^Binnenland PROFESSOR SLIM EN ZOON broek op langendijk wieringerwaard weringen heemskerk rustenburg hoogkarspel 't veld harenkarspel texel noordscharwoude hensbroek BEVERWIJK WINKEL De devaluatie en de ge volgen daarvan. Een drenkeling. De heer C. KI. alhier voer Woensdag morgen met een schuitje met koolbladen door de Voorburggracht, toen achter de zaak van den heer Schene de schuit duikneigin- gen kreeg en zonk. De heer KI. sprong van de schuit af in het water, waar hij zonder er af te springen ook wel terecht zou zijn gekomen. Spoedig wist hij de kant te bereiken en er bij op te klauteren. Dit ging niet al te gemakkelijk daar de heer K. aan den zwaren kant is. Maar, zoo vertelde hij later, je wil er wel uit. Het water was ijskoud. En als je wilt kun je veel. Intusschen dreven de koolbladen uit de schuit vandaan in de richting van het stoomgemaal, dat maalde. De schuit lag echter precies in den weg, zoodat er niets door kon. Een motorboot heeft toen het vaartuigje een stuk verder gesleept, waarna het verkeer te water weer vrij was. De schuit is al weer gelicht, zoodat dit avontuur op het water met een nat pak en eenige moeite voor het lichten van de schuit was beëindigd. De gascommissie. De Commissie van Beheer van de ge meenschappelijke lichtbedrijven van de Langendijker gemeenten en St. Pancras heeft Dinsdag de begrootingen voor het jaar 1937 vastgesteld. Er zal geen wijziging be hoeven te worden gebracht in de prijzen van gas en electriciteit Naar wij vernemen is er over de kwestie Van den Abeele geen voorstel aan de orde geweest, zoodat deze kwestie zeker van de baan is. Zooals bekend was door het dag. bestuur aan de commissie voor Georganiseerd Over leg een voorstel voorgelegd, om de ambte naar van de lichtbedrijven, die lid werd van den raad van een der bij de Lichtbedrijven betrokken gemeenten, op non-actief te stel len met inhouding van zijn salaris. De heer Dirkmaat heeft ontslag aangeboden. Naar wij vernemen, heeft de heer W J. Dirkmaat, betaalmeester der Langendijker Groenten-Centrale te Broek op Langendijk, zijn ontslag aangeboden met ingang van 1 Januari 1937. Als oorzaak dezer ontslagname wordt ons genoemd het feit, dat de heer D. bij het ge houden accountants-onderzoek hets recht van kas-controle door den accountant betwistte, op grond van volgens hem historisch ge groeide usance, dat het betaalmeesterschap voor eigen rekening en risico door hem wordt waargenomen. Tegen controle van de juistheid der omzetcijfers door de bestuurs leden, die hiervoor zijn aangewezen, had hij geen bezwaar. De heer Dirkmaat was vanaf 1913 betaal meester van de L.G.C., als opvolger van zijn vader, die deze functie bekleedde vanaf de instelling van het betaalmeesterschap in 1903. Een zeldzaam jubileum Den 16en October was het 45 jaar gele den dat onze oud-plaatsgenoot de heer Chr. Peereboom, adjunct-commies der P.T.T. te Amsterdam, den dag herdacht waarop hy voor 45 jaar bij het Staatsbedrijf der P.T.T. werd aangesteld als postbode te Anna au- lowna tegen de kapitale vergoeding van 0.82 per dag. Voor dat bedrag moest hij 359 dagen per jaar (nimmer een vrije Zon dag) de bewoners van Leeuwenkuil (thans Nieuweweg genoemd), Gras- en Boermans- veg, Kolksluis en Geldersche huisjes van nieuws voorzien. Later werd hij brievenbe steller te Hoorn, postconducteur op de boot Enkhuizen-Stavoren, postconducteur op de Hollandsche lijnen, terwijl hij nu nog dienst doet als adj.-commies op de buitenlandsche lijnen naar Duitschland. Vergadering van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging op Maandagavond in het Wapen van Wie- ringerwaard. Voorzitter was de heer C. Rezelman Jz., die het Borgstellingsfonds ter sprake bracht. Een breedvoerige be spreking ontspon zich. Ten slotte w-rd besloten deze zaak aan te houden tot de Januari-vergadering. Als leden van de commissie, waarin de burgemeester na mens de gemeente zitting heeft, werden voor de afdeeling aangewezen de heeren C. Rezelman en F. Zwaag. Daarna werd ter sprake gebracht de wet tegen prijsopdrijving in verband met het loslaten van den gouden standaard. De minister wilde dit voorkomen. Deze houdt er wel rekening mede dat de prijzen ver hoogd worden, doch dat is altijd nog geen opdrijving. Trouwens de meeste burge meesters vatten het ook zoo op. Tegen het hamsteren zal evenwel streng worden op getreden. Geruimen tijd werd nog over dit punt gediscuseerd. Een serie ingeaomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het be stuur had inmiddels besloten hier geen gebruik te maken van de Mica-beweging. In verband met eene te houden districtsvergadering werd door den voorzitter voorgesteld om met een aan tal keen deze vergadering te bezoeken. Dit vond algermtne instemming. Als afgevaardigde zal eer der bestuursleden fungeeren. By de rondvraag werd door den heer Marrees ter sprake gebracht om te trach ten eenige nieuwe leden aan te werven. Hieraan zal worden voldaan. Chr. Oranjevereeniging opgericht. Naast de vereeniging „Koninginnedag" is Dinsdagavond een Christelijke Oranje vereeniging gesticht, welke zich ten doel stelt de liefde voor Oranje te bevestigen en te versterken. Er is een voorloopig bestuur gekozen, waarin zitting namen de predikanten der gereformeerde kerk, ds. H. Holtrop en der Ned. herv. gemeente ds. C. Krijger. De nieuwe vereeniging wil aanvullend op treden naast de reeds bestaande neutrale oranjevereeniging. Commissie tot ontspanning en ontwikkeling jeugdige werk- loozen. B. en W. hebben bericht ontvangen van de commissie tot ontspanning en ontwikke ling van jeugdige werkloozen, dat de leden en bloc voor hun functies bedanken. Zij noemen als reden de weinige animo onder de jeugdige werkloozen om de cur sussen regelmatig te bezoeken. Er worden cursussen gegeven in hout zagen en meubeltimmeren. De commissie heeft B. en W. in over weging gegeven, om op een andere basis het ontwikkelingswerk opnieuw te begin nen. De jonge menschen moeten leeren om regelmatig en met plichtsbesef te werken. Als voorbeeld werd gesteld Velsen, waar de jongens in de Centrale werkplaats een vak leeren of Arnhem, waar eenige huizen voor behoeftige ouden van dagen gebouwd worden. Het bezit der commissie zooals gereed schap e.a. is wederom in handen van B. en W. gesteld. Mij. tot Nut van 't Algemeen. Maandagavond opende de afdeeling Winkel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar winterseizoen, door het optreden van den heer G. Pilger met het onderwerp „De Chineesche Avond". De voorzitter heette het vrij talrijk opge komen publiek welkom, waarna de heer Pilger het publiek China deed leeren ken nen en in een onderhoudende causerie de oude beschaving en de nog heerschende barbaarsche gewoonten weergaf. Een en ander werd door lichtbeelden verduidelijkt. Door den heer Pilger werden na de pauze eenige Chineesche stukjes in Chineesche kleedy ten beste gegeven, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. De voorzitter vertolkte zeer zeker het gevoelen van de aanwezigen, toen hij den heer Pilger dankte voor hetgeen door hem ten gehoore ge bracht was. Donkere winter voor werkloozen. Afloop van verkooping. Notaris Walig te Zaandijk veilde Woensdagmiddag in het U. S. A. gebouw de kapitale modelboerderij De Hoflanden, gelegen aan den Hoogdorperweg hoek Hoflaan, nr. 1. met verschillende perc. grasland, alles ter grootte van ruim 21 H A. met de navolgende uitslagen: Pere. 1. De boerderij met erf enz., groot circa 30 A. Opbrengst 7500. Perc. 2. Grasland genaamd „De Krocht groot 51 A. Opbod 2425. Kooper de heer P. L. Lieftink te Castricum. Perc. 3. Idem, genaamd „Kuipersweid groot 4 H.A. Opbod 10.100. Kooper als voren. Perc. 4. Idem, genaamd 'tWeidje, groot 2.67 H.A. Opbod 5.500. Kooper de heer C. Beentjes te Noorddorp. Perc. 5. Idem, genaamd „De vijftien morgen", groot 41/, H.A. Opbod 9.000. Kooper als voren. Perc. 6. Idem, idem, groot 3H.A. Op bod 6400. Kooper als voren. Perc. 7. Idem, over de spoorlijn, groot 21^, H.A. Opbod 3.700. Kooper ons niet bekend. Perc. 8. Idem, genaamd „De Kouse band", groot 3.37 H.A. Opbod 6.950. Kooper I. Schoen te Alkmaar. In massa staande op 52.575. Niet gemijnd. „Al doende leert men". Zondag is in het café van den heer Kok de feestavond gehouden van de damesclub „Al doende leert men". Deze avond kan als zeer goed geslaagd worden beschouwd. Het was den geheelen dag tot laat in den nacht zeer druk met belangstellenden en men hoorde niet anders dan uitroepen van be wondering over hetgeen de dames ge presteerd hadden. Er was ook gelegenheid gegeven tot het inzenden van eigen ge maakte goederen van inwoners uit de ge meente Ursem. Ook deze rubriek is boven verwachting goed geslaagd, daar er zeer fraaie handwerken waren ingezonden. De bekroningen van de inzendingen waren als volgt: le pr. mevr. B. de Graaf—Dekker, 2e pr mej. B. Wildeboer, 3e pr. dames Berepoot, 4e pr. mevr. J. JonkerDekker, 5e pr. mevr, M. VergaaiMol. De jury bestond uit de onderwijzeressen mej. N .Kok te Hensbroek en mej. J. Harting te Ursem. Daar alle in zendingen getuigden van goeden smaak, had het bestuur voor alle inzendingen een prijs beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling van de damesclub om de minst bedeelden in deze benarde Ui- den in den komenden winter met haar be scheiden middelen een surprise te geven. We hopen, dat de dames haar mooie werk zaamheden zullen voortzetten. Het bevor dert de gemeenschapszin en doet als zoo danig veel en goed werk. Arbeiders ontslagen. Aan de koek- en banketfabriek „S.K.S." alhier werden een viertal arbeiders ont slagen. Dit ontslag houdt verband met moeilijkheden inzake het betrekken van grondstoffen, welke moeilijkheden zijn ontstaan door de zwevende valuta, waar door een vaste prijsnotering achterwege blijft. Geruchten omtrent het stopzetten der fabriek missen alle grond. Nu de werkverschaffing in de Wierin- germeer per 1 November a.s. wordt stop gezet, ziet het er, naar het Vbl. meldt, voor de vele werklooze arbeiders van Wieringen in de toekomst zeer slecht uit. En niet alleen voor deze arbeiders maar ook voor de neringdienden. Want een zeer groot gedeelte van de arbeiders te Wie- ringen is op werkverschaffing en steun aangewezen. Dit onheilspellende bericht is zeer on verwachts gekomen en velen kunnen zich niet indenken, dat het inderdaad werke lijkheid zal worden. De Wieringer Be- stuurdersbond heeft zich direct in verbin ding gesteld met B. en W. van Wieringen en dit college heeft onmiddellijk stappen gedaan om een oplossing te vinden, naar wij vernemen, tot nu toe zonder resultaat. Wij kunnen ons niet indenken, dat er plotseling geen werkzaamheden meer zijn te vinden in de Wieringermeerpolder. O.i. zou na behoorlijk overleg tusschen de di rectie van de Wieringermeerpolder, Staats- boschbeheer en het Departement van Sociale Zaken hier wel een oplossing zijn te vinden. De soc.-dem. fractie en bestuurdersbond heeft reeds twee malen aangedrongen op uitvoering van werkobjecten in de ge meente, maar vanwege het college van B. en W. schijnt men geen haast te willen maken. Intusschen zullen, als er geen verande ring komt, voortaan de werklooze arbei ders op steun zijn aangewezen. Wat dit beteekent kan men niet voorstellen als men weet, dat Wieringen in de zevende klasse is gerangschikt en het steunbedrag bedraagt 7.50 voor ongeorganiseerden en voor dubbel uitgetrokkenen 0.50 meer. De levensstandaard is hier veel hooger dan in vele plattelandsgemeenten van eenzelfde grootte. Naar wij vernemen heeft het N.V.V.- bestuur zich met het Departement over deze kwestie in verbinding gesteld. Collecte. Zondag nam de eerw. Father Zuur van het Missiehuis „St. Bonifacius" te Hoorn afscheid van onze parochie, alwaar z.-eerw. den laatsten tijd vaak assisteerde. Father Zuur is aangewezen voor het Mis siegebied Oeganda. De collecte welke hier-voor werd gehouden bracht 115 op. De heer P. Bekker heeft om gezond heidsredenen tegen 31 December a.s. ont slag aangevraagd als secretaris-penning meester van den polder Waarland. veldwachter Onbezoldigd benoemd. Bij beschikking van den commissaris der koningin in de provincie Noord- Holland is de beambte in algemeenen dienst der gemeente Texel, de heer J. Duinker, benoemd tot onbezoldigd veld wachter dezer gemeente. Jaarvergadering „Hercules en Hygiea". Bovengenoemde gymnastiekvereeniging hield Dinsdagavond haar jaarvergadering ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig waren met het bestuur 36 leden. Besloten werd de 0.25 boete voor het niet bezoeken der vergadering te laten vervallen. Jaarverslag secretaris. Hieruit nemen wij over, dat het leden aantal vermeerderd is van 169 op 229, alzoo een mooie vooruitgang. Gehouden werden 2 ledenvergaderingen en 5 bestuursvergaderingen. Gememoreerd werd nog het 25-jarig jubileum van den voorzitter, den heer A. Ootjers, alsmede het uitstekend slagen van de winteruitvoeringen en de adspiranten- uitvoeringen. Dit alles was slechts mogelijk dank zij in de eerste plaats de kranige lei ding van den directeur, den heer K. Boot Aan het lid G. Ens werd een woord van hulde gebracht voor zijn werk als keur- turner aan de I. T. O. S. A. te Amsterdam. Met een opwekking om allen propagan dist vor de vereeniging te zijn, eindigde de secretaris zijn keurig jaarverslag. De voorzitter dankte voor dit goed weer gegeven jaarverslag. Verslag penningmeester. Namens de commissie tot nazien der reke ning werd door den heer G. de Geus mede gedeeld, dat alles in de beste orde is be vonden. Door den heer P. Jonker als penningmees ter werd verslag uitgebracht van zijn ge houden beheer. De ontvangsten hebben be dragen 3384,23, de uitgaven 3325,58 1/2, alzoo een batig saldo van 58,64 1/2. De voorzitter constateerde, dat ook de financieele toestand gunstig is en dankte dezen functionaris voor zijn accuraat beheer. Hierna werd verslag uitgebracht van het repetitiebezoek, waarbij verschillende resul taten bekend gemaakt werden. De voorzitter stelde in deze de veteranen als voorbeeld. Spr. dankte nogmaals voor de hulde hem gebracht bij zijn 25-jarig jubileum. Bespreking uitvoering. De voorzitter zeide, dat de uitvoeringen wederom Non-stop gehouden zullen worden en wekte spr. op om hiervoor propaganda te maken. De data's zijn 8 Nov., 10 Nov., 13 Nov. en 15 November a.s. Bespreking houding legenover den Turnkring Hollands Noorderkwar tier. De voorzitter zeide, dat met het bestuur der Turnkring een vergadering is gehouden, waar ook de heer Rijswijk van het K.N.G.V. aanwezig was. Uit de besprekingen bleek men wel reke ning met de geuite klachten te willen hou den, zoodat de verwachting is dat het in de toekomst beter zal gaan. Aan de hand hiervan werd thans voorgesteld om wederom toe te treden tot den Turnkring Hollands Noorderkwartier, voorloopig voor een jaar, teneinde een en ander nog eens na te gaan. Uit de vergadering werd aangedrongen, dat „Hercules" vertegenwoordigd zal wor den in het bestuur van den turnkring. Dit zou voor een goede samenwerking zeer zeker van belang zijn. De heer Jonker heeft nog geen vertrou wen in het huidige bestuur. De prijzen zijn nog niet uitgereikt, terwijl de rekening ook nog niet nagezien is. De heer Boot kan zich wel vereenigen met het voorstel om voorloopig voor een jaar aan te sluiten, mits onze wenschen, geuit op de laatste vergadering, binnen een maand in vervulling gaan. Dit laatste voorstel t^erd aangenomen. Bestuursverkiezing, Aan de beurt van aftreden zijn de heeren P. Jonker, G. Blaauboer en A. Ootjers, allen herkiesbaar. Met groote meerderheid van stemmen werden genoemde heeren weder om gekozen. Allen nemen hun benoeming aan, behalve de heer Jonker. De voorzitter drong er op aan, dat Jonker zijn benoeming wel aan neemt, gezien het aantal uitgebrachte stemmen. De voorzitter vroeg of Jonker zijn benoe ming in beraad wil nemen. Alzoo werd besloten. Rondvraag. Mej. Nap vroeg betere controle op de uit voering bij de ingang der zaal. Dit zal onder de oogen gezien worden. De heer N. Jonkers zou gaame zien, dat de repetities meer op tijd beginnen. Er zal op gelet worden. De heer Zeeman stelde voor om den vol genden zomer de athletiek te gaan be oefenen. De voorzitter zeide, dat het bestuur dit onder het oog zal zien. De heer Boot dankte voor de medewer king, ondervonden bij zijn benoeming als directeur van Simson te Koog aan de Zaan. Na eenige besprekingen volgde sluiting. Rede van prof. dr. N. L. Polak. De Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam kwam gisteravond in Belle- vue in een buitengewone algemeene ver gadering te Amsterdam bijeen, waar prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam een rede hield over: „De devaluatie en de gevolgen daar van voor den winkelstand". De voorzitter, de heer J. J. Korff sprak een uitvoerig openingswoord waarin hij o.m. opmerkte, dat de wet tegen onrede lijke prijsopdrijving die vandaag 3 weken oud is, haar werking niet heeft gemist De winkelstand heeft zich als geheel gehou den aan het uitgegeven consigne, toch heeft de wmkelstand het als een grief gevoeld dat in de ministerieele circulaires niet voldoende in het licht werd gesteld dat de winkelstand bij het berekenen van den eindprys in hooge mate afhankelijk is van de groothandelsprijzen. Vervolgens be sprak de voorzitter uitvoerig de moeilijk heden, waarmee de winkelstand te kampen Hierop leidde spr. pr0f p0] enkel woord bij de ver gade een Prof. Polvt besprak allereeist rt ïuatie, om daarna de gevo'een deva- winkelstand nader onder den ,V°01 den nemen. loupe te Wellicht is het uit angst, dat zulke ge maatregelen tegen de priS stre"- zijn genomen. 0Pdrijvjng Wanneer het publiek in Waa hoeveelheden koopt, zullen automa.Zlnnige prijzen naar boven gaan. Bij ons de valuatie echter met groote kalm? de* vangen, van een paniekstemrmna 0nU sprake. Men had in het buitenland g6en wat de gevolgen der devaluatie ziin*2'!!1' gemerkt dat die gevolgen niet zon En blijken als ze wel worden afgeschild itlg De devaluatie was niets and^s andere manier van een aanpassing !?n men jarenlang poogde te bereiken Fr een wanverhouding ontstaan tussch»„ Was prijzenstelsel en het goud, het schuwt probleem was onoplosbaar geworden Uitvoerig besprak prof. Polak de gevnl gen van een niet overgaan tot devalu.?u Alle kosten, die to hoog waren in verb» J met hef internationale prijspeil, w door de waaidevermindering van d gulden aangepast. Van een waartoe w thans zijn overgegaan zal slechts ten g volge hebben eer, stijging van die pr«»." die tevorer. zoo sterk waren gedaald D onze eigen prijzenpolitiek leefden eigenlijk reeds lang in een tijdperk Van devaluatie, daarom zullen ook vele voo werpen door de officieele devaluatie nilt in prijs stijgen. I Van huuropdrjjving zal geen sprake hoeven te zyn, men was het er immers voor de devaluatie over eens dat de huur prijzen omlaag moesten. Door de devaluatie is een reeks van spanningen, zoowel economisch als socia le weggenomen. Een belangrijke vraag voor den midden stand is: „Moet ten aanzien van de voor raden de oorspronkelijke aankoopsprijzen of de vervangingswaarde worden bere kend". Voor alle goederen, die door het bedrijf „heenstroomen" is de vervangingswaarde zonder eenigen twijfel de grondslag. Voor het winkelbedrijf zijn in het alge meen de overige kosten niet gestegen. Wat de kwestie betreft in hoeverre de opslag invloed mag uitoefenen ir de richting van prysverhooging, als dc opslag de kosten dekte is er geen aanleiding om de opslag te vermeerderen en in dit geval is het des betreffende ministerieel voorschrift juist, maar als de opslag te gering was om de kosten te dekken als gevolg b.v. van dwang door de concurrentie zou toepassing van het voorschrift volkomen ten onrech te zyn. Het zou goed zijn aldus eindigde spr. als deze kwestie ook door de rechter lijke macht op deze wijze werd begrepen. Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. ONDEUGDELIJKE MAKREEL TE GRONINGEN. Door den provincialen keuringsdienst van waren te Groningen is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de deugdelijk heid van dezer dagen, zoowel in Groningen zelf als in de provincie, verkochte makreel In samenwerking met de politie is de keuringsdienst een vergiftigingsgeval op het spoor gekomen, waarbij een taxichauf feur is betrokken, die in de directe nabij heid van het station een makreel had ge kocht. Het gevolg was, dat by vijf winkeliers de aanwezige voorraad makreel in beslag werd genomen. By twee van deze visch- handelaren bleek de gestoomde makreel in kennelyken staat van ondeugdelijkheid te verkeeren. Tegen beide personen is proces-verbaal opgemaakt De toestand van den chauffeur is gun stig. DE MIDDENSTAND EN DE DEPRECIATIE. De eerste Federatie van Grootwinkeliers, gevestigd te Schiebroek, heeft in een schrijven aan den minister van handel nijverheid en scheepvaart haar adhaesie betuigd voor de tot heden door de regee ring getroffen maatregelen ter voorkoming van prijsopdrijving, waarbij zij tevens haar voldoening uitspreekt over het feit, da haar voornaamste leveranciers alle con tracten, welke door den voor den val van den gulden waren afgesloten, stipt to heden zyn nagekomen, ofschoon volgens deze contracten de gevolgen van depecia- tie voor rekening van den kooper kwamen. Adressante verzoekt de regeering reke ning te willen houden met de belangen van den kleinen middenstand, waarbij ziJ haar volle medewerking aanbiedt, ten einde te trachten genoemden stand zoovee mogelijk over haar moeilijkheden heen helpen. Postduif aangekomen. Bij den heer K. v. Veen in den „Uitgang" te Hensbroek is een postduif aangekomen gemerkt als volgt: Duif 35 Holland No. 253014. 245. De prolessor wist niet, dat een kokosnoot nog zoo n bolster had. Hij sneed deze met veel moeite door en nu kwam de bruine noot te voorschijn. „Een gek land", mompelde de professor, „ik wou dat ik maar weer thuis zat", scholen 'süTn 'l °P die ergens in een boschie vcr- helzelfd. n.?:f.,kU.edd* zich tjes aan Pietje <f'®d hetzelide D«7a l Weer neh sprongen van .11 V de professor, maar van alle kanten menseneter, te voorschijn. tegelijk

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10