Agenda Stade* Omgeving. Weec&eudd £aatste AecUfiten Twee kapitale boerderijen in de asch gelegd. t d— brl£k,r uViS"" Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 91 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Met verzegelde orders (rom.); hoofdrollen John Boles, Wallace Beery en Barbara Stan wyck. In het byprogramma huldiging ko ninklijke familie in het Stadion. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Rose Marie (zangfilm, geprolongeerd); hoofdrollen Jeanette Mac Donald en Nelson Eddy. Extra: de koninklijke familie te Amsterdam. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.41 uur, hoofdnummer Gelukkige landing (avont.-rom.), hoofdrol len William Farnum en Noah Beery. Extra Stalen vuisten (sens.), hoofdrol John Wayne. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum mer Noodlottige misdaad (sens.); hoofdrol len Ross Alexander, Patricia Ellis, Lyle Tal bot en Eddie Acuff. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. JUBILEUM. Een dezer dagen herdacht de heer J. v. d, Meer het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de fa. H. W. Holsmuller alhier. Za terdagmiddag om 4 uur is dit feit in intie men kring herdacht. De jubilaris is met zijn echtgenoote en zijn dochtertje feestelijk in de zaak aan den Voordam ontvangen. Allereerst voerde de heer W. Holsmuller het woord, die den jubilaris roemde als een plichtsgetrouw persoon. Een enveloppe met inhoud werd dezen hierna overhandigd. Nog spraken eenige reizigers, benevens een afgevaardigde uit het personeel die den heer v. d. Meer een dressoir aanbood. De jubilaris dankte de sprekers, waarna men nog eenige uren gezellig bijeen bleef. HET JUBILEUM BU DE FIRMA RINGERS. Men verzoekt ons van de zijde van het personeel nog te willen mededeelen, dat bij het jubileum van de heer G. A. de Ley door het personeel nog een haardfauteuil en een bloemenmand is aangeboden. 20-JARIG JUBILEUM VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOND VAN FABRIEKSARBEIDERS STERS) Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeeling Alkmaar van den Fabrieks arbeidersbond werd Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies een drukbezochte receptie ge houden. De zaal was kwistig met vlaggen en doeken met Plan-leuzen versierd. Bloem stukken waren ingekomen van de P. P. C., Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden, C. N. A. B., A. B. B., Fabr. arb. bond Schoorl, Excelsior, Bond van Over heidspersoneel, Bouwvakarbeiders, Spoor- en Tramwegpersoneel, Arb. Tooneelvereeni- ging „Ontwaakt", Vara, Nederl. Schilders- gezellenbond en Transportarbeidersbond. Met enkele woorden werd tijdens de re ceptie de onlangs overleden voorzitter, de heer Verhey, herdacht, die lange jaren het beste van zijn krachten voor de moderne arbeidersbeweging heeft gegeven. Staande herdacht de vergadering zijn verscheiden. De voorzitter, de heer Kamp, opende de receptie met een kort woord van welkom, waarna het woord werd gegeven aan den districtsbestuurder v. V e 1 z e n. Bij velen, zei spr., zal de meening heer- schen, dat een feest in deze moeilijke tijden niet past, maar hy meende, dat het feit, dat een afdeeling zich 20 jaar heeft staande ge houden, zeker aanleiding kan zijn tot een bescheiden viering. Dat het mogelijk was te bly ven staan, is te danken aan de onderlinge kameraadschap en den steun van andere moderne vakorgani saties. Hy hoopte, dat deze gehechtheid kan blijven bestaan en zich mag uitbreiden. Ook Alkmaar heeft de ellende van dezen tijd te dragen, maar spr. wees er op, dat in dien onze beweging er niet was geweest, de arbeiders-klasse in nog veel benauwder om standigheden zou verkeeren. Laten wy er voor zorgen, dat deze ge hechtheid blyve bestaan, zich mag verster ken, omdat wy die gehechtheid noodig heb ben om te kunnen strijden voor de demo cratie en tegen de dictatuur, die ons be dreigt. Hierna voerden tal van afgevaardigden van aanverwante organisaties het woord. De heer L o u w s sprak namens den siga- renmakersbond er zijn vreugde over uit, dat de fabrieksarbeidersbond er in geslaagd is een zoo groot aantal arbeiders te organi- seeren. Als zijn vaste overtuiging sprak hy uit, dat de kracht van de moderne arbeidersbe weging er in geslaagd is verder gaande ver slechteringen in de positie van de arbeiders klasse tegen te gaan. De heer Schermer sprak namens het personeel in overheidsdienst. Hij herinnerde aan de oprichting in de oorlogsjaren en hoopte, dat de fabrieksarbeiders mede zul len strijden voor het Plan van den Arbeid, teneinde uit den economischen chaos te ge raken. De heer Steenis bracht namens het Spoor- en Tramwegpersoneel de gelukwen- schen over en constateerde met vreugde, dat dank zij de hechtheid van de organisatie, deze nog ongebroken staat. De heer Schouten, sprekende voor de Bouwvakarbeiders, hechtte eveneens sterk aan kameraadschap en vriendschap. Hy hoopte, dat de vakbeweging hierin het voor beeld zal geven. Namens den Metaalbewerkersbond sprak de heer Meyer, die eveneens de hartelijke gelukwenschen overbracht. Hij wenschte de afdeeling de kracht toe, den strijd tot een goed einde te brengen. De heer Pauw bracht namens Excelsior den dank aan de jubileerende organisatie over voor de sympathie, welke steeds was betoond. Vervolgens spraken nog de heer W i e s e namens de Stem des Volks, de heer Neef voor de Handels- en Kantoorbedienden, de heer Schats voor den A. B. B., de heer Kooger voor de P. P. C. en de heer Kemp voor den Arbeiders-Sportbond, die den Fabrieksarbeidersbond dank bracht voor den steeds ontvangen steun. De voorzitter dankte hierna voor de hartelijke gelukwenschen, waarna de re ceptie werd gesloten. STEUN VOOR DE EXTRA-UITKEERINGEN. Het bestuur van de vereenigmg van Kleine Kooplieden verzoekt ons plaatsing van het volgende: Naar aanleiding van berichten voor hen die vergeten zyn betreffende extra-uit- keering werkloozen meent bovengenoem de vereeniging, langs dezen weg, een beroep op de ingezetenen te moeten doen, opdat ook zy die met een kleinen handel langs den weg trachten in hun eigen onderhoud te voorzien en door de slechte tijdsomstan digheden en de daaruit voortvloeiende ge volgen, hierin maar ten deele slagen, niet worden vergeten. JONGETJE VERDRONKEN TE SCHERMERHORN. Gedurende een feestavond te Scher- merhorn werd in de zaal omgeroepen of zich daar bevond de 7-jarige Jaap van Lienen, die werd vermist. In de zaal was hy evenwel niet aanwezig. Later werd het lijkje uit het Swet opge haald. Blijkbaar is hij in een boot alleen gaan spelen met het gevolg dat hij in het water is gevallen, hetgeen door niemand was opgemerkt. Voor de moeder en het gezin Beets, waar hy met zijn moeder in woonde, een treurig verlies. VOOR HEN, DIE VERGETEN ZIJN. De secretaris van den Armenraad heeft nog de volgende giften ontvangen: Kaartclubje 2; dhr. d. L. 25; N. N. 10; H. v. R. 2.50, P. S. M. v. W. 2.50, J. M. 2.50, S. K. 2; R. R. 50. In totaal is er thans ontvangen 207. Langzaam maar geleidelijk naderen wij het doel: 800 om de allerarmsten in onze gemeente een extra uitkeering van ƒ1. ter gelegenheid van de vorstelijke verlo ving te kunnen geven. Er zyn een paar mooie giften bij de laat ste afrekening. Deze weldadige stadge nooten hebben weer goedgemaakt wat velen tot dusver nog verzuimd hebben. Het gironummer van den secretaris van den Armenraad is nog altijd 171250. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Federatie Alkmaar. Zondagmorgen had de vergadering plaats van bovengenoemde federatie van den Bond voor Staatspensionneering in het Gebouw de Unie aan de Choorstraat alhier. Precies 10 uur opende de voorzitter, de heer H. Bruin, de vergadering en sprak zijn voldoening uit tot de talrijke aanwezigen voor hun opkomst. Slechts 3 afdeelingen der 17 aangeslotenen waren afwezig en wel Stompetoren-Oterleek, Grootschermer en de Rijp. Twee der laatstgenoemden zullen wel ernstige redenen gehad hebben, omdat zij juist altijd trouw onze vergaderingen bijwo nen. De voorzitter zette uitvoerig uiteen waar om wij deze vergadering hadden uitgeschre ven, en wel in hoofdzaak voor de te voeren winterpropaganda, maar niet minder om in elke plaats waar onze afdeelingen gevestigd zijn intensieve propaganda te voeren, om in verband met de komende Kamerverkiezin gen in 1937 met zooveel mogelijk leden naar iet demonstratief congres in den Haag te gaan. Dit zal gehouden worden in den Die rentuin en daar zullen wij demonstreeren en «raadslagen met de aanstaande Kamer- candidaten voor de vierjarige nieuwe zittingsperiode. Daar zullen alle partijen uitgenoodigd worden om hun standpunt uiteen te zetten hoe zij in hunne partijen over de ouderdomsverzorging niet alleen zullen denken, maar nu ook eens dat vraag stuk gezamenlijk zullen oplossen en een schuld inlossen, welke zij jaren lang in hun politieke parlementaire leven hebben ver waarloosd. Het is al velen bekend wat de federatie Alkmaar, deel uitmakende der Gecombi neerde federaties in N.-Holland, op de ge- ïouden avonden heeft gepropageerd en ge collecteerd om tot een fondsvorming te ko men, om zoodoende een flink aantal leden naar den Haag te doen gaan om te getui gen dat oud en arm eens in allen ernst de wereld uit moet. De voorzitter lichtte nog toe dat de collec ten met elkaar hebben opgebracht 167.35 Hierna verklaarde de voorzitter de verga dering voor geopend. De afdeelingen moeten zoo spoedig moge lijk propaganda-avonden vaststellen en dit opgeven aan het adres van den penning meester, Lombardsteeg 19 Alkmaar. Op alle avonden zal een collecte moeten gehouden worden om het fonds groot en sterk te ma ken, om trouwe leden, die den Bond trouw zijn gebleven en onmogelijk uit eigen midde len een dag in den Haag kunnen meemaken, te steunen. Een der bestuurderen der gecombineerde federatie moet op elke te houden vergade ring aanwezig zijn om uitsluitend dit ge deelte voor zijn rekening te nemen. De reiskosten per bus bedragen per per soon pl.m. 1.30 en de bedoeling is om in October te beginnen en te eindigen 15 Febr. 937, omdat wij dan weten hoeveel hiervan gebruik maken. Hierna was het woord aan de vergadering, lier kwamen de tongen los, vooral de afge vaardigden van Akersloot, Rustenburg en Koedijk meenden dat 5 ets. per week nog voor velen moeilijkheden zou geven en 20 ets. per maand nog veel meer. Laten de leden 20 ets. per maand en niet 4 maal 5 ets. in een potje deponeeren. Verder werden de aanwezigen nogmaals aangespoord, om vooral de besturen der plaatselijke Middenstandsvereenigingen te overtuigen dat de strijd dien wij voeren ook grootendeels voor hen wordt gedaan. Het leger van 70.000 uitgeslotenen vindt men bijna geheel in hun kringen. Laat deze pro paganda, die gevoerd wordt in het seizoen 1936/37 een der beste zijn. Het seizoen staat voor de deur, gebruikt en benut dezen tijd, die geheel zal staan in het teeken der ouderdomsverzorging. De feestavond, 's Avonds werd In 't Gulden Vlies een feestavond gehouden, waaraan medewerking werd verleend door Daan Pool en Tommy Bouman. De voorzitter, de heer Kamp, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Krachtig spoorde spr. aan tot medewerking aan het groot maken van de afdeeling en pal te staan in den moeilijken strijd. Ook nu werd wijlen Verhey staande door de vergadering herdacht. De heer Krook, voorzitter van de feest commissie, werd met luid applaus begroet Hij wenschte alle aanwezigen een gezelligen en prettigen avond. Na het eerste optreden van Daan Pool en Tommy Bouman was het woord aan den districtsbestuurder, den heer v. V e 1 z e n Spr. greep terug naar de oprichtingspogin gen, waarbij nog heel wat moeilijkheden moesten worden overwonnen, speciaal ten aanzien van de vrees voor ontslag bij de arbeiders. De verdiensten waren slecht, de arbeidstijden lang en daarom was het dus van buitengewoon belang, dat ook in Alk maar een afdeeling van den Fabrieksarbei dersbond werd opgericht. Met trots zei spr te kunnen constateeren, dat het optreden van de arbeidersbeweging een belangrijke verbetering in den toestand van de arbei dersklasse heeft gebracht. Er bleek behoefte aan een organisatie te bestaan, maar de wilskracht om door te zetten ontbrak en de eerste jaren waren buitengewoon moeilijk. Na hard werken is een ijverig bestuur er eindelijk in geslaagd de afdeeling groot te maken. Dat was maar goed ook, want iedere loonsverhooging en lotsverbetering moest met geweld worden afgedwongen. Ook spr. roemde den te vroeg overleden voorzitter, den heer Verhey, die 12 jaar zijn krachten gaf aan het groot maken van de afdeeling. De jong#bn van nu beseffen niet, wat gedaan is om het peil van thans te bereiken De jeugd komt niet in een opgemaakt bed verre van dat, maar zy neemt nog te wei- nog te weinig deel aan het groote werk en spr. riep hen: zorgt er voor U niet onder den voet te laten loopen, werkt er aan mede het fascisme met de geestelijke wapenen Luiten de deur te houden, opdat ook gij niet straks komt te staan voor den strijd, welke de Spaansche arbeiders op dit oogenblik voeren. Spr. wil slechts blijven bij ons eigen land je, laat de arbeiderskMfte vasthouden aan de democratie en de moderne vakbeweg.ng Gebruikt Uw geestelijke wapens en wij zullen het fascisme overwinnen. De moderne arbeidersbeweging weet niet alleen te wee klagen over den beroerden toestand, maar bezit knappe koppen genoeg om in den vorm van het Plan van den Arbeid den weg naar verbetering aan te geven. Dit Plan is slechts door te voeren, indien de moderne arbeidersbeweging gesteund wordt door alle arbeiders. Bij de a.s. verkiezingen kunt gy allen hier een steentje toe bijdragen, werkt gij allen mede aan de versterking van party, vak beweging en Uw eigen persoon, werkt gij allen mede aan het bereiken van het socialisme. (Applaus). Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door een non-stop-optreden van Daan Pool en Tommy Bouwman, door hen aange kondigd als „Met volle zeilen". Zij oogstten met hun voordrachten en liedjes een uitbun dig applaus. De avond werd besloten met een gezellig bal. UITSTAPJE KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Zondag zijn de kinderen van „de Kleine Stem", die hiervoor gespaard hebben, naar Amsterdam geweest, met als hoofddoel een bezoek aan Artis. Om half negen vond het vertrek plaats per autobus, vanaf het Stationsplein, wanna eerst in Amsterdam diverse bizonderheden bezichtigd werden, om vervolgens ge ruimen tijd in Artis door te brengen, waar na te half zes het diner gebruikt werd, om hierna den terugtocht te aanvaarden. De kinderen hebben een heel prettigen dag gehad. Het geheel stond onder leiding van eenige dames en heeren van het be stuur. Er zal nu weer met energie aangepakt moeten worden. Het bestuur heeft weer plannen voor een nieuwe kinder-operette, welke binnenkort in studie genomen wordt. NED. BIJBELGENOOTSCHAP AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aandacht wordt gevestigd op de bij eenkomst in de Groote Kerk op Donderdag a.s. n.m. 8 uur waar Prof. dr. A. H. De Hartog van Amsterdam, hoopt te spreken over „De beteekenis van den Bijbel". Een inleidend woord wordt gesproken door den voorzitter van de afdeeling ds. W. D. M. Baar, terwijl de heer P. Brommer zijn me dewerking verleent op het orgel. Toegang is vry. Den dag daarop Vrijdag 25 Sept. wordt alhier een bloempjesdag gehouden speciaal ten bate van het Ned. Indische werk van 't Bij belgenootschap. VERKEERSSTREMMINGEN. De Huigenlijk vanaf Middenweg te Heer- hugowaard tot Rustenburg zal tot nadere aankondiging zyn afgesloten. Aan den weg Harlingen-Zurig worden werkzaamheden verricht, maar passeeren blijft mogejük. DE DOELENSTRAAT WORDT VERSIERD. Opgericht is de buurtvereeniging Doelen straat met het doel, versiering der straat op nationale-feesten. De Doelenstraat zal dus op 8 October versierd zijn. BRAND NABIJ OOSTEREND. Zaterdagmiddag is te Harkebuurt nabij Oosterend de boerderij, bewoond door den heer P. Breen, en eigendom van den heer Dros, in de asch gelegd. De brand is ontstaan boven in de geheel met hooi gevulde schuur en brak uit, toen de vrouw des huizes zich alleen in het huis bevond. De vrouw, die rustig zat te naaien, werd door buren opmerkzaam gemaakt op den brand. In een oogwenk stond de geheel tot den nok gevulde schuur in lichter laaie en weldra was ook het aan de schuur gren zend woonhuis aangetast. De motorspuit van Oosterend, die zeer spoedig ter plaatse was, kon tegen de geweldige vuurzee wei nig meer uitrichten. In een uur tijd was 't geheele gebouw plat gebrand. Zoo goed als niets kon uit het brandend gebouw naar buiten gebracht worden. Een zeer groote partij hooi, een tilbury en eeni ge landbouwwagens, benevens bijna de ge heele inboedel gingen by den brand ver loren. De oorzaak van den brand is geheel onbe kend. De bewoner deelde ons op een des- betrefende vraag mede, dat van hooibroei geen sprake was. Alles was verzekerd. naar HET SPREKEN VAN VREEMDE TALEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Algemeen is de klacht, dat men zelfs na jaren schoolstudie de vreemde taal alleen maar wat lezen en schrijven kan doch heel niet kan spreken en evenmin verstaan. Daarom is het begrijpelijk, dat de uitvin ding, nu alweer eenige jaren geleden, om hierin te voorzien door de gramofoon aan de talenstudie dienstbaar te maken, groot op zien baarde en allerwege warme belang stelling vond. Sedert heeft deze uitvinding, die bekend is als de Linguaphone-methode, zich in alle landen der wereld ingeburgerd en het is daarom niet te verwonderen, dat men aan deze methode ook hier te lande, zoowel in de stad als op het platte land, almeer aan dacht is gaan schenken. De afstanden ver dwijnen en in dezelfde mate neemt een ieders behoefte toe om tenminste één vreemde taal werkelijk te kunnen spreken en verstaan. Daarom zal het Linguaphone instituut te Amsterdam (Spui 23-7, ingang Handboog straat 2) een openbare demonstratie geven op Vrydag 25 September a.s. in het gebouw „De Unie", Koorstraat 1 te Alkmaar. Zondagmiddag heeft te Uitgeest een ern stige brand gewoed, die haar weerga in het dorp sedert jaren niet gehad heeft. De kapi tale boerderij van den heer Klaver en die bewoond door den heer Leek, beiden ge legen te Groot-Dorregeest onder Uitgeest, zijn een prooi der vlafnmen geworden. De heer Klaver was by zijn boerderij aan het musschen schieten. De boerderij n.1. is bedenkt met riet en vogels maken daar soms groote gaten in met het gevolg, dat dit voor het dak zeer schadelijk is. Ten einde ze te verdrijven, ging de heer K. op jacht en schoot ze met hagel neer. Plotseling zag hij toen in het riet een vlammetje te voorschijn kwamen, dat spoedig grooter werd. Dadelijk verd om hulp geroepen en met 5 man sterk deed men alle pogingen om den brand te blusschen. De plek werd in den beginne niet grooter en omdat zij deze aan den luwen kant, had men hoop erger nog te kunnen voorkomen, doch vanwege de hoogte van het dak was er te kort aan personeel. Op eens schoot dan ook een straal vuur naar beneden door het riet en aangewakkerd door den wind duurde het niet lang meer of weldra stond het geheele rieten dak in lich terlaaie. Groote rookkolommen stegen op, waardoor men in het dorp opmerkzaam werd en schillijk rukte dan ook de brand weer uit met de motorspuit. Weldra zag men hoe hopeloos het er voor de boerderij uitzag en aangewakkerd door den Noord-Ooster die flink blies, was weldra ook de boerderij van den heer Leek, eigendom van den heer Allen uit IJmuiden, een prooi der vlammen. Door den wind werd het brandende riet een eind opgenomen en er kwam nu een gedeelte terecht op de boerderij van den heer Leek die juist in den wind stond. Het voorste ge deelte van die boerdery was eveneens met net gedekt en korten tyd nadat de brand in de boerdery van den heer Klaver was uit gebroken, brak ook daar brand uit. Het ging alles zoo vlug en plotseling, dat de vrouw des huizes en haar 3 kinderen nog uit de woning moesten worden gehaald, waartoe eenige vreemdelingen, die er juist aankwa men, hun hulp verleenden. Intijds kwam nu ook de motorspuit van de N.V Stokken fabriek v.h, F. Zonjee en nu werd er alïe S gezet om de boerderij van den heer de Wildt, eigendom van den heer Rutten van Haarlem welke grensde aan die van den heer Leek, te behouden. Met alle krachtsin- waarnemingen, verricht in den mor*P„ van Dinsdag 21 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 774,8 rn.M t Riga. e Laagste barometerstand 754,0 m.M. te Janmayen. Verwachting, geldig tot den avond van Dinsdag 22 September: Matige tot zwakke zuidwestelijke tot westelijke wind; half tot zwaarbewolkt of betrokken; wellicht nog eenige regen; weinig verandering in tempe ratuur. Buitenlandsch weeroverzlcht. Kalm weer, met wellicht regenbuitjes Het gebied van hoogen luchtdruk, dat zich Zaterdag boven het noordelijk deel van de Noordzee begon te ontwikkelen, groeide uit tot een machtigen anticycloon, die geheel oost- en centraal-Europa omvat. De depressies in het hooge noorden blijven van weinig beteekenis en strekken haar in vloed niet verder uit dan tot noord-Scandi- navië. Vlakke minima, die door het gebied van hoogen luchtdruk trekken, veroorzaak ten plaatselijk zware regens. Een minimum, dat van het Kanaal naar de Noordzee trok, gaf in den nacht 42 m.M. regen te de Bilt Veelal gaan de zware regens gepaard met onweer, zoo ook de regen van de Bilt. Over het algemeen blijft de temperatuur hoog en de bergstations in Duitschland en de Alpen melden alle hooge temperaturen. Op den oceaan heerscht een zeer vlakke luchtdruk- verdeeling en in het westelijk deel komen geen sterke winden voor. Daar de hooge druk zich over Frankrijk uitbreidt, is zuid westelijke wind te wachten met wellicht nu en dan nog een enkele regenbui. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.30 uur tot 8.17 uur licht op. den heer Leek voor 15 stuks hoornvee hooi aanwezig was. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Gedacht wordt wel aan de gevolgen van het schieten met hagel in het riet, doch zeker is dit niet. De schade wordt voor beide boerderijen door verzekering gedekt. Waar het op Zondag gebeurde, was de be langstelling natuurlijk overgroot. Van heinde en verre zag men de menschen komen op dagen en in het bijzonder van hen, die ièp den primairen weg Uitgeest passeerden. De toeloop was zoo groot, dat op den betrekke lijk smallen weg naar den brand het moei lijk was om te passeeren, terwijl aan den anderen kant de vele zeilers op de Uitgees- ter- en Alkmaardermeer naar den brand toe kwamen. Nog steeds stijgen er rookkolommen op en het zal nog wel geruimen tyd duren voor en aleer ook het hooi goed gebluscht zal zijn. (Ongecorrigeerd). DE ZITTING VAN DEN VOLKENBOND GEOPEND. Openingswoord. Mr. J. Limburg voor gesteld als lid der verificatie-com missie. De zeventiende gewone vergadering van den Volkenbond is vanochtend geopend door den fungeerenden president van den Vol ken bodsraad Rivas Vicuna (Chili). Ook ditmaal is de opkomst van gedelegeer den en publiek zeer groot. Alle Luropeescfce landen, behalve Hongarije en Griekenland, zyn door hun ministers van buitenlandsche zaken vertegenwoordigd, evenals Argentinië en Canada. De plaatsen der Italjaansche gedelegeer den zyn onbezet gebleven. In zijn openingswoord zegt Rivas Vicuna, dat een der meest dringende taken der as semblee is de middelen te bestudeeren, welke den Volkenbond doelmatig moeten maken en den volken de verzekering moeten geven, dat zij niet meer zullen worden blootgesteld aan beproevingen, welke hun krachten te boven gaan. Spr. herinnert aan het doel van den Vol kenbond. In dit verband zegt hij, dat het om den oorlog te voorkomen voldoende moest zijn zich boven de stof te plaatsen. Men moet luisteren naar de stem van het volk, dat werkt en den vrede wil. Na zijn redevoering noodigt Rivas Vicu na de vergadering uit een commissie tot verificatie der volmachten te benoemen, spanning wist mPn Ti voor welke commissie hij voorstelt: ------ te behouden, doch een (Oroot-Brittannië), ^De'bos n hooiklamp, die op het Frankrijk), Litwinof (Sovjet-Rusland), mr J- Limburg (Nederland), Osuski (Tsjecho- Slowakije), Politis (Griekenland), Jordan (Nieuw-Zeeland) en Roestoe Aras (Turkije?- De eerste gedelegeerde van Abessinit» Workeneh, vraagt het reglement in acht te nemen: geheime stemming voor de bei ming van de commissie tot verificatie de volmachten. M Workeneh krijgt voldoening en er wor overgegaan tot geheime stemming voor benoeming der commissie. n,t op gevolg.dat de draden op den weg laeen tn spuiten zich ernstig aanzien nTh ,brand" liggen n 1 a®nzlen °e boerderijen V,„ de beid leren gegaan, zoowel woning als a u en inventaris. In de hooibe?»,' rlJ heer Klaver bevond J „ïliT dP" 103 wagens hooi, ur.„l to J» dc DE MOORD TE ROTTERDAM. In verband met den moord aan de Or8? jeboomstraat te Rotterdam vernemen wij. dat de gearresteerde man zich nog steeds arrest bevindt. Wat de aanleiding tot den moord is weest, is echter nog niet bekend. ge-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2