DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oviedo door opstandelingen ontzet. Bondsappèl van het vaderlandsche front. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 246 Maandag 19 October 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Belangrijke redevoering van bondskanselier Schuschnigg. Plebisciet over staatsvorm mogelijk geacht. De Spaansche revolutie Groote schade in de stad aangericht. De non-interventie kwestie. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Geen devaluatie van de schilling. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft Zaterdagavond een redevoering uitgesproken, voor 1500 politieke functionarissen van het vaderland sche front en daarin de mogelijkheid ter sprake gebracht van een later te houden plebisciet over het toekomstig regiem in Oostenrijk. In zijn redevoering bracht Schusch nigg ook de kwestie van een herstel der monarchie te berde. Schuschnigg sprak alle berichten tegen volgens welke hy Duitschland zou hebben beloofd geen restauratie der Habsburgers te zullen toestaan. Na een historsich overzicht besprak de minister eerst economische kwesties. Hy verklaarde daarbij met nadruk, dat men niet zal overgaan tot een devaluatie van de schelling. Devaluatie van den schelling beteekent een verhooging van den prijs der grond stoffen, hetgeen een ondraaglyken achter uitgang in den levensstandaard der ge- De kwestie der monarchie. Ten aanzien van de kwestie der monar chie zeide de bondskanselier o.m. Propaganda en politieke activiteit der monarchisten zijn binnen het ka der van het vaderlandsche front toe laatbaar. Het Vaderlandsche front heeft plaats voor allen, zoowel voor hen, die in de monarchistische, als voor hen, die in een niet-monarchistische grondwet den idealen staatsvorm zien. Geen staatsvorm heeft aanspraak op eeuwig bestaan. De staat en niet de staatsvorm is primair. De oplos sing kan evenwel nimmer van buiten af worden beinvloed niet het buiten land heeft daarover te beslissing, ook zelfs niet de Oostenrijksche regeering, doch slechts het Oostenrijksche volk. Een dergelyke volksstemming is niet binnen afzienbaren tijd te verwachten. Niettemin moet men uitgaan van de ge dachte. dat de tijd der beperking van de Oostenrijksche souvereiniteit in ieder ge val voorbij is. Voorts verklaarde de bondskanselier, dat het volgend doel van zijn regeering is de ten uitvoerlegging van de grondwet van Dollfuss. Zondagochtend opnieuw groote demonstraties van het Vader landsche front. Zondagochtend is de groote demonstra tie van het Vaderlandsche front op het oude exercitieveld van Schmelz voortgezet. Meer dan 300.000 personen waren te Wee- nen vereenigd met 1000 vanen. Alle pro vincies waren vertegenwoordigd. Na een H. mis in de open lucht werden de standaarden van de Oostenrijksche jeugd gewijd, waarna de leden van dezen bond den eer van trouw aan Schuschnigg aflegden. Onder groote stilte werd vervolgens een rede van wijlen bondskanselier Dollfuss, welke op gramofoonplaten was opgeno men, aangehoord. Deze rede wekte groote ontroering en bijval bij de luisterenden. Hierna hield bondskanselier Schusch nigg een rede, waarin hij de jeugd wees op den arbeid en den grond. Hij spoorde de jeugd aan den door Dollfuss aangewezen weg te volgen. De arbeiders spoorde hij aan zich in corporatief verband te vereenigen met de Oostenrijksche patriottische beweging. Spr. herinnerde er aan, dat Oostenrijk niet meer een staat is van werklieden, doch een staat van boeren, handwerks lieden of ambtenaren. Spr. voegde hieraan toe, dat iedere staat in den staat in Oostenrijk is uitgesloten. De formule van Oostenrijk is thans: „Zorg voor de economische belangen in eenen sterken staat. De rede van bondskanselier dr. Schusch nigg werd herhaaldelijk door heftig appaus onderbroken. Schuschnigg heele bevolking met zich zou meebrengen. Vervolgens sprak Schuschnigg over de ontbinding der weerkorpsen. Hij besloot dit deel van zijn rede met de volgende woorden: „Hiermede onthef ik vice-kanselier Baar-Baarenfels op diens verzoek van het opperbevel over de militie van het vader landsche front. Als opperbevelhebber heb ik benoemd luitenant-veldmaarschalk Hülgerthr, landeshauptmann van Karin- thie. Luitenant-veldmaarschalk Hülgei th heeft deze benoeming aanvaard. De bondsvlag. Een verdere belangrijke verklaring van den bondskanselier had betrekking op de Oostenrijksche staatsvlag. Voortaan zal de vlag met het krukkenkruis (van het va derlandsche front) in het binnenland aan de staatsvlag gelijk worden gesteld. Het Dollfuss-lied zal naast het oude Vaderlandsche lied van Haydn tot tweede nationaal lied worden verheven. De verhouding tot Duitschland. In de volgende fase van zijn redevoering sprak dr. Schuschnigg over het op 11 Juli met Duitschland gesloten verdrag. Schuschnigg verklaardde, dat dit be drag niet te beschouwen is uit een oog punt van binnenlandsche politiek. De zelfstandigheid van Oostenrijk en de totaliteit van het vaderlandsche front, al dus Schuschnigg, zijn boven allen twijfel verheven. De beteekenis der overeenkomst is veeleer gelegen op het gebied der na tionale politiek. Het is te hopen, dat hier door een der smadelijkste hoofdstukken der Duitsche geschiedenis definitief tot het verleden behoort. Oostenrijk als souvereine staat „Wij willen Oostenrijk als souvereinen staat, als het Oostenrijk, dat zich thans luide en duidelijk uitspreekt als Diutschen staat, waaraan ik ook in de toekomst niets wensch te veranderen. Het Oostenrijksche volk is zich boven «He thans bestaande tegensteUmgen op het gebied der wereldbeschouwing bewus van zijn cultureele gemeenschap met Eeheele Duitsche volk. Wij zijn het eens met de opvattmg der regeering van het Duitsche ryk, dat de overeenkomst van 11 Juh den Europee schen vrede dient". Zaterdagavond, precies te half negen, kon generaal Aranda nabij het Noorder station in de Calle Uria zijn bevrijder, kolonel Martin Alonso, begroeten. Deze begrooting beteekende het einde van een belegering, die Oviedo drie volle maan den te doorstaan heeft gehad. Tijdens het beleg is de stad dagelij ksch gebom bardeerd. De schade die in artistiek opzicht aan de stad is toegebracht, is onberekenbaar. Het totale aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar volgens de rapporten van het garni zoen zou het ruim 1000 gesneuvelde en ge wonde manschappen bedragen. Het meerendeel der officieren is gedood. Vijf hoofdofficieren en 35 officieren zyn ge sneuveld. De burgerbevolking had vrijwel geens levensmiddelen meer, zoodat er een veertigtal vrachtwagens leeftocht naar Oviedo gezonden zijn. De bevrijding der stad is bijzonder moei lijk geweest. Aanvallen en tegenaanvallen volgden elkander gedurende vier dagen zonder ophouden op. De beslissende actie werd pas ingezet, toen de tegenstanders 16 De strijd rondom Madrid, Per radio wordt medegedeeld, dat de troepen van Varela zich meester hebben gemaakt van Robledo de Chavela. Aan het Araganeesche front zijn twee regeerings- vliegtuigen neergeschoten. Aan het front van Pelayols Chapineria blijven de regeeringstroepen oprukken. Vijf vliegtuigen der opstandelingen hebben de regeeringslinies gebombardeerd en met mi- trailleurvuur bestookt. Zij slaagden er echter niet in het offensief te stuiten. Aan het front ten Zuid-westen van Madrid wordt de tweede phase van den op de hoofd stad gerichten aanval voortgezet. De loyale troepen bieden een krachtiger tegenstand, maar de rechtsche artillerie is zeer actief. De stukken geschut worden met tractoren snel verplaatst. Zondagmiddag om vier uur is de calonne Barron in Villaluenca op 11 K.M. van Illescas doorgedrongen, waar zij zich van het vliegkamp meester maakte. Om 5 uur was de colonne bij Yuncler aangeland en bij het vallen van den nacht waren de troepen op 4 1/2 K.M. afstand van Illescas. De escadrons van Monasterio hebben, na Mocejon en Ville Villaceca te hebben ge nomen, rust gehouden. Zij hebben thans den spoorweg Madrid—Valencia onder vuur- bereik. De regeeringstroepen verloren hier 200 dooden. October eens een tegenaanval gedaan had en daarbij verscheidene duizenden dooden Telegram van Stalin aan Spaansche communisten. „Steun van buitenlandsche bescher mers aan de muitende generaals". Volgens een hoofdartikel in de „Prawda" zijn „de gevoelens en gedach ten, welke deze dagen de arbeiders van Sovjet-Rusland vervullen, tot uitdruk king gekomen in het telegram, dat Stalin heeft gezonden aan het centrale comité der communistische party van Spanje als antwoord op de begroeting van Spaansche communisten". De muitende generaals, zouden reeds ver pletterd zijn, indien zij niet den vergaanden steun zouden hebben ontvangen van buiten landsche beschermers. Het fascisme, dat op op het slagveld had moeten achterlaten. Na een korte voorbereiding der artillerie werd toen bij het aanbreken van den dag, 17 Oc tober, een aanval gericht op 8 K.M. afstand van de vijandelijke verschansingen. Om half twaalf was de eerste etappe achter den rug, en was de berg Naranto bezet, om drie uur des middags was de tweede etappe vol tooid met het oversteken van de rivier Nora. Vanaf dat moment lieten de regeerings troepen de loopgraven in den steek en trok ken zy terug in de richting van Gijon en Aviles. De laatste felle strijd werd geleverd in de omgeving van het Noorderstation en de eerste huizen van de Calle de Uria. Ten slotte rukten de „Regulares" in den loop van den middag de voorsteden binnen. In den sector van Toledo. Een mededeeling van de radioclub meldt, dat de rechtsche troepen in den sector van Handen af van het republikeinsche Spanje. Deze roep weerklinkt door de geheele wereld en schaart millioenen om de vanen der broederlijke solidariteit De Sovjet-Unie dit machtige bolwerk van den algemeenen vrede, van alle voor uitgang van de menschheid schrijdt als stoottroep der internationale solidariteits beweging. De arbeiders van ons land steunen met groote eensgezindheid het optreden van hun regeering tegen de pogingen de Spaansche revolutie te verstikken onder de vlag der „niet-inmenging". In tal van vergaderingen en betoogingen verklaren de arbeiders, dat het telegram van den leider der volken van de Sovjet-Unie, Stalin, de gevoelens en de gedachten van het geheele Sovjet-volk tot uitdrukking heeft gebracht. Door hulp te verleenen aan de revolutionnaire massa van Spanje ver vullen de arbeiders der Sovjet-Unie slechts hun plicht. Deze heilige plicht zullen zij tot het einde toe consequent en standvastig, den burgers van het groote land eigen, „nakomen". De Iswestya merkt op, dat het zwarte fas cistische leger in Spanje door het zwaard op te heffen tegen het Spaansche volk, het zwaard ophief tegen de geheele mensch heid. Met de handen van Spaansche generaals willen Duitsche en Italiaansche imperialis ten een voor hen buitengewoon kostbaren buit vergaren. Hier en daar gaat men in de hoofdsteden der Europeesche burgerlijke staten voort te gelooven, of doet men alsof, een struisvogelpolitiek de veiligste en be trouwbaarste politiek is. Millioenen arbeiders willen evenwel niet hun hoofd in het zand verstoppen. Zij geven er zich rekenschap van, dat een overwinning der fascistische generaals een overwinning der oorlogsbrandstichters is, een overwin' ning van duisterlingen, een overwinning van internationale roovers. De massa's willen niet een dergelyke „in menging", een politiek welke in werkelijk heid verandert in de bevordering der inmen ging ten gunste der muiters, in directen steun aan de muitende halsafsnijders en hun beschermers. Het heldhaftige Spaansche volk heeft den steun der internationale democratie, der ge heele vooruitstrevende menschheid. De strijd van het Spaansche volk is de ge- meene zaak van de geheele vooruitstreven de menschheid, welke voor haar vryheid strydt". Terwijl in geheel Rusland talrijke ver gaderingen en betoogingen worden gehou den, waarin resoluties worden aangenomen, die allen neerkomen op de leuze: „Handen af van het democratische Spanje" en op een goedkeuring van de woorden van Stalin, volgens welke: „de bevrijding van Spanje van de onderdrukking door fascistische re actionnairen geen particuliere aangelegen heid van Spanje is, maar de gemeenschap pelijke zaak van de geheele vooruitgeschre' den vooruitschrijdende menschheid", be vatten de leidende dagbladen uitvoerige be schouwingen over de houding van de te Londen zetelende commissie voor de niet- inmenging in de Spaansche aangelegen heden. De „Iswestya" publiceert in dit ver band een buitengewoon scherp gesteld ar tikel en de „Prawda" schrijft in gelijken geest o.m. het volgende: De weigering van P'ymouth een zitting der commissie bijeen te roepen ter bespreking van het Russische voorstel aangaande het instellen van een controle over de havens van Portugal, toont, dat verschillende regee ringen zich naar het schijnt nog niet bewust zyn van den grooten ernst van den toestand zooals die geschapen is door de voortduren de schendingen van het accoord tot niet- inmenging door Duitschland, Italië en Por tugal. Het is nu wel tijd te begrijpen, dat de Sovjet-Unie er niet mede accoord zal gaan, dat het Londensche comité wordt tot een wapen voor de muiters en de achter hen staande agressieve staten, die pogen Spanje te maken tot een nieuw opmarschgebied van fascistische agressie. Een zoodanige toestand kan niet langer geduld worden. MONUMENT VOOR DE GEVALLENEN TE STRAATSBURG ONTHULD. Rede van president Lebrun. President Lebrun heeft Zondag te Straats burg een monument voor de gevallenen ont huld. Hierna woonde president van de republiek de onthulling bij van het monument aan den oever van de I1L Na een openingsrede van Detessan, nam president Lebrun het woord. O.m. zeide hy, na te hebben herinnerd aan de offers, welke de Elzas heeft gebracht tydens den oorlog en aan de vele generaals en admiraals, welke de Elzas aan Frankrijk heeft geschonken, dat de wereld op het oogenblik moeilijke tijden doormaakt. Frank rijk heeft geen schuld hierin. Onmiddellijk na den oorlog stemde het toe in een vrede, welke den volkeren tot elkaar moest voeren en bracht hierbij groote offers. Het gaf het voorbeeld van wijsheid en het trachtte, te midden van de volkeren, welke zich steeds Lebrun meer richten tot extremiteiten, het juiste politieke, sociale en economische evenwicht te bewaren. Deze rol van Frankrijk is nog niet beëindigd. Met den dag nemen de moeilijkheden toe. Een groote staat kan slechts medewerken aan de algemeene her leving, indien deze zelf het voorbeeld geeft in kalm vertrouwen in zijn eigen bestem ming. In dien staat zelf moeten de wet wor den geëerbiedigd en de financiën in even wicht zijn. Werknemers en werkgevers moeten loyaal de contracten naleven om conflicten op te lossen. Natuurlijk is dit moeilijk. Spr. verklaarde verder, dat indien weer gevaar aan de horizon dreigde Frankrijk wederom zijn eensgezindheid terug zal vinden, zooals in alle historische uren van gevaar om zijn grond te verdedigen, doch de president vreesde, dat de nationale krachten verzwakt worden door de on- eenigheden. De president besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de wereld vrede en voorspoed terug zal vinden door edel moedige gebaren van hen, die thans op ge spannen voet staan. De plechtighied werd besloten met een militair défilé. Toledo blijven oprukken. De troepen van koortsachtige wijze den wereldoorlog voor- Varela zijn gisteren 25 K.M. vooruitgekomen en hebben Olias del Rey bezet, evenals Mon- tejon, Ulcastillejo en Anover del Tajo. Voorts wordt gemeld, dat generaal Mola het commando heeft gekregen over alle troepen, die tegen Madrid opereeren. De Noordelijke colonnes bevinden zich op enkele kilometers van het escuriaal en be reiden een beslissenden aanval voor op Navalcarnero. Op weg naar Madrid, aan het Zuidelijk front, hebben de regeeringstroepen een fel offensief ontketend tegen Penarroya. Zy werden echter teruggeslagen met zware verliezen. bereidt, wil zich een nieuw opmarschgebied verschaffen in Zuid-west Europa. Het edele vredelievende Spaansche volk legt den oor- logzuchtigen plannen van de oorlogsbrand stichters een hinderpaal in den weg. De fas cistische oorlogsbrandstichters worden steeds brutaler. De systematische begunsti ging van de zijde der regeeringen van verscheidene Europeesche staten benuttend, schenden zij ongehinderd de door hen aan gegane verplichtingen en treden zij met voeten het internationale recht. Helpt den heldhaftigen strijders voor de Spaansche republiek- ITALIAANSCH SCHIP IN NOOD. In de Middellandsche zee. Het radiostation van Marseille heeft een draadloos bericht opgevangen van het Ita liaansche mailschip „Vulcania", waarin dit om hulp vraagt, aangezien aan boord een ernstige brand is uitgebroken. Het schip be vind zich op 40 graden 16 min. Noorder breedte en 14 graden 3 min. Oosterlengte. De Vulcania bevindt zich op ongeveer 40 mijl buiten Napels. Zes schepen zyn uitge varen om het schip te hulp te komen. Het Londensche kantoor van de maat schappij aan wie de Vulcania toebehoort, deelt mede, dat een begin van brand ont staan is in het niet-bezette gedeelte van de derde klas. Het vuur werd met de aan boord aanwezige middelen gebluscht. Het stoom schip zet zijn reis voort. Aan boord heeft zich geen enkele paniek voorgedaan, schade is niet aangericht. De Locarno-hwestie. DE INHOUD VAN DE DUITSCHE NOTA. Volgens Madame Tabouis, de medewerk ster van de Oeuvres, zou het Duitsche ant woord op de Engelsche vragenlijst voorna melijk bestaan uit een reeks tegenvragen. Deze tegenvragen zouden als volgt luiden: Gaat Engeland er accoord mee, dat het nieuwe Locarnoverdrag een pact tusschen vier mogendheden is, welks onderteekenaars zich zouden verplichten waarborgen op zich te nemen ten aanzien van België en Neder land? Zou Engeland er accoord mee gaan, dat dit pact geen enkele uitbreiding tot eenig ander land met zich zou meebrengen? Zou Engeland er mee accoord gaan, dat het nieuwe pact geen enkele toespeling zou maken op artikel 16 of op eenig ander, meei algemeene verplichting, die de staten krach tons het Volkenbondshandvest hebben? Ten slotte zou worden gestipuleerd, dat het nieuwe pact 25 jaar looptijd zou kunnen hebben, dat krachtige accoorden van weder- zijdschen bijstand zouden worden opgeno men en dat de grenzen der vier landen zou den worden gewaarborgd. FRANSCH ONDERDAAN GEARRESTEERD IN DUITSCHLAND. Onlangs werd te Koningsbergen een Fransch onderdaan gearresteerd. Hy worcit beschuldigd van een politiek vergrijp, doch de Duitsche autoriteiten weigeren terzake uitlegging te geven. Fransche consulaire ambtenaren hebben ten gunste van den beschuldigde stappen ondernomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1