35: te Alkmaar. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 Poging tot moord in de residentie. I PHILIPS RADIO 1 HAARDEN PER WEEK HAARDKACHELS SITTEKS &7o KAB STOFZUIGERS RIJ WIE LE N Ton en Jan Bottemanne, hoogstraat 8. Ernstige ontploffing te Rotterdam. JUcfUseaAen Arrondissements Rechtbank (Zitting meerv. strafk. van 6 October). Tuingereedschap ontvreemd. Op 26 September had voor de Alkmaar- che rechtbank terechtgestaan G. J., die nadeele van de St. Willibrordus-stich- tüig te Heiloo een aantal tuinsproeiers en soortgelijke artikelen zou hebben ont vreemd. De zaak was destijds aangehou den om alsnog rijksveldwachter Haazela- eer te kunnen hooren. J. had n.1. beweerd dat hü de tuinsproeiers van den bediende vaI1 de St. Willibrordusstichting, den jjeer Besteman had gekregen. Ook het verhoor van den getuige Haazelager leverde niets op dat in het voordeel van den verdachte aangemerkt jjon worden. In zijn requisitoir merkte de officier op dat verdachte reeds vier maal wegens vermogensdelicten is veroordeeld. Eisch 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 13 October. Een koe mishandeld. De veehouder P. E. uit Winkel zou op 7 Juli j.1. oen aan hem toebehoorende koe danig hebben mishandeld en zou, toen dit beest mede door zijn toedoen in de sloot was geraakt, niet genoeg maatregelen hebben genomen het dier te redden, waardoor het later was verdronken. Uit het getuigenverhoor, waarbij als des kundige werd gehoord de dierenarts Klein- jan uit Alkmaar, kwam vast te staan, dat verdachte de koe die blijkbaar vaak door de sloot ging, had gekniespand (den kop met een touw aan een der voorpooten bin den, waardoor het dier in zijn bewegingen wordt belemmerd). Dit kniespannen was echter zoo geschied dat het touw geheel on deraan den linkervoorpoot van de koe was bevestigd, waardoor het dier met den kop abnormaal ver naar beneden had moeten loopen en toen het in de sloot was geval len mede hierdoor zichzelf niet had kunnen redden en den kop niet boven water had kunnen houden. Een twistpunt bleek te zijn hoe de koe was gekniespand, aangezien geen der getui gen gezien had dat dit was geschied. Het bleek nJ. niet onmogelijk te zijn dat het touw naar beneden was gezakt en doordat de knoop te los was gelegd door de koe zelf was aangehaald, waardoor het niet naar bo ven was gegaan. Wel was door den water- molenaar Mul uit Winkel gezien dat de koe te water raakte en dat verdachte veel te lang had gewacht met het ondernemen van red dingspogingen. De verdachte vertelde, dat hij de koe op normale wijze had gekniespand. Toen de koe in het water was geraakt, had hij, aangezien hij geen mes bij zich had om het touw te verwijderen, direct zijn knecht naar zijn huis gestuurd om een mes te halen. Toen deze terug was gekomen, was het evenwel al te laat geweest. Verdachte vertelde, dat ky het niet verantwoord had geacht zonder meer alleen te pogen de koe uit het water te trekken. Deze feiten werden door den ge tuige a décharge, den arbeider J. Molenaar, bevestigd. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde mishandeling bewezen en noemde dezer zeer ergerlijk. Spr. eischte een gevan genisstraf voor den tijd van 2 maanden. De verdediger mr. Buiskool vond, dat er nogal veel twijfel bestond ten aanzien van de kniespandgeschiedenis. Spr. vond een ge vangenisstraf een ongemotiveerd hooge straf en drong met klem aan op vrijspraak subs. het opleggen van een geldboete. Uitspraak 13 October. Een roekeloos schutter. De timmerman Joh. B. uit Obdam had een maand of vier geleden een jachtgeweer ge kocht bij den wapenhandelaar de Graaf te •Alkmaar. De theoretische lessen ten aan zien van het laden, ontladen en afschieten van het geweer had hij van den leverancier m den winkel ontvangen doch toen het op 6e practische toepassing hiervan aankwam was het geweer ontijdig afgegaan en een schot hagel had den 11-jarigen Cornelis Feld in de knie getroffen. Als getuige-deskundigen werden in deze zaak allereerst gehoord de doktoren Loh- man en Kerssemakers, die beiden verklaar den dat er hier gesproken kan worden van zwaar lichamelijk letsel. Momenteel staat de verwonding er redelijk goed voor doch de kans is in het geheel niet uitgeslo ten dat zich later complicaties zouden kun nen voordoen De getroffen Cornelis Feld vertelde hoe hij had willen gaan kijken naar het schieten Van B. en had zich op een goede 10 M. af stand van den schutter bevonden. Daar was hij door een schot hagel in den knie getrof fen. De verdachte verklaarde dat hij op bevel van zijn vader het geweer had willen ont laden. Hij had hiertoe gepoogd de patroon uit het geweer te halen en toen dit niet S°ed lukte, had hij het af willen schieten 111 den sloot, doch dit was dermate slordig Bebeurd dat den jongen Feld erdoor was ge troffen. De officier van Justitie achtte de heele handelwijze met het geweer roekeloos en onachtzaam. Verdachte wist nauwelijks hoe 'J met een geweer moest omgaan en had Zlch niet eens behoorlijk rekenschap gege ven in welke richtjng hij het geweer af- choot Na het ongeluk had verd., volgens sPr., blijk gegeven van een grenzelooze on verschilligheid daar hij geen enkele maal e moeite had genomen den getroffene in ziekenhui® op te zoeken. lfen KI zjjn beloften om alle kosten te beta- t Pieken achteiaf looze voorspiegelingen zyn geweest. Spr. was daarom dan ook van straf meening dat hier alleen een vrijheids- °P zijn plaats was en eischte derhalve maanden hechtenis. geen „V.erdediger, mr. Schenkeveld, achtte v°eria r°Ve schuld aanwezig en bepleitte uit Ith een voorwaardelijke veroordeeling. Ult»Praak 13 October. Na aanrijding doorgereden De handelaar in rijwielbanden Joh. Joh. Ing. G. uit Nieuwer-Amstel had op 19 Juni te Venhuizen een dochtertje van den tim merman J. C. Groot aldaar aangereden. G. had de aanrijding blijkens getuigenverkla ringen wel bemerkt, doch was zonder verder naar zijn slachtoffer om te kijken doorge reden. Hij had wel even stilgestaan, doch zoodra hij bemerkte, dat er iemand was ko men aanloopen, was hij weggereden. De verdachte ontkende de aanrijding hardnekkig. Hij hing een vreemd verhaal op waarin hij beweerde geen auto te heb ben gereden op dien datum en scheen won deren te verwachten van het feit dat vol gens hem de tijd waarop hjj in Venhuizen zou zijn geweest niet klopte. De eenige getuige van de aanrijding, de landbouwer G. Bottema uit Venhuizen, was op het moment van de aanrijding op zijn land ongeveer 15 meter van den weg verwijderd aan het werk geweest. Hij had een auto hooren aankomen en deze plotseling sterk hooren remmen en een slag gehoord. Toen hij was gaan kijken, had hij naast den weg het dochtertje van den heer Groot gevonden, terwijl de wagen van G. een eindje verder stilstond. Niet zoodra had G. getuige Bottema evenwel gezien of hij was doorgereden. Getuige had echter nog het nummer van den wagen kunnen opnemen. De getuige P. Balk, eveneens uit Venhuizen, had ook de auto gezien en opge merkt dat er rijwiel-banden achterin hingen. Ondanks al dit bezwarende materiaal meende de verdachte door spitsvondigheden den dans te kunnen ontspringen en maakte door de onsympathieke wijze waarop hü zü'n verdediging voerde een onprettigen in druk, zoo zelfs dat de president hem her- haaldelük moest aanmanen zijn houding te genover de rechtbank wat te matigen. De officier van justitie, die het ten laste gelegde bewezen achtte, eischte een geld boete van 75 subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak 13 October. Rijwieldiefstal. De verwarmingsslooper C. M. H. uit Am sterdam had op 10 September j.L kans ge zien bü het Zomerbad te Alkmaar een rij wiel te ontvreemden toebehoorende aan mevr. M. Göddeke-Kossen. De officier van justitie merkte op dat H. reeds meerdere malen wegens diefstal is veroordeeld. In verband hiermede eischte spr. een gevangenisstraf voor den tüd van 1 jaar. De verdediger mr. Schuurman zeide dat de verdachte tegen hem had verklaard uit armoede gehandeld te hebben. Pleiter drong aan op clementie. Uitspraak 13 October. Roekelooze machinisten. De machinisten C. S. te Hansweert en W. E. te Schagen hadden zich ten slotte te ver antwoorden wegens het toebrengen van zwaar lichamelük letsel. Op 8 Februari LI. waren beiden in dienst geweest als machinist op een tweetal smal spoor-locomotieven die gebruikt werden bü de uitvoering van een werk te Schagen. Aan het eind van den dag waren de beide locomotieven, „Utrecht" en „Enkhuizen genaamd, op 'n doodspoor gereden om daar voor den nacht te worden ondergebracht. De „Enkhuizen" waarop C. S. machinist was, moest toen nog water inladen en hier toe had S. den stoker J. P. Gelder opdracht gegeven, die de onder de locomotief aan wezig zünde kraan had aangesloten. Gedu rende het volloopen van de tank waren de machinisten een praatje gaan maken en toen de tank vol was had Gelder zich weer naar de kraan begeven om deze dicht te draaien. Juist op dit moment had S. aan E. gevraagd zün locomotief, die zelf geen stoom meer had, wat op te duwen, met het nood lottige gevolg dat Gelder met zün linker hand onder een der wielen geraakte, als ge volg waarvan hü een deel van zün arm moet missen. Het uitvoerige getuigenverslag handel de vooral over de kwestie of het usance was dat bü het in beweging stellen al dan niet een fluitsignaal werd gegeven. In het onderhavige geval was dit niet geschied, aangezien E. op verzoek van S. zonder meer de locomotief in beweging had gesteld. De officier van justitie achtte het gebeur de het gevolg van een zeer ondoordachte en onvoorzichtige handelwüze. Aangezien de spoorwegnet niet op dergelüke gevallen van toepassing is, had spr. zich te houden aan de geldende gebruiken. Het getuigen verhoor had, naar spr. opmerkte, uitgewe zen dat wel signaal werd gegeven bü het in beweging stellen der locomotieven. Aange zien het hier geldt twee gelüke personen die samen de verantwoordelijkheid dragen achtte spr. beiden schuldig. E. had de loco motief van S. niet mogen opduwen zonder zich tevoren terdege te hebben vergewist of dit veiligheidshalve mogelijk was. Hoewel het initiatief hier van S. uitging, had ook E. de voorzichtigheid in acht moe ten nemen. Door hun beider toedoen zal de getroffene nu met één arm door het leven moeten gaan. Spr., die het gebeurde zeer ernstig achtte, eischte tegen S. een hechtenisstraf voor den tüd van 3 maanden en tegen E. een geld boete van 75 of 50 dagen. De verdediger, mr. Buiskool, die voor W. E. optrad, vond hem niet te veroordeelen. Hü achtte de tenlaste gelegde grove schuld niet aanwezig. S. had hem verzocht Hü achtte de tenlaste gelegde grove S. vertrouwen dat deze dit niet zou zeggen zonder dat hü zich had overtuigd dat een en ander zonder gevaar kon geschieden. Al heeft E. dan ook verzuimd zelf te onderzoe ken of oprüden mogelijk was, dan nog kan er niet gesproken worden van grove schuld. Spr. concludeerde tot vrüspraak subs. de uiterste clementie. Uitspraak 13 October. TWEE BROERS VERDACHT VAN DIEFSTAL. Drie maanden geëischt. Twee jeugdige delinquenten, de gebr. V., woonwagenbewoners, stonden gisteren te recht voor de vierde kamer der Amster- damsche rechtbank. Zü werden ervan vei- dacht in Maart j.1. twee inbraken te Laren te hebben gepleegd. Zij hadden een bezoek gebracht aan een woning aan de Vredelaan en aan een huis aan den Noolschenweg. Veel hebben zü niet buitgemaakt De bewoners misten eenige paren schoenen, kleeren en wollen dekens. De agent van politie verklaarde, dat beide jongens niet ongunstig bekend staan. Hü ziet deze inbraakjes dan ook als de eerste stappen op het slechte pad. Gelukkig zyn zy tijdig gearresteerd, zoodat zü bü goede leiding weer op den goeden weg kunnen worden teruggebracht De jongens bekenden volledig. Zü hebben een ruitje verbroken en zün naar binnen geklommen. De bewoners waren met vacantie afwe zig. Uit de stukken bleek, dat de jeugdige die ven in nog meer Larensche en Blaricumsche huizen strooptochten hebben gehouden. Het reclasseeringsrapport luidde niet on gunstig. De officier van justitie, mr. Wassenberg, vond de feiten ernstig, zoodat hü het niet gewenscht achtte een voorwaardelijke straf op te leggen. Spr. eischte tegen beide jon gens een gevangenisstraf van drie maanden. De verdediger, mr. W. Loeb, bepleitte cle mentie in den vorm van 'n voorwaardelüke straf. Vonnis 21 October. VERBODEN PROPAGANDA. De kantonrechter te Nijmegen, mr. Ebbin- ge Wubben, heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen F. G. uit Enschede, die op den laatsten dag van de Vierdaagsche Af- standsmarschen te Nümegen met een auto met aanhangwagen had gereden, waarop op zichtige onderscheidingsteekenen waren aangebracht, die uitdrukking gaven aan een bepaald staatskundig streven. G. werd veroordeeld tot vijftien gulden boete of tien dagen hechtenis wegens over treding van artikel 435a van het wetboek van strafrecht Tevens werd G. veroordeeld tot twee boe ten, ieder van vüf gulden, wegens het rij den met ondeugdelüke remmen op auto en aanhangwagen. KILOMETERS VOERING VERDUISTERD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de vandaag den 31-jarigen appreteur G. H. van D. wegens verduistering van ruim 10.000 m. voeringstof ten nadeele van de fa. waar hü werkte tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest vier maanden van de straf ewrden voorwaarde lijk opgelegd. Twee kleermakers, die een dedl van de verduisterde stoffen hadden gekocht, wer den wegens heling tot drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Een derde kleermaker, die eveneens wegens heling terechtstond, is door de rechtbank vrijgesproken. MINISTER COLIJN BELEEDIGD. Tot drie maanden veroordeeld. Voor den Zutphenschen politierechter had zich vanochtend te verantwoorden de 27- jarige tuinman K. H. van de K. uit Deven ter, die op 21 Juni jj. te Deventer drie ge schriften heeft aangeplakt welke beleedi- gend waren voor minister Colün. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. Con form den eisch werd verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. ^Binnenland In den Haag is gistermiddag een jon geman die een paar weken geleden ge tracht heeft een dame van het leven te berooven, gearresteerd. Deze jongeman woonde vroeger met zijn gezin in den Haag. Bij hem was aan vankelijk een pension een vriendin van zyn vrouw. Deze vriendin is echter ver huisd, omdat zy door den heer des huizes werd lastig gevallen en zy van den man niet wilde weten. Het gezin is kort daarop naar Den Haag vertrokken. Aanvankelijk was den man niet bekend, waar de vrien din van zyn vrouw was gaan wonen, maar tenslotte kwam hy te weten, dat zy in een pension in „Zuid" haar intrek had geno men. Een paar weken geleden heeft hy aan dit pension een bezoek gebracht en de pensionhoudster, die van niets wist heeft hem toegang verschaft tot haar pen- sionnaire. Het is aar tot heftige toonee- len gekomen. De man, iemand van 38 jaar, heeft haar den bewusten dag, na de hef tige woordenwisseling tegen den grond gegooid en uit een browning een tweetal schoten op haar gelost. Beide schoten heb ben geketst. Op het lawaai zün de pension houdster en andere bewoners toegeloopen. Ook deze heeft hy met zyn browning waarop zes scherpe patronen zaten, be dreigd. Inmiddels inziende, dat het voor hem misliep, verklaarde hy zich bereid heen te gaan en de dame niet meer lastig te val len als men het geval niet aangaf by de politie. Hy liet zelfs het wapen in het pen sion achter. Vermoedelyk zou pr dan ook verder van de zaak niets aan het licht zyn gekomen, als men hem dezer dagen niet weer in de buurt van het pension had ge zien. De dame werd hierdoor angstig en tenslotte is zy, op aanraden van anderen, naar de politie gegaan en heeft daar het gebeurde medegedeeld. Deze heeft gister middag in Den Haag den man laten arres teeren. Gisteravond is hü op het bureau Overtoom opgesloten. In een voorloopig verhoor heeft hy toegegeven de dame in haar pension te hebben lastig gevallen, maar hy ontkent dat hy getracht heeft, door revolverschoten haar van het leven te berooven. OPHEFFING CONTINGENTEERINGEN. By Kon. Besluit zyn thans met ingang van 8 October opgeheven de tüdelyke invoerbe perkingen van meubelen van hout, al of niet bekleed, en onderdeelen van deze meubelen, van zoolleder, drüfriemenleer, tuig- en zaal leder en van wollen en halfwollen dekens. ®oooe0«K, Jladiopzo qcamma Vrijdag 9 October. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.-8— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwy ding. 10.15 Voordr. 10.30 Gr.pl. 10.55 Voordr. 11.20 Orgel en zang. 12.— Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 2.Bloem bollen in de tuin. 2.20 Orgelspel. 2.45 Viool en piano. 3.15 Dansmu ziek. 4.05 Gr.pl. 5.Kinderuurtje. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr.pl. 7.— Het plan van den arbeid. 7.20 VARA orkest en zang. 7.50 ANP-ber. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.— V.G.P.ber. 8.05 Causerie over het huwelijk. 8.30 Gr.pl. 9.Jeugd en godsdienst, causerie. 9.30 Gr.pl. 10.— Muzikale lezing. 10.30 Gr.pl. 10.40 Avond- wü'ding. 11.— ANP-ber. 11.05 Op voeding van de rijpere jeugd. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.— Schriftlezing. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.— Orgelspel. 12.15 Gr.pl. 12.39 Ensemble v. d. Horst. 2.Gr.pL 2.30 Chr. Lectuur. 3.-3.45 Piano recital. 4.Chr. Friesch uurtje. 5.Gr.pl. 5.45 Accordeonmuziek. 6.30 Bloembollen in huis. 7.Ber. 7.15 Literair halfuurtje. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 NCRV-orkest. 9.Opening van de Mica 1935. 9.30 Verv. concert. (10.ANP-ber.) 10.4511.30 Gr.pL, schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Orgel concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35 2.20 Birminghamsch Philh. Strijk- orkest. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 John Reynders en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwnieuws. 6.45 Gr.pl. 7.20 Muzikale causerie. 7.50 Radiotooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.40 Scheepvaartcauserie. 10. Rep. 10.15 BBC-orkest en piano. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 4.20 Kwartetconcert. 5.50 Or kestconcert. 9.05 Operette-uitz. 11.05—1.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Omroepkleinorkst. 1.35 Gr.pl. 3.20 Literair-muz. progr. 5.20 Dresd. Philh. Orkest. 6.20 Concert. 7.30 Voor soldaten. 9.40 Zang en voordr. 10.20—11.20 Omroepklein- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Klein-orkest. 6.50 Salonorkest. 7.20 Gr.pl. 8.25 Omroeporkest. 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.40 Zang. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 2.2.20 Gr.pL 5.50 Harmonicamuziek. 6.35 Gr.pL 6.50 Pianorecital. 7.35 Gr.pl. 8.20 Voor oud-strüders. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Wir schlagen die Brücke". 9.20 Ber. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 Omroepklein- orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs Radio 8.059.05, Keulen 9.0510.10, D.sender 10.10 11.20, Parijs R. 11.2013.05, Brus sel VL 13.0514.20, Luxemburg 14.2014.50, Pary's R. 14.5016.50, Lond. Reg. 16.5017.20, Keulen 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20— 19.20, Leipzig 19.20—20.50, Lond. Reg. 20.50—21.20, Droitwich 21.20 —21.40, Brussel Fr. 21.40—22.20, Brussel VL 22.2022.30, Weenen 22.30—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.50, Droitwich 12.5014.25, Lond. Reg. 14.25—16.20, Droitwich 16.2018.20, Luxemburg 18.20 18.45, Droitwich 18.4519.50, Lond. Reg. 19.50—24.—. NET LUIDSPREKER 2 1 PERWEER ALLE ARTIKELEN ZONDER VOORUITBETALING PERMANENT DUPLEX 6O* t 1 CT IO JAAP ALLE L |PEn REPARATIES ALLE REPARATIES AAN ONZE RIJWIELEN GRATIS j PER WEEK ET 16 NAAMDCN GRATIS ff a&ViSJUd Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: Drie gewonden. Gistermiddag heeft op het terrein van de Rio Tinte Maatschappy aan de Binnenhaven te Rotterdam 'n ernstige ontploffing plaats gehad. Vermoede lyk doordat zich in de kelders, welke langs den kademuur zyn gelegen, gas sen hadden verzameld, heeft in deze kelders een ontploffing plaats gehad. De ontploffing was zoo hevig, dat de kademuur over een lengte van onge veer 50 meter is weggeslagen. Tengevolge van de ontploffing werden drie arbeiders, die op het terrein werk zaam waren, gewond. Twee andere per sonen, die op den kademuur stonden, vie len te water. Zij konden echter worden gered. De kelders werden niet meer gebruikt, zoodat men van de gasontwikkeling niets heeft bemerkt voordat de ontploffing ge schiedde. De materieele schade is be langrijk. By deze ontploffing werden gewond de ongeveer 50-jarige bedryfschef van de handelsterreinen F. W. C. Zee, de ongeveer 50-|arige kraanmachinist Veldboer, de ongeveer 35-jarige kraanmachinist A. Ber- revoets en de ongeveer 30-jarige werk man van het waterleidingsbedrijf J. Dekker. Omtrent de oorzaak van de ontploffing vernemen wy nog nader, dat de z.g. kel ders, feitelijk meer een riool onder den kademuur, gassen bevatten, welke door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tot ont ploffing zyn gekomen. De kademuur blijkt over een lengte van ongeveer 50 meter en een breedte van ongeveer 3 meter te zijn ingestort Een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing wordt ingesteld. De ontploffing schijnt toch nog vry goed te zyn afgeloopen. Er zyn in totaal zes ge wonden, waarvan de 50-jarige kraan machinist Simon Veldboer klaagde o ver pyn in de rechterheup en de 30-jarige werkman by de waterleiding Jan Dekker over pyn in het rechterbeen. De 49-jarige chef van het werk F. W. C. Zee, de 35- jarige Anton Herstel. De 35-jarige lasscher Anton Berrevoets en de 48-jarige Heuge- man zyn met hoofdwonden naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Vier arbeiders konden na behandeld te zyn huiswaarts keeren. Ten aanzien van Veld boer bleek opname noodzakelyk. De zesde arbeider Bernardz is door een particuliere dokter behandeld. Hy is met een gebroken rib naar huis gebracht. Volgens nadere mededeelingen was, in tegenstelling met de eerste berichten, Berrevoets in een kuil op het terrein bezig met het repareeren van waterleiding buizen. Hü bediende zich daarby van een lasch- apparaat en daarin zal tenslotte de oor zaak van de ontploffing gezocht moeten worden. DE BOAZ-BANK TE IJMUIDEN. Faillissement of liquidatie? Ingevolge haar opdracht, heeft de com missie, ingesteld in de bestuurdersverga dering der coöperatieve spaar- en voor schotbank Boaz te IJmuiden op 30 Juli j.1., Woensdagavond in een tweede be stuurders vergadering rapport uitgebracht, of aan een faillisement, dan wel aan liqui datie in de gegeven omstandigheden cto voorkeur moest worden gegeven. De commissie besloot faillissement te moeten adviseeren, aangezien dit door de grootere vorderingen van de crediteuren het actief veiliger stelt en meer afdoende matregelen van controle schept, zoodat uiteindelijk een hoogere uitkeering kan worden tegemoet gezien. Liquidatie zou daarentegen statuair door het tegenwoordige bestuur der bank moe ten geschieden. De commissie acht dit niet wenschelijk, omdat er bestuursleden zyn, die hetzy als borg, hetzy als rekening houder, hetzy in hun kwaliteit van be stuurder aansprakelijk zyn te achten. De reden, die de commissie tot dit oordeel heeft gebracht, is o.a. dat door het finan cieel beleid van het bestuur niet voldaan is aan de eischen, welke daaraan moeten worden gesteld, terwijl het doel der bank, naar de opvatting van den accountant uit het oog is verloren. Aan enkele instellin gen en personen zijn herhaaldelijk aan zienlijke bedragen verstrekt. Aan de be legging der gelden is niet de noodige zorg besteed, terwijl ook aan de statuaire voor schriften niet de hand werd gehouden. Volgens het rapport van den accountant beloopt het totaal der concurrente schul den op 31 Augustus j.1. 64.547.gulden, waarby het noodzakelijk is verdere reke ningen geheel te baseeren op schatting Voor de schuldeischers zal waarschijnlyk een bedrag van 18.125 gulden beschikbaar zyn. Na verloop van tijd zal dus ongeveer 28 misschien 30 der vorderingen worden uitgekeerd. Het bestuur werd als nog in de gelegenheid gesteld op een over veertien dagen te houden vergadering, met een voorstel terzake te komen. FINSCH SCHIP LEK. Het als bijligger te Den Helder binnen gekomen Finsche motorschip „Alex" is dermate lek bevonden, dat het noodig ge oordeeld werd het schip te lossen. Woensdagavond is het schip doorge- schut naar de binnenhaven, alwaar de la ding pypaarde in lichters of bakken zal worden gelost. Vervolgens zal het schip op de Rykswerf dokken voor reparatie. DE AUTOBOTSING TE NIJMEGEN. Gisternamiddag vernamen wy, dat de toestand van den chauffeur van R., die Dinsdagmiddag by de autobotsing nabü 't Keizer Lodewijkplein te Nümegen ern stig gewond werd, nog steeds niet zonder gevaar is. De man is nog steeds niet tot be- wustzün gekomen. Het is komen vast te staan, dat het on geluk ontstaan is door het gevaarlyk stu ren van den chauffeur.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 19