ALS DE STORMWIND BEUKT Tal van schepen voor de Noordzeekust in moeilijkheden. Sleepschip voor de Waddenkust in brand. Avontuur van twee Enkhuizer jongens. Branden. Verkeersongelukken. Het stormweer, dat Zaterdagnacht menigen kustbewoner angstige oogen- blikken heeft doen doormaken, heeft geen slachtoffers geëischt. Wel hebben eenige schepen het op de gevaarlijke Hollandsche kust moeilijk gehad. Het Grieksche s.s. „Atlanticos" kon slechts met de grootste moeite behouden wor den binnengebracht; twee Noorsche walvischvaarders verkeerden urenlang in moeilijkheden. Op de Waddenkust sloeg een Rijnschip van de ankers en raakte in brand; de opvarenden konden worden gered. Het schip is later bij Holwerd gestrand. Twee Enkhuizer jongens, die bij het visschen verrast werden, hebben lang in groot gevaar verkeerd, voor zy door de veerboot werden opgepikt. De loodsdiensten te IJmuiden en Hoek van Holland waren gestaakt. Zondagavond om 8 uur nam de wind in hevigheii af. Toen het s.s. „C. Bosman" van de veer dienst Enkhuizen-Stavoren zich Zaterdag avond om kwart voor zeven ter hoogte van de vuurtoren de Ven bevond, hoorde de be manning aan bakboordzijde hulpgeroep. Men vermoedde, dat er een scheepsongeval was gebeurd en daarom gaf kapitein Loon- stra bevel te stoppen en een sloep te strij ken. Door de volslagen duisternis was het echter onmogelijk iets te kunnen waarne men en daar er ook geen enkel licht viel te bespeuren, dacht men aanvankelijk dat de steeds heviger om hulp roepende menschen op een stuk wrakhout rond zouden drijven. Terwijl men bezig was de sloep te strijken, dook echter plotseling uit de duisternis een klein model sloep op, waarin twee jongens gezeten waren. Door middel van een lijn werden zij onmiddellijk aan boord gehe- schen. Men moest de sloep laten drijven; met on geveer een kwartier vertraging zette de „C. Bosman" de reis naar Stavoren voort. Direct na hun avontuurlijke redding had den wij een onderhoud met de beide kna pen. Bij de warme kachel in het verblijf der bemanning kwamen zij spoedig weer wat op verhaal van de doorgestane angst en vermoeienissen. Het waren de 19-jarige Hielke Bleeker en de 15-jarige Cornelis Galis, beiden uit Enkhuizen, beiden werlc- loos. „Om twee uur gingen we van Enkhuizen", vertelde de oudste van de twee aan een vertegenwoordiger van „Het Volk", „om te trachten met een hoekwandje een paar vischjes te vangen. Tegen ongeveer vijf uur begon het hard te waaien en we besloten terug te gaan. Toen wij echter met den kop op den wind kwamen te liggen, bleek het onmogelijk tegen de ruwe zee in te roeien en daar wy geen zeiltje hadden, dreven we hoe langer hoe meer uit de kust en kwamen, in steeds ruwer water. Terwijl de duisternis be gon te vallen, beseften wy, dat men vanaf de wal ons niet meer zou opmerken, zoodat we het geducht benauwd kregen. Toen wy de lichten van de veerboot in de verte za gen aankomen begonnen wij uit alle macht te schreeuwen. Gelukkig dat men ons heeft gehoord, daar het anders slecht met ons was afgeloopen, want de boot begon telkens al water te scheppen en wij raakten al to taal uitgeput". Na bij familieleden te Stavo ren den nacht te hebben doorgebracht, zijn de jongens Zondagmorgen weer naar huis teruggekeerd. Hun bootje zal al wel volge- slagen en gezonken zijn. In Enkhuizen, waar men zich reeds ge reed maakte om booten het IJsselmeer op te sturen en de jongens te zoeken, verwekte de tyding van de dappere redding groote vreugde. Brandend Rijnschip. Zondagochtend omstreeks negen uur is 't in Rotterdam thuis hoorende Ryn- schip „Majo", komende van Zoutkamp en met bestemming naar Brussel, tij dens den vliegenden noordwesterstorm ten westen van Ameland van zijn an kers geslagen en in brand geraakt. De bemanning van de sleepboot „Leba" slaagde erin, na een zeer moeilijke manoeuvre, de opvarenden van de ,Majo", waaronder twee kleine kinde ren, aan boord te nemen. De „Majo", die door de „Leba" uit Zwart sluis werd gesleept, lag op 't Frieschê Wad, toen het ongeluk gebeurde. Het vuur ver spreidde zich met groote snelheid over het schip, wat geen wonder was, aangezien de lading bestond uit 5500 pakken stroo. Zoo dra schipper Visscher van de „Leba" het ge vaar bemerkte, kwam hij energiek te hulp. Hoewel de redding uitermate moeilijk was de storm woedde in volle hevigheid en de „Majo" brandde als een lier mocht 't hem gelukken, de opvarenden van het Rijn- schip in veiligheid te brengen. Eerst wer den de twee kindertjes van Schipper Wilson van boord gehaald, daarop diens vrouw en tenslotte de schipper zelf met zyn knecht. De geredden zyn in Oostmahorn aan wal gebracht. Zondagmiddag dreef de „Majo" eenigszins in de richting van de Friesche kust. Aange zien het schip onmogelijk te redden viel en de positie geen enkel gevaar opleverde, had men een bijzondere maatregelen getroffen. Van voor- tot achtersteven stond de „Majo" in lichterlaaie. Men verwachtte dat het geheel zou uitbranden. De brand is ver moedelijk veroorzaakt, doordat den wind een vonk uit de scheepskachel in de brand bare lading terecht gekomen is. Zondagmid dag omstreeks vijf uur is het schip op een halven kilometer afstand van den aanleg steiger bij Holwerd gestrand. De schipper is met zijn gezin per auto derwaarts ver trokken. Grieksch schip in nood Bange uren beleefde ook de opvarenden van het Grieksche stoomschip „Atlanticos" Het schip, dat ruim 5400 ton meet, was op weg van Londen naar Amsterdam. De storm belette het echter, de haven van IJmuiden binnen te vallen'. Door den krachtigen westenwind werd het schip in den nacht van Zaterdag op Zondag voortgedreven langs de bij stormweer zoo bijzonder ge vaarlijke Noordzeekust. Op de hoogte van Callantsoog raakte de „Atlanticos" in nood. Bovendien scheen er aan de machines iets te hape ren, waardoor het manoeuvreeren werd bemoeilijkt. Omstreeks half zeven Zon dagochtend zond de kapitein noodsei nen uit en verzocht sleepboot-assisten- tie. Van IJmuiden uit werd dit verzoek doorgegeven aan den loodscommissaris te Den Helder als hoofd van de kust wacht. Deze nam onmiddellijk zijn maatregelen. In een minimum van tyd was de „Utrecht" van de bergingsmaatschappij Kuyper, uit Den Helder vertrokken. Daar het zich liet aanzien, dat de storm nog niet zou gaan liggen, achtte men het raadzaam, ook een reddingboot naar buiten te sturen en weldra koos de „Do- rus Rijkers" van de Noord-Zuidhol- landsche reddingmaatschappij zee. on der commando van schipper Coen Bot. De beide schepen voeren naar de gron den en daar heeft de bemanning van de „Utrecht" zulk kranig werk verricht, dat de „Dorus Rijkers" in het geheel niet in hoefde te grypen. Juist even vóórdat de „Atlanti cos" dreigde te stranden, kreeg de „Utrecht" verbinding met den Griek. Het was toen ongeveer acht uur. De reddingboot bleef tij dens dit gevaarlijke karweitje uiteraard in de nabijheid liggen. De „Atlanticos" heeft dus niet het lot van de „Sirenes", die onlangs naby Calantsoog op de kust raakte, gedeeld. Na een zeer moeilijke reis heeft de „Utrecht" het Griek sche motorschip naar Den Helder gebracht: om half tien lag het daar eindelijk op de ree. Velen waren getuige van het binnen brengen. De machines zullen in Den Helder worden nagezien en gerepareerd. Ook de sleepbooten „Holland" en „Witte Zee" wa ren uit Terschelling en Hoek van Holland ter assistentie uitgevaren. In IJmuiden is binnengesleept de Noorsche walvischvaarder „Globe 6". Het schip kwam van Larwick en was op weg naar de Zuidzee. Tijdens den storm liep de Noor averij op; de kettingpij p was kapotge slagen, waarop het schip water ging maken. Op een gegeven oogenblik was het half vol water geloopen, zoodat het voordek vrij wel gelijk met het water lag. Een sleepboot verloste het spoedig uit zijn onaangename positie. Naar alle waarschijnlijkheid is het schip niet lek. De „Globe 6" zal nu worden leeggepompt. De kapitein heeft de sleepboot „Nestor" van de maatschappij Wijsmuller opdracht gegeven, dit werk te verrichten. Het schip is voorts naar Amsterdam gebracht en daar by de Droogdok My. in het dok opge nomen. De „Globe 3" een zusterschip van de Globe 6" bevond zich Zondagmorgen op acht mijl ten zuiden van het Haaks vuur schip met ingeslagen luiken. De „Globe 6" en de „Globe 3" maakten deel uit van een convooi van zes walvischvaar ders, welke een paar dagen geleden van Larvik met bestemming naar de Zuidpool waren vertrokken. De „Globe 3" is in den loop van den middag te Nieuwediep binnen- geloopen. De vier overige schepen hebben de reis voortgezet. In de havens. De Amsterdamsche haven is er genadig afgekomen. In Amsterdam kon men naar het filiaal van het Meteorologisch Instituut mededeelde zelfs niet van storm spreken. Het bleef bij „stormachtige wind". In de haven van de hoofdstad heeft het weer dan ook geen ongelukken aangericht. In Rotterdam is in de haven evenmin iets bijzonders voorgeval'en. De loodsdienst voor IJmuiden is Zater dagavond te half tien wegens het slechte weer gestaakt. Zondag lagen in de toelei- dingskanalen naar zuid- en middensluizen te IJmuiden niet minder dan 19 schepen, die door den storm niet konden uitvaren, op beter weer te wachten. Het waren de Nederlandsche motorschepen „Joma" en „Wim", het Engelsche s.s. „Golwith Force", het Letlandsche s.s. „Maistas", het Noorsche s.s. „Borgela", het Engelsche s.s. „Cracksod", het Spaansche s.s. „Arichachu", de Neder landsche stoomschepen „Naaldwijk", „St. Philipsland" en „Waterland", het Engel sche schip „Surreybrook", het Engelsche motorschip „Prowess", het Nederlandsche motorschip „Express", het Duitsche motor schip „Ostmark", het Engelsche motorschip „Lunklight", het Engelsche s.s. „Gertafor- ce", het Nederlandsche stoomschip „Vecht stroom", het Noorsche stoomschip „Egeroo'" en het uit Amsterdam vertrokken m,s. „Josiah Macy". Op Schiermonnikoog. Bij Schiermonnikoog kreeg men door den storm last van buitengewoon hoog water. De veerboot „Brakzand" die Zondagoch tend omstreeks elf uur wilde binnenloopen, kon de steiger niet bereiken. Met behulp van een vlet werd met groote moeite de post aan wal gebracht. Van eenige vracht schepen en andere vaartuigen, die aan den steiger gemeerd lagen, braken de trossen waardoor deze op drift gingen. Later zijn zij weer vastgemaakt Doordat een gedeelte van het jachtve d van graaf Bernstorff onder water hep, veel wild verdronken. De duinvoet aan ne Noorderstrand heeft veel te lijden gena Op verschillende gedeelten zijn meters duin weggespoeld. Te Scheveningen In Scheveningen was des Zondags een menschenmenigte op de been als we in e afgeloopen zomer nog maar zelden hebben gezien. Honderden automobilisten en dui zenden wandelaars waren naar den water kant getoogen om den zwaren herfststorm op de kust te zien beuken In de omgeving van de haven zag het zwart van de men schen. De zee was buitengewoon onstuimig. De golven kwamen tot op de boulevard en van het strand was in den middag geen duim breed meer te zien. Aanhoudend sloegen zware rollers kapot op de steenen rand en gutste het water over de trottoirs en over den weg. Dit weerhield de wandelaars en automobilisten niet, hun weg langs de bou levard te kiezen. Menige autobestuurder werd daarvan echter de dupe. Het water sloeg over de radiatoren heen, de cylinders werden nat en de inzittenden werden ge dwongen tot een ongewenscht oponthoud De wandelaars konden zich ternauwernood op de been houden in den storm. Reeds in de ochenduren was een logger voor de haven verschenen, doch schipper van der Toorn zag wel, dat het onbegonnen werk zou zijn, te pogen in die uren binnen te loopen. Hij stak naar noord over en ver dween uit zicht. Toen het omstreeks vier uur hoog water werd, verscheen de logger weer en om vijf uur zag de schipper kans zyn schuitje de haven binnen te loodsen. Voor de manoeuvres van het kleine bootje in de wilde zee was de belangstelling uiter mate groot. Vier rijen dik stonden de auto s in de buurt van de haven en op den dijk stonden vele honderden toeschouwers. De IJmuidensche pier. Het zelfde gold voor de pieren te IJmui den. Vele honderden hebben het gigantische schouwspel staan bewonderen, na een moei lijke wandeling door het stuivende zand, dat dpor den storm striemend in het gelaat werd gezwiept. Enorme rollers werden door den Zuid-wester naar het strand gestuwd, waar zy met donderend geweld stuksloegen. Ook veranderde zoo'n golf plotseling van rich ting en spatte schuimend tegen de pier, waar het publiek uiteen stoof, doch meestal niet snel genoeg om niet een flinke hoeveel heid water over zich uitgestort te krijgen, Op het parkeerterrein stonden tientallen auto's en vooral in de middaguren was de stroom bezoekers zeer groot. Het opkomende getij heeft nog menigeen op het smalle reepje strand verrast en voor sommigen erop be dacht waren, had het kolkende water hen omringd, tot groot vermaak van degenen, die op een hooger standpunt het geheel over zagen. Rond Rotterdam. Zondagmiddag was er door den storm een zeer hoogen waterstand in de Nieuwe Maas en de Rotterdamsche havens. Zelfs bij eb liep weinig water af en daarom werd gisteravond zeer hoog water verwacht. De wind is evenwel wat gaan liggen, waardoor het water niet meer zoo werd opgezwiept. Toch heeft het hier en daar nog wel schade aangericht. Een aantal kelders in de binnen stad liep vol en moest worden leeggepompt. Aan de Leuvehaven had verzakking plaats, evenals in de Nieuwehaven bij de Pakken- brug. Ook aan den steiger- by de Groote Markt en aan de Kolk deden zich kleine verzakkingen voor. Op de Leuvehaven geraakte een boo^ de „Hendrik IV", met den voorsteven op de los- wal. In sommige gedeelten kwamen de straten blank te staan, zoo aan de Oosterkade en de oude Plantage. Benauwende oogenblikken heeft men in den Stormpolder by Krimpen aan den LJssel doorgemaakt. Het water was daar gestegen tot een handbreed onder de kruin van den dyk. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat deze dyk zou bezwyken. Wat dat beteekenen zou, kan men zich indenken, als men weet, dat de polder acht meter lager ligt dan de overige terreinen in de omgeving, en dat men er bezig is met inpolderings werkzaamheden. Bovendien liggen op de bedreigde plaats ook enkele belang rijke industrieën, o.a. Van der Giessen's Scheepswerf, de Utrechtsche Asfalt- fabriek v.h. firma Stein en Takken en de Hollandia Schroefboutenfabriek, die alle enorme schade zouden oploopen, als de dyk zou bezwijken, 's Avonds stond evenwel vast, dat de dyk het wel zou houden. Zondagmorgen om kwart voor zes sloeg de „Breedijk" van de HollandAmerika Lijn los van de boeien en geraakte op drift. Het schip dreef in de richting van de Zuidwal en kwam ter hoogte van de loods Oost-West terecht tegen een aantal daar ge meerde binnenschepen. Acht lichters liepen averij op. Van sommige werd het roer ver nield, bij sommige het dek opgezet. Voor zoover men kan nagaan kregen de lichters geen lekkage. Vandaag zullen ze worden ver haald om na te gaan, of nog andere schade is aangericht. Sleepbooten hebben de „Breedijk" later op zyn ligplaats terug gebracht. Drie jongens in een boot een nacht op de Waddenzee. Zondagavond waren drie jongens in de haven van Terschelling in een roeiboot gaan varen. Tengevolge van den krach tigen wind en den stroom konden de jon gens de boot niet houden en dreven zij de haven uit. Gelukig voor hen dreven zij in een Het in de richting van de Friesche kust op de Waddenzee. Daar hebben zij den geheelen nacht rondgedreven, vol angst over den afloop van dezen ongewilden tocht in den nacht. Op Terschelling werden de jongens spoedig vermist. Tot grooten schrik van familieleden ontdekte men dat zy met boot uit de haven waren gedreven, was echter onmogelijk op dezen donkeren, regenachtigen avond te trachten de jon gens op te sporen. Men wist ook niet welke richting de boot afgedreven was Tegen het aanbreken van den dag he denochtend is een motorboot uitgevaren, die de boot met de drie jongens op Waddenzee ontdekte. Spoedig waren jongens opgepikt, waarna zjj behouden Terschelling aan wal werden gebracht. De jongens, die in den nacht veel angst hadden doorstaan en kou leden, hebben overigens het avontuur zonder nadeelige gevolgen overleefd. Zij verkeeren alle drie in goede conditie. HET HANDELSVERKEER NEDERLAND—BELGIE. Een regeeringspersdienstbericht daaromtrent. Zooals bekend is, werd d.d. 15 dezer de afgifte van licenties voor den invoer in België van de verschillende landbouwarti kelen stop gezet Als motief voor het treffen van dezen maatregel werd opgegeven, dat de invoer van deze producten prijsbeder- vend op de Belgische markt zou werken Terstond werden by de Belgische regeering krachtige stappen ondernomen ten einde te geraken tot een herstel van den normalen invoer. De Nederlandsche regeering ver klaarde zich weliswaar bereid, tot het voe ren van besprekingen, maar zij drong bij de Belgische regeering erop aan, dat deze. in afwachting van het resultaat der besprekin gen, geen maatregelen zou nemen, die den regelmatigen handel zouden verstoren. De Belgische regeering verklaarde zich daarop bereid, met ingang van 20 dezer, een contingent van 25000 K.G. boter voor de maand October beschikbaar te stellen, voor varkensvleesch een hoeveelheid van 75000 K.G. voor dezelfde periode met ingang van 19 dezer, voor schapenvleesch zyn de maat regelen opgeheven. Een beslissing inzake melkproducten een reuzel zou dezer dagen worden bekend gemaakt. De Belgische regeering sprak hierbij de verwachting uit dat de Nederlandsche exporteurs niet zou den invoeren tegen prijzen, welke een prysverstorenden invloed op de Belgische markt zouden uitoefenen. Wat betreft in de pers verspreide geruchten, als zouden rech ten of Taxes sur les licenses zyn ingesteld of verhoogd op verschillende der bedoelde producten, deed de Belgische regeering weter., dat te dezer zake geen enkele beslis sing was genomen. De besprekingen zullen 20 dezer te Brus sel aanvangen. Ten einde de positie van hun product bi de komende besprekingen niet te bemoei lijken, wordt van de Nederlandsche expor teurs verwacht, in ernstige mate te zullen rekening houden met het verlangen van de Belgische regeering dat, in afwachting van het tot stand komen van een regeling, de verschillende landbouwproducten niet tegen prysbedervende prijzen aan de Belgische markt zullen worden gebracht. HUIS WERKLOOS-WEEKEIND. Idee van de „Haagsche Post" De „Haagsche Post" schrijft: „Binnen enkele weken zal het lot van het Engelsche schoolkind worden verzacht. Op advies van vierhonderd inspecteurs bij het onderwijs zal binnenkort worden over gegaan tot invoering van het huiswerklooze weekend, opdat ook de leerlingen van la gere, middelbare en technische scholen het Engelsche week-end ten volle zullen kunnen genieten. Deze maatregel raakt inderdaad niet al leen de schooljeugd en de onderwijsmannen in Engeland, maar stellig en niet in de laatste plaats het huisgezin. Menige Ne derlandsche moeder, die zich verantwoorde lijk voelt of de kinderen al of niet behoor lijk voorbereid ter school gaan en menige vader, die avond aan avond over wis- en werktuigkundevraagstukken gebogen zit, zal den maatregel toejuichen. Hoewel wy ons op onderwijsgebied leek moeten ver klaren, kunnen wij toch niet nalaten te er kennen, dat de maatregel, welke in Enge land zal worden genomen, onze volle sym pathie heeft. Het huiswerk is tydens de weekends in vele gezinnen een steen des aanstoots. De kinderen willen den vrijen Zaterdagmiddag gebruiken om te ravotten of sport te bedrijven, maar helaas moeten ze hem vee.al reeds besteden voor muziek- en andere bijlessen. Menig moeder droomt van Zaterdagavonden met een byzonder in tieme huiselijke sfeer. Reeds vóór haar hu welijk heeft zij zich voorgesteld hoe in haar gezin de Zaterdagavond anders, prettiger, warmer en inniger zou zijn dan alle andere avonden; dan wilde zy haar kinderen voor lezen zou er een extraatje zyn, zou de week waardig worden afgesloten en de Zondag voorbereid. Zy ziet haar kinderen dus on gaarne met de schoolboeken voor zich maar thema s maken en alles leeren op bondag valt ook niet mee M^et,blad beveelt den maatregel ook voor Nederlandsche scholen aan, waarvan som- /°uwens al een „huiswerkloozen avond bezitten: dat zou dan in elk geval de Zaterdagavond kunnen zijn. RUKWIND SLAAT ARBEIDER VAN DAK. rr, zwaar gewond opgenomen. Twee arbeiders die bezig waren met leggen van ebonietplaten op het dak van de LT Vfde leerfabriek te Huizen, onden zich by een hevigen rukwind staande houden. De 25-jarige H. uit S drecht viel door de dakbedekking op een meter lager gelegen betonvloer. Hij weid met een hersenschudding en een gebroken vervoenrdnaZbn t Maje"astichtin« te Bussum ernstig 18 thans no* 2t(;r De andere arbeider, de 24-jarige N uit Amsterdam is aan spanten blyven hangen waardoor hy slechts enkele schrammen liep. het de ïn, niet Slie- zes weid op- INBRAAK IN EEN KERK TF e - Twee offerblokken meegenomen. et Gistermiddag is te Sneek in^k een der gereformeerde kerker, °ken in Noorderkerk. Twee offerblokken z« werden door den dader meegeL*et politie stelt een onderzoek men' De KINDJE GESTIKT. Het drie-jarig dochtertje van h Timmerman te Nijverdal had het hetl toen het bezig was met het eten °ngelük, wortel, een stukje daarvan in de w eer' te krygen. Ofschoon de geneesheer tracht heeft dit te verwijderen rn ug ge' daarin niet slagen, met het gevóld hÜ kind na eenigen tyd is gestikt VUURZEE TE SAPPEMe Gisteravond is door onbekende een felle brand uitgebroken in het bewoond door de gezinnen A DamV^1- J. de Vries, aan de Noordbroeksteretr, Sappemeer, eigenaar de heer G o ,e aldaar. De brand, welke in de schuur van d milie de Vries was ontstaan, brandd. door den krachtigen wind zoo snel In"ch het geheele perceel direct in lichter i stond. Het woonhuis is geheel afe k De brandweer bepaalde zich in honM tot het nat houden der belendende len. Pett**- De schade wordt door verzekering j,. BOERDERIJ IN VI A \.u» OPGEGAAN. In den nacht van Zaterdag op Zonda» t omstreeks drie uur is door onbekende zaak brand ontstaan in de boerderij °k! woond door den landbouwer F bJLt" staande te Nyehaske onder de pPrJ Heerenveen. Kmwnte Het geheele complex, woonhuis, schuur stallen en een nevengebouwtje, is tot d grond toe afgebrand. De bewoners, die hun slaap door het vuur verrast werden1 wisten zich ternauwernood in veiligheidT stellen, waarbij een zoon en een doch te- brandwonden aan de beenen opliepen De brandweer, die spoedig na het uitbre ken van het vuur aanwezig was, kon teaen de vlammenzee, welke door den N.W.-stom werd aangewakkerd, niets uitrichten. Van den inboedel kon niets worden red. De geheele voorraad stroo en hooi is door het vuur verteerd. Slechts een paard wist men uit het bran dende perceel te redden. Het overige m liep nog in het land. De schade wordt deor verzekering gedekt Een auto. welke ook verbrand is, was niet geassureerd. TRAGISCHE AANRIJDING TE HEESCH. Op den Rijksweg Grave—'s Hertogen bosch ter hoogte van kilometerpaal 18, onder de gemeente Heesch heeft Zaterdag middag om twee uur een ernstige aanrij ding plaats gehad. Midden op den weg liepen drie kinderen naast elkaar, toen zij achterop gereden werden door een personenauto bestuurd door den heer R. uit Apeldoorn. Toen de auto signalen gaf, vlogen de kinderen in drie verschillende richtingen, teneinde zich op het wandelpad, dat aar. beide zijden achter de boomen langs den weg loopt, in veiligheid te stellen. Een aanrijding was daardoor onvermijdelijk. De achtjarige Annie van der K. werd ern stig aan het hoofd gewond. Dr. Stolz uit Oss, die gewaarschuwd werd, verleende de eerste geneeskundige hulp, terwijl ka pelaan Teurlings uit Heesch geestelijke hulp bood. In deern iswekkenden toestand werd bet meisje naar het St. Ludovicus-gesticht te Heesch overgebracht, waar de geneesheer een schedelbasisfractuur constateerde. D* toestand van het kind is levensgevaarlijk' De burgemeester van Heesch en de rijkspolitie waren spoedig ter plaatse tn stelden een onderzoek in. De beide andere kinderen bleken na het ongeval van schrik te zyn weggevlucht, zoodat zij aan vankelijk niet bekend waren. Een tragische omstandigheid is, enkel weken geleden het tienjairg zusje van het slachtoffertje eveneens op den Rijksweg door een auto werd aangereden en daarby ook een schedelbasisfractuur opliep. Dit meisje is echter thans aan de beterende hand. KIND OVERREDEN- Zaterdagavond ongeveer te zes uur 's het zevenjarig zoontje van den heer A. Smit, dat den Rijksweg nabij het station Woudenberg-Scherpenzeel wilde over steken, door een personenauto gegrepen' In ernstigen toestand werd het knaapje door een passeerenden geneesheer na» het ziekenhuis te Lichtenberg te Amers foort overgebracht, waar het in den loop van den avond aan de opgeloopen ve wondingen overleed. DOODEL1JKE AANRIJDING- Zondagmiddag naderde de heer B. Veldhoven met zyn auto komende van Belgische grens, aan het einde van dorp een der laatste bochten in den AntwerpenEindhoven. Ter plaatse waren eenige kinderen het eikels rapen waarmee ten bate gezin nog een mooi centje kan vei worden. Juist bij het passeeren va" ,-e bocht stak plotseling het 4-jarig - van H. den weg over, door het weii van de kleine was -et voor den be*tu" te niet meer mogelijk een aanrijd ">g voorkomen. Het kindje kwam onoei auto zoodanig terecht dat het serie als het ware verbrijzeld was. Toen tijd later dr. Broos uit Zeelst arri kon deze slechts den dood constatee

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8