DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Algemeen offensief rondom Madrid. STiJSdSJTi'rkleurcn dcn No 249 Donderdag 22 Ocftober 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie President Azana houdt te Barcelona zitting. Moeilijkheden in Madrid. g«nstand". Het Duitsche antwoord op de Sovjet-beschuldigingen. Russische beschuldigingen beslist gedementeerd. Boom uit park Windsor door onbekenden geveld. Delbos spreekt voor de Fransche Kamercommissie. De propagandatocht der Rexisten. De situatie van Dantzig Nationaal geschenk voor Prinses Juliana. H.K.H. zal gaarne een jacht aanvaarden. Naamsverandering van „De Zeven Provinciën". Onze Berlijnsche gezant gaat heen. Regeeringsverklaring van den Hongaarschen Min.-president. rv ALKMAARSC Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gistermorgen is het bevel gegeven voor een algemeen offensief der recht- sche troepen aan alle fronten om Madrid. Te 13 uur rukten infanterie en caval- lerie van het Zuiden, het Zuid-Westen, het Westen en het Noord-Westen op, na dat de stellingen der regeer in gstroepen hevig gebombardeerd waren. Een groot aantal vliegtuigen bestookte de link- sche troepen en maakte iedere actie van de luchtmacht der regeering onmogelijk. De aanval is in hoofdzaak geconcen treerd op Naval-Camero. Intusschen wordt van het front in Aragon gemeld, dat daar gistermiddag belangrijke operaties begonnen zijn tegen Huesca, het welk de militie uit Barcelona nu reeds toolang aan den vijand tracht te ontrukken Den geheelen dag hield de artillerie niet op de stad te beschieten en, naar het van de zijde der aanvallers heet, met succes. De be langrijkste strategische positie der rechtsche troepen zouden daarvan te lijden hebben gthad, met name de nieuwe kazerne, met bet kruitmagazijn. Dit laatste vloog tenge- rolge van het bombardement in de lucht. Terzelfder tijd maakten de regeeringstroe- pen groote vorderingen in de richting van de stad. Tot aan het vallen van den avond werden de gevechten voortgezet. Azana naar Barcelona. Uit Barcelona wordt nog. gemeld, dat president Azana zich gistermorgen naar het parlementsgebouw heeft begeven, waar hij zich in zijn bureau geïnstalleerd heeft. In de naburige vertrekken werd zijn mili tair kabinet gevestigd en het kabinet van den secretaris van den president. Een wacht van de republikeinsche garde heeft even eens onderdak in het parlementsgebouw ge vonden. Krijgsberichten der opstandelingen. Radio-Jerez heeft medegedeeld, dat de verovering van het eiland Fernando Poo bevestigd wordt. Bij Malaga hebben de rechtschen Estepona aan den weg tusschen Jerez en Malaga genomen. Bij Huesca blij ven zij voorwaarts dringen. De verbindin gen tusschen Madrid en Alicante zijn ver broken. Radio-Sevilla meldt, dat Fernando de Bourbon, Hertog van Sevilla in die stad is aangekomen en zijn diensten aan de recht sche beweging heeft aangeboden. Regeeringstroepen die een tegenaanval op Illescas deden, zijn met zware verliezen af geslagen. Bij Oviedo zetten de rechtsere troepen hun zuiveringsactie voort. Het is de bedoeling, dat daarna in geheel Asturie de orde en rust hersteld worden. Hertog van Sevilla meldt zich bij de opstandelingen. Radio-Sevilla deelt mede, dat Don Fer nando van Bourbon, Hertog van Sevilla, In de stad is aangekomen om zich ter beschik king van de opstandelingen te stellen. Caballero uitgefloten? Azana De echtgenoote van president Azana ha rerzijds is per vliegtuig uit Alicante te Tou- louse aangekomen en weldra vandaar naar darijs doorgereisd. Een aantal slachtoffers schijnt gemaakt te *ijn bij een bombardement van Las Arenas dicht bij Bilbao door rechtsche vliegtuigen. Een der bommen kwam neer bij een Engel sen torpedobootjager, die voor de kust voor anker lag Vertrouwensmannen van «eneraal Franco hebben met vertegenwoor digers van het Baskische gemeentebestuur van Bilbao onderhandelingen gevoerd over de overgave van de stad Deze zyn echter °P niets uitgeloopen, daar de Basken ston den op een volledige amnestie alsmede P erkenning van de onlangs door de^Madn ieensche regeering autonomie van ftffitnlto heeft een Wp 113 vluchteden M zj) •«.»h i„ deee beide Later op den avond werd s Navalcarne- m'°il8tandelmgen g8H1at de troepen ook be- 0 reeds bezet was en dat „emaakt in la»grijke vorderingen hebben^ daaf de J1 Noord-Oosten. Slgü, rechlsche troepen ^tste bezette stad en de rec^scn*nd y lÜn thans vandaar over groeten afpand «ferukt in de richting van 1 d zeide Ook de radio-zender van Maar gwteravond, dat thans het zuidelijk "k was aangebroken. ..UP ffensief be- °nt ls de vijand een g1"00' druk uit £nnen en oefent hij een enorm^ ^«r onze troepen bieden verwoea Largo Caballero Radio-Sevilla bericht verder, dat volgens de mededeeling van vluchtelingen uit Ma drid in de hoofdstad groote verwarring heerscht. Vrouwen en kinderen trekken door de straten en roepen: „Wij willen geen bloedvergieten meer. Wij eischen dat de stad wordt overgegeven". Minister-president Largo Caballero zou vanaf het balkon van het regeeringspaleis een verklaring hebben willen afleggen, doen de menigte op straat zou hem hebben uitge floten. Minister-president bezoekt het front. Minister-president Largo Caballero heeft een bezoek gebracht aan de verdedigings werken aan het front voor Madrid. Aan deze werken wordt gearbeid door duizen den arbeiders, in hoofdzaak jongelieden, die nog niet den leeftijd bereikt hebben om wa pens te dragen. De meeste hunner zijn vrij willigers. Offensief der regeeringstroepen. Uit van het front in Aragon ontvangen be richten blijkt, dat de regeeringstroepen gisteren een hevig offensief hebben ontke tend in de buurt van Heusca, dat geslaagd is. Ten Noorden van Huesca zijn de regee ringstroepen opgerukt in de richting van Chimilla. Zü hebben Alerre bezet. In den sector van Tardiente hebben de op standelingen geprobeerd een aanval te on dernemen, welke werd afgeslagen. De op standelingen hebben zich tot 12 K.M. ten Noorden van Saragossa moeten terugtrek ken. De opstandelingen op 25 K.M. van Madrid. Gistermiddag om vier uur zijn voorposten der opstandelingen Naval Carnero binnen getrokken. De rechtsche troepen zijn giste ren in dit gebied in het geheel 12 K.M. op gerukt. Zij bevinden zich thans op 25 K.M. van de poorten van Madrid. De bezetting van Naval Carnero en Illes cas is van groot belang met het oog op de voorbereiding van den aanval op Madrid. De non-interventie kwestie. De Duitsche regeering heeft gisteren door middel van haar zaakgelastigde te Londen den voorzitter van de niet- inmengings-commissie, lord Plymouth, een nota doen 'toekomen, waarin zij antwoordt op de beschuldigingen van de regeering te Madrid en van de Sov jet-regeering, dat Duitschland het wapen-embargo zou hebben overtreden. In de Duitsche nota worden'deze beschul digingen onhoudbaar genoemd en met be slistheid verworpen. Terzelfder tijd deelt de Duitsche regee ring, aan de hand van het omvangrijke materiaal, dat haar ten dienste staat, aan de commissie een groot aantal gevallen mede, waarin het wapen-embargo van Sovjet- Russische zijde op flagrante wijze is ge schonden. Tsjecho-Slowakije leverde geen wagens tijdens den burgeroorlog. Ten aanzien van de verklaring van den verdediger van Oviedo, generaal Aranda, dat de regeeringstroepen Tsjecho-Slowaaksche wapenen gebruikten, deelt het Tsjecho- Slowaaksch persbureau mede, dat gedurende den burgeroorlog in Spanje de regeering te Madrid geen wapens in Tsjecho-Slowakije heeft besteld. Ook zijn haar geen wapens of uitrustings stukken door Tsjecho-Slowakije verkocht De regeering van Tsjecho-Slowakije houdt zich nauwkeurig aan de bepalingen van de niet-inmenging in Spanje. De toestand in Palestina Herinnering aan regeeringsjubileum van wijlen Koning George V. De verleden jaar door wijlen Koning George 5 van Engeland uit het park van het kasteel van Windsor voor Palestina ge schonken en in tegenwoordigheid van den Britschen hooge commissaris door de ver tegenwoordigers der Joodsche organisaties op plechtige wijze geplante „Konings-jubi- leum-boom" werd Dinsdag door onbekend gebleven daders geveld. De boom, welke in het z.g. Jubileum-bosch bij Jeruzalem stond, was tijdens de onlusten in Palestina bijzonder scherp bewaakt. De minister van buitenlandsche zaken Delbos, heeft voor de Kamercommissie van buitenlandsche zaken een uiteen zetting gegeven van de werkzaamheden van de commissie van non-interventie in Spanje. De minister verklaarde, dat de te Londen zetelende commissie ge vaarlijke complicaties heeft voorkomen door een waren inmengings-wedloop te verhinderen. De eerstvolgende zittingen moeten het mogelijk maken een accoord tot Yvon Delbos stand te brengen, waarbij de niet- inmenging practisch verzekerd wordt. Voorts zeide Delbos, dat de regeering geenszins voornemens was het stand punt dat zij ten aanzien van de gebeur tenissen in Spanje heeft ingenomen, te wijzigen. Op een vraag van een der commissieleden, of het Fransch—Russische pact in werking zou moeten treden indien Rusland zijn neu trale houding mocht laten varen en open lijk ten gunste der regeering te Madrid of Barcelona zou intervenieeren, en hieruit dan een conflict zou voortvloeien tusschen Rusland en een continentale mogendheid, antwoordde Delbos, dat het pact uitdrukke lijk bepaalt, dat het slechts in werking zal treden indien zich op het eigen grondgebied van een der beide partijen een geval van agressie zou voordoen, een mogelijkheid, die, naar het den minister scheen, niet onder oogen behoefde te worden gezien. Met betrekking tot de Belgische kwestie stelde Delbos vast, dat in de verbintenissen van België op het oogenblik niets gewij zigd is, dat dit land trouw blijft aan den Volkenbond en zich nog steeds gebonden acht door het Verdrag van Locarno en de onlangs te Londen gesloten accoorden, tot dat een nieuw Locarno-pact tof stand zal zijn gekomen. Tijdens de zitting gaven verscheidene aanwezigen uiting aan de vrees omtrent het geen zou kunnen gebeuren ingeval hetzij van een succes, hetzij van een nederlaag der regeering te Madrid. Zij hielden o.a. rekening met de mogelijkheid van een ver zoek om hulp, dat Catalonië wel eens tot de Fransche regeering zou kunnen richten. Hierop verklaarde Delbos, dat hij niets zal doen zonder zich te beraden met Engeland er. de mogendheden, die zitting hebben ge nomen in de non-interventiecommissie. In het gedeelte van zijn uiteenzetting, dat betrekking had op de verklaring van koning Leopold wees Delbos vooral op de handha ving van alle verplichtingen, die België op zich genomen heeft. Op dit punt was hij nog denzelfden dag, waarop de besluiten van den Belgischen ministerraad bekend werden gemaakt, door minister-president van Zeeland telefonisch volkomen gerustgesteld. Niet alleen dat het woord „neutraliteit" niet is genoemd, doch de Belgische regee ring heeft er prijs op gesteld te doen weten, dat zij trouw blijft aan het Locarno-pact, aan den Volkenbnod en aan het accoord van Londen. In de afspraken tusschen de gene rale staven is geen enkele wijziging geko men. Van Zeeland spreekt hedenavond voor de radio. De Brusselsche Federatie van Socialis tische Vakvereenigingen heeft besloten, zich te verzetten tegen den opmarsch naar Brussel, die de rexisten voor Zon dag a.s. hebben georganiseerd. Minister-president van Zeeland zal hedenavond voor de radio spreken. Betooging der rexisten verboden. De regeering heeft besloten, de bijeen komst van rexisten, die vct>r Zondag was ge organiseerd, te verbieden. De zitting van den kabinetsraad. In een communiqué, dat na afloop van den kabinetsraad, die des avonds gehouden is, is gepubliceerd, wordt o.a. met betrekking tot het verbod van de rexistische betooging medegedeeld, dat de regeering van meening is, dat in de tegenwoordige periode van eco nomisch herstel iedere betooging van dezen aard bezwaren en risico's met zich mede brengt, waarvoor het land gespaard moet worden. De kabinetsraad heeft in deze zitting voorts zijn goedkeuring gehecht aan het antwoord van België op het Britsche memo randum aan de Locarnostaten van tember. De kabinetsraad. De gisteren onder voorzitterschap van minister-president van Zeeland gehouden kabinetsraad heeft geduurd van 's avonds half negen tot vannacht kwart over twaal ven. Het na afloop der bespreking uitge geven communiqué vermeld met name, dat de raad bepalingen heeft vastgesteld van een wetsontwerp, waarbij de opening van nieuwe eenheidsmagazijnen en van groote warenhuizen wordt verboden tot parlement zich over deze hebben uitgesproken. De ministerraad heeft wetsontwerpen aan genomen inzake amnestie voor personen die gestraft zijn wegens hun optreden bij kingen of wegens politieke delicten. De minister van buitenlandsche zaken gaf tenslotte kennis van het ontwerp antwoord van België op het Britsche memo randum, dat op 17 September was over handigd aan de staten-onderteekenaars van het verdrag van Locarno. dat kwestie het zal sta- militaire WICHMANN GEARRESTEERD. De politie te Danzig heeft afgevaardigde Wichman, secretaris der vereeniging van sporowegpersoneel, die gisteren werd ontbonden, gearresteerd. Danzigers als recruten naar Duitschland? Men meldt, dat 3000 jeugdige recruten uit Danzig naar Duitschland zullen ver trekken om militairen dienst te doen. Het „U.D." zegt van welingelichte zijde te vernemen, dat Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana er in toegestemd heeft als algemeen huwelijksgeschenk van het geheele Nederlandsche volk een jacht, be stemd voor de vaart in de West- Suropeesche wateren te aanvaarden. Naar wij vernemen, is bij kon. besluit be paald, dat de naam van Hr. Ms. pantser schip „De Zeven Provinciën" wordt ver anderd in „Soerabaja". Deze naamsverandering is het gevolg van het feit, dat het schip bestemd wordt tot opleidingsschip voor inlandsche schepe lingen. Het wordt verbouwd en gestationneerd te Soerabaja. Naar een anderen belangrijken post. Naar aanleiding van het bericht, dat H.M.'s gezant te Berlijn nog slechts kor ten tijd zijn tegenwoordigen post zal blijven bekleeden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat eerlang een aan tal mvtaties zal moeten plaats hebben onder de hoofden van H.M.'s zendingen in het buitenland. Het ligt in de bedoeling, daarbij aan graaf van Limburg Stirum een anderen belangrijken diplomatieken post toe te vertrouwen. De uitvoering van dat voornemen zal ten gevolge hebben, dat deze gezant over eenige maanden zijn tegenwoordigen post zal verlaten, ten einde, na eenige maanden vacantie bui ten bezwaar van de schatkist, zijn nieu we bestemming te volgen. Daranyi legt den nadruk op de kwestie der minderheden. Minister-president Daranyi heeft gis termiddag in de Kamer zijn regeerings- programma uiteengezet. Hij zeide, dat er geen enkele wijziging zal komen m de groote lijnen der buitenlandsche politiek. Daranyi „Wij zullen aldus zeide hij de constructieve vredespolitiek blijven vol gen, op de basis waarvan wij tot dus verre hebben samengewerkt met een ge heele reeks Europeesche staten, de vriendschapsbanden gehandhaafd en zelfs versterkt worden. Wij zullen na tuurlijk groote aandacht schenken aan de goede traditioneele betrekkingen met Duitschland. Gevoelens van erkentelijke vriendschap koesteren wij voor Polen en Bulgarije, die hebben gedeeld in den nationalen rouw. Intusschen is de samenwerking tusschen Hongarije en zijn vrienden tegen niemand gericht: wij streven naar een algemeene verzoening. Het land wenscht zich te yer-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1