DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Rust en kalmte over de monetaire politiek van onze regeering. "SSS 3» bS De prijzen van de belangrijke eerste- levensmiddelen vastgesteld. DANK VAN H.M. DE KONINGIN. No. 231 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 30 September 1936 138e Jaargang Allerwege instemming met de besluiten. Politioneel ingrijpen tegen prijsopdrijving. winterprijzen brandstoffen. oprichting mij. voor industrie-financiering. nederlandsche vereeniging van huisvrouwen. Aan hamsteraars wordt niet geleverd. Affiche van de drie Midden standsorganisaties. Monetaire toestand in het buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. fit PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gelijk reeds werd medegedeeld, is het de bedoeling der regeering zoodanige maatregelen te nemen, dat zekerheid bestaat, dat de prijzen van brood, aard appelen, boter, melk, consumptie-zet- meelen en suiker zich niet zullen wij zigen als gevolg van de nieuwe mone taire situatie. De heffing op boter is daarom met terugwerkende kracht van Maandag 28 September af verlaagd van 0.85 op 0.75, terwijl met ingang van dien da tum de restitutie bij export van boter 0.75 zal bedragen. De steun uit het landbouw-crisisfonds op zuivel zal, in verband met cle stijging van de zuivel- waarde, met ingang van 5 October a.s. worden verlaagd. De prijs van consumptiemelk ondergaat geen verhooging. De restitutie bij export van kaas wordt verlaagd voor volvet en 40+ tot 1 cent en voor 30-f- en 20-)- tot cent per K.G. Ten aanzien van tarwe zijn zooda nige maatregelen getroffen, dat zeker heid bestaat, dat de bloemprijs en dus de prijs van brood niet beïnvloed wordt door de monetaire maatregelen. Ten einde een ontwrichting van de markt van consumptie-aardap pelen te voorkomen, is de denatura- tietoeslag op dezelfde hoogte gehand haafd, de toeslag bij export is echter vervallen, zoodat de aardappelprijs on geveer in evenwicht is op hetzelfde peil als in de vorige week. Voor zoover de suiker betreft zal de crisisheffing op suiker evenveel wor den verlaagd, als de stijging van de we reldmarktprijs bedraagt. De heffing op de voornaamste zet- me el en zal met ingang van 30 Sept. a.s. evenveel worden verlaagd als de wereldmarktprijs gestegen is. In verband met de stijging van de we reldmarktprijs van rogge en gerst is met ingang van 28 September j.1. de denaturatietoeslag op rogge verlaagd van 3 op 2 en de dorschtoeslag op gerst verlaagd van 2.25 tot 0.75. In verband met een en ander worden de monopoliewinsten bij invoer en de restitutie daarvan bij uitvoer, gehand haafd op hetzelfde peil als de vorige week, zulks met uitzondering van eeni ge technische wijzigingen als gevolg van bovengenoemde maatregelen, zoodat de monopoliewinst van rogge vastgestel wordt op 4 2 monopoliewinst op ge denatureerde rogge plus 2 denatura tietoeslag.) hl verband met bet feit, dat °P ^°n<^e^ dag 1 October in de meeste P^a'se" ons land de winterprijzen van b^^toffen van kracht worden, wordt medegedeeld da deze prüsverhooging niets te maken heeft »et den huidigen toestand. Men zal zich herinneren, dat elk j P 1 October de winterprijzen ingaan en lJ3b daarop goen uitzondering. Ten overstaan van notaris D. rlnian te 's-Gravenhage is heden acte van op «chting verleden van de N-V. Maatschap PÜ voor industrie-financiering. Uit de statuten der vennootschap blykL dat zich o.m. ten doel stelt het verstrekken van credieten op langen termijn aan het deelnemen in het kapitaal van en het ver- leenen van bemiddeling voor het ver strekken van financieelen steun aan be staande of nieuw op te richten industneele ondernemingen, voor zoover werkverrui ming en behoud van werkgelegenheid in de Nederlandsche industrie daardoor kan worden bevorderd. Het bureau der vennootschap is geves tigd te s'-Gravenhage, Bezuidenhout 107. HET UNILEVER-CONCERN VERSCHAFT WERK AAN ONZE TEXTIEL-INDUSTRIE. Het blijkt ons, dat eenige textielfabrie ken hier te lande, zoowel weverijen als drukkerijen, ten zeerste gebaat zijn met belangrijke orders, welke afkomstig zijn van een van de belangrijkste dochtermaat schappijen der Unilever, de United Africa Het afzetgebied van deze Unilever- dochtermaatschappij is enorm en speciaal ook aan katoentjes neemt de olievruchten- leverende bevolking groote hoeveelheden PDit komt dan weer aan onze industrie ten goede en vermeerdert de werkgelegen heid hier te lande. Verzoeken aan het departement. De minister-president ontvangt vele brieven, verband houdende met hier en daar locaal optredende prijsverhoo- gingen. Aangezien deze brieven ter behan deling moeten worden door gegeven, hetzij aan het departement van han del, nijverheid en scheepvaart, hetzij aan dat van landbouw en visscherij of van sociale zaken, verzoekt de minis ter-president klachten van dezen aard voortaan, voor zooveel zulks na de totstandkoming van de wet tegen prijsopdrijving nog noodig is niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aanhangig te maken hetzij bij den burgemeester der betreffende ge meente hetzij bij de kamers van koophandel, hetzij bij de 3 genoemde departementen rechtstreeks. Door den raad van ministers is, onder leiding van den minister-president, inge steld een ministerieele commissie, waar van ook de ministers van financien, van sociale zaken, van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart deeluitmaken. Deze commissie heeft tot taak na te gaan voor welke goederen, m verband met de gewijzigde valutaverhou dingen, een redelijke prijsverhooging on vermijdelijk moet worden geacht. Zij ver gadert eiken werkdag aan het departement van koloniën. Verzoeken van fabrikanten of andere belanghebbenden moeten in- tusschen aanhangig worden gemaakt by een der departementen, welke in de com missie vertegenwoordigd zijn. Aansporing tot kalmte. WÜ ontvingen het volgende schrijven, on derteekend door mevrouw C. Eerdmans-de Holl presidente en mevrouw D. Oppenhei- "er-Belmfante, secretaresse van de Neder- s u„ vprpenieing voor Huisvrouwen: 3 Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Huisvrouwen meent goed te doen zich langs dezen weg tot de Neder landsche huisvrouwen in het algemeen en dc loden dor - JSsomsindUteden lol hot dolrooht» van jat het van groot belang is, ue s gezegd, dat het van k nderen, geen wone levenswyze niet te_veranate OVerpiotseelSgeToote vermeerdering van vraag lokt prijsopdrijving uitj"1 st^dB door de levenskosten stijgen. Dit m iïïïï. in hot butondor worden vennedPj. Geeft daarom gehoor aan de raaoge van den voorzitter van den ministerraad en De drie Middenstandsorganisaties hebben ter beschikking van hun leden-winkeliers een affiche ge steld, waarop met kapitale letters het koopend publiek wordt aange raden in verband met de mone taire maatregelen zich niet noodeloos ongerust te maken over prijsstijging. „Koopt", wordt ver der aangeraden, „in normale hoe veelheden en op het gebruikelijke tijdstip, hetgeen u noodig heeft; aan hamsteraars wordt niet ge leverd." voorziet in de behoeften van uw huishouden op de wijze, die gij gewoon zijt geweest te volgen. Gü helpt daardoor maatschappelijke ontwrichting te voorkomen en maakt het mogelijk, dat het economisch leven zich verder zonder hinderlijke schokken ontwik kelen kan. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat elke huisvrouw zich van haar plicht bewust zal zijn. RADIOREDE. Morgenavond radio-rede over de monetaire maatregelen der re geering. Donderdagavond van 7.408.00 uur zal prof. mr. dr. P. Lieftinck een rede voor de avro-microfoon houden over „de beteekenis van de jongste regeeringsmaatregelen ten opzichte van den gulden." VERGADERING VAN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Gistermiddag heeft te Arnhem een groo te vergadering plaats gehad van vertegen woordigers van de geheele textielindustrie onder auspiciën van de Ned. Textielconven- tie, de wollen stoffen-conventie, de garen centrale, de vereeniging van tricotage-fabri kanten, de centrale van bandfabrikanten en de katoen-commissie ter bespreking van den voor de textielindustrie ontstane toestand door de recente monetaire maatregelen. In deze vergadering, welke op verzoek van de andere respectieve voorzitters werd ge presideerd door den heer H. P. Gelderman C.M.zn., is een referaat gehouden door prof Wisselink, waarbij deze de getroffen maat regelen besprak, en op verzoek van het de partement van handel en nijverheid het standpunt der regeering uiteenzette en de hiermede verband houdende wenschen en aanwijzingen van het departement. De vergadering keurde de reeds Zondag middag door de Nederlandsche textiel-con- ventie, de wollen-stoffen-conventie en de Garencentrale genomen maatregelen goed en zij sloot zich algemeen aan bij den wensch der regeering om onredelijke prijs opdrijving tegen te gaan en vaardigde een commissie af, welke vandaag andermaal overleg zal plegen met het departement van handel en nijverheid. VERGADERING VAN EIER- EXPORTEURS EN HANDEL AREI Gistermiddag heeft te Arnhem een ver gadering plaats gehad van de landelijke vereeniging van eier-exporteurs en hande laren, ter bespreking van den door de wij zigingen in de monetaire omstandigheden ontstanen toestand en de gevolgen daarvan voor den eier-export. Na een uiteenzetting van dr. D. M. Dijt te Haarlem, besloot de vergadering een te legram te doen toekomen aan den minister president, waarin de hoop wordt uitgespro ken, dat een zoodanige aanpassing van de munt zal worden doorgevoerd, dat de land- bouw-crisismaatregelen zullen kunnen wor den opgeheven. MAATREGELEN TEGEN PRIJS OPDRIJVING. Officieel wordt meegedeeld, dat de Zwitsersche franc is aangepast aan de groote wereld-valuta's. De wettelijke gouddekking blijft 40 pCt., de limieten van de devaluatie zijn 34.5 pCt. en 25.94 pCt. In feite is het voorloopig niveau 30 pCt, beneden de vorige pariteit. Dit moet een voldoende aanpassing van de productieprijs in Zwitserland toestaan en een hernieuwde vlucht van de Zwitsersche export mogelijk maken. De bankactiviteit en de handel in goud en deviezen is op geen enkele wijze beperkt door den monetairen toestand welke zeer solide is gebleven, de góuddekking blijft hoog, de financieele politiek blijft voorzich tig en de toestand van de begrooting blijft gezond. Tenslotte zijn alle maatregelen ge nomen om een verhooging van den levens standaard te voorkomen. In verband met de reactie van het parle ment op de devaluatie van de Zwitsersche franc waarschuwde de bondsraad, dat hij zou aftreden indien hij niet het vertrouwen van het parlement zal krijgen. Dit heeft in het land diepen indruk gemaakt. Vermoe delijk zal de stemming vannacht of morgen ochtend plaats hebben. Nationale raad geeft den bondsraad volmachten. De nationale raad heeft in de slotstem- ming met 80 tegen 39 stemmen het besluit goedgekeurd den bondsraad volmachten te verleenen voor het nemen van dringende economische noodmaatregelen. ARBEIDERS, WERKLOOZEN EN DE MONETAIRE POLITIEK. Het r. k. Werkliedenverbond richt zich tot den raad van ministers. Het bestuur van het r.-k. Werklieden verbond heeft zich naar aanleiding van de monetaire politiek van de regeering met een adres tot den raad van ministers ge wend. Hierin wordt gezegd, dat in het verleden de politiek van de regeering er op gericht is geweest de aanpassing van ons land aan de gewijzigde economische verhoudin gen te bevorderen door het verlagen van loonen en prijzery voor zoover de regeering daartoe bij machte was, rechtstreeks, voor het overige niet rechtstreeks. Het gevolg daarvan is geweest, dat vele loonen zeer aanzienlijk zijn verlaagd. Hetzelfde proces heeft zich voorgedaan met betrekking tot de hulp, die gegeven wordt aan de werk loozen. Naar aanleiding hiervan zijn dan ook nog kort geleden door den minister van sociale zaken maatregelen genomen, of zouden deze nog genomen worden om de financieele gevolgen te compenseeren. In verband met de verandering in de monetaire politiek der regeering zal vrij wel zeker een stijging der prijzen op aller lei gebied plaats vinden en adressant vertrouwt er dan ook op, dat de regeering de zoo sterk ingekrompen bestaansmoge lijkheid van die arbeiders, welke vooral de tot dusver gevolgde aanpassingsmethode hebben ondergaan, aan de thans met groo te waarschijnlijkheid intredende nieuwe situatie opnieuw zal aanpassen, resp. de aanpassing daarvan zal bevorderen. Met name is bij het verbond de vraag gerezen, of een der jongste wijzigingen in de steunregeling, de maatregel tot liqui datie van den huurtoeslag, niet ten spoe digste ongedaan moet worden gemaakt. Deze maatregel werd genomen om daling van de huren te bevorderen, terwijl dit in den nu geschapen toestand zeker over het algemeen niet meer mogelijk zal zijn. Van dezen maatregel worden derhalve nu zeker de betroken werkloozen geheel de dupe. Adressant beveelt het bovenstaande in de welwillende aandacht van de ministers aan. Stappen van den Ned. R.K. Midden standsbond. In aansluiting op voorgaande berichten omtrent maatregelen tot het voorkomen van ongemotiveerde prijsstijgingen, getrof fen door diverse instanties in den detail handel, vernemen wij nader, dat ook de Ned. r.k. middenstandsbond zich onmiddel lijk tot zijn leden heeft gewend. Naast de mededeelingen in de pers deed het bestuur aan al zijn diocesane bonden, vakbonden en plaatselijke middenstands- vereenigingen een schrijven toekomen, waarin onder aanhaling van den brief van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart uitdrukkelijk wordt verzocht, dat men zich onthoude van eiken vorm van prijsopdrijving en in het bijzonder van elke medewerking aan het z.g. hamsteren. De meest effectieve bestrijding van overmatige inkoopen door hamsteraars zou aldus het bestuur zijn: de eenvoudige weige ring om aan dergelijke personen te leveren. DE GRAANHANDELAREN EN DE MONETAIRE MAATREGELEN. Het comité van graanhandelaren heeft het volgende telegram gezonden aan den minister-president dr. H. Colijn: Het bestuur van het comité van graan handelaren te Rotterdam veroorlooft zich uwe excellentie te wijzen op de sterke ver hooging van de graanprijzen tengevolge van de blijkbaar lagere waardeering van 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. 1936. Hare Majesteit de Koningin, zeer getroffen door de buitengewoon groote belangstelling en het mede leven ter gelegenheid van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Bern- hard van Lippe-Biesterfeld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instellingen, vereenigin- gen en particuliere personen, hoogstderzelver oprechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal gelukwenschen het Hare Majesteit niet mogelijk maakt om een ieder afzonderlijk te bedan ken. De particulier-secretaris van H. M. VAN HEEMSTRA. den gulden op de Londensche en New Yorksche wisselmarkt. Daardoor zijn de prijzen voor tarwe met ongeveer 1.25, rogge met 1.20, gerst en maïs met 1.per 100 K.G. gestegen, ter wijl deze prijzen tengevolge van andere oorzaken reeds aanmerkelijke verhoogin gen ondergingen. Wij meenen u in het algemeen landsbe lang met nadruk te mogen verzoeken de monopolieheffingafi op broodtarwe, voer- granen en andere artikelen, overeenkom stig de plaats gevonden prijsverhooging te verlagen. HAAGSCHE POLITIE TREEDT OP TEGEN PRIJSOPDRIJVING. De Haagsche politie heeft, naar aanleiding van ingekomen klachten van het publiek in zake de prijsopdrijving, eenige winkeliers gewaarschuwd. Wordt aan deze waarschuwing niet onmid dellijk gevolg gegeven, dan zal, in afwach ting van de verdere maatregelen, voor den betrokken winkel een politiepost worden ge plaatst om het publiek te waarschuwen. De positie der Oostenrijksche schelling. Gisterochtend is de koers der Fransche en Zwitsersche waarden gestegen, waarbij het devaluatie-peil werd overschreden. In beurskringen verklaarde men, dat on derhandelingen waren aangevangen met de landen van centraal Europa ter bestudee ring van den nieuwen toestand. De Tsjechoslowaaksche delegatie is Maan dag te Weenen aangekomen, teneinde be sprekingen te voeren met bevoegde Oosten rijksche kringen om terugslag van de deva luatie van valuta tot het vroegere goudblok behoorende landen op te vangen. De devaluatie van de Franc Vergadering van de senatoriale com missie voor financiën. .11 de senatoriale commissie voor finan ciën zette de Fransche minister van finan ciën het nationaal en internationaal belang van de „alignement" van de valuta uiteen. Hij verdedigde verder den tekst, welke in de Kamer was goedgekeurd en zeide, dat de de valuatie geen verhooging van belang in den levensstandaard zal brengen. Na het ver trek van Auriol constateerde de commissié, dat de devaluatie reeds een feit is geworden en dat men alleen kon spreken over de technische maatregelen van de wet, waarop enkele amendementen werden voorgesteld. De rapporteur van de commissie, Abel Gardey, kreeg evenwel opdracht erop te wijzen met de meeste kracht, dat succes van de operatie afhangt van den terugkeer tot de grondbeginselen van financieel evenwicht en volledig herstel van de sociale orde. Vervolgens besprak de commissie de arti kelen afzonderlijk. Op verzoek van de commissie, stelde de voorzitter Caillaux, de volgende formule op om de regeering te wapenen tegen onge rechtvaardigde prijsverhooging: „de wets bepalingen van 20 Augustus 1936 welke tot doel hebben ongerechtvaardigde prijsver hooging te belemmeren, zullen van toepas sing zijn op alle verhooging van prijs, on der voorwendsel van de devaluatie. Deze zullen worden teruggebracht op de gewone prijs. Tenzij bewezen kan worden, dat deze prijsverhooging het gevolg is van een ver meerdering van waarde van ingevoerde goe deren. Benzineprijs in Frankrijk gestegen. De benzineprijs is van 198 francs gestegen tot 210 francs per hectoliter. Men vraagt zich af of dit het eerste gevolg is van de devaluatie.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1