Nationalisme in Nederland. AKKERTJES Lars Hansen, En toch over 'n kwartier weer „fit"! üeuilietoH Binnenland Rede van prof. h. Burger. Neem een "AKKERTJE" i Protest Nederlandsche bakkersorganisaties. Brute roof-overval te Zevenhuizen. Oude man door inbrekers schandelijk mishandeld. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 20 OCTOBER 1936 ♦eoooooo Jladiopcogeamma Gisteravond heeft prof. H. Burger uit Amsterdam voor de eerste jaarstuden ten in onze Noordelijke universiteits stad een toespraak gehouden over: „Na tionalisme in Nederland". yeel misverstand ontstaat, aldus prof. Burger, door een naam. Het Duitsche, het ««Ijaansche, het bolsjewistische nationa- e die alle verscheidenheid, alle opposi tie onderdrukken, zijn voor Nederlanders onaanvaardbaar. Ondenkbaar ook is bij ons een nationalisme, dat haakt naar machtsuit breiding, naar verovering. In den loop der eeuwen hebben wij langs Ooster- en Zuider ss heel wat van ons stamgebied laten Wegkapen, zelfs zijn wij op landroof nooit uitgeweest en zullen dit ook nimmer doen. Een gezond Nederlandsch nationalisme be- just op liefde voor het eigene. Het is, in jjden omgezet, hetzelfde als vaderlands- jjdde, het streven tot zedelijke en stoffe- ;jjke verheffing van het eigen volk, opdat dit een eervolle plaats zal innemen tusschen de volken. Dit nationalisme staat niet vijan dig tegen den tijdgeest, integendeel, het is gericht op internationale rechtvaardigheid en draagt bij tot de harmonie der volken. Er ajn hier groote nationale deugden, maar evenzeer nationale fouten. Tot deze behoort de nationale onverschil- Ü^ieid. Onze intellectueelen zijn a-nationaal. Onze linksche volkspartijen anti-nationaal, yjet alleen de communisten, die hun bevelen uit Rusland ontvangen, maar vergelijk onze socialisten met die van Engeland en van de drie Scandinavische landen, in hun verhou ding tot de nationale geschiedenis, de natio nale vlag, het nationale lied, het konings huis- Uit dezelfde boon ontspringt een andere ongelukkige trek in onzen volksaard: de Wanneer hoofdpijn U overvalt, neem dan •ena een "AKKERTJE". Kijk op de klok en doe dat weer een kwartier later. Ge sult U dan eens zeli kunnen overtuigen van de doeltreffende werking van "AKKERTJES". Het is niet noodig U telkens te laten pla gen door die nare hoofdpijn of migraine. Hm is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" H niet zal helpen, want al nemen ze de ooraak van Uw lijden niet weg, waarvoor Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U ie ieder geval dadelijk van de pijn af. "AttQTJES" wwkan .inuiud m*l bij i Hoofdpijn, Kiespijn,Spierpijn,Zenuwpijn, aheumatische pijnen, lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migroine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgens recept *on Apotheker Dumont AKKER.CAtHETS zucht tot aanbidding van het vreemde, de Engelsche en Fransche opschriften in onze winkelstraten, de tallooze Engelsche termen in de pers en in de sport (n.b. „varsity" voor „studentenroeiwedstrjjd"). Waarom hebben alleen wij zoo weinig eer bied voor onze taal? Trouwens het voorbeeld komt van hoogerhand, zie onze wetgeving. Het vereenigde ministerie van oorlog en marine heet departement van „defensie", hoewel op het mooie „landsverdediging" vol doende was gewezen. De spreek- en schrijftaal der hoogere standen krioelt van barbarisme. Deze na tionale tekortkoming uit zich op onheilvolle wjjze, waar Nederlanders wonen in landen, waar stamgenooten strijden voor hun taal en (*ultuur. Nederlanders, die zich in Zuid- Afrika vestigen, scharen zich meestal dade lijk aan den Engelschen kant. De talrijke Nederlandsche kolonie in Bel gië geeft nooit eenigen zedelijken steun aan de Vlamingen, de stamgenooten, de onder drukker in den strijd Romaansch-Ger- maansch, het is werkelijk verbijsterend. Spreker knoopt aan bjj de intreerede van prof. Geyl te Utrecht in diens betoog, dat de natie niet noodzakelijk ophoudt bij de lands grens. Hij wijst o.a. op de Duitsch-sprekénde bewoners van Zuid-TiroL die, tegen hun wil bij Italië ingelijfd, daardoor, in natio naal opzicht, niet plotseling Italianen zijn geworden. Noord- en Zuid-Nederland waren cultureel en taalkundig geheel één in de middel eeuwen. Het waoengeluk van Parma heeft ze gescheiden. Na drie eeuwen van stelsel matige onderdrukking van het Nederland sche deel der Belgische bevolking zien wij daar thans een merkwaardige herleving van den Nederlandschen geest, ook van de dicht kunst. Spr. noemt Gezelle, de Clercq, Ver- schaeve, Stijn Streuvels. Zijn dit geen Ne derlandsche schrijvers? Was de Clercq een Vlaamsch dichter, toen hij den blokker be spotte, wien het beste biertje niet lustte en is hij na den oorlog plotseling een Neder landsch dichter geworden? Hijzelf heeft dit krachtig tegengesoroken' „In uw volk zijt gebleven, schoon gij het land van Vlaanderen mist". Wij loven den band der geschiedenis, die ruim drie eeuwen Oranje met Nederland heeft verbonden. Ja, met Nederland, niet met Holland al leen. Prins Willem I was niet meer Hol- landsch dan Vlaamsch, koning Willem I was een overtuigd groot Nederlander. De Vlaamsche beweging is de strijd voor Vlaamsch rechtsherstel. Zij heeft een aantal successen geboekt in de wetgeving. Evenwel al deze taalwetten zijn door al de bestuurs lichamen steeds stelselmatig ontdoken. Spreker haalt een groot mantal voorbeel den aan van de nationale wanverhouding in België, uitvoeriger dan die in het hooger onderwijs. Als sprekend staaltje uit den laats ten tijd voor onze landegnooten bijna ongeloofelijk, noemt hij de benoeming tot hoogleeraar in de ontleedkunde aan de „Ver- vlaamschte universiteit van Gent. Van een praktiseerend specialist, die nooit een weten schappelijke werk had geschreven en wiens eenige aanbeveling was zijn anti-Vlaamsche gezindheid. Of er dan niets bereikt is door de Vlaam sche beweging? O ja, zeer veel. De afge dwongen. veelvuldig gesaboteerde wetten, vooral die op onderwijsgebied, hebben voor de heropstand ig van Vlaanderen reeds veel gedaan. Er groeit een geslacht van intellectueelen op, dat van laag tot hoog in de moedertaal is opgeleid. Geweldig verbeterd is de taal, het gesproken en geschreven Nederlandsch. Het doel der Dietsche beweging is 1. bij onze landgenooten belangstelling op te wekken voor de onderdrukking hunner volksgenoo- ten in Vlaanderen, 2 den Vlamingen een riem onder het hart te steken, hen te bevrij den van het minderwaardigheidsgevoel, hun opgelegd door drie eeuwen van onderdruk king, hen te sterken in het bewustzijn, dat zü behooren tot een edel volk met groote nationale deugden. De bewuste Vlamingen beklagen zich bitter over het Noorden. Zy verwijten ons: 1. onverschilligheid voor hun strijd, die ook de onze is, 2. de houding der talrijke in België wonende Nederig ders, 3. het Fransche spreken van Nederlan ders, die Vlaanderen bezoeken, 4. de anti- Vlaamsche politiek van onze buitenlandsche zaken, met name ook die van onzen pas af getreden gezant te Brussel. Tenslotte behandelt spr. de vraag of wü ijveren voor een staatkundige hereeniging der Nederlanden? Zeker niet in den zin dat wij ons mengen in den politieken strijd in België. Maar voorbereiding van de geesten hier voor wat de Clercq „Den schoonsten zijner droomen" noemde, ja, dit is de taak der Dietsche beweging. Dit doet zij van zelf, door kennis te verspreiden omtrent het Ne derlandsche nationaliteitsvraagstuk, omtrent de nooden van het Vlaamsche volk, omtrent het imperialistische streven der Fransche politiek, die ook onze Rijn Delta bedreigt. De Vereenigde Nederlanden van 1815-1830 wenschen wij niet terug. De groote fout was daarbij de inlijving van Wallonië bij Neder land. Wales en Vlamingen hebben getoond niet als gelijken in een huis te kunnen sa menwonen. De Walen voelen zich Franschen zonder meer. Zü geven niets om België en willen in het Belgische staatsverband alleen blyven als zü er de lakens kunnen uitdee- len. Anderzüds maakt de herleving van het Vlaamsche zelfbewustzyn het ondenkbaar, dat de Vlamingen de rol van Asschepoetster zullen willen blüven spelen. Wie heeft in den tegenwoordigen wan kelen toestand eenig denkbeeld van wat een nieuwe Europeesche catastrofe brengen zal en of dan niet de tegenstelling Waalsch- Vlaamsch tot een verscheuring van België leiden zal. Wanneer, onder zulk omstandigheden, de Walen uit vrijen wil zich bü Frankrük zou den scharen, zouden wij, Nederlanders, dan werkelük wenschen, dat ook Vlaanderen dit prachtige land met zün vüf millioen Diet- schers door Frankrijk werd ingeslikt? De Nederlandsche Bakkersorgani saties deelen mede, dat zij geprotes teerd hebben bü de regeering tegen de verhooging der spijsvetten met 4 ct. per K G. Tevens verzochten zü de regeering ten spoedigste maatregelen tegen deze prüsopdrüving te treffen, aangezien door deze verhooging de kostprijs van het brood wordt verhoogd, hetgeen voor de bakkerü wederom ernstige gevolgen heeft, aangezien broodprijs- verhooging niet mag worden toege past. Nog werd onder de aandacht der regeering gebracht, dat deze prysop- drij ving ongedaan zou kunnen worden gemaakt door verlaging der heffingen op prysvetten, welke heden 40 ct. per K.G. bedragen. Donderdag vervoegde zich, naar de AR. „Rotterd." meldt, de heer Van Leeuwen uit Zevenhuizen, aan de wo ning van den 73-jarigen Van Bergen, wonende aan de Breedeweg aldaar, die als zonderling bekend staat. Van B. leeft geheel afgezonderd van de wereld en ontvangt zeer zelden bezoek, zelfs leveranciers worden niet op het erf ge laten. Van L. is een der weinigen, die af en toe tot den ouden man weten door te dringen. Van L. schrok hevig bij het tevoor schijn komen van Van B., daar deze in een deerniswekkenden toestand ver keerde. Zijn gezicht was geheel met wonden bedekt, terwijl de ooren geheel kapot waren. De handen waren even eens vol met slagwonden. Aan het ge heel was niets gedaan en de wonden vertoonden desondanks reeds sporen van genezing. Woensdag 21 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitc.) 8-Gr.pL 9.30 Onze keuken. 10. VPRO-morgenwüding. 10.15 Orgel spel, voordr. en Plan-lezing. 11.30 „Is massa-werkloosheid onontkoom baar?". 12.— Gr.pl. 12.15 Concert door de Melody Circle. 1—1.45 De Flierefluiters en zang. 2— Gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest en gr.pL 7— Schaakpraatje. 7.15 Zang. 7.40 „Sociale verzekering". 8. Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA-varia. 8.20 Uit Brussel: Het Omroep-symph.-orkest en Omroep koren. 9.20 Radio-tooneeL 9.55 Gr. pi. 10— ANP-ber. 10.05 Dansmu ziek. 11— Huwelüksverhoudingen. 11.3012— Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV-uits.) 8— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst 11.Orgel spel. 12— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Vocaal en instrumentaal concert 2.Gr.pl. 2.30 Voor jeugdige post zegelverzamelaars 3.3.45 Viool recital met pianobegeleiding. 4. Chr. liederenuurtje mmv, viool. 5— Kinderuur. 6— Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwüsfonds Binnenvaart 7.Ber. 7.15 Hoe ik West-Friesland zie. 7.45 Rep. 8— ANP-ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. m. m. v. harp en hobo. 9.10 „Neutraliteit", 9.40 Verv. concert. 10.20 ANP-ber. 10.25 Schaakcursus. 10.4011.30. Gr.pL Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Northern-orkest en zang. 12.50 Jazz muziek. 1.202.20 Birminghamsch Hippodrome-orkest. 3.10 't Morris Motors orkest 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur kwintet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Piano- syncopations. 7.10 Komische dia loog. 7.20 Dansmuziek. 7.50 Radio- tooneel. 8.35 BBC-Symph.-orkest, koor en solisten. 9.25 Ber. 9.45 Ver volg concert 10.55 Vocaal en instr. concert 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Orkestconcert 2.50 Con cert. 4.20 Gr.pL 4.50 Zang. 5.05 Grpl. 5.50 Orkestconcert 8.20 Zang en gitaar. 9.05 Radiotooneel met mu ziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or kestconcert 12.35 Landes-symph.- orkest Saarpfalz. 1.35 Gevar. con cert 3.50 Sted. Orkest Witten-Ruhr. 5.20 Westduitsch Kamerorkest 6.20 PianorecitaL 8.05 Gr.pL 9.5011.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 tl: 12.20 Gr.pL 12.50 Dansmuziek. 1.30 Klein-orkest 1.50—2.20 Gr.pL 6.20 Cello-recital. 6.50,7.20 en 8.20 Gr.pL 8.50 Radio-tooneeL 9.35 Klein- orkest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1150 Klein- orkest. 1.30 Dansmuziek. 1.502.20 Gr.pL 5.25 Dansmuziek. 6.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert 3.20 Omroep- orkest en rep. 11.—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Solistenconcert 8.05 Rüksuitz. „Das Werk ist jung und steht auf neuem Grimde". 8.35 Populair con cert 9.20 Ber. 9.50 Gamba en cem balo. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Europeesch concert uit Brussel (Gramofoonplaten). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.059.05, Keu len 9.059.50, D.sender 9.5011.20, Radio Danmark 11.2012.20, Brus sel VL 12.2012.50, Droitwich 12.50—13.20, Brussel (VI.) 13.20— 14.20, Parüs R. 14.2015.50, Keulen 15.50—16.50, Lond. Reg. 16.50—17.20 Keulen 17.2019.05, Brussel Fr. 19.0519.40, Weenen 19.4020.05, Berlün 20.0521.20, Brussel Fr. 21.20—21.50, Weenen 21.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.50, Lond. Reg. 11.50—13.35, Droitwich 13.3514.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20—18.20, Luxemburg 18.2019.Droitwich 19.—19.50, Lond. Reg. 19.50—20.35, Droitwich 20.3524.—. Hoe Van L. ook trachtte iets omtrent de oorzaak te vernemen, iedere poging strandde, daar Van B. slechts verklaar de: Ik wil niets met politie noch dokter te maken hebben. Een tweede moeilijkheid was, dat Van B. geheel doof geslagen was. Van L. stelde onmiddellijk bij zijn terugkeer de gemeentepolitie met zijn ondervindin gen in kennis. Een agent ging onmiddellijk naar de woning. Dank zij het tactisch optreden van den agent gelukte het eindelijk den ouden man aan het spreken te krijgen, hetgeen hem mede door de opgeloopen mishandelingen zeer zwaar viel. Van B. verklaarde, dat voor omstreeks veertien dagen twee heeren met een luxe auto bij hem geweest waren om koffie en thee aan hem te verkoopen tegen zeer lagen prijs. Inderdaad heeft v. B. voor ruim 12 aan koffie en thee gekocht tegen zooals de politie ver klaarde buitengewoon lagen prijs. Nadien verklaart hij niemand meer ont vangen te hebben. In den nacht van 12 op 13 October werd v. B. wakker, doordat twee man nen voor zijn bed stonden, die een fel schijnend licht voor zijn oogen hielden en hem dwongen te zeggen, waar hij zijn geld had, daar zij reeds vergeefs het ge- heele huis doorzocht hadden. De oude man verklaarde: „Dat zeg ik je nooit". Hierop voegde hem een der personen toe: „Dan slaan we je dood, ouwe", en meteen kreeg v. B. een slag met een voorwerp in het gezicht. Herhaaldelijk vroeg men nu aan den ouden man waar zijn geld lag, terwijl hij bij ieder weige rend antwoord wederom geslagen werd. Hierbij schijnt v. B. verdoofd geraakt te zijn. Hij weet niets definitiefs omtrent den afloop. Slechts één ding weet hij: „Maar mijn centen die heb ik nog". Een portemonnale met pl.m. f 10, welke bo ven op een kast lag, is medegenomen. Onder leiding van agent Nebeling werd nu een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek, waaraan rijkspolitie mede werkte, heeft tot gevolg gehad, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige klaarheid in deze zaak is geko men. Allereerst werd in een garage te Hil- legersberg een auto in beslag genomen van zeer verdachte afkomst. In deze auto is een oud-model gummiknuppel gevonden, waaraan eenige stukjes ont breken. Deze stukjes zijn ten deele aan getroffen in de kamer waar de overval heeft plaats gehad. Verder werd een persoon in hechtenis genomen, die ver dacht wordt bij dezen overval geweest te zijn. Meer arrestaties zijn te wachten. De politie verklaarde, dat v. B. inder daad een groot bedrag aan geld in huis had, hetgeen op de ongeloofelijkste plaatsen verstopt was. Door de buitengewoon groote moei lijkheden, welke aan het onderzoek ver bonden waren, was het niet eerder mo gelijk een overzicht van het gebeurde te publiceeren. DISCONTO-VERLAGING NEDERLANDSCHE BANK. Van 3 tot 2)4 procent. De Nederlandsche Bank heeft be sloten met ingang van heden het wis seldisconto te verlagen van 3 tot 2 K procent. Een overwintering op Spitsbergen. 9) Toen zy in huis kwam, zagen zü dat Karl «i Berner druk bezig waren kleeren van rendierhuiden te maken. In het huis toch, hadden zy dertien oude huiden gevonden. Bovendien verschillende geredschappen en, zooals voorheen reeds gezegd, eenig pro viand. Zy hadden zich hiervan reeds eenige kle dingstukken gemaakt, jassen, die zü «et eerst noodig hadden en schoenen met been- bukken, zoodat zü zich bü de sterkste vorst konden warm houden. Deze kleeren en «choenen zagen er nu niet juist fraai uit, doch vorm en uiterlük kwamen er hier im- mers minder op aan. Het voedsel had tot nogtoe bestaan uit be vroren vleesch hetwelk ontdooid en gekookt werd beren- of zeehondenvleesch thans echter was hun vleeschvoorraad zoo lang in bevroren toestand geweest, dat zy *«1 wisten, dat een groot deel van de voe dingswaarde er uit was verdwenen en wat Het meel betreft, ook als zü de ongelooflijk te moeite aanwendden, het bleef maar muf "naken. Deze verschimmelde groene stof, 1 men eigenlük moeilük meer mee noe ten, maar toch werd het gebruikt. De goit en de scheepsbeschuit waren eveneens groen als gras. Koffie hadden zü niet meer, evenmin bo ter, doch zü hadden bü aankomst ook een beetje thee gevonden. Hiervan werd nog dagelijks gezet, doch die akelige muffe smaak bedierf alles. Met tabak hadden zy reeds lang afgedaan. De vier mannen begrepen wel, dat de ge volgen van deze slechte voeding niet kon den uitblüven. Allen bemerkten duidelük dat deze ellen dige kost bezig was hen van hun krachten te berooven van week tot week voelden zü dit en het dagelüksch gesprek kwam er steeds op neer, of zü toch niet de kans zouden krijgen eens een rendier te schieten. Evenmin als dit was er ooit een beer of zee hond te zien geweest. Het weer was in den laatsten tüd verschrikkelük. Als zü de deur openden dit was im mers van tüd tot tüd niet te vermyden kwam er dadelyk een hoop sneeuw met ge weld van een orkaan naar binnen waaien. Niettegenstaande dit als er slechts een zweem van schemering heerschtewas er toch dagelyks een van hen op den uitkyk geweest. Zoo hadden zü van tüd tot tyd den top beklommen van een heuvel op de land streek langs Mosselbaai, waarvan zy toen er nog van een kort daglicht sprake was niet alleen een goed uitzicht over het land hadden, doch zelfs naar Grauwhoek, aan den overkant van de Wiljebaai. Op een dag dat het weer dragelük was, zei Johan Troms onder den maaltijd: „Laten we er nu eens ernstig over spre ken, lui. Hebben jelui er ook over gedacht, hoe beestachtig ongelukkig wy het toch treffen en kunnen jelui begrüpen, waarom wü eens niet één keer een beer hebben ge zien gedurende al den langen tüd dat wy hier zitten, geen zeeleeuw, ja zelfs geen zeehond, die zich toch overal in dit ver doemde land ophoudt. Absoluut niets komt er in ons vaarwater. Wü moeten versch vleesch hebben het eenige dat wü bier hebben gehad, zün die vier vossen die wü in de eerste dagen heb ben gevangen, doch vossenvleesch is nu juist niet iets om bü krachten te blüven. Ten minste wat mü betreft, ik was geregeld zoo hongerig als voorheen, reeds kort na dat we er van hadden gegeten. Een eenig middel om ons leven te red den hebben we nog en dit isde drie paar ski's die hier staan. My dunkt dat het weer nu wel zóó is en dat met deze losse sneeuw dat we nu wel kunnen probeeren de ski's te gebruiken. Jelui weten, dat dan zelfs een rendier ons niet kan ontkomen en een beer zeker niet. Nu is het de vraag, hoe wü het kunnen klaarspelen om zoo ver te gaan, tot wy eenig wild kunnen vinden. Nu wil ik jelui wel zeggen, dat ik het beslist wil beproeven en nu wil ik wel eens weten, of een van jelui met mü wil mee gaan maar denk er wel om, dat dit dan misschien wel eens de laatste skitoer kan zyn, die we maken. Van jou, Berner, met je nog altüd pyn- lyken voet, kan geen sprake zün. Zoo blüven natuuriyk, jelui, Karl en Jens over en daar ik maar liefst Jens thuis wil laten, zoo rest mü eigenlük alleen de vraag, of jü Karl, mü wilt vergezellen. Feitelyk is het risico voor de beiden, die thuis blijven, even groot als voor ons, die gaan. Daarbij ben jü een goede skilooper. Ga je mee ja, of neen Karl dacht na het Mongoolsche in stinct in hem kwam altüd in opstand tegen het Noorsche, doch het laatste kreeg de overhand en beslist klonk het nu: „Ja, ik ga mee!" Daarmee was de zaak afgedaan. Maar Jens Baldsnes ging naar buiten, waar hü den blik naar den hemel wendde lang stond hü daar zonder een spier te vertrek ken eindelük ging hü terug en zei: „Alles staat in Gods hand, maar jü, Jo han, je hebt het wel begrepen dat ik een verloren man ben, anders had je mü wel meegenomen". Den volgenden ochtend vertrokken ze. Zü gingen rechtuit rechtaan met vluggen streek en zü benutten elke kleine verhoo ging die bü het neerwaarts gaan hun groo- ter vaart kon geven, zoodat zü in korten tüd een grooten afstand hadden afgelegd een afstand, waarover minder geoefende lui den dubbelen tüd zouden hebben ge bruikt. De sneeuw schitterde alsof zü uit kleine kristallen bestond. Het vroor zoo hard dat, als de sneeuw die op sommige plaatsen hoog was opgewaaid en zü er doorheen vlogen, van hen afviel als droog zand. Terwül zü zoo voortülden, sloeg hun de warme adem uit neus en mond. Het geweer dat over Johan's schouder hing, was als gepolüst door den üzei, die er zich op had vastgezet. Na een marsch van drie uren, zonder rust, berg op, berg af, hielden zy eindelük eens op, toen zij op het hoogste punt van den heuvelketen waren aangekomen. Geen spoor geen geluid .1 Zü konden niet lang stilstaan, dit was te gevaarlyk. Zü suisden weer naar beneden en wel thans meer Oostwaarts, want dien kant uit scheen er zich een dal te bevinden. Terwül zü omlaag suisden, vlogen zü over een spoor, doch zü hadden zoo'n vaart, dat dit een heel eind achter hun lag, toen zy eindelük tot staan waren gekomen. Het was een versch rendierspoor dit hadden zü dadelük gezien en het voerde naar het dal. Gedurende heel den weg had geen van beiden een woord gesproken. Thans werd de küker te voorschün gehaald, doch by het maanlicht of bü de stralen van het Noorderlicht geeft deze niet büzonder veel hulp. Dit keer was het lot Johan gunstig, hy kon in het dal vier rendieren onderschei den. Nu was het zaak om er vlug bü te komen en de ski's met flinke vaart te kunnen ge bruiken. Binnen ruim een uur waren beide mannen op de hoogte van waaruit zü ln het dal konden zien. De dieren waren er nog steeds. De afstand bedroeg ongeveer 1000 meter en een helling van 45 graden voerde naar beneden. Johan nam het geweer van zün schouder en gaf dit aan Karl terwül hü zeide: „Neem het geweer en ga jü er op af, want jy speelt het beter klaar. By zoo'n vaart omlaag als hier, vertrouw ik niet zoo op müzelf. Ik kom wel na. Tracht, nu de wind zoo gunstig is, de dieren zoo dicht mogelyk te naderen". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9