DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hetSpaansche front geen nieuws. No. 233 Zaterdag 3 October 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Franco over zijn regeeringsprogram. Franco voor de radio. Tsjecho Slowakije devalueert ook Oostenrijk brengt geen wijziging in haar politiek. Het conflict in de Oostenrijksche Heimwehr. De Zomertijd ten einde. DE KLOKKEN ÉÉN UUR LATEN STILSTAAN. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de Zomertijd eindigt. Men vergete dus hedenavond niet, vóór het naar bed gaan, de klokken één uur te laten stilstaan en de horloges één uur terug te draaien, dus van 12 op 11, 11 op 10 uur, enz. Geen uitbreiding Landbouwcrisisdiensten. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. „Van het gevechtsfront geen nieuws". Een bekend zinnetje, dat aan den wereldoorlog doet denken. Want toen begonnen de dagelij ksche telegrammen wel heel vaak met de stereotype uit drukking: „van het gevechtsfront geen nieuws". Thans zijn we ruim 20 jaar verder en weer moeten we melden: van het ge vechtsfront geen nieuws! en dan bedoe len wij daarmee de gevechten in Spanje. Op het strijdtooneel in Spanje is de ont wikkeling ook in de laatste 24 uur niet grooter geweest dan de laatste dagen. Gister morgen hebben drie vliegtuigen der recht- schen een groot aantal bommen op Eibar ge worpen waar regeeringstroepen geconcen treerd zijn. Het Volkshuis en een schooi werden verwoest en men vermoedt, dat er ook eenige slachtoffers te betreuren zijn. Anderzijds moeten de regeeringstroepen eenige aanvallen van hun tegenstanders aan dit front afgeslagen en hun posities in de buurt van Eibar versterkt hebben. Ook de regeeringsluchtmacht is begonnen verschil lende stellingen der opstandelingen te bom bardeeren. In de Sierre Gredos ten Westen van Ma drid hebben de strijdkrachten van generaal Mola het fort Luza en Casa Vieja bezet en daarbij verliezen toegebracht aan de regee ringstroepen. In Andalusië zou Olivera be zet zijn door twee afdeelingen komende uit Cordoba en Granada. Ook hier moeten de regeeringstroepen verliezen geleden hebben. In Estramadura hebben de rechtschen Gua- rena bezet. Franco over het regeeringsprogramma. De speciale correspondent van Havas meldt, dat in den afgeloopen nacht generaal Franco voor den Castilliaanschen zender te Burgos in groote trekken het propgramma der nieuwe Spaansche regeering heeft uit eengezet Dit programma is een mengeling van de Carlistische en de zuiver fascistische leer der leden van de Spaansche Phalanx. Franco wees er op, dat de nieuwe regee ring, wier leidende posten door militairen bezet zijn, een totalitair karakter zal dragen. De provinciale tradities zullen worden ge ëerbiedigd, doch deze vrijheden mogen in geen geval de nationale eenheid verzwak ken. Franco duidde vervolgens, evenwel zonder het woord te gebruiken, op de mo gelijkheid van herstel der monarchie. Wan neer wij het oogenblik daartoe gekomen zullen achten, aldus Franco, zal de nationale wil zich kunnen uiten, doch dat slechts door middel der technische en corporatieve organen, die werkelijk de verlangens van het volk zullen kunnen vertolken en die de nationale behoeften kunnen begrijpen. Vervolgens verklaarde Franco, dat de ar beid beschermd en verzekerd zal worden te gen misbruik van de zijde van het kapitalis me. Hij zou een rechtvaardige belooning van den arbeid opleggen en voorzag ook de mogelijkheid voor de arbeiders van deelen in de winsten. Van de arbeiders zou hij echter eischen, dat zij voortbrachten, wat redelijkerwijze van hen verwacht kon wor den en dat zij op loyale wijze met de „ele menten van den nationalen rijkdom" zouden samenwerken. In zijn uiteenzetting van het program der nieuwe regeering verklaarde Franco verder, dat de staat met den katholieken godsdienst tot overeenstemming zou komen, teneinde te beantwoorden aan de godsdienstige ge voelens van de groote meerderheid van het Spaansche volk. Tenslotte verklaarde Franco: Spanje Wenscht in harmonie met alle volken te le ven, doch het weigert elk contact met alle landen met een communistisch regiem. Bo vendien zal het trachten de geestelijke en »>aterieele betrekkingen met de volken van hetzelfde ras en van verwante taal nauwer aan te halen. Na de belegering van het Alcazar. A. Ch» Morice, van het Journal, vertelt, dat het leven in het geteisterde Toledo al 7 rechten herneemt. Kinderen spelen op straat en krijgen de waarschuwing mee: op- «Past waar je loopt, er liggen overal gra- naten. De journalist moest door een venster de tweede verdieping het Alcazar bin- nen kruipen, zoo hoog had zich de wrakhoop opgestapeld. Hij was erbij toen een roover- moordenaar op heeterdaad betrapt werd: gezegd, weg te loopen en toen werd hij van achteren neergeschoten. Hu oeeft ook een van de twee zuigelingen ge en, die in die hel geboren zijn. Leden van cUlwLting verhaalden, dat ze ™hJefe: vS,7d hadden. Er was een afdeding 5L- vermetele zetten en een andere tm£7le' S'mplon geheeten, moest de con ^nen laten springen En de dokter heeft elke epidemie in deze omstandigheden weten te verhinderen: drie oude vrouwen stierven een natuurlijken dood. André Salmon, van de Petit Parisien, die ook met generaal Franco er binnengekomen is, meldt, dat er 11.500 projectielen, waarbij 3000 van 155 m.m., op gevallen zijn. De correspondent van de Matin bevestigt, dat de lijken van de officieren in de gesple ten muren geborgen werden, die vervolgens werden dichtgepleisterd, en die der solda ten onder zerken. Er bleven nog één paard en vijf muildieren: met 200 gram vleesch per dag voor ieder had de bezetting bere kend het nog zes dagen kunnen uithouden. Daar de chloroform op was konden de am putaties alleen door het gebed verzacht worden. Kolonel Moscardo vertelde hem, vlak voor het beleg door het departement van oorlog te Madrid opgebeld te zijn, dat, onkundig van den omvang, dien de rebellie genomen had, den chef van de krijgsschool gelastte terstond het millioen patronen naar Madrid te zenden, dat in de wapenfabriek opgeslagen was. De kolonel heeft daar ten bate van het garnizoen gebruik van ge maakt; die schuilplaats was hem onbekend. En deze correspondent bevestigt, dat Mos cardo is opgebeld door zijn zoon van 18 jaar, die op last van de tegenpartij zijn vader moest vragen zich over te geven, maar die dit weigerde gelijk de vader niet verkoos den tegenstand te bekorten. De gisteren gehouden zitting der Cortes. Het officieele persagentschap Fabra meldt, dat de geheele regeeringspers haar aandacht heeft gewijd aan de gisteren ge houden zitting van de Cortes. Uit de com mentaren blijkt aldus Fabra, dat ter ver gadering eens te meer is onderstreept, dat de Spaansche regeering zonder eenigen twijfel legaal is en den wil der bevolking tot uitdrukking brengt Deze regeering is tot stand gekomen volgens het parlementaire systeem en vertegenwoordigt dein ook de geheele anti-fascistische Spaansche bevol king, welke vastberaden strijdt om 't Spaan sche fascismedat door het internationale fascisme gesteund wordt, en zijn laatste po gingen doet om zijn .misdadige poging tot een goed einde te brengen, te verpletteren. Zooals de leider, der regeering verklaarde, aldus Fabra, strijdt Spanje niet alleen voor zijn eigen, vrijheid, doch voor de vrijheid van geheel Europa. Ter vergadering is ook duidelijk tot uitdrukking gekomen, aldus besluit de mededeeling, dat alle secties van het Spaansche vaderland, de Basken, de Ca talanen enz. evenals alle republikeinsche en arbeiderspartijen vereenigd zijn door den zelfden vastberaden wil tot de beslissende overwinning te strijden tegen den gemeen- schappelijken vijand en dat alles binnen de grenzen van een innigen eerbied voor de grondwet voor de verwezenlijking waarvan het staatshoofd op de bres staat. Nieuwe aanvallen bij Siguenza afgeslagen. De opstandelingen hebben, naar van de zijde der regeering wordt medegedeeld, nieuwe aanvallen gedaan bij Siguenza en Navalperal. In beide sectoren waren de ge vechten verbitterd en moorddadig. De op standelingen zouden opnieuw zijn afgesla gen en zware verliezen hebben geleden. Franco stelt een technische Junta in. Franco heeft een wetsontwerp geteekend, waarbij een technische Junta wordt inge steld, die bestaat uit de volgende secties: financiën, justitie, industrie en handel, voed selvoorziening, arbeid, onderwijs, openbare werken en verkeer. Een secretariaat van buitenlandsche zaken zal worden gescha pen, dat zich met de diplomatieke betrek kingen zal bezig houden. Ook een bureau van pers en propaganda zal worden inge richt. De strijd om Madrid. Het hoofdkwartier der regeeringstroepen is thans gevestigd te Olias, op ongeveer 14 kilometer van Toledo. Hieruit zou blijken, dat de opstandelingen Illescas, gelegen hal verwege tusschen Madrid en Toledo, niet bezet hebben. De regeeringstroepen bereiden inderhaast een aanval voor op het dorp Bargas, door de opstandelingen bezet na den val van Toledo. Bilbao weer gebombardeerd. De rechtschen deelen mede, dat drie vlieg tuigen van de luchtmacht van Franco Bilbao hebben gebombardeerd. Zij lieten een twin tigtal bommen vallen, die aanzienlijke scha de zouden hebben veroorzaakt. Benoemingen bij de opstandelingen. Generaal Mola is benoemd tot comman dant van de troepen aan het noordelijke front, Queibo de Ilano tot commandant der troepen in het zuiden. Generaal Cabnnel- is inspecteur-generaal van het leger gewor den. De monetaire situatie, De ministerraad heeft geen beslis sing genomen in haar bijeenkomst van gisteravond. In een communiqué wordt medege deeld, dat een ministerieele commis sie is benoemd tot bestudeering van toestand. Volgens welingelichte kringen be reidt men een devaluatie voor, welke in geen geval grooter zal zijn dan 16 pet. Deze maatregel zou een aanvulling zijn van de devaluatie van 10 Febr. 1934, toen de Tsjechische kroon met 16.70 pet. werd gedevalueerd. Agrariërs en socialisten eischen aanpassing van de Tsjechische valuta. De beide grootste Tsjecho-Slowaaksche partijen, de agrariërs en de sociaal-demo craten hebben besloten van de regeerin gen te verlangen, dat de Tsjechische kroon wordt aangepast aan de interna tionale valuta-basis, welke door de de valuatie in enkele landen is ontstaan. Staatspresident Benesj heeft hierop met den minister van financiën en den gou verneur van de Tsjechische bank den toestand besproken. Ten aanzien hiervaD schrijft de officieuze „Prager Presse" dat vermoedelijk nog in den loop van den nacht een verklaring zal worden gepubli ceerd waarin de beslissingen van den mi nisterraad, welke in den avond van 2 Oc tober bijeen is gekomen, zullen worden bekend gemaakt Hongarije voldaan over haar muntpolitiek. De ministerraad heeft gisteren eenige aangelegenheden behandeld welke betrek king hebben op door het buitenland geno men monetaire maatregelen. De ministerraad constateerde, dat „dank zij de vroeger door de regeering genomen maatregelen thans geen nieuwe monetaire maatregel noodig is". De ministerraad heeft president Goem- boes telegrafisch gelukgewenscht met den vierden verjaardag van deze regeering. Oostenrijksch ministerraad acht devaluatie ongewenscht. De gisteren bijeengekomen minister raad heeft, naar officieel wordt medege deeld, als zijn meening te kennen gege ven, dat een devaluatie van den schilling niet in aanmerking komt. Maatregelen der Roemeensche houtexporteurs. De Roemeensche houtexporteurs hebben besloten de loopende contracten met die landen welke de valuta hebben gedeva lueerd „niet uit te voeren". Majoor Fey uit de Heimatschutz gezet. In de gisteren gehouden bijeen komst van Heimwehrleiders is over eenkomstig de gisteren gehouden stemming besloten tot royeering van den vroegeren vice-kanselier, majoor Fey, den burgemeester van Weenen, Lahr, en alle andere leden, die hun stem hebben verleend aan het door de beide eerstgenoemden genomen initi atief, ten doel hebbende de opperste leiding der beweging aan prins Starhemberg te ontnemen. Deze maatregel, die een zuiver in tern karakter draagt, is van geen politiek belang. Elk contact met Fey verboden. Op straffe van royement is aan alle leden van den Heimatschutz te Weenen elk contact met majoor Fey verboden. Men meent dat Fey de bevoegdheid van Starhemberg om hem uit de Weensche Heimatschutz te royeeren zal betwisten. Fey zou verder vanavond getracht hebben een onderhoud met Schussnigg te krijgen om diens bescherming in te i'oepen. Dit schijnt niet zonder succes te zijn gebleven, daar de politie te elfder ure de Weensche pers verbood een uitvoerig commniqué over het royement van Fey te publiceeren. DE STRIJD IN PALESTINA. Twee generaals in een hinderlaag. Generaal-majoor Howard, die het bevel voert over de vijfde divisie en generaal Beauman, die het bevel voert over de vijf tiende infanterie-brigade, zijn Donderdag avond op den weg van Acre naar Safad in een hinderlaag gevallen en onder vuur ge nomen. Twee afdeelingen mariniers waren met pantserauto's en een stuk geschut des morgens vroeg uit Acre vertrokken voor een verkenning van den weg. De beide ge neraals begeleidden de colonne. Plotseling werd van twee zijden van den weg het vuur geopend, hetgeen zich een eindweegs verdei' herhaalde. In beide gevallen werd de hulp van luchtstrijdkrachten ingeroe pen, maar tengevolge van het dichte ge bladerte der langs den weg staande hoo rnen was het niet mogelijk de rebellen op het spoor te komen. De marine-geschutseenheden, die be kend staan onder den naam Pip, Squeak en Wilfred worden steeds meer gebruikt in samenwerking met het leger tegen de opstandelingen. De Pip is een tweeponder, de Squeak een drieponder, terwijl de Wil fred een zoeklicht is. De drie eenheden zijn op open vrachtwagens gemonteerd. HET MIJNONGELUK TE LA BOUVERIE. Hoop op redding van de slacht offers opgegeven. Het aantal dooden ten gevolge van de mijnontploffing te La Bouverie bedraagt thans vijf. Er zijn 35 gewonden. Twaalf mijnwerkers zijn nog niet bevrijd, men vreest hen niet meer in leven te zullen treffen. Gistermiddag werd een nieuwe, doch ver- geefsche poging gedaan de in de mijn La Bouverie bedolven mijnwerkers te bereiken. Men vreest meer en meer, dat de bedolven arbeiders thans bezweken zijn. De koning is gistermiddag in gezelschap van den minister van arbeid op de plaats van de ramp aangekomen, waar hij zich heeft onderhouden met de ingenieurs en de manschappen van de reddingscolonne. Gisteren zijn twee mijnwerkers gestorven, waardoor het aantal slachtoffers thans tot zeven is gestegen. Er bevinden zich nog 11 mijnwerkers in de schacht. Teneinde het vuur te blusschen werden alle ingangen dichtgemetseld. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Twee Chineezen ter dood veroor deeld. Twee Cantoneezen, Yang Wen Tao en Yeh Hai Sjeng, zijn ter door veroordeeld wegens moord op den Japanschen verbin- dings-officier Nakayama op 9 November van het vorig jaar. Dit vonnis werd ge veld door de bijzondere Chineesche dis- tricts-rechtbank te Sjanghai. Shigemitsu op reis door Mand- sjoekwo. De nieuwe Japansche ambassadeur te Moskou, Mamoru Shigemitsu, is te Hsin- king aangekomen op zijn inspectiereis door Mandsjoekwo. De regeering van Mands- joekwo ten aanzien van de afbakening van bruik om hem de bedoeling van Mands joekwo ten aanzien van de afbakenig van de grens tusschen Mandsjoekwo en de Sov jet-Unie en Mandsjoekwo en buiten-Mon- golie uiteen te zetten. BRAND IN ROEMEENSCH DORP. Honderden gezinnen dakloos. In het plaatsje Radautzi in Roemenië heeft een geweldige brand 22 huizen be nevens het postkantoor in de asch gelegd. Honderden gezinnen zijn dientengevolge dakloos. DE BEWAPENINGSWEDLOOP. De „Argus" wordt weer in dienst gesteld. De Britsche admiraliteit heeft gelast het vliegtuigmoederschip „Argus" dat in 1930 buiten dienst werd gesteld, opnieuw te wape nen. Het schip zal worden uitgerust met 20 vliegtuigen, welke draadloos kunnen wor den bestuurd, voor het gebruik van schiet oefeningen, welke in November a.s. in de Schotsche wateren zullen worden gehou den. Nadere bijzonderheden omtrent deze oefeningen worden streng geheim gehou den. Eilanden van de Phoenixgroep in bezit genomen. Naar thans wordt bevestigd, hebben eenl ge tijd geleden twee oorlogsbodems van de vloot van Nieuw Zeeland opdracht ont vangen een bezoek te brengen aan bepaald* eilanden van de Phoenixgroep in den Stil len Oceaan om de Britsche aanspraken op deze eilanden opnieuw te bevestigen. De commandeerende officier van een de zer schepen heeft aan de plannen van deze eilanden schilden aanbrengen met het op schrift: „Deze eilanden zijn eigendom van Koning Edward 8". Hier is slechts sprake van een herhaling van de Britsche aanspraken. Aangezien de eilanden aan een belang rijke route in den Stillen Oceaan liggen, hecht men te Londen hieraan strategische waarde. Turksche bewapeningsopdrachten aan Engeland? De „Daily Express" meldt uit Genève, dat daar een overeenkomst is gesloten tusschen Engeland en Turkije, waarbij de Turken zich bereid verklaard zouden heb ben, bewapeningsorders in Engeland te plaatsen. Een delegatie van Britsche finan ciers en industrieelen zou zich reeds in Turkije bevinden. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat op grond van de gewijzigde omstandig heden op monetair gebied zeker geen uitbreiding aan de landbouwcrisisdien sten zal worden gegeven. Mitsdien is het nutteloos, te sollici- teeren naar betrekkingen bü deze diensten, tenzij in geval van oproeping. ZIJN BELANGRIJKE BESTUURSVERANDERINGEN IN ITALIË AANSTAANDE? Geruchten, volgens welke Italië een keizerrijk zou worden. Het verluidt, dat de Italiaansche ambas sadeur te Londen, Grandi, zou worden ver vangen door den ambassadeur te Buenos Aires. Een bevestiging is echter niet ver kregen. Het gerucht gaat, dat Grandi te Rome een belangrijke functie zou gaan be- kleeden. Deze verandering zou vóór den 28sten October plaats hebben. Er zou ook sprake zijn van een bestuurs- reorganisatie, waarbij een samensmelting tusschen de oude provinciale bestuurs- instanties en de instanties der fascistische partij tot stand zou komen. De secretaris der partij zou minister van binnenlandsche za ken worden. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat het koninkrijk zou worden veranderd in een keizerrijk, waarbij ook de functie van grootkanselier geschapen zou worden. Op 28 October zou te Rome een grootsch defile plaats hebben van troepen, die in Afrika gestreden hebben. JODEN PROTESTEEREN TEGEN FASCISTENBETOOGING. Een deputatie van joden heeft gister ochtend op het ministerie van binnenland sche zaken een door 100.000 personen on- derteekende petitie overhandigd, waarin dezen, bewoners van het Londensche East- End, protesteeren tegen de tegen a.s. Zondag door de Britsche fascistische Unie belgde betooging. De gemeentelijke autoriteiten East End vreezen ernstige incidenten bij het voorbij- treken der betoogers. Anti-fascistische betooging der I. L. P. De onafhankelijke arbeiders partij heeft onder de arbeiders van East-End duizenden pamfletten verspreid, waarin zij worden uitgenoodigd deel te nemen aan den Zon dag te Aldgate te houden monster-betooging om tep rotesteeren tegen het fascisme. DE WOLF VAN HET KAPITOOL NAAR ADDIS ABEBA. Bezoeken van den onderkoning. Een bronzen copie van den wolf van het kapitool zal over twee maanden te Addis Abeba het verguld-bronzen standbeeld van den leeuw van Juda vervangen, dat bij het station van Addis Abeba staat. Dit stand beeld zal worden overgebracht naar Rome, waar het op den Via Triomfale zal worden geplaatst. De wolf weegt 7 centenaar en is 2 1/2 maal zoo groot als het origineel uit de 5de eeuw voor Christus. De Italaansche onderkoning heeft 'n be zoek gebracht aan den Duitschen diploma- tieken vertegenwoordiger. Dit was het eer ste bezoek van dien aard. Er wordt in dit verband van Italiaansche zijde op gewezen, dat de Duitsche vertegenwoordiger als eer ste de werkelijke verhoudingen in Abessi- nië heeft erkend. Later heeft de onderkoning ook een be zoek gebrcaht aan den Franschen vertegen woordiger, Bodard. Hij overhandigde den heer en mevrouw Bodard het Italiaansche oorlogskruis uit erkentelijkheid voor het moedige gedrag van het echtpaar gedurende de onlusten te Addis Abeba.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1