DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. Abessinië's beroep op Haagsche hof. No 224 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 22 September 1936 138e Jaargang Buitenland Kans op Italië's wegblijven. Bijzonderheden inzake het voorstel-Mr. Limburg. De burgeroorlog in Spanje. Haarlems burgemeester veroordeeld. COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In de commissie voor de geloofsbrieven der Abessinische delegatie ter Volken bondsvergadering, heeft onze Neder- landsche gedelegeerde, mr. Limburg, het denkbeeld geopperd, dat de Assemblée het advies van het internationale ge rechtshof te Den Haag zal inwinnen over twee prealabele rechtskwesties in zake Abessinië (zooals wij gisteren reeds onder „Laatste Berichten" meldden). De kans zou groot zijn, dat de ge noemde commissie aan de voltallige vergadering zal voorstellen, het advies van het Haagsche Hof over de twee door mr. Limburg gestelde vragen in te roe pen. Het is waarschijnlijk, dat alleen reeds het enkele besluit om een beroep te doen op het Hof, Mussolini voldoende zal zijn, uit Genève weg te blijven. De zeventiende volkenbondsvergadering heeft dan gistermiddag bij geheime stem ming de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven moeten kiezen. De voorzitter van den volkenbondsraad, tijdelijk ook met het voorzitterschap van de volkenbondsvergadering bekleed, Rivas Vi- cuna, stelde voor, de commissie uit de vol gende negen leden te doen bestaan: Tudela (Peru), die voor het voorzitterschap in aan merking komt, Eden, Delbos, Litwinoff, mr. J.Limburg, Osuski (Tsjecho-Slowakije), Po- litis, Jordan (Nieuw Zeeland) en Roesjdi Aras (Turkije). De gedelegeerde van Abessinië verzocht, dat onmiddellijk een geheime stemming over deze voordracht zou plaats vinden en de voorzitter gaf terstond aan dit verzoek van de Abessinische delegatie gehoor. De stemming had tot uitslag, dat alle negen door den voorzitter voorgestelde candidaten werden gekozen met de volgende stemmen- cijfers. Eden 47 van de 51, Litwinoff 47, Delbos 46, Osuski en Politis beide 43, Roesjdi Aras en Tudela beiden 41, Jordan 40 en mr. Limburg 39. Zooals men ziet, is mr. Limburg dus ook tot lid van de commissie der geloofsbrieven gekozen. Dit is een gevolg van de Zondag avond gehouden besprekingen tusschen de groep delegaties van de vier Noordelijke staten Denemarken. Finland, Noorwegen en Zweden en de delegatie van Nederland, waarbij werd overeengekomen, dat de groep geen plaats in de commissie der geloofsbrie ven voor zich zou verlangen en dat een Ne derlander voor dit ambt zou worden aange wezen. De vertegenwoordiger der kleine staten in de commissie zou vooral tot taak hebben, er voor te zorgen, dat de kwestie van de al of niet goedkeuring der geloofsbrieven van de Abessinische delegatie principieel en zonder overijling zou worden bestudeerd. Het denk beeld werd daarbij geopperd, dat het advies van het Haagsche internationale gerechtshof zal worden ingewonnen over de al of niet geldigheid van de Abessinische geloofsbrie ven. In afwachting van het advies van het Haagsche hof, zou de volkenbondsvergade ring dan dimaal slechts een zeer voorloopige beslissing nemen. De delegaties der vijf kleine staten spraken verder als haar mee- Aing uit, dat een behoorlijke tijd zal moeten verloopen tusschen het openbaar maken van de beslissing der commissie voor de geloofs brieven, die eventueel een rapport van een meerderheid en van een minderheid zal moe- uitbrengen, en de eindbeslissing daar omtrent door de voltallige vergadering. Op voorstel van de commissie voor de ge- loofsbrieven, die Tudela (Peru) tot voorzit ter en Politis (Griekenland) tot rapporteur h<*ft gekozen, werd de beslissing over de Abessinische geloofsbrieven aangehouden *°t een volgende vergadering, waarin de c°mmissie een tweede rapport zal ui tb ren- 8*n, dat speciaal op de geloofsbrieven van Abessinische delegatie betrekking zal nebben. .totusschen heeft de volkenbondsvergade- rmg gistermiddag de geloofsbrieven van de en vijftig andere delegaties alle «oedge- k^rd. Van de acht en vijftig volkenbond- 8 ®ten hadden twee en vijftig delega ies e oemd. Alleen Italië en Salvador hebben dit £°S niet gedaan, evenmin als de vier rru ri kaansche volkenbondsstaten, die reeds het p maatschap hebben opgezegd, na™elyk Guatemala, Honduras, Nicaragua en Para guay. betrekking tot de geloofsbrieven van sl Abessinische delegatie wordt in vele krin ihkwte Genève thans ernstig met/e Tfr •ykheidrekening gehouden, dat de volken- bondsvergadering onder den aandrang van de kleinere staten een beslissing zal nemen, die de medewerking van Italië aan het vol- kenbondswerk weder voor langen tijd zal doen uitstellen en belemmeren. Mr. Limburg, de Nederlandsche gedele geerde, schijnt in de commissie voor de ge loofsbrieven een onverwacht gunstige ont vangst te hebben ondervonden voor zijn denkbeeld, dat de volkenbondsvergadering het advies van het Haagsche Internationale Gerechtshof over deze kwestie zou moeten inwinnen. Mr. Limburg betoogde, dat de commissie voor de geloofsbrieven geen oordeel kon uitspreken over twee prealabele rechts kwesties, namelijk: 1. Bestaat er nog een onafhankelijke staat Abessinië? 2. Zoo ja, zijn de hier aanwezige gedele geerden de rechmatige vertegenwoordigers van dien onafhankelijken staat? Mr. Limburg stelde voor, hierover het ad vies van het Haagsche Hof in te roepen. On ze landgenoot schijnt met dit rechtspleidooi zelfs Eden, die totdusverre evenals Delbos een beslissing wenschte, die den onmidde- lijken terugkeer van Italië naar Genève ten gevolge zou hebben, aan het wankelen te hebben gebracht. Verschillende personen, die bij de bespre kingen in de commissie voor de geloofsbrie ven tegenwoordig waren, hadden althans den indruk gekregen, dat de kans groot is, dat de commissie voor de geloofsbrieven inderdaad aan de voltallige vergadering zal voorstellen, het advies van het Haagsche Hof over de twee door mr. Limburg gestelde vragen in te winnen. Of de volkenbondsvergadering hiertoe bij gewone meerderheid van stemmen zou kun nen besluiten, dan wel eenstemmigheid ver- eischt zal zijn, is weder een open vraag. Ook meenen de meesten nog geen ant woord te kunnen geven op de vraag, of men terwille van Italië wellicht de Abessynische delegatie van deze volkenbondsvergadering zou kunnen uitsluiten, in afwachting van de beslissing van het Haagsche Hof. Het is ech ter waarschijnlijk, dat reeds het enkele be sluit, om het advies van het Haagsche Hof in te roepen, voor Mussolini voldoende zal zijn, om uit Genève weg te blijven, zelfs al zouden de Abessyniers hangende de Haag sche beslissing niet tot de volkenbondsver gadering worden toegelaten. De volkenbondsvergadering heeft voor het overige gistermiddag alleen haar voorzit ter gekozen. Dit werd met 44 van de 45 stemmen de miniser van buitenlandsche za ken van Argentinië, Saavedra Lamas, die in de redevoering, waarmede hij het voorzit terschap aanvaardde, erop wees, zooals ook Rivas Vicuna gisterochtend reeds had gedaan, dat bij de hervorming van den volkenbond vooral zal moeten gedacht worden aan de noodzakelijkheid van de universaliteit van den volkenbond. Mocht deze universaliteit nog niet terstond te bereiken zijn, dan zou in ieder geval er naar moeten gestreefd worden, om zich op een vooraf geregelde wijze de medewerking te verzekeren van alle niet-volkenbonds- staten bij de verzoeningspogingen van den bond. Saavedra Lamas eindigde met de verkla ring, dat geen teksten van verdragen vol doende zullen zijn, indien niet bij de regee ringen de vaste wil aanwezig zal zijn, om in den geest van goede trouw en solidariteit alle krachten voor den vrede en het recht in te spannen, ook al zullen zij daarvoor zelfs offers moeten brengen. De volkenbopdsvergadering werd hierna tot heden verdaagd. Weinig nieuws. De troepen van generaal Mola, die deze week Bilbao hopen in te nemen, hebben zich thans meester gemaakt van het dal van de Orio. Een afdeeling moet zich be vinden in het kustplaatsje Zumaya en een andere heeft een overwinning behaald op de regeeringstroepen te Azpeitia, Zuidelij ker gelegen. Zijn deze berichten juist, dan hebben ge neraal Mola's treepen nog niet de helft van den afstand tusschen San Sebastian en hun eerstvolgend doel Bilbao afgelegd. Vluchte lingen uit deze streek vertellen, dat de re geeringstroepen zich voornamelijk wagens gebrek aan munitie moeten terugtrekken. Een correspondent van Reuter, die zich bij de rechtsche troepen bevindt aan het belangrijke front ten Zuid-westen van Madrid, bericht, dat het dezen troepen ge lukt is de guerilla-aanval, die de volks- frontmiltie bij Arenas de San Pedro op den weg van Talavera naar Avila de verbin ding tusschen het Zuidelijk leger en dat van Burgos af te slaan. Een afdeeling regeeringstroepen wilde op- marcheeren naar Avila doch op 25 kilome ter van deze stad werden zij tot staan ge bracht door de vijandelijke artillerie, die den pas over de Pico 1500 meter boven Arenas San Pedro hadden bezet. Uit de streek van Huesca komen weder om berichten omtrent gevechten; in den strijd om het bezit van het Alcazar is geen verandering gekomen. De coördinatie-commissie opnieuw bijeen. De coordinatie-commissie voor de niet- inmenging heeft gisteren op het departe ment van buitenlandsche zaken te Londen voor de derde maal een vergadering gehou den, over het verloop waarvan het volgen de officieele bericht verspreid is: In den loop van de besprekingen inzake den invoer van gasmaskers naar Spanje bleek uit alle tot nog toe ontvangen antwoorden, dat de betrokken regeeringen een zoodanigen uit voer niet als verboden beschouwen. Wat be treft de gedragslijn, te volgen in geval van schending der overeenkomst van niet-in- menging werd de commissie het erover eens, dat een klacht over zulk een schen ding door de commissie slechts kon worden onderzocht, indien zij was ingediend door een regeering, die zelf deelnam aan de overeenkomst en door deze regeering van dien aard geacht Werd, dat zij mocht ver onderstellen, dat na onderzoek de schen ding inderdaad zou blijken te hebben plaats gehad. De commistfe vernam voorts met voldoening, dat af«hriften van de maatre gelen door de verschillende regeeringen ter uitvoering van het accoord genomen bij het secretariaat waren ingekomen. Mededeeling van kolonel Sandino. Kolonel Sandino heeft medegedeeld, dat zijn troepen in dan middensector van het front in Aragon een krachtigen aanval heb ben afgeslagen. In den Noordelijken sector heeft het gar nizoen van Huesca een wanhopige uitval- poging ondernomen, welke werd verijdeld. Bij Huesca hebben de regeeringstroepen voordeeliger stellingen betrokken, waar voor zij zich eenige meters hebben moeten terugtrekken. De vliegtuigen der regeering hebben de opstandelingen op verscheiden plaatsen ge bombardeerd. Vliegtuigen werpen proclamaties uiL De radioclub van Teneriffe heeft medege deeld, dat 25 vliegtuigen boven Madrid hebben gevlogen en proclamaties hebben uitgeworpen, waarin de bevolking wordt uitgenoodigd zich over te geven en waarin wordt aangekondigd, dat binnenkort tot den aanval zal worden overgegaan. De radioclub deelde nader mede, dat de rechtsche troepen na de bezetting van Mar- sueda binnen enkele dagen de voorsteden van Madrid zullen hebben bereikt. Het bestuur der Spaansche anarchisten- organisatie zou Largo Caballero hebben verzocht af te treden en een commissie hebben willen samenstellen tot nationali satie van alle industrie. Alle mannen van 17 tot 45 jaar zouden moeten worden ge mobiliseerd. DE TOESTAND IN PALESTINA. In afwachting der troepenversterkingen. In Palestina zijn thans alle voorbereidin gen getroffen voor de detacheering der nieuwe troepenversterkingen, welke uit Engeland worden verwacht. De eerste sup pletietroepen worden vandaag te Haifa ver wacht. Deze stad ziet er thans uit als een legerkamp in oorlogstijd. De opperbevelhebber der troepen in Pa lestina, luitenant-generaal Dill, zal uit Jeru- salem overkomen om de troepen toe te spreken. De spoorwegen in Palestina staan onder controle der militaire autoriteiten. Zij zul len de volgende dagen voor een belangrijk deel voor troepentransporten worden gebe zigd. Overal zijn militaire maatregelen ge nomen om treinaanslagen van Arabieren te verhinderen. In de buurt van Jerusalem zullen twee infanteriebrigades worden gestationneerd Vier andere brigades zullen onderscheiden lijk te Jaffa, Nazareth, Haifa en Nabloes worden gelegerd. Twee bataljons infanterie zullen de controle op de spoorwegen op zich nemen. Het Britsche hoofdkwartier zal voorloopig te Jerusalem blijven. CAMPAGNE IN DE V. S. TEGEN HET COMMUNISME. Door den bisschop van Wayne aangekondigd. De bisschop van Wayne (Indiana) Z. H. Exc. mgr. John Francis Noll, die tevens voorzitter is van de katholieke leeken-orga nisaties in de Vereenigde Staten, heeft een anti-communistische campagne aangekon digd, welke over het geheele land zal wor den gevoerd. De campagne zal 25 October haar hoogte punt bereiken. Op dien dag zullen namelijk van alle kansels onderrichtingen worden gegeven, om de geloovigen te wijzen op het groote gevaar van het bolsjewisme. POLITIEKE VECHTPARTIJ TE ROUBAIX. Vier leden van cfè Fransche sociale partij welke wordt geleid door kolonel de La Roque zijn overvallen door een 15-tal te genstanders. Twee van de aangevallenen moesten met zware kwetsuren in het zie kenhuis worden opgenomen. DRIE WERKLIEDEN GESTIKT. Bij het inzuren van haksel te Breslau zijn een arbeidster en twee arbeiders in een silo voor veevoer gevallen. De drie ongelukki- gen zijn door de dampen, welke hierin wa ren, gestikt. BINNENLANDSCHE MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK. Het werk te Rijssel hervat. Na tien dagen gestaakt te hebben, hebben 30.000 textielarbeiders te Rijssel en omge ving gisteren den arbeid in alle fabrieken hervat. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. De machines, die door de sta kers waren onderhouden, functionneerden onmiddellijk. Een nieuwe textielstaking in het Noorden? Het departement van het Noorden schijnt door een nieuwe staking te worden be dreigd. De machinisten en stokers van het textielgebied van Roubaix-Tourcoing eischen een loonsverhooging en dreigen 23 dezer in staking te gaan, als geen gevolg wordt ge geven aan hun eischen. Hierdoor zullen dan 60.000 textielarbeiders tot werkloosheid wor den gedwongen. Naar nader uit Parijs gemeld wordt, is de staking in buurt van Roubaix reeds begon nen. Zij beperkte zich gisteren echter nog tot een fabriek. Het betrof hier, naar de ar beiders mededeelden een proteststaking te gen het ontslag van een van hun vertrou wenslieden. MUNCHEN DOOR HAGEL GETROFFEN. Gisteravond omstreeks 6 uur brak boven München een zwaar onweer los. Groote ha- gelsteenen kletterden omlaag en binnen vier minuten waren de straten met een dikke laag hagelsteenen bedekt. Vervolgens ging de hagel over in een slagregen. Ook de deelnemers aan het Octoberfeest op de Theresienwiese werden getroffen. In een oogenblik waren de straten van de ten- ten- en kramenstad verlaten en hadden allen een toevlucht gezocht in de tenten. De electrische verlichting van de tentenstad werd beschadigd. ZWEEDSCHE REGEERING TREEDT AF. Sociaal-democratisch kabinet ver wacht. De Zweedsche minister-president Pehrs- son verklaarde, dat hij Woensdag bij den koning het ontslag van de boerenregeering zal indienen. Ofschoon waarschijnlijk een sociaal-demo cratisch ministerie de aftredende boeren regeering zal vervangen, zoo meldt Reuter, is de toestand nog niet geheel opgehelderd. De premier heeft er in een onderhoud op gewezen, dat de Agrariërs hun aantal zetels behouden en dat zelfs het aantal behaalde stemmen is toegenomen. Anderzijds, voegde hij er by, is het duidelijk, dat de sociaal democraten hun doel hebben bereikt en dat de kabinetskwestie is gesteld. DE NEGUS TE GENEVE AANGEKOMEN. Een Abessinisch communiqué. De negus is gisteren te 17.35 met zijn ge volg op het vliegveld Cointrin bij Genève aangekomen. Er was een uitgebreide orde dienst georganiseerd. De negus werd verwel komd door dr. Martin, den leider de Abes sinische delegatie. De Abessinische legatie te Londen heeft een communiqué gepubliceerd, waarin ver zekerd wordt, dat 2/3 van het Abessinische gebied nog niet door de Italianen bezet is. Het meerendeel der 36 provinciën, die dus nog onafhankelijk zijn, hebben aldus het communiqué vertegenwoordiger naar de regeering te Gore gezonden en hun trouw aan den keizer betuigd. De legatie blijft be richten ontvangen van het leger van ras Desta in Sidamo, van dat van Bajiron Fe- kribellasto in Aroessi, van dat van Bayen Madrid in Bali en van het leger van Aserra Kassa in Sallali. Al deze legers staan onder het opperbevel van ras Immeroe, die te Gore verblyf houdt. 2500 boete wegens veroorzaken van dood door schuld. Het gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest in de strafzaak tegen den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, die wegens veroorzaken van dood door schuld door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot 2500 boete, subs. 50 dagen hechtenis en bo vendien had de rechtbank de intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar gelast De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. Verdachte was op den Haarlemmerweg in botsing gekomen met een motorrijder, doordat hij met zijn auto aan de linkerzijde van den weg had gereden. De motorrijder was bij dit ongeluk op slag gedood. De bur gemeester voerde aan, dat hij rechts had gereden, doch dat de motorrijder bij het uit wijken voor een andere apto een zwaai naar links had gemaakt. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank en veroordeelde verdachte tot 2500 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Het hof gelastte echter niet de intrekking van het rijbewijs, zoodat deze bijkomstige straf vervalt DE POLITIEK VAN ZEELAND. Een nieuw Belgisch-Fransche courant? Naar de N.R.C.-correspondent te Brussel verneemt, zal, zeer waarschijnlijk, binnen kort, in de Belgische hoofdstad, een nieuwe, in de Fransche taal geredigeerde courant het licht zien, welke de denkwijze en op vattingen van minister-president Van Zee land en diens vrienden zal verdedigen. De leiding zou worden toevertrouwd aan den heer R. Hislaire, die zoo juist bij den „pre mier" om ontslag uit zijn functie van direc teur van den documentatie- en persdienst van het kabinet van den eerste-minister heeft verzocht. DE UITVINDER VAN MECANO OVERLEDEN. Op 73-jarigen leeftijd is gisteren te Liver- pool de heer F. Hombey overleden, die de uitvinder is geweest van het bekende jon gensspeelgoed en van de in Engeland zeer bekende mechanische treinen. Hornbey be gon in 1900 met één assistent zijn eerste mecano-doos in te richten. Op het oogenblik arbeiden in de fabriek bij Liverpool 1500 man en in het Fransche filiaal bij Parijs 450. De overledene, die in 20 jaar een groot for tuin vergaard had, is van 1931 tot vorig jaar conservatief lid van het Lagerhuis ge weest voor het district Everton te Liverpool, maar hij bedankte by de jongste verkiezin gen voor hernieuwing der candidatuur met het oog op zijn leeftijd. DE VERLOVING VAN DE PRINSES. Hoe de kinderziel reageerde. In de derde klasse van een der openbare lagere scholen te Doetinchem heeft men een proef genomen hoe de kinderziel reageert op de verloving van prinses Juliana. De eene helft der klas kreeg tot taak een felicitatie brief tot de prinses te richten; de andere helft om de gebeurtenis door een teekening in beeld te brengen. Een der teekeningen stelde een hond voor met een grooten oranjestrik, met als onder schrift: „Alles draagt Oranje". Bij de briefjes waren twee zeer gevoelige, waarin prinses en prins werden bedankt voor den „rijksdaalder, dien ze ons hebben gegeven". Briefjes en teekeningen zullen worden in gebonden en het prinselijk paar worden aan geboden. (N.R.Crt.) TWEE DAGEN BURGEMEESTER. Pas geïnstalleerde 28-jarige burge meester van Gulpen overleden. Op 28-jarigen leeftijd is te Valken burg gisteravond plotseling overleden de heer mr. A. J. C. Mares. De heer Mares was eerst Zaterdag j.1. geïnstalleerd als burgemeester van Gul pen. Daarvoor was hij werkzaam aan de provinciale griffie te Maastricht. SIGARENFABRIEK AFGEBRAND. Te Culemborg. Gisteravond om negen uur is brand uit gebroken in de sigarenfabriek „De Bataaf" in het Koestraatje te Culemborg. Met brand- blusch-apparaten trachtte men aanvanke lijk het vuur te blusschen, hetgeen niet mocht gelukken. De vrijwillige brandweer kwam spoedig ter plaatse en tastte het vuur met drie stralen op de waterleiding aan. Dit kon echter niet verhoeden, dat het geheele perceel uitbrandde. Veel sigaren gingen in de vlammen verloren. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Verzekering dekt de schade.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1