Voor 100 jaar. Financieel Overzicht. Jhizilecu&tiek V3 21 '£)amuétkk m m II m i a a OPLOSSTNn. i Jm m. EindspeL Uit de Allcmaaische Courant van 17 October 1836. Men is voornemens, op Dinsdag en Woensdag, den 25 en 26sten October 1836, te beginnen vóór den middag te tien ure, op de Bierkade te Alkmaar, vóór het Nederlandsche Koffiehuis, in wijk C. No. 14, voor vontant geld, in het openbaar te Verkoopen: Eene aanzienlijke partij LAKENS van onderscheiden kwali teit en kleur, DUFFEL, Vlaamsch en Ósnabrugsch LINNEN en eenige KLEEDING-STUKKEN, liggende in het gemelde koffiehuis, alsmede een geheel nieuwe MOUTMOLEN, waar van de steenen een diameter heb ben ter grootte van 1 el, 7 duimen en 2 strepen, benevens twee KUI PEN, en het gaande Werk van een WATERMOLEN, staande in de Bier brouwerij den Burg, op de Bierkade te Alkmaar. Alles op Maandag den 24sten October 1836, van des voor middags tien tot des namiddags vier ure, in het gemelde koffiehuis en in de Bierbrouwerij voor een ieder te zien, en zijnde inmiddels uit de hand te koop, en nadere in- formatien te bekomen ten kantore van de Notarissen A F. ALLEBE en S. A. DE LANGE, aan de Lange Nieuwesloot te Alkmaar. Bij allen, die met hem samenwerkten, zal zijn nagedachtenis in hooge eere blijven. Je teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdagmiddag op de algemeene be graafplaats te Egmond aan Zee. Oefening der Noord- en Zuid- Holl. Reddingmij. Onder groote belangstelling werden Donderdag, in aanwezigheid van den heer de Booij, oefeningen gehouden door de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij. O. a. werden met het whipper-toestel lijnen in zee geschoten en werd geoefend in het redden met „de broek". De oefeningen hadden een vlot verloop. Vergadering oud-katholiek vak verbond. Woensdagavond hield het oud-katho liek verbond van vakvereenigingen een yergadering in het oud-katholiek ver- eenigingsgebouw. De zaal was tot de laat ste plaats bezet, toen de spreker van dezen avond, de heer A. J. van Kleef uit 's Gra- venhage zijn lezing aanving. Als onder werp had hij gekozen „Waarom de korte werkweek". Op eenvoudige, voor ieder begrijpelijke en duidelijke wijze zette de spreker de bedoeling van het streven naar een korte werkweek uiteen. Ter opvroo- ljjking van dezen avond voerde de oud- katholieke tooneelvereeniging V. I. O. S. op vlotte wijze een kort tooneelstukje op. Tot slot sprak de verbondsvoorzitter, pastoor F. T. van der Steen uit Delft', een woord ter opwekking. In den loop van dezen winter zal het verbond nog enkele lezingen doen houden. De nieuwe monetaire entente. Geen herstel van het vrije goudverkeer. Vergemakkelijking der valuta con trole. De gulden doet op termijn nog altijd disagio. Verdere koers stijging op de beleggingsmarkt. Z'/i Indië boven pari. Risico's van aandeelenbezit. Koerswinsten sinds de depreciatie. Met veel ophef is in de Amerikaansche, en nog meer in de Engelsche pers gewag ge maakt van de nieuwe „monetaire entente", die tusschen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk tot stand is gekomen. Het betreft hierbij het besluit, om het onderlinge goud- verkeer te vergemakkelijken door elkander, onder bepaalde voorwaarden, weer goud af ie staan. Om de strekking van deze rege- üng, die in wezen lang niet zoo belangrijk ie, als zij oppervlakkig bezien lijkt, te be- ffijpen, dient men zich eerst voor oogen te stellen, hoe de verhoudingen geweest zijn, toen nog alle landen vasthielden aan den gouden standaard en hoe zij zich sindsdien ontwikkeld hebben. De vrije werking van den gouden standaard brengt met zich mee, dat elk land goud afstaat, wanneer zijn wisselkoers ten opzichte van een bepaald lan het punt be- reikt heeft, waarop het voordeeliger wordt, tot den vastgestelden en onveranderlijken prijs goud bij de circulatiebank te koopen en dit aan het buitenland in betaling te geven, inplaats van met „papiergeld" (in den vorm van chèques, wissels, telegrafi sche overwijzing of wat dan cok) te beta len. Doordien alle circulatiebanken zich ver- Plicht hadden, tot een bepaalden prijs goud a' te staan af te koopen, kon, rekening hou dend met de kosten voor vracht, verzeke ring en renteverlies, nauwkeurig worden uitgerekend, hoeveel het naar een ander land verscheepte goud zou opbrengen. Om gekeerd kon ook precies worden bepaald, hoe hoog een bepaalde valuta ten opzichte van een andere moest zijn, om goudinvoer, resp. gouduitvoer, loonend te maken. De goudin- en uitvoerpunten bepaalden de grenzen voor de fluctuaties van de wissel koersen. Een eenvoudig voorbeeld zal dit duidelijk maken. Stel dat het goudinvoer- Punt van den gulden ten opzichte van den dollar 2.49 was, dat dit punt bereikt was en dat er dus goud naar ons land kwam Dit dan gekocht door de Nederlandsche ®arik, die daarvoor natuurlijk guldens uit betaalde. Deze guldens moesten door den 8ene, die het goud hier geïmporteerd had wei weer in dollars worden omgezet omd h|J immers het goud in Amerika had gekocht ®n hiervoor dollars moest betalen. Uit goudtransactie vloeide dus aanbod van gul dens, resp. vraag naar dollars voort en dit bracht den guldenskoers automatisch om laag. Omgekeerd veroorzaakte afvloeiing van goud uit ons land vraag naar guldens ter betaling van het bij de Nederlandsche Bank gekochte goud, en deze vraag had weer een gunstigen invloed op den wisselkoers van den gulden. Deze automatische wisselkoers-regulator is door de opheffing van den gouden standaard in bepaalde landen uitgeschakeld. Die landen, welke den gouden standaard langen tijd nog hadden gehandhaafd, wei gerden in de meeste gevallen, goud af te staan aan de landen, die zelf geen goud meer wilden uitvoeren. De Nederlandsche Bank b.v. heeft zich altijd op dit standpunt ge steld en zy heeft geweigerd, goud voor En geland beschikbaar te stellen, omdat zij wist dat Engeland het goud, dat het eenmaal had. niet weer zou afgeven. Zij heeft echter niet kunnen verhinderen dat er in tijden van een lagen guldenskoers toch veel Nederlandsch goud naar Engeland is gevloeid, omdat dit land in staat was, door bepaalde transacties via de Fransche wisselmarkt toch goud aan de Nederlandsche Bank te onttrekken. Het goudverkeer tusschen Nederland en Frank rijk was natuurlijk vry, en Frankrijk had in de opheffing van den gouden standaard in Engeland geen aanleiding gevonden, om de goudafgiften naar dat land te staken. Ame rika daarentegenstelde zich, na het herstel van den gouden standaard aldaar, op het zelfde standpunt als de Nederlandsche Bank en stelde dus ook geen goud voor Engeland beschikbaar. Door het algeheele verbod van gouduit voer zoowel in Frankrijk als in Nederland dreigde Engeland nu in een impasse te ge raken. Noch uit Nederland, noch uit Frank rijk, noch ook uit Amerika kon het meer eenig goud betrekken. En toch had het dit goud dringend noodig, ter beperking van de risico's, die het manipuleeren op de deviezen markt door middel van het Valuta-Egalisa tiefonds met zich medebrengt. Dit fonds vervult in zooverre de rol van den vroegeren gouden standaard, dat door aan- en verkoo pen van buitenlandsche valuta's de schom melingen van den wisselkoers binnen eer.i germate beperkte grenzen worden gehou den. Het fonds kan op een gegeven oogenblik over een aanzienlijk bedrag aan buitenland sche valuta's beschikken en staat dus, even als een particulier, die veel buitenlandsche deviezen heeft, bloot aan het gevaar van valuta-verliezen. Dit risico is slechts daar- dooi uit te schakelen, dat de beschikbare saldi worden omgezet in goud. Voor het Valuta-Egalisatiefonds in Frankrijk doet zi.h dezelfde noodzakelijkheid gevoelen. Ook dit zou te eeniger tijd kunnen worden ge noopt, groote bedragen aan Ponden of Dol lars op te nemen, om b.v. bij terugvloeiïng van kapitaal uit het buitenland een onge- wensche stijging van den francskoers te voorkomen, en het zou zich daarmede ook in groote valuta-risico's begeven. Het nieuwe „monetaire accoord" nu maakt het mogelijk, dat de saldi van de Valuta- Egalisatiefondsen in de desbetreffende lan den in goud worden omgezet. Elk der drie deelnemende landen heeft zich bereid ver klaard, voor dit doel goud beschikbaar te stellen tegen een dagelijks vast te stellen prijs. Particulieren zullen evenmin als te voren goud bij de circulatiebanken kunner. verkrijgen en ook in alle andere opzichten blijft de toestand, zooals hij na de opheffing van den gouden standaard was. De Ameri kaansche minister van financiën heeft dan ook volkomen ten onrechte gesproken over een „nieuw type gouden standaard". Van be- teekenis is de overeenkomst slechts in dien zin, dat de Valuta-Egalisatiefondsen zich vrijer kunnen bewegen, dan zij hadden kun nen doen, indien zij het risico van een groot deviezenbezit hadden moeten dragen De controle over de valuta-markt wordt hun thans wel gemakkelijker gemaakt. Nederland schijnt niet betrokken te zijn geweest in de besprekingen omtrent het monetaire accoord, waar ons land tot dus verre dan ook buiten staat. Zeer urgent lijkt deze kwestie voor ons land niet. Indien het Valuta-Egalisatiefonds in de laatste week mocht zijn opgetreden, dan zal zijn werk zaamheid zich wel beperkt hebben tot het steunen van den guldenskoers, door het ver koopen van buitenlandsche wissels, die ver kregen waren door verkoop van het van de Nederlandsche Bank overgenomen goud. Eerst wanneer het Egalisatiefonds op groote schaal guldens moet gaan verkoopen, om een ongemotiveerde koersstijging van den gulden tegen te houden, en het dus de be schikking zou krijgen over te veel Ponden-, francs- of dollarsaldi, zou zich ook voor ons land de vraag van een beperking der valu ta-risico's gaan voordoen. Voor een deel zou deze kunnen worden opgelost, doordien voor de beschikbare Ponden gouden zou kunnen worden gekocht op de vrije goudmarkt te Londen, waar het in Zuid-Afrika en andere landen geproduceerde goud wordt verhan deld. Maar toch voorzien wij, dat op den duur ook Nederland niet buiten de „entente" zal blijven. De terugvloeiing van geld uit het buiten land, die het Nederlandsche valuta-egalisa tiefonds voor de noodzakelijkheid zou kun nen stellen, om ter vermijding van een plot selinge koersstijging van den gulden groote bedragen aan buitenlandsche valuta's te koo pen, heeft zich tot dusverre nog niet in den verwachten omvang voorgedaan. Zoolang men nog niet weet, binnen welke grenzen de fluctuaties in den wisselkoers door het ingrijpen van het Egalisatiefonds zullen worden gehouden, is er ook geen haast, zijn buitenlandsch tegoed in guldens om te zet ten. De ernstigste schaduwzijde van den „zwevenden" gulden is wel, dat men nog al tijd niet weet, waaraan men zich te houden heeft. Voor den handel vooral is dit een groot bezwaar, omdat hierdoor aan elke transactie met het buitenland een valuta risico wordt verbonden, dat slechts door het afsluiten van op zich zelf kostbare transacties op de valuta-termijnmarkt kan worden gedekt. Uit de noteeringen op de valuta-termijn markt blijkt wel, dat men voor de komende maanden nog een lichte daling van den gul den ten opzichte van het Pond en den Dol lar tegemoetziet. Ponden zoowel als dollars worden verhandeld met een agio, dat voor al voor levering op drie maanden vrij hoog is. De contante noteeringen, die beïnvloed worden door het optreden van. de verschik lende Egalisatiefondsen, hebben zich de laat ste week ten gunste van den gulden bewo gen. De koersverschillen van dag tot dag, en zelfs van uur tot uur zijn echter aanzien lijk grooter dan onder de werking van den gouden standaard het geval was. Men zou er zich over kunnen verwonde ren, dat ondanks de beperkte terugkeer van kapitaal uit het buitenland de stemming op de beleggingsmarkt voortdurend willig blijft, ware het niet, dat ook hiervoor een logische verklaring is te vinden. Zoolang de onzekerheid op valuta-gebied aanhield, zijn groote bedragen liquide ge houden, die thans geleidelijk belegging zoe ken. Bovendien worden er toch altijd op de aandeelenmarkt winstnemingen uitge voerd en wordt de opbrengst hiervan vaak niet weer in aandeelen, maar in obligatiën belegd, teneinde de verkregen winsten „vei lig te stellen", en zich een vaste rente-op brengst te waarborgen. Wat aandeelen betreft moet nog maar worden afgewacht, of de buitengewoon gun stige verwachtingen, die de beurs in een ge weldige koersstijging verdisconteerd heeft, verwezenlijkt zullen worden en of de uit te keeren dividenden in overeenstemming zul len zijn met het hooge koerspeil. In een hausse-tijd wordt maar al te gemakkelijk over het hoofd gezien, dat men door het be zit van aandeelen niet alleen in de goede, maar ook in de kwade kansen van een be drijf deelt. Een verscherping van de protec tie, als waarop thans door de Engelsche in dustrie wordt aangedrongen, kan verschil lende exportondernemingen voor nieuwe moeilijkheden stellen; de bemoeilijking van den import van onze tuinbouwproducten in Frankrijk en België moet ook worden be schouwd als een waarschuwing voor wat ons nog op menig gebied te wachten kan staan, waardoor de voordeelen van de deva luatie wel eens eerder te loor zouden hun nen gaan dan velen hadden gedacht. Men tast nog in het duister ten aanzien van den invloed der depreciatie op de productie kosten. En zoo zijn er meer punten van on zekerheid die, nu men begint ze onder de oogen te zien, ook ter beurze tot eenige be zinning leiden, met een dienovereenkomsti- gen terugslag op het koerspeil ■Voor de houders van obligatiën mogen de speculatieve kansen geringer zijn, men heeft in elk geval meer zekerheid van rendement, terwijl, wat de obligatiën met lagen rente voet betreft, met de mogelijkheid van een verdere koerswinst rekening mag worden gehouden, wanneer het rentepeil hier te lande blijft dalen. De 3U, pCt. Nederland sche en Ned. Indische staatsleeningen heb ben den parikoers reeds overschreden; zij noteeren zelfs hooger dan de 4 pCt. Indische leeningen, omdat deze eerder voor conver sie in aanmerking zouden komen. De 3 pCt. staatsleeningen zijn thans niet meer heel ver van den paristand af. Gemeenteleenin- gen, pandbrieven van hypotheekbanken, obligatiën Hollandsche en Staatsspoor, alle hebben in meerdere of mindere mate van de opleving der vraag naar beleggingswaarden geprofiteerd en de buitenlandsche, in - gul dens luidende leerlingen hebben eveneens een herstel van beteèkenis geboekt. De koersstijging op de obligatiemarkt valt uiteraard in het niet by de wihsten, die aandeelen sinds de depreciatie van den gul den hebben behaald, en die in vele gevallen 100 pCt. en meer bedragen. Handelsver. „Amsterdam", die op 26 September 283 pCt. roteerden, behaalden een record-koersstij ging ad circa 135 pCt..; aandeelen Konink lijke kwamen in dienzelfden tijd van 295 op circa 400 pCt., Philips van 166 op 230 pCt., Amsterdam-Rubber van 146 op 234 pCt. Voor verschillende, laaggeprijsde aandeelen is de koerswinst naar verhouding nog groo ter (Papierfabriek van Gelder van 56 op 96 pCt., Serbadjadi van 66 op 130 pCt. enz.) In de afgeloopen week werden evenwel winstnemingen uitgevoerd, die een druk op de koersen uitoefenden en de markt een on regelmatig aanzien gaven. Al spoedig kwam er dan weer nieuwe vraag opzetten, waarbij het opviel, dat ook het buitenland zich in toenemende mate voor bepaalde fondsen in teresseert. Koninklijke Petroleum stonden hierbij in het middelpunt der belangstelling, maar ook voor Indische cultuurwaarden suiker,, rubber en tabakken, bestond goe de vraag van Engelsche zijde. Wat rubberaandeelen betreft, deed zich nog de gunstige invloed gevoelen van de verwachting, dat het Internationale Rubber comité zal besluiten tot een verhooging van het productie-percentage voor de eerste helft van 1937 met 5 pCt., waarbij moet worden opgemerkt, dat de hoogere cijfers der ..standaardproductie" voor 1937 automatisch 'toch reeds eeen verhooging der productie met zich brengen. Veel meer dan vóór de guldens-depreciatie zullen de Ned. Ind. rub bermaatschappijen thans kunnen profiteeren van een vergrooting van den uitvoer. Tabaksaandeelen hadden nog al van winstnemingen te lijden, nu de najaars-in- schryvingen zijn afgeloopen en de markt dus voorloopig geen nieuwe stimulans zal krijgen. Op de gunstige resultaten voor den geheelen oogst was de beurs reeds vooruit- geloopende in totaal verkochte 131.090 pak ken hebben een gemiddelde opbrengst ge geven van 150 cent per 1/2 K.G., terwijl de uit 132.627 pakken bestaande oogst 1934 in doorsnee 123 cent per 1/2 K.G. opbracht. De opbrengst in dit jaar levert voor alle Su- matra-tabaksmaatschappijen een behoorlij ke winst op. Voor Philips' verkeerde men in de eerste «elft der week in afwachting van het divi- dendbesluit; men raamde het dividend wel iswaar op de 6 pCt., waarop het ook is vast gesteld, maar men had toch een stille hoop, dat het bestuur onder de veranderde om standigheden misschien wat vrijgeviger zou zijn, zoodat de aankondiging per saldo nog tegenviel wat ook in het koersverloop tot uitdrukking kwam. Unilever hebben zich gehandhaafd op een niveau van 155 tot 160 pCt., terwijl aandeelen Aku tijdelijk nog een paar percent in koers stegen op optimisti sche beschouwingen in Duitsche bladen over interne saneering by het Aku-concern. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3)4 pCt. Nederland 99 5/8, 101 1/4; 3 pCt. Ned. Grootboek 95, 98 1/8; Onze Tweede October-Opgave. Een Vermenigvuldiging. Deze zag er geheel volledig als volgt uit en werd door velen met groote ambitie opgelost. 6seoV'3 tt7 07501/3 O 7 JSÓOO7 Z yészo 93 6 3 V V m 786 3 S Onze Nieuwe Opgave. Vaderlandsche Puzzle. Gevraagd wordt in het volgende dia gram woorden in te vullen horizontaal, verticaal en diagonaal. Van 18 en van 36 diagonaal, van 45 horizontaal en van 27 verticaal, woorden van 11 letters, alle tot op zekere hoogte betrekking hebbende op Neder land en Oranje. Alle andere woorden bestaan uit 6 let ters. Horizontaal: 1—2 Koninklijke kleur. 32 Deel van ie hand. 45 Groote stad in Nederland. 67 Groote uitheemsche vogel. 87 „Je maintiendrai" is ons Verticaal: 14 Vorstelijk verblijf. 46 Geluk, voorspoed, goede uitslag. 27 Hier is 's-Gravenhage één van. 35 Men spreekt wel van een Konings... 58 Land aan alle zijden door water omringd. Diagonaal: 18 Een woord, dat thans weer op den Haag van toepassing is. 36 Éen woord, dat thans op aller lippen is en een groote plaats in de harten der Nederlanders in neemt. 24 Zonnestraal (Latijn). 25 Regeeringsstelsel (Fransch). 47 Verschansing. L'7 Ooievaar (m.v.) Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 23 October 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Correspondentie. B. A. B. te A. Hopen zoo mogelijk uw puzzle weldra te plaatsen. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 31/j, pCt. Ned. Indië 99 100 5/8; 3H pCt. 's-Gravenhage 97 7/8, 99 7/8; 4 pCt. Rotterdam 96, 97 }4; 4 pCt. Hollandsche/Staatsspoor 961/4, 97 3/4; Philips 201, 230, 212, 219; Unilever 159%, 162)4, 155 1/4, 157 1/4; Aku 38, 40 1/4, 37 7/8; Calvé-Delft 76)4, 80 3/4, 78 3 4; Kon. Petroleum 376)4, 399, 392; Handelsver. „Amsterdam" 400, 417, 401, 405; Koloniale Bank 74, 80 3/4, 76 3/4; Ned. Handel My. 172, 174)4, 170)4; Deli Batavia Mij. 240, 250, 237, 239 3/4; Deli Mij. 290)4, 303, 288, 292)4; Senembah 264, 279, 270, 274; Amsterdam-Rubber 220, 238, 223, 227; Hessa Rubber 160, 190, 161. 166; Serbadjadi 114, 130, 116. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1458. Stand. Zw. 10 sch. op: 2, 8, 9, 10, 13, 19, 20, 25, 29, 40. W. 10 sch. op: 17, 21, 28, 31, 35, 38, 41, 42, 44, 46. Oplossing. 1. 41—37 1. 40 49 2. 46—41 2. 49 47 3. 17—12 3. 47 26 4. 12 34 4. 26 30 5. 35 4! De math SpringerVaessen is geëin digd in een abnonmaal groote overwin ning voor Springer. Deze won van de 10 partijen 7 en speelde 3 remise. De eind stand is dus 173. Met te grooter belang stelling wordt nu uitgezien naar de match Springer-Keiler. In de tweede partij Springer-Vaessen kwam de volgende positie voor: v7//v. Y/777/// Yv///// "téêsY y/ém> YM& WP wp) W') M W/ mm m/zt Zw. 16 sch. op: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 23, 24, 25. W. 16 sch. op: 17, 22, 31, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 45, 46, 48. Springer's laatste zet was 2722, welke echter op een misrekening berust, omdat Vaessen nu schijfwinst kan forceeren. Overigens was Wit's positie hier reeds verre van gunstig, want zijn korte vleugel verkeert in een desolaten toestand. Meer spel bood in elk geval nog Wit 4137, hoewel de verdediging van het witte stuk 17 niet goed mogelijk lijkt. Na Wit 2722 vervolgde Vaessen ech ter met 2329. Wit 34 23 en Zwart 19 28, waardoor Wit zich kon herstellen door 17—12. Zwart 8:17, Wit 22:11, Zwart 16 7, Wit 33 22. In plaats van 2329 had Zwart echter moeten spelen 2328, waarna Wit niet aan stukverlies had kunnen ontkomen. Het volgende eindspel werd door wit gewonnen. Zw. 4 sch. op: 6, 15, 17, 37. W. 3sch. op: 18, 20, 23 en dam op 1, Hij speelde: 1. 1—7 1. 1524 o ni i 9 O/j OQ (op 17—21 volgt 23—19 en 11—41) 3. 11 41 3. 29—33 4. 41—32 4. 3339 5. 32—49 5. 6—11 6. 17—12 6. 11—16 7. 12— 7 7. 16—21 8. 49—16 8. 39—44 9. 16—49 9. 44—50 10. 7— 1 10. 50—28 11. 49—44 11. 28—50 12. 1— 6! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1459 van E. Meney (Fr.) Zw. 10 sch. op: 2, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 17, 36 39. W. io sch. op: 19, 22, 24, 27, 28, 31, 33, 37, 42, 44. In onze volgende rubriek geven wji de oplossing.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11