PROFESSOR SLIM EN ZOON ïfoORDSCHARWOUDE dri® «ord waar onder leiding van den BEVERWIJK WARM EN HUIZEN Glimlachje UITGEEST D1RKSHORN BROEK OP LANGENDIJK WIERINGERWAARD BEVERWIJK Crescendo" voor de microfoon. 7nndaK werd door onze plaatselijke ftnevereeniging „Crescendo" met een zan x i hnssen de reis naar Hilversum Client Willem Hespe voor de A.V.R.O. jcrofoon eenige liederen werden ge- *°7^nwel de liederen door het vrouwen- r als die van het gemengd koor wer- heel mooi gezongen en kwamen goed d°r°n Hilversum werd nog een kort be- iir «bracht aan de Noorderbegraaf- als waar een stille hulde werd ge- p rht aan het graf van wijlen meester Sr Dorsman, in leven oud-hoofd der q l school alhier en oud-dirigent van »^I®SCd"n terugweg werd Amsterdam aangedaan, waarop men voldaan huiswaarts keerde. by pe heer A. A. Post gemeentesecretaris. in de gemeenteraadszitting van Vrijdag- nd is de heer A. A. Post, hoofdcommies ter secretarie te Beverwijk, benoemd tot ge meentesecretaris. Hij begon op 17-jarigen leeftijd zijn amb telijke loopbaan te Maasland, waar hij tot ,5 Augustus 1916 werkzaam was ter secre- xjrie, Van daar vertrok hij naar Velsen, waar hij benoemd was tot adjunct-commies je klasse aan de afdeeling financiën en on derwijs. Op 9 October 1919 werd hij be noemd tot hoofdcommies ter secretarie, teven» plaatsvervangend secretaris te Bever- wijk, aanvankelijk speciaal belast met de administratie en controle der gemeente- financiën en -belastingen, later als hoofdcom mies in algemeenen dienst. Bij het vertrek van den vorigen secretaris par 1 Mei werd de heer Post benoemd tot loeo-secetaris onzer gemeente. Schorseneren. Woensdag 28 dezer en zoo noodig 4 en 11 Nov. d. a. v. zullen in het gebouw der Vereenigde Veilingen de schorseneren blocmarkten plaats hebben. Middenstandsvereeniging. Donderdagavond hield de Midden standsvereeniging afd. van den K. N. M. B. een algemeene vergadering in de zaal van den heer Slikker. In bespreking kwam het borgstellings fonds. Men dacht dat niet veel midden standers hiervan zullen profiteeren. Het is gewoonweg een statistiek en zoo scherp, dat op z'n knapst uitgedrukt je tot je hemd toe wordt uitgekleed of nog erger. De heer Rijs was uitgenoodigd omreden de politie tegenwoordig een rondgang door het dorp doet en van de winkeliers wordt verlangd een lijst van artikelen zichtbaar op te hangen met momenteel geldende prijzen. De heer Rijs (gem.-secretaris) merkte op dat men niet van hem moest vérwachten een wijsgeerig verslag be treffende de nieuwe instructies in ver band met den monetairen toestand op het gebied van prijsopdrijving. Een circulaire werd door hem voorge lezen. De gevolgen van de devalua tie zijn dat de minister een order heeft uitgevaardigd en een schrijven aan de burgemeesters gericht, dat de politie de zakenmenschen tegen prijsopdrijving moest waarschuwen en dezen een lijst in hun zaken moeten ophangen van de prijzen der aanwezige goederen. Moet de winkelier zijn voorraden aan vullen met duurder geworden artikelen, dan mag hij ook de prijs met dit bedrag verhoogen. Op die prijsstijging mag geen opslag gelegd worden. De vraag werd gesteld wanneer een be stelling bij een firma of grossier wordt ge daan en men 20 of 30 meer moet be talen als men weet dat zij goederen uit voorraad kunnen leveren, of dan ook dit goedgekeurd kan worden. De heer Rijs merkte op dat men ver plicht is bij zulk een geval den minister hiermede in kennis te stellen. Opgemerkt werd dat men, onverschillig waarmee, hetzij klein of groot, voorraad moet heb ben. Neem aan, de prijs mag niet worden verhoogd dus bijgevolg moet de zakenman 20 meer bedrijfskapitaal hebben, om dsnzelfden voorraad goederen te houden dien men verplicht is te houden. heer Leegwater, brigadier-titulair deelde mede, dat wat betreft het vermel den van de prijzen der aanwezige artikelen, men thans volstaan kan met enkele artike- len> doch deze lijst steeds zal moeten worden Mgebreid. Volgende week moeten de pnjs- Üjsten hangen en zoo worden opgehangen dat zü voor het publiek zichtbaar zijn. Voor de ramen hangen is dus niet verplichtend. Gelegenheid maakt den dief. De wenschelijkheid kwam naar voren, dat ij eventueele gevallen door den burge- meester de besturen van de Middenstands- vereenigingen hiermede in kennis worden gesteld. Het bezoek van de politie bij de winke liers heeft velen verontrust. De secretaris deelde mede, dat een verzuim bij het be- stuur ligt omdat tijdig genoeg hierover be richt is ingekomen Een verwijt omtrent dit niet gemotiveerd. De heer Leegwater verklaarde, dat overi gens op zijn volle medewerking kan wor den gerekend en hij de meeste soepelheid zal betrachten, mits ook hem medewerking wordt toegezegd. Spreker raadde aan, dat wanneer het middenstanders bekend is, dat grossiers on- noodig prijs opdrijven, dit aan de autoritei- n kenbaar te maken. In bespreking kwam het belang aange sloten te zijn bij den K.N.M.B. De tevreden heid van de vergadering was allesbehalve. Een geval werd genoemd over een zeer belangrijk geval waarover is gecorrespon deerd ongeveer 14 dagen geleden en waarop taal noch teeken is ontvangen. De vergade ring was hierover zeer ontstemd en oordeel de, dat we goed zijn contributie af te dra gen en bij dezen voortgang Nieuwe Niedorp zullen volgen om van den bond af te schei den. Tot afgevaardigden naar de districts vergadering in Schagen werden gekozen de heeren Diepsmeer en A. Nieuwland, tot plaatsvervangers A. de Geus en D. Pastoor. De toren in de steigers. Tengevolge van blikseminslag bij een hevig onweer dat voor eenigen tijd boven ons dorp woedde, en waarbij de kerktoren tot 2 maal werd getroffen, was hieraan voorziening noodig. Doch daar het in de spits is, is dit een werkje dat niet zoo gemakkelijk gaat. In verband hiermede worden thans steigers rondom den toren opgetrokken. Het reparatie-werk is door de Bataafsche Brandwaarborg Maatschap pij te 'sGravenhage opgedragen aan de firma Verhoef aldaar, en deze betrekt zijn steigerwerk van de Ned. Stalen steiger onderneming Holland te Haarlem. Dit is op steigergebied iets wat den laatsten tijd meer en meer in gebruik komt, ook al om dat het vele voordeelen biedt boven stei gerwerk van hout. Molenmeester herbenoemd. I Herbenoemd is tot molenmeester van den Ringpolder de heer L. Doekes en tot hoofdingeland de heer S. Berkhouwer, beiden te Harenkarspel. Droge bloembollenveiling. Vrijdagmorgen hield de Langendijker Groentencentrale de negende droge bloem bollenveiling in het veilingsgebouw alhier. De aanvoer was heel wat grooter dan veer tien dagen geleden, doch de belangstelling van de kooplieden was weer zeer gering. Er zat niet één kooper in de bank toen het aanvangsuur van de veiling had geslagen. Alle partijen leverbaar en ook het plantgoed bleven onverkocht. De aanvoer was 465.000 stuks leverbaren en 225 K.G. plantgoed. Pootaardappelen. Hoewel het met de ter veiling aange voerde pootaardappelen niet erg vlot gaat er worden slechts weinig partijen ver kocht en aangeboden begint men thans al weer aan het afleveren van de verkochte goedgekeurde pootaardappelen. Aan de laadplaatsen te Noordscharwoude en Broek op Langendijk worden dagelijks tamelijke hoeveelheden poters verladen. Deze gaan hoofdzakelijk naar Duitschland. QemeetUecadett Donderdagavond vergaderde de Raad voltallig. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan sprak de voorzitter den heer Blaauboer toe, die 25 jaar lid van den Raad was geweest en dank te hem voor de wijze waarop hij altijd de belangen der gemeente heeft behartigd. De begrooting 1936 is goedgekeurd met besluit tot vaststelling der vergoeding aan raadsleden op 2 per vergadering. Niet goedgekeurd is de voorgestelde ver laging biljart-belasting, nl. om den grond slag van 20 op 10 te verlagen. B. en W. willen toch nog probeeren deze verlaging te verkrijgen. B. en W. kwamen met een voorstel^ om van den Polder over te nemen een leening groot 7300. De voorzitter lichtte toe dat de Polder destijds een schenking heeft ontvan gen, groot f 7300 en dit bedrag thans aan de gemeente wil overdoen. Het dag. bestuur stelde nu voor om deze leening over te nemen en dat bedrag te gebruiken als extra aflossing op de leenning voor de O.L. school. Allen gingen hiermee accoord. Dan heeft het dag. bestuur een voorstel om de liquidatie-uitkeering Spoor(tram)- weg WieringenSchagen, groot 1319.75, dit bedrag extra af te lossen op de betref fende leening groot 6000. Goedgevonden. Een suppletoire-begrooting 1936 werd vast gesteld, waarna we aan de hoofdschotel kwamen, n.L behandeling en vaststelling begrooting 1937, waarvan alle leden een memorie van toelichting hebben ontvangen Vooraf werd de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur goedgekeurd, welke als eindbedrag aangaf 9700.84, zijnde 9000 subsidie van de gemeente en f 700.84 saldo vorig jaar. Algemeene beschouwingen wer den niet gehouden. Een prettige mededeeling is nog dat de post onvoorzien, zijnde 1875.95, nog ver hoogd kan worden met 1175, omdat er een verandering is gekomen in de bijdrage van het Rijk, nl. 35 pCt. van de grondbelasting bebouwd wat voorheen ook zoo was, doch voor het onbebouwd wordt 50 pCt. bijgedra gen, alzoo een voordeeltje. De bijdrage vermogensbelasting is van 40 pCt. terug ge gaan op 39 pCt., zoodat dit iets wordt ver minderd. Bij volgnr. 13, presentiegeld, stelde de heer Goosens voor om het bedrag op 3 te houden. De heer P. Visser zou 2 willen, doch dan ook voor commissievergaderingen. Het voorstel-Visser werd met 52 stem men aangenomen. Tegen waren de heeren Blaauboer en Visser. Volgnr. 80, onderhoud waarschuwings borden. De heer Blaauboer was van oordeel dat de borden „maximum snelheid" wel verwijderd kunnen worden. Het is meer malen voorgekomen dat onverantwoordelijk hard wordt gereden. De voorzitter lichtte toe dat 20 K.M. ver anderd zal worden in 30 K.M. en dat het de bedoeling is voortaan streng toezicht te hou den. Bijdrage centrale gemeente kosten. De Vleeschkeuringsdienst werd uitvoerig door wethouder Koster toegelicht. Het be drag, zijnde 0.35 per inwoner, kan waar schijnlijk t.z.t. verlaagd worden, waartoe aller medewerking wenschelijk is. Het totaal der uitgaven gewone dienst be draagt dan 60425.03 met een post onvoor zien ad 3221.94. Ontvangsten. De heffing schoolgeld, dat verhoogd is van 325 tot f 700, is niet goedgekeurd. De voorzitter wilde de geheele verorde ning nog eens onder de loupe nemen en in een volgende vergadering met nieuwe voor stellen komen. Opcenten op de hoofdsom der personeele- belasting. De voorzitter hoopte heel erg om een volgend jaar de 200 opcenten iets te kunnen verlagen. Op 't oogenblik zou 't on verantwoord zijn. Ook zal getracht worden de 75 opcerten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting te verlagen. Het eindbedrag der ontvangsten is eveneens 60425.03, op welk bedrag dan de begroo ting wordt vastgesteld, met de hoop dat de goedkeuring zal worden verkregen. Rondvraag. De heer Rol vroeg of het brandhout, dat van de verbrande behui zing van den heer Zander op de belt is ge deponeerd, weggehaald mag worden. Bij de watertoren zijn menschen werkzaam die 't graag willen weghalen. Dit is toegestaan, Weth. Koster wilde in aansluiting op de feli citatie van den voorzitter, ook als oudste raadslid den heer Blaauboer zijn felicitatie brengen. Deze heeft de achting verdiend van ieder die met hem heeft meegewerkt De heer Blaauboer dankte en hoopte dat de samenwerking voort zal duren. Daarna ging de Raad in comité tot vast stelling der hondenbelasting. Benoeming secretaris. Bever wijk vraagt steun aan de regee ring. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize onder voorzitter schap van mr. H. J. J. Scholtens. Voor den aanvang der zitting werd de heer J. Schaukes beëedigd als ontvanger. Behandeld wérd het voorstel van den burgemeester om de wethouderssalarissen te bepalen op 1200 per jaar, ingaande 1 Mei 1936. De soc.-dem. raadsfractie had voorge steld dit te brengen op 1750. Er ontspon zich een uitvoerige discussie, waarbij de katholieke fractie in twee kam pen verdeeld bleek. De rechtsche groepen wenschten de salarissen op f 1000 bepaald te zien, doch tenslotte werd het voorstel van den burgemeester aangenomen met 7— 8 stemmen. Beide wethouders stemden blanco. Het voorstel der wachtgeldregeling werd eveneens aangenomen, met 14 stem men. Blanco de beide wethouders en tegen de heer F. R. C. Rijkers (neutrale partij). Voor de secretaris benoeming ging de raad over in een geheime zitting, welke zeer lang duurde. Tenslotte werd de heer A. A. Post be noemd met 10—7 stemmen. De pas benoemde secretaris werd bin nengeleid en door den burgemeester gecom plimenteerd. Onmiddellijk volgde de beëdiging, waar na de nieuwe functionaris, in het college van B. en W. zitting nam. Goedgekeurd werd de aankoop van 7 woonhuizen aan de Alkmaarschen weg. Deze perceelen zullen afgebroken worden, waar door een belangrijke verkeersverbetering ontstaat. Een voorstel van B. en W. om de gemeen te te rangschikken in de 10e klasse per 1 Januari 1937 werd verworpen. Men zal wachten to Beverwijk per 1 Juli 1937 auto matisch in de hoogere klasse komt. Aangegaan werd een geld-leening groot 125.000 a 4 ter afdoening van de ver goeding van de bijzondere scholen. In verband met de samenvoeging der ge meenten moesten de financieele voorzie ningen in overeenstemming worden ge bracht met den nieuwen toestand; er was hiermede een tekort ontstaan van 195.000. Tot een bedrag van 32.000 is dekking ge vonden. B. en W. stelden voor tot het resteerende bedrag van het rijk aan te vragen. De raad keurde dit goed. De voorstellen inzake verhooging school geld een nieuwe bouw-verordening werden aangehouden tot de volgende vergadering. fBiHMettlaud HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. Naar aanleiding van in vele bladen voor komende berichten, waarin mededeeling wordt gedaan van den datum, waarop het huwelijk van de prinses zal plaats hebben en omtrent een te maken huwelijksreis naar Ned.-lndië, is ons bij een onderzoek gebleken, dat ter bevoegder plaatse noch omtrent den datum van het huwelijk, noch omtrent een te maken huwelijksreis op het eogenblik iets bekend is. DE PRINSES NAAR DUITSCHLAND. H. K. H. de prinses Juliana is naar Duitschland vertrokken tot het brengen van het aangekondigde familiebezoek. ANTI-OORLOGSBEWEGING IN NEDERLAND. De taak van het onderwijs tegen over het vredesvraagstuk. Zaterdagavond hield prof. dr. H. Jordan voor de vierde ronde tafel conferentie der anti-oorlogsbeweging in Nederland te Utrecht een inleiding over de beteekenis van het onderwijs ten opzichte van het vre desvraagstuk. Bij het ontstaan van den oorlog hebben wij aldus spr. tweeërlei te onderschei den. In de eerste plaats heeft elke oorlog een wezenlijke oorzaak, hij wordt door en kelen noodzakelijk geacht, wegen? wat men noemt een „vitaal belang". Dit is dus een kwestie van inzicht in datgeen, wat men van een oorlog als nuttig resultaat kan ver wachten. In de tweede plaats heeft het ont staan van oorlog tot voorwaarde, dat de lei ders het volk kunnen meeslepen. De moge lijkheid om een massa mee te slepen be rust op het feit, dat menschen in veel min dere mate, dan wij zelf beseffen, redelijke wezens zijn en dat ons doen in ruime mate door instinct of affectiviteit wordt geleid. Het instinct der massa is dus de irratio- neele wortel van den oorlog. Hier tegen over heeft het onderwijs de taak door re delijke opvoeding het instinctief-affectieve element daar te verdringen, waar het scha delijk is, alsmede door het aankweeken van inzicht de menschen zoodanig te bekwa men, dat zij de samengestelde werkelijk heid, dus ook de economische evenwichten tusschen de volkeren leeren begrijpen en daardoor inzien, hoe weinig de wezenlijke gevolgen van een oorlog aan de daaraan gestelde verwachtingen voldoen. Ook de vredesbeweging zal het begrio „vrede" redelijk moeten begrijpen en zich boven een slechts romantische vredesliefde moeten verheffen. Den vrede te willen, be- teekent immers te helpen bevorderen, dat de rede in haar strijd tegen den primitieven instinctieven aanleg van den mensch de zege behaalt. Wij moeten met dit doel voor oogen aan de beschaving en hierdoor aan de organisa tie der geheele menschheid werken. GEEN PROPAGANDA VOOR GEDRA GINGEN, STRIJDIG MET DE WET. Ingrijpen van de Kroon. Door B. en W. van Zaandiik was bij hun besluit van 10 Maart j.1. gunstig beschikt op een verzoek van het Vredes- Comité „Zaanstreek" tot het houden van een geldinzameling op 3 Mei j.1. en de opbrengst te mogen aanwenden tot het steunen van de achtergebleven gezinnen dér dienstweigeraars. Naar aanleiding van deze door B. en W. van Zaandijk verleende toestem ming, werd de tusschenkomst van de Kroon ingeroepen. Deze overwoog dat, daargelaten of zulks door de organisa toren van de geldinzameling al dan niet werd beoogd, het houden van geldinza melingen ten behoeve van gezinnen van dienstweigeraars, een element bevat van propaganda voor of openlijke in stemming met eedragingen, strijdig met de wetten des lands. Door toestemming te verleenen voor het houden van de vorenvermelde geld inzameling, hadden B. en W. aldus de Kroon derhalve medegewerkt aan propaganda voor of openlijke instem ming met gedragingen, strijdig met de wetten des lands. Aangezien een zoodanige medewer king in strijd is te achten met het alge meen belang, vernietigde de Kroon, blij kens het in Staatsbl. 2352 opgenomen Kon. Besl. van 8 October j.1., het boven aangehaalde besluit van B. en W. van Zaandijk. Critis-publicatie. TEELTPREMIE VLAS EN KOOLZAAD. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt het volgende bekend: Voor vlas van den oogst 1936, hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften, is verkocht in het tijdvak van 17 Augustus 1936 t/m. 26 September 1936, zal een teeltpremie wor den uitgekeerd, overeenkomende me* een bedrag van gemiddeld 80.per H.A. Voor koolzaad van den oogst 1936 het welk met inachtneming van de daartoe gegeven voorschriften is verkocht in het tijdvak van 23 Augustus 1936 tot en met 26 September 1936, zal een teeltpremie worden uitgekeerd, overeenkomende met een bedrag van gemiddeld 67.50 per H.A De steunvergoeding voor de laagste klasse groene erwten, alsmede voor andere erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 5 October t/m. 10 October 1936 zal 1.10 per 100 K.G. bedragen, terwijl voor in dat zelfde tijdvak gedenatueerde erwten van de kwaliteitsklasse C een vergoeding van 1.60 per 100 K.G. zal worden betaald. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak van 5 October 1936 tot en met 10 October 1936 zal 2.20 per 100 K.G. bedragen. 's Gravenhage, 17 October 1936. AANVRAGEN OP BEROEPSCHRIFTEN TUINBOUW. Daar meermalen gebleken is, dat dege nen, die aanvragen of beroepschriften, den tuinbouw betreffende, hebben ingediend, handelen alsof hun aanvrage is toegestaan of hun beroep geldig verklaard, maakt de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale bekend, dat het aanvragen van een nieuwe of aanvullende teeltvergunning of van een erkenning, dan wel het in beroép komen tegen een beslissing van de Cen trale, hetzij bij de Commissie van Beroep inzake tuinbouwaangelegenheden, hetzij bij den Minister, geen recht geeft tot telen of handelen. De ambtenaren van den Centralen Cri sis-Controledienst hebben de opdracht ontvangen, indien zij een overtreding con- stateeren, een proces-verbaal of een tuchtrechtelijke verklaring op te maken ook in die gevallen, dat de betrokkene een aanvrage, beroepschrift of request terzake van het feit, waarvoor hij in overtreding is, heeft ingediend. 's-Gravenhage, 17 October 1936. BRANDKAST GESTOLEN TE ZWAAGWESTEINDE. In den nacht van Zaterdag op Znndag is bij de weduwe Boksma te Zwaagwest- einde (Fr.) ingebroken en de brandkast, inhoudende ruim vijfhonderd gulden, meegenomen, zonder dat de bejaarde vrouw iets heeft gemerkt. De brandkast is vermoedelijk per bootje over het wa ter vervoerd. Van de daders ontbreekt elk spoor. RUILVERKEER NEDERLAND—BELGIE. Bespreking Belgischen gezant Patijn met Spaak over de prijsre geling bij den invoer. Volgens het Brusselsche socialistische dagblad „Le Peuple' 'heeft H. M.'s gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn een onder houd gehad met den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak. Nederland zou zich volgens het blad bereid hebben verklaard een zekere con trole uit te oefenen op de prijzen, tenmin ste te verhinderen, dat Nederlandsche producten tegen spotprijzen aan de Belgi sche markt zouden komen. De in België toe te laten maandelijksche contingenten van Nederlandsche produc ten zouden zijn vastgesteld op 25.000 K.G. boter, 75.000 K.G. varkensvleesch, zoomede een herstel van den vroegeren toestand aangaande rundvleesch. Onderhandelingen zouden de volgende week worden geopend tot nauwkeurige regeling van het ruilverkeer tusschen de beide landen. DE HEER B. A. KWAST. Bekend schrijver van aardrijkskun dige leerboeken. Op 65-jarigen leeftijd is te Groningen overleden B. A. Kwast, oudleeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere handelsschool te Groningen. De heer Kwast heeft verschil lende leerboeken op aardrijkskundig gebied geschreven en herdrukken van den grooten Bos-atlas verzorgd. O.m. was hij bestuurslid van de afdeeling Groningen van de Kon. Vereeniging Oost en West en van het aardrijkskundig genootschap en van het Remonstrantsch Gereformeerde gasthuis. 239. Steltboomen zijn booraen, die met hun wortels in het water staan. Over deze wortels heen klauterden de professor en Pietje naar den overkant, tot ze daar de bergen bereikten. Hoog op de rotsen waren ze veilig voor de oliianten. 240. Opeens bleef de professor stilstaan, bij het zien van een zeldzame plant, die alleen maar in Afrika groeit. Dat was de wel witzia. Deze plant groeit met zijn bloem plot op den grond.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7