Opening nieuwe politiebureau. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 Officieele belangstelling uit breeden kring. Waardeering voor architect en commissaris. De burgemeester opent het gebouw. In de hall van het nieuwe Politie bureau had gistermiddag, in tegenwoor digheid van tal van genoodigden, de offi cieele opening plaats door den burgemees ter jhr. F. H. van Kinschot. Deze opening geschiedde in tegenwoor digheid van het voltallige college van B. en W., vele raadsleden, de leden van de rechterlijke macht, de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de hoofden van takken van dienst, de besturen van de Ontzetvereeniging, Alcmaria V. V. V., de bfiddenstandsvereenigingen, Commissaris gen van politie uit Noord-Holland, een vertegenwoordiger van het Werkfonds, alsmede den architect, den heer Krophol ler, den Directeur van de Levensverzeke ring Maatschappij „De Noord-Holland- gche van 1894", Dr. Hofstee, den Comman dant van de Brandweer en vele andere belangstellenden. Een drietal bloemstukken waren inge komen van den Burgemeester voor de ka mers van den Commissaris, den Inspecteur en de Adjunct-Inspecteurs. Voorts waren er bloemstukken van de Levensverzekeringmaatschappij „De Noord-Hollandsche van 1894", de familie Walraven, de Vereeniging van Hofplein bewoners, de Burgerwacht, de hoofden van takken van dienst, de vrijwillige Brandweer, alsmede van eenige particu lieren. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, riep alle aanwezigen in de hall van het nieuwe gebouw een hartelijk welkom toe en zeide, dat alle aanwezigen die het politioneele huishouden van nabij kennen wel overtuigd zullen zijn, dat verandering van oolitiebureau urgent was. Oude Alkmaarders hebben het bu reau niet anders gekend dan in het stad huis en alle verbeteringen in den loop der jaren aangebracht, konden op den duur geen uitkomst brengen. In de laatste 10 jaren is de mogelijkheid van een nieuw bureau herhaaldelijk on der het oog gezien, o.a. bij het vrijkomen van de 5e gemeenteschool en van het ge bouw voor den keuringsdienst en zelfs is aan een mogelijk vrijkomend gymnasium gebouw in gedachten de bestemming van een nieuw politie-bureau gegeven. Een Burgem. Van Kinschot uitbreiding van het bestaande bureau in den tuin van de Openbare Leeszaal zou 25.000 kosten. Ook hiervan kwam niets, maar ten slotte viel de aandacht op de plaats waar het gebouw thans is verre zen, tegenover het Hooge Huys van de Noordholl. Levensverzekeringmaatshappij. Burgemeester Wendelaar had met zijn kennis voor stadsshoon een fraaie oplos sing voor oogen, welke door architect Kropholler te Wassenaar was ontworpen. Een politiebureau in denzelfden stijl met een overspanning in de St. Laurenstraat door een poortgebouw ter hoogte van het Prinsenhof zou een sieraad voor dit stads deel worden. Op 30 Juni 1931 kwam het eerste ont werp in behandeling bij de Comm. voor openbare werken, welke zich principieel uitsprak voor het op deze plaats bouwen Van een bij de omgeving passend bouw werk. De tijden werden moeilijker en het plan Kropholler dat 130.000 zou kosten bleef liggen. Toen spr. in 1934 het oude politiebureau voor het eerst bezocht zag hij wel dat een betere ruisvesting noodzakelijk was. Een Uitkomst bracht het in April 1934 inge- itelde werkfonds, dat voor werkvenui- ming van rijkswege rentelooze fondsen verschafte welke in 40 jaar moeten wor den afgelost. Een nieuw dienstgebouw werd na vele onderhandelingen op 26 Februari 1935 in gunstige overweging genomen en het plan Kropholler dat, afgezien van alle fraaiigheden alleen de noodzakelijke buisvesting van een politiebureau zou bie den, kwam daarbij naar voren. Men wilde 80.000 voteeren en 6000 voor de inrich ting waarvan de oorspronkelijke opzet 10.000 bedroeg zoodat men slechts 8/5 van de ramingskosten zou kunnen be steden. Dankbaar gestemd jegens de regeenng deden B. en W od 20 Augustus 1935 hun voorstel aan den Raad en op 3 September vereenigde deze zich met de voorstellen *elke inhielden een bedrag van 79000 °or het politiebureau en van .1 den verbindingsweg B.erge^^en Heldersche weg in welke beide werken som van 47000 aan arbeidsloon was btWepen. De aanbesteding op 16 October 1936 dus juist een jaar geleden was hooger dan de raming, maar r a vereenvoudiging werd het werk voor 69593 opgedragen aan de aannemers Siemerink en Reehuis te Wierden. Op 4 November werd het werk aangevangen en half Mei werd met den kap begonnen. 7 Oct. j.1. is het werk opgeleverd en de laatste week is aan de inrichting van het interieur gewerkt. Spreker bracht namens de gemeente oprechten dank aan het bestuur van het werkfonds voor de beschikbaar gestelde gelden. Wij hopen, aldus spr., dat gij ook overtuigd zult zijn van het groote belang van onze gemeente bij objecten van werk verruiming en wij bevelen ons dan ook in de toekomst in Uw speciale aandacht aan. Hulde aan den architect. Voor den heer Kropholler is dit een dag van glorie. Hij die alles ontwierp en zijn geheele persoon aan een bouwwerk gaf, ziet thans alles voltooid. Hij heeft zijn groote kunde als architect hier aange wend voor de totstandkoming van dit machtige bouwwerk, dat de eeuwen zal trotseeren en getuigen zal van wat archi tecten van de 20e eeuw heben geschapen. Wy zyn trotsch op dit bouwwerk en zullen deze stadswijk in den stijl-Kropholler met eere aanshouwen. Spreker sprak verder woorden van waardeering aan het adres van den op zichter, den heer De Hoop, die de dage- lijkshe leiding van het werk had en dank te bij de aannemers in de eerste plaats de firma Sieverink en Reehuis voor de kundi ge uitvoering van dit grootsche werk. De burgemeester herinnerde daarbij aan het doodelijk ongeval van den heer Sievering Jr. in de tweede helft van Juli overkomen. Veel hoopvols voor familie en werk is toen vernietigd. Vervolgens noemde spreker den heer Joh. Raedeker uit Amsterdam als de beeldhouwer van den mooien voor gevelsteen met wapen, en de onderaan nemers De Vries centrale verwarming Wolf schilderwerk Pedroli electrische installatie Kueter lood- gieterswerk en de tallooze arbeiders, die hun krachten aan dit werk hebben gegeven. De directeuren van Bouw- en Woning toezicht, Gemeentewerken en Lichtbedrij- ven hielpen mede en gaven belangrijke adviezen. Spr. dankte namens de gemeen te, allen die op eenigerlei wyze aan de totstandkoming van dit gebouw hadden medegewerkt. Een blijde dag voor de politie. Zich tot den Commissaris van Politie wendend zeide spr. dat het voor dezen een blyden dag was dit dienstgebouw officieel in gebruik te kunnen nemen en het oude te kleine bureau vaarwel te kunnen zeg gen. Een nieuwe periode, waarin werklust en ijver in alle opzichten worden bevor derd zal thans voor het corps aanbre ken en de ruime omgeving en diverse ge makken zullen de zware politietaak ver aangenamen. De heer Walraven heeft zich zeer ingespannen om in overleg met den architect het gebouw aan de eischen van den tyd te doen beantwoorden. Hij spaar de geen moeite en de doelmatigheid van het gebouw komt grootendeels voor zijn i ekening. Spreker zeide de aanwezigheid der rechterlijke autoriteiten op prijs te stel len. Ook zy zullen van het groote belang van een behoorlijke huisvesting der politie overtuigd zijn, waar op allerlei gebied het justitieele werk door de politie wordt voorbereid. Vervolgens richtte spr. zich tot zijn col lega's van naburige gemeenten en hij wees er op hoe Alkmaar als centrum-gemeente ontat met de aangrenzende gemeenten r ioet onderhouden. Ook de burgemeesters van de omliggende gemeenten zullen er zich ongetwijfeld over verheugen, als deze lak van dienst zoo voortreffelijk wordt gehuisvest, temeer waar het in de bedoe ling ligt de veldwachterscursussen van deze streek onder leiding van den Com missaris van Politie in de boventheorie- zaal te doen plaats vinden. Ten slotte droeg spreker het bureau of ficieel over aan den Commissaris van Po litie en verklaarde het gebouw daarmede voor geopend. (Applaus). Rede van den Commissaris van Politie. De Commissaris van Politie, de heer C. Ch. Walraven, zeide, dat het voor de poli tie een groote eer is een zoo talrijk gezel schap genoodigden bij de opening van het bureau aanwezig te zien. Het stemt tot bijzondere voldoening als de oorzaak daar voor belangstelling voor de politie is. Spr. noemde dit nieuwe bureau geen overbodi ge luxe. Het is het resultaat van een wel overwogen plan, want het heeft ongeveer 15 jaar geduurd eer tot de uitvoering van den bouw werd overgegaan. Hoewel zoo nu en dan verbeterd, bood het oude bureau geen voldoende huisvesting meer. Wachtlokaal en agentenkamer waren onvoldoende en waar de laatste ook voor wachtkamer van het publiek diende trof dit meermalen een gezelligen boel aan om dat daar ook arrestanten, beschonkenen enz. werden ontvangen. Wat de cellen be treft, de Minister van Justitie heeft her haaldelijk ontheffing van de vastgestelde voorschriften verleend. Voor vele onder- deelen van den dienst kwam men ruimte te kort en wanneer er b.v. een arrestant gefotografeerd moest worden zat deze in het atelier en moest de fotograaf in de i agentenwacht staan. Het atelier diende vroeger namelijk als cel. In Mei kwamen enkele vertrekken van een anderen dienst, die sedert jaren ook in het bureau huisde vrij en kwam er dus eenige verbetering. Commissaris Walraven De rijwielen konden niet alle in de gang staan en men moest er een kamer aan of feren, die een betere bestemming had kunnen hebben. Een pakhuis in de nabij heid van het bureau, voor garage in ge bruik, ging door een brand met alles wat er in was enkele jaren geleden bijna ver loren. De dienstvertrekken waren onder ling niet gunstig gelegen en zoo waren er meerdere klachten. Het nieuwe gebouw voldoet aan alle eischen van dezen tijd. Alle diensten zijn thans ten opzichte van elkaar practisch gehuisvest. Spreker ging vervolgens uit voerig de ligging en bestemming van de diverse localiteiten na men vindt dit alles in ons artikel van Donderdagavond. Opgemerkt werd o.a., dat de cellen ge deeltelijk gescheiden zijn gehouden, zoo dat contact van verdachten voorkomen kan worden. Bij voorgeleiding van ver dachten behoeven deze slechts over kleine afstanden door het gebouw geleid te worden. Het bureau biedt alle gelegenheid om zoo noodig tot een inwendige uitbrei ding der vertreken te kunnen overgaan. Hoe spoedig men hiervoor kan komen te staan bleek reeds tijdens den bouw in welk tijdperk de luchtbeschermingsdienst meer en meer als politiewerk werd ingeschakeld en wil men dezen nieuwen, omvangrijken dienst goed in orde hebben dan dient men hiervoor te beschikken over een ruime lokaliteit waarin zeer overzichtelijke platte gronden der gemeente, telefoon, radio enz. aanwezig behooren te zijn. Steeds nemen de bemoeiingen der politie toe. Spr. noem de als voorbeelden b.v. de winkelsluitings wet, de crisiswetten, de wet op het afbe- talingsbedrijf, de wet op de binnenschip- perij, de geldschieterswet, het nieuwe mo tor- en rijwielreglement, de wet op de prijsopdrijving, de huisarbeidswet en de betrekkelijke K. B. Grootere steden kun nen voor vele van die diensten speciale groepen aanwijzen, in provinciesteden voegt de politie het weer by het vele an dere werk en leeft het zoo goed mogelijk na. Vaak beweegt de politie zich tegen woordig op sociaal gebied en is zij een vraagbaak voor het publiek. Iemand, die dezer dagen het gebouw bekeek wilde in de hall als opschrift plaatsen: „Gij die hier binnen treedt, laat alle hoop varen". Beter ware het de spreuk te plaatsen: „Wie als vriend hier binnen gaat, komt nooit te vroeg, maar wel te laat." De architect, de heer Kropholler, kreeg tijdens den bouw een indruk van de politie en gaf dezen in eenige symbolen weer. Men ziet in de hall de roos als symbool van het geheim, als het symbool van de wenk aan alle burgers hier hun hart vrij uit te storten. Verdach ten kunnen hier met hun geweten in het reine komen, ofschoon dan wel ontheffing wordt toegepast en de gewetensoverdracht nader bekeken wordt door de justitie. Op de trap ziet men den forschen leeuw, die het hechte gebouw symboliseert, maar waarin men ook de kracht en de fierheid van het corps mag zien. De figuren in de ramen: Zon, Maan en Sterren, beduiden, dat de zon schijnt voor boozen en goeden, en dat er na den nacht weer een dag komt. Het wapen van Alkmaar is de vaste burcht waarover voornamelijk op 8 October onze burgerij enthousiast is en in de bovenhall vindt men den kraaienden haan, 'n symbool van voortdurende waakzaamheid der po litie en de uitdrukking van haren continu- arbeid, altijd waakzaam, altijd paraat. Spreker bracht het gemeentebestuur, den Raad en in het bijzonder den burge meester dank voor het besluit van den bouw van dit monumentale bouwwerk. Op de politie kan gerekend worden. Zich tot den burgemeester wendende wees spr. er op, dat het corps zijn taak op uitstekende wijze vervult en een goeden naam heeft in de gemeente, wat blijkt uit de vele geschenken en bewijzen van be langstelling waarvoor spr. dank zegde. De politie streeft er naar ieders belangen rechtvaardig en welwillend te behartigen. Het publiek is er niet voor de politie, maar omgekeerd. Alle corpsleden waardeeren 'n bureau als dit en als bewijs van dank bo den zij een mooie eiken bank aan welke in de hall is geplaatst en waaraan allen heb ben bijgedragen. De leden van het A. P. K. zullen den naam van het corps blijven hoog houden en hun taak met opgewekt heid verrichten. Spreker sprak ten slotte de beste wer.schen uit voor den bloei van onze mooie stad Alkmaar waarin dit corps naar haar beste vermogen voor orde, rust en veiligheid zal zorgen. (Applaus). Hierna werd het gebouw bezichtigd, waarvan wij reeds een beschrijving pu bliceerden. Een rede namens fcet Werkfonds. In de theorie-zaal was, na het servee ren van de thee, allereerst het woord aan den heer T a 1 m a, vertegenwoordiger van het Werkfonds, die verklaarde, dat het bestuur van dit fonds er zich ten zeerste over verheugt, dat dit ruime gebouw, dat in concept passend aansluit aan een van de mooiste gedeelten van Alkmaar's ste denschoon, in gebruik kon worden ge nomen. Spr. hield hierop een beschouwing ovei de werkverruiming, die door de stichting van dit gebouw werd verkregen en hy stelde in het licht, dat de totstandkoming van dit gebouw aan arbeidsloon, naast een loonbedrag van 16000, stellig wel een in direct loonbedrag van eveneens 16000 had gevorderd. De bouw vormde voor het bestuur van het Werkfonds één van de heugelijkste gebeurtenissen en spr. wenschte het ge meentebestuur met de totstandkoming van harte geluk. Een woord namens de rechterlijke macht. De President van de Rechtbank, Mr. H o 1 s t e i n, verzekerde, dat het de Alk- maarsche Rechtbank zeer aangenaam was, van hare belangstelling in de opening van dit nieuwe gebouw blijk te geven. De indienststelling van dit nieuwe bureau is ongetwijfeld een belangrijke gebeurtenis. Wij hadden reeds bewonderd het uiterlijk schoon van dit gebouw en hebben door beschrijvingen in de Pers ook een en an der over de inwendige inrichting verno men. Door eigen aanschouwing hebben wij ons thans kunnen overtuigen van de goede, van de doelmatige inrichting daar van. De politie, wier taak ongetwijfeld vaak moeilijk en zwaar is, heeft het noodig, te verkeeren in dergelijke omstandigheden, dat zij die taak naar behooren kan uit oefenen en dit gebouw voldoet aan zooda nige eischen, dat daarvan gezegd kan wor den, dat het in hooge mate aan den politie-dienst ten goede zal komen. Daar om zeggen wij hier gaarne, dat wij onzer zijds in de totstandkoming ook zien een groot politiebelang, een groot gemeente belang en een groot algemeen belang. Het behoeft geen verwondering, dat door ons in de eerste plaats is gelet op het politioneele belang, maar wij verliezen daarbij toch volstrekt niet uit het oog, dat dit fraaie gebouw voor Alkmaar beteekent een aanzienlijke verrijking van het stads- schoon. Ook hierover verheugen wij ons als rechterlijke macht ten zeerste. Hierna richtte spr. tot den Burgemees ter, als hoofd der gemeente, en als hoofd der politie en tot den Commissaris van politie en het geheele Alkmaarsche poli tiecorps een woord van gelukwensch. Wij willen niet eindigen, aldus spr., dan na ons geheel en al en volkomen te hebben aan gesloten bij de woorden, die wij zooeven hebben gehoord en die gericht waren tot allen, die aan de totstandkoming van dit gebouw hebben medegewerkt. Speciaal sloot spr. zich aan bij de verdiende hulde, gebracht aan den grooten bouwmeester van dit grootsche bouwwerk. De Officier van Justitie spreekt. De Officier van Justitie, Mr. H ij m a n s, sprak, mede namens Mr. van der Feen de Lille, een hartelijken gelukwensch uit met de totstandkoming van dit schitteren de gebouw van den buitengewoon kunst- zinnigen bouwmeester. Bij de opsomming van de emblemen had men het embleem van de waarschuwing door de politie, zooals dit in den topgevel wordt uitgedrukt, niet genoemd. De eerste stap tot de misdaad is de moeilijkste en daarom was de eerste trap in den topgevel dan ook de hoogste; deze bevatte nog een uitsteeksel en spr. zag daarin uitgedrukt, dat de eerste stap tot de misdaad de zwaar ste is. De volgende trappen zijn in ver houding tot de eerste kleiner, maar daar boven verheft zich de hooge naald, waarin spr. zag den waarschuwdenden vinger van de politie. Verder wijst de weg voor de verdachten over den nok, smal en gevaar lijk, maar wie de welwillende waarschu wing van de politie volgt, vindt in den zij muur een groote poort, gaat naar beneden en wordt met liefde opgenomen. Wie de waarschuwing niet volgt, komt op het dak, het hellend vlak, en glijdt in de goot, valt vervolgens langs den muur en kan door de tralieramen een blik in z'n toekomst wer pen. Deze misdadigers vallen natuurlijk aan den kant van de Bank naar beneden, want daar is wat te halen. Spr. achtte het waarschijnlijk, dat de bouwmeester de waarschuwende taak van de politie niet in den gevel heeft willen vastleggen. Misschien geschiedde dit krachtens het onderbewustzijn. Een feit is het echter, dat, als men den gevel zoo be kijkt, men het door spr. geschetste em bleem kan zien. Spr. hoopte, dat de heer Walraven nog vele jaren zijn werk, ook het werk van de waarschuwing, in het mooie gebouw zal kunnen verrichten. Ook wenschte hij den burgemeester geluk en hij noemde het Alkmaarsche politiecorps een uitstekend corps. Een woord namens de buiten gemeenten. Namens de collega's-burgemeesters uit de buitengemeenten, was hierna het woord aan Jhr. N. van Foreest, uit Hei- loo, die verzekerde, dat hij en zyn col lega's begrijpen, hoezeer de Burgemeester van Alkmaar, als hoofd van de politie, het op prijs zal hebben gesteld, dat de Raad een dergelijke som voteerde om dit fraaie gebouw te kunnen stichten, om het de politie mogelijk te maken, haar moeilijke taak naar behooren uit te voeren. Spr. was overtuigd, dat het voor Jhr. van Kinschot vandaag een gelukkige dag is geweest, omdat hij dit mooie, goed in gerichte gebouw heeft kunnen openen. Namens zijn collega's wenschte spr. den burgemeester daarmee van harte geluk. De buitengemeenten hebben veel met het Alkmaarsche politiecorps te ma ken en voor deze gemeenten geeft het een rustig gevoel, te weten, dat onder leiding van Commissaris Walraven in dit hechte gebouw de politie van Alkmaar, als cen trum-gemeente, voor ons waakt en zorgt, heil. Spr. eindigde met den wensch, dat het gebouw moge strekken tot heil van de politie en tot heil van de streek. Namens de hoofdambtenaren. Namens de hoofden van takken van dienst gaf Dr M o 1 hierna uiting aan de belangstelling die er onder hen leeft over de totstandkoming van dit gebouw. Spr. kon zich voorstellen, dat de Com missaris van politie er wel eens aan ge twijfeld zal hebben of er in z ij n tijd nog een nieuw politie-bureau tot stand zou komen. Toen eindelijk, dank zij de mede werking van het Werkfonds, de opdracht tot het bouwen werd verstrekt, zal de practische inrichting zeer zeker aan den heer Walraven slapelooze nachten hebben gekost. Met het bereikte resultaat wensch te spr. den Commissaris geluk, welke ge lukwensch hij vergezeld deed gaan van een bloemstuk. Diverse vereenigingen feliciteeren. Namens Alcmaria V. V. V. werd het woord gevoerd door den heer J. Stikkel Sr., die verzekerde, dat de aangename medewerking, die de V. V. V. van den Commissaris steeds mag ondervinden, Alc maria had doen besluiten om als blijk van waardeering een paar Kropholler-stoelen voor de hall aan te bieden. Spr. uitte den wensch, dat ook in de toekomst de V. V. V. op de welwillende medewerking van de politie zal kunnen blijven rekenen. Namens de 8 October-vereeniging werd het woord gevoerd door Mr. C. J. de Lange, die volkomen begreep, dat het vandaag voor de Alkmaarsche politie een blijde dag is. Een blijde dag voor de Alk maarsche politie, aldus spr., is ook een blijde dag voor de Alkmaarsche burgerij. En spr. was het aangenaam, van die blijd schap te kunnen getuigen. Aangenaam was het hem ook, door het aanbieden van een klein stoffelijk huldeblijk aan die be langstelling en vreugde uiting te kunnen geven. Wij zien in de Alkmaarsche politie een belangrijke vereeniging, die op velerlei ge bied werkzaam is en waaraan de Commis saris van politie op voortreffelijke wijze leiding geeft. De verstandhouding tus- schen het politiecorps en de Alkmaarsche burgerij laat niets te wenschen over en brengt slechts voor hen, die met misdadige neigingen behept zijn een onaangename zijde met zich. Dat een Alkmaarsche vereeniging als het politiecorps een dergelijk schoon club gebouw krijgt, stemt tot verheugenis. Spr. hoopt, dat Alkmaar in dit gebouw steeds zal kunnen zien een centrum van Alk maar's gemeenschapsleven, vooral om de wijze, waarop de belangen van ons allen daarin worden gediend. Spr. eindigde met den wensch, dat het Alkmaarsche politiecorps nog lang zijn voortreffelijke diensten aan de gemeen schap zal kunnen blijven bewijzen. De heer Van der Laan spreekt namens de politie. De heer Van der Laan, Commis saris van politie te Zaandam en oud inspecteur te Alkmaar, sprak als oudge diende en ook namens de collega's uit den omtrek een hartelijke felicitatie uit met het nieuwe gebouw. De politie in Alkmaar is goed. Spr. kan daarvan uit de praktijk meespreken. Toen hij in 1921 in Alkmaar kwam, was hij reeds een onderlegd politieman, maar toch wilde spr. wel de verzekering geven, dat de ervaringen, die hij bij het Alkmaarsche corps, onder leiding van Commissaris Walraven heeft opgedaan, er toe hebben medegewerkt, dat hij zich thans kan ge voelen als een politieman, voor wien op dit gebied geen problemen kunnen be staan. Spr. is daarvoor den heer Walraven dankbaar en wenschte hem van harte ge luk met het na jaren bereikte ideaal. Rede van den brandweer commandant. F. Ringers De Commandant van de Brandweer, de heer F. H. Ringers, bracht den Com missaris dank voor zijn vriendelijke uit- noodiging. Woenrdag j.1. kwam deurwaar der Haasbroek bij spr. met een biljet in naam van de Koningin. Spr. dacht aan een herinnering van de uitnoodiging, maar het bleek, dat hy in overtreding was geweest van de Crisis-Zuivelwet. Dat was een teleurstelling.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5