DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De kring om Madrid sluit zich. No. 237 Donderdag 8 October 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Hernieuwde aanvallen op Oviedo. Rechtschen naderen Aranjuez. Dreigement van Sovjet-Rusland. De strijd in Palestina. Said Bay El Aasi gesneuveld. Brand aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde". Vuur in een der ruimen ontdekt. Britsche oorlogsschepen snellen te hulp. ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Langzaam naderen de rechtsche troe pen Madrid. Malaga, dat door de recht sche wordt belegerd, is er niet in ge slaagd den ring van belegeraars te ver breken. Aan het Biscaye-front hebben de op standelingen het plaatsje Biriatu bezet. Regeeringstroepen hebben, zoo wordt voorts medegedeeld, getracht, den ring om Malaga te verbreken. Bij den aanval op het plaatsje Casares, hebben zij een verpletterende nederlaag geleden. Radio-Cordoba deelt mede, dat de rechtsche troepen zich nog slechts op 16 K.M. van Aranjuez bevinden. Om kwart over zes gistermiddag heeft tadio-Cadix o.a. het volgende medegedeeld: „De nationalisten hebben levensmiddelen uitgeworpen boven het stadje Andujar (prov. Jaen), dat door de marxisten is om singeld. Te Huesca hebben de nationalisten een colonne rooden verslagen en 40 hunner gedood. De inneming wordt tegengesproken van Estriecho en Quinto, de voorposten van Saragossa, die den regeeringstroepen nog steeds verzet bieden. De colonnes in Galicië zetten den zegevie renden opmarsch voort, na den weg naar Penaflor te hebben bezet De kruiser „Almirante Cervera" heeft de kust tusschen Barcelona en Valencia in den nacht van 5 October hevig gebombardeerd Aan het front van Biscaye bevinden Mola's troepen zich in het kamp van Valmeseda. De inneming wordt tegengesproken van Oviedo, dat gister een nieuwen aanval heeft afgeslagen. Generaal Varela is, toen hy by het inval len van de duisternis zyn intocht deed in Santa Cruz de Retamar, door de bevolking geestdriftig ontvangen. Tijdens de gevech ten waren 300 marxisten gedood en velen gevangen genomen. Kolonel Castejon tracht de opening, die gevormd wordt door Esca- lona, te vullen ten einde den kring in dezen sector geheel af te sluiten." Mededtelingen van La Coruna. De opstandelingenzender van La Coruna deelt mede: de Noordelijke legers hebben een groote bedrijvigheid aan den dag ge legd, vooral in Asturie, Avila, Siërra Gra- dos en Biscaye. Zij hebben belangrijke stel lingen bezet. In den sector van Toledo heb ben de opstandelingen Almoro en Escolona, een versterkte regeeringsbasis, die als on neembaar gold, genomen. Een groote hoe veelheid oorlogstuig, waaronder 820.000 pa tronen viel den rechtschen in handen. On der de gevangenen bevindt zich de militaire commandant van Santa Cruz de Retamar. Opstandelingen in hinderlaag. In den sector Casares-Manilva zijn de op standelingen in een hinderlaag gevallen, soodat zy overhaast moesten vluchten met achterlating van 40 dooden. Arana over de gebeurtenissen in Spanje. De „Petit Parisien" publiceert een verkla ag, die president Azana heeft afgelegd tegenover den specialen verslaggever van het blad te Madrid. Azana verklaarde o.a. ten aanzien van den Spaanschen burgeroorlog: „het gaat hier niet eenvoudig om binnenlandsche oneenig- heid, die uitsluitend de Spanjaarden be seft, doch om het evenwicht der krachten de Middellandsche Zee, om de heerschap- Pij over de straat van Gibraltar, het gebruik van onze vlootbasis in den Atlantische Oceaan en om de grondstoffen, waaraan de Spaansche grond zoo rijk is: koper, kwikzil ver. lood en potasch. Ziedaar de prooi, die men bezig is elkaar te betwisten in het eerste hedryf van een nieuwen wereldoorlog, die niet officieel is verklaard". De strijd in de buurt van Oviedo. De bladen melden bijzonderheden over de aanvallen op Oviedo. Zij schrijven, dat de aanvallers den strijd voortzetten m de stra ten der reeds bezette stadswijken. Zy zyn ^eds in het bezit van de wijk San Antonio, de arena's en de St. Pieterskerk. De regeeringsluchtmacht heeft verschel en gebouwen verwoest, met name dat van net provinciale bestuur. El Socialista, het orgaan der socialistische ?aniJ> meldt, dat de regeeringstroepen reeds ztjn doorgedrongen tot het klooster van een heschouwende orde, doch dat zy zich late moesten terugtrekken. De regeeringstroepen hebben 17 mitrail leurs buitgemaakt, welke door de opstande lingen, die zich naar het centrum der stad moesten terugtrekken, waren achtergelaten. El Sel bevestigt, dat een honderdtal man schappen der civiele garde, die zich by de opstandelingen hadden aangesloten, zich hebben overgegeven. Mededeeling van het ministerie van oorlog. Het ministerie van eorlog heeft gisteroch tend om half tien per radio laten mededee- len, dat de toestand aan het N.N.O. front ongewijzigd is en dat Oviedo verwoede aan vallen moet doorstaan. Aan het front in Aragon en in den sector van Barbastro heeft de artillerie de stellin gen der opstandelingen bij Huesca gebom bardeerd. De regeeringsvliegtuigen hebben een klein convooi der opstandelingen, dat zich naar Saragossa begaf, gebombardeerd. Vier wa gens werden vernield, van welke een met munitie beladen was. Aan het Zuidelijk front heeft de lucht macht der opstandelingen de omgeving van Castel del Rio (provincie Cordova) gebom bardeerd. De toestand rondom Madrid. Aan het Westelijk front bij Madrid bevindt zich een zak, dien de opstandelingen in het Noorden komende uit Avila, in het mid den uit Arenas san Paedro en in het Zuiden uit Maqueda zonder overhaasting maar regelmatig dichthalen. De val van San Martin de Valde Iglesias wordt verwacht binnen de eerstvolgende twee dagen. By een recht trekken van het front ten Westen van Madrid zou de hoofdstad tusschen drie vuurlinies komen, welke de drie zijden van een vierkant zouden vormen. De val van Santa Cruz zal de opstandelingen boven dien in staat stellen om over korten tijd ge bruik te maken van den weg Avila Maque da, die van bijzonder groot belang is voor een snelle verbinding tusschen de sectoren van Toledo, Siërra de Gredos en Guadar- rama. In den eerstgenoemden sector zyn de op standelingen 55 K.M. van Madrid, in den tweeden 58 K.M. en in den derden 42 K.M. De Carlisten. Een der Spaansche Carlistische leiders, Falcone, die een dezer dagen per vliegtuig is gearriveerd ter bijwoning van de ter aardebestellingsplechtigheden voor prins Alfons Charles de Bourbon, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Reichspost verklaard, dat de Carlistische partij, die van den aanvang af een anti-communistisch standpunt heeft ingenomen, ruim 100.000 georganiseerde leden telt. In de eerste dagen van de revolutie heeft de partij 64.000 gewapende en volledig uit geruste mannen, waarvan 30.000 alleen in de provincie Navarre, ter beschikking ge steld van generaal Franco. De Carlisten nemen aan den burgeroorlog deel om het geloof der vaderen en de eeuwenoude tradi ties te redden. Falcone besloot zijn verkla ringen met als zijn overtuiging uit te spre ken, dat de monarchie de eenige vorm van regeering is, die kan waarborgen, dat Span je de nationale traditie voortzet en de christelijke beschaving behoudt. Het lot van Oviedo Er blijft onzekerheid heerschen omtrent het lot van Oviedo. Te middernacht deelde het radiostation der regeering van La Fel- guere in Asturie een communiqué mede, be stemd voor Barcelona, waarin verklaard wordt, dat de regeeringstroepen de opstan delingen gedwongen hebben zich naar het midden der stad terug te trekken. De mili tietroepen hebben zich meester gemaakt van San Pedro de Los Arcos en van de buiten wijk San Ramon. In de stad heerscht typhus. Om één uur deelde de radiozender van Teneriffe, die in handen der opstandelingen is, mede, dat de regeeringstroepen zich te rugtrekken, met achterlating van vele doo den en een groote hoeveelheid oorlogsmate riaal. De galicicsche colonne, aldus, deze mededeeling verder, blijft triomfeerend op rukken naar Oviedo. Largo Caballero aan den dood ontsnapt. Volgens ontvangen berichten is Lar go Caballero aan den dood ontsnapt, toen een vliegtuig der opstandelingen de auto achtervolgde, waarmede hij uit Aranjuez terugkeerde, waar hy de stellingen der re geeringstroepen had bezocht. Het vliegtuig liet een aantal bommen vallen. Largo Ca- bellero schijnt dekking gevonden te hebben onder een brug, waar hij bleef, tot het vlieg tuig weer was vertrokken. De regeering van de Sovjet-Unie deelt mede, dat zjj zich niet langer gebonden zal kunnen achten door het verdrag van niet-inmenging in Spanje, indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, dat dit verdrag niet wordt geschonden. De bladen publiceeren, naar het agent schap Tass meldt, den tekst van de verkla ring, die gisteren aan de te Londen zetelen de commissie van non-interventie in de Spaansche aangelegenheden door den Sovjet- Russischen Vertegenwoordiger is overhan digd. In deze verklaring wordt o.a. het volgen de gezegd: „Talrijke ooggetuigen, die ondervraagd zijn door de te Londen zetelende com missie, alsmede tal van dagbladcor respondenten, die hun persoonlijke waarnemingen hebben gepubliceerd, bevestigen, dat de voorziening der op standelingen van Waens in hoofdzaak via Portugal geschiedt en in snel tempo voortgaat. De opstandelingen beschik ken over tientallen bombardements- en jachtvliegtuigen van Duitschen en Ita- liaansche oorsprong, vliegtuigen, die het Spaansche leger by het uitbreken van den opstand niet bezat De troepen opstandelingen worden met Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen van Marokko naar Spanje ver voerd. De Portugeesche grensgebieden zyn sedert het begin van den opstand bases geweest voor steun, aan de op standelingen verleend. In Portugal vor men de opstandelingen hun detachemen ten en zy ontvangen uit dit land hun „oorlogsuitrusting". De verklaring luidt dan verder: „De Sovjet-regeering kan in geen geval toe laten, dat van het non-interventie- accoord door eenige partijen een scherm gemaakt wordt, dienende als dekmantel voor militairen steun aan de opstande lingen verleend, en dat nog wel tegen de wettige Spaansche regeering. Bijgevolg ziet de Sovjet-regeering zich verplicht te verklaren, dat, indien deze schendingen niet onmiddellijk op houden, zjj zich ontslagen zal achten van de verplichtingen, voortvloeiende uit het non-interventieaccoord". Te Londen wordt bevestigd, dat de non interventie-commissie de mededeeling van de Sovjet-Unie heeft ontvangen. De com missie heeft reeds bepaald, welke procedure gevolgd moet worden, indien inlichtingen worden ontvangen over schending van het niet-inmengings-verdrag. Volgens deze pro cedure moet een regeering, welke dergelijke inlichtingen ontvangt, deze doorgeven aan de commissie welke ze dan zal doorsturen naar de regeering, tegen welke wordt ge klaagd. COMPLOT OP DE PHILIPPIJNEN. De Sakalisten weer roerig. Er is te Manilla een complot van anar chistische Sakalisten ontdekt, die zich ten doel stelden een groot aantal woningen van buitenlanders met dynamiet in de lucht te doen vliegen, met het doel inter nationale interventie uit te lokken in den toestand op de Philippijnen. DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN. Browder dienl een aanklacht in. De communistische candidaat voor het presidentschap Browder heeft een aanklacht ingediend tegen den burgemeester en den chef van de politie van Terre Haute. Hij eischt 50.000 dollar schadevergoeding voor de arrestatie, waardoor hij belet werd te spreken. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GOMBOS NAAR BOEDAPEST. Hitier legt een krans op de baar. Het stoffelijk overschot van den Hongaar- schen minister-president Gömbös stond op gebaard in het Kaiserhof te München. Om streeks half vijf ïarcheerden drie compag niën infanterie en een compagnie vliegers aan voor de officieele militaire plechtigheid, welke werd bijgewoond door de weduwe van den overledene, diens beide zoonr en zijn dochter, alsmede den Führer en de mi nisters Göring, von Neurath, dr. i'rick e.a. De Führer legde een krans met gele chry santen op de kist van den overleden staats man neer. Een evangelisch geestelijke ver richtte de inzegening van het stoffelijk over schot, waarna de kist door zes onder-officie ren van het Duitsche leger naar buiten werd gedragen, waar deze op de affuit van een kanon werd geplaatst, onder de tonen van het Hongaarsche volkslied. Vervolgens werd de tocht naar het station aanvaard, waar het stoffelijk overschot op den trein zal worden geplaatst om naar Boedapest te worden vervoerd. Het overbrengen van het stoffelijk overschot van Gömbös. De trein met het stoffelijk overschot van Gömbös is vanmorgen om zes uur te Wee- nen aangekomen. Om 8 uur vertrok de trein weer en passeerde om 9 uur de Oos- tenrijksche grens. Volgens een bericht uit Jerusalem is de leider der opstandelingen Sai Bey El Aasi gesneuveld in een gevecht tusschen Ara bieren en Britsche troepen nabij Bethle- hem. Aasi is afkomstig uit Syrië en nam deel aan de opstand der Druzen tegen het Fransche gezag in 1936, waarna hij door de Fransche autoriteiten werd verban nen. Kort geleden is hij met een eigen bende uit Trans-Jordanië naar Palestina gekomen om aan de zijde der Arabieren te strijden. Onderhandelaars van Ibn Saud teruggekeerd. De Arabische onderhandelaars, welke naar Ibn Saud gezonden waren, zijn gis teren per vliegtuig teruggekeerd. Het Arabische hooge comité is daarop in ge heime vergadering gegaan, om het ant woord van Ibn Saud te bespreken. Gevecht naby Bethlehem; neef van den Groot-Mufti gevangen genomen. Nabij Bethlehem heeft gisteren een ge vecht plaats gehad tusschen opstandige Arabieren en een Britsche patrouille. Een Arabier werd gedood. Een neef van den Groot-Mufti werd licht gewond en is met de wapens in de hand gevangen genomen. Dit kan met den dood worden gestraft, zoodat de Groot-Mufti in een moeilijke positie is geplaatst. BELASTINGHERVORMING IN JAPAN. De Japansche minister van financiën heeft een plan tot hervorming van de belas ting gepubliceerd, volgens hetwelk het vol gend belastingjaar 200 mülioen Yen meer zal opbrengen en het jaar daarna 300 mil- lioen Yen meer. Het plan voorziet in een verhooging van de inkomstenbelasting van 5 tot 10 procent en een verhooging van de vermogensbelasting van 2 tot 5 pCt. De in komstenbelasting zal progressief worden met een maximum van 58 pCt. voor inko mens hooger dan 4 millioen Yen. De vrij dom van belasting is verlaagd van 1200 tot 1000 Yen. HET VERRE OOSTEN EN DE MOGENDHEDEN. Een interview met Lord Rothermere. De „North China Daily News Dispatch" heeft een specialen correspondent aanboord van de „Empress of Japan", het schip waar mede lord Rothermere in het Verre Oosten reist en deze heeft den lord geïnterviewd. In dit interview zeide lord Rothermere onder andere: „Van hetgeen ik kon opma ken uit gesprekken in Japansche kringen, welke het kunnen weten, is de Japansche regeering verzoeningsgezind. Volgens de in lichtingen, welke ik heb ontvangen, heeft de regeering niet het voornemen de huidige kwestie door te drijven tot een punt, waar de belangen van Engeland, de Vereenigde Staten en andere vreemde mogendheden in China worden geschaad, of de integriteit van het Chineesch gebied verder wordt aangetast". Lord Rothermere is van oordeel, dat thans gebruik moet worden gemaakt om tot een definitieve regeling te komen met Japan inzake alle hangende kwesties. Hij betreur de verder, dat de BritschJapansche allian tie is verbroken. Indien deze alliantie de laatste vijftien jaar zou hebben bestaan, dan zou de Japansche politiek meer gema tigd zijn geweest, hetgeen de Britsche be langen in China ten goede zou zijn geko men. Weliswaar zag Amerika deze alliantie niet gaarne, doch lord Rothermere ziet niet in, dat dit een reden zou zijn om een einde te maken aan deze alliantie. LEVENSMIDDELENSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. Maatregelen tegen prijsopdrijving. Met het oog op de prijsopdrijving als ge volg van schaarschte van zekere levensmid delen hebben de Duitsche autoriteiten maatregelen tegen speculanten genomen. De politiepresident van Berlijn, graaf Helldorff, heeft een slager laten gevangen nemen, die reeds verscheiden malen ver oordeeld was wegens onwettige prijsopdrij ving. 's Mans zaak is gesloten. De politie president heeft de bevolking er van in ken nis gesteld, dat een groot aantal controleurs is benoemd die belast zyn met het toezicht op de prijzen. De stadhouder van Baden, Robert Wag- ner, heeft de bevolking er aan herinnerd, „dat de Führer geen enkele prijsverhooging zal toestaan, zoolang de loonen niet ver hoogd zullen zyn." LINDBERGH BLIJFT IN ENGELAND. Ontkend wordt, dat Lindbergh binnen kort naar de Ver. Staten zou terugkeeren. De beroemde vliegenier en zijn gezin zullen in Engeland blijven, zoolang de gevolgen van het Hauptmann-proces niet zijn ver dwenen. Lloyds' radiostation te Landsend heeft om 22.38 uur een radiobericht ontvangen van het aan de maatschap pij „Nederland" toebehoorende mo tor-passagiersschip „Marnix van St. Aldegonde", dat in de Middellandsche zee op veertig graden 44 minuten noorderbreedte en zes graden 8 minu ten oosterlengte, brand in een der luiken is ontdekt. Aan in de nabij heid varende schepen is antwoord op dit bericht gevraagd. Het schip is Dinsdag van Algiers vertrokken en wordt Donderdag te Genua verwacht. Om half een hedennacht is het volgende radiobericht van de „Marnix van St. Al degonde" opgevangen: „Het Britsche s.s. „Strathnaver" en het oorlogsschip „Condrington" komen ons te hulp, verdere assistentie is niet noodig. Een verklaring van de Maatschappy „Nederland". De maatschappy „Nederland" meldt met betrekking tot den brand op de „Marnix van St. Aldegonde" dat het vuur woedt in de stukgoedlading in het tusschendek van luik twee. Men is bezig het vuur te blus- schen met water door een zestal gaten, welke in het dek in het verblijf van de bemanning zyn gemaakt. Men hoopt van morgen om negen uur Ajaccio te bereiken. In verband met de mogelijkheid van een verlaat vertrek van den boottrein naar Genua, deelt de maatschappy mede, dat zy het uur van vertrek zoo spoedig mogelijk zal opgeven. De boottrein 24 uur uitgesteld. De Stoomvaart Mij. „Nederland" be richt dat het vertrek van den boottrein naar Genua, in aansluiting op het motor schip „Marnix van St. Aldegonde" 24 uur is uitgesteld en thans, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, zal plaats hebben op Vrijdag 9 October. Vertrek van Den Haag S.S. 14.30 uur, Utrecht 15.26, Arnhem 16.18, Amsterdam C.S. 14.22, Amsterdam W.P. 14.36, Rotter dam Maas 14.13. Passagiers voor dit schip worden ver zocht zich Vrijdagmorgen rechtstreeks in verbinding te stellen, hetzij met het hoofd bureau van den passagedienst der Stoomv. Mij. „Nederland" te Amsterdam, hetzij bij de plaatselijke agenten. Het schip vanavond naar Genua. De directie van de Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft hedenochtend van den gezagvoerder van de „Marnix van St. Al degonde" telegrafisch bericht ontvangen, dat het schip hedenochtend te half acht op de reede van Ajaccio is aangekomen. Men is het vuur meester. Men is het vuur meester. Ruim 2 wordt onder water gezet. Het schip zal waarschijnlijk vanavond doorgaan naar Genua en zal waarschijnlijk niet voor Maandagochtend van Genua vertrekken. Passagiers en bemanning zijn allen wel. Het Agentschap der Stoomvaart Mij. „Nederland" alhier heeft heden van de ge zagvoerder van de Marnix het volgende telegram ontvangen: Zal trachten Donderdagavond van Corsica naar Genua door te varen. Behoudens tegen bericht vertrek Genua niet voor Maandag. Boottrein-passagiers onvoorziene om standigheden voorbehouden Zondagmid dag 2.30 u. te Den Haag. Voor overige stations als in dienstrege ling aangegeven. Aan boord Marnix alles wel!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11