DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Oviedo wordt fel gevochten. Schuschnigg Oostenrijks dictator. Mo 239 Zaterdag 10 October 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Het Russisch dreigement; Portugal dreigt de commissie te verlaten. Italianen zouden opstandelingen hebben gesteund. Het huwelijk van prinses Juliana. De leden van het kabinet moeten den eed van trouw aanzijn persoon afleggen. Para militaire organisatie ontbonden ALKMAA URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Nog steeds hangt boven de Europee- sche politieke constellatie als een don kere wolk het Russische dreigement de non-interventie besluiten te gaan ne- geeren. Het is geen profetie wanneer we de meening uitspreken dat de Spaansche communisten hun laatsten strijd strijden en hieraan zal de Russi sche maatregel wel voor een groot deel haar ontstaan danken. Dit neemt niet weg dat de geruchten dat bepaalde landen in het Spaansche conflict zouden intervenieeren niet geheel ongegrond blijken. Gisteren werd bijvoorbeeld op de Spaansche ambassade te Londen het volgende bericht ontvangen: „Het eiland Ibiza is door de opstande lingen genomen met bijstand van 700 Italianen en twee drie-motorige Ita- liaansche vliegtuigen. De expeditie werd geleid door den Italiaanschen graaf Rossi, bevelhebber van de opstan delingen op Majorca. De troepen werden overgebracht door het Spaansche schip „Ciudad de Palma", metende 3950 ton. Het schip is zwartgeschilderd en op een der zijden van de steven is de Italiaansche vlag geschilderd. Aan de bezetting van Ibiza namen meer Italiaansche soldaten dan opstan delingen deel, slechts een kleine groep fascisten nam aan de bezetting deel". Zooals bekend is Ibiza een eiland van de Pitysen-groep, ongeveer 80 K.M. ten zuid westen van Majorca gelegen. Bij het begin van den burgeroorlog werd het door de regeeringstroepen bezet. Toen de poging van de regeeringstroepen om Majorca te nemen was mislukt, zonden de opstandelingen van Majorca een expedi tie naar Ibiza om het eiland te bezetten. Mededeelingen der opstandelingen; De strijd bij Oviedo. Volgens de mededeelingen der opstan delingen zijn de troepen van generaal Aren- da by de gevechten rondom Oviedo in de- meerderheid gebleven. Aan het front van Toledo hebben de rechtschen Almarox be zat, waar verscheidene vernielde vliegtuigen der linkschen werden gevonden. De lucht macht van Franco heeft het station te Aran- juez gebombardeerd. Verder werden Ali- cante, Malaga en Barcelona gebombardeerd, tvaarby aanzienlijke schade werd aange richt. Mededeeling der regeering. De regeeringstroepen zetten hun op- marsch voort te Oviedo waar in de straten hevige gevechten worden geleverd. De mijn- Werkers hebben het stadsdeel San Lazaro hezet. 37 manschappen der civiele garde vielen tijdens den strijd. Op het lijk van een kapitein werd een document gevonden, dat vermeldde, dat een afdeeling Marokkanen verwacht wordt. De regeeringstroepen heb ben het stadsdeel bij het noord-station be- zet, waardoor zij tot den aanval op het centrum der stad kunnen overgaan, waar de opstandelingen zich verschanst hebben. Op verschillende plaatsen in de buurt van tie kerk van St. Juan is brand uitgebroken. De toestand te Malaga critiek. Britsche vluchtelingen die met den tor- Pedojager „Ardent" uit Malaga naar Gibral- tar Zijn gevlucht verklaarden, dat de toe stand daar van uur tot uur hopeloozer dagelij ksche bombardementen veroorza ken een paniek en alleen de mannen blij ven in de stad, de vrouwen vluchten. De communisten verklaren, dat zij tot het e»nde zullen strijden en zich eerst zullen overgeven, als de stad een puinhoop is. Officieel regeeringscommunique. Dl het gisteravond gepubliceerde officiëele communiqUe wordt o.m. het volgende ge zegd: ..Wat het N. en N.W. front betreft, héb- en de regeeringstroepen in den sector- Dchandiano het kasteel Isushuiza bezet, dat wegen beheerscht, welke naar Vitona Jeiden. Aan de zijde der opstandelingen vie- le" 70 dooden. Ue zegeeringstroepen vechten reeds in de straten van Oviedo, aan het front van Aragon versterken de republikeinen hun stellingen. Aan het zuidelijk front hebben de regeeringstroepen een nieuwen aanval der opstandelingen op de stelling Villa Viciosa (prov. Cordoba) afgeslagen. Aan het centrale front is het offensief der opstande lingen in den sector van Naval Peral, in de provincie Avila, minder hevig en de regee ringstroepen bereiken met succes de door het opperbevel gestelde doelen". Maatregelen van de regeering. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende maatregelen genomen, welke met ingang van heden van kracht zullen worden. Te 22 uur moeten alle openbare instellin gen gesloten zijn en geen enkele bezoeker mag binnen blijven. Apotheken zijn hiervan uitgesloten. Theater- en bioscoopvoorstellin gen eindigen eveneens te 22 uur. Van 23 uur tot 6 uur in den ochtend mag men alleen op straat zijn, indien men in het bezit is van papieren. De commandanten van troepenonderdee- len moeten in het bezit zijn van een schrif telijke opdracht van den minister van oor log, de inspectie van de militie of de colonne-commandanten. Bij overtreding volgt arrestatie en over levering aan het gerecht. De dienst van de Metro eindigt te 23.30 uur en begint te 5.30 uur. Gedurende den nacht rijdt elk uur een wagen op elke lijn, doch deze mag alleen door personen met speciale toestemming worden gebruikt. De ochtendbladen nemen maatregelen, dat hun redactie te midder nacht het werk kan staken. De zetters en drukkers blijven tot zes uur in den ochtend in de werkplaatsen. De „Politica" opnieuw over inmenging van vreemdelingen. Het dagblad „Politica" geeft bijzonderhe den over de activiteit van buitenlandsche fascisten in Galicië. Duitsche, Italiaansche en Portugeesche schepen zouden volgens di' blad dagelijks te La Coruna aankomen. Eengen tijd geleden hebben bewoners de ontscheping gadegeslagen van oorlogsmate riaal, dat door een Duitsch schip was aan gevoerd. Het s.s. „Generaal Artigas" heeft Argentijnsche fascisten aan land gezet, die in Spanje komen vechten. Het blad voegt hier aan toe, dat de be manning van een Portugeesch oorlogsschip, de Limasl, in de straten van Ferrol onder luid applaus der phalanxisten en requetes heeft gedefileerd. De opstandelingen hebben te harer eere een banket aangeboden in het fort San Pedro. Portugeesche officieren hebben in het stadhuis toespraken gehouden. Het communiqué der opstandelingen. Om één uur vannacht werd een officeei communiqué per radio bekend gemaakt, waarin wordt medegedeeld, dat aan de ver schillende fronten weinig bedrijvigheid heeft geheerscht, aangezien de leiding be sloten had, dat de troepen aan het front van Toledo een dag rust zouden nemen. In den sector van Avila heeft een colonne op standelingen de dorpen San Juan de La Nava en Barraco bezet. Een laat binnenge komen en nog niet bevestigd bericht, meldt, dat de opstandelingen Hoyo de Pinares en El Tiemblo hebben ingenomen, waar zich de belangrijke waterkeeringen van Alberghe bevinden, die Madrid van electrisch stroom voorzien. Na de bezetting van Sotillo de La Adra- da hebben zestig leden der Guardia Civil, die overgeloopen waren naar de opstande lingen verklaard, dat de regeeringscolonne bijna geheel vernietigd is. Zij liet 300 dooden op het slagveld achter en had ruim 1000 gewonden. De verliezen der opstandelingen zoo deelt het com muniqué mede bedroegen 15 gewonden. Tijdens hun terugtocht hebben de regee ringstroepen rechtsgeoriënteerde personen en geestelijken terechtgesteld. Om half twee deelde de radio nog me de, dat de opstandelingen Las Navas del Marqués op 17 K.M. van het Escuriaal heb ben bezet. De luchtstrijdkrachten hebben Malaga, Alicante en Barcelona gebombar deerd, waar zij belangrijke schade aanricht ten. Ook Bilbao is gebombardeerd. Er zou den ruim 300 dooden zijn gevallen. In Sa tander zijn leden der Guardia Civil en Gu ardia de Asalto slaags geraakt met leden der militie en met communisten. De zuide lijke legers zouden zich meester gemaakt hebben van Almogro. In Villa Viciosa zyn drie regeeringsvliegtuigen neergeschoten. Het Russische dreigement. Portugal en de Russische nota. In officieele Portugeesche kringen wordt verklaard dat de Sovjet regee ring teneinde beter Madrid te kunnen helpen, een ernstige internationaal in cident tracht te scheppen, om zoo de controle-commissie te kunnen verlaten en te kunnen torpodeeren. Vanuit di plomatieke standpunt gezien tracht Moskou de rol van aanklager te spe len, teneinde de roï. van beklaagde te vermijden, want Portugal eerbiedigt nauwkeurig het verdrag, doch is er niet zeker van, dat Sovjet-Rusland dit ook doet. Van politiek standjxlht gezien trachtten de Sovjets, die de nederlaag van Madrid voelen naderen, dit niet uit te leggen door een falen van hun politiek, doch door schenden van de verdragen van niet-in- menging. Dezelfde kringen wijzen verder nadruk kelijk op het noemen van Portugal in de Sovjet-nota en hierom wijst men nogmaals op het communistische gevaar in Portugal. De bladen leverden gister eenig commen taar op de nota van de Sovjet-Unie, welke een Sovjet-manoeuvre tegen Portugal wordt genoemd en zij beschuldigen Sovjet Rus land de regeering te Madrid in groote ma te te hebben geholpen door het zenden van wapenen, munitie, vliegeniers en technici. Portugal dreigt de non-interventie commissie te verlaten. Naar verluidt heeft de vertegenwoordiger van Portugal in de non-interventie-com missie gisterenmiddag gedreigd de com missie te verlaten, nadat de vertegenwoor digers van Portugal en Italië zich met kracht hadden verzet tegen de beschuldigingen, welke geformuleerd waren in het Spaan sche memorandum, dat door Groot Bri- tannië ter kennis van de leden der com missie was gebracht.' Non-interventie-commissie bespreekt de klachten. De non-interventie-commissie verklaarde gisteren, dat de leden allen van meening waren, dat het van dringend algemeen be- iangs is, dat de klachten zoo snel mogelijk aan een diepgaand onderzoek worden on derworpen. Het communiqué, dat de commissie na afloop van de vergadering heeft uitgege ven, verklaart, dat de commissie heden in het Foreign Office de vijfde bijeenkomst hield, alle landen, leden van de commissie, waren vertegenwoordigd. De voorzitter, Plymouth, zette uiteen, dat hij de commissie bijeen heeft geroepen, ten einde enkele documenten van de Spaan sche regeering te bespreken. De vertegenwoordiger van Italië heeft de tegen Italië genoemde feiten een voor een met kracht ontkend en verworpen. Deze feiten zijn geheel gefantaseerd en van al len grond ontbloot. Dit kan gemakkelijk be wezen worden door het antwoord, dat de Italiaansche regeering zal geven. De commissie behandelde vervolgens de brief, welke de vertegenwoordiger van de Sovp'et-Unie heeft gezonden op 6 October, waarin Portugal beschuldigd wordt van overtreding van het verdrag en waarin wordt voorgesteld een commissie van on derzoek te zenden naar de Spaansch-Portu- geesche grens. De vertegenwoordiger van Portugal verklaarde aan de bespreking van dit punt geen deel te kunnen nemen, zonder instructies van zijn regeering, aan wie het genoemde document was voorgelegd. De Portugeesche vertegenwoordiger verliet hierop de vergadering. Te 16 uur werd de zitting hervat en de voorzitter deelde mede, dat de vertegenwoordiger van Portugal hem had verklaard, dat zyn vertrek uit de ver gadering niet moest worden opgevat, als be- teekenende, dat zijn regeering zich uit de commissie terugtrok. Overeenkomstig de regels van de proce dure zond de voorzitter onmiddellijk een klacht naar den Portugeeschen vertegen woordiger en de commissie besloot, dat m afwachting van het antwoord, het voortijdig zou zijn te spreken over de benoeming van een enquête-commissie. Men was het er algemeen over een dat het dringend noodzakelijk is in het algemeen belang dat de ontvangen klachten aan een diepgaand onderzoek worden onderworpen en wel zoo snel mogelijk. De commissie had verder voor zich het schrijven van den vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie van 7 October, waarin deze ver klaart, dat zijn regeering vreest dat de toe stand, welke is ontstaan door de herhaalde schending van het verdrag, tengevolge heeft, dat dit verdrag in feite niet bestaat en zijn regeering zal in geen geval toestaan dat het verdrag wordt gewijzigd in een dekmantel, welke militaire hulp, aan de opstandelingen verstrekt, door sommige deelnemers aan het pact, verbergt. Hij is derhalve gemachtigd te verklaren dat indi ende schendingen var het verdrag niet onmiddellyk ophouden, de Sovjet- regeering zich bevrijd zal achten van de verplichtingen, welke uit het verdrag voort vloeien. Hierop zeide de vertegenwoordiger van Italië, na een aantal schendingen van het verdrag door de regeering van de Sovjet- Unie te hebben opgenoemd, dat indien het de bedoeling was van de Sovjet-Unie, zich te bevrijden van de verplichtingen van het verdrag, het te prefeeren zou zijn, als dit niet geschiedde door te trachten de verant woordelijkheid op anderen te werpen door ongegronde beschuldigingen. De vertegen woordiger van Italië protesteerde krachtig tegen dergelijke methoden van de Sovjet- regeering en deelde mede, dat zijn regee ring weigerde eenige verantwoordelijkheid te aanvaarden door een eenzijdige beslis sing van een van de onderteekenaars, welke dan alleen de volle verantwoordelijkheid voor de gevolgen van zijn handelwijze moet aanvaarden. De vertegenwoordiger van Duitschland was van meening, dat de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie zich buiten de commissie stelde door niet de regels van de procedure te volgen en dat dit als een zuiver politieke actie moest worden beschouwd. In zijn antwoord ontkende de Russische vertegenwoordiger de beschuldigingen, welke de Italiaansche vertegenwoordiger had geuit en verlangde hij opnieuw, dat maatregelen zouden worden genomen om schendingen, zooals in zijn schrijven ge noemd, te doen eindigen. Aangezien geen concrete voorstellen wa ren gedaan, kan niet geantwoord worden op dit Russische schrijven en enkele leden wenschten nadere instructies van hun regee ringen te vragen. Ook kwam men overeen dat de vertegen woordigers aan hun regeeringen nadere in lichtingen verzochten, inzake de versche ping van wapens en oorlogsmateriaal uit haven van landen, welke het verdrag onder teekenden. Meetings in Rusland. In het geheele land worden tal van vergaderingen gehouden, gewijd aan de gebeurtenissen in Spanje. In een vergade ring van transportarbeiders te Moskou is de verklaring van den Russischen verte genwoordiger aan den voorzitter van de Non-Interventiecommissie behandeld en met algemeene stemmen goedgekeurd. In een meeting van arbeiders in de electrische machinebouwindustrie te Moskou ver klaarden de arbeiders: men kan niet toe staan dat het Duitsche, Italiaansche en Portugeesche fascisme, dat zich met leu genachtige phrases dekt, actief de Spaan sche rebellen helpt. Persstemmen over de démarche. Russische De „Times" schrijft naar aanleiding van het Russische dreigement met betrekking tot het niet-inmengingsaccoord, dat de démarche van Moskou in strijd is met de overeengekomen procedure, volgens welke slechts communiqué's zouden worden uitge geven onder gemeenschappelijke verant woordelijkheid van de onderteekenaars van het accoord. De stap moet veroordeeld worden, omdat hij zonder eenigen twijfel provoceerend is: de verklaring heeft het karakter van een oproep, gericht tot de com munistische gezindheid, waar die zich ook openbaart. Intusschen aldus het blad hebben anderen zeker den inhoud van het accoord geschonden. De klachten aan het adres van Duitschland, Italië en Portugal moeten on derzocht worden. Zal Oviedo heden vallen? In den sector Ochandiano zijn de opstan delingen teruggetrokken, waarby zij 200 dooden en gewonden achterlieten. In den sector Campanzar hebben de regeerings troepen eenige gehuchten bezet. In den sector Eibar hebben de Baskische militie troepen den pas Arate genomen, ondanks het bombardement van de vijandelijke vliegtuigen. Te middernacht hadden de Asturische mijnwerkers alle buitenwijken van Oviedo bezet. Zij hebben in de stad zelf reeds vas ten voet. Allereerst slaagden de mijnwer kers er in zich meester te maken van de waterdepots van Sobrando, waarbij zy wer den voorafgegaan door dynamietwerpers. De verdedigers konden niet lang stand houden en vluchtten naar het centrum der stad. Korten tijd later bezetten de mijn werkers het voetbalterrein van de „Oviedo Football Club" en voltooiden daarop de bezetting van het noord-station en de aan grenzende stations. Zij maakten zich mees ter van de buitenwijk Arganosa en van de eerste huizen in de Uria-straat, de voor naamste verkeersader van de stad. Een an der detachement nam in stormaanval ver scheidene huizen in de wijk San Lazaro, welke de opstandelingen als forten hadden ingericht. Aan den anderen kant van de stad zijn de loyalen meester van de tuin stad. In de wijk Collo hebben zy de kerk San Pedro de Los Arcos bezet, benevens de volkswijk, die rondom de kerk ligt. De verdedigers, die zich in de hechte Het huwelijk tusschen H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld zal waarschijnlijk op het einde van Januari of begin Februari 1937 te 's-Gravenhage worden gesloten. Aldus verklaarde gisteravond generaal-majoor J. C. Wagner op een bijeenkomst van het Haagsch Comité voor Volksfeesten e.a. ter bespreking van de plannen der feestviering. huizen hebben verschanst bieden hardnek kig verzet, maar de artillerie der loyalen ging met haar voorbereidend vuur voort. Toen de kanonnen zwegen kwamen de mijnwerkers met pantserauto's aan en door zeefden de gevels met mitrailleurs, grana ten en dynamietpatronen. Gemeld wordt, dat de opstandelingen zware verliezen hebben geleden. Toen de mijnwerkers de buitenwijken bezetten hebben zij daar 3000 aanhangers met hun gezinnen kunnen bevrijden. De aanval wordt voortgezet. Het conflict in Oostenrijk. Sedert Donderdag is de ministerraad bijna onafgebroken in zitting bijeen ge weest, om de toestand, die door de scheuring in den Heimatschutz is ont staan, onder de oogen te zien. Er is evenwel nog geen overeenstemming be reikt, aangezien Starhemberg naar van bevoegde zijde verluidt, nieuwe eischen heeft gesteld bondskanselier Schusch nigg heeft zyn vertrek naar Boedapest, dat gisteravond had zullen p'aats vin den, tot hedenochtend uitgesteld. Men verwachtte gisteren nog een reorganisatie van het kabinet. Schuschnigg In verband met oneenigheid tusschen Star hemberg en het kabinet ten aanzien van het statuut van den Heimatschutz, had Starhem berg verklaard, dat hij uit het kabinet de ministers terugtrok, die hij daarin had afge vaardigd sedert Mei 1936. Bondskanselier Schuschnigg heeft daarop pogingen in het werk gesteld het dezen ministers mogelijk te maken in het kabinet zitting te blyven houden als persoonlijke en technische mede werkers. Getracht werd de moeilijkheden te omzeilen door uitwerking van een decreet, dat de instelling der militie verplicht zou maken en dat in staat zou stellen daarin van ambtswege ^en geheel Heimatschutz als mi litaire organisatie op te nemen. In de gisteren bijeengekomen ministerraad is nu de mogelijkheid besproken van een in overeenstemming brengen van deze laatste hervorming met een in het kabinet hand haven van de ministers en ondersecretaris sen, die by den Heimatschutz zyn aange sloten. Mocht een dezer ministers of secre tarissen toch nog willen aftreden, dan zou Schuschnigg bereid zijn voorloopig de func ties der aftredenden op zich te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1