieke is men zeer bezorgd. Titulescu Nader wordt gemeld, dat Titulescu geen bloedtransfusie is toegepast doch dat hem een injectie met een serum is gegeven. Op het laatste oogenblik be sloten de geneesheeren, dat geen bloedtransfusie noodzakelijk was. Titulescu slachtoffer van poging tot vergiftiging? Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt, dat de geneesheeren een diepgaand onderzoek hebben ingesteld naar de oor zaak van de ziekte van Titulescu en dat naar het schijnt, eenigen hunner geneigd zyn te concludeeren, dat de Roemeensche staatsman het slachtoffer is geworden van een poging tot vergiftiging. Deze poging zou moeten hebben plaats gehad voor het tijdstip, waarop Titulescu van zijn functie werd ontheven.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1