DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de verovering van Cebreros. Het bondgenootschap tusschen Vlaamsche Nationalisten en Rexisten. Mo. 241 Dinsdag 13 October 1936 138* Jaargang De Spaansche revolutie Een aanval op Madrid te verwachten? Malaga weer bebombardeerd. Fransch- Engelsch-Ameri- kaansche samenwerking. Een monetaire overeenkomst In het teeken van een nieuwen tijd; ANTI-MARXISTISCH CEMENT. ALKMAARSCH QURANT Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Sommige berichtgevers achten den val van Cebreros van buitengewone strategische beteekenis, zegt de N. R. C. en ze verduidelijkt dat aldus: De bezetting van dit punt ongeveer 50 K.M. ten Westen van Madrid was voor de rechtsche troepen van groot belang, omdat de noodzakelijk heid van de ontzetting van het Alca- zar het front te ver naar het Zuiden had doen uitstrekken. Dit had het den regeeringstroepen mo gelijk gemaakt, een wig te drijven tus schen het leger van generaal Franco in het Zuiden en dat van generaal Mola in het Westen. De punt van de wig nu bevond óch te Cebreros. Door de inneming daar van door de mannen van Mola is er contact tot stand gekomen tusschen beide leger machten. Het is hun nu mogelijk snel ge mechaniseerde effectieven naar dit front ta brengen, dat beschouwd moet worden als het voornaamste front nabij de hoofd stad. Gereed voor den aanval op Madrid? Volgens berichten uit Burgos is nu alles gereed voor den grooten aanval op Ma drid, maar ook de regeering zegt paraat te zijn voor de verdediging en met 40.000 man klaar te staan. Generaal Franco heeft een laatsten inspectietocht langs alle fronten rondom Madrid gemaakt en be sprekingen gevoerd met de bevelhebbers daar. De juiste posities, vanwaar de aanval uit zal worden ondernomen, zijn nog niet bekend, omdat het mogelijk is, dat Vare la's leger, dat ten Zuiden en Zuid-Westen van Madrid opereert nog zal worden ver plaatst naar een moeilijker sector. De lin kervleugel van dit leger ligt langs den straatweg van Talavera naar Madrid, de rechter langs den weg van Toledo het Noorden. Omtrent de gevechten in en om Oviedo meldt de regeering nog, dat de Asturische mijnwerkers de kazerne Pelayo hebben bezet, waarbij zij vele geweren en een aantal kanonnen buit maakten. De bele gerden zouden nog slechts de kathedraal en de wapenfabriek bezet houden. Een ander bericht van deze zijde zegt, dat de «geeringstroepen aan het front van Ara ion in den sector van Huesca de dorpen Granja de Sala en Casafabio hebben ge nomen en een tegenaanval hebben afge- «lagen. De berg Aragon, in de nabijheid van Huesca moet nu geheel in handen der regeeringstroepen zijn. Intusschen gaan de opstandelingen voort met hun offensief tegen Malaga. Gisteren is de stad wederom gebombardeerd en schade werd toegebracht aan een en aan schepen in de haven. Ook oir] nog steeds berichten binnen omtrent troe pentransporten over de Straat van uibr&lt&r Nadrukkelijk spreekt de Itali**?s<*® regeering thans de berichten omtrent de bezetting van Ibiza, het eiland inde tyusen met behulp van Rahaansche troe- pen tegen. Men herinnert zich, dat ae Spaansche regeering Vrijdag verband met deze beweerde Italiaansche hulp eer. officieel bericht had verspreid. Sevilla deelt mede. De radiozender van Sevilla heeft in zijn uitzending van half negen o.m. meege deeld, dat de opstandelingen in Andaln sie Espiel hebben bezet na Villa Harte te heben ingenomen. In de streeM t sche res gaat de zuivering van Marxistische elementen voort. In Asturie heeft de Ga^ Ucische colonne na Soto te thans overd San Julian bezet en zij bere den aanval op Najanro voor. In de provm cie Avila hebben de opstandeling lellen strijd geleverd bij Navas del M*x_ lues. De regeeringstroepen Seveer 400 dooden. In d®n d regee- ün de Valde Iglesias ^Vgenaanval r»gsgetrouwe troepen n verioren gedaan, waarbij zij 500 isten ruim Jj San Martin hebben^ Tiemplo heb_ 300 personen gedood, n 6 tegen- ben militietroepen 6etra terugge val te doen doch zij werden terugg "lagen. De meesten «■'•AÏEvto achtervolgd werden, over. laatste den de opstandelingen^ Escuriaal, opmarschen zeer dicht Madrid van- vanwaar zij den aanval op daag gaan voorbereiden. üzelaar.s L Uitwisseling va andsche Het departement van "aken heeft een dank zij de tusschenkomst van het Roode Kruis de kortgeleden gevormde Baskische Roode Kruisorganisatie op zich heeft ge nomen, alle vrouwen en gijzelaars te Bil- bao in vrijheid te stellen. Deze gijzelaars worden thans geëvacueerd aan boord van een Engelsch schip. Men meent te weten, dat alle Baskeische gijzelaars, die in handen zijn van de opstandelingen even eens onmiddellijk in vrijheid zullen wor den gesteld. Mededeelingen van rechts. Het radiostation La Coruna deelt mede, dat de troepen van Mola in den sector Avila de dorpen Na val villa, Rosa Del Cuerpo en Casalsode de Los Vidrios hebben bezet. Volgens een bericht uit Sevilla heeft Queipo de Ilano medegedeeld, dat de rechtsche troepen in het zuiden Belmez hebben bezet en binnenkort Penarroya zullen nemen. Radio-Teneriffe deelt mede, dat de luchtmacht van Franco de haven van Bil- bao heeft gebombardeerd. Een der bom men trof een oorlogsschip der regeering, dat ernstig werd beschadigd. Uit Salamanca wordt gemeld, dat de aanval op Madrid binnen enkele dagen op alle sectoren zal beginnen. Communiuqe's der regeeringstroepen. De regeering deelt mede, dat de lucht macht met succes den sector Lequeiao Mondragon aan het noordelijk front heeft gebombardeerd. Oviedo komt geleidelijk in de macht der regeeringstroepen. De op standelingen moeten hun stellingen met zware verliezen verlaten: zij trekken te rug in kazernes en openbare gebouwen in het centrum der stad. Een aanval der rechtschen op de stellingen te Santuario de Jara werd onder zware verliezen voor de opstandelingen afgeslagen. De lucht macht der opstandelingen heeft Penarroya gebombardeerd waarbij slachtoffers te betreuren waren. d,p.rt,menl q»e uit ««even, waeiin wordt medegedeeld, als Onmiddellijk na de Fransch-Britsch Amerikaansche verklaring van 25 Sep tember zijn besprekingen begonnen tusschen de monetaire autoriteiten der drie mogendheden, teneinde in het ka der, door bedoelde verklaring bepaald, nader de technische voorwaarden hun ner samenwerking vast te stellen. Deze besprekingen hebben thans ge leid tot regelingen, waarbij de verhou dingen tusschen de wisselkoersen tus schen de drie plaatsen worden verze kerd. Een verklaring van Morgenthau. Het bericht is gisteravond officieel ge worden door 'n verklaring van Morgenthau, den Amerikaanschen minister van financiën, die gelijktijdig te Washington, Londen en Parijs gepubliceerd is, en die te Londen en Parijs vergezeld gaat van de publicatie van een gelijkluidend commentaar. De verklaring van Morgenthau luidt volgt: „In vervolg op de mededeelingen door hem gedaan op 31 Januari en 1 Februari '34 betreffende den aankoop van goud door de schatkist, en op 31 Januari 1934, betreffen de den verkoop van goud voor uitvoer, ver klaart de minister van financiën, dat voort aan voorzoover na een praedvies van 24 uur deze aankondiging niet geannuleerd of gewijzigd zal worden de Ver. Staten eveneens voor onmiddellijken uitvoer (of consignatie van „earmarked" goud) goud zullen verkoopen aan de fondsen tot egali satie of stabilisatie der wisselkoersen, die op dezelfde wijze bereid zijn, goud aan de Ver. Staten te verkoopen, mits dergelijke aanbiedingen worden gedaan tegen de koer sen en op de voorwaarden, die de minister van financiën uit den oogpunt van open baar belang het voordeeligt kan achten. De minister van financiën zal van nu af een lijst publiceeren van de landen, die voldoen aan de boven aangegeven voor waarden, en deze lijst zal eiken dag worden aangevuld. Alle verkoopen van baar goud zullen ge schieden door bemiddeling van de Federal reserve bank te New York, die optreedt als financieel agent der Vereenigde Staten, op de hierna gemelde voorwaarden, die de mi nister van financien van het standpunt van het openbaar belang de voordeeligste acht. Het goud zal verkocht worden tegen den prijs van 35 dollar per ounce fijn, verhoogd met een kwart procent voor kosten, en de verkoopen en consignaties zullen onderwor pen zijn aan de bepalingen, ingesteld krach tens de „gold reserve act 1934". Zooals hierboven gemeld, is te Parijs een commentaar op deze verklaring gepubli ceerd, dat vrijwel gelijkluidend is aan dat hetwelk te Londen is uitgegeven, en dat hier onder volgt. Ver. Staten stellen goud beschik baar. Een communiqué van het Engelsche mi- nisteris van financiën meldt, dat regelingen tot stand zijn gekomen voor technische sa menwerking met de monetaire autoriteiten in Amerika. De minister van financiën der V. S. publi ceert een nieuw reglement, dat het voor elk land, dat wederkeerige faciliteiten aan de V. S. verleent, mogelijk zal maken, in de V. S. voor dollars goud te verkrijgen. De Britsche regeering, aldus het commu niqué, heeft regelingen getroffen, opdat de Amerikaansche autoriteiten te Londen der gelijke faciliteiten genieten. Deze regeling, die van dag tot dag wordt toegepast, zou aanzienlijk moeten bijdragen tot vergemakkelijking van de technische operaties tot controle op de wisselkoersen. Soortgelijke regelingen, aldus besluit het communiqué, zijn getroffen met de Bank van Frankrijk, teneinde tusschen de drie centra een doeltreffende samenwerking het leven te roepen. Een nadere uiteenzetting. De bovenvermelde regeling is, naar Reuter meent te weten, niet meer dan een weder- zjjdsche afspraak om de technische operatties te vergemakkelijken, en de drie monetaire autoriteiten handelai in gemeenschappelijk overleg, zooals de drie regeeringen reeds eer der hebben gedaan met hun monetaire ver klaringen. De regeling impliceert geen enkele ver andering van politiek, noch verandert zij natuurlijk iets aan het feit, dat het pond sterling een vrij devies is. De saldi te New- York, voortvloeiende uit interventie in ver band met de controle op de wisselkoersen, zullen, naar vernomen wordt, tegen een vastgestelden prijs worden ingewisseld tegen goud, zooals uit het Amerikaansche commu-l niqué zal blijken. Parallel daarmede zullen de saldi te Londen en Parijs tegen goud worden inge wisseld op voorwaarden, overeen te komen in het licht der dagelijksche omstandig heden. (Van onzen correspondent). HIJ HAD KOUDE VOETEN. Er lagen dertien slangen in zijn bed. Zonder dat iemand er iets van merkte, hebben niet minder dan dertien slangen verscheidene nachten lang doorgebracht in het bed van een tienjarigen jongen te Ko penhagen. Wel klaagde de knaap er over, dat hij den laatsten tijd des nachts zulke koude ooeten kreeg, maar zijn pioeder gaf hem een paar dekens meer en meende de moeilijkheid daarmede te hebben opgelost. Dit bleek echter niet het geval en de werke lijke oorzaak kwam eerst aan het licht, toen de jongen op een gegeven avond al het beddegoed lostrok en luid gillende tot de ontdekking kwam, dat er een paar slangen in verborgen lagen. Zijn moeder snelde toe en stelde een nader onderzoek in. Er kwa men dertien slangen te voorschijn. Men veronderstelt, dat de reptielen het huis binnengedrongen zijn om beschutting te zoeken tegen de herfstkoude en dat zij een onderkomen hebben gevonden in het bed van den knaap. Des nachts kropen zij dan waarschijnlijk onder de matrassen van daan en nestelden zich aangenaam in de nabijheid van de voeten van den jongen DE SPOORWEGRAMP IN BOLIVIA. Een politieke aanslag? In tegenwoordigheid van den president der republiek Bolivia zijn gister de 22 militairen, die bij het spoorwegongeluk van Alban om het leven zijn gekomen, ter aarde besteld .Behalve deze 22 dooden zijn nog een vijftigtal militairen gewond. De inspecteur-generaal van het leger, Rojas, is van meening, dat hier sprake is van een politieken aanslag. De machinist, de stoker en de treingeleider zijn gear resteerd. POLITIEK GEVECHT IN MEXICO. Communisten verstoren een ver gadering van politieke tegenstan ders. Zondag zijn te Mexico een aantal commu nisten doorgedrongen in een vergadering van den nationalen kultuurbond en vanaf de galerij van de zaal wierpen zij met rotte sinaarappelen en eieren naar de vergader den. Vervolgens drongen zij de zaal binnen en dreven de aanwezigen met knuppelsla gen de straat op, waar zij hen verder mis handelden. De politie kwam tusschenbeide en ar resteerde een aantal communisten. Eenige deelnemers aan de vergadering hadden kwetsuren opgeloopen. BRUSSEL, 10 October 1936. Na de jongste kabinetsvergadering werd een mededeeling gedaan aan de parlementaire journalisten, luidende dat de geruchten die werden ver spreid onder het publiek nopens moeilijkheden in den schoot van de regeering, verzonnen en belachelijk zijn, dat de regeering vast besloten is haar werk voort te zetten met eens gezindheid en zich niet van haar stuk te laten brengen door intriges. Zij zal zich overigens nopens haar actie volledig voor het parlement verant woorden. Deze verklaring heeft een zekere ver bazing verwekt, want zij is ongetwijfeld bedoeld als een antwoord op de rexistische oppositie en agitatie, welke thans den vorm heeft gekregen van een verbond met de Vlaamsche nationalisten, dat een groep zal vormen in de Kamer van 37 manda tarissen, die de regeering niet zullen kun nen hinderen in parlementair opzicht. Men moet de bedoelingen van de regee ring echter elders zoeken. De rexistische Fuhrer heeft zich name lijk ernstig ingespannen om een lid van de regeering, Marcel Henri Jaspar neer te halen. Deze behoort tot de liberale groep, is een nog vrij jong advokaat, ingeschre ven bij de Brusselsche balie, en is betrok ken geweest bij verscheidene ondernemin gen, die failliet zijn gegaan of andere moeilijkheden hebben gekend. Wie tegen woordig in België een of ander delicaat dossier heeft open te leggen begeeft zich naar het hoofdkwartier van Rex om het Degrelle in handen te spelen, die er lij voorkeur zal gebruik van maken, wanneer in het dossier ook politieke namen voor komen. Degrelle heeft nu een dergelijk dosier weten te bekomen dat tegen M. H. Jaspar is gevormd en hij is er nu mee uit gepakt op een meeting te Antwerpen in het Sportpaleis. De beschuldigingen zijn zeer ernstig. Minister Jaspar die niet mag verward worden met den gewezen eerste-minister wiens neef hij is wordt er niet alleen van beschuldigd zijn poli tiek mandaat te hebben geëxploiteerd in allerlei maatschappijen, vooral hypothe caire maatschappijen en ondernemingen voor financiering van bouwwerken, maar ook van in strijd met de wet en de voor schriften van de balie, te hebben geknoeid in deze maatschappijen ten nadeele van allerlei personen, schuldeischers, klanten enz. De heer Jaspar, minister van ver voerwezen, heeft zich dadelijk tot het ge recht gewend om een klacht in te dienen tegen Degrelle. De reeks gaat dus voort en dit belooft andermaal onverkwikkelijke debatten. Het is echter nog niet lang ge leden dat een minister, namelijk Frans Van Cauwelaert, toen hij op bijna dezelfde manier werd aangevallen, als minister ontslag nam. Men is dan ook verwonderd in politieke kringen dat de regeering zich door een dergelijke verklaring schijnt te solidariseeren met M. H. Jaspar. Het is waar dat men niet gaarne den schijn aan neemt te bezwijken voor de aanvallen van een tegenstander. Wat niet belet dat het vertrek van een minister daarom niet de uiteenspatting moet te weeg brengen van geheel de regeering. Een andere moeilijk heid voor deze laatste is de eigenzinnig heid van den minister van landbouw Pierlot, katholiek, die tot eiken prijs zijn secretaris-generaal zou willen ontslaan en er zelfs een portefeuillekwestie van maakt. Intusschen wordt het rexistisch- Vlaamsch-nationalistisch front beschouwd als een belangrijke politieke gebeurtenis, zooals wij haar in ons vorig schrijven hebben genoemd. Van de besprekingen die met de andere politieke groepen wor den gevoerd wordt niet veel verwacht. Voorloopig kan niet worden gezegd dat de christen-democraten er voor te vinden zullen zijn tot het nieuwe blok toe te treden. Zij hebben geweigerd mee een volksfront te vormen met socialisten en communisten. Zij hebben steeds een cen trum-politiek gevolgd en hebben zich im mer uitgesproken tegen een autoritair regime. Nochtans is het waar dat in toekomst hun inzichten zouden veranderen. Het blijkt meer en meer dat het verbond langs beide zijden 'n politieke manouvre is, uitgevoerd met anti-marxistisch ce- cent. Indien de christen-democraten, die in de kunnen de regeering zetelen, voorloopig niet mee doen, dan zijn toch de „Dietsch-Nationaal Solidaristen", die zooals het Nationaal Vlaamsch Verbond van Staf De Clerck, droomen van een Dietsehen Staat, op weg om zich bij het verbond aan te sluiten en dus hun houding van afzijdigheid ten op zichte van de parlementaire politiek op te geven. De blokvorming gebeurt dus, on danks de waarschuwing van den heer Van Zeeland in zijn radiorede. Indien men de reacties nagaat welke op de bekendmaking van de overeenkomst zijn gevolgd, dan heeft men den indruk dat zoowel voor de Vlaamsche politiek als voor de algemeene politiek in dit land zeer belangrijke oogen- blikken aanbreken. Wij hebben het reeds gezegd dat Degrelle blijk heeft gegeven van inzicht door de zwakke positie van zijn beweging in het Vlaamsche land in te zien. Hij heeft echter alles gespeeld of niets en de vraag die thans rijst is of de rexistische beweging dynamisme genoeg zal bezitten om de overeenkomst met de Vlaamsche nationalisten te doen aan vaarden, juist door die groepen welke haar van by den aanvang heeft gesteund en die Belgisch-nationalistisch zijn gekleurd, dat is in den slechten zin anti-Vlaamsch. Het is een feit dat verscheidene in Vlaanderen gekozen Rexisten niet eens in staat waren behoorlijk den grondwettelijken eed in het Nederlandsch af te leggen. Degrelle stelt zijn verbond voor als een verzoe ning" welke alleen door Rex is kunnen worden tot stand gebracht, om aan te toonen dat deze beweging een oplossing heeft voor alle vraagstukken in dit land In de argumentatie die tegen de verwijten welke in de pers worden geuit, wordt aangevoerd, vindt men deze redeneering terug dat de eigenlijke anti-Belgische Vlaamsche nationalisten met een marxis- tischen geest zijn bezield dat de an deren immer de nationale eenheid van het land wat zijn dynastieken vorm betreft hebben erkend, vermits Vlaamsch-natio- nalistische volksvertegenwoordigers deel namen aan den rouwstoet voor koningin Astrid Doch het voornaamste argument is dat hetwelk er op wijst dat, als eenmaal Kex zijn oplossing zal kunnen doorvoeren de Vlamingen niet eens meer de behoefte zullen gevoelen om verder te streven naar een „Dietsehen Staat", onder de kroon van Oranje Nassau, maar dat zij heelemaal zullen opgenomen zijn in de nationale ge dachte, wie hun de plaats zal hebben ge geven welke hun toekomt. Alleen het laatste argument schijnt een zekere waar de te hebben; men heeft echter den in druk dat in het Waalsche landsgedeelte deze redeneering veel minder ingang zal vinden dan in de Vlaamschgezinde krin- gen. Maar dat blijft ten slotte toch een vraag waarop het antwoord niet kan wor den gegeven. Het zou ook wel eens anders kunnen uitvallen. Aan de andere zyde zou Degrelle zich kunnen vergissen door ei op te rekenen dat zijn toegevingen: of liever zijn erkenning van het radicale Vlaamsche standpunt de radicale Vlamin gen er zal toe brengen hun democratischen inslag op te geven. Het is waar dat zoo wel in het Vlaamsche land als elders de parlementaire politiek geen geestdrift heeft doen ontstaan, doch voor een dicta tuur is men er nog niet ryp, en zeer zeker niet wanneer die dictatuur deze zou zijn van een Waal als Degrelle. Vele Vlamin gen zullen vreemd hebben opgekeken dat hun stem op de Vlaamsche nationalisti sche lijsten eigenljjk een rexistische stem is geweest. Zooals aan de andere zijde het tegenovergestelde het geval is. Doch dat - slechts theorie. Het is een feit dat De grelle een politiek volgt van handelen en dit oefent op het volk onbetwistbaar een sterken ui vloed uit. Hij bezit de eigenschap vastberadenheid!6 Wekkcn van ache en Aan Vlaamschen kant is de overheer- schende meening deze dat vooralsnog het accoord geen practische politieke gevolgen kan hebben. Maar, zoo meent men verder de Vlamingen zyn er voorloopig niet aan gefopt. Het radicale Vlaamsche standpunt vindt een erkenning by een politieke groep van beteekenis en dat is een reuzenpropa- ganda. Dat is in elk geval geen verlies. Voor het overige is het niet uitgesloten dat de overeenkomst in de toekomst tot practische resultaten leidt. Aldus denkt men ten minste in radicale kringen, waar men alle middelen die op den eenheids staat ontbindend moeten werken, natuur lijk gaarne toepast, wellicht zonder be paald te vermoeden of te veronderstellen dat Degrelle en zyn raadgevers slechts een lokvogel hebben uitgezet. Wanneer men aan radicale Vlamingen dan ve-J

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1