ALKMAAR VIERT ZIJN 8-OCTOBER. DE STAD OVERAL VERSIERD. DE PLECHTIGHEID BIJ HET BEELD. De groote dag fraai ingezet. Bij het Victoriebeeld Aan den vooravond van het feest Alkmaar viert ,,zyn" 8-October! Zoover is het dan eindelijk gekomen. En laten wy er direct aan toe voegen: gelukkig. Al te lang is de herdenking van de bange dagen van 1573 slechts door een deel der bevolking gevierd, al te lang heeft een ander deel van Alkmaar zich afzydig gehouden. Maar nu is het anders! Nu viert Alk maar, geheel Alkmaar feest. Is er schoonere hulde gebracht kun nen worden aan de jubileerende ver- eeniging, dan dit spontane feestvieren door de geheele bevolking? Hoewel het weer gisteravond dreigde, heeft de Bildt gelukkig gelyk gehad. Wij zijn hedenmorgen opgestaan by een schit terende najaarszon en bij 'n blauwen hemel Het was bladstil en niet koud. Alle voorwaarden, om goed en uitbundig te kunnen feestvieren. En zoo is vandaag het groote feest ingezet onder de meest gunstige omstandigheden. Feestelijkheden begonnen. Het begon vanmorgen op de Steenenbrug, waar de reveille geblazen werd. Honderden kinderen stonden daar reeds vroeg met hun geleiders en geleidsters. Het was alom een vroolijk geroezemoes en een gezwaai met vlaggen, doch toen de heer Corn. Jonker om stilte verzocht, was het ook inderdaad muisstil. En toen weerklonk als traditioneele inzet van dezen blijden dag het aloude „Van Alk maar de Victorie", begeleid door de r. k. muziekkapel „St. Louis" (dirigent Willi Kohier). Uit volle borst zongen de kinde ren dit mooie lied en een groot aantal toe schouwers was hiervan getuige. Nadat ook nog het „Vlaggelied" ten ge- hoore gebracht was, werd koers gezet via Langestraat, Koorstraat en Ritsevoort naar het huis van burgemeester van Kinschot aan den Nleuwlandersingel. Ook daar stond reeds vroeg een groote menigte bijeen, zoowel aan beide zijden van het heerenhuis als aan den overkant. Voorop gegaan door eenige politie-ruiters arriveerde de lange stoet voor het huls, het kranige „St. Louis" voorop, vroolijke mar- schen blazend. Aan den kop liep het volle dige bestuur van de g-Oct. vereeniging. Allereerst bood een leuk schoolmeisje, ge kleed met een vlot rood-wit jurkje, aan mevrouw van Kinschot een fraaie bouquet anjers in de stadskleuren. Fotografen de den hun werk en zelfs was deze keer de ra dio-reportagewagen van den K. R. O. aan wezig om een en ander voor de rubriek „aether-flitsen" op de wasplaat vast te leg gen.' Na het „Van Alkmaar de Victorie" weer klonk een luid driewerf hoera op den heer en mevrouw van Kinschot. Nadat ook daar ter plaatse het „Vlagge lied" ten gehoore gebracht was, sprak de burgemeester de kinderen met een kort, hartelijk woord toe. Spr. dankte de kinderen voor de aubade, mede door de hulp van de beide muziek corpsen „St. Caecilia" en „St. Louis" onder de bekwame leiding van den heer Jonker. Met een luid „Lang leve Alkmaar" werd deze aubade besloten, waarna op de gebrui kelijke wijze de kinderschare in den tuin getracteerd werd. Inmiddels is het al voller en voller ge worden in de stad en langzamerhand komt de stemming erin. Koraalmuziek. Op even traditioneele wijze volgde om halftien de koraalmuziek door het muziek gezelschap „Soli Deo Gloria" onder leiding van den heer J. Schoen. Een negental nummers werd ten ge hoore gebracht, aangehoord door een zeer talrijk publiek, dat mede door het fraaie herfstweer al dien tijd bleef staan luiste ren naar het concert. Beiaardbespeling. En zoo schoot de ochtend al aardig op. In middels had onze sladsbeiaardier, de heer W, J. Crefeld, zijn hooge standplaats in den Waagtoren ingenomen en weldra klingelden tal van Nederlandsche liederen over de zich in feeststemming bevindende stad. Ook deze beiaardbespeling vormt een vast punt van m?«Pn°gramma' dat W® niet graaS willen missen. Een kleurige kinderoptocht. De optocht van kinderen met versierde fietsen en voertuigen, welke vanmorgen om tien uur van het Doelen veld vertrok om een feestelyken rondgang door de stad te ma ken, bood een alleraardigsten aanblik. Het was het bestuur der 8 October-vereeniging al opgevallen hoe groot het aantal kinderen was dat zich dit jaar voor den optocht had aangegeven en uit welk geheel verschillend milieu deze kinderen kwamen, wel een be wijs, dat langzamerhand van een algemeen stadsfeest kan worden gesproken. Een kleine duizendtal kinderen is in den stoet meegetrokken en er waren alleraar digste costuumpjes en versierde voertuigen. Er waren een drietal praalwagens, een oogstwagen beladen met koren waarop en waarachter een zeer talrijke bevolking van kleine boertjes en boerinnetjes meetrok, er was ook een mooie molen, met daarbij pas sende bevolking, waarvan er een zelfs een hengel uitgeworpen had en blijkbaar telkens „beet" had. En verder waren er prinsjes en prinsesjes, geisha's, bruidjes en bruidegoms en een keur van alleraardigst versierde fietsen, voer- en vliegtuigen, Dat de vorstelijke verloving niet vergeten was bleek wel uit diverse Bernhard's en Ju- liaantjes, waarbij zelfs de grijze Ford met het juiste autonummer niet ontbrak. Ver sierde vliegtuigen met diverse pilootjes, ka no's, kinderwagens met en zonder baby's, het trok in bonte verscheidenheid voorbij en de Gymnastiekver. Odis en Advendo had den 'n keurige groep samengesteld. Ook de brandweer was in miniatuur aanwezig en demonstreerde een magyrusladder in het klein. Talloos waren de versierde fietsen, de een nog kleuriger en bloemrijker dan de andere. Sint Louis, onder leiding van den heer Köhler, zorgde voor vroolijke marschmuziek en de stoet had overal veel bekijks van een alleszins dankbaar gestemd publiek. Met begeleiding van feestelijk aangeklee- de kinderen is het bestuur der 8 October- vereeniging om half twaalf naar het Victo riepark getrokken, waar zich om twaalf uur weer alle autoriteiten en belangstellenden hadden verzameld om naar de herdenkings rede van den voorzitter mr. C. J. de Lange te luisteren. Zeer velen waren hier weer aanwezig, er was voor een behoorlijke afzetting gezorgd en de leden der 8 October-vereeniging had den een keurig plaatsje gekregen. Onder de belangstellenden merkten wy op de oud-voorzitters van de Ontzetvereeni- ging, majoor Blaauw en dr. Wieherink, oud burgemeester en mevr. Wendelaar, den voor zitter en secretaris van de Leidsche 3 Octo- bervereeniging, de heeren van der Laan en de Wilde, den praeses van 't Leidsche stu dentencorps, den heer André de la Porte, de arie wethouders en tal van raadsleden, w.o. de heer Van de Vall. Vanzelfsprekend was ook de burgemeester met zijn echtgenoote en kinderen aanwezig. Op verzoek van de politie werd door de microfoon medegedeeld, dat zich onder de aanwezige toeschouwers een paar beruchte Amsterdamsche zakkenrollers bevonden, zoodat opletten de boodschap was. Verschil lende zwarte jassen werden dan ook onmid dellijk dichtgeknoopt. De voorzitter der 8 October-vereeniging, mr. C. J. de Lange, heeft daarna de volgen de rede uitgesproken: lederen keer, dat wij bij dit Vrijheids beeld samenkomen, zyn we een jaar verder verwijderd van het historisch gebeuren, welks herdenking het doel van deze samen komst is. Het ware te verwachten, dat daarmede de beteekenis van Alkmaars be legering en ontzet telken male zwakker tot ons zou spreken, moeilijker voor ons zou zijn te verstaan. Wij kunnen het tegendeel constateeren. Hoe valt dit te verklaren? In tijden, waarin volkeren leven in een dracht en vrede, in voorspoed en welstand, zal óf het inzicht omtrent de beteekenis van een vrijheidsstrijd zoozeer zijn vervaagd, éat de behoefte aan een herdenking niet wordt gevoeld, óf, wat ook mogelijk is, zal het be sef omtrent die beteekenis niet voldoende klaar zijn om tot een juiste, werkelyk door voelde herdenking te geraken. In het verle den zyn er jaren geweest, waarin de 8ste October een dag was gelijk aan andere da gen, maar ook jaren, waarin door een luid ruchtige feestviering zonder een streven naar werkelijke herdenking deze dag zich van andere dagen onderscheidde. In onze tijden zijn eendracht en vrede ge weken en ontbreken voorspoed en welstand. Jarenlang reeds aanschouwen we rondom ons de rampspoeden, die volkeren bedrei gen. Wy aanschouwden den stryd van vol keren tegen volkeren, en de worstelingen van volksgroepen tegen volksgroepen. Wij zagen volkeren ten ondergaan, wij zagen ook volkeren geboren worden. Alle lotgeval len, die een volksbestaan kunnen treffen, trokken aan ons oog voorbij. Voor ons is het niet moeilijk om te begrijpen, dat een volk gegeeseld of dat het gezegend kan worden. En de woorden, waarmede Prins Willem van Oranje zijn leven hier op aarde beëin digde: „Mijn God, heb medelijden met myn ziel en met dit arm Volk", woorden, die door vroegere geslachten en ook door ons nog in onze jeugd slechts ten deele werden begrepen, komen thans tot ons als een vroom gebed, welks diepen zin te doorgron den ons geenszins moeite kost. Ja, volkeren kunnen arm zijn. Arm, om dat het hun niet gegeven is hun volksbe staan naar vrijen wil te voeren, arm, omdat ze worstelen moeten tegen de machten, die hun bestaan bedreigen en hen tot ondergang doemen. Arm, omdat ze zich geroepen ach ten om de wapenen op te nemen tegen an dere volkeren, arm, omdat de innerlijke verdeeldheid zoo groot is, dat volksgroepen met elkander in botsing komen en niet rus ten voordat een schijnbare overwinning is behaald. De Grieksche wijsgeer Solon heeft gezegd: „Prijst niemand gelukkig vóór zijn dood". Van een volk zou men kunnen zeg gen: prijst het nimmer gelukkig. Immers wat heden onaantastbaar lijkt, kan eenmaal den ondergang nabij rijn. De leeftijd van volkeren wordt niet met jaren, maar met eeuwen geteld. Het is in een tachtigjarigen stryd geweest, dat het Nederlandsche volk zyn vrije volks bestaan heeft kunnen veroveren. Van 1568 tot 1648 hebben wapengeweld, onrust en on zekerheid in deze landen rondgewaard. En al zyn er daartusschen perioden van rustiger gesteldheid geweest, welk een geestkracht moet ons voorgeslacht hebben bezield om een zóó langdurige bedreiging te weerstaan. Nog vóór het midden van dezen strijd viel Prins Willem van Oranje, hij die door een wonderbaarlijke lotsbeschikking van een Duitsch edelman, die slechts zijn eigen be langen en die van zyn standgenooten tracht te te dienen, is geworden de Vader des Va derlands. Een zinlooze titel, een klank? Neen, een eerenaam voor hem, die een der eersten was die de mogelijkheid van ons volksbestaan bevroedden. Die van het oogenblik af, waarop dit inzicht hem ver vulde, nu met terzijdestelling van eigen be langen, zich heeft ingespannen naar alle kracht om de poort, die dit volk naar een onafhankelijk bestaan zou voeren, te openen. En die midden in dit werk ons ontviel en in het besef van de tallooze moeilijkheden, die hem als onsterfelijke ziel en zijn volk als worstelend volk wachtten, stierf met op de lippen een bede om bijstand voor zich en voor zijn arm volk. Wèl heeft God medelijden met dit volk gehad. Het heeft zyn vrij en frank bestaan mogen vestigen en behouden, het heeft zich mogen ontwikkelen tot een in velerlei op zicht kundig volk, dat door de eeuwen heen, hoe vaak ook bedreigd, ja zelfs eenmaal den ondergang nabij, zich heeft kunnen handhaven. Dit te gedenken is een uiting van dank baarheid en dankbaarheid voor het goede, dat men mocht ondervinden, is een plicht, dien wij niet genoeg kunnen betrachten. Maar in onze tijden, waarin de volkeren zich voor nieuwe problemen, moeilijker dan ooit te voren, zien geplaatst en ook ons volk be halve den druk der economische crisis de bedreiging der onrust om zich heen onder gaat en bovendien wat de interne verhou dingen betreft wellicht voor gelijke vTagen zal komen te staan als reeds zoo menig an der volk, ontstaat er voor iederen staasbur- ger een even ernstige plicht en wel om te overdenken op welke wyze het volk, waar van hij deel uitmaakt, zijn onafhankelijkheid naar buiten, maar ook naar binnen als volksgeheel tegenover de dealen, waaruit het is samengesteld, het best zal weten te be houden. En vooral is dit de plicht van hen, die geroepen zijn om in eenige functie de volksgemeenschap te leiden en te besturen. Wie zich van dien plicht bewust is, zal niet mogen nalaten zijn blikken naar het ver leden te richten, teneinde door dien terug blik naar het verleden tot het begrip te komen van wat het heden behoeft. Daarom blijft steeds de geschiedenis van ons volk van eminent belang. Zy leert ons, gelyk uit het beleg en het ontzet van Alkmaar blijkt, dat de verdediging van een eerlijke zaak, mits vastberaden en in eendracht onder nomen en gepaard gaande met volkomen vertrouwen in hen, in wier handen de lei ding berust, tot onverwachte resultaten kan voeren. Waarbij komt dit verelschte, dat de laatstbedoelden, de bestaan-de*?, bekwaam zyn en volkomen onbaatzuchtig, niet dus denkende aan eigen belang, noch aan groeps belang, maar aan de belangen van het volk in zijn geheel. De ware democratie nadert dicht de ware aristocratie, omdat macht, die men vrijwillig uit handen geeft en legt in handen van de besten, het meest zal vermo gen te bereiken, indien slechts de besten die macht aanwenden en gebruiken met den heiligen wensch in zich om het geluk van het geheele volk te bevorderen. Een dusdanige verhouding is eenmaal in tijden van worsteling en nood tusschen Nederland en Oranje gegroeid. De waarde van een dergelijke verhouding behoeft niet bewezen te worden. Zy is bewezen door het bestaan van Nederland als vrije, onafhanke lijke staat. Onafhankelijk naar buiten, ten opzichte van andere volken. Maar v/ij en onafhankelijk ook naar binnen, waar het betreft vrijheid van gelooven, vrijheid van denken, vrijheid van handelen mits men zich houde aan redelijke wetten. Wie dit voor ons volk wil bewaren, of hij bestuur der of bestuurde zy, zal goed moeten beden ken, dat slechts vasthouden aan de oude en welbeproefde waarheden tot dit behoud kan leiden. God blijve ons volk geven bestuur ders, die hun bestuurstaak vervullen met „medelijden" voor hun volk, dat wil zeggen met innige liefde voor hun volk en eerlijk verlangen om zyn belangen te dienen en eigen belang te vergeten. Maar God blijve ons volk ook geven het waarachtig besef van eigen onmacht by naderend onheil in dien het niet in staat is de behartiging van zyn belangen aan de besten toe te vertrou wen. Een dergelyk samengaan, een dergelijk schenken van vertrouwen en waardig zijn om vertrouwd te worden, het lijkt alles te schoon om waar te kunnen zyn. Maar de geschiedenis bewijst ons dat het bestaan kan en dat het de grootste bedreigingen vermag te weerstreven, de zwaarste stor men te trotseeren. Laten wy, ieder van de plaats, die hy inneemt, streven naar een erkenning voor ons zelf van wat de geschie denis van ons vaderland ons leert. En wan neer we daarin worden tegengewerkt door de vraag wat het zal baten, laten we dan denken aan deze woorden van Prins Willem van Oranje: „Men behoeft niet te hopen om te beginnen, noch te slagen om vol te hou den". Hoeveel te meer gelden deze woorden voor ons, die niet geiyk onze voorvaderen in 1573, op den achttienden dag van de maand September terugzien als op „den bangsten dag", maar die den 8sten Septem ber 1936 mochten begroeten als den biyd- sten dag, die sedert vele jaren aan Oranje en Nederland werd geschonken. Burgers van Alkmaar, wy willen aan dit Victoriebeeld een krans hechten en tegeiyk de vlaggen van ons vaderland en onze stad doen ontplooien. Wy brengen daarmede tot uiting drieërlei: onze eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van hen die hier en daar en ginds op de wallen van deze stad onze vryheid hebben gegrondvest; onze liefde voor ons Vorstenhuis, ons Vaderland en or.ze goede Stad; en onze dankbaarheid jegens den Allerhoogste, die zooveel „med*- ïyden met dit volk" heeft gehad. De heer Corn. Jonker zorgde met zyn muziek en zyn wakkere kinderschare weer voor een passende afwisseling en het Alk- maarsche en Nederlandsche volkslied wer den door zeer velen medegezongen. De krans-hanging er was weer een keurige krins door meisjes in rood-en-witte- costuumpjes gedragen is altijd een aller aardigst moment en wanneer de vlaggen en vaandels wapperen krijgt deze samenkomst niet alleen een plechtig maar tevens een feestelijk karaker. Het was een kleurige kinderstoet welke zich by het beeld opgesteld had, kinderen rnet groen en letters, welke te samen het woord 75-jarig jubileum vormden. De muziek werd verzorgd door Soli Deo Gloria en de begeleiding der kinderen ge schiedde door leden van Alcmaria Victrix. Met volle belangstelling wordt steeds naar deze musicale prestaties geluisterd en het Wilhelmus wordt uit volle borst meegezon gen. Wij zouden alleen het muziekcorps den raad willen geven ons volkslied nog eens duchtig te repeteeren. Dan zou het óerschil tusschen het aantal gezongen en gespeelde noten niet zoo hinderiyk tot uiting komen als wy thans tweemaal moesten constatee- ?n. De ballonnenjacht. Een enorm gedrang op het Waagplein, een nog grooter gedrang in het Waaggebouw. Het is de jeugd, die straks maar eventjes 1400 ballonnen de lucht in zal laten en die nu hun zeppelins in ontvangst nemen. De commissie heeft geleerd: het vorige jaar verliep de massastart niet al te geluk kig, maar thans waren maatregelen geno men, om de zaak geheel en al te laten mar- cheeren. Met behulp van tallooze handen werden de ballons uitgereikt en de kaartjes er aan ge bonden. School na school werd geholpen en binnen het afgezette gedeelte op het plein werd het steeds drukker. De jeugd bleek ongeduldig. Ze wachtte nauweiyks op het sein, waarop de massa start zou plaats vinden. Ze speelde met het kostbaar bezit en tientallen ballonnen startten te vroeg. 't Hinderde natuurlyk niet en op de groote massa maakt het niets uit, dat er misschien een honderd ballonnen te vroeg de lucht ingingen. Maar de „massa-start" kwam en onder oorverdoovend lawaai stegen de ballon netjes de lucht in, nagestaard door honder den oogen. Een fraai gezicht, die kleurryke ronde en ovale ballons! 't Ging best en al was er soms een onwil lige luchtreiziger, het bleef by een dreigen, want na eenige aarzeling ging-ie toch de lucht in. Hoe zal het resultaat zyn van dezen bal- lonnentocht? Afwachten is de boodschap En intusschen mag hulde gebracht worden aan de firma's Paanakker en van Haren, die de baUnns beschikbaar stelden. Het tweede bedryf was minder druk, maar daarentegen belangryker. Het was de bal lonnenjacht van den middenstand. Met kostbar* labels behangen werden ook deze luchtreizigers de lucht Ingestuurd, bij enkelingen en by tientallen. Wat zal hun reis zyn en waar zullen ze belanden? En wie, ja wie zullen de gelukkige vin ders zUn? Ook hier is afwachten de boodschap! Een telegram aan de koningin. Het bestuur der 8-October-vereeniging heeft hedenmiddag, evenals het vorige jaar, een telegram van trouw aan H. M. de Ko ningin gezonden. Gisteravond vroeg was het al heel druk op straat, op veel plaatsen werd nog de al lerlaatste hand gelegd aan de versiering, kortom, zoo langzamerhand voelde men den grooten dag naderby komen. En zoo moet het ook. Het heeft dan ook onze volle sympathie, dat er aan den geor- ganiseerden lampionnenoptocht zoo'n groot aantal kinderen deelnam. Om 7 uur was het een drukte van belang op het Waagplein. Honderden lampionnen gaven het oude plein een fantastischen aanblik en overal klonk een vroolyk geroezemoes van kinderstem men. Leden van het 8 October-bestuur re gelden met de politie alles en om kwart over zeven vertrok de lange lichtstoet, voorafge gaan door een muziekcorps, waarop een tweetal auto's volgde, waarin de heeren de Lange, Termaat, Grondsma, Lutterot, Rin- gers en Stikkel gezeten waren. In vroolyke stemming ging de stoet door de stad en overal langs den weg stonden de toeschouwers ryen-dik. Gelukkig bleef het den geheelen avond droog, zoodat dit als een voordeeltje gere kend mag worden, want 's middags had de lucht dreigend op regen gestaan. De lampionnenoptocht is geheel geslaagd en vormde een waardig voorspel van het groote feest. Langs de versierde straten. Zooals wij in de laatste paar weken reeds zoo nu en dan meedeelden, hadden in ver schillende straten de sinds eenige jaren be staande buurtcommissies besloten om ook dit jaar weder versieringen aan te brengen in de straten. En nu wy gisteravond een rondwandeling hebben gemaakt door de fh'Jg?luigen- dat men overal in het gestelde doel: het brengen van fleur h"er tnCH de,traten> «°«d geslaagd, (eigenl«k haast overal) zelfs de "ydTder b' VUggCn' van bfiznnïr bewoners, maakte het geheel byzonder fleurig en kleurig, en alles te za- ÏThafr oWh ,den indrUk' dat de bevolking feest van yuv StCrk mteleeft '"et hnnlL Alkmaars oo^et. Honderden bij mehik t?l KCnSChun beW0gen zich voonia- uS!L en 8Cht en tien uur 'o de ver lichte en versierde straten, onderwyl ook bewonderend de talryke etalages van de winkels, waaraan extra veel moeite en zorg Uzi's eneedte" byna onafgebroken reden de e.n a o 8 met menschen, die de ver moeiende wandeling door de heele stad niet wilden of konden maken en dus op Jemak- keiyker wyze hun verlangen om alles te zien bevredigden. Onze hoofdstraat, de Lange*» hangt weer, evenals verleden jaar v at- te 8-en, om beurten rood en wit' (h gr°°" maarsche kleuren), geflankeerd d AJk" ken in dezelfde kleuren; daartussen doe" de volle breedte der straat ryen ora °Ver lons, die haar zacht en warm licht>3eI'bal" schynen over de vele wandelaars en k sende jongelieden. En als een trouw„ ter stak vèr boven alles uit de mooie *T3Ch' toren van het stadhuis, door srh;;„' ke k, helder wit licht gelet, schoonheid nog veel meer uitkwam a"1" overdag. an Van de Langestraat richtten we onze schreden naar de Laat, door de Pay- glop. Van deze smalle straat heeft men blykbaar willen voorkomen, dat men zou kunnen zeggen, dat „zy baadde in een zee van licht". En toch was er een alleszins vol doende hoeveelheid licht, die de aardige groen-versiering (tal van guirlandes, in het midden opgenomen) goed deed uitkomen. In het midden van deze groene „takken" hin gen manden met bloemen, enkele droegen groote hoepels, waaromheen lampen waren aangebracht. De Laat, de breedste winkelstraat in onze stad, is al sinds een paar dagen ge tooid met een groot aantal in verschillende kleuren geschilderde doeken, waarop het Alkmaarsche wapen prijkt Thans waren de witte, met zand gevulde tonnen langs het trottoir, waarin de witte palen staan, dia de genoemde doeken dragen, opgevuld met bloemen, welke aan 't geheel een vroolyktr aanzien geven. Eenige groene ballons bij eiken bloembak en oranje ballons boven de trottoirs maken de straat kleurryk. We von den het alleen maar jammer, dat men de witte palen niet vry heeft willen houden van reclame. De Laat-express blijkt een ge weldige attractie. Zy tjingelt onophoudelijk geheel gevuld met een vroolyk gezelschap. De Huigbrouwerstraat staat in het teeken van de verlichte hoepels. Op korte afstanden van elkaar hangen daar in- en op elkaar drie hoepels, waaromheen oranje ballons, haar zacht licht spreidend over de aan de gevels hangende vlaggen. De bewoners van het Verdronken- oerd hebben de Platte Steenenbrug weer gebruikt voor 'n speciale propaganda voor die gracht, al is het dan dezen keer niet een opwekking tot demping. Rond een bouw werk, dat door de witte bekleeding wat Oos- tersch aandoet, staat in sierlyke letters: „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord En van 't beroemd Verdronkenoord, Welks bewoners telken jare De eersten met versieren waren? Duizenden menschen kwamen kijken Hoe prachtig weer de gracht zou lyken. Kykt ook eens wat de winkelstand U biedt. Vergeet dit Ctord dan ook na 8 Oct. niet". Het bouwsel is getooid met vee] lampen en bloemen, terwyl oranje wimpels bet verbin den met de in de omgeving staande huizen. Dc bloembakken in de gracht maken met de daarin aangebrachte electrische verlichting een schitterend effect, nog verhoogd door de verlichte bogen der beide bruggen. De Hekelstraat opent aan de Ver- dronkenoord-zyde met een poort in rood* en witte kleuren, waarvan de boog een af beelding draagt van 't stedeiyk wapen met daaronder een groote bloemenmand; ook overigens is de poort rykelyk met bloemen getooid. De straat zelve prykt met tal van groene guirlandes, vol rood-witte wimpels, met in het midden een verlicht Alkmaarsch wapen. De SintAnnaatraat is weer op heel andere wyze versierd: groote vlinders met mooie kleurige vleugels (by avond zacht verlicht) trekken hier de aandacht Aan de gevels hangen lampen, omhuld met oranje doek, en daaronder zyn in wit-groen-oranje bloembakken aangebracht 't F n i d s e n baadt weer als bij vorige ver sieringen in een zee van licht: de stras hangt vol rykelyk verlichte electrische kr°" nen, waaronder bloemen en waarnaast roo- ac en witte doeken; aardig doen hier rood-witte wimpels aan. By de Korte 5 Jacobsstraat is weer de bekende poort aan gebracht met haar vele lampen, terwijl o° aan de Mient-zyde een poort is geplas met de wapens van Nederland en van stad geschilderd op de omvangrijke doek bekleede pilaren. De gracht aan de M1 e n t ziet er me oranje lampions aan de walkanten wat a tastisch uit. Het hier liggende woonscheepj omgetooverd in een lichtpaleis, waai van a lynen sterk verlicht zijn, doet het heel s dig, het is alsof de muziek van het vaart er vrooiyker door klinkt. De aan de Mient gevestigde _N.-I**» geeft een practische waarschuwing het zenuwachtig koopen van sommige no schen uit het publiek: aan den gevel groote ronde plakkaten, die met de a omheen aangebrachte gekleurde ®lectrT£ lampen als wielen ronddraaien; op plakkaten staan de woorden: „Onze g draait als deze wH"n, doch bluft tnet koopen".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12