Lars Hansen - 1 Kantongerecht te Alkmaar. EGMOND AAN ZEE sr. jprt2iDre,,t •*'- vertrouwen zal zijn uitwerking niet mis sen. Het is voor ons bedrijfsleven van het grootste belang, dat Nederland zich weer met energie toelegge op den uitvoer. Hoe- vele malen hebben wij niet buitenland- sche bezoekers te woord gestaan, die naar Nederland gekomen waren om hier rela ties aan te knoopen, doch ons reeds den tweeden dag van hun verblijf kwamen vertellen, dat zij het dure Holland maar weer verlaten zouden omhun bestel lingen te plaatsen bij onze minder dure buren. Als onze producten weer koopers zullen vinden, zullen onze schepen weder varen en vele werkgrage handen zullen weder aan den arbeid kunnen gaan. In onze we reld-bekende havens zal weer bedrijvig heid heerschen, mede door het binnen- loopen van buitenlandsche schepen, ten gevolge van het lager worden van de havenkosten. Het Bureau voor Handelsinlichtingen verwacht groote toename van aanvragen naar Nederlandsche artikelen. Bij den aanvang van het jaar 1936 waagden wij de volgende opmerking: „1936 zal worden wat wij er van ma ken. Het kan het begin inluiden van een lang verbeid herstel." Moge het huidige keerpunt in de Ne derlandsche monetaire politiek er op wij zen, dat het herstel inderdaad een aan vang heeft genomen. Een grooter interna tionaal evenwicht moge leiden tot grooter welvaart over de geheele wereld. Het Bureau voor Handelsinlichtingen, te Amsterdam zet zijn propaganda, ten behoeve van den Nederlandshen handel, nijverheid, scheepvaart, etc. onverflauwd voort en is gaarne bereid tot het verstrek ken van inlichtingen betrekking hebbende op onzen buitenlandschen handel. Siad mOmqamq VERGADERING VAN KAASMAKERS. Vereeniging van oud-leerlingen der vakschool voor kaasmakers te Hoorn. Gistermiddag kwam bovengenoemde vereeniging bijeen in het café Central. De vergadering was goed bezocht, er waren o.a. het eerelid dr. Schey en een vertegen woordiger van den Coöp. Bond van Zui velfabrieken, alsmede eenige nieuwe leden. Allen werden door den voorzitter, den heer P. Smit, welkom geheeten, waarbij hij er den nadruk op legde, dat de vereeni ging is te beschouwen als een voortzet ting van de vakschool voor kaasmakers te Hoorn. De secretaris, ie heer T. Groot Cz., deelde mede, dat de geslaagden voor het kaasmakersexamen van Maart j.1. en bloc als leden zijn toegetreden. Twee hunner hebben echter reeds weer bedankt. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Verslagen werden uitgebracht van de alg. vergaderingen van den Coöp. Bond en den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, resp. door de heeren Doets en Koning. Beide verslagen werden met groote aan dacht aangehoord, de voorzitter bracht beide heeren een woord van dank. De heer Homan bracht verslag uit van het bezoek aan de jaarbeurs, welk verslag eveneens in dank werd aanvaard. In de vacature-P. Smit als lid van het bestuur werd de aftredende bij acclama tie herbenoemd, hoewel op de agenda stond dat hij niet herkiesbaar was. Tot afgevaardigden naar de vergade ringen van den Coöp. Bond en den Nieu wen Bond van Zuivelfabrieken werden benoemd resp. de heeren Oudhuis te Spij kerboor en K. Geuzebroek te Burgerbrug. De opleiding van den kaasmaker in Noordholland, in de practyk en op de school. Over dit onderwerp werd een inleiding gehouden door dr. L. T. C. Schey, rijks- zuivelconsulent te Hoorn, directeur en leeraar aan de vakschool voor kaasmakers. Hij stelde vast, dat de opleiding voor een groot deel plaats heeft in de practyk, maar dat de school hierbij zeer zeker moet mee werken. Op de kaasmakers rust de plicht de jongeren op te leiden en te vormen tot goede kaasmakers. Spr. ging na hoe de opleiding in den ioop der laatste kwart eeuw is gewijzigd en hoe de eischen, te stellen aan den tegenwoordigen kaasma ker, heel wat zwaarder zijn dan toen. Daardoor zijn de eischen voor toelating op de school verzwaard. Het zou zijn toe te juichen, als de adspirant-leerlingen een jaar vóór zij naar de vakschool wenschen te gaan, een voorbereidenden cursus volgden, waar speciaal rekenen en taal zouden worden onderwezen. Nu een der gelijke cursus nog niet bestaat, moet er een examen worden afgelegd, om toela ting van beslist onbekwamen te voor komen. De resultaten van het examen zijn lang niet altijd gunstig, ze zijn zelfs zoo danig, dat het voor vele jongelui beter is, als zij maar niet op de vakschool worden geplaatst. Een goede voor-opleiding, die waar borg geeft voor een goed inzicht en begrip over verschillende vraagstukken, is zeer aan te bevelen, omdat het noodzakelijk is, dat de leerling inziet en begrijpt waarom zus of zoo gehandeld wordt. Kan hij dat, dan zal hij veel meer liefde voor het vak krijgen en later middelen weten te bera men om controle te voeren of te doen voeren in de fabriek, waar hij werkzaam is. Voor een goeden kaasmaker is de prac- tijk eerste vereischte. Daarom eischt de vakschool bij toelating een 2-jarige prac- tijk van den adspirant-leerling, aan wel ken eisch streng de hand wordt gehouden. Zij, die daaraan niet voldoen, kunnen als „toehoorders" de lessen volgen, wat ook voor bestuurders eener kapsfabriek is aan te bevelen. Gedurende den 2-jar. cursus moeten de leerlingen in de practyk werk zaam blijven. Spr. gaf hiervoor de voor keur aan een kleine zuivelfabriek, waar de wrongel met de hand wordt gesneden en de kaasmaker de leider is. In zoo'n fa briek worden dan alle werkzaamheden voor de kaasmakerij mede verricht door den adspirant-kaasmaker. Het is wel goed, als de leerlingen der vakschool in verschil lende fabrieken werkzaam geweest zijn. Niet alle bedrijven zijn evenzeer geschikt voor de opleiding. Het komt er voor den leerling-kaas maker veel op aan, dat hij werkt op een fabriek of fabrieken, waar een uitsteken de bedrijfsleiding aan het hoofd staat, al wilde spr. hierbij tevens vastste'len, dat de bestuurslede., oer fabriek tang riet al tijd voldoende .n'beid laten aan den be- dryfsle'der, om te doen wat hij in het be lang der fabriek acht. In het algemeen drong spr. tr op aan, dat de kaasmakeis voor dï opleiding der 'eerlingen doen wat zij kiurcu m. a. w. ook aan dezen het verrichten van bezig heden opdragen welke nogal van beteeke- nis zijn. Dit zal niet alleen den leerlingen, maar ook de fabriek ten goede komen. Spr. was overtuigd, dat aan de oplei ding der leerlingen ook door de aanwezige ,n voord**1^W feuilleton wwwww^w^f ww Een overwintering op Spitsbergen. 7) Voor iemand die met een harpoenier was gehuwd, zooals bijv. Marie Troms, stond de zaak anders. Een harpoenier immers, had niet alleen aandeel in de vangst, doch te vens een gage. Deswege had Marie maande lijks haar 20 kronen betrokken, en zij had slechts één kind, terwijl Kristine die er zes had, geen cent had gekregen, sinds Berner in het voorjaar met „De Hoop" was ver trokken. Kristine zat met haar kinderen in de zaal. De oudste, een jongen van elf jaar, was juist naar huis gekomen met twee broo- den en een klompje boter. Het geheele ge zin had sinds een week niets anders gege ten dan gort, die echter op drieërlei wijze werd opgediend. lederen morgen werd er een groote pot versche gort gekookt. Voor den middag bakte Kristine er van in de braadpan met oud rendiervet hetwelk zij nog van het vorig jaar had bewaard en 's avonds werd de rest opgewarmd gege ten met een beetje water en siroop er door. Juist waren de twee brooden met boter verdwenen, toen er op de deur werd ge klopt. De kinderen sprongen op als verschrikte katten, doch toen het bleek, dat het Marie Troms was, kwamen zij weer tot rust. Marie en Kristine zagen elkander aan. „Heb je iets over „De Hoop" vernomen Marie „Neen maar wat denk jij er van Kris tine...? Zeg mij de waarheid, denk je dat het schip verloren is Toen gingen de twee vrouwen hun zor gen beredeneeren en de vraag of hun man nen wel of niet nog in leven zouden zijn. Marie bemerkte dat Kristine nog andere be slommeringen had en weldra kwam deze er mee voor den dag. „Ja Marie ik kan je helaas niet een kop koffie of iets anders aanbieden. Ik zou mij er anders voor geneeren, doch ik verze ker je dat wij 's avonds niet altijd verzadigd te bed gaan. Dikwijls zijn wij hongerig, zoo wel ik als de kinderen en toen het zoo hard vroor je weet wel, twee dagen geleden toen heb ik de vier jongsten bij elkander in bed moeten leggen, om ze 's nachts warm te houden en het kleintje, dat nu een jaar oud is, moest ik tegen mij aandrukken, op dat het niet zou doodvriezen. Wij hadden niets in de kachel. Heere Godhet is wel verschrikkelijk als je zoo arm bent En nu moet mij ook dit nog overkomen!" Marie had een kleinen jongen op schoot genomen; hij was vier jaar, klein en mager, met groote lichtblauwe oogen en roodach- tigblond krullend haar, met slechts een dunne gelapte kiel aan, die ternauwernood een versteld en verscheurd wollen hemdje verborg. Het broekje zag er evenzoo armoe dig uit. Marie luisterde naar hem. Hij vertelde, dat hij een paar ski's had gemaakt van twee duigen van een ton. Deze waren zoo glad, dat hij er Anders en Karl mee kon voorbij rennen en hij beloofde Marie, als zij ging vertrekken, dat hij haar zou laten zien hoe goed ze waren. „Marie", zei Kristine, „je weet dat ik wei eens een glaasje neem en het is ook wel eens voorgekomen, dat het te veel was, doch nooit in mijn leven heb ik zoo opgepast, als nu, om hieraan één cent te besteden!" kaasmakers nog wel een en ander verbe terd kan worden. Een paar vragen, door aanwezigen ge steld, werden door den inleider op bevre digende wijze beantwoord. Een der aanwezigen drong er op aan, dat de kaasmakers (vooral aan kleine fabrie ken) de bestuursvergaderingen mogen meemaken als er over het maken van kaas wordt gesproken en over daartoe gebruik te gereedschappen. De spreker meende, dat dit zou zijn in het belang van het pro duct en dus ook van de fabriek. Bij het punt „Vragenbus" werden eenige technische zaken betreffende gereed schappen en inrichting eener kaasfabriek besproken. Na rondvraag volgde sluiting 'RecktsioAen Zitting van 16 October. Die lastige Provincie. Sinds de duinterreinen in de omgeving van Egmond aan Zee door de Provincie zijn overgenomen, is het met de rust der vrij heidslievende Egmonder bevolking gedaan. Reeds verleden week maakten we kennis met een geval, waarbij een weg, die door de Egmonders reeds geruimen tijd als ge meengoed werd beschouwd, na de overname door de Provincie verboden terrein werd. Ditmaal was de handelaar B. D. uit Eg- mond-Binnen het slachtoffer geworden van de streng doorgevoerde bemoeiingen van het Provinciale bedrijf. De schoonvader van D. blijkt ln de duinen een terrein van de provincie gehuurd te heb ben, welk stuk land door D. werd bewerkt. Om zich hierheen te begeven, volgde D. steeds een weg die eigendom van de provin cie was, hetgeen hem een belangrijke om weg bespaarde. Thans mag hij genoemden weg niet meer gebruiken en moet hij een om weg van ongeveer 3 kwartier maken om op zijn akker te komen. Eisch 2 of 2 dagen. Uitspraak; geen straf opgelegd. Dure bramen. De visscher W. K. uit Egmond aan Zee had op 9 Augustus in de duinen te Bergen bramen gezocht en zich hierbij blijkbaar be vonden op voor wandelaars verboden ter rein. Hij was hierbij opgemerkt door een surveilleerend ambtenaar en het resultaat was een proces-verbaal geweest. Hoewel K. niet goed was te overtuigen van het feit dat hij een overtreding had begaan, eischte de ambtenaar 6 of 6 dagen. Uitspraak 3 of 2 dagen. Verder was J. G., timmerman te Alk maar, op 16 Augustus verder gegaan dan de bekende bordjes en prikkeldraad hem toe stonden. G. had aan het strand gewandeld en was een stukje de duinen ingegaan. Ook hU was de dupe geworden van een proces verbaal. Eisch 6 of 6 dagen. Uitspraak t 2 of 1 dag. De bocht verkeerd genomen? Op 7 Augustus was de scherpe bocht in den Bergerweg te Bergen, nabij den Oosterweg, oorzaak geworden van een betrekkelijk on- beteekenend verkeersongeval. Een passa giersauto, bestuurd door den heer Bliek uit Den Haag .ontmoette juist in genoemden bocht een vrachtauto, die van de Fransch- man kwam en bestuurd werd door den chauf feur C. P. D. uit Koedijk. Hierbij zou de be stuurder van de vrachtauto de bocht teveel naar links hebben genomen, waardoor de tegenliggende auto in een naast den weg staande heg belandde. De behandeling bracht niet onomstootelijk aan het licht, dat de vrachtautochauffeur de bocht teveel naar links had genomen, waarom de ambtenaar vrijspraak vroeg. Een „echte" dame. Op 11 Augustus was mej. G. M. de B. uit Amsterdam geverbaliseerd op het strand te Bergen aan Zee, omdat zij zich zonder een tent of soortgelijke beschutting op het strand ontkleedde. Dit feit was op zich zelf nog niet zoo erg doch het bleek dat de verbaliseerende ambtenaar door mej. B. min of meer „er tusschen geno men was" terwijl zij hem op een gegeven moment ook nog toegevoegd zou hebben: „rot vent wat moet je!" Voor dit bedenkelijke geval eischte de ambtenaar 10 of 10 dagen. Uitspraak 8 of 6 dagen. Zijn nummerbewijs over het hoofd gezien. De chauffeur J. A. P. te Bussum had op 6 October een vrachtje voor Bergen van een collega overgenomen. P. had n.1. fami lie wonen in Limmen en wilde het nuttige met het aangename paren. Toen hij onder Limmen werd aangehouden had hij zijn nummerbewijs desgevraagd niet kunnen vinden. Het teleurstellende van het geval was dat P. later het nummerbewijs wel had gevonden, doch toen was het begrij pelijkerwijze te laat. Eisch 3 of 3 dagen. U't spraak 2 of 2 dagen. JUooinciaal 7lieuws HEILOO Opvoering Falkland. Voor een tjokvolle tooneelzaal gaf Don derdagavond de Alkm. Tooneelver. Falkland onder leiding van den heer J. Rossenbacker „Getrapten", drama ln 4 bedrijven door Ernst Preezang. „Getrapten" is een stuk met veel hande ling. De getrapten der maatschappij, de har de zwoegers, die rechteloos zijn, werden in het samenspel fijn belicht en uitgebeeld. Een moeder en dochter die hard werken voor een invalide vader, die „genadebrood" eet. Een prachtcaricatuur gaf de zaakwaar nemer Lenzke. Hij en zijn dochter Helene, de animeerjuffrouw, bekijken het leven van den zonnigen kant Maar.... uit haar sa menspraak met juffrouw Clara kan men beluisteren dat zulk een leven haar walgt. Als verleider van de onschuldige Clara treedt op Paul Streling en als het noodlot zich heeft voltrokken, beroofd de oude man zich van het leven. Falkland had twee nieuwe krachten op de planken en het samenspel kwam hier door sommige momenten niet geheel tot zijn recht Het spel van de oude getrouwe van Falkland was echter in elk bedrijf geheel af. De mooie, sober gehouden één-kamer woning, waar de altijd werkende dochter de eerste plaats bi) het eenige raam kreeg, was goed getroffen. Dit geldt niet minder voor de „heer des huizes", die 's nachts een kist als ledikant gebruikte. Het was weer een gezellige avond, dat bleek ook uit de intense belangstelling waarmede men het spel volgde. Dan was er nog iets wat de aandacht ver diende. Men had n.L een eigen band om de groote kosten van 30 pCt vermakelijkheids belasting op te vangen (die men voor reke ning der kas nam). Omstreeks 12 uur was het spel geëindigd en hield men een intieme bijeenkomst Veiling bi) inzet. Door den notaris G. A. Verkade te Alkmaar werden Donderdagmorgen 10 uur in het Stationskoffiehuis van den heer J. Morsch geveild diverse perceelen, bouwterrein, wei- en bouwland, groot circa 10 hectaren, eigendom van het R.K. Kerkbestuur van de H. Willebrordus te Heiloo. De belangstelling voor den ver koop van de 115 perceelen was bijzonder groot. Voor zoover de perceelen bouwter rein gunstig waren gelegen was de prijs redelijk, doch lager dan we de laatste jaren gewoon zijn. De inzet was als volgt: 6 perceelen, waarvan 5 bouwterrein, ge legen aan den Rijksstraatweg, groot 88.95 aren. In bod op 4440. 17 perceelen, waarvan 16 bouwterrein, gelegen aan de Zevenhuizerlaan, groot 91.70 aren. In bod op 7450. 20 perceelen bouwterrein aan den Hoo- geweg, groot 90.91 aren. In bod op 6970. 20 perceelen bouwterrein aan den Hoo- geweg en Groeneweg, groot 1 hectare, 80 centiaren. In bod op 1330. 16 perceelen, waarvan 15 bouwterrein aan den Hoogeweg, groot 57.82 aren. In bod op 3675. 3 perceelen, waarvan 2 bouwterrein aan den Hoogeweg, groot 52.3 aren. In bod op 785. 8 perceelen bouwterrein aar, j terweg en Sloteslaantje, groot <o In bod op 1660. g 001 32 «O ar^ 24 perceelen bouwterrein aan j voortsdijk en Ewislaan. groot i 33 aren, 49 centiaren. In bod op h*cV 1 perceel weiland bij den Rn, 0o- weg, groot 47.90 aren. In bod on fra»t. Voor den heer J. Stuifbergen tl u°' 1 perceel bouwterrein aan dl S straatweg, hoek Groene Laan Rljks- aren. In bod op 2940. 001 7.60 1 perceel bouwterrein aan de r Laan, groot 2.40 aren. In bod op De afslag, combinatiën en eindt zing heeft plaats op Donderdak.. 0ew*i- October a.s.r 's morgens 9 uur ra8en'22 10 uur) in gemeld koffiehuis van Morsch. n heer 't ZAND Kernii, De kermis is weer voorbij, 't Is druk bezochte kermis geweest, dat een belangrijk gedeelte moet worden tnT** schreven aan het bijzonder gunstige jaarsweer. n®- De verschillende kennis-exploitanten zakenmenschen hebben dan ook een g kermis gemaakt. Vooral de dans-gèw' heden hebben veel publiek getrokken Vechtpartijen, die tijdens een kermis gemakkelijk kunnen ontstaan, kwam-, lukkig niet voor. n Wel werden pogingen gedaan om auto onrechtmatig toe te eigenen, in geval de politie handelend is opgetreden! den. In memoriam A. G. Kappenbaf| Op vierenvijftigjarigen leeftijd i! Woensdag in het Binnen-gasthuis te Am sterdam overleden de heer Auke Gerbe- Kappenburg, controleur voor de steunver leening en werkverschaffing te Egmati aan Zee. De heer Kappenburg was op 6 Mei 1882 te Sneek geboren. Op zeventienjarig» leeftijd verbond hij zich voor den miliui- ren dienst en kwam op de opleidingsschool te Kampen. Hij werd onder-officier er ten slotte adjudant-onderofficier. Als zoodanii was hij laatst werkzaam in 1932. In h« verenigingsleven, zoowel op militair ij' op ander gebied, nam hij een voorait- staande plaats in. Zoo was hij o.m. be stuurslid van de vereeniging van onder officieren „Ons Belang". De heer Kap- penburg verwierf zich tijdens zijn militai ren loopbaan verschillende onderschei- dingen. Zoo werd hij o.a. begiftigd met de Orde van Oranje-Nassau en verwierf bjj de medaille voor 36 Jaren trouwen milt, t air en dienst. Na een korte practische opleiding bij den werkloosheidsdienst te 's Hertogen- bosch, werd hij met ingang van I Juli 1936 dooe den minister van defensie aangewe zen als controleur voor de cemeen(* Eg mond aan Zee en Egmondbinner. In wei nige maanden heeft hij zich doen kennen als een bekwaam, energiek en bovenal menschlievend ambtenaar. Bij het college van B. en W. stond hij hoog aangeschre ven. Gaarne luisterde men naar zijn kun dige adviezen. Strikt eerlijk en onpartijdig als hij was vond hij meermalen gelegen heid ook de belangen der werkloozen, die het bijzonder moeilijk hadden te beplei ten, Hun nood te doen kennen aan hen, die deze mogelijk konden verzachten, be schouwde hij als een logisch uitvloeisel van zijn taak. De achting, die de werkloo zen hem toedroegen, was wel het beste bewys, dat hij zyn taak hoog opvatte. Voor zyn collega's betoonde hij zich een trouwe, prettige kameraad. Door zijn heengaan voelen zü zich diep geschokt. Tragisch is het, dat het gezin van de" heer Kappenburg, dat nog in 's Hertogen bosch gebleven was, omdat hij geen wo ning kon krjjgen, juist Dinsdag zich Egmond aan Zee kwam vestigen. Met zijn gezin op reis naar zijn nieuwe woonplaats, overviel hem te Amsterdam de ziekte, die reeds Woensdag zijn einde beteekende. „Beste Kristine, praat daar toch thans niet over, laat dit nu rusten", doch Kristi ne viel haar in de rede en zeide, terwijl de tranen over haar mager gelaat rolden: „Ik heb nooit gedronken terwijl mijn man of kinderen er bij waren en nooit., nooit, ben ik een anderen mans., nu je begrijpt mij welen toch mijn troep kinderen en mijn armoede verlagen mij tot een dier. Zelfs die mij goed kennen mijden mij. De evangelist van de afgescheiden kerk was hier je kent hem immers Mathin- sen zelfs hij, die uren in het huis bij Lotte kan zitten, hij was hier, doch hij trok de deur weer achter zich dicht, toen hij be merkte, hoe ik er uit zag. Lotte had hem gezegd, toch eens naar mij onFte zien. Marie zij zonk op haar knieën weet je wat ik eens geprobeerd heb, eeni ge winters geleden, toen wij hier in „de Hel" zonder eten en brandstof zaten Toen had ik twee kinderen en nu heb ik er zes. Marie, geloof mij, ik weet, dat wij zul len verhongeren en bevriezen en ik weet zeker dat noch jou man, noch de mijne dit jaar thuiskomen neen neen, Marie zij komen niet.1" Zij zonk uitgeput op den vloer. De op twee na jongste kinderen liepen huilend rond. Marie, doodsbleek, beurde haar op en zette haar weer op haar stoel en zeide: „Kristine, heb je wel eens beproefd te bidden „Ja Marie, maar dit is slechts larifari. Hij, die hoort of zietIk heb het gepro beerd ja, dien winter, toen heb ik gebe den. Ik huilde, ik bad, ik smeekteen het eenige dat God mij zond, was een bekende vrouwenverleider uit de stad en daar hy niet gedaan kreeg wat hy wilde, heeft hij zijn best gedaan om mij uit mijn woning te laten zetten. Hij was geheelonthouder en koopman en getrouwd. Neen, spreek mij niet van God". Marie knielde en zij drong Kristine aan haar zijde en zjj bad: „Heere God om der wille van uw zoon zie in genade neer op Johan Troms en Berner Jörgens en de anderen aan boord van „De Hoop". Lieve, almachtige God, help ons en alle menschénamen. En nu Kristine, laten we het „Onze Vader" bidden". Op dit oogenblik werd er op de deur ge klopt en Andr. Dreyer stapte binnen, de koopman, van wien Lange Sivert zijn uit rusting had betrokken. Hij nam zijn hoed af en zeide: „Goeden dag! Hoe ziet het er hier uit Je bent immers Berner Jörgen's vrouw en dit zijn zeker zijn kinderen Hij kreeg antwoord op alles, waarnaar hij vroeg en Dreyer was iemand die het „vra gen verstond. Hij zat daar op den bed rand, groot zwaar en stoer. Het was niet de k2! dat Dr*y*r in een huis kwam. als dit. Hij zat daar en vroeg en vertelde. Hij vertelde dat hy juist zijn 21ste kind had gekregen. „Jij meent Kristine, dat zes er al heel wat zyn, maar wat zeg je van 21.1" Kristine glimlachte en zei: „U bent rijk!" Dreyer had dadelijk gezien hoe het er by stond en eveneens, dat hy niet te vroeg was gekomen. Hy zeide: "Z,eg 1een" wa« ielui het over had- eeriyk!" kwam- - antwoordt Beide vrouwen sloegen de oogen neer en werden vuurrood. Marie Troms hief het ,,Wy wilden juist het „Onze Vader" bid den en toen „Wat toen...?" vroeg Dreyer. „Wei, daar deed je goed aan. Maar nu Krtst ï°g bUltengaata ia' daar ZU1 jy Kristine, wel wat proviand en ook wat brandstof dringend noodig hebben 0f heb je nog hout en kolen, ja, ik ken datof ten minste, wel eenigszins maar we hebben immers een armbestuur. Ben je daar al g®' weest „Neen", antwoordde Kristine, „eer zou i verhongeren!" J „Nu zal ik je eens wat zeggen. Ik heb a«n drie-, vier-, vyftal flinke jongens, w> werkezels. Twee er van zal ik je sturen rne proviand en brandstof. Je kunt dan t*D minste vooreerst verder leven". Hy haalde zyn beurs uit z'n zak, leg" vyf kronen op tafel, en zeide: „Nu kunn jelui „Onze Vader" bidden", en meteen ver trok hy. Den volgenden dag trokken twee v* Dreyers zonen met een groote slede zw» beladen met pakken en zakken, 00 waarts, door de groote straat, voorbu seminarium waar zy even ophielden^ met sneeuwballen eenige ruiten 'ngo01.un want eenige seminaristen stonden aan te gapen en uit te lachen. Zij j den hen met sneeuwballen en met z° kracht, dat twee van deze veelbelov®^ geleerdheidscandidaten de glasscherven, de ruiten om de ooren vlogen, zoucu er den volgenden dag, niet 8lleen di moest betalen, doch ook nog bij de theker de kosten van pleisters en jongens gingen er van door en o twee by het huis kwamen waar woonde, scheeuwden ze „De Hel, a l° Kristine en een troep van de llU woners kwamen naar buiten 111 on(jer- eenige minuten was alles afgelat"' tusschen hadden de beide jongens de een robbertje te vechten met 1 e {en andere bewoners, die probeerden, te en ander van den voorraad in de •"■fl slepen. (Wordt vervol Igd'

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10