DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. België keert terug tot neutraliteit. De inhoud der nieuwe motor- en rijwiel beschikking gepubliceerd. Belangrijke militaire hervormingen. Opzienbarende rede van koning Leopold II. 138» Jaargang Een overzicht van de talrijke nieuwe bepalingen. DE NIEUWE VERKEERSBORDEN EINDE VOORRANG EINDE WEG ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50 Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTEEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 243 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 15 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Onder voorzitterschap van den koning is gisteren een ministerraad gehouden, waar de ministers van binnenlandsche zaken en nationale verdediging ge machtigd werden een wetsontwerp in te dienen, dat wijzigingen brengt in de wet op de militie, recruteering en dienstverplichtingen. Het ontwerp zal voorzien in twaalf maanden dienst voor het grootste deel van de dienstplichti gen en achttien maanden voor het kleinste deel. Totale permanente dek king zal verzekerd worden. Zekere gar nizoenen zullen steeds gereed staan naar de grens te worden gezonden in geval van gevaar. De cavalerie zal worden gemotoriseerd en de vrijwillige dienstneming zal worden uitgebreid. De militaire besprekingen werden door den koning geopend. De kwestie zal behan deld worden tegen 27 October in een buitengewone zitting van 't parlement. De rede van koning Leopold. In een rede in den ministerraad verklaar de koning Leopold II gisteren, dat hij zijn eed op de Grondwet inzake handhaven van de integriteit en onafhankelijkheid van het land zal handhaven. Vervolgens verklaarde de koning, dat een versterking van het leger noodzakelijk is. De militaire politiek en de buitenlandsche politiek, welke deze eerste bepaalt, moet geen oorlog voorbereiden, doch een oorlog op eigen gebied voorkomen. De wederbezetting van het Rijnland en de schending van de verdragen van Locarno plaatsten België bijna terug in den toestand van voor den oorlog. De aardrijkskundige toestand dwingt België een militair apparaat te onder houden, dat in staat is iedere buurstaat, welke het Belgisch gebied wil leenen om een ander aan te vallen, te weer houden, dat in staat is iederen buurstaat, kwijten bewerkt België op eminente wijze den vrede in West-Europa en dwingt het eerbied af van de landen, welke bij dezen vrede belang hebben. De verplichtingen van België moeten evenwel niet verder gaan, iedere eenzijdige overeenkomst verzwakt de positie van België. Ook een defensief verbond, want hoe snel de hulp van een bondgenoot zou kunnen komen na een aanval van een vijand, welke bliksemsnel zou zijn, toch zou België vanaf het begin geschokt zijn. Daarom moet België, zooals kort geleden de minister van buitenlandsche zaken zeide, oen zuiver Belgische politiek volgen, welke zich plaatst buiten de conflicten van de buurstaten. Dit beantwoordt aan het Belgisch ideaal en kan zich handhaven door redelijke mili taire en financiëele pogingen en zal België plaatsen in de rijen van allen, die den vrede verlangen. Hen. die twijfelen aan deze mogelijkheid, Wijst de koning op het trotsc'i? en vastbera den voorbeeld van Nederland en Zwitser land. Zij moeten zich herinneren welk ge wicht het angstvallig handhaven door België van zijn statuut van neutraliteit ten gunste van België en zijn bondgenooten ge durende den geheelen oorlog in de schaal legde en gedurende de regeling na den oor log. Koning Leopold herhaalt daarom, dat België door zijn militair systeem den oorlog moet voorkomen. Dit statuut beantwoordt niet meer aan de mogelijkheden van een plotselingen inval en dit moet ten spoedigste hersteld worden. De regeering zal het land tegelijk geven een zuiverheid van geest ten aanzien van de gebeurtenissen in het buitenland en een gevoel van veiligheid, dat noodig is voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van België voor alles laten gaan. Verklaring van koning Leopold verwekt sensatie te Parijs. De rede, die koning Leopold van Belgie in den ministerraad heeft uitgesproken, heeft te Parijs groote sensatie gewekt. Al leen reeds het feit, dat de verklaringen van den koning bij wijze van uitzondering open baar zjjn gemaakt, wijst op het belang van de genomen beslissing. In de ^sche Plomatieke kringen toont men zich v°orals~ nog zeer gereserveerd. Indien de verklaring van koning Leopold volgens de letter zou moeten worden uitgelegd, zou de terugkeer Van België tot de algeheele neutraliteit, dat *11 schijnt te doen voorzien, ernstige ver- be het Koning Leopold wikkelingen ten gevolge hebben met trekking tot het Volkenbondspact en Verdrag van Locarno van 1925, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, doch waar van de verplichtingen voor de vier overige onderteekenaars nog zijn blijven bestaan, en in het algemeen met betrekking tot het stelsel, dat door het begrip van de collec tieve veiligheid is geïnspireerd. Alvorens zich echter uit te spreken wil men afwach ten, welke practische toepassing zal worden gegeven aan de beginse^pi®-«lie door de rede van den koning zijn vastgesteld, o.a. ten aanzien van de internationale positie van België. Gunstige indruk in Italië. De rede van koning Leopold van België schijnt in Italië een gunstigen indruk ge maakt te hebben. Men verklaart, dat het denkbeeld, volgens hetwelk de herbewape ning de nationale onafhankelijkheid moet verzekeren, hetzelfde is, dat Mussolini in den laatsten ministerraad heeft verdedigd. Anderzijds is het eer axioma der Italiaan- sche politiek aldus verklaart men dat de nationale veiligheid niet moet afhanke lijk zijn van een systeem van bondgenoot schappen. Italië is altijd tegenstander ge weest van een bloc-politiek. Ondanks de gereserveerde houding, die Italië tot dusverre heeft aangenomen ten aanzien van een nieuw Locarno-pact, zou het bereid zijn, een accoord te sluiten over eenkomstig dat van 1925, waarbij Italië echter niet alleen garant zou zijn, maar te vens de voordeelen zou genieten van een FranschEngelsche garantie bij een Duit- schen aanval en van een Britsch-Engelsche garantie bij een Franschen aanval. Deze stelling, die nog niet officiëel of officieus naar voren is gebracht, zou in overeenstem ming zijn met de nieuwe richting in de Belgische politiek. De indruk te Londen. De rede van den koning van België om trent den terugkeer van zijn land tot de neutraliteit, is te Londen te laat bekend ge worden om officiëele reacties uit te lokken. Het besluit van België, zoo doet men hier opmerken, vormt voor de Locarno-onder- handelingen een nieuw element, dat, zoo meent men, een harer essentiëele grondsla gen heeft gewijzigd. Dit feit zal dus in over weging genomen dienen te worden, opdat de kanselarijen onderling kunnen nagaan, wat de gevolgen ervan zijn voor een even tueel Rijnverdrag. Het is dar. ook te ver wachten, dat onverwijld besprekingen om trent dit punt zullen worden geopend, o.a. tusschen Parijs en Londen. De indruk in Frankrijk. De verklaring van koning Leopold aan gaande de Belgische politiek wordt door de geheele pers van het grootste belang geacht. In de „Echo de Paris" vergelijkt Pertinax de Belgische beslissing met de daad van Hitier op 7 Maart. „Voortaan zal België zich dus slechts verdedigen, als zijn gebied wordt aangevallen, aldus vervolgt hij. Het wijst dus een Rijn-pact af. Het heeft zich van een vrijwillig aangegane internationale ver plichting ontdaan zonder iemand te raad plegen, eenzijdig. De gebeurtenis van giste ren schept een nieuwe politiek en strategie. De wijziging in de militaire verhoudingen zal, naar wij vreezen, ten voordeele van Duitschland zijn". Volgens de „Jour" zullen de tegenstan ders van Frankrijk de rede van den koning zonder twijfel uitleggen als een loochening van de sedert 1920 gevolgde Fransch—Bel gische politiek. Dat is echter niet het geval, aldus het blad. België zal zijn Oostgrenzen tegen iederen Duitschen aanval blijven verdedigen, zelfs met meer energie. Ónze vrienden zullen alle krachten inspannen om het systeem van fortificaties te vervol maken. Daarover kunnen wij ons verheu gen". Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre", dat geen jurist ter wereld de Belgische be slissing zal kunnen goedkeuren. Niet alleen beteekent zij een opzegging van artikel 1 van het Locarno- an het Rijnlandpact, maar ook van alle verplichtingen jegens den Vol kenbond. Niettemin moet het land nog twee jaar lid van den Volkenbond blijven. In de „Populaire" schrijft Lerroux, dat de rede van den koning zekere vraagstukken onopgelost laat België wil, dat zijn „neutra liteit" in een nieuw Locarnopact erkend wordt, maar het wil zelfs neutraal blijven bij een conflict tusschen de garanten. Ver der is geen enkele toespeling gemaakt op het Volkenbondspact en op de artikelen be treffende het nemen van sanctiemaatrege len tegen aanvallers. Zal België zoo vraagt het blad na de militaire overeen komsten met Frankrijk en het Locarnopact te hebben opgezegd, ook den Volkenbond verlaten? Volgens de „Petit Parisien" heeft België de gemakkelijkste positie gekozen met opge ving van alle Volkenbondsidealen. Het schijnt geen onderscheid meer te ma ken tusschen vredelievende en oorlogzuch tige landen. De beslissing is niet zonder ge vaar, aldus de „Petit Parisien", want zij zou België in een staat van isolement kun nen brengen. HET CUTLERSFEEST TE SHEFFIELD. Rede van Eden. Op het Cutlerfeest heeft de Britsche mi nister v. buitenl. zaken Eden gisteravond een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat het Britsche volk over het algemeen weinig voelt voor extreme politieke leeren, welke in eenige landen onder verschillende vormen worden gepredikt en doorgevoerd. Tegelijk groeide in het volk de waardeering voor de vrije instellingen welke van de voorvaderen zijn geërfd en welke een uitdrukking zijn van het Britsche karakter en leven. Het volk wenscht niet met anderen te twisten over een andere regeeringssysteem, dat was hun eigen zaak, doch wil zijn eigen methode behouden. ijlden Eden zeide, in deze wereld, waarin het nationaal prestige wordt aangebeden als het gouden kalf, te hopen, dat Engeland als standaard voor zijn eigen prestige zal nemen zijn geschiktheid om verdraagzaam heid en persoonlijk vrijheid te paren aan een sterke en effectieve regeering. Evenwel de gehechtheid aan eigen instellingen sluit niet in een zich losmaken van de Europee- sche kwesties, zelfs al zou dit wenschelijk zijn, dan was het niet mogelijk, Engeland heeft steeds een rol gespeeld in Europa en zal dit blijven doen. Vervolgens kwam de minister te spreken over de Spaansche kwestie en zette hij uit een, waarom Engeland zoo sterk het Fran- sche voorsel van non-interventie steunde. De Britsche regeering is niet van meening dat deze actie moet worden gestaakt, het is de beste, zou niet de eenige weg om een ge vaarlijke ontwikkeling van den toestand te voorkomen. Ten aanzien van de aanpassing van de deviezen verklaarde Eden, dat ieder onpar tijdig waarnemer onder den indruk moet komen van den groei van den wereldhandel. In het vervolg van zijn rede sprak Eden nog over de bewapening. Engeland is bezig de vloot, het leger en de luchtmacht te versterken. Het zou liever een overeenkomst zien, doch onder de hui dige omstandigheden is de versterking van de eigen verdediging noodzakelijk. Deze zal evenwel niet worden gebruikt om de diplomatieke voorstellen met bedrei gingen te begeleiden, doch Europa moet overtuigd zijn, dat Engeland zijn rol mee kan spelen in de handhaving van den vrede In zeker opzicht is een verbetering van den internationalen toestand te zien, doch de oogen sluiten voor de moeilijkheden zou dwaasheid zijn. Namens de Britsche regeering belooft Eden, dat alles zal worden gedaan om het verstand te doen zegevieren. In de staatscourant van heden wordt gepubliceerd de beschikking van den minister van waterstaat van 9 October j.1., waarbij een aantal wijzigingen wordt aangebracht in de motor- en rij wielbeschikking. Deze waren noodig m verband met de veranderingen in het motor- en rijwielreglement, die vorige week zijn verschenen. Ook thans heeft het A.N.P. met wel willende medewerking van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een over zicht samengesteld van de talrijke nieu we bepalingen, borden, enzoovoorts, die in de gewijzigde motor- en rijwielbe schikking te vinden zijn (welk een boekje van 72 pagina's vormt). De hoofdinhoud. 1. Oranje bordjes met witten rand (punt naar beneden) zullen evenals oranje koppen op afstandspaaltjes de voorrangswegen aan duiden. 2. Voor het einde van een voorrangsweg zal het „algemeen gevaar teeken" (roode driehoek met punt naar boven, voorzien van verticale zwarte balk en vermelding „einde voorrang") aangeven, dat verderop het ge wone „rechts gaat voor" weer geldt. 3. Voor de kruising met een voorrangs weg komt op den zijweg een nieuw waar schuwingsbord, bestaande uit een rooden driehoek met de punt naar beneden. 4. Gedetailleerde voorschriften voor de remmen. 5. Na 1 Jajiuari 1938 zal het gebruik van niet-goedgekeurde koplampen en gloeilamp jes verboden zijn. Verder wordt o.m. de plaats van de lichten nauwkeurig voorge schreven. 6. Nauwkeurige eischen voor het geluid van den signaalhoorn. 7. De datum, waarop de nieuwe beschik king in werking treedt (gelijktijdig met het gewijzigde motor- en rijwielreglement) wordt nog nader vastgesteld. De remmen. Zooals reeds uit het nieuwe motor- en rijwielreglement bleek, wordt er nu eenheid gebracht in de beoordeeling van de eischen, waaraan de remmen moeten voldoen. De eisch, dat hand- en voetrem volkomen on afhankelijk moeten zijn, vervalt, maar als de constructie niet aan dit criterium voldoet, moet zij in elk geval behooren tot een offi cieel goedgekeurd type. In verband hierme de zijn verschillende voorwaarden vastge steld, wordt daaraan niet voldaan, dan blijft de goedkeuring uit en dan is het dus verboden met dergelijke remmen te rijden. Van groot belang is het feit, dat nu in de motor- en rijwielbeschikking op uniforme wijze voor het geheele land wordt bepaald, binnen hoeveel meter men bij bepaalde snel heden zijn motorrijtuig tot stilstand moet kunnen brengen Deze remafstanden („rem wegen") zijn als volgt vastgesteld: Maximum remwegen bij uitsluitend gebruik van de handrem Snelheden: 10 15 20 25 30 40 K.M. p. u. Motorrijwielen 2 5 8 12 18 31 Personenauto's, bussen en vrachtauto's tct 2400 K.G wieldruk Vrachtauto's boven 2400 K.G. wieldruk 10 15 20 25 30 2 5 8 12 18 2 4 6 9 13 3 6 11 16 23 23 41 Maximum remwegen bij uitsluitend gebruik Snelheden: 10 15 20 25 Motorrijwielen 1.5 3 5 8 Personenauto's, bussen en vrachtauto's tot 2400 K.G. wieldruk 1 2.25 4 6.25 Vrachtauto's boven 2400 K.G. wieldruk 2 4 6 9 van de voetrem. 30 12 9 13 Al deze remwegen gelden op een drogen of nagenoeg drogen weg. 40 ILM. p. 21 16 23 u. A V Aan bovenstaande bord jes (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Dit is het nieuwe ken- teeken(roode rand,zwar te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor- rangsweg" B Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteeken is En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenis Links: Een nieuw verkeers- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.10 meter Rechts: Het einde van een maximum-snelheidszóne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1